Afdelingen betuigen trouw aan Hoofdbestuur. Jaarveryaaermg „Het Groene Kruis"* Zeeuwse motorterreiokampioen- schappen trokken 12.000 bezoekers. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ,Door de eeuwen Trouw" Geen geldsmijterij en geen financieel tekort. Paratyphus in Oost-Friesland* Nationale reserve wordt niet ontbonden* 1 SNIPPER J NIEUWS Verkiezingen in N. 0. P. Zeeuwse kerkvoogden spraken over de nieuwe kerkorde* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlisslngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1892 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 18 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u.; Maan op 21.59 u., ondef з.19 u. Volle Maan 13.30 u. Hoogwate op Dinsdag 19 Juni: Vlissingen: 1.03 u. 2.04 m., 13.35 2.20 m.; Terneuzen: 1.31 u. 2.23 m„ 14.07 u. 2.39 ro.; Wemel- dlnge: 2.52 u. 1.67 m., 15.29 u. 1.83 m.; Zierikzee: 2.40 u. 1.42 m„ 15.15 u. 1.57 m. De publicaties in het dagblad Trouw van 9 Juni j.L, waarin het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen Trouw" beschuldigd werd van illegale hande lingen en van het op zeer lichtzinnige wijze omspringen met de gelden die door het Nederlandse volk z(jn bijeengebracht voor de zaak van Ambon, waardoor de stichting nu voor een aanzienlijk financieel tekort zou staan, hebben niet tot gevolg gehad dat het hoofdbestuur van de stichting Is afgetreden. Integendeel: In een uitzonderlijk enthousiaste vergadering hebben de afdelingsbesturen op enkele uitzonderingen na Zaterdag hun volle vertrouwen uitgesproken in het beleid van het hoofdbestuur, nadat door de voorzitter, de heer H. Coenradl, een verantwoording (geen verdediging!) was afgelegd aangaande dit beleid en de besehuldigingen In Trouw grotendeels waren weerlegd. Met 54 stemmen voor, 1 tegen en 8 onthoudingen werd het bestuur verzocht aan te blijven. a afloop van de stemming deelde de neer Coenradi mede, dat iiet hoofdbe stuur zich zou blijven inspannen voor de Ambonese zaak, maar dat het, ter voor koming van moeilijkheden, aan liet Co mité van Aanbeveling verzocht uit haar midden een Commissie van Advies sa men te stellen, waaraan het bestuur Iedere handeling, die ook maar enigs zins tot strubbelingen zou kunnen lei den, zal kunnen voorleggen. Het moet ook gezegd: de heer Coen- radi heeft een meesterlijke verklaring afgelegd, waardoor de publicaties van Trouw in een geheel ander licht komen te staan. Wij geven, uiteraard zonder commentaar, de voornaamste punten uit zijn rede weer. DE ZAAK-SWEERTS. Allereerst werd uiteengezet, dat niet het Bureau Zuid Molukken betrokken is bij de Sweerts-affaire. De opdrachten aan Sweerts zijn verstrekt en de be slissingen aangaande de activiteiten van Sweerts zijn genomen door het hoofd van de Geheime Dienst van de Repu bliek Zuid Molukken, de heer P. W. Lokollo. (Opgemerkt dient dat vrijwel leder land, ook Nederland, over een ge heime dienst beschikt!). De heer Lo kollo is gevolmachtigd minister van de Republiek. Toeu het dagelijks bestuur van „Door do eeuwen Trouw" met Sweerts die zich toen Ie Cocq noemde in contact kwam was hjj reeds in het bezit van een aanstelling als agant van de R.M.S., ondertekend door de heren Lokollo, Dr Nlkljuluw en Kayadoe. Pas na een maandenlang onderzoek bleek aan het dagelijks bestuur, dat deze neer ie Cocq de beruchte S.S.