<:l/lieuwó uit de^firovincie ♦i Walcheren. Zuid.-Beveland. Schouwen-DuiveJand. Zeeuw sch- Vlaanderen. N.V. C.T. bestaat 25 jaar. WEK DE GAL IN UW LEVER OP KERK ^ending Schaapskooi en Visnet. VAN MARKT Maandag 18 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 in EXAMENS. Voor het landelijk examen voor kleuterleidster te Rotterdam, akte B slaagden de leerlingen van de cursus aan de Rijkskweekschool te Middel burg: Mej. E. J. Biondina te Middel burg; Mevr. N. M. BrouwerSteur, Zierikzee; mej. A. S. Buijs, Middel burg; mej. H. Janse, Middelburg; mej A. M. Materna, Middelburg; mej. M. J Taillie, Hansweert; mej. J. v. d. Weel, Cadzand; mej. A. C. A. van Zuijle- kom, Vlisingen. Afgewezen geen. Voor het doctoraal examen Ned. Ind. recht slaagden aan de Rijksuni versiteit te Leiden o.a. de heren F. C. van der Feltz te Amsterdam en F. K. Adriaanse te Middelburg. Voor het eindexamen H.B.S. B slaagden de volgende leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland: de da mes M. P. Balkenende uit Kapelle, C. G. Joosse en J. W. Schouls uit Goes, en de heren W. G. Belzer uit Diemen, J. Joosse uit N.- en St. Joos land, W. M. Markusse uit Kapelle en J. Roose uit Goes. Geen candidaat werd afgewezen. J.V. „Herman Faukeel" te Middelburg vierde 85-jarig bestaan. De Geref. Jongeiingsvereniging „Her man Faukeel" heeft haar 8ö-jaiig be staan Vrijdagavond gevierd met een herdenkingsdienst in de Hofpleinkerk, welke onuer leiding stond van de heren L. Marinussen en Jan J. Xevel. Na de opening met Schriftlezing en gebed sprak eerstgenoemde een kort welkomstwoord, waarin hij erop wees, dat er alle reden is God ,te danken voor Zijn zegen, geschonken in de J.V. Een, door enkele leden samengesteld, zeer interessant historisch overzicht werd geleverd door de heer W. Koster. De jubilerende vereniging werd door verschillende aigevaardigden geluk ge- wenst. Ds P. van Til sprak namens de kerkeraad en het Gerei. Jeugdveroand, dr K. Huizenga als ere-voorzitter, de heer jaap J. rëvel namens bonds- en aldelmgsbestuur en de heer P. Boone namen de Ring Middelburg. ue spreker van deze avond was ds N. B. Knoppers uit Hilversum, tweede Voorzitter van de Gerei. Jongelings- bond. In zyti reue onuer ue utei „Alijipaal 1951", herinnerde ds Knoppers aller eerst aan het Britse Festival in 1851, waar jongemensen van in Londen reeds bestaande J.V.'s evangelisatietractaten uitdeelden. Ds Knoppers ging vervol gens na de ontwikkeling van de chris telijke jeugdverenigingen in die tijd, als vruchten van het réveil. Deze algemene Christelijke verenigingen stelden zich ten doel jongemensen tot Christus te brengen. Ds Knoppers wees erop, dat jn 1953 het C.J.M.V. zijn eeuwfeest zal Vieren, maar dat niet allen christelijke jeugdverenigingen daarbij zijn aange sloten. Zo ook met de jubilerende ver eniging. Was en is hier alleen maar sprake van een onverantwoordelijke schotjesgeest? Was het verkeerd, dat }n 1873 tegenover het toenmalige N.J. V. ook in Zeeland een jongelingsbond werd opgericht? Op grond van de Schrift ontkende ds Knoppers, dat hier onverantwoordelijk werd gehandeld. Het isolement was opgelegd, omdat in de toenmalige algemene jeugdverenigin gen slechts het gemoedelijke christen dom leefde en men in het Woord van God alleen maar een roepstem tot be- kering hoorde en geen oog had voor de roep mg van de christen op alle terrei nen ues levens. In feite liet men de we- j-eld aan haar lot over en zonder enige belijndheid en kennis riep men op tot bekering. De opdracht van Christus geldt echter niét alleen voor de zending In Indonesië, maar voor het hele maat schappelijke leven, ook voor het sociale en het politieke