„Haak-in" tentoonstelling Zeeland „Amerika was niet klaar voor Korea PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oud-Minister Johnson Acheson wilde niets te maken hebben met Nationalistisch China De Kanker LSNIPPER AV i A NIEUWS k De „Affray" gevonden De avondvierdaagse Wordt Nationale Reserve opgeheven 7 zal veel volk trekken* Loodgieters en fitters vergaderen in Middelburg* Uitgave Stick tir,.{ „Zeeuwse1 Dagblad" Hoofdkantoor: Goe>', L. Vorststr. 90, Tel. 243 -i. bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274269. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDiJkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1890 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 15 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R, Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u.; Maan op 17.43 u., onder 1.39 u. Hoogwater op Zaterdag 16 Juni: Vlissingen: 11.02 u. 1.75 m., 23.23 u. 1.64 m.; Terneuzen: 11.30 u. 1.96 m., 23.52 u. 1.85 m.; Wemel- dinge: 12.36 u. 1.63 m., u. m.; Zierikzee: 12.20 u. 1.42 m., u. .J m. „De Amerikaanse troepen in het Verre Oosten waren niet voor de strijd gereed, toen de oorlog in Korea begon" zo luidde de verkla ring, die Louis Johnson aflegde voor de verenigde Amerikaanse se naatscommissies. Aan de juistheid van deze verklaring behoeft niet getwijfeld te worden, want Johnson was bij het begin van het Kore aanse conflict Minister van Defensie der V.S. In September van het vorig jaar werd hij door president Truman ontslagen en vervangen door Marshall. Het Is een verklaring die onprettige herinneringen op wekt aan Pearl Harbour! Johnson deelde de senatoren mee, dat hg in gezelschap van generaal Omar Bradley een bezoek aan Mac- Arthur te Tokio had gebracht, juist voordat het conflict begon. Hoewel h(j niet gewaarschuwd was, dat de Noor delijken voor de strijd gereed stonden, waren zü de dag, nadat Bradley en hij naar de V.S. waren teruggekeerd, do aanval begonnen. Op.een vraag van de voorzitter der commissies, senator Richard Russell, waarom de Amerikaanse troepen in het Verre Oosten niet voor „iedere eventualiteit" waren uitgerust, ant woordde Johnson, dat het leger in Japan was georganiseerd en geoefend voor bezettingsdienst, maar dat het Ministerie van Defensie geen „afdeling voor Korea" had. Korea kwam onder het State Department en „de troepen werden aangewezen op voordracht van generaal MacArthur en in overeen stemming met de verenigde chefs van staven". Nadat op 26 Juni 1950, de dag na het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea, besloten was de Zuid-Kore- anen met Amerikaanse zee- en lucht strijdkrachten te hulp te komen, had Johnson de volgende dag op een bij eenkomst op het Witte Huis mee gedeeld, dat hij MacArthur het bevel in Korea zou geven, mits de president geen bezwaren had. Dit was de eer ste kennisgeving aan generaal Mac Arthur van diens bevelhebberschap geweest, aldus Johnson. Drie dagen later had MacArthur in een boodschap gezegd, dat men niets kon ondernemen, tenzij men grondtroepen in de strijd wierp. Binnen 24 uur had men beslo ten de in Japan gelegerde Amerikaan se troepen te gebruiken. Voorts be sloot men de zevende Amerikaanse vloot naar Formosa te zenden ter be- MACARTHUR WENST GEEN CANDIDATUUR! Generaal MacArthur heeft Donder dag op een vraag van een journalist of hij van plan was zich candidaat te stellen voor de presidentsverkiezing geantwoord: „Beslist niet". De Perzische oliekwestie. De Perzische regering heeft de Brit se oliedelegatie de eis gesteld, dat de Anglo-Iranian Oil Company meer dan drie kwart van alle Inkomsten van de verkoop van olie sedert de wet op de nationalisatie van 20 Maart zal beta len, alvorens de onderhandelingen tus sen de maatschappij en de Perzische regering kunnen beginnen. Voorlopig is men nog bezig te trachten