-er Sweerts was. Mjen legde deze ontdekking voor aan de heer Lokollo, die na ernstige over weging tot de conclusie kwam, dat de ln oonog zijnde republiek der Zuid Mo lukken gerechtigd was met deze man verder te gaan, mits de nodige voor zichtigheid werd betracht. Deze con clusie was verder gebaseerd op de over wegingen, dat twee R.K. geestelijken zeer gunstige verklaringen over deze man hadden afgelegd, dat hij voor de Ambonese zaak reeds belangrijke din gen had tot stand gebracht, dat hij over belangrijke contacten beschikte en dat hij zich, gezien zijn enorm invloedrijke relaties, blijkbaar gerehabiliteerd had. Het was n.l. bekend, dat Sweerts, on danks zijn S.S.-erscliap, gewerkt had zowel voor de Britse secret service als voor het Nederlandse Bureau Nationale Veiligheid. Gezien dit alles werd aan hem een som gelds toevertrouwd waar van Trouw o.a. gewag heeft gemaakt. DE GELDMIDDELEN. Over deze geldkwestie zei de heer Coenradi o.a.: De redacteur van Trouw heeft wel een zeer lichtzinnig gebruik gemaakt van de tot zijn beschikking gestelde cij fers. Hij doet het voorkomen alsof in de affaire-Sweerts f357.000 is gestoken en dat dat geld nu verloren is. In werke lijkheid is in dit z.g. „verbindingspro ject" (het was de bedoeling om de stem der Republiek weer in de lucht te bren gen en niet om een „opstand" op touw te zetten, die begint men niet met vijf jachtgeweren en twee revolvers!") in dit verbindingsproject dus is een bedrag van f145.000 gestoken, waarbij vermeld moet worden, dat hiervan f125.000 is bijeengebracht door enkele particulie ren. De hoofdsom van de bewuste f 357.000 is besteed aan Instandhouding van het Bureau Zuid Molukken, aan reizen en verblijfkosten van de vertegenwoordi gers der R.M.S. in Genève, Engeland en Amerika, aan de financiering van het Rode Kruis vliegtuig, waarin de stich ting het overgrote deel heeft bijgedrag geil door aankoop van voedsel en medi- oamenten en liet transport daarvan naar Singapore. Doeleinden dus, waar- modo iedere gever aan de stichting zich volkomen zal kunnen verenigen. En wat het vermeende tekort betreft: Trouwe vermeldde een tekort van 30 of 40.000 guldens. Dit bedrag had de des- betreflende redacteur n.l. als schuld in het accountantsrapport zien staan per 1 Mei. Dat daartegenover baten staan schijnt deze redacteur aldus de heer Coenradi vergeten te hebben. De waarheid is dat deze baten de schul den overtreffen. Alleen al van de diver se afdelingen is in de week sedert de publicatie van Trouw een bedrag van f24.817,15 ontvangen. (Staande de ver gadering werd trouwens een bedrag van f 3600,toegezegd namens drie afde lingen). Er is dus geen enkele grond voor de mening, dat de stichting voor een bankroet staat! WESTERLING. AangSande Westerling deelde de heer Coenradi mede, dat er contact met de ex-kapitein is geweest, maar dat de Ambonezen geen prijs bleken te stellen op diens hulp. Derhalve is geen contact meer met hem gezocht. De kwestie van het verstrekken van een vals paspoort door de Antwerpense consulaatsambte naar Pot staat geheel buiten dit alles. Slechts kan worden opgemerkt, dat de heer Pot voor de zaak van Ambon uit nemend werk heeft verricht. Uitvoerig ging do heer Coenradi ten slotte in op de vraag waarom juist Trouw tot deze publicatie is overge- gaan. Wy zullen hieraan in dit verslag coop" voorbygaan. W(j stellen ons n.l. voor in een aantal hoofdartikelen zich nader op dit alles te bezinnen. Juist ons pro testants-Christelijk volksdeel immers heeft zich altijd het meest gelegen laten liggen aan de strijd der Ambonezen. Het komt