terrein. Gods Woord bevat niet alleen de boodschap voor de eigen ziel, maar die voor alle verhou dingen, die er in de wereld zijn. „Gij zijt het zout der aarde". Het koningschap van Jezus Christus, moet waar, zuiver en ruim, volgens de Schriften gepredikt worden. Het Réveil, hoe dankbaar wij er ook voor moeten zijn, was geen Re formatie, de herleving was geen her vorming. God gaf in zijn genade toch nog deze Reformatie. Groen van Prinsterer en Kuyper hebben ons volk weer gezegd, dat Christus Koning is over alle ter rein. Vonkenberg, de oprichter van de Geref. Jongelingsbond, was uit die school. Ds Knoppers gmg daarna in den bre de in op de ontwikkeling van deze bond, ook in Zeeland. Voorts sprak hij uit voerig over het kenmerkende van deze tijd met zijn doorbraak en relativisme. Daartegenover stelde hij met grote na druk de vastheid van Gods Woord en van Zijn beloften voor het leven van Zijn kinderen. Hij wekte op dicht te le ven bij dat Woord en het met het hart te onderzoeken op de J.V. Aan deze avond werd op zeer ver dienstelijke wijze medewerking ver kend door het Geref. Contactkoor o.l.v. de heer J. Fondse, die ook enige orgel- soii ten beste gaf. Dr Huizenga eindigde deze herden kingsdienst met dankgebed. Provinciale Pijpersdag te Biezelinge A.s. Zaterdag zal te Biezelinge t.g.v. het 15-jarig bestaan van het corps „Jonge Kracht", de Zeeuwse Pijpers dag 1951 plaats vinden. 300 muzikan ten van corpsen uit Middelburg, Goes, Terneuzen en Kamperland zullen er hun vrolijke, pittige klanken laten ho ren. Begonnen wordt met stertochten, eindigend op het terrein van de heer de Roo aan de Abdijstraat, waar na plechtige overdracht van een geschenk door een comité uit de burgerij door elk corps een concert wordt verzorgd in het kader van de lichte muze en van populair karakter, gevolgd door een mars in groot verband. Ais sluit stuk van de dag wordt op het markt veld een massale taptoe uitgevoerd o.l.v. de dirigent componist J. C. de Beste en tambcer-maitre v. d. Vliet, waarbij de onderscheidene mogelijk heden in deze branche der muziek met het uitvoeren van originele composi ties worden gedemonstreerd. GOES. Uitrei.. lig diploma's Handelsavond school. Dezer dagen vond in de Prinses Ireneschool uitreiking plaats van de diploma's eindexamen Handelsavond school. De voorzitter, de heer F, G. C. Rot huizen, reikte het einddiploma uit aan: Ko Capello,, Jan Huysse, Saar Karelse, Jo Koopman, Piet van der Linde, Leny Ruijsaard allen te Goes; Rienus Dage vos te Wemeldinge, Adri Geene te Wolfaartsdijk, Jac. v. Wel te Nisse en Kees Eversdijk te Kloetinge. Afgewe zen werden 4 leerlingen. Nadat de waarnemend directeur, de heer P. J. Vermeulen zijn blijdschap geuit had over het succes van de ge slaagden en enkele beschouwingen ge geven had over de toekomst van deze jongelui, sprak de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koop handel over de grote waarde van het diploma, vooral in deze tijd nu op nieuw 44 branches onder de vesti gingseisen van de Vestigingswet Kleinbedrijf komen en het behalen van het diploma, dus een onafwijsbare eis is geworden. Goede raad, Het bestuur wijst er op dat deze school veel meer in de belangstelling diende te staan, zodat alle jonge men sen die niet naar Ulo, Lyceum, H.B.S. of Ambachtsschool gaan, deze avond school moesten bezoeken. Noemens waardige kosten zijn er niet aan ver bonden, en het is zo als de directeur zei, dat het gedrang onder aan de maatschappelijke ladder zeer groot is, maar begint men met het beklimmen van deze ladder via de Handelsavond school, dan wordt het gedrang steeds minder. Vorig jaar schreven we dat men via deze school de sleutel voor emigratie kan verkrijgen. Nu de toe stand zich verscherpt en het huizen- vraagstuk nog in geen 15 jaar opge lost is, dringt het bestuur met des te meer klem er bij de ouders op aan, hun kinderen meer kennis te laten verwerven. RILLAND. Mooie prijs voor de O.L. school. Het hoofd der o.l. school ontving Vrijdag het bericht, dat de leerlingen der hoogste klassen een prijs hebben verworven ter waarde van f 150, be schikbaar gesteld door Publiciteits- en Uitgevers Bureau N.V. 