een agen da voor de onderhandelingen vast te stellen. Ons volk is in sommige dingen groot, maar in andere dingen klein. Dat blijkt op dit ogenblik dui delijk met de kankerbestrijding. De offervaardigheid, die tot uiting kwam, zal in de geschiedenisboeken staan op getekend. Want dit was een groot ding. Maar klein is de houding van sommigen, die nu al den volke ver kondigen, dat dit geld maar ligt te wachten en niet wordt besteed. Hoe liggen de feiten? De „Haak-in" gelden vormen een bestemmingsfonds en beslissingen worden niet genomen dan nadat de N.C.R.V., die deze actie organiseerde, daarin is gekend. De N.C.R.V.. stelt zich op het volkomen juiste standpunt, dat het geld van ons gehele volk voor concrete doeleinden moet worden gebruikt en dat zo spoe dig mogelijk de plannen dienen te wor den gerealiseerd. In geen geval zullen de mlllioenen verdwijnen in een grote pot, waaruit b.v. bureaux met veel personeel worden betaald. Uiteraard moeten deskundigen advi seren over de wijze, waarop het geld het beste kan worden besteed. Daar voor is de centrale kankercommissie In het leven geroepen, die onder lei ding staat van de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr P. Muntendam. \X7Ü kunnen mededelen, dat hetover- vv leg druk aan de gang is en dat spoed wordt betracht. Men zal echter onmiddellijk begrijpen, dat het op dit ogenblik nog niet mogelijk is alle plan nen op tafel te leggen. Want pas eind Mei liep de „Haak-in" actie af en we leven nu pas half Juni. Toen de N.C.R.V. zeven k acht ton bfj elkaar had heeft het Koningin Wil- helminafonds zijn verlanglijstje ge- feven. Dat beliep een bedrag van 1300.000. De totale opbrengst van de nationale actie is veel meer geworden. Wat het Kon. Wilhelminafonds vroegj krijgt het ook. Maar over het reste rende bedrag moet nu nog een defini tieve beslissing worden genomen. En die zal niet lang meer op zich laten wachten. Ook tussen de organisatoren van de „Haak-in" en het bestuur van het Kon. Wilhelminafonds bestaat een geregeld overleg. Nu reeds te suggereren, dat er met de „Haak-in" gelden wat aan de hand is brengt de mensen welbewust op een dwaalspoor. Men kan niets bewijzen. En men brengt de zaak van de kanker bestrijding in discrediet. Het Zeeuwse volk kan over veertien dagen tonen, ■iat het op iedere grond missende ge ruchten niet af gaat, maar zich als één man stelt achter het doel: de bestrijding van de vol «e kanker heet. x, veiliging van dit eiland, naar aanlei ding van „een schitterend memoran dum dienaangaande van generaal Mac- Arthur". Johnson zei, dat Acheson bezwaar had gemaakt tegen het zenden vaneen militaire missie naar Formosa, omdat hfl vreesde tegenover andere Aziati sche regeringen, „wier steun en vriend schap wjj nodig hadden", zjjn gezicht te zullen verliezen. Ook had Acheson een ongunstige reactie in Japan ge vreesd. „Hij wenste werkelijk niets met de Chinese Nationalistische rege ring te maken te hebben". Johnson verklaarde verder, dat hij het voorstel van MacArthur om de DE SWEERTS-AFFAIRE. Nederlandse regering stelde Indonesische regering op de hoogte. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat reeds tien dagen voor het verschij nen van de publicaties van het dagblad „Trouw" inzake de moeilijkheden van het Bureau Zuid-Molukken en de Stichting „Door de eeuwen trouw" aan de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, is ver zocht de inlichtingen waarover de Nederlandse regering met betrekking tot deze kwestie beschikte, aan de In donesische regering door te geven. „DOOR DE EEUWEN TROUW". Het bestuur van de afd. Bloemen- daal van de Stichting „Door de eeu wen trouw" heeft aan alle afdelingen in het land een schrijven gericht, waarin het oproept de vergadering op Zaterdag a.s. te Utrecht bij te wonen, teneinde zich uit te spreken over het beleid van het