ons daarom wenselijk voor, dat wjj in ons blad niet alleen de nieuwszjjde van dit olies laten zien, maar vooral dat wjj ons beraden ln hoe verre wjj kunnen doorgaan de strijd der Ambonezen te steunen en via de stich ting „Door de eeuwen Trouw". DE AFDELINGEN SPRAKEN. Verreweg het grootste deel der spre kers stelde zich volledig achter het hoofdbestuur. Slechts enkele afdelin gen, o.a. Amsterdam en Vlissingen, meenden tot aftreden te moeten advi seren. Amsterdam adviseerde bovendien tot naamsverandering. Later werd deze motie echter min of meer teruggeno men en tenslotte onthielden zowel Am sterdam als Vlissingen zich van stem ming. De afdeling Rotterdam bepleitte een duidelijker taakverdeling tussen het Bureau Zuid Molukken en het stich tingsbestuur. Deze afdeling adviseerde tot interne bestuurswijziging. Van de commissie van aanbeveling sprak dr lr. H. van Riessen zich uit vóór een aftreden van het bestuur, ter wijl jhr mr W. W. Feith zeide het op prijs te stellen ook de andere partijen te horen. Na de hierboven vermelde stemming en de verklaring van het hoofdbestuur ging men over tot een huishoudelijke vergadering, die voor de pers (zeker 50 journalisten!) niet toe gankelijk was. BUREAU ZUID MOLUKKEN BLIJFT. Voordat de heer Coenradi zijn rede uitsprak werd het woord gevoerd door de directeur van het Bureau Zuid Mo lukken, dat zoals men Zaterdag in ons blad heeft kunnen lezen, op iast van dr Nikijuluw, die zich de enige wettige vertegenwoordiger van de Republiek Zuid Molukken in Nederland noemt, moet worden opgeheven. De heer Patty deelde mede dat het bureau niet wordt opgeheven, daar niet de heer Nikijuluw maar de heer Lokollo gevolmachtigd minister is van de Repu bliek. De heer Lokollo zo zeide spreker heelt zijn opdracht van onze strij dende regering op Ceram en zijn vol macht is getekend door onze president mr dr Chr. Soumokil. Dr Nikijuluw, die met zijn actie ons een dolkstoot in de rug toebrengt en de Ambonese zaak zeer vee) schade doet, heeft slechts een opdracht van de naar Nieuw-Guinea uitgeweken vroegere minister van Oor log Nanlohy, die pretendeert daar een noodregering in het leven te hebben geroepen. Qok op deze wel zeer bescha mende onenigheid hopen wij nog nader terug te komen TWEE DODEN. In Aurich ln Oost-Friesland, ongeveer vijftig kilometer van de Duits-Groning se grens gelegen, is paratyphus uitge broken. Het Iaat zich aanzien dat deze ziekte een grote omvang zal krijgen en verschillende voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Scholen in Aurich en omge ving zijn gesloten. Reeds acht Oost-Friese dorpen zijn besmet. Er zijn tot nu toe twee doden te betreuren. „Het ligt absoluut niet in de bedoe ling de nationale reserve te ontbinden". Aldus is officieel medegedeeld na een bespreking, die Zaterdagmorgen plaats vond tussen de vice minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken, de minister van Oorlog en de staatssecre taris Moorman met enkele vertegen woordigers van S.W.G. „Integendeel bleek een duidelijke overeenstemming te bestaan" over de nuttige bestemming welke in het kader van de afweer tegen aanvallen van een binnenlandse of bui tenlandse vijand aan de nationale re serve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog nader overleg worden gepleegd. Zo ook over de duidelijke taakomschrijving van S.W.G. LEDENTAL STEEG TOT BOVEN 40.000. In Grjjpskerke wapperden Zaterdag van kerktoren en gemeentehuls de vlag gen tev