't Raedthuys te Amsterdam, dat een kleurwedstrijd uitschreef, waaraan alle lagere scho len van ons land konden deelnemen, Er waren 25 prijzen beschikbaar. Hoofdprijs f 1000. Het werk van Ma rie Lobbezoo werd door de jury be kroond met genoemde prijs. ZIERIKZEE. Corpsehef vierde zilveren jubileum. Zaterdag herdacht de corpschef der gemeentepolitie, de heer C. C. van Ast, zijn 25-jarig ambtsjubileum. De heer van Ast werkte in gemeente dienst te Poortvliet en kwam op 1 Juni 1931 bij de gemeentepolitie te Zierikzee. Na het doorlopen der ver schillende rangen werd hij in 1947 corpschef. Van het smokkelfront. Wederom wist de douane in Zeeuwsch-Vlaanderen goede succes sen te boeken bij de achterhaling van fraude. Zo werden in Philippine 2 vaaTskalveren ter waarde van f 250 en te Clinge 1 vaars ter waarde van f600 in beslag genomen. In beide ge vallen wisten de smokkelaars in het duister te ontkomen. In Koewacht werd nog 24 kg rundvlees ter waarde van f 85 in beslag genomen, waarvoor een slager uit Moerbeke (B.) een flinke boete moest betalen. AXEL. Uitreiking Veilig Verkeersdiploma's. In het kader der Veilig Verkeers week had Vrijdagmiddag in de raad zaal de uitreiking van diploma's, in signes en vlaggetjes plaats aan de leerlingen, welke aan het verkeers examen hadden deelgenomen. Behalve de leerkrachten en leerlin gen van de 3 hoogste klassen der la gere scholen waren hierbij tegenwoor dige leden der pl. commissie voor Vei lig Verkeer en commandant en leden der Rijkspolitie. De voorzitter van het comité, dr C. A. Schiltman, wees de jeugd op het belang van kennis en naleving der verkeersregels. De secretaris, de heer C. Smies, ging daarna over tot uitreiking. Dit be trof de 17 leerlingen der Geref. school te Spui, 30 der o.l. school, 38 der r.k. school en 57 der Chr. Nat. school. L, (Van onze Utrechtse correspondent.) De Ned. Ver. van Chr. Technici heeft te Doorn haar 29ste algemene vergadering gehouden. De heer C. Boer, voorzitter, herin nerde eraan, dat de organisatie juist haar 24ste verjaardag heeft gevierd. Althans in deze vorm. Reeds in 1915 organiseerden de christelijke technici zich, maar tien jaar later kwam de vereniging in haar tegenwoordige ge daante. Was het ledental in 1926 beneden de 300, momenteel telt de N.V.C.T. 1200 leden. Hierin nemen de metaal technici de eerste plaats in. Het in dienst treden van een gesalarieerd be stuurder in 1938 kwam desorganisatie zeer ten goede. Deze bestuurder, de heer G. van Hoven, secretaris, ver vulde een belangrijke rol bij de be sprekingen tot verbetering van de ar beidsvoorwaarden der technici. De heer Boer maakte duidelijk, dat het al moeilijker wordt om een plaats te vinden in het bedrijfsleven in ons overbevolkte land. De middelbare en hogere technici hebben in het bedrijfsleven hun eigen positie; zij vormen de schakel tussen de leiding en de arbeiders. Deze ver antwoordelijke plaats moet onverwrik baar gehandhaafd blijven. Nu de p.b.o in werking treedt, heeft dat ook voor de N.V.C.T. gevolgen. Hoe ook de toekomst van de Vereni ging zij, de juiste wijze van beharti ging der belangen van de technici, aldus de heer Boer, moet blijvend worden gewaarborgd. Dat de technici maar een kleine groep vormen, doet niets ter zake. Hun speciale positie eist dat. Tot slot wekte de heer De Boer de leden op om in deze vertechniseerde wereld de bezinning op het geloof niet uit het oog te verliezen. Anders gaat men onder in de massa. De opbrengst van de te Zierikzee ge houden collecte voor Ambon bedroeg f178,24. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" bracht Donderdagavond een serenade bij de heer J. de Bree te Zou- telande, die zijn 90e verjaardag vierde. De Rode Kruis-collecte te Oudelande bracht f75,66 op. In een vergadering te Rilland werd besloten op 4 Juli a.s. met de ouden van dagen een reisje te maken naar Antwerpen. Bij de ingezetenen zal wor den gecollecteerd. Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagden voor coupeuse, de dames: H. Noens en S. v. d. Velde te Axel; N. de Visser te Zaamslag; voor lerares A. Scheele te Middelburg, voor costumière, coupeuse en lerares met eer M. de Backere te St Jansteen. Doordat de bejaarde heer O. te Zaamslag zigzag over de weg fietste, werd hij aangereden door een auto, be stuurd door de heer Lockefeer. O. maakte een lelijke val en liep een her senschudding op. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De familie P. de Regt-Wolfert te Axel herdacht vorige week zijn 50-jari- ge echtvereniging. Bij het te Rotterdam gehouden exa men ter verkrijging van de hoofdakte kleuteronderwijs, slaagde o.a. mevr. N. M. Brouwer-Steur, hoofd der Burger kleuterschool te Zierikzee. Tot onderwijzer aan de school met de Bijbel te Nieuwerkerk is benoemd de heer L. Verhagen te Kruiningen. In de gehouden gemeenteraadsver gadering van Zierikzee werd besloten tot verkoop van de grootboek-inschrij vingen der gemeente en het aangaan van een lening ad f 1.000.000. Voor het E.H.B.O.-diploma zijn te Zaamslag geslaagd de dames:: M. Dek ker-van Hoeve, E. Steendijk, J. Steen- dijk, S. Dees, M. G. Scheele, L. Diele- man, Tanny de Kraker, Adri de Kraker, Betsy van Langevelde, Tanny Galle, C. Haak en C. Dees, en de heren P. de Graaf, A. Risseeuw, P. S. Scheele en J. Meijer. Ondanks het warmere weer was de kreeftenvangst en ook de vangst op de weervisserij op de Zeeuwse Stromen vorige week niet erg rendabel. Naast wat bliek en een weinig ansjovis wer den enige kisten geep gevangen, die voor f 1 per 3 stuks werden verkocht. De vangsten der botvissers waren ta melijk. BERGEN OP ZOOM. A.R. en C.H. Kiesvereniging vergaderde. Donderdagavond hielden de C.H. en A.R. kiesvereniging een gecombineer de vergadering. Het raadslid, de heer J. Butijn, gaf een breedvoerig over zicht van de toestand van de gemeen te Bergen op Zoom. Hij schetste de grootte van de gemeente, de woning politiek, de industrie en werkgelegen heden, kanaal- en havenplannen, de algemene financiële toestand van de gemeente en de werkzaamheden van de Raad. Verschillende vragen wer den gesteld, die breedvoerig werden beantwoord. Dr J. J. Preuniger ein digde deze goed geslaagde verga dering met dankgebed. (Ingez. mededeling, adv.) U ruit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. urn ure uier gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Hulpverlening aan Israël. Het Interkerkelijk Contact Israël (I. C. I.) in Nederland (voorzitter ds H. Dekker, Ned. Herv. predikant te Am sterdam; secretaris ds C. J. Sikkel, Geref. predikant te Amsterdam-Z.) het Convent, waarbij alle Prot. kerken en gemeenschappen zijn aangesloten meende de helpende hand te moe ten bieden aan het Joodse volk, dat bij de wederopbouw van de Staat Is raël, mede door vroegere en pas plaatsgevonden Joden-vervolgingen (Irak enz.), met grote