Parachutisten oefenen voor een luchtlanding. „Ontneem het Kremlin het initiatief" De sportvelden in Middelburg Alleen de winkels in het centrum op Zondag open PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GenWedemeyer adviseert Terugtrekken der troepen uit Korea en algemene mobilisatie voorgesteld Gerbrandy krijgt de schuld Spvong in het duister. Openen van valscherm veroorzaakt grootste schok* k SNIPPER J NIEUWS Straaljager neergestort Zeeuwse Terreinkampioenschappen zullen spannend worden* Uitgave chting „Zeeuwsch Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bil geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlisjjingeni Van der Manderestr. 40, Tei 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1888 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 13 JUNI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon én Maa» Donderdag; Zon op 4-20 v, $n<3er 21.00 u.; Maan op 14.46 u., onder 1.12 u. Hoogwater op Donderdag 14 Juni .Vlissingen: 9.0Q u. 1.48 m., 21.20 u. 1.33 m.; Terneuzen: 9.23 u. 3,.69 m., 21.46 u. 1.5 5m.; Wemel- dinge: 10,22 u. 1.46 m., 22.45 u. 1.21 m.; Zierikzee: 10.06 u. 1.27 m„ 22.24 u. 1.02 m. De Amerikaanse senaatscommissie, die nog altijd bezig is met haar onder zoek naar de juistheid en de doeltreffendheid van de door het State Depart ment gevolgde politiek inzake het Verre Oosten en naar het al dan niet juist zijn van het ontslag aan generaal MacArthur, heeft van de vroegere stafchef van Tsjang kal Sjek, luitenant-generaal Wedemeyer, thans bevelhebber van het zesde Amerikaanse leger, weer enige merkwaardige dingen te horen gekregen, Over de toestand in Korea verklaar de Wedemeyer, dat hij geen „beslissen de overwinning van de verbondenen" kon zien. Hij was van mening, dat de huidige „ongelukkige situatie" nog wel maanden zou kunnen voortduren. De krachtsinspanningen van de V.S. in Korea zouden kunnen maken, dat dit land niet in staat zou zijn om „ver plichtingen na te komen, welke uit een oogpunt van veiligheid en.later uit economisch oogpunt van veel groter belang voor ons zijn", aldus de gene raal. Hij had tevoren gesproken over de reeds aangegane verplichtingen in Europa en gezegd: .Misschien zullen we elders verplichtingen moeten aangaan". Wedemeyer adviseerde, dat Amerika zijn troepen uit Korea terug diende te trekken, „omdat wij er niets mede be reiken". In de eerste plaats zou hij niet ge adviseerd hebben landstrijdkrachten in Korea te gebruiken. Men had „de agressor met lucht- en zeemacht moe ten straffen". Amerika verloor in Ko rea „de bloem der naties". De noordelijken konden manschap- NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE TROONSAFSTAND VAN KONING LEOPOLD III. De Koninklijke Prins Boudewijn zal op 17 Juli, nadat hij in de Verenigde Kamer en Senaat de eed op de grond wet heeft afgelegd, de titel dragen van „Boudewijn I, Koning der Belgen". Zijn vader, Leopold III, zal de titel „Ko ning Leopold" dragen. Hoewel hieromtrent nog geen bijzon derheden bekend zijn, blijken de leiders der politieke partijen tot overeenstem ming gekomen te zijn over de dotatie, waarvan koning Leopold en zijn familie zullen genieten, alsmede over het ver blijf van het koninklijk gezin. Koning Leopold blijkt voornemens te zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand ec-n buitenlandse reis te ondernemen, die vijf tot zes maanden zal duren. Hierna zou Koning Leopold zich vesti gen in het paleis te Laeken. Het paleis te Brussel zou de officiële residentie worden van Koning Boudewijn. Naar verluidt zouden al deze details worden vastgelegd in een memorandum, dat binnenkort zal worden bekendgemaakt. Plannen voor Ambonees dorp te Alphen aan de Rijn Met de volle instemming van het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn werkt de heer G. van den Brink, eigenaar van „Avifauna", thans als ini tiatiefnemer aan de