gelegenheid van het feit, dat de Provinciale Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" ln het Dorpshuis de jaarvergadering hield. Men had Grfjpskerke als plaats van samenkomst uitgekozen, omdat de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis onlangs het 40-jarig bestaan vierde. In zijn openingswoord feliciteerde de voorzitter, jhr R. Roël, uit Haamstede, de afd. Grijpskerke met het 40-jarig be staan en zei, dankbaar te zijn voor de stijging van het ledental in Zeeland, dat op 31 December j.l. 40.098 bedroeg. N.a.v. een uitlating van de voorzitter van het Oranje-Groene Kruis in Zee land de heer D. Kodde, wees de voor zitter er op, dat samenwerking tussen beide Kruisverenigingen zeer wel mo gelijk is, als het Oranje-Groene Kruis zich met behoud van zelfstandigheid zou aansluiten bij het Groene Kruis. Wat de kankerbestrijding betreft zei hij, dat het Groene Kruis voor doeltref fende voorliohting moet zorgen. Hij be pleitte verder het tot stand komen van wijkgebouwen of centrale gezondheids zorg in alle gemeenten, een betere sa menwerking tussen schoolartsendienst en wijkverpleegsters en het geven van voorlichting op de lagere scholen door de verpleegsters. Nadat de voorzitter van de plaatselijke afd., ds J. van Win terswijk, allen had welkom geheten, kwamen de jaarverslagen aan de orde. j'J In de Waalhaven te Rotterdam is Zaterdagmiddag een 11-jarige jongen verdronken bij het zwemmen. In de Maas bij Venlo verloor een 9-jarige jon gen het leven. Dit slachtoffertje is nog niet gevonden. Bij de Fam. Jansen te Leunen bij Venray heeft een kat, die zelf net jongen had, een nest eekhoorn tjes, die de zoon des huizes ln het bos had gevonden, opgevoed. Moeder poes kijkt nu stomverbaasd naar haar pu pillen die geen muisjes maar alleen melk lusten Het was geen torpedo die in de Noordzee werd opgevist Vrij dag j.l. maar een meetinstrument om zeestromen te meten. De vissers hadden dit blijkens een publicatie kunnen we ten. Ruim 10.500 leerlingen worden thans opgeleid voor onderwijzer, dat is ruim 2000 meer dan vorig jaar. In Amerika maakt men thans bont uit plastic waarvan de prijs slechts een vijfde is van die van natuurlijk bont. De kwaliteit moet uitstekend zijn. De Amerikaanse ambassadeur te Madrid heeft de V.S. om steun voor Spanje gevraagd. In West Birma hebben de Moedjahids, een fanatieke mohamme daanse organisatie een kleine burger oorlog ontketend. Verschillende dorpen zijn geplunderd. Ze staan onder leiding van een ex-majoor van het Brits-Indi sche leger. De staking bij de Pan American Airways op het vliegveld te New York vertraagt het vertrek van 250 passagiers naar Europa. Petain zal naar een ziekenhuis worden overge bracht. Zijn levenslange vrijheidsstraf is bij besluit van Auriol de franse presi dent, in „ziekenhuisverblijf" veranderd. Door de regenwolken met zout te be strooien meent dr Schaefer uit New York, die zich met het kunstmatig ver wekken van regen heeft bezig gehou den, de regen te kunnen voorkomen. Het volgende briefje plakte de pastoor van Barbotan les Thermes in Frankrijk op de deur van zijn kerk: „Vrienden, ik verzoek U geen stoelen uit de kerk te lenen voor het gebruik in de bios- Jaar verslagen. In het jaarverslag van de secretaris de heer A, de Lange te Goes werd ge zegd, dat in enkele gemeenten op Wal cheren en Zuid-Beveland op het gebied van de wijkverpleging nog een en ander verbeterd dient te worden. De 5 eentra voor Kraamzorg bleven zich