uit de^Provincie Westkapelle krijgt van het Rijk zijn vordering uitbetaald* HIER Middelburg heeft een nieuwe brandspuit* Wemeldingeaaar ging de wereld verkennen. De Zeeuwse gerst aan de kop. Souburg krijgt een sportweek Walcheren Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Tholen. „Kijk, oom, daar gaat-iel" VOOR NU EN ALTIJD.... ORANJEBOOM BIER! Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Vrijdag 15 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Minister in 't Veld onaangenaam getroffen door handelwijze van gemeentebestuur. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Felts (C.H.) over de uitbetaling van rente van een door de gemeente Westkapelle verstrekt kapitaal voor de bouw van woningen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting thans geantwoord. Het i« de minister niet bekend, dat de gemeenteraad van Westkapelle een besluit heeft genomen tot het instellen van een rechtsvordering tegen de Staat der Nederlanden om uitbetaling te ver krijgen van de bijdragen, verschuldigd krachtens de financieringsregeling wo ningbouw 1347, voor een aantal door de gemeente Westkapelle gebouwde woningen. Wèl heeft het gemeentebestuur op 32 Mei verzocht om betaling van be doelde bijdragen vóór of op 4 Juni 1951 met de mededeling, dat, zo dit niet mocht zijn geschied het bedrag in rech ten ingevorderd zal worden. Door de gemeente Westkapelle is een San tal woningen gebouwd met de faci- teiten van de financieringsregeling woningbouw 1947, met het doei deze na het gereedkomen op basis van her- bouwfinanciering over te dragen aan Oorlogsslachtoffers. Met het gemeente bestuur was overeengekomen, dat deze woningen van de aanvang af ais her bouw door de oorlogsslachtoffers zou den worden beschouwd en dezen als zo danig financiële faciliteiten op grond van de oorlogsschaderegeling zouden genieten. De oorlogsslachtoffers zouden dan na overdracht van de woningen het renteverlies van het door de gemeente in de bouw geïnvesteerde kapitaal ver goeden. Niet aecoord met financlerlngs- voors tellen. Op grond van deze overeenkomst werden in overleg met het gemeente bestuur de bijdragen krachtens de fi nancieringsregeling woningbouw 1947 niet uitbetaald. Inmiddels werden aan de betrokken oorlogsslachtoffer* finan- oleringsvoorstellen toegezonden. Tot heden is geen der betrokkenen met deze HOE VIEREN WIJ DE ORANJEFEESTEN? Bondsdag der Chr. Oranje verenigingen. „Het wordt steeds moeilijker bij Oranjefeesten het eigen karakter te doen domineren. Bij de organisatie Van de feestelijkheden komt de kern te weinig naarvoren: het feest wint het van de geest", aldus sprak bij de ope ning van de bondsdag van Chr. Oran jeverenigingen in Nederland, die te Baarn werd gehouden, de voorzitter ds H. van Andel. In het vervolg van zijn rede zei hij: „Wij streven ons doel voorbij, als wij louter attractiviteit nastreven. Omwille van de geest des tijds worden conces sies aan het publiek gedaan. Komt echter het christelijk nationaal karak ter nog wel voldoende tot uiting?" „Wijdingsuren en plechtige samen komsten doen het niet meer, ook niet wanneer zij op één of andere manier een attractie bezitten. Zalen of kerken *ijn maar half bezet. De oude wijze van herdenking slaat bij de massa niet meer aan. Het „koningschap wordt nog niet gehuldigd door de persoon des konings te huldigen". Dit woord van prof. Fabius Is nog steeds actueel. Wij dienen het christelijk nationaal karak ter te handhaven en het paedagogisch element in onze viering niet te ver liezen." en over de grenzen De Zuid-Koreaanse regering heeft medegedeeld, dat negen Zuid-Koreaanse Sfficieren gearresteerd zijn op beschul- iging van het vervalsen van officiële documenten, fraude en plichtverzaking. In totaal zouden ongeveer c.a. 14.300.000 gulden verduisterd zijn, tengevolge waarvan 25.000 mannen in opleidings kampen van de honger waren omgeko men. De vakbonden van alle richtingen hebben besloten voor 21 en 22 Juni in geheel Italië een staking bij alle trans portmiddelen te bevelen, indien voor die tijd geen overeenstemming is be reikt over de eisen van het tramperso neel. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er zo goed als ze ker deze zomer een conferentie over een vredesverdrag met Japan zal ge houden worden. Luitenant-generaal Bolte, Trumans persoonlijke vertegenwoordiger, heeft een onderhoud van een uur gehad met de keizer van Ethiopië, Haile Selassie. Men heeft militaire zaken van weder zijds belang besproken. In New York wordt thans een on derzoek gehouden naar het gebruik van verdovende middelen door jongelieden onder de 20. De voormalige voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, Lilienthal, heeft verklaard, ge schrokken te zijn van de „bruikbare aanwijzingen", die het rapport over de atoomproeven te Eniwetok de Russen heeft gegeven. Eergisteren is het voor het congres gebouw te Buenos Aires tot een botsing tussen politie en demonstranten geko men. O. m. werden elf politiemannen gewond en twintig demonstranten ge arresteerd. Het aftreden van mr Moh Yamin als minister van Justitie uit het zes weken oude KabinetSoekiman werd Donder dagochtend in politieke kringen te Djakarta zeer waarschijnlijk geacht. Het aftreden zou een gevolg zijn van de kwestie van vrijlating van 950 po litieke gevangenen. De Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, is voornemens om met zijn echtgenote half Juli naar Ne derland te vertrekken voor een verblijf van ongeveer twee maanden. Dezer dagen is te verwachten de be noeming van dr C. Nagtegaal tot di recteur van het Kabinet van de Gou verneur van Suriname, en van mr F. E. J. van der Valk tot directeur van het Kabinet van de Gouverneur der Ne derlandse Antillen. De Koningin en Frins Bernhard zul len in het Jaatst van Juli een bezoek brengen aan ue Alblasserwaard en de Vyt heerenlanüen. financieringsvoorstellen accoord ge gaan. Het gevolg hiervan is, dat ook de overdracht van de woningen aan de oorlogsslachtoffers niet heeft plaats gevonden. In een bespreking ten deparlemcnte op 19 Februari j.l. met de burgemeester van Westkapelle werden de moeilijkhe den onder ogen gezien. De burgemees ter verzocht tenslotte om tot uitbeta ling der achterstallige bijdragen over te gaan. Van ambtelijke zijde werd mede gedeeld, dat hiertegen geen bezwaar zou zijn, dat dan de financieringsrege ling woningbouw 1947 ten volle zou her leven en de oorlogsslachtoffers door aankoop van de woningen op basis van de wet op de materiële oorlogsschaden deze woningen in eigendom zouden kun nen verkrijgen. De burgemeester zou één en ander nader overwegen. Een ver zoek tot uitbetaling van de bijdrage werd echter nimmer ingediend. De minister heeft inmiddels opdracht gegeven het bedrag van f45.543 aan de gemeente over te maken, waarmede de hiervoor vermelde aanvankelijk over eengekomen regeling ter zijde gesteld is. Hij kan echter niet verhelen, dat hij onaangenaam getroffen is door de han delwijze van het gemeentebestuur, dat met een rechtsvordering tegen de Staat dreigt omtrent een kwestie, waarover het ambtelijk overleg nog gaande is. DE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Eigen Inkomsten mogen niet worden afgetrokken. In een nota aan de Tweede Kamer n.a.v. het verslag over het wetsont werp „Verhoging van de inkomens grenzen en de uitkeringsbedragen van de noodwet ouderdomsvoorziening" herinnert de regering eraan, dat de commissie van voorbereiding niet kon verhelen, dat de inhoud van het ont werp haar heeft teleurgesteld. Deze