Thans stabilisatie in het prijsniveau PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na 5 procent loonsverhoging Stichting van de Arbeid is tevreden Frankrijk gaat stemmen» Christen-vrouwen hielden haar Landdag Heeft Amerika de H-bom? k SNIPPER NIEUWS Kinderbijslag voor kleine zelf standigen een feit Middelburg heeft weer een verkeerslokaal Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1889 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 14 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuren; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang Tan Zon en Maan dag: Zon op 4.19 u„ onder Jl.Öl u.; Maan op 16.12 u., onder 1.24 u. Hoogwater op Vrijdag 15 Junli Vlissingen: 10.01 u. 1.60 m., 22.24 U. 1.47 m.; Terneuzen: 10.25 u. 1.81 m., 22.52 u. 1.69 m.; Wemel- dinge: 11.24 u. 1.53 m., 23.52 u. 1.32 m.; Zierikzee: 11.09 u. 1.34 m., 23.34 u. 1.12 m. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijsindexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 Mei 1951. Het Bureau is tot de conclusie gekomen, dat in het totaal indexcijfer vergeleken bij 16 April geen verandering is gekomen. Deze conclusie is belangrijk, omdat, zoals men zich zal herinneren, in deze periode de strijd is ge streden over de vraag of de kort daarvoor toegekende loonsverhoging van 5 procent al dan niet toereikend zou zijn. Op 18 April is toen de Regering met haar communiqué gekomen, waarin het besluit tot een verbruiksbeperking van 5 procent werd medegedeeld. Naar aanleiding van de publicatie van deze indexcijfers is door de Stichting van de Arbeid thans een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de centrale werkgevers en arbeidersorganisaties zich ook in de komende maanden zullen laten leiden door de tekst van het bovenvermelde rege ringscommuniqué. Bij het lezen van het hieronder afgedrukte staatje van indexcijfers dient men te weten, dat deze cijfers zijn samengesteld voor een gezin van 4 per ionen met een bruto weekloon van f50.tot f60.waarbij het jaar 1949 100 ais basis wordt aangenomen. Het staatje ziet er aldus uit: 1950 15 Juni .Totaal 108 Voedingsmiddelen 112 Kleding 109 Schoeisel 108 Reiniging 99 Woninginr. en huisraad 107 Overige groepen incl. huur 105 Huur 100 Het indexcijfer voor de voedingsmid delen steeg derhalve met 2 punten, hetgeen voornamelijk het gevolg was van een prijsstijging van fruit. Het in dexcijfer van groenten lag per 15 Mei Iets hoger dan per 16 April; bij de overige voedingsmiddelen deed zich 'n aantal geringe prijsstijgingen en - da lingen voor, die elkaar vrijwel compen seerden. De indexcijfers voor kleding (wollen kleding), schoeisel en woninginrichting en huisraad (dekens) vertoonden allen 15 Dec. 113 112 124 120 102 118 110 100 15 Jan. 113 113 128 127 102 122 107 115 15 Febr. 115 112 137 137 106 127 108 115 1951 15 Mrt 117 113 143 141 107 133 109 115 15 Apr. 122 122 146 147 115 138 113 115 15 Mei 122 124 142 143 116 136 112 115 n e Fransen hebben vóór 25 Juni niet te vrezen, dat zij een aanslagbil jet voor de belasting of een aanmaning in de bus vinden. Niet minder prettig voor de vele duizenden verwoede Franse hengelaars is, dat zij al op 9 Juni konden gaan vissen, hoewel het eerst de bedoeling was het visseizoen pas een week later te openen. Beide maatregelen heeft de Franse regering genomen om Zondag a.s. maar tovcel mogelijk Fransen aan de stem bus te krijgen. Die stemming is niet illeen uiterst belangrijk voor Frank rijk zelf, maar voor heel Europa. Want »r zal worden beslist over de vraag. Poe de nieuwe Nationale Vergadering, lie tot 1956 zitting zal hebben, zal zijn iamengesteld en welke koers zal wor den gevaren. De spanning zal niet ontbreken, wanneer men weet, dat drie grote groepen, die door velen als van onge veer gelijke sterkte worden beschouwd, aan de electorale strijd zullen deel nemen. Aan de uiterste linkse zijde staan de communisten. Vijf jaar geleden kregen zij 30 pet. van het aantal stem men en ruim een vierde van het aan tal zetels. De middengroep, de z.g. derde macht, een combinatie van so cialisten, christelijk republikeinen en enige andere kleinere partijen, heeft in de afgelopen