verwezenlijking van een groot plan om ongeveer vijf honderd hier te lande verblijvende Am bonezen te heipen. In principe is overeengekomen, dat alles in het werk zal worden gesteld om zo spoedig mogelijk op enige hec taren gemeentegrond het dorp „Radja Ampat" („Vier vorsten-eilanden") te doen verrijzen, dat in de trant van een Ambonese woonplaats zal worden opgebouwd. Het is de bedoeling voor dit dorp in het bijzonder kunstvaardige Ambo nezen aan te trekken, die daar hun ambachten kunnen uitoefenen. Het zal dus speciaal gaan om het vervaardigen van modelprauwen en andere Indone sische siervoorwerpen, die ais souvenirs kunnen worden verkocht. Voorts is men van plan voorstellingen met dan sers en danseressen te organiseren. „Radja Ampat" zal, ais het tot stand komt, geheel ten bate van de bewo ners worden geëxploiteerd. pen blijven zenden. Ook Amerika zou dit kunnen doen „doch wij staan schaak op een wijze, die mij zeer veel zorgen maakt". Amerika diende zijn troepen uit Korea terug te trekken en tege lijkertijd de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en de landen van het Sowjet-blok af te breken. De generaal adviseerde algehele mo bilisatie. Voorts moest men tot de kern van de zaak doordringen. Men moest zich tot de werkelijke aanstichters richten en dit waren niet de Koreanen doch dit was het Kremlin. Indien men voort bleef gaan „naar de pijpen van het Kremlin te dansen", zou de Amerikaanse regeringsvorm in gevaar komen. Door de voorgestelde maatregelen uit te voeren zou men „het initiatief aan het Kremlin ont nemen". Naar ccn Zeeuwse volks hogeschool In zeven verschillende plaatsen in Zeeland zullen in de periode van 30 Juni14 Juli a.s. de eerste Volks- hogeschooidagen in deze provincie wor den gehouden. Dit is het eerste optre den van de commissie tot voorbereiding van een Zeeuwse Volkshogeschool. De eerste bijeenkomst is bepaald op .10 Juni a.s. te Middelburg in het Schut tershof. Ir M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Laudbouwmaatschappij, zal spreken over „Problemen rond de Sciieldemonden" en de heer H G L Schouten over „Het volkshogeschool- werk in Nederland". DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Alleen onderhandelingen over „voldongen feit". De besprekingen tussen de function- narissen van de Angio-Iraanse Olie maatschappij en de drie leden van de „voorlopige raad van directeuren", een door de Perzische regering ingesteld lichaam, zijn gisteren begonnen. Er zijn nog geen bijzonderheden over het ver loop meegedeeld. Wel is duidelijk, dat de sfeer, waaronder de besprekingen moeten worden gevoerd, gespannen is. Zo heeft een woordvoerder van het Perzische ministerie van Financiën verklaard, dat de besprekingen zullen worden afgebroken, indien de Britten de nationalisatie niet als een voldongen feit zouden willen erkennen. Onzinnige verklaring van Indonesisch parlementslid „De publicaties in het dagblad „Trouw" zjjn een tactiek van de heren Gerbrandy en Weiter c.s. om zich schoon te praten", zo heeft het Indo nesische parlementslid Sahetappy En gel (van de democratische fractie) aan het te Djakarta verschijnende blad „Sumber" verklaard. Sahetappy zeide, dat de heer Gerbrandy leider is van de anti-revolutionnaire partij, die finan cier van Westerling is, en dat „Trouw" het eigendom van deze partij is. Als lid van de parlementaire missie, die voorlichting kwam geven over Irian, was Sahetappy Engel enige maanden geleden in Nederland. Naar hij aan „Sumber" mededeelde, was hij toen reeds op de hoogte van het plan-Ger- brandy c.s. en heeft hij de Indonesische regering hierover ingelicht. Voorts zeide hij, dat „de Nederland se regering bfj herhaling de Ambone zen heeft „verkocht", waarbij zij pro pageerde, dat, indien zij in Indonesië zouden blijven, zij in stukken zouden worden gesneden, Vele Ambonezen reis den naar Nederland en ook vele