teleurstelling betreft het niet tege moet komen aan de wens om de af trek van eigen inkomsten, in ieder geval tot een bepaald bedrag, te laten vervallen. Bij de overweging, op wel ke wijze in de positie van de ouden van dagen enige verbetering diende te worden gebracht, heeft de regering zich ook over deze, door de gehele commissie met klem uitgesproken wens ernstig beraden. De regering is evenwel tot de slotsom gekomen, dat aan deze wens in de huidige finan cieel uiterst moeilijke omstandigheden niet kan worden tegemoet gekomen. Vier maanden voor Redactie- Secretaris van „De Linie", Hij hielp voormalige S.S.-er ontsnappen De 35-jarige redactie-secretaris van het weekblad „De Linde", Mr A. Th. Mertens uit Amsterdam, is door de Amsterdamse politierechter, Mr L. de Blecourt, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, omdat hij de voor malige S.S.-oorlogs-correspondent en politiek delinquent W. A. M. Sassen uit Breda eind 1946 en gedurende de eerste 5 maanden van 1947 behulp zaam is geweest bij het zich verber gen en bij het ontkomen naar liet bui tenland. Van dc nieuwste snufjes voorzien. Middelburg heeft een nieuwe model-brandspuit. Het Is een juweel van tech niek, een product van de Fa Van Bergen te Heiligerlee en voorzien van de allernieuwste snufjes op het gebied van de blustechniek. De wagen is geheel gesloten en wordt gedreven door een Franse Fordmotor, die de pompdruk tot maximaal 15 atmosfeer kan opvoeren. Bij de oefeningen, die Woensdagavond op diverse punten van de stad werden uitgevoerd, zijn de kwaliteiten van de ze aanwinst, waarvan men alleen maar mag hopen, dat zij even nieuw en blin kend zal blijven als bij de aflevering, duidelijk gebleken. Eén van de belangrijkste nieuwig heden bij deze modelspuit is de aan wezigheid van twee maal twintig meter rubberslang, die aan weerszijden op haspels is gerold en die gebruikt zal worden bij het blussen van kleinere branden. Het voordeel daarvan is, dat geen druppel water verloren gaat en dat ook nergens waterschade kan ont staan. Aangezien deze slangen zijn aan gesloten op de watertank in de spuit zelf, die 1500 liter water bevat, kan practisch onmiddellijk na het uitrollen Taxitochten zullen hem duur te staan komen. De 55-jarige klein-landbouwer J. S. uit Wemeldinge gingen de zaken niet meer naar wens. Waarschijnlijk met de bedoeling moed te verzamelen voor de toekomst meende onze man, dat de tijd was gekomen er eens op uit te gaan. Geld had hij niet, maar niettemin char terde hij een taxi van Kwadendamme en liet zich als een prins over Bergen op Zoom naar Antwerpen rijden. Na daar enige tijd vertoefd te hebben werd de terugtocht aanvaard. Onderweg ver telde hij zijn chauffeur, dat hij op een notariskantoor in Goes nogal wat geld had staan en dat de taxi-man zich ner gens ongerust over behoefde te maken. Deze had hem intussen ook nog een paar tientjes geleend. In Goes aangekomen verdween de man uit Wemeldinge direct in het no tariskantoor. Hij keerde spoedig terug en vertelde eerst even naar de kapper te willen om zich te laten scheren. De chauffeur vond dit goed, maar wie schetst zu'n verbazing, toen hem even later bleek, dat zijn klant spoorloos was verdwenen Onze klein-landbouwer nam een an dere taxi en liet zich door da Zuid- Bevelandse dreven rijden. In diverse dorpen werd het cafébezoek niet overgeslagen. Gealarmeerd door de eerste taxi-chauffeur was de politie er vlug achter, dat er Iets niet klopte. Een achtervolging werd inge zet en binnen weinige uren was de uit gaander te Wemeldinge gearresteerd. Hq zit nu op het bureau in Goes zijn eigenaardige handelwijze te overden ken Op tentoonstelling te Rotterdam. In Rotterdam wërd door het Natio naal Comité voor Brouwersgerst de jaarlijkse