hoofdbestuur der Stich ting. Het bestuur van Bloemendaal zegt, dat het niet teleurgesteld is in het hoofdbestuur, integendeel. Het ver klaart o.m., dat nu getoond moet wor den, dat er nog mensen zijn, die weten wat een vaste koers houden is. „Kota Inten" naar Nederland. Het troepenschip „Kota Inten" is op Vrijdag 25 Mei j.l. uit Tandjong Priok vertrokken met bestemming Neder land. Aan boord bevinden zich 1090 passagiers. Bij de thuisvarenden zijn leden van de Kon. Marine, een aan tal mariniers, militairen van het sub- sistentenbataljon Kon. Landmacht, alsmede een grote groep Ambonezen met hun gezinnen. H. M. Koningin Juliana is gisteren een vriendelijke gastvrouw geweest voor 165 ouden van dagen uit Putten in Gelderland. Deze hadden het paleis Soestdijk als doel voor hun uitstapje gekozen. Het was toch een drukke dag op Soestdijk: de 50 deelnemers aan de internationale rally voor inva liden, die jaarlijks van Zutphen uit wordt georganiseerd, defileerden voor de Koningin. Veertig deelnemers kwa men uit Engeland. Met ingang van 1 Juli heeft Rijswijk (Z.-H.) een nieu we burgemeester: de heer J. L. C. v. d. Heijden, nu burgemeester van Dene kamp (O.), is als zodanig benoemd. Ook in de buurt van Ederveen is weer pseudo-vogelpest geconstateerd. Er is een ophokverbod en ook honden en katten moeten binnen gehouden wor den. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat de Spoorwegen proeven hebben genomen om de diesel-electrische treinen voort aan „rustiger" te laten rijden. En in hetzelfde staatsstuk wordt gezegd, dat in Juli een rondetafelconferentie zal gehouden worden door vertegenwoor digers van de grote Nederlandse, Bel gische en Nrd. W. Duitse zeehavens om oneerlijke concurrentiemethoden uit te bannen. In Den Haag is „Houdt de dief!" geroepen. Het ging om een 55-jarige „heer", die er werk van maakte de toonbankladen in win kels te lichten. Hij zit nu over zijn zonden na te denken. In Loosdui nen vonden inbrekers in een carosse- riefabriek een autogeen snijapparaat. Daarmee gewapend gingen ze de brand kast te lijf. Buit: f400.plus een snijapparaat, dat aanzienlijk meer waard is. In Deventer is een brom fietser tegen een bestelauto gebotst; de man overleed kort daarna. En in Den Haag werd een wielrijder verplet terd door enkele balen oud papier, die van een vrachtauto rolden; de dood trad onmiddellijk in. Gisternacht heeft een 300 man sterke bende een overval gepleegd op een thee-onder- neming ten Zuiden van Bandoeng (Ind.). Er werden 15 Indonesische ar beiders gedood. 50 woningen gingen in vlammen op. Radio Belgrado heeft gemeld, dat 7 Roemeense soldaten Woensdag het vuur hebben geopend op een Joegoslavische grenspost. Eén Joe goslaaf werd gedood. Generaal Hoyt Vandenberg, de stafchef van de Ame rikaanse luchtmacht, heeft verklaard, dat de luchtverdediging in West-Euro pa niet zo sterk is als gewenst is. Te New-York is hekend gemaakt, dat men reeds enige maanden nieuwe „Thunderjets" produceert, die volledig zijn uitgerust voor het innemen van brandstof in de lucht. Het nieuwe type zal eventueel ook aan de Westeuropese Janden gorden geleverd. In het dis- economische blokkade tegen commu nistisch China te verscherpen zou steunen. Ook zou hij een vlootblok- kade van de Chinese kust steunen. De verliezen op Korea. In Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen tot 70.317 man zijn opgelopen. Hieronder bevinden zich 10.432 gesneuvelden, 48.133 gewonden en 11.752 vermisten. De Britse onderzeeboot „Affray", die in April j.l. met 75 man aan boord in het Kanaal verloren ging, is gevonden, ongeveer 75 km ten Zuidwesten van de plaats, waar zij onder water was gegaan, aldus is Donderdag officieel te Londen medegedeeld. De zee is op de plaats, waar de „Affray" gevonden werd, zeventig meter diep. Men zal bet wrak vermoedelijk moeilijk