in 1950 gunstig ontwikkelen. Nieu we wijkgebouwen werden geopend te Noordwelle, Stavenisse en Haamstede, terwijl Yerseke vergunning ontving en inmiddels met bouwen is begonnen. Te Oostburg werd vorig jaar een consulta tiebureau van de dienst der Zedelijke Volksgezondheid geopend. Met ingang van 1 Juli 1950 werd de dienst van de Geestelijke Volksgezond heid geopend en een maand later begon het werk op de consultatiebureaux te Goes, Middelburg en Vlissingen. Dr B. Pfaeltzer belastte zfch met de medische leiding. Het groeit zo snel, dat op drin- gend verzoek van dr Ffaeitzer getracht geheel eigen maatschappij is. Zetels gelijk verdeeld. De uitslag van de Zaterdag ln de Noord Oost Polder gehouden verkiezin gen voor de poldercommissie voor alge mene belangen heeft aangetoond, dat vier grote politieke partijen in het nieu we land vrijwel evenveel aanhang heb ben Van de dertien zetels verwieven de P.v.G.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. er ieder nl. drie, terwijl de groep „Polderbelang" er één bemachtigde De C.H.U. had bij eerste verdeling twee zetels, maar kreeg een restzetel toegewezen. De uitslag is als volgt totaal 3350; P.v.d.A. 781, K.V.P. 778, A.R. 836, C.H. U. 634, Polderbelangen 321. De Franse verkiezingen. Communisten verliezen; winst voor De Gaulle. De Franse algemene verkiezingen voor de 627 zetels tellende Nationale Vergadering, welke voor de komende vijf jaar Frankrijks wetgevend arbeid zal verrichten, zijn Zondag ln kalme en ordelijke sfeer verlopen. Er zijn thans 10.246.421 uitgebrachte stemmen geteld. De verdeling is als volgt: Communisten 2.432.700 of 23.74 (28.6 ln 1946); Gaullisten 2.227.748 of 21.75 (de partij van generaal De Gaulle bestond in 1946 nog niet). So cialisten 1.564.272 of 15.27 (17.9 M.R.P. 1.717.110 of 16.74 (26.4 Radicalen 898.395 of 8.77 (14 Gematigden 1.406.196 of 13.72 (13.1 procent). wordt een psychiater ln volledige dienst te benoemen. In Terneuzen werd een cursus Kin derpsychologie begonnen en men hoopt per 1 September met een dergelijke cursus in Goes te kunnen starten. De penningmeester de heer P. L. Abrahamse te Vlissingen lichtte de fi nanciële zijde van het werk toe. De re kening sloot met een nadelig saldo van f243.71. De uitgaven bedroegen ln to taal f27.217,11. De kapitaalsdienst sloot met een bedrag van f 30.183,24. De begroting 1951 sluit op 138.684,26, Nadat de aftredende bestuursleden bij acclamatie waren herkozen, werd een aantal vragen beantwoord. Aan het eind van de morgenvergadering werd gesproken door de heer A. Schout, lid van G.S., de burgemeester van Grijps kerke de heer H. U. Bouwman, de heer D. Schelfhout, voorzitter van het Wit- Gele Kruis in Zeeland, de landelijke secretaris dr de Kat en ds C. Coolsma uit Breda namens het Groene Kruis in Noord-Brabant. Lezing. In de middagvergadering, waar o.m. werd besloten volgend jaar in Goes te vergaderen, werd gesproken door zr. W. Kuyk, hoofdverpleegster van de „Willem van de Bergstichting" in Noordwijk. Zij sprak over „Het geluk kig leven van het zwakzinnige kind". Op boeiende wijze vertelde zij, wat de Stichting is en wat er gedaan wordt. Uitvoerig stond zij stil bij het leven in de Stichting, waarbij zij er op wees, dat deze inrichting niet het karakter van een gesticht draagt, maar veeleer een Met het Amerikaanse stoomschip „General Mac Roe" zijn Vrijdag 23 Neder landse oorlogsgewonden uit Korea aangekomen. Rechts de serg. Ie klasse W. A. Snoeys, die bij