brouwgersttentoonstelling ge houden. Hierbij bleek eens te meer, dat Zeeland de brouwgerst-provincie bij uit stek is. De beste partij werd geleverd door de Graanhandelaar Chr. Schrieks uit 's-Heerenhoek, welke voor een par tij Kenia-brouwgerst 55 punten behaal de. Hem werd daarvoor de eerste prijs toegekend, n.l. een fopkan en f 300. De tweede prijs met 54 Yz punt was een partij Kenia gerst, geleverd door de graanhandelaar A Termont uit Bier vliet. Aan de prijs was een wandbord en f 150 verbonden. Een partij Kenia gerst van dezelfde handelaar met 54 punten werd met de derde prijs be kroond. Termont kreeg hiervoor f 100 en een bronzen plaquette. Drie partijen met 53 Yz kregen een eervolle vermel ding, twee partijen werden geleverd door Gebr. Landegent uit Haamstede en de laatste door A. Termont te Bier vliet. De beste partijen buiten Zeeland be haalde 50 punten en was geleverd door Ch. Vogelaar te Zevenbergen. Voor partijen boven 500 ton behaalde Fa Gebr. Landegent uit Haamstede 51 punten, de C.H.V. te Sas van Gent 50 punten en Chr. Schrieks uit 's-Heeren- noek 49 punten. Uit bovenstaande blijkt eens te meer de superioriteit van Zeeland's naam als brouwersprovincie. water worden gegeven. Een voordeel, dat sterk in het oog springt, omdat het by een brandblussing juist om de eerste minuten gaat. Men kan een half uur spuiten, voordat de tank leeg is In tegenstelling met vele andere brandspuiten is hier de grote koppel installatie van voren aangebracht. Men heeft dus, aangezien vlak bij de motor water wordt gegeven, niet het minste drukverlies. De spuit is berekend op het vervoer van 10 personen. In de cabine is plaats voor chauffeur en commandant en di rect daarachter is een gesloten cabine, waarin acht brandweerlieden een rui me plaats vinden. De ruimte onder de zitbanken doet dienst als opbergruimte voor allerlei brandblusmaterialen. Er kan c.a. 600 meter gewone brand slang worden meegevoerd, waarvan 200 meter op haspels. De zuigslangen met ladders, brandhaak enz. hebben een plaats gekregen op het dak. In de spuit zelf bevindt zich een losse kleinere spuit, die gebruikt kan worden in gevallen, waarin de grote spuit niet dicht genoeg bij de brand kan komen. Het spreekt vanzelf, dat er verder alle mogelijke gereedschappen in de spuit worden vervoerd, die nu eenmaal bij blussingen nodig zijn. Ook is er een schuimblusapparaat en dat alles is keu rig en eenvoudig opgeborgen in berg ruimten, die met deurtjes zijn afge sloten. Reeds enige tijd geleden berichtten wij, dat de gymnastiekvereniging „As- trow" te Souburg t.g.v. de viering van haar eerste lustrum plannen had om een sportweek zou organiseren. Er be stond voor dit initiatief veel belang stelling en daarom werd er een com missie gevormd uit vertegenwoordigers van de sportverenigingen en de scholen om de plannen nader uit te werken. Er moesten heel wat moeilijkheden, waarvan de financiën wel het grootste struikelblok vormden, overwonnen wor den. De commissie is daarin echter ge slaagd, zodat thans definitief besloten werd tot het organiseren van een Sou- burgse sportweek van 2 tot en met 7 Juli. Daaraan zal worden deelgenomen door de Souburgse, Middelburgse en Vlissingse sportverenigingen. Er zullen negen takken van sport vertegenwoor digd zijn. De medewerkende verenigingen zijn de signaalafdeling van „Achilles" uit Middelburg, de voetbalvereniging „E.M. M." uit Vlissingen, de dameshandbalelf- tallen van „Marathon" en „Walcheren" uit Vlissingen, die wielerclub „De Schel- demond" uit Vlissingen, de Vlissingse zwemclub „De Zeehond", twee gymnas- tiekploegen van de Zeeuws-Brabantse turnkring, „Astrow" zelf, de Souburgse zwemclub „Luetor et Emergo", de Sou burgse voetbalclub „R.C.S.", de ring- rijderijvereniging „Souburg", de Sou burgse duivenhoudersvereniging „De Luchtbode", een Souburgs volleybal team, de vier lagere scholen van Sou burg, het muziekgezelschap „Vlijt en Volharding" uit Souburg en de afdeling Souburg van het Rode Kruis. De sportweek wordt des Maandags geopend met een mars van alle deel nemers door Souburg, waarna burge meester Stemerding de officiële opening zal verrichten. Die avond wordt het programma verzorgd door „De Schel- demond", welke een koers voor ama teurs en nieuwelingen organiseert. Dinsdagsavonds speelt „R.C.S." een voetbalwedstrijd tegen „E.M.M." en des Woensdagsavonds wordt de finale van de Souburgse schoolvoetbalcompetitie gespeeld. Verder vermeldt het programma nog een handbalwedstrijd tussen de dames van „Marathon" en „Walcheren", een waterpolowedstrijd voor dames en he ren en duikdemonstraties, een school- korfbalvvedstrijd, een volleybalwedstrijd en Rode Kruis-demonstraties. De laatste dag is gereserveerd voor 't jubilerende „Astrow", Ook wordt die dag de ringrijderij gehouden. De sport week zal ook weer worden gesloten door burgemeester Stemerding. Voor de winnaars zijn verschillende prijzen beschikbaar, terwijl iedere deel nemende vereniging een herinnerings- vvimpel in de kleuren van Souburg aan geboden zal krijgen. Algemene Vergadering Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. De algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond zal dit jaar op 30 Juni as. in het vei linggebouw te Haamstede worden ge houden. Behalve de jaarverslagen komen be stuursverkiezingen aan de orde. De he ren I. P. Becu te Breskens en H. Crucq te Nw- en St Joosland zijn herkiesbaar. In de vacature wijlen L. Simonse is het volgende tweetal gesteld A. P. Koster te Grijpskerke en jhr mr G. C. D. Rut gers van Rozenburg te Middelburg. In deze vergadering zal ir S. Her- weijer, directeur van Landbouwherstel, spreken over de investeringen van de landbouw in het algemeen en van de waterschappen in het bijzonder, in het licht van onze nationale economie. Des middags volgt een excursie naar de duinen van Westen-Schouwen en be zoek aan het gerestaureerde gemaal Flaauwers. Tenslotte is er een ont vangst door het bestuur van het water schap Schouwen te Zierikzee. EXAMENS, Voor het eindexamen der Middelbare Handelsdagsohool met 4-j. c. te Mid delburg slaagden: J. S. de Buck te Middelburg, J. G. Dekker te Veere, J. Koole te St.-Lau- rens, E. Moens te N.- en St.-Joosland, W. J. Verduyn te Breskens, M. J. F. Vroon te Breskens, M. F. Weststrate te Krabbendijke en I. Zandvoort te Amsterdam. Teruggetrokken 1 candidaat, afgewe zen 3 candidaten. DE VLAG WAPPERDE OP DE LANGE JAN. Mevr. de Meyer verrichtte de plechtigheid. Toen Woensdagmorgen om 11 uur aan de vlaggestok hoog boven de steigers, waarin de Middelburgse Lange Jan voorlopig nog gehuld is, langzaam het rood-wit-blauvv omhoog rees, zullen weinigen, die het feit opmerkten, heb ben vermoed, dat een dame de plech tigheid verrichtte. Het was de echt genote van de onlangs overleden ar chitect van de restauratie van de Lange Jan, de heer Jan de Meyer, die de moed toonde om, de krach tige Westenwind ten spijt, naar boven te klimmen om persoonlijk de vlag te hijsen. Ook de wethouder van volks huisvesting, de heer L. J. Geers, waag de de klim naar boven. Na afloop van de plechtigheid, die was georganiseerd wegens het feit, dat de hoogste spant van het steigerwerk voor de Lange Jan was gezet, werd mevr. de Meyer in het stadhuis aan de Markt ont vangen. DE MIDDELBURGSE KAPPER. Het blijkt, dat enig misverstand ls ontstaan over de naam van de Mid delburgse kapper S., die Dinsdag één van zijn klanten van f2100 beroofde. Er wonen n.l. in Middelburg meer kappers van wie de naam met een S. begint. De hier bedoelde