vlot krijgen. Het eerste spoor van de „Affray" werd gevonden met behulp van een hydrophoon van een der opsporings schepen. Het wrak ligt ongeveer 105 kilometer ten Oosten van de vuurtoren van St. Catherine, gelegen op het Zui delijkste punt van het eiland Wight. De schepen en vliegtuigen, die aan de opsporing hebben deelgenomen, moeten de eerste dagen van het onderzoek herhaalde malen boven het wrak heb ben gekoerst. De eerste uitvallers zijn er! Met nieuwe moed zijn ook op de tweede avond van de avondvierdaagse de wandelaars op weg gegaan en ook ditmaal was het wandelen een lust, want het weer was prachtig. Toch hebben zowel in Middelburg als in Goes enkele wandelaars ditmaal verstek laten gaan: de eerste uitval lers. In Goes verschenen een tweetal senioren niet aan de start, terwijl ook in Middelburg enkele individuelen hun startkaart niet kwamen ophalen. Bla ren? Of spierpijn? In Middelburg hadden de junioren een parcours, dat liep via de Breeweg, langs de rand van Koudekerke, door de Groeneweg en Abeelseweg en langs 'tZand terug. De ouderen volgden on geveer dezelfde route: zij gingen van Koudekerke naar Zuidbeek, vandaar over West-Souburg en kwamen ook weer door de Abeelseweg in Middel burg terug. Iedere avond fungeert als kopgroep een ploegje van de organi serende vereniging Medioburgum, dat steeds ongeveer een half uur eerder van de Markt vertrekt. Vanavond gaan de junioren de Noordweg op, de Scho- telweg in richting Grijpskerke. De se nioren moeten jets verder en komen over de prachtige nieuwe Seisweg terug. De Goessenaren gingen ditmaal rich ting 's-Gravenpolder, Kapelle en over Kloetinge weer terug naar de Grote Markt. Ook nu weer was de stemming onder het kleine groepje uitstekend. Een millioen voor het Rode Kruis. Op de gisteravond gehouden slot bijeenkomst van de Rode-Kruis-cam- pagne 1951 te Gouda, heeft de direc teur van het Ned. Rode Kruis, de heer A. van Emden, medegedeeld, dat het landelijke resultaat van de afgelopen Rode-Kruis-campagne waarschijnlijk een millioen gulden zal bedragen. Minister zal richtlijnen geven Het A.N.P. meldt: Dat de gang van zaken bij de Nationale Reserve tot dus verre volkomen onbevredigend is geweest, is algemeen bekend. Eindeloze be sprekingen en propaganda-acties, die honderdduizenden guldens hebben gekost, hebben op dit ogenblik nog geen duizend geoefende reservisten opgeleverd. Aan deze situatie wil de Minister van Oorlog, naar ons ter ore is gekomen, thans voor goed een einde maken, in overleg met de chef van de generale staf en de inspecteur van de Nationale Reserve heeft de Minister een aantal richt lijnen opgesteld ten aanzien van de opbouw en taak van de Nationale Reserve. Deze richtlijnen zullen binnenkort besproken worden met vertegenwoordigers van het instituut „Steun Wettig Gezag", het wervings— en propaganda-orgaan van da Nationale Reserve. Indien de door de Minister opgestelde richtlijnen door het S.W.G. niet worden aanvaard, zal het Ministerie van Oorlog verdere medewerking aan de opbouw van dy Nationale Reserve weigeren, hetgeen automatisch het einde er van betekent. Bedoelde richtlijnen bevatten o.m. het volgende: De Nationale Reserve dient te wor den opgevat als een legerorgaan, een onderdeel van de territoriale troepen, met een constante sterkte van 16.000 man. De vrijwilligers zullen zich voor meer dan één jaar moeten verbinden (tot dusverre een jaar). Hun geoefend heid moet zodanig zijn, dat zij stand kunnen houden tegen élitetroepen als parachutisten. Zij moeten voornamelijk worden gebruikt als bewaking van kruispunten en bruggen. De werving voor de Nationale Reserve zal voort aan in handen moeten liggen van da districtscommandanten en niet meer door het S.W.G. dienen te geschieden. Andere cijfers. Indien het A.N.P. juist is ingelicht, dan moet worden geconstateerd, dat deze ministeriële ontstemming over de Nationale Reserve nogal onverwacht komt en ook dat door de inspectie van de N.R. geheel andere cijfers worden verstrekt. Immers, eerst gisteren heeft deze inspecteur, de luit.