shagvanüt! OUDE BANDEN TUSSEN NEDERLAND EN LUXEMBURG. Grote belangstelling voor Z* L* M*~ dagen* de ioupe ABAAiSON Uooc Held Het „Wilhelmus" wordt er nog gezongen. Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar dan Tentoonstelling te Krabbendijke zal zeer verzorgd zijn» Stichting Fonds Runder fcb.c.- bestrijding opgericht. Door de Eeuwen Trouw in moeilijkheden. mislukt als paedagoog. Nieuwe Chr* organisatie opgericht* Productie van grondstoffen moet belangrijk groter worden* Dinsdag 12 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever). Wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard over enkele (reken een bezoek brengen aan het Groothertogdom .Luxemburg, dan betreden zij een land, welks historie nauw met de onze is verweven. Het werd sedert 1443 met Nederland geregeerd door de Bourgondische vorsten, kwam later onder Karei V' en Philips II. Belangrijker is echter, dat het van 1813 tot 1890 deel uitmaakte van het machtsgebied onzer koningen. Luxemburg vormde sedert het Wener pongres (1815) een personele Unie met Nederland. Deze verbintenis zou nog bestaan, wanneer Koning Willem II een mannelijke opvolger had nagelaten. Aangezien zulks niet het geval was, moest de regering op een ander over- aan. Adolf van Nassau leidde van Wil- sterfjaar of het Groothertogdom, ater heeft men het toch mogelijk ge maakt, dat ook vrouwelijke afstamme lingen als troonopvolger optraden. Zo komt het, dat thans Groothertogin Charlotte over Luxemburg de scepter ■waait. Groothertogin Charlotte, die momen teel 55 jaar oud is, trouwde in 1919 met prins Felix de Bourbon; zij heeft les kinderen, t.w. drie zoons en drie dochters. Men behoeft er niet aan te twijfelen, Of onze Koningin zal met buitengewone Vreugde in Luxemburg worden begroet. De toegenegenheid voor ons land is bij dat kleine volk heel groot; iedere land genoot, die het Groothertogdom eens bezocht, zal dat bevestigen. Niet altijd hebben de Luxemburgers «ven sympathiek tegenover Oranje ge- Staan. Toen de Belgen in 1830 hun ver zet tegen onze eerste Koning pleegden, £:ond Luxemburg aan de zijde van het uurland. Dit heeft voor het land een Vervelend gevolg gehad: het werd in 1831 nl. gesplitst, zeer tot ongenoegen van Willem I. Het westelijke deel van Luxemburg viel toe aan de nieuwe staat België, het oostelijke deel handhaafde zich als het Groothertogdom, dat wij nu kennen. In 1866 scheelde het niet veel, of Ko ning Willem m zou Luxemburg aan Frankrijk verkochf hebben. Dit was «chter tegen de zin van de Duitse kan selier Bismarck, welke zelfs met een oorlog dreigde. Van de voorgenomen verkoop kwam niets; In Europa en ook In Nederland ontstond een politieke dei ning. Wij noemden Willem I en Willem UI. De aangenaamste herinneringen behou den de Luxemburgers aan Koning Wil lem II, de vorst, die steeds blijk gaf van zijn liefde voor de Rooms-Katho- lieke gewesten en voor Luxemburg. Ter ere van hem hebben de Luxemburgers In hun hoofdstad een standbeeld opge richt. WILLIBBOBDS GRAF. Het ligt In het voornemen van ons koninklijk paar om een bezoek te bren gen aan het kasteel Vianden, een slot, aat vroeger aan de Oranjes heeft toe behoord. Als ruïne trekt het heden tal loze vreemdelingen. Vianden geldt als één der beste voorbeelden van Neder landse middeleeuwse kasteelbouw. Naast de overeenkomst op bestuurlijk en defensief gebied vinden wij op gods dienstig terrein nog banden tussen Ne derland en Luxemburg. Wie het plaats je Echternach bezocht, zal In de her bouwde abdij aldaar (ze was in de jong ste oorlog verwoest) het graf vinden van Willibrord, de eerste bisschop van Utrecht. Men weet, dat de missionaire activi teit van deze Evangelieprediker zich voornamelijk tot de Nederlanden heeft uitgestrekt. In zijn laatste levensjaren toog Willibrord naar het Zuiden, waar hij ook stierf. Te Echternach ligt hij be graven. De naam van het stadje is voor al bekend, doordat men er jaarlijks in de Pinksterweek de „springprocessie" houdt. De deelnemers maken telkens drie passen