periode het heft in handen gehad. De talloze regerings- crises en de vele compromissen waren het gevolg van het samengaan van in karakter en doelstelling zo uiteenlo pende politieke groeperingen. \7 oor het eerst zal nu ook de partij v van generaal de Gaulle, de Ras- semblement du Peuple Frangais(R.P.F aan de verkiezingsstrijd meedoen. Reeds nam zij deel aan de gemeente raadsverkiezingen en zij verwierf toen ruim een derde der stemmen. Het is te begrijpen, dat de „derde macht" in de Gaulle haar grootste tegenstander ziet. En het schijnt, dat de populari teit van de Gaulle bij zeer vele Fran sen eerder is toegenomen dan ver minderd. De stemming zal volgens een nieuwe wet geschieden. Een wet, over het ont werp waarvan reeds een regering ge struikeld is. Zij is nogal ingewikkeld, maar haar opzet is versnippering van partijen en tengevolge daarvan verlo ren gaan van stemmen te voorkomen. Vandaar, dat in elk district lijsten innen worden verbonden (van welke mogelijkheid de partijen van de „der de macht" een druk gebruik hebben gemaakt) en dat de bepaling geldt, dat, indien de verbonden lijsten de rv.oo-derV.eid halen, alle ze- mrtiieri worden verdeeld. De Gaulle heeft zeer sporadisch lijsten doen verbinden. Hoogstens in de districten, waarin partijen aan de verkiezingen deelne men, welke betrekkelijk dicht bii de R.P.F. staan. *7 o zal Frankrijk moeten kiezen tus- £-J sen de politiestaat, een gematigde dictatuur van rechts-radicaal in de per soon van de Gaulle of de.„derde macht". Deze laatste zonder meer gelijk testel len met „de vrijheid" is zeer gewaagd. Want het bewind der plaatste jaren, dat ongetwijfeld voor Frankrijk enorm veel heeft bereikt, was slap wat het trekken van de lijnen betreft. En overal wahr een vaste koers ont breekt, wordt het communisme in de kaart gespeeld. Er is alle reden voor de vrees, dat de verkiezingsuitslag zodanig zal zijn, dat Frankrijk weer hetzelfde gemod der krijgt met alle mogelijke, kort stondige regeringscombinaties. Op een samenwerking met de Gaulle (stel, dat deze als regeringspartner in aan merking komt) valt wel niet te reke nen. Om van samenwerking met de communisten maar te zwijgen. Men ziet: eenvoudig liggen de stuk ken niet. Wat moet men hopen voor een daling. Bij de groepen reiniging en overige groepen deden zich nog enkele kleine prijswijzigingen voor, die vrijwel niet van invloed waren op het totaal indexcijfer. Verklaring Stichting v. d. Arbeid. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt naar aanleiding van de publicatie van het interim-prijs indexcijfer voor gezinsverbruik per 15 Mei J.l. het volgende mede: In de afgelopen weken hebben de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties zich nader beraden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een even tuele overschrijding van de 5 ver bruiksbeperking, tot welke beperking door de regering blijkens haar commu niqué van 18 April j.l. werd besloten. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelde aan de hand van de prijsindexcijfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vast, dat een stabilisatie in het prijsniveau is opgetreden. Derhalve vond geen overschrijving van enige betekenis van de 5 consumptiebeperking plaats, zodat geen aanleiding be staat tot het nemen van compen satiemaatregelen. Besloten werd in overleg met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om ook de vol gende maanden tot aan de aanvang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijs indexcijfers tot een compensatiemaat regel dient te worden overgegaan. Bij de beoordeling van de situatie zullen de centrale werkgevers- en arbeiders organisaties zich laten leiden door de tekst van het bovenvermelde regerings communiqué. Het Stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, opdat aan de hand hiervan onder meer kan worden bepaald, of de verbruiksbeper king van 5 dient te worden gehand haafd, dan wel behoort te worden ge wijzigd. De Stichting van den Arbeid achtte het wenselijk een dergelijk onderzoek door de Sociaal Economi sche Raad te doen Instellen. Dc Valera president van Eire Ramon de Valera, leider van de con servatieve