bur gers zijn derwaarts gesmokkeld. Thans worden zfj in Nederland aan hun lot overgelaten: zij krijgen slechts drie gulden per hoofd per week. Ik hoop, dat de 12.000 Ambonezen in Nederland tot inkeer komen en ook hoop ik, dat zij zich ontevreden zullen gevoelen, tot handelen zullen overgaan en Den Haag zullen bezetten. Hij zeide tenslotte, „dat de Indonesische regering uitleve ring van Lokolle en anderen van de regering der Republiek Zuid-Molukken eist en ook van de mensen van het bureau Zuid-Molukken, die een gemene propaganda voeren en tegen de Indone sische regering zijn opgestaan". Verklaring van Dr Nikijuluw. Dr J. P. Nikijuluw zendt het A.N.P. de volgende verklaring toe: „Naar aan leiding van de berichten in de pers be treffende „duistere activiteiten" van- Ambonezen van het „Bureau Zuid-Mo lukken" te Den Haag wens ik als al gemeen vertegenwoordiger van de re publiek der Zuid-Molukken uitdrukke lijk te verklaren, dat, indien deze acti viteiten werkelijk bedreven zijn door genoemde personen, zij dit gedaan heb ben bulten verantwoordelijkheid van de regering der R.M.S.". Tussen Nadorst en Veerseweg is een nieuw complex geprojecteerd In April 1950 is een plan gepubliceerd tot aanleg van een nieuw sport veldencomplex tussen de Nieuwe Vlisslngseweg en de Lageweg te Middelburg. Daarbjj was inbegrepen een nieuw zwembad. Het laatste project ging wegens de hoge kosten het eerst van de baan. Thans is bekend geworden, dat men ook het plan om de sportvelden aan 'tZand aan te leggen heeft laten varen. Een nieuw en uiteraard nog voorlopig plan is opgemaakt. De nieuwe sport velden z(jn nu geprojecteerd tussen de bestaande sportvelden aan de Nadorst en de Veerseweg. Zowel B. en W. als de raad zullen zich nog nader over dit nieuwe plan moeten beraden. Rond het terrein komen sloten, die door middel van een windmolen op peil worden gehouden, zodat een behoor lijke drainage van de nieuwe sportvel den wordt gegarandeerd. Een passende beplanting is eveneens ontworpen. Oud en Nieuw. Het huidige gemeentelijke sportter rein aan de Nadorst zal worden be stemd tot oefenveld. Het hockeyveld zal waarschijnlijk komen te vervallen en indien mogelijk zal het veld ge bruikt worden voor de aanleg van een tweetal nieuwe tennisbanen. Tussen het oude en nieuwe sportveld komt een behoorlijke parkeerplaats. Mede omdat de randweg vanaf de Veerseweg langs de nieuwe sportterreinen is geprojec- (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) OP EEN VLIEGBASIS IN KOREA. Het is avond. In kleine groepjes liggen de parachutisten In het gras van het vUegveld te wachten tot het helemaal donker is. Ze dragen allemaal een valscherm, dat strak ora hun lichaam bevestigd ls. De helmen hebben ze nog In de hand. Er wordt gerookt en gepraat ovér allerlei kleinigheden. „Tellen als je springt „Ja „En je hoofd In „Ja „Benen bjj elkaar Het is korporaal Jim Kane, die me voor de zoveelste maal aan al die dingen herinnert. De hele middag hebben we samen de theorie van het parachute springen doorgenomen. We hebben alle commando's tot in den treure her haald. We hebben het springen en vallen in de zandbak gerepeteerd tot lk doodop was. Er bl\jft nu niets meer over dan alles In de practijk te brengen. „Instappen Allen staan op en slenteren naar een van de toesteUen. Het valt niet mee met de strakke en zware parachute het trapje op te klimmen. Maar elkaar helpend komqn ze allemaal tqch boven. In het donker zoekt ledereen een plaats. De motoren beginnen al te draaien. We taxiën naar de startbaan. We vliegen. Het is koud in het toestel. De deu ren aan weerskanten zijn verwijderd en de kille nachtlucht stroomt vrij binnen. De scherpe kanten van de deuropening zijn met papierband beplakt om straks verwondingen te voorkomen bij het verlaten van het toestel. Stil zit ieder een op de metalen banken. Er wordt weinig gesproken. Men staart