moeilijkheden heeft te worstelen. Door de grote toe vloed van immigranten (waaronder veel kinderen) is er in Israël een nij- oend gebrek aan voedsel, kinder- en dabykleding. Om te komen tot daad werkelijke hulpverlening benoemde het Interkerkelijk Contact Israël een commissie, die tot taak heeft gelden en goederen te verzamelen teneinde voedsel- en kledingpaketten naar Is raël te kunnen verzenden. Deze com missie Is als werkcomité als volgt sa mengesteld: Ds E. I. F. Nawijn te 's-Gravenhage, voorzitter; de heer S. P. Tabaksblatt te 's-Gravenhage, secre taris; notaris J. Njjenhuia te Amster dam, penningmeester en mej. F. Boas- son te Amsterdam, administratrice. GEMEENTERAAD. OUDELANDE. Nog geen woningbouw voor de gerepatriëerden. De raad heeft dezer dagen uitvoe rig gesproken over de aanbesteding van de woningen voor de gerepatri- eerden. De laagste inschrijver was D, v. d. Poel te Oudelande voor f 35.986, hetgeen aanmerkelijk boven de ra ming lag. Het is misschien mogelijk woningen te bouwen van een soberder type, doch ook dan zal de huur nog wel f 5.25 bedragen. Besloten werd eerst pogingen aan te wenden het eerst aanvaarde plan te verwezenlijken. Mocht dit onmogelijk blijken, dan zal tot een ander type worden overge gaan. Vervolgens kwamen verschillende punten met betrekking tot het stra ten- en rioleringsplan ter sprake. De raad was maar matig tevreden over de voortgang der werkzaamheden. Het staat thans vast, dat de bewoners geen sceptic-tanks meer hoeven te be zigen. De percelen, die thans reeds op een bestaand gemeentelijk riool zijn aangesloten, zullen vanwege en op kosten der gemeente op de nieuwe rio lering worden aangesloten. Aan Ged. Staten zal worden ver zocht het presentiegeld te verhogen tot f 3. Besloten werd de woning van het hoofd der lagere landbouwschool te verhuren aan de Z.L.M. tegen f390 per jaar. Daar met de eigenaren thans over eenstemming is bereikt werd een be sluit vastgesteld tot aankoop van per celen grond t.b.v. de uitvoering van het stratenrioleringsplan. Niettegenstaande de hoge eisen van het polderbestuur zal getracht wor den de waterleiding langs de Drie- weegseweg te dempen en tot rioleren over te gaan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Middelburg dr F. de Graaf te Well en Ammerzoden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zierikzee, ds Tie- mersma van Baarland. Ds J. Dijk. Ds J. Dijk, Geref. predikant te Wa tergraafsmeer, die geruime tijd op „Sonnevanck" te Harderwijk verpleegd werd, heeft van de behandelende arts verlof ontvangen thuis verder af te ku ren. Maar hem werd tevens medege deeld, dat hfj er niet op rekenen moet zijn ambtswerk in zijn gemeente te kun nen hervatten. In verband daarmede heeft ds Dijk zich helaas genoopt ge zien bij zijn kerkeraad vervroegd eme ritaat aan te vragen. Ds Dijk wordt volgende maand 48 jaar en aanvaardde in 1929 zijn ambt te Sellingen. Hij dien de de kerken van Zevenhuizen (Gr.) en Winsum-Obergum en verbond zich in 1946 aan de kerk van Watergraafs meer. Conferentie Geref. garnizoenskerken. In de Geref. Kerk van Amersfoort vond de jaarlijkse conferentie plaats van 47 garnizoenskerken van de Geref. Kerken in Nederland o.Lv. ds W. E. Gerritsma van Zoetermeer, die wel kom kon heten Kol. ds A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant, de vloot predikant ds S. Oegema, alsmede Kol. b.d. G. Wielenga, voorzitter van de Ned. Mil. Bond Pro Rege. Ds W. H. le Cointre, predikant in alg. dienst voor de geestelijke verzorging der militai ren vanwege de Geref. kerken, deed mededelingen over de arbeid van de- putaten. Hij wekte de kerken op om actief te zijn t.a.v. de jonge