party, Is Woensdagavond tot premier van Eire gekozen. Het parlement koos hem met een meerderheid van vjjf stemmen boven zyn rivaal John Costello. Van 1948 af stond Costello aan het hoofd van een coalitieregering, bestaan de uit zijn eigen partij (de rechtsgeo riënteerde „fine gael"), de arbeiders partij, de nieuwe republikeinen, de boerenpartij en de onafhankelijken. De partij van de Valera, de „fianna fail" vormt de sterkste groep in de Dail (het parlement). Hij had echter voor zijn verkiezing de steun van vijf onafhankelijken nodig, die tegenstan ders zijn van de coalitie. De verkiezing van de Valera betekent, dat het land weer een regering van één partij krijgt. CHIFLEY OVERLEDEN. Ben Chifley, voormalig premier van Australië, ls na een hartaanval Woens dagavond plotseling te Canberra over leden. Joseph Ben Chifley, die 66 jaar geworden, kreeg een hartaanval in zijn hotelkamer tijdens een staatsiebal ter gelegenheid van het jubileum van het Australische parlement. Chifley was leider van de arbeiders partij sedert 1945. Hij is de zoon van een smid. Hij was aanvankelijk werk zaam bij de spoorwegen, o.m. als sto ker en machinist. Maandagmiddag heeft Prinses Wilhelmina te Muiden de motorreddingboot Prins Hendrik" te water gelaten. Het schip, dat bestemd is voor de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij., is een geschenk van de N.V. Stoom vaart Mij. „Nederland", in 1948 aan Koningin Wilhelmina gegeven t.g.v. haar 50-jarig regeringsjubileum. De Prins Hendrik" glijdt te water. Na het wegnemen van de laatste beletselen slaat de Prinses het verloop van de tewaterlating gade. Naast haar Prins Bernhard. Ontroerende rede van Ds Toornvliet Gisteren is het voor de Zeeuwse vrouwen, georganiseerd lu de Nederl. Christelijke Vrouwenbond, een grote en feestelijke dag geweest. Uit alle delen van het gewekt waren zy in de ochtenduren met autobussen naar Goes ge komen, waar In de Magdalenakerk de ochtendzitting van deze landdag werd gehouden. Het verslag van deze zitting vindt men op pag. 2 van dit blad. In Goes werd ook de broodmaaltyd gebruikt en daarna vertrok de indrukwek kende stoet van 30 autobussen, luide toegejuicht door talrijke belangstellen den, naar Bergen op Zoom, waar In de Grote Kerk van de Ned. Herv. Ge meente de middagzitting werd gehouden. Hier sprak Ds G. Toornvliet, de bekende gereformeerde studentenpredikant uit Leiden. Nieuws over atoomproeven op Eniwetok Op een persconferentie, belegd door do Amerikaanse commissie voor atoom energie en het Amerikaanse Ministerie van Defensie, is bekend gemaakt, dat de V.S. nieuwe gegevens hebben verkregen met betrekking tot de ontwikke ling van da waterstofbom uit de onlangs verrichte proefnemingen op het eiland Eniwetok. Op dit eiland werden in April en Mei een aantal atoom- proeven genomen. Gordon Dean, voorzitter van de com missie voor atoomenergie, en de des kundigen, die de proefnemingen uit voerden hadden een spervuur van vra gen te verduren over vorderingen in de ontwikkeling van de waterstofbom. Zij onthulden echter weinig, dat nieuw was. Dean verklaarde, dat geen enkel der berichten, dat de V.S. de water stofbom hadden vervaardigd of op het punt waren zulks te doen, gebaseerd iriTi Prinses Wilhelmina heeft gisteroch tend de heiligingssamenkomst bijge woond, die gehouden werd in het kader van de velddag van het Leger des Heils in de Baarnse bossen. De samenkomst staat onder leiding van generaal Ors- borne. Op 29 Augustus van het vo rig jaar werd de koepelkerk van Wil lemstad door brand verwoest. Gisteren nu is met enig ceremoniëel de eerste steigerpaal voor de bouw van de nieu we kerk opgericht. Een Littauer, zekere Duwalsky, heeft thans bekend, dat hij Dinsdag in Den Haag een Pool se vrouw met messteken dodelijk heeft verwond. De politie, gealarmeerd door dat een kind van het slachtoffer uren achtereen huilde, vond de vrouw in bewusteloze toestand onder een vloer kleed liggen. De vrouw Is enige tijd later overleden. President Truman heeft bekend gemaakt, dat de eerste 51 jaren van deze eeuw een millioen mensen om het leven is gekomen ten gevolge van een ongeluk op de weg. Bij auto-ongelukken zijn bijna evenveel Amerikanen omgekomen als in alle oorlogen uit de Amerikaanse geschie denis, aldus de president. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Ache- son meegedeeld, dat de Russische eisen in Parijs onaanvaardbaar zijn voor de Westelijken. Voorts bevestig de Acheson dat er geen „vredesvoel- hoorns" voor een regeling van het Koreaanse conflict waren uitgestoken. Frankrijk? Een sterke regering, die niet alleen de vrijheid weet te eerbie digen, maar ook het gezag te hand haven. En voortgaat op de weg het land, ook internationaal, omhoog fe stuwen. Is de Gaulle de man voor Frankrijk? Gevreesd moet worden van niet. Bij hem is, zo menen velen, de democratie niet veilig. En hij wil zijn land weer isoleren. Hij is een geheim zinnige figuur, die nog nimmer met een concreet program kwam. Als hij het haalt op 17 Juni, haalt hij het voor negentig procent met zijn popu lariteit als de generaal van verzet en bevrijding. T. was op iets, dat officieel verklaard was. Hij zeide, dat om veiligheidsredenen de nauwkeurige vordering van het pro ject van de waterstofbom niet was be kend gemaakt. Luit.-generaal Quesada, die het com mando voerde over de afdeling belast met het uitvoeren van de proeven, ver klaarde, dat de vrees voor radio-activi teit een snelle hulpactie niet zou moe ten verhinderen. Hulpploegen werden 15 minuten na de ontploffingen uitge zonden. Bijna 9000 personen waren bij de proefnemingen, die de uitgebreidste worden genoemd welke tot nog toe gehouden zijn, aanwezig. Zij vergden twee jaren van voorbereiding. Naar schatting zullen er nog wel twee jaar nodig zijn om alle gegevens uit te werken. Het grote kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet toen mevrouw de Jong-Bikker, de presidente, Ds Toorn vliet haar welkom toeriep. Na het zin gen van het bondslied werd aan de spreker gelegenheid gegeven zijn rede te houden over het onderwerp: „Le vensnood en levenservaring". Zelden zullen de aanwezigen een zo diep ontroerende rede hebben aange hoord. In ernstige bewoordingen schil derde Ds Toornvliet de toestand, waar in onze jeugd op het ogenblik leeft en de kijk, die die jeugd heeft op de toe standen. Ze leven er maar op los en het kan hun eigenlijk niets schelen. Zij zijn groot geworden in een oorlog, ze staan nu in een donkere tijd is het wonder dat zij eigenlijk niet meer weten welk standpunt zij tegenover dit alles moeten innemen? Hoe zij eigenlijk leven moeten? Neem de stu denten als voorbeeld: velen weten niet waarom ze eigenlijk studeren. En in andere groepen Is het niet anders. En de reden? Het godsvertrouwen is zoek. Men is gaan twijfelen, men gelooft niet meer dat Christus met ons en om ons „Helpt Ambon in nood". De Stichting „Helpt Ambon in nood" heeft een verklaring verstrekt: „Teneinde misverstand te voorko men deelt de Stichting „Helpt Ambon in nood" mede, dat deze Stichting uiteraard niet de minste bemoeienis heeft of gehad heeft met de ongeoor loofde activiteiten, welke volgens pers berichten door of in samenwerking met de Stichting „Door de eeuwen trouw" en het Bureau Zuid-Molukken zouden zijn bedreven. „Helpt Ambon in nood" is een cha ritatieve stichting en bedoelt niet an ders dan hulp te bieden aan Ambone zen, welke naar haar mening daarvoor in aanmerking komen. Van enige bij zondere politieke doelstelling daarbij is nooit sprake geweest." is. En hier ligt de taak voor U, vrou wen. Sluit niet de blinden voor de rui ten, maar heb het leven lief, leef het leven en leid zo de aan U toevertrouw de jeugd naar Christus. Diep onder de indruk hoorden de aanwezigen de rede van Ds Toornvliet aan, en het dankwoord van mevrouw de Jong moet de spreker wel de vol doening gegeven hebben, dat zijn woorden diep in de harten zijn inge- grift. Oorlogsgewonden uit Korea naar huis. Het Amerikaanse stoomschip „Gene ral Mac Rae" is met een aantal Bel gische en Nederlandse oorlogsgewon den en zieken onderweg naar Rotter dam. Er zijn 17 Belgische en 23 Neder landse zieken en oorlogsgewonden aan boord. De „General Mac Rae" wordt Vrijdag 15 Juni des morgens te Rot terdam verwacht. Marktdiefstal te Middelburg. Een op de Markt te Middelburg sur