een beet je voor zich uit in het donkere vlieg tuig of doet een dutje. En onwillekeu rig dwalen de gedachten naar de ko mende sprong. Niemand springt graag t>jj nacht. Men weet niet waar men te recht komt en er is weinig gelegenheid om eventuele obstakels uit de weg te gaan. (Zie vervolg op pag. 2.) Alfred van Sprang klimt met z'n twee parachutes aan boord van een vlieg tuig om de nachtsprong van het 187ste regiment parachutisten mee te maken. Het plan is opgemaakt in samenwer king van de Dienst van Gemeente' werken, Ned. Heide Mij en de Her verkaveling. Het biedt het voordeel, dat het terrein niet behoeft te worden opgehoogd. Het hoofdbezwaar tegen de terreinen aan de Nw. Vlissingseweg is n.l., dat de structuur van de gronden daar zich niet leent voor de aanleg van sportterreinen. Grondruil Door de herverkavelingswerkzaam heden is de gemeente de laatste jaren nogal wat grond kwijt geraakt. Een deel van het terrein tussen Nadorst en Veerseweg is eigendom van de gemeen te, een ander deel is particulier bezit. De gemeente krijgt nu het particulier terrein in eigendom in ruil voor de des tijds afgenomen grond, terwijl de par ticulieren door de herverkavelingscom missie schadeloos worden gesteld, om dat hun andere gronden worden toe gewezen. Bovendien wordt de Prooyen- se-watergang waarschijnlijk gedempt, waardoor een goede toegangsweg tot de nieuwe terreinen wordt verkregen. Een nieuwe watergang is geprojecteerd, die met een duiker onder de Veerse weg door wordt geleid. De toegang tot het nieuwe terrein zal in het verleng de van de Meidoornlaan komen te liggen. i'i FAMILIEDRAMA IN TERNEUZEN? Vandaag werden aan de Officier van Justitie te Middelburg voorgeleid de 43-jarige landbouwer J. C. de Maat uit St. Jansteen en diens 46-jarige echt genote M. de MaatSaman. In het ge zin de Maat zou vaak onenigheid heb ben bestaan tussen de ouders en de 17-jarige zoon Johannes. Donderdag in de vroege ochtenduren overleed deze zoon. Het stoffelijk overschot vertoon de sporen van geweldpleging. Er werd een onderzoek ingesteld en sectie ver richt, waarna Zondag de ouders door de Rijkspolitie werden gearresteerd. Maandag werd door het Parket uit Middelburg in de ouderlijke woning van de overledene een onderzoek in gesteld. Men acht het niet uitgesloten, dat onenigheid in het gezin de aanlei ding is geweest tot een familiedrama. Hangende het onderzoek ontbreken nadere gegevens. Margaret Truman, de dochter van Amerika's president, brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Gis teren bezocht zij Amsterdam en maak te de gebruikelijke rondvaart door de grachten. Vandaag zal zij door Konin gin Juliana worden ontvangen, Van de in Haarlem geboren vierling zijn gisteren drie kinderen overleden; de moeder en het overgebleven meisje maken het redelijk wel. Maandag middag is de 75-jarige heer H. Vreken uit Echt op het baanvak Sittard Roermond door een electrische trein gegrepen en op slag gedood. ■- Gister middag is tijdens een hevige onweers bui de bliksem in de pl.m. 20 m. hoge toren van de Ned. Herv. Kerk te Jub- bega in Friesland ingeslagen. De toren brandde geheel uit, maar gelukkig kon men voorkomen, dat ook de kerk vlam vatte. In Argentinië is een vliegtuig van het Rode Kruis neergestort. We gens de hevige storm heeft men het wrak nog niet kunnen bereiken. Men vermoedt dat de 8 inzittenden om het leven zijn gekomen. Bij de verkiezin gen voor de plaatselijke en regionale raden, die de afgelopen dagen in mid den en Zuid-Italië zijn gehouden, heb ben de Westerse democratische partij en een beslissende overwinning kunnen behalen op de communisten. Tientallen gemeenteraden zijn van links naar rechts „omgezwaaid". Zorg baart ech ter de schrikbarende stijging van het aantal stemmen dat op de neo-fascis- tische partij is uitgebracht. teerd, zullen de terreinen gemakkelijk te bereiken zijn. Het nieuwè