leden, die in mil. dienst moeten en vroeg met name aandacht voor de Geref. mili tairen, die tot het Ned. detachement op Korea behoren. Ook op Nieuw Guinea en in de West hebben de Ger. kerken onder hun militairen een taak. De Geref. Kerken moeten vóór Oct. a.s. nog tien reserve-legerpredikanten leveren. In de morgenvergadering hebben ds H. Steenhuis, dir. van „Beekber gen" en ds A. G. v. d. Stoel, Ger. pre dikant te B. o. Zoom, gesproken resp. over: „Hoe is de Geref. militair van daag?" en „Welke plaats neemt de kerk in bij de Geref. militair?". De conferentie werd hierna toege sproken door ds A. T. W. de Kluis, ds S. Oegema en Kol. b.d. G. Wielenga. De gehele middagvergadering was beschikbaar om over het gesprokene van gedachten te wisselen. Daarvan maakten velen gebruik. Chr. Doofstommeninstitnut „Effatha". O.l.v. prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn heeft het Chr Doofstom- meninstituut „Effatha" te Voorburg zijn 63e jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen werden goedge keurd. De secretaris wees er In zijn verslag op, dat het gebouwencomplex te klein wordt, zodat de kapel reeds bij het internaat getrokken moest wor den en het gymnastiekonderwijs in een andere school moeit worden ge geven. Voor de bouw van een nijver heidsschool werd toestemming ont vangen, maar het hapert nog aan ma terialen zowel als financiën. Een nieuw jongenspaviljoen werd in gebruik ge nomen. Het verslag van de penning meester sloot met een tekort van f 1168.30. Ook het verslag van de directeur van de school, de heer B. Timmer, werd goedgekeurd. Prof. v. d. Meiden werd bij accla matie tot voorzitter herkozen. Hoe zeer het spraakonderwijs op Effatha vorderingen maakt werd de talrijke aanwezigen duidelijk gemaakt door opname van enkele lessen der wire recorder. Ds K. G. v. Smeden, Chr. Geref. predikant te Utrecht-W., hield een opwekkende rede. EXTRA KERKDIENST. Geref. Gem. Zierikzee, Dinsdagavond 7.30 ds F. Malan, Bruinisse. tSport en spel Zaterdagmiddag voetbal. A.Z.V.V. I—SPUI I 1—1. Met de wedstijd tussen Axel en Spui is het einde gekomen van de strfjd in de 2e klasse D. Opmerkelijk is echter de prestatie van Axel, dat erin slaafde om Spui een gelijkspel (11) af te dwingen. Het is een goed einde gewor den van een competitie waar de gast heren niet veel groots hebben laten zien. Nederlaag- en vriendschappelijke wedstrijden. Veere II—V.C.K. II 4—8; Yerseke Kloetinge I 50; Krabbendijke I Clinge I 52; Krabbendijke HClinge II 4—1; Mevo I—Seolto I 1—3; Mevo IISeolto II 2—5. Voor het Rode Kruis speelde te Yer seke een elftal van Clesmi tegen Mieras Adriaanse. Uitslag 31. KORFBAL. Competitie S.D.K.B. le klasse: Zierikzee en O.W.K. heb ben in Ouwerkerk de punten gedeeld (1—1). Gezien deze uitslag valt niet te voorspellen, dat het kampioenschap in het Westen van het eiland zal terecht komen. Burgh, dat indertijd aan de Strandvogels een punt moest afstaan nam nu geen halve maatregelen en stuurde zijn gasten met een 51 neder laag naar huis. Res. 2e klasse A: Burgh IIIZee meeuwen U 33; Velocitas IIStrand vogels II 11. Wie hier uiteindelijk kampioen zal worden, is nog niet te voorzien. Nu de competitie voor de helft gespeeld is, hebben drie twaalftallen 5 punten ver zameld en verschillen alleen in doelge- middelde. Zwaluwen II, dat alleen zijn eerste wedstrijd wist te winnen, is hek kensluiter. De stand is: Burgh IH 4 2 11 18-13 Zeeemeeuwen II 4 2 1 1 14-10 Velocitas II 4 2 11 11-11 Strandvogels II 4 112 7-11 Zwaluwen II 4 1 0 3 7-12 Reserve 2e klasse B: Die Gouwe H verloor de eerste competitiewedstrijd met 54 van D.S.S. HI. D.S.S. H schijnt grote plannen te -hebben. Tot nu toe