-kolonel Th. Stoltz, het oefenkamp voor de Natio nale Reserve op de golflinks bij Arn hem geopend en bij deze gelegenheid heeft hij verklaard, dat de sterkte op 1 Juni j.l, 8785 bedroeg, waarvan 7000 manschappen geoefend. Bovendien wint men volgens de maandoverzichten on geveer 120 man per maand, zodat men in een betrekkelijk korte tijd zal ko men tot het voorgestelde doel van 13.250 man. Er blijkt dus wel enig ver schil van inzicht te bestaan tussen de minister en de leiding van de Natio nale Reserve. Het oefenkamp. De bedoeling van het oefenkamp is, dat hier het gehele jaar door vrijwil ligers van alle onderdelen van de N.R. komen oefenen voor de duur van ten minste zes dagen per troep. Voorlopig rekent men op 120 man, maar de capaciteit is op te voeren tot enkele honderden militairen per week. Zij komen onder de hoede van vier beroepsinstructeurs, die aan de staf van de kampcommandant, majoor van Roosmalen, zijn toegevoegd. De moeilijkheden, waarmede het Nederlandse Detachement Ver. Naties in Korea soms te kampen heeft, zijn van uiteenlopende aard. Eén daarvan is bijv. het oversteken van een rivier, maar dan een rivier zonder bruggen. Hoe de mannen het klaarspelen, toont de foto. Er zal in ploegenstelsel moeten worden gewerkt. De volledige verzameling geschenken, die voor de radio ten bate van de kankerbestrijding zijn overhandigd, komt ook naar Zeeland. Deze zeer kostbare en niet minder fraaie „Haak-in" tentoonstelling zullen alle Zeeuwen kunnen bewonderen op 28, 29 en 30 Juni in de grootste zaal van Goes. De onderhandelingen met de eigenaar daarvan zijn volop aan de gang en over enkele dagen kunnen wij daar meer van vertellen. Het zal hard werken worden om op 28 Juni des avonds om acht uur deze unieke expositie voor het publiek open te stellen. Men begrijpt dat wel, als wij vertellen, dat pas na elf uur des avonds op 27 Juni de tentoonstelling in Leiden zal worden afgebroken. In alle vroegte zullen de volgende dag de grote trucks met de bijzondere lading naar Goes vertrekken en dan zal het de hele dag aanpakken zijn. Maar voor elkaar komt het vast en zeker! Gelukkig is reeds de medewerking verkregen van een specialist op het gebied van étaleren en reclame. Spontaan bieden zich andere medewerkers aan en dat is ook wel nodig. Want er zal in ploegen stelsel moeten worden gewerkt, omdat de tentoonstelling vanaf des morgens tien uur tot des avonds elf uur geopend zal zijn. Maar ieder heeft voor de kankerbestrijding veel over. Aan het organiseren van velerlei attracties wordt ook gewerkt. De mensen van het Zeeuwsch Dagblad, die deze „Haak-in" tentoon stelling voor Zeeland organiseren, maken zich nu al een beetje be vreesd over de vraag, of zij al het publiek zullen kunnen verwerken. Dat is te begrijpen, als men de tentoonstelling in de Houtrusthallen in Den Haag heeft bezocht. De burgemeester van Den Haag, die de expositie zou openen, begon zijn toespraak aldus: „Ik zou gaarne deze tentoonstelling openen, maar beter lijkt mij haar eerst te sluiten!" Zó'n enorme massa was reeds binnengestroomd. Na anderhalf uur waren drieduizend Hagenaars wezen kijken. Nu zal dit getal in Goes zeker wel niet zo vlug zijn bereikt, maar dat het razend druk zal worden, staat vast. Trouwenswie zou niet de complete verzameling van stuk voor stuk mooie voorwerpen wil len zien, waarover hij via zijn luidspreker al zoveel heeft gehoord? Vz De barakken bestaan uit zes grote kamers, waarop tien bedden, en drie kleinere ruimten met vier bedden, be doeld voor onderofficieren. Er is een ziekenzaal en een kamer voor de gees telijken. Dank zij een gift van de B.P.M. kon