sportveld zal er als volgt uit zien. Ër komt een behoorlijk veld, waarop 2 korfbalvelden kunnen worden afgezet, voorts een hockeyveld en een handbalveld. Verder is een voetbalveld geprojecteerd voor de normale competitiewedstrijden. Het grote veld, dat voor grote wedstrijden is gedacht, zal omgeven worden door een sintelbaan. Bovendien is tussen het voetbalveld en het grote wedstrijd terrein een ophoging geprojecteerd, die als tribune kan worden gebruikt. Deze tribune heeft uitsluitend uitzicht op het grote sportveld. Op het terrein komt ook een kleed lokaal, dat door de gebruikers der di verse velden gezamenlijk moet worden gebruikt. Kinderspeelplaats. Tenslotte is naast de velden ook de kinderspeelplaats van de Buurtvereni ging „Nieuw Middelburg" gedacht. Rond het sportveldencomplex blijft dan nog een behoorlijk open terrein, dat bouwrijp zal kunnen worden ge maakt en in de toekomst gebruikt zal worden voor woningbouw. Tenslotte moet worden vermeld, dat voor het verwezenlijken van dit plan het ook noodzakelijk is, dat een deel der volks tuinen aan de Nadorst verdwijnt. Er wordt echter naar compensatiemoge lijkheden gezocht. Wanneer dit gehele plan zal worden verwezenlijkt is voor hands nog niet te zeggen. Allereerst zullen B. en W. van Middelburg hun standpunt moeten bepalen, waarna de raad het geheel moet goedkeuren. Tenslotte zullen G.S. ook nog 'n vinger in de pap hebben. NIEUWE PASPOORT REGELING OPGESCHORT. Naar w\j vernemen is de uitvoering van de gewijzigde regeling voor de uit gifte van paspoorten, welke tot vele klachten heeft geleid, door de regering thans opgeschort. Piloot om het leven gekomen. Te Uithuizen in Groningen is gister middag om half zes een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden neergestort. Het toestel nam met drie andere straaljagers deel aan demonstratief die tijdens de legerdag op de tentoon* stelling te Uithuizen werden gegeven. Het publiek dat van de tentoonstel^ lingstyibune af de vliegdemonstraties gadesloeg, hoorde een doffe knal eri even later zag men slechts drie van' de vier straaljagers doorvliegen. Op hetzelfde moment zagen Leeu warders nabij de oude dijk van de Uit'- huizerpolder een vliegtuig in razendè vaart neer-komen. Na de bomen geraakt' te hebben stortte het toestel in d§ gracht voor een boerderij. Voor het huis stonden de dochter en de schoon zoon van de eigenaar. Zij ontsnapten ternauwernood aan de dood want vlak! voor hen stortte het toestel neer. Enf kele ruiten van de boerderij sprongen door de enorme luchtdruk. De piloot, de kapiteinvlieger-waaiy nemer G. Deibei uit Den Haag, werd uit het vliegtuig geslingerd. Zijn sto£f felijke resten werden later op de avond teruggevonden in een tarwe* akker. Kapitein Deibei stond bekent! als een uitstekend jachtvlieger; hij was waarnemend basiscommandant van dg vliegbasis Leeuwarden. Nog niet zq lang geleden werd hij onderscheiden' met de Militaire Willemsorde. De bekendste cracks aan de start- zaterdagmiddag om half vijf valt de vlag voor de eerste wedstrijd van de Zeeuwse motorterreinkampioenschappen, welke verreden worden op een circuit in de duinen nabij Oostkapelle. Het zijn de junioren in de 125 c.o. klasse, welke categorie vorig jaar door gebrek aan deelname moest uitvallen, maar welke nu met een aardige bezeting zal worden verreden. Het terreinkampioenschap van Nederland wordt verreden in zes of zeveli wedstrijden, waarvan er dit jaar reeds vier gehouden zijn. De wedstrijd van Zaterdag is dus de vijfde en daarom is de stand uitermate belangrijk. In de senioren 125 c.e. klasse heeft er niet bjj te laten zitten, terwijl Koo; Meynen uit Utrecht met een flinke voorsprong op Koops uit Assen de lei ding. Hierna volgen v. d. Mispel uit Driebergen, Langeveld uit Noordwjjker- hout, de Gebr. Selling uit Amsterdam, Van Burik uit Apeldoorn, v. d. Kley uit Rotterdam, Tasma uit Oosterwolde