de debarkatie te Rotterdam het Bronzen Kruis ont ving voor bijzondere diensten; in het bed liggend korp. H. J. M. Goossens. die twee bevroren voeten heeft, alsmede schotwonden in de voet en het been. Beiden hebben zij de overval op de commandopost van wijlen Over ste den Ouden overleefd. Korp. Goossens heeft achttien dagen zonder wa ter en brood geleefd. In het midden de broer van Korp. Goossens, die ter verwelkoming aanwezig was. Een situatietekening van de Ned. Herv. Kerk. De afd. Zeeland der Ver. van Kerkvoogden ln de Ned. Herv. Kerk liield Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes o.Lv. de heer M. Krijger te Bruinisse een algemene vergadering, die door vele kerkvoogden lilt de gehele provincie werd bijgewoond. Na de opening sprak ds van der Vlugt, Ned. Herv. predikant te Terneuzen, een wijdingswoord n.a.v. een gedeelte van Exodus 14, waarin God door Mozes tot Israël, dat op de grens van twee we relden verkeert, doet zeggen, dat het moet voorttrekken. Ds v. d. Vlugt trok een vergelijking met de Ned. Herv. Kerk in de huidige situatie. Ook deze kerk heeft de woes tijnjaren met reglementenbundel en verouderds visie achter zich liggen. Links en rechts zijn grote bezwaren en gevaren als voortsenrijdende ontkerste ning en vermaterialisering, ook al is sinds de invoering der nieuwe kerkorde de verouderde visie, althans theoretisch en in principe, doorbroken. De predikant sprak er zijn grote te leurstelling over uit, dat er thans men sen zijn, die naar de oude bedeling, naar „de vleespotten van Egypte", terug ver langen, getuige het proces-Vermaas e.a. Hij achtte dit symptomatisch voor de visie van sommige groepen. Ds v. d. Vlugt besteedde ook aan dacht aan andere moeilijkheden, waar voor de Ned. Herv. Kerk staat. Zo wor den er practisch geen nieuwe predi kantsplaatsen meer gesticht, terwijl door de hoge kosten het lot van vele kleine gemeenten grote zorg baart en combinatie vaak noodzakelijk is. Wat is thans het perspectief? Het is een zegen niet te kunnen profeteren. Wij weten alleen, dat de weg naar Bo ven open ligt en blijft. Jezus Christus Een daverend succes voor „Scheldegouwen", H. J, Meynen werd Nederlands kampioen in de lichte klasse. Zaterdagmiddag hebben niet minder den 12.000 bezoekers de Zeeuwse Motor- terreinkampioenschappen bijgewoond, die op het cicuit tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle ln de duinen werden verreden en z(j hebben waar voor hun geld gehad. Een fenominale strijd tussen Rietman en Baudoin, die 12 ronden lang om de overwinning vochten, was het entréegeld al waard, In de lichte klasse by de senioren wist H. J. Meynen uit Utrecht beslag te leggen op het kampioen schap van Zeeland, waarmee h(J tevens het kampioenschap van Nederland be haalde. Het circuit was zwaarder dan dat van vorig jaar. Bovendien was het veel langer, doch tevens overzichtelijker. Van de Motor- en Autoclub „Schelde gouwen" is langzamerhand bekend, dat men grote ervaring heeft in de organi satie van deze grote evenementen en ook nu weer klopte alles als een bus. De Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot woonde het grootste deel van de wedstrijden bij. DE JUNIOREN. In de wedstrijd van de junioren op motoren tot 125 cc verschenen 6 deel nemers aan de start. De beslissing viel hier vrij spoedig. Vanaf de le ronde wist de Amsterdammer Schram de lei ding te nemen en h(j stond die niet af, waardoor hij met 3 minuten voorsprong op no. 2 