de cantine geheel worden verbouwd en is zij voorzien van een goed toneel en een kleedkamer. Ook een luchtwachtdienst. De luchtwachtdienst, een korps ten behoeve van de luchtverdediging, zal voorlopig drie h vierduizend vrijwilli gers tellen, waarvan het grootste deel vrouwen. De vrouwelijke vrijwilligers zullen worden ingedeeld bij het V.H.K., de mannelijke 'bij de Nationale Reser ve, echter met de aantekening dat zij bij gevechtsacties niet mogen worden ingezet. Te midden van bloemen en problemen. Bondsvoorzitter B, J, Lankkamp riep op tot krachtsinspanning. Enige honderden loodgieters en fitters hebben voor twee dagen hun klanten in de steek gelaten om in Middelburg het jaarlijkse congres van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroous bij te wonen. Na een ontvangst door het gemeentebestuur in het stadhuis was men giste ren in de met bloemen en planten versierde Concert- en Gehoorzaal bijeen, om vele problemen te bespreken. In zijn openingsrede deed de voorzitter, de heer B. J. Lankkamp, een krachtig beroep op de leden om met Inspanning van alle krachten Nederland er weer boven op te helpen. Enige honderden deelnemers verza melden zich gistermorgen in de Burger zaal van het stadhuis, waar burgemees ter Bolkestein een korte toespraak hield. Hij vestigde de aandacht op de herbouw van de Lange Jan, waar thans nog veel loodgietersWerk moet geschie den. De voorzitter van de Bond trok een vergelijking met betrekking tot de we deropbouw tussen 1946 en nu. Hij zwaaide het gemeentebestuur lof toe voor de herbouw. Hierna bezichtigde men het stadhuis. In de Concertzaal werden de deel nemers verwelkomd door de voorzitter van de regelingscommissie uit de Kring Walcheren, de heer A. Jobse. Hij heette speciaal het ere-lid en pionier van de afdeling Middelburg, de heer Van Ne- derveen, welkom. Na zijn woorden zong men het Zeeuw se Volkslied. Mr BOLKESTEIN SPREEKT. Ook de burgemeester van Middel burg voerde het .woord. Hü zei, dat hij altijd van mening was geweest, dat de loodgieters werkten met onedele me talen. Nu de laatste tijd veel lood en zink gestolen wordt, zou hij bijna zeg gen, dat men met zeer edele metalen te doen had. Vervolgens wees hij op de hoge prijzen, die moeten worden be taald en de betrekkelijk kleine voor raad, waarover men kan beschikken. Mr Bolkestein betreurde het, dat de internationale toestand 't nodig maakt, dat grote hoeveelheden materiaal voor de bewapening moeten worden ge bruikt. Hoe de economische toestand zich ook moge ontwikkelen, zo ging hij verder, voor de bouwvakken is er altijd wel werk. Tenslotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat men in het belang van het gehele volk werk zaam zal blijven. Hij zag de toestand zowel voor de organisatie als voor de loodgieters en fitters individueel roos kleurig in. DE BONDSVOORZITTER. Hierna was het woord aan de Bonds voorzitter, die naast de burgemeester een aantal directeuren van bedrijven, de voorzitter van de K. v. K., de heer C. A. Kammeraad, vertegenwoordigers van de Belgische collega's, bestuurs leden van „Handelsbelang" en zuster organisaties verwelkomde. De voorzitter wees op de vele pro blemen, die het Bondsbestuur bezig houden. Wij hebben nu 'n punt bereikt, zo zei hij, waarop wij onze eigen ge dachte over bedrijf en bedrijfsleven zul len moeten uitwerken. Hij verzette zich tegen teveel overheidsbemoeienis en herinnerde daarbij aan het protest van de 14 organisaties over de credietver- strekking. Wij zullen het jaar moeten ingaan, aldus de voorzitter, met in de ene hand de troffel om te werken en in de andere hand het zwaard om ons te verdedigen tegen aanslagen. De heer Lankkamp was van mening, dat men niet alleen de duistere kant van dit ogenblik moet zien, maar ook de zon zijde. Hij stelde het herstel van Wal cheren tot voorbeeld wat