veillerende agent kqpeg tijdens de wekelijkse marktdag een tip, dat een vrouw zich bij diverse kramen aan diefstal schuldig maakte. De vrouw bleek inderdaad te hebben gestolen: een partij textiel alsmede een paar kinderschoenen met een totale waards van f100.werden bij haar in beslag genomen. De vrouw, J. v. L., die uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwam, heeft in middels bekend de diefstallen te heb ben gepleegd. Eerste Kamer Veilig verkeer Het Bestuur van de Ver. voor Veilig Verkeer te Middelburg e.o. is er In geslaagd om juist ln deze week, nu weer overal In ons land de Veilig Ver- keersactie wordt gevoerd, het Verkeerslokaal gereed te krygen. Gistermiddag beeft de burgemeester, Mr Dr N. Bolkestein, dit lokaal officiéél geopend, waarna de aanwezigen zich vol bewondering rond de fraaie verkeerstafel, die werd vervaardigd door de leerlingen van de Technische school, schaarden. Het Verkeerslokaal ls ondergebracht in de Openbare School aan de Bree. De gevaren zullen echter blijven be staan en zullen niet tot nihil kunnen worden teruggebracht. Wei moet wor den getracht de tol, die aan het ver keer moet worden betaald, zo klein mogelijk te houden. Iedereen, zo zei hij, zal zich daartoe moeten inspannen vooral by de opvoeding en opleiding van de jeugd. Vele verkeersongevallen zijn te wijten aan onwetendheid, meen de de burgemeester. In het onderwijs wordt thans minder gewerkt met het gehoor en meer door iets te laten zien. Dit lokaal is ingesteld op het practi- sohe en visuele onderwijs en dit werd door de burgemeester toegejuicht. Mr Bolkestein sprak de wens uit, dat het Verkeerslokaal een steentje zal bijdragen tot het verminderen van het aantal ongevallen. Met een ver sierde sleutel opende de burgemeester daarna de deur van het lokaal. In het lokaal zijn een groot aantal verkeersborden opgesteld. Het belang rijkste is echter de verkeerstafel, waar op alle mogelijke verkeerssituaties aanschouwelijk kunnen worden voor gesteld en opgelost. Dit Is een uiter mate nuttige en fraaie aanwinst. Een maal per maand zal het lokaal voor het publiek zijn opengesteld, terwijl iedere school een week lang toegang tot het lokaal krijgt voor verkeers- onderwjjs. Fraaie verkeersmaquette thans in gebruik Voordat de opening plaats vond was men in een der andere lokalen bijeen, waar de voorzitter der vereniging, de heer E. Visscher, behalve de burge meester het bestuur van de Ambachts school en de hoofden van scholen kon welkom heten. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking. De heer Visscher herin nerde er aan, hoe in 1935 in de school aan de Lange Delft ook een Verkeers lokaal werd geopend. Dit lokaal werd in 1940 tijdens de brand verwoest. Het Verkeerslokaal heeft niet alleen zijn nut voor hen, die het rijbewijs willen halen, aldus de voorzitter, maar ook bij het geven van verkeersonderwijs op de scholen. De heer Visscher zei ver der, dat de zwarte vlek nog steeds groter wordt, d.w.z. dat het aantal verkeersongevallen nog steeds toe neemt. Hij deed een beroep op ieder weldenkend mens om te helpen het aantal ongevallen te verminderen en hij sprak daarbij de wens uit, dat het Verkeerslokaal een van de middelen daartoe zal blijken te zijn. In een korte toespraak wees de bur gemeester er op, dat het moderne ver keer in vele opzichten een probleem is. (Van onze parlementaire redacteur.) De kinderbijslag voor kleine zelf standigen zal een feit worden. De Eerste Kamer nam gisteren n.l. het desbetreffende wetsontwerp met 23 tegen 7 stemmen aan. Tegen wa ren de A.R. en de V.V.D. Veel woorden heeft men over deze ma terie niet meer gewisseld. Duidelijk werd echter nog door de tegen stemmers te kennen gegeven dat hun bezwaren van geheel verschil lende aard waren. De heer Schipper (A.R.) zag de kinderbijslag als een herverdeling van het inkomen. En het aanhangige wets ontwerp vond hij in strijd met dit uit gangspunt. De Regering wil die kleine zelfstandigen helpen, wier inkomen be neden het bestaansminimum ligt. Dit lijkt meer op sociale bijstand dan op kinderbijslag. Het stelsel van de socia le verzekering wordt op die manier verbroken. Prof. Molenaar (V.V.D.) voelt in het geheel niet voor een kinderbijslagrege ling. Het loon moet vastgesteld wor den naar de prestatie en met het aan tal kinderen moet rekening worden gehouden bij de belastingheffing. Door dit wetsontwerp worden alleen maar l.'eine zelfstandigen geholpen, die een groot gezin hebben. Ook dat achtte spreker niet juist. De middenstander, die zich niet handhaven kan moet maar loonarbeider worden, zo redeneerde Prof. Molenaar, die dit helemaal geen schande vond. Ook van C.H. zijde was men niet enthousiast over dit wetsontwerp. De heer Vixseboxse liet dit heel duidelijk blijken. Liever zag hij, dat er econo mische maatregelen getroffen zouden worden om deze groep te helpen. Dat hij toch voorstemde lag in het feit, dat hij noodzakelijk vond, dat de gemeen schap voor de minst gesitueerden in ons volk zorg draagt. Staatssecretaris van Rhijn had het niet moeilijk. Hij verzekerde in zijn antwoord, dat de definitieve regeling van de kinderbijslag voor kleine zelf standigen, die binnen twee jaar te ver wachten is, een herverdeling van het inkomen zal zijn. Unlficatlo accijnzen en waariborgrecht. Nog korter maakte de Kamer het met de unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht. Slechts de heren Molenaar (V.V.D.), v. d. Kieft (Arb.) en van Santen (Comm.) voerden hier over het woord. De kwestie, die des tijds aan de overkant van het Binnen hof zoveel stof tot praten heeft ge geven, waarbij Minister Lieftinck het toen vrij moeilijk had, was dus nu gauw bekeken. Nieuwe gezichtspunten kwamen niet naar voren. Alle sugges ties wees de Minister van de hand. Zelfs ais de gedistUleerdaccijns op f596.gebracht zal worden liggen wij nog lager dan in andere landen. Frau de bij invoer zal dus niet vaak voor komen. Z.h.s. ging dit ontwerp er door. Alleen de communisten waren tegen. Volgende week komt de Eerste Ka mer weer bijeen. Dan zal o.a. de be- froting van Economische Zaken wor- en behandeld. De Avondvierdaagse is begonnen Het grootste, elke zomer weerkeren de festyn voor liefhebbers van de wandelsport in onze provincie, do avondvierdaagse, is begonnen. Zowel van Middelburg als van Goes uit zyn de wandelaars gisteravond op pad ge gaan om de eerste kilometers af to leggen. In Middelburg. In Middelburg vertrokken om 7 uur 173 lopers in groepsverband en 84 in- dividuelen van de Markt om de 15 km af te leggen. Tevoren waren de 69 jeugdigen 55 in groepsverband en 11 individuelen vertrokken voor da 10 km-tocht. We zagen o.a. de Mari niers uit Vlissingen, de C.O.A.K., da Vitrite, Astrow uit Souburg, de Am sterdamse Bank en ook diverse buurt verenigingen. Voor gisteravond had men een parcours gekozen door de Schroeweg, verder door de polders van Welzinge en weer terug via de Schroe weg naar Middelburg. Er werd flink gemarcheerd en tegen 9 uur waren da eersten op de Markt terug. Eergiste ren hebben o.a. de C.O.A.K. en enkele individuele lopers reeds de 20 km af gelegd. Daar Zaterdagavond het eind punt op het Karei Doormanplein is en vandaar met muziek de stad zal wor den binnengetrokken, worden de deel nemende groepen verzocht hun vaan dels, vlaggen, e.d. daarheen te laten brengen om de stoet een zo fleurig mogelijk aanzien te geven. In Goes. De belangstelling in Goes was aanzienlijk geringer. Bij de senioren verschenen slechts 22 wandelaars aan de start en er waren slechts 11 junio ren. Desondanks was de stemming uit stekend en er werd in vlot tempo ge marcheerd. Om 7 uur vertrok men van de Markt. De route was als volgt: Markt, Goesse polder, 's-H. H. kinde ren, 's-H. Abtskerke, 's-Gravenpolder, Bouwplan III en weer terug naar de Grote Markt. Om half tien waren de deelnemers weer binnen. Geen der ploegen telde uitvallers. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Don derdagochtend tot Donderdagavond. Minder buiig. In de Noordelijke helft van het land: overdrijvende wolkenvelden maar geen neerslag van betekenis. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Iets hogere temperaturen. In de Zuidelijke helft van het land: droog en vrij zonnig wee. met een matige wind tussen Zuid en West en hogere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1