kapper was W. G. M. S. MIDDELBURG. Een sprekende ezel: Er bestaan sprookjes voor kinderen, maar ook voor ouderen. Ook de film brengt deze. Dat over een sprekende ezel werd Dinsdag- en Woensdagavond door de C.F.A. in de Schouwburg met de film „Francis" vertoond, 't Verhaal is vrij vlug verteld. Als zovele jonge mannen moet de Amerikaan Stirling in dienst. Hij wordt in de tweede we reldoorlog naar Birma gezonden voor de strijd tegen de Jap. In Birma ont moet hij een sprekende ezel, die zich Francis noemt. Aangezien de ezel een tijdlang weigert tegen iemand anders te spreken, doet zich de ene komische situatie na de andere voor. De geestig heden zijn niet banaal en de spot, waarmee de ezel over de mens spreekt, is kostelijk. Jammer, dat slechts wei nig bezoekers beide avonden de Schouwburgzaal vulden. Veilig Verkeersdiploma's uitgereikt. De bovenzaal van de Schouwburg was Woensdagavond overvol met jongelui, die op verzoek van de Ver. voor Veilig Verkeer waren gekomen om hun ver- keersdiploma in ontvangst te nemen. In totaal deden er 351 mee aan het verkeersexamen, dat enige weken ge leden werd gehouden. Slechts enkelen hadden het gepresteerd zonder fouten door het examen te komen en een groot aantal moest worden afgewezen. Zo kon aan 222 jongelui het diploma worden uitgereikt. De voorzitter van de Ver., de heer E. Visscher, felici teerde de geslaagden en zei, dat het schriftelijke gedeelte ditmaal niet zo moeilijk was geweest, doch dat bij het practische deel vele verkeersfouten waren gemaakt. Tenslotte werden de diploma's uitgereikt. Achtereenvolgens ontvingen 15 leerlingen van de Geref. School Gravenstraat het diploma, Openb. School Koudekerke 7, Chr. School St. Laurens 5; Geref. School Herengracht 16; Chr. Burgerschool 8; Rijksleerschool 24: Herv. School Mo lenwater 14; Openb. school J 27; Herv. Chr. School 't Zand 21; RK. School 21; Chr. School Domburg 8; Openb. school C 24. Voorts werd verkeersexa men gedaan door leerlingen van de Chr. School te Meliskerke, waarvan 10 leerlingen slaagden, van de Boaz- school, Meliskerke 15 en van de Chr. school Ritthem 7. Na afloop van de diploma-uitreiking werd door de heer en mevr. Popma een poppenkastvoorstelling verzorgd, die door de jeugd in gespannen aan dacht werd gevolgd. De bijeenkomst werd namens het gemeentebestuur bij gewoond door wethouder A. J. Beren pas. VLISSINGEN. Kano in moeilijkheden. Dinsdagmiddag was een Zeevaart- scholier met zijn vriend op de Wester- Schelde aan het kanoën. Door hevige wind en golfslag kwamen zij in moei lijkheden. Zij sprongen uit de kano en konden zwemmende de wal bereiken. De kano sloeg kapot tegen een paal hoofd bij de Oranjemolen. OOSTKAPELLE Jaarvergadering Herv. Kiesvereniging. De Herv. Kiesvereniging „Ons Be lang" hield haar jaarvergadering o.l.v. de heer Z. Maljaars. De penningmeester sloot zijn boeken met een saldo van f 51,82. De aftredende bestuursleden, de he ren K. Melis en K. Poppe Jzn werden herkozen. Verschillende vragen kwamen In de rondvraag aan de orde. GOES. Aanrijding. Dinsdagmiddag vond ter hoogte van het eilandje aan de Oostsingel te Goes een aanrijding plaats tussen een perso nenauto, bestuurd door C. G. uit Krui- nmgen en een, bestuurd door R. I. L. uit Amsterdam. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Beide wagens werden beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. WEMELDINGE. Jongetje verdronken. Zaterdag is te Huy (België) het ruim 5-jarige zoontje van de alhier gedomi- cileerde schippersfamilie D. B. v. d. V., vermoedelijk spelenderwijze in de Maas geraakt en verdronken. Later is 't kind met nog een vriendje by het dreggen opgehaald, doch toen waren de levens geesten reeds geweken. De teraardebestelling vond Woens dag plaats op de begraafplaats alhier. Het medeleven met de getroffen fami lie is algemeen. WISSEKERKE. Ledeenvergaderlng Groene Kruis. Dinsdagavond werd in hotel „De Kroon" de algemene ledenvergadering gehouden van het Groene Kruis on der voorzitterschap van dr L. J. L. Bruijnzeel. De heer M. Alburg bracht het financieel jaarverslag uit en de wijkzuster over haar werk. Bij de be stuursverkiezing werden de heren Bruijnzeel. Alburg en de Lange her kozen. ANNA JACOBAPOLDER. Jaarvergadering School met de Bijbel. Zaterdagavond j.l. hield de Vereni ging „De school met den Bijbel" haar jaarlijkse ledenvergadering in de con- sistoris van de Geref. kerk onder voorzitterschap van de heer C. J. van Strien. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat er op 1 April j.l. 75 leerlingen deze school bezochten. We gens de onlangs aangekondigde bouw- stop is er een vertraging ingetreden in de reeds vergevorderde voorberei dingswerkzaamheden voor de verbouw van de O.L.S. 11 aan de Noordweg. Bij het financieel verslag bleek er een goed batig saldo te zqn. De heer A. C. van Strien, die reeds tijdeiyk als secretaris fungeerde, werd nu met alg. stemmen herkozen. Tijdens de rond vraag kwam de schoolkwestie aan de orde. Daar het hier een urgent geval geldt bestaat er kans op de urgentielqst te komen. Onder (fg [<>1^6 V.V.V.-DORP BIJ ALPHEN AAN DE RIJN? Er zijn plannen om by Alphen aan ds Rijn een Ambonees dorp te stich ten, dat „Radja Ampat" zal heten. Het gemeentebestuur steun de plannen, die de eigenaar van „Avifauna" wil uit voeren. Het moet een Ambonees cen trum worden, waar alle mogelijke kunstvoorwerpen worden gemaakt en waar voorstellingen met dansers en danseressen worden georganiseerd. Als het doorgaat, loordt Nederland dus een echt V.V.V.dorp rijder. Een speciale attractie voor hen, die eens een verzetje willen hebben. En mis schien ook nog wel een deviezenbron vanwege de Amerikanen, die dan be halve Marken ook „Radja Ampat" op hun programma moeten zetten. Want stel je voor, dat je dit zou missen! Of de Ambonezen zich voor dit kijk spel zullen lenen is nog niet bekend. Men kan slechts hopen, dat zij voor de eer bedanken. Want zó moet het niet. Dat zij zo spoedig mogelijk in het arbeidsproces morden opgenomen is niet alleen hun belang, maar dat van ons gehele volk. Onjuist is het echter deze mensen op de een of an dere manier te gaan exploiteren als objecten voor toeristen. Bovendien blijven zij dan op zichzelf staan en dat kan de verhoudingen nooit1 ten goede komen. T. (Ingez. mededeling, advert.) BRUINISSE. De laatsten. Hethouten mosselvaartuig Bru 45 is verkocht naar Harlingen, waardoor het aantal mosselvaartuigen van het oude houten model weer met één ver minderde. Nog slechts 5 vaartuigen van dit model, van de eertijds meer dan 100 stuks, zijn thans nog in de haven aan wezig, waarvan nog 4 in gebruik. ZIERIKZEE. Openbare lessen Ambachtsschool. Woensdagmiddag werden in de Am bachtsschool de tweedaagse openbare lessen gepend. De voorzitter der Ver eniging „Ambachtsschool", Mr C. B. du Croo deelde mede, dat per 1 Septem ber een vervolgklasse wordt ingesteld, waardoor het mogelijk is een Rijksdi ploma te behalen. Hierna sprak de directeur, de heer Hack, die een meer gedetailleerd over zicht gaf van de opleiding aan de A.B.S. Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld zich naar de toonkamers te begeven om het door de leerlingen vervaardigde te bezien en een kykje te nemen in de diverse werkplaatsen en tekenkamers. Dat dze Ambachtsschool meetelt moge o.m. blijken uit het feit, dat eind Juli het examen titel II van het leerlingenstel sel van de Bouwvakken wordt ge houden, waarin candidaten uit Schou wen-Duiveland, Tholen en Noord-Be veland deelnemen. Verder wordt het examen afgenomen van leerling- hulpmonteur In de autovakken. WATERSOHAPSBESTUURDERS BEZOCHTEN- W. Z.