vooruit en twee achteruit, i mededeling. adve; Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nn hier, dan daar» Laat 't met U niet zo ver komen, neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen ln hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leveran: cier een flacon Kruschen, om persoon lijk die radicale verbetering te onder vinden. hetgeen een vreemde aanblik oplevert. Het zaad van het Evangelie, eens door Willibrord gestrooid, heeft vrucht gedragen. Nog altijd is Luxemburg een godsdienstig land. Toen we er enkele weken geleden een bezoek brachten, werden we in ons ho tel (in de stad Luxemburg) iedere mor gen wakker geschetterd door fanfare korpsen. Deze korpsen begeleidden be devaartgangers uit heel Luxemburg, die naar de hoofdstad waren getogen om in de cathedraal aldaar deel te nemen aan de jaarlijkse nationale pelgrimage. Eens werd het land met een pest epidemie bezocht. Heel het volk deed smeekbeden tot Maria om opheffing van de epidemie te bewerkstelligen, met de gelofte, dat jaar op jaar de dank van heel de natie aan „onze lieve vrou we" zou worden gebracht. De pest hield op en zo komt het, dat elk voorjaar een massale bedevaart uit alle parochies van Luxemburg naar de hoofdstad trekt. De dorpsfanfares plegen met geestelijke liederen de pelgrims te be geleiden. Het Protestantisme heeft in het Groothertogdom geen betekenis; op de 290.000 inwoners behoren er slechts een paar duizend tot de Lutherse kerk. NIET IN TREK. Luxemburg leeft van de industrie, al zou men dat op het zien van zijn grazige weiden en vruchtbare dalen niet ver moeden. De industrie produceert ijzer en staal en is geconcentreerd om de ijzermijnen. Slechts 20 van de bevol king werkt ln de landbouw, wat te wei nig is. Bij het begin van deze eeuw was dit percentage 401 De heer H. A. Hooft, Nederlands ge zant in Luxemburg, met wie wij een onderhoud mochten hebben, vertelde ons, dat de industrie in het tegenwoor dige Groothertogdom al in Romeinse tijd betekenis had. De Romeinen waren destijds met een flink garnizoen gele gerd in Trier. De Luxemburgers ver strekten toen hoefijzers en speerpunten aan de legioenen der Romeinen. De taal, die Luxemburg spreekt, is een mengeling van Frans, Duits en En gels. Waar het Engels vandaan komt, .veet men niet. Vermoed wordt, dat uit de Romeinse tijd achtergebleven Angel saksen er een aandeel in hebben. Het Luxemburgs is een echte taal, geen dialect. Men is bezig met de samen stelling van een woordenboek. Bij Nederlanders blijkt Luxemburg niet erg in trek te zijn. Hoewel er voor al in sommige industrieën wel plaats voor Nederlandse ingenieurs en andere deskundigen is, lukt het niet onze land genoten naar dat heerlijk oord te krij gen. In heel Luxemburg treft men am per een dozijn Nederlanders dbn, aldus de heer Hooft en die vinden hun be staan merendeels In hotels en amuse mentsorkesten. Met kracht bestreed de heer Hooft de voorstelling, dat Luxemburg maar een operettestaatje is. Ongetwijfeld heeft het land kleine omvang. Maar het wil toch serieus meespreken in de Raad van Europa e.d. Door het tekort aan leidinggevende figuren doet zich soms het merkwaardige geval voor, dat een besluit niet genomen kan worden, om dat de minister, die erover gaat, op een huitenlandse conferentie vertoeft en niemand de bevoegdheid heeft om in naam van de afwezige handelend op te treden. In de laatste wereldoorlog moest Luxemburg zware schattingen opbren gen. Vooral het Ardennen-offensief in de winter van 1944 bracht het land grote schade toe. De herbouw van ver woeste plaatsen is echter in volle gang; het land mag echter in de toekomst een nieuwe welvaart verwachten. Merkwaardig, dat Luxemburg met Nederland behalve zijn vlag ook zijn volkslied gemeen heeft; het Wilhelmus zij het in enigszins gewijzigde toon zetting wordt er nog altijd gezongen. (Ingez. mededeling, advert. I Enige tyd geleden hebben wjj reeds de hoofdzaken medegedeeld van het programma der Z.L.M.