werden alle 4 wedstrijden ge wonnen, waarvan 3 met flinke cijfers, Donderdagavond moest Zierikzee II er rnet 61 aan geloven. Wedstrjjdprogramma. Woensdag 20 Juni: Res. 2e klasse A: Zwaluwen IIStrandvogels II. Donderdag 21 Juni: Res. 2e klasse A: Zeemeeuwen IIVelocitas II. Res. 2e klasse B: Die Gouwe II Brouwershaven II; Zierikzee HO.W. K. H. IN ZEELAND RUSTEN DE TIPPELAARS. Op de laatste dag van de Avondvier daagse te Middelburg gingen de deel nemers over Vlissingen en Koudekerke. Met de Padvindersband aan het hoofd, trok de stoet de stad binnen. Er is dit jaar een verheugende stijging van het aantal deelnemers te zien geweest, t.o.v. vorig jaar. Nu waren er 323 deelnemers, verle den jaar slechts 229. 225 deelnemers volbrachten de toch ten in groepsverband; nl. de Amster- damsche Bank, de Spoorwegen, Nieuw- Middelburg, Swift (Koudekerke), Me dioburgum (senioren en junioren), Sportvereniging 't Zand, Achilles, V.T.V. (Vlissingen), Astrow (Souburg), Personeelsvereniging Schelde, Vitrite Works, Padvinders, Wilhelmina, Kin- derzorg, terwijl de C.O.A.K. en de Ma riniers apart genoemd verdienen te worden, eerstgenoemde ploeg begon reeds Dinsdagavond en de Mariniers hebben de afstanden in 3 dagen vol bracht, door elke dag van Vlissingen uit naar Middelburg te lopen. Men kan deze Avondvierdaagse alleszins geslaagd noemen. „Medioburgum" had dan ook gezorgd voor mooie en afwisselende parcoursen. In totaal legden 95 individuelen de afstanden met goed gevolg af. Dit jaar kregen de wandelaars by hun kruisje, of cijfertje een lint uit gereikt. Te ver melden valt, dat in Middelburg 20 deel nemers voor de vyfde maal meewandel- den. Ook vanuit Goes werd de laatste avond „Maarten Luther" vergaderde. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de te Apeldoorn gehouden algeme ne vergadering van de Ned. Bond „Maarten Luther", de mannenorganisa- tie ln de Lutherse kerken van Neder land, heeft de voorzitter de heer M. Ruppert te Utrecht gesproken over: „Bewaren en vermeerderen". Hij gebruikte hiervoor de beelden van schaapskool en visnet. Belde begrippen zijn ontleend aan de Evangelieprediking van Christus; zij hebben betrekking op de roeping en levenshouding van de mensen. De schaapskooi is de symboliek van het bewaren, het visnet duidt op ver meerderen. De vraag, welke momenteel veel gesteld wordt, ls: wat moet preva leren, het bewaren of het vermeerderen, anders gezegd: het discipelschap of het apostolaat De heer Ruppert herinnerde er aan, dat over deze vraag ln de Gereformeer de Kerken een uitgebreide discussie ls gevoerd. Naar mijn opvatting, zei de spreker, gaat het over die vraag ln laatste instantie vandaag in de'worste ling van de Hervormde Kerk. Die vraag ls trouwens aan de orde geweest, zolang de christelijke kerk op aarde bestaat. Ook de Lutherse Kerk ln Nederland zoekt heden op deze vraag 't antwoord. In de Lutherse Kerk besteedt men thans aandacht aan haar belijdenis, haar kerkorde, haar liturgie, haar gezang boek, haar prediking en haar evangeli satie. In het vervolg van zijn rede trachtte de heer Ruppert aan de hand van cita ten uit de Evangeliën aan te tonen, dat de roeping tot het dtsclpelschap gelijk tijdig kwam met de aankondiging van het apostelschap. Op grond hiervan verklaarde hij, dat er geen tegenstelling bestaat tussen schaapskool en visnet. De discipel 1 s apostel, de apostel 1 s discipel. Wanneer er een volgorde zou zijn, dan kent de Heilige Schrift alleen de volg orde: bekering, geloof, volgen van Jezus. Wie gelooft, belijdt. Hij kén eenvoudig niet anders. Voor de situatie der Lutherse Kerk betekent dit, dat z(j bij haar arbeid het éne nodige voor ogen