-VLAANDEREN. Enkele heemraden met de voorzitter, griffier en ingenieur van het water schap Schieland bezochten op een oriën- tatietooht het waterschap Het Vrije van Sluis. Onder leiding van de dijk graaf, de heer C. M. v. d. Broecke, werd een excursie gemaakt naar de in uit voering zynde werken, waarvan de be zoekers met bijzondere interesse kennis namen. Het ligt in de bedoeling dat het bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis een tegenbezoek zal brengen aan Schieland. Zowel de grif fier jhr D van Doorn als de ingenieur A. Salomé van Schieland zijn bekende oud-Zeeuwen. AXEL. T.B.C.-onderzoek verliep vlot. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. heeft te Axel een zeer bevredigend ver loop gehad, mede dank zij de spontane en belangeloze hulp van vrijwilligers bq de voorbereiding en tydens het onder zoek en de bereidheid van een belang rijk gedeelte der bevolking, om zich aan het onderzoek te onderwerpen. Het onderzoek verliep vlot en ieder werd vlug geholpen. In 46 uur tijds werden 4802 opnamen gemaakt. Velen, die bq het huisbezoek tegen het onderzoek bezwaren hadden, ver anderden nog van inzicht. Ook de Axel- se klederdracht bleek geen noemens waardige moeilijkheden op te leveren. 129 inwoners an andere gemeenten werden te Axel onderzocht. Van de In aanmerking komende inwoners, die niet reeds regelmatig in het bedrijf of an derszins op T.B.C. onderzocht worden, nam 85 procent aan het onderzoek deel. Veilig verkeer. In het kader der Veilig Verkeers- week werd in de Raadszaal van het stadhuis door het plaatselijk comité voor Veilig Verkeer een bijeenkomst gehouden, waar de heer Langeveld uit Bussum een causerie hield over: „De praktijk van het verkeer". Leden van de Rijks- en Verkeers politie, tientallen bus-chauffeurs en andere weggebruikers waren hierbij tegenwoordig. Na een inleidend woord van de voor zitter van het comité, dokter C. A. Schiltman, sprak de heer Langeveld over: remmen, remafstand, reactie tijd, kinderen op de weg, alcohol-gebruik enz. Hij bepleitte de oprichting van een afdeling Veilig Verkeer. Vele vragen werden gesteld, welke door spreker werden beantwoord. Na het slotwoord van dokter Schiltman werd een zeer leerzame verkeers- hersengymnastiek gehouden. De bus chauffeurs kregen een pluim van de heer Langeveld om hun goede kennis der verkeersvoorschriften. ZAAMSLAG. T.B.C.-onderzoek. Dezer dagen is het de vorige week aangevangen bevolkingsonderzoek op t.b.c. in deze gemeente beëindigd. In totaal zijn gedurende de vier dagen van het onderzoek 2371 personen door gelicht, zodat het totaal der uit deze gemeente opgekomenen ongeveer 2450 zal bedragen (de scholieren, welke een school buiten de gemeente bezoeken, worden namelijk elders onderzocht), hetgeen omstreeks 80 procent van de voor het onderzoek in aanmerking ko mende inwoners bedraagt, een percen tage, waarover men, gezien de resul taten elders, tevreden mag zijn. De leider van het werk ter plaatse, de heer Paardekoper, was vol lof over de organisatie en over de medewer king van de bevolking. De opbrengst der Rode Kruis-collecte in de afdeling Souburg-Rittbcm-N ouw en St Joosland heeft opgebracht f 1574,25, n.l. Souburg f966,91; Rittliem f 167,75 en Nieuw en St Joosland f277,59, terwijl f162 werd ontvangen als afdracht van de beetwortelcampag ne. Zaterdagavond om 7.30 uur geeft „Euterpe" een concert in de muziek tent te Heinkenszand. ï>e collecte te Hoedekenskerkc ge houden ten bate van het Rode Kruis heeft opgebracht f 111,53. in de Ned. Herv. kerk te Borssele zijn benoemd tot ouderling de heren C. Quaak en G. Walhout Tzn.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2