eindigde. De enige Zeeuw, die in de wedstrijd meereed, de heer A. P. de Leeuw, eindigde op de 4e plaats. Twee deelnemers moesten de wedstrijd staken. De uitslag luidde: 1. A. Schram, Amsterdam op Hulsman 27 min. 52,8 sec.; 2. Jonkers uit Meppel op D.K.W. 3. J. Overzet uit Assen op D.K.W. De tijd van de Leeuw was 32 min. 54,5 sec. ZWARE KLASSE. In de zware klasse reed de Belg Smessaert uit Maldegem mee. Deze bleek een geducht tegenstander. De acht ronden werden door hem in 35 min. 10,4 sec. afgelegd. De eerste Ne derlander was A. Turk uit Utrecht op Matchless die er 2 min. langer over deed en een tijd maakte van 37.35.5. A. Limburg op Matchless werd 3e; H. Pop- pelaars uit Breda, die ook op Matchless reed werd 4e, Öp 1 ronde volgde dan nog J. v. Oost uit Den Haag op Ariel en H. Vogelzang uit Bedum op Jawa. DE SENIOREN. Ook de derde wedstrijd, (senioren tot 125 cc), leverde geen verrassingen op. Meynen uit Utrecht was favoriet en reed blijkbaar ln de wetenschap, dat wanneer hij deze strijd zou winnen, hij zich niet alleen kampioen van Zeeland, maar ook kampioen van Nederland zou kunnen noemen. De uitslag werd: 1. H. Meynen, Utrecht op Eyslnk, 33.49.6 2. P. v. d. Mispel uit Driebergen op Eysink 35.59.6 3. J. Koops uit Assen op Eysink 86.39.4. Op 1 ronde volgenden G. v. d. Kley, Rotterdam op Eysink, G. v. Burik Jr, Apeldoorn op Sparta en R. Selling, Am sterdam op Eysink. DE GROTE STRIJD. Wat de andere wedstrijden aan span ning misten werd ruimschoots vergoed in de grote wedstrijd, die de senioren op de zware motoren leverden. 12 deelne mers verschenen aan de start en 9 re den de wedstrijd uit. Vanaf de eerste ronde nam Rietman de kop, onmlddeliyk gevolgd door Bau doin, die dan weer 10, dan weer 2 m. achterlag. Hen enthousiasme steeg ten top, toen Baudoin er in de 4e ronde ln slaagde Rietman voorby te komen. Do man uit Doctinchem gal echter niet toe en toen de 5e ronde inging passeerde hy Baudoin met slechts luttele centimeters, voorsprong. Hoe Baudoin ook voor de overwin ning vocht, het mocht hem niet geluk ken de kampioen te verslaan. Rietman op B.S.A. ging ais eerste door de finish in een tijd van 46.26.1 op 18 sec. gevolgd door F. Baudoin uit Leende, die even eens op B.S.A. reed. Joop van Heule- kom uit Hilversum vocht op zijn Matchless dapper mee op de 3e plaats. Hij wachtte rustig zijn kans af. Hij kwam echter bij het ingaan van de 8ste ronde te vallen, herstelde zich snel doch moest de 3e plaats afstaan aan F. Vos uit Dordrecht (Matchless) die eindigde in 49.34.3, ruim 3 min. na de winnaar. Van Heulekom maakte een tijd van 49.54.3. De Belg A. Monleyne op B.S.A. werd 5e in 50.09.3. De anderen kwamen met 1 of meer ronden achterstand bin nen. PRIJSUITREIKING. Do eerste, die op het circuit Meynen feliciteerde met z(jn overwinning was Jhr de Casembroot. Hy hing de kam pioen de krans om de hais, waarna deze z(jn ererondje reed. Dezelfde eer viel Rietman te beurt, want ook hy werd door de Commissaris der Koningin ge complimenteerd. Met Baudoin op Riet man'» motor en de kampioen op de duo, maakten ze een ererondje. Het was een waardig besluit van een uitermate sportieve kamp. In het Ne derlands Koffiehuis bracht de voorzit ter van „Scheldegouwen" de heer P. Castenmiller Zaterdagavond dank aan alle medewerkers en aan de renners voor de sportieve strijd. Aan de win naars werden bekers en geldprijzen overhandigd. De heren Timmer» en Hengelmolen van de K.N.M.V. ontvin gen een ets. Tenslotte