en Koopman uit Almelo. Indien Meynen Zaterdag wint, is zijn titel practisch weer voor een jaar geprolongeerd. On getwijfeld echter zullen Van Burik en v. d. Kley, dje zich steeds goed thuis voelen in de Walcherse duinen, hem het vuur na aan de schenen leggen. Maar ook de Gebr. Selling, v. d. Mispel en Van Langeveld zijn van plan om het 'SI Gemeenteraad van Middelburg Er komt een nieuwe muziektent Het was te verwachten, dat het meerderheidsvoorstel van B. en W. van Middelburg aan de raad die gistermiddag bijeen kwam om meerdere winkels op Zondag ge opend te laten, bedenkingen zou ontmoeten. En er waren niet alleen principiële bezwaren: het voorstel om in de gehele stad de winkels open te stellen, ontmoette algemeen verzet. Uiteindelijk is beslist, dat de openstelling beperkt zal blijven tot de straten in het centrum. Voorts werd besloten een nieuwe muziek tent aan te schaffen. Presentiegelden. De heren L. J. van 'tWestende, B. A. Hesselink en A. Flipse waren af wezig, terwijl de gemeentesecretaris wegens vacantie werd vervangen door de heer W. F. van Riet. Het eerste voorstel, de presentiegelden van de raadsleden van f 5.op f 7.50 te bren gen, stuitte op verzet. De heer A. J. Schot (S.G.P.) voerde aan, dat de meeste raadsleden geen financiële schade hebben van het bijwonen der vergadering. De heer M. Wattel (A.R.) wilde een voorbeeld stellen en het be drag op f5.— laten. De heer J. S. Hoek (A.R.) wees er op, dat het be drag eigenlijk niet alleen voor het bij wonen van de vergadering geldt, maar mede kan worden gezien als een tege moetkoming in kosten, die men maken moet i.v.m. de functie. Met alleen de stem van de heer Schot tegen werd het voorstel aan vaard. Muziektent. Bij het voorstel een aluminium muziektent aan te schaffen (kosten f7140.zei de heer Schot, dat hij uit bezuinigingsoogpunt bezwaren had, Bovendien vermoedde hij, dat G.S. een dergelijke uitgaaf niet zouden goed keuren. £>e heer L. A. Schenk (V.V.D.) vond, dat de raad zich niet moest laten leiden door de gedachte, dat G.S. geen goedkeuring zouden verlenen. Hij vond, dat er grote behoefte bestaat aan een muziektent. De heer Hoek meende, dat men wenken van de Minister betreffen de beperking der investering niet in de wind moet slaan, wethouder J. W. Kögeler -pel, dat de raad kan beoor delen wat nuttig en nodig is voor Mid delburg. Het gaat, aldus spr., hier niet om een luxuëuse uitgave. Het ontbre ken van een muziektent noemde hij een aanfluiting voor Middelburg. Met de stem van de heer Schot tegen werd ook dit voorstel aangenomen. Winkelsluiting. B. en W. kwamen verder met het meerderheidsvoorstel om het aantal winkels, dat op Zondag open mag zijn, uit te breiden. Tot op heden mochten alleen een aantal winkels in het cen trum open zijn, doch B. en W. wilden deze beperking opheffen. De heer Hoek vroeg zich af of er wel bijzondere omstandigheden waren om tot de uitbreiding over te gaan. Ook vroeg ii(j zich af of uit zucht naar winstbejag, of ter wille van de vreem delingen de winkels geopend moeten zjjn. Vele winkeliers, aldus zei hij, ver langen geen openstelling op Zondag. Hfj wees er de raad op, dat een Chris telijke overheid in een Christelijk land een positieve taak heeft. HU wenste erkenning door de overheid van de Zondag als de Dag des Heren. De heer Schot sloot zich daarby aan en zei, dat opening der winkels op Zondag in strijd is met het 4e gebod. Hij vond het te leurstellend, dat de meerderheid van B. en W. met dit voorstel is gekomen en verklaarde zich er dan ook tegen, De heer J. M. Wondergem (C.H.) had alleen bezwaar tegen de door B. en W. voorgestelde uitbreiding. De heer Flierman (Arb.) zag het grote belang van openstelling op Zondag in. Het was z.i. goed, dat er zekere be, perkingen aan werden gesteld. Wethouder Kögeler sloot zich aan ■bij de principiële bezwaren. Hij be treurde het, dat niet meer