-dagen, die volgende week Dinsdag en Woensdag te Krabbendijke zullen worden gehouden. Uit de nadere mededelingen, die ons dezer dagen werden verstrekt door de vice-voorzitter der Z.L.M. en voorzitter van de organiserende Kring, Oost-Zuid-Beveland, de heer P. Seheele-de Putter, de secretaris van die Kring, de heer M. A. Kosteuse en de directeur van de veiling te Krabbendijke, de heer Nooteboom, blijkt, dat ook dit jaar deze da gen een evenement zullen betekenen voor de Zeeuwse land- en tuinbouw. In het bijzonder voor de tuinbouw, aangezien het de eerste maal zal zijn, dat ook modelinventarissen van tuinbouwbedrijven zullen worden tentoongesteld* De opening van deze tentoonstelling zal geschieden op de tweede dag dooi de Commissaris der Koningin. De muziekver. „Concordia" zal deze opening muzikaal opluisteren. Des mid dags geeft dit corps van 3 tot 6 uur concerten op het terrein. Des avonds zal de Kon. Fanfare uit Biervliet het avondprogramma verzorgen in de mu ziektent „Groente". Het programma van de eerste dag vermeldt niet minder dan drie offi ciële ontvangsten: de eerste om 1 uur op het gemeentehuis te Kruiningen, de tweede, die eveneens door de Com missaris der Koningin zal worden bij gewoond, om half vier op het bedrijf van de Fredericapolder t.g.v. het hon derdjarig bestaan hiervan en de derde om 6 uur op het gemeentehuis te Krabbendijke. Hiertussendoor wordt nog een korte rondrit door het Ooste lijk deel van de Kring gemaakt, die om 5 uur aanvangt. DE TENTOONSTELLING. De tentoonstelling, uiteraard de hoofdschotel van deze dagen, beslaat niet minder dan 4 ha. Dat deze om vang mogelijk is, valt alleen te dan ken aan de successievelijke uitbrei dingen, die de veilinggebouwen te Krabbendijke de laatste tijd hebben ondergaan, terwijl ook de aangrenzen de sportterreinen van de gemeente ten volle zullen worden benut. De tentoonstelling staat geheel in het teken van de voorlichting. In de veilinggebouwen vindt men dan ook stands van de voorlichtingsdiensten en gewijd aan onderwijs, coöperatie en handel. Ofschoon de VIMPOL helaas zijn medewerking niet kon verlenen, zijn toch een dertigtal inzendingen ont vangen van inrichtingen op het gebied van land- en tuinbouw, die de beschik bare ruimte geheel vullen. De tentoongestelde modelinventaris sen (wat de landbouw betreft vorig jaar ook reeds te Oostburg vertoond) betreffen bedrijven van alle grootten en zijn zo gevariëerd mogelijk samen- steld. De N.F.O.-afdeling Krabbendijke heeft voorts een boek van het terrein geheel ingeplant volgens modern plant- systeem. De veeteelt is vertegenwoordigd door een trekpaardendemonstratie van de Bond van Zuid-Bevelandse Paarden fokkers, terwijl alle stieren van het Centraal Stierenstation voor kunstma tige inseminatie te zien zullen zijn. BEHENDIGHEIDSWEDSTBIJD. Nadat 's morgens de algemene ver gadering zal zijn gehouden, waar ir A. Franke zal spreken over „Grondver beteringsmogelijkheden in Zeeland' wordt 's middags de behendigheids wedstrijd voor tractoren gehouden, waarvoor 80 a 90 inschrijvingen zijn ontvangen. Vier merken zullen aan de wedstrijd deelnemen. De prijzen voor deze wedstrijd zullen bestaan uit kunstvoorwerpen, die op de tentoon stelling zullen worden uitgestald. RIJTOER DOOR DE KRING. Intussen zal 's middags van kwart voor één tot ongeveer half vier de rij toer door de kring worden gehouden, waaraan deelgenomen zal worden door 170 personenauto's en waarvoor nu reeds een dertigtal bussen is inge- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 87) „Maken we geen grote omweg1!" vroeg hij. „Ja", klonk het antwoord, „maar deze weg is veiliger. Hier zullen we niemand ontmoeten. We kunnen an ders de schildwachten niet voorbij gaan zonder aangehouden te worden". En weer gingen ze verder. „Wordt je niet moe?" vroeg hij een ogenblik later. „Neen, je weet toch, dat ik het lopen gewoon ben. Dat vertelde ik je reeds die middag in de bossen en jij toch zeker ook niet, een zanger, die de ge hele wereld heeft rondgezworven. Hoe zong je ook weer: Hij volgt de vogels op hun trek, Naar