werd dank ge bracht aan de Rijkspolitie, Gemeente politie, E.H.B.O. e.a. voor de grote me dewerking. Vele renners zegden toe het volgend jaar weer present te zijn. laat het werk van Zijn handen niet varen. Wat voor de Jood de wolkkolom was, is voor ons het werk van de Hei lige Geest. Wij hebben niet anders dan in grote overgegevenheid en geloofs gehoorzaamheid te zeggen, dat de kin déren Israëls moeten voorttrekken. DE NIEUWE KERKORDE IN DB PRAKTIJK. In deze vergadering gaf de heer J, Moll te Vlissingen, hoofdbestuurslid van de Ver. van Kerkvoogdijen, een uiteen* zetting over de nieuwe kerkorde ln de praktijk wat de kerkvoogdijen betreft. Ordonnantie 16 legt de positie van de kerkvoogdijen zodanig vast, dat er geen sprake is van ondergeschiktheid aan wie of wat ook. De kerkvoogdij is een geheel zelfstandig college, dat alleen moet samenspreken met de kerkeraad. Practisch is dè positie der kerkvoog dijen niet veranderd. Z(j is alleen rij ker, grootser geworden, zonder enigs beknotting. Als er moeilijkheden rijzen, is er een beroep mogelijk op de provin ciale kerkvoogdijcommissies, hetgeen voorheen niet het geval was. Deze commissie bestaat in Zeeland uit zeven leden, n.l. zes kerkvoogden en één predikant. Landelijk staat daarbo ven de algemene kerkvoogdijraad, dia van zeer groot belang is, omdat zij naast de generale financiële raad staat. Het is een grote voortuigang, dat daar in nu ook twee kerkvoogden zitting hebben. BEHEER NIET OVERGENOMEN. Het is volstrekt onjuist te zeggen, dat het beheer door de generale synode is overgenomen. Het berust volledig bij de plaatselijke gemeenten. Critiek op de weinige tijd van voorbereiding moet worden afgewezen, want alles is ruim schoots de lagere organen gepasseerd. We leven nu in een overgangstijd, waar in zich zeker kinderziekten zullen voor doen. Vandaar de z.g. overgangscom missie van twaalf personen, van wie vier kerkvoogden zijn. In het vervolg van zijn rede ging de heer Moll nader in op hetgeen iedere kerkvoogdij thans te doen staat met liet oog op het nemen van een principebe sluit tot het zich stellen onder de nieu* we kerkorde, het vervangingsbesluit, volgens hetwelk kerkvoogden als ouder lingen kunnen worden bevestigd, het handhaven van de notabelen, waar die zijn (dit als advies) enz. Verder wees de heer Moll erop, dat onder de nieuwe kerkorde de kerk voogdij alle gelden beheert en dat zij niet de stichting van tal van bureaux ten gevolge zal hebben, terwijl van de gemeenten niet meer zal worden ge vraagd dan voorheen. OOK VOOR DE GEMEENSCHAP. Tenslotte verklaarde de heer Moil, dat in de nieuwe kerkorde zeer terecht het besef wordt gestimuleerd, dat de kerkvoogdijen er niet alleen zijn voor de gemeenten ais zodanig, maar ook voor de gemeenschap. „Het gaat niet om onze eigen knusse kring, maar om de doorwerking van het Evangelie van Jezus Christus". Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking op deze rede. Tijdens het huishoudelijke gedeelte werd de rekening over 1950 vastgesteld met een batig saldo van f 582,27, terwijl de heren J. H. van Kampen te Oost burg, L. M. Helder te Middelburg en B. J. van Oeveren te Poortvliet als be stuursleden werden herkozen. De heer M. J. Bevelander te Oud-Vossemeer werd gekozen in de vacatureL. J. van Vessem te Tholen. DE BILT ZEGT: In het binnenland koeler. Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het binnenland koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1