waarde werd toegekend aan de Zondag. Vroe ger, aldus spr., stond het vreemdelin genverkeer op de voorgrond, doch nu valt het accent op de winkeliers, waar door het beperkende karakter verloren gaat. De voorzitter, mr dr N. Bolkestein, zei, dat er een enquête is gehouden onder de winkeliers. Over 't algemeen bleek, dat 60 vóór openstelling was. Een groot aantal liet echter niets van zich horen. De uitbreiding tot de ge hele stad, aldus spr., is gedaan uit een oogpunt van billijkheid omdat moeilijk grenzen te trekken zijn. Mr P. van Empel (C.H.) bepleitte beperking tot de binnenstad. Besloten werd tenslotte de open stelling te beperken tot Markt, Lange en Korte Delft, Nieuwe Burg, Lange Noordstraat, Plein 1940, Pottenmarkt, Langeviele en Gravenstraat. Het aldus geamendeerde voorstel werd met de stemmen van de heren Wattei, Hoek, Schot, Kögeler en Meliefste tegen aan vaard. Op de overige punten komen we morgen nader terug. VANDAAG DE VLAG OP MIDDELBURG'S LANGE JAN. Tijdens do raadsvergadering is nog medegedeeld, dat hedenmorgen om 11 uur de vlag op de Lange Jan zal wor den gehesen. Dit betekent, dat de hoogste spant, die In het kader van het stelgerwerk moet worden geplaatst voor de herbouw van de toren, dan zal zijn gezet. Een mijlpaal ln het herstel van de Lange Jan, die men ln 1958 hoopt te kunnen voltooien, is dan bereikt. uit Baarn, die voor het eerst ln lichte klasse zal rijden, alle knepen v; het vak kent en dus vtel eens voor e® verrassing kon zorgen. In de zware seniorenklasse staat kampioen Rietman uit Doetinchem ook nu weer aan de kop. Hij heeft echte):, drie gevreesde tegenstanders in Vali Heukeiom uit Hilversum, Baudoin ui| Leende en Jonkers uit Valkenswaard. Van dit drietal is de man uit Leende ongetwijfeld de gevaarlijkste en hij zag dan ook vorige week in Markelo kans om onze kampioen te verslaan. Vaft Heukeiom en Jonkers zijn voor geeft kleintje vervaard en zullen hun aandeel in het spektakel beslist opeisen, terwm' Kooy uit Baarn, Vos uit Dordrecht ëti Witberg uit Monster steeds goed zijn voor een partijtje vuurwerk. Luybregt^ uit Valkenswaard is een vriend van Baudoin, maar tegelijkertijd één van zijn meest gevreesde tegenstanders. Voeg daarbij Piet van Dockum uit Rot* terdam, Titomers uit Breda en Van, Speybroeck uit Driebergen, dan kar) men er van verzekerd zijn, dat er in de Walcherse duinen een vreselijk gevecht geleverd zal worden. Ook de zware juniorenklasse heeft een sterke bezetting. Ben Olie, de wlrf* naar van de eerste Nederlandse triall onlangs te Breda gehouden, heeft hei; erop gezet te winnen, want in dat ge* val promoveert hij meteen naar de se» niorenklasse en draait hij dezelfde dag nog mee in deze klasse. In de lieht<§ juniorenklasse is de Middelburger A P. de Leeuw als enige Zeeuw deelne mer van de partij. Hoewel er dus in alle klassen een grote en sterke bezetting is, worden er er nog enkele inschrijvingen verwacht* inelle cü* en. Aan spanning 'zal het op dij sne cuit dan ook geenszins ontbreke PORTEFEUILLE GESTOLEN. Kapper te IMddelburg legt bekentenis af. Toen gistermiddag de heer A. J. tê Middelburg de kapperszaak van de he.lr S. verliet, miste hij zijn portefeuille» waarin een bedrag zat van meer daft' f 2000.De heer J. vermoedde, da| dit bedrag hem in de kapperszaak af* handig was gemaakt. Hij was n.l. de enige klant in de winkel geweest en terwijl zijn jas, waarin de porte* feuille was geborgen aan de kapstok hing had de kapper hem gevraagd even de krant uit de brievenbus te halen. De heer J. waarschuwde de po litie. Deze ging op onderzoek uit en vond inderdaad in de dakgoot van de kapperswoning de portefeuille met het bedrag. De kapper legde daarop een volledige bekentenis af. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Iets ko& Ier. Matige tot krachtige Zuidweste lijke wind. I

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1