doorzettings vermogen en samenwerking vermag. Ook deelde hij mee, dat binnenkort een nieuwe C.A.O. voor de bedrijven zal worden afgesloten en hij bracht dank voor de medewerking aan de „Haak- In"-actie, waardoor de organisatie f5000 kon afdragen. TOESPRAKEN. Zowel op het eind van de morgen vergadering als bij het begin van de middagbijeenkomst werd door verschil lende personen het woord gevoerd. Allereerst sprak de voorzitter van de R.K. zusterorganisatie, die de unieke samenwerking prees. Verder sprak de heer Rosendaal, die namens de Ant werpse collega's groeten overbracht en wees op de problemen, die vastzit ten aan het verwezenlijken van de Be nelux. In de middagbijeenkomst sprak een controleur van het leerlingenstelsel, alsmede een vertegenwoordiger van de Ver. van Lood- en Zinkfabrikanten. De middagbijeenkomst werd besteed met het beantwoorden van door diverse af delingen schriftelijk ingediende vragen. Van belang was daarbij vooral het standpunt van het hoofdbestuur t.o.v. de partiële bestedingen. Er werd bij de leden op aangedrongen overal te trach ten de aanbestedingen partiëel te doen plaats vinden. Zowel de koffietafel als het diner werden in het Schuttershof gebruikt. Met een gezellige feestavond in het Schuttershof werd de eerste dag besloten. EXCURSIE. Vandaag wordt een rijtoer over Wal cheren gemaakt, waarbij o.m. Veere zal worden bezocht. Een deel der deel nemers bezoekt ook het waterwin gebied te Oranjezon. Te Domburg wordt de maaltijd gebruikt, waarna naar Westkapelle wordt gereden. Bij het monument ter herinnering aan de landing in 1944 wordt 'n krans gelegd. RUILVERKAVELING VAN DE SCHELPHOEK. Belanghebbenden nemen bet voorstel aan. In Hotel „Het Wapen van Burgh" te Zierikzee is door de belanghebben den gestemd over de voorgenomen ruilverkaveling van de Schelphoek, B(J de persoonlijke stemming kreeg het plan 356 stemmen voor en 200 tegen. Bjj de stemming naar gelang het aan tal bunders waren er 1395 stemmen voor en 1025 tegen. Het plan is der halve aangenomen. De vergadering, ilio belegd was door de Centrale Com missie van de Ruilverkaveling stond onder leiding van het lid van Ged. Sta ten, de heer J. Flipse. Morgen hopen wjj nog op deze vergadering terug te komen. GERESTAUREERDE GEREF. KERK TE VEERE. Volgende week weer in gebruik. Naar wjj vernemen zal op 20 Juni a.s. in een speciale avonddienst de ge restaureerde Geref. Kerk te Veere weer in gebruik worden genomen. Wie het kerkje van vroeger kende, kan zich bij het aanschouwen van wat er nu van gemaakt is, niet meer voor» stellen hoe het vroeger geweest moet zijn. Allereerst trekt het fraaie spreek- platform de aandacht. Mede hierdoor heeft het kerkgebouw een modern aan zien gekregen. Aangezien de ramen van ander glas zijn voorzien valt ook direct de verandering van licht effect op. In het middenvak zijn geheel nieu we banken geplaatst, terwijl de ove rige banken zijn geschilderd en be kleed. Zowel het plafond als de wan den zijn met board betimmerd. Ook het orgel is grondig gerestaureerd en gemoderniseerd. De kerkelijke functie van orgelpomper kan ook in deze kerk worden afgeschaft, daar een electro motor voortaan voor de luchttoevoer zorgt. Tenslotte is er ook verandering ten goede in de verlichting aan gebracht. Er zijn ingebouwde lampen gekomen, die heel wat beter in het kerkgebouw passen, dan de verlich ting, die er voor de restauratie was en door de jeugd met „vliegende scho tels" werd betiteld. Voor de opening op 20 Juni a.s. zijn ook de vertegenwoordigers van de na burige kerken uitgenodigd. (Ineez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Vrij dagochtend tot Vrijdagavond. Minder warm. Tamelijk veel bewolking met slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen Zuid en West. Minder warm dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1