behoort te heb ben: Christus. Als zij dat doet, ls ze schaapskool en visnet tegelijk. Met de opwekking aan de mannen van „Maarten Luther" om evenzo te werk te gaan, besloot de heer Ruppert zija rede. Eindexamen Chr. Kweekschool te Middelburg. Zaterdag was het de laatste dag van de eindexamens ean de Chr. Kweek school te Middelburg. Er werden 23 leerlingen geëxamineerd, waarvan er 20 slaagden t.w. de dames M. J. Alburg, Wissekerke, J. P. Antheunisse, Souburg; L. N. van Halst, Wissekerke; A. S. Hondsmerk, Middelburg; J. M. Pieter- se, Middelburg; M. C. Sandee, Kapelle; Th. J. Sandee, Wolphaartsdyk; J. Schout, Serooskerke; M. M. E. Stene- ker, Souburg. By de heren slaagden: M. C. Arendse, Souburg; O. J. Contant, Tholen; B. Fregeres, Vlissingen; G. M. de Jager, Wilhelminadorp; C. Joziasse, Koudekerke; J. Melse, Oostkapelle; C. J. de Munck, Goes, J. J. Oranje Gapln- ge; C. Ruitenbeek, Koudekerke; A. A. Sandee, Nieuwdorp en J. Verheule, Goes. EXAMENS „VREDERUST". Op 15 en 16 Juni hadden te Bergen op Zoom de examens plaats voor het verpleegpersoneel van de stichting .Vrederust" voor het verkrügen van het Ryksdiploma ziekenverpleging B. Aan het examen namen deel 6 broe ders en 20 zusters. Van deze slaagden de broeders G. Jansen, W. Koops, F. de Smidt, L, Stoutjesdu'k, A. Verhage en L. de Wolf; en de zusters J. P. den Boer, J. v. d. Bosse, M. M. J. Franken, G. G. van Daalen, J. Hanse, T. J. Hartog, G, Hoekstra, P. A. Hoek, D. de Jongh, T. C. v. d. Most, W. Kroezen, M. A. Schreuders, A. Wielemaker, J. Wisse, L v. d. Zee en M. N .van Zwieten. en veiling ZIERIKZEE. Veiling van 15 Juni Vroege aardappelen 3542; Spinazia 23; Princessebonen 160; Waspeen 30; Rabarber 710; Postelein 1618; Peu len 142152; Asperges 63138; Aard beien 6506 Bospeen 31—38; Bloem kool 2051; Komkommers 25—42; Kropsla H 4, alles per 100 kg, bos of stuks. Aardbeien per doosje van Vi kg. 24—35 ct. KRABBENDIJKE. Veiling van 15 Juni. Kruisbessen 40.8044.per 100 kg. Aardbeien: Dutch Evern. 0.431.1Ó per kg. met frisse moed de laatste 20 km. ge tippeld. De tocht ging langs de zeedijk naar Wemeldinge en binnendoor terug. Men hoopt het volgend jaar op een gro ter aantal deelnemers. Er waren gedu rende de gehele trip 3 uitvallers. avoniurcti WAT ZOU MAARTJE ZIEN7 „Zie ik dat goed, Maar- tje", kwam Gertjan plot seling opgetogen", kyk dat lichtje daar, of droom ik met nnjn ogen open?" Gertjan had ge lijk. Een kleine, heel klein lichtbundeltje boor de zich door de duister nis. „Dat is natuuriyk een glimworm", kwam Wiekébol, die alle moed had laten zakken, somber, „die wil ons vast en zeker foppen". „Nee hoor, heus Wiekebol", juichte Maartje uitbundig, „daar wonen vast levende wezens, die ons helpen willen". „Het lijkt wel een sleutelgat", dacht Gertjan hardop en hy tuurde ingespannen naar het lichtpuntje. Naarmate ze dlchterby kwamen werd het steeds duldehjker zicht baar. Eindeüjk stonden ze voor een oude vervallen deur, met een roestig sleu telgat en er brandde helder licht binnen. Wat nu gedaan? Besluiteloos bleven ze staan. „Myn beukenootjes", fluisterde Wiekebol opgewonden, „natuuriyk liggen myn gestolen beukenootjes hier opgestapeld. Wat jammer dat ik mijn kruiwagentje vergeten heb, nu kan ik ze niet eens allemaal meenemen „Laten we eerst eens kyken wat er door dat sleutelgat te zien is", en voor iemand beeefte wat ze deed sprong Maartje vlug de houten treedjes op en gluurde naar binnen. Maartje, kom toch terug" maande Gertjan ongerust en hy greep naar haar jurk, „Sst, laat los", en met een kleur van verwondering en schitte rende ogen van verrassing rtaarde ze naar binnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3