zuid en weer naar noord." „Weet je dat nog zo goed?" „Ja, natuurlijk. Het werd gezongen door een grijze baard. Ik zal dat lied nooit vergeten, liefste". „Maar je moet niet van mij houden, Verona". „Stil. Niets meer zeggen. Ik heb alles begrepen. Jij hebt me je ver trouwen geschonken". „Kijk naar de Grote Beer", vervolg de ze. „We gaan nu naar het noorden en straks na gindse bocht naar het oosten. Daar zullen we rusten en daarna zien de kostbaarheden te vin den, ik geloof ongeveer te weten waar da wonderdokter ze heeft verborgen". „Heb je dorst?" vroeg ze hem na een tijdje en bleef even staan. „Drink, ik heb wijn meegenomen". Ze haalde van onder haar mantel 'n kruik te voorschijn. „Drink maar uit de kruik, 'n roemer heb ik niet. Of zal ik eerst drinken". Ze nam 'n teug, reikte hem de kruik. Saxon dronk gretig. „Heerlijk", zei hij. „Mijn keel was zo droog. Zal ik nu de kruik in de zak steken, dan behoef jij haar niet langer te dragen." „Ja, maar ze is niet zwaar, ze weegt niets." „Wat ben je sterk, Verona, en wat loop je vlug. Het is of je zweeft op to- vermuiltjes". „Misschien doe ik dat wel. Wie weet? De liefde is de grootste tovenares die bestaat. Zij maakt slechte mensen goed en goede mensen slecht." Zij maakt van een werkman een dichter en van een dichter een werker. Zij maakt de duisternis licht en het licht donker." „Kijk", viel Saxon haar plotseling in de rede. „Wat is dat? Ik zie een grote zwarte schaduw in het maanlicht dwars over de weg. Ginds bij dat kreupelbos." „Ik zie niets." „Kijk dan beter. We komen dichter bij." „Ik zie niets." „Daar. Nu is ze plots verdwenen in het bos." ,Kan het die grote boom geweest zijn, daar aan de kant van de weg?" ,Neen, het was de schaduw van iets dat bewoog. Ik heb het duidelijk ge zien. Stil. ik zal vooruitgaan." Ze naderden de plek waar Saxon de geheimzinnige gestalte had gezien. Hij speurde links en rechts, maar kon niets ontdekken. Eensklaps hoorde hij achter zich een kreet. Hij keek om. Een grote zwarte schaduw sloop vlak achter hem. Een lange arm werd opgeheven. Een schreeuw van pijn. Saxon had een harde trap gegeven op de plaats waar hij de knie van zijn aanvaller ver moedde, greep de opgeheven arm en brak met een vlugge draai de pols. Een lange dolk viel op de grond. De geheimzinnige gedaante hinkte schreeuwend het bos in. Hij keek om naar Verona. Ze was verdwenen. Was hij toch verraden? Was hij toch als een schooljongen bij de neus genomen door het woordje liefde? Hij, Saxon, de geslepen avon turier, die honderd malen had gespeeld met magere Hein. Hij had die vrouw vertrouwd omdat ze „liefste" tegen hem zei. Hij lachte luid. Maar hij had toch haar gil gehoord. Nu was ze spoorloos verdwenen, alsof de duivel haar had gehaald. Plots snerpte weer een kreet door de stille nacht.' Saxon snelde op het geluid af en daar ach ter een bosje zag hij haar worstelen met drie bandieten. Ze verweerde zich woest. Haar man tel was afgevallen. Hij liep zo vlug hij kon, in de ene hand zijn pistool, in de andere zijn kortjan, zich zoveel moge lijk dekkend achter het kreupelhout. Twee mannen rukten ieder aan 'n arm. Een derde had haar benen gegrepen. Zij vocht wat ze kon tegen de over macht. Haar kleren waren verscheurd. ,Nu heb ik je", klonk een stem. „Op jou heb ik sinds lang geloerd. Je bent heel mooi." (Wordt vervolgd.) schreven, dat waarschijnlijk nog wel tot vijftig zal oplopen. De route is: Krabbendijke, Rilland, Frederica Pol der, Bathpolders, Krabbendijke, Oost- dijk, Yerseke, Wemeldinge, langs vei ling naar Kapelle, Biezelinge, Sehore, Zanddijk, Kruiningen, Waarde, ten toonstelling. De route is zodanig geko zen, dat men langs bedrijven van alle soort en grootte zal komen. Gezien dit programma, waarvan wij volledigheidshalve ook nog even aan de doorlopende vertoning van voor lichtingsfilms herinneren, is het geen wonder, dat veel belangstelling ver wacht wordt. Er is dan ook parkeer ruimte gereserveerd om 1200 wagens en de 3 man politiepersoneel, die Krab bendijke normaal rijk is, zullen tot 70 worden uitgebreid om de verwachte drukte het hoofd te kunnen bieden. DE KRING O.-Z.-BEVELAND. Het is niet voor de eerste maal, dat O.Z.-Beveland de eer geniet deze Z. L. M.-dagen te mogen organiseren. De Kring, die met zijn 8 afdelingen en 500 leden, een bloeiende organisatie- leven vertoont, zag reeds eerder in 1909, 1925 en 1934 deze hoogtijdagen in zijn rayon gehouden. Twee bloeien de veilingsverenigingen vindt men er, te Kapelle en Krabbendijke met een respectievelijke jaaromzet van 1.6 en 4 millioen gulden. Coöperatie en land bouwonderwijs bloeien er. Kruiningen heeft een lagere landbouw- en Kapelle een lagere tuinbouwschool, terwijl de landbouwhuishoudschool ln eerstge noemde plaats reeds uit haar gebouw begint te groeien. Met zijn 10.500 ha. cultuurgrond, waarvan 500 ha. tuin grond, 1800 ha. fruitteelt, 6300 ha. ak kerbouw en 1900 ha. weiland, is Oost- Zuid-Beveland een welvarende streek. Wie veilig loopt, loopt langer mee. Verbond voor Veilig Verkeer Opgericht is de Stichting Fonds Rundertuberculose-bestrijding. Het be stuur is samengesteld uit vijf verte genwoordigers van de overheid en vijf van de Stichting voor de Landbouw. Het voorzitterschap, dat van jaar tot jaar wisselt, wordt het eerste jaar waargenomen door prof. ir W. de Jong te Wageningen, voorzitter van de gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw. Het fonds zal de gelden beheren, welke voor de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee tej- beschikking komen, dus zowel de 50 millioen, welke de overheid ter beschikking zal stellen als de 50 millioen, welke het bedrijfs leven bijeen zal brengen. Dit laatste bedrag wordt gevormd door de hef fing van f 0.25 per 100 kg. melk, welke heffing in het z.g. vollemelkgebied (Zeeland en Goeree-Overflakkee) ver vangen is door een heffing van f 4 per rund. Per 15 Juli a.s. zal hier nog bijko men de extra-heffing van f0,55 per 100 kg. melk (f7,50 per rund in het vollemelkgebied) van bedrijven, waar van het rundveebeslag niet vrij van tuberculose is. Onder Ten gevolge van ondeugdelijk be leid bij een opgezette hulpactie aan de Ambonezen zijn, volgens „Trouw", en het bureau van de Republiek der Zuid-Molukken (R.M.S.) in grote moeilijkheden geraakt. De organisaties hebben zich laten beïnvloeden door een mysterieuze per soon, de Belg Sweers, die zich opwierp als organisator van hulp aan de Zuid- Molukken, waarvan kapitein Wester ling dan de leider zou zijn. Wel had men wantrouwen tegen Sweers, doch deze had zulke prachtige papieren (o.a. van Pandit Nehroe) en zulke goede relaties, vooral in Enge land, dat men geloofde met een agent van de Engelse geheime dienst te doen te hebben, hoewel men wist, dat Sweers in België S.S.-er is geweest. Afgaande op het feit, dat Sweers, na door de Belgische politie te zijn gearresteerd, op verzoek van Engeland is vrijgelaten, schijnt hij inderdaad tot de Engelse Secret Service te behoren. Sweers zou, volgens Trouw, thans door de Engelsen worden gebruikt in Fer- zië. Het hoofdbestuur van „Door de Eeuwen Trouw" zal Zaterdag een vergadering beleggen met de afde lingsbesturen om „verantwoording af te leggen en naar eer en geweten uit legging te geven". Deze vergadering te Utrecht zal voor de pers toeganke lijk zijn. Het vroegere troepentransportschip „Zuiderkruis" wordt thans te Amster dam verbouwd tot emigrantenschip. Eind Juli zal het zijn eerste reis maken met emigranten naar Canada. Op het Hofplein te Rotterdam werd de 31-jarige keliner G. B. aangehouden, die anderhalve kilogram opium ver voerde. BENELUX. Een Belgisch blad kwam met hei berichtdat België van plan is nog vóór 1 Juli a.s. over te gaan van de voor-unie der Beneluxlanden tot de definitieve economische unie. Vreemd is dat, als men ziet, welke vraagstukken nog niet zijn opgelost. Al stemt het tot voldoening, dat de drie landen op de weg naar de econo- sche eenwording al vorderingen heb ben gemaakt, de problemen, die nog bestaan, zijn te belangrijk om ze van de tafel te vegen. De afstemming van de landbouw der beide landen op el kaar is nog niet soepel en de kanalen- kwestie, vooral de verbinding Antwer- pen-Moerdijk, ligt er als een moei lijk verteerbaar brok. Om van de han gende monetaire vraagstukken maar niet te spreken. Men kan de Benelux hartelijk toe juichen (en wie doet dat niet), maar men zal moeten toegeven, dat hier niets mag worden geforceerd. Onze Zuiderburen zijn goede kooplieden en staan nu eenmaal in de voordeligste positie. Dat zij daarvan gebruik ma ken, is hun goed recht. Er is geen sprake van het dillema: alles of niets. Men kan o.i. beter voort gaan op de ingeslagen weg en stap voor stap de onderdelen van het eco nomische leven één maken. T. Vereniging van Hoger Personeel. (Van onze Utrechtse correspondent) Zaterdag is te Utrecht opgericht de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Per soneel. Namens het lnitiatief-coinité, opende de heer H. M. Punt uit Voorburg de eerste vergadering. Hij herinnerde eraan, dat de christen-intellectueel zich reeds te lang afzijdig heeft gehouden van sociale vraagstukken. Dat liet hij over aan de handarbeiders. Maar deze mentaliteit is verkeerd, Op de vraag van de christen-intellec tueel „ben ik mijn broeders hoeder?", behoort een bevestigend antwoord te worden gegeven. Daarom zal het hoger personeel zich ook in de sociale strijd moeten begeven. Dit kan het best ge schieden, wanneer men zich verenigt, Prof. mr W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar te Amsterdam, schetste de betekenis van het hogere personeel in de hedendaagse maatschappij. Hij gaf aan, wat er sedert 1870 veranderd is in de onderneming en in de vakbewe ging, terwijl hjj voorts in den brede handelde over de wetten en regelingen terzake van de arbeid. Onze oude wet geving kent 't onderscheid niet tussen O.E.E.S. brengt derde jaarlijkse rapport uit. Civiele voorziening dient te worden ingekrompen. In het derde jaarlijkse rapport van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, worden de vorderingen beschreven, die in West-Europa gemaakt zyn na de inwerkingtreding van het plan-Marshall en de maatregelen opgenoemd, die ln het belang van de verdediging van de Westelijke wereld nodig zijn. De schaarse grondstoffen moeten door het nemen van maatregelen waar toe in gemeenschappelijk overleg be sloten wordt, gereserveerd blijven voor de belangrijkste doeleinden en recht vaardig worden verdeeld. De agrarische productie moet door bijzondere inspanningen bevorderd worden en de pogingen, om de moei lijkheden van de economische struc tuur van bepaalde landen tot oplos sing te brengen, moeten krachtiger worden. De belemmeringen, die een vrij han delsverkeer verhinderen, moeten uit de weg geruimd worden. Er moeten krachtige pogingen ge daan worden, om de betalingsbalans van de aangesloten landen in even wicht te brengen. De agrarische productie van de 18 landen van het plan-Marshall over trof in het jaar 1950-'51 de vooroor logse productie met 10 pet. De indu striële productie was in het tweede kwartaal van 1950 ongeveer 30 tot 35 pet. groter dan die in het jaar 1938. Het totale nadelige saldo van de be talingsbalans van West-Europa is ver minderd met 8 milliard dollar in 1947 tot rond één milliard dollar. De Inter- Europese handel is belangrijk toege nomen. Er doen zich echter nieuwe moeilijkheden voor. Een deel van de productieve krachten van de aange sloten landen moeten beschikbaar ge steld worden voor de herbewapening. Daarom zal, zo wordt in het rapport gezegd, dat deel van totale productie, dat voor het civiele verbruik beschik baar is, minder groot zijn dan tot dus verre. De civiele voorziening moet derhalve beperkt worden, tenzij de totale productie vergroot wordt, of anders zal zich de betalingsbalans op een voor West-Europa ongunstige wij ze ontwikkelen. MAATREGELEN. In het rapport werden de volgende maatregelen voorgesteld, waarmede ten dele reeds een begin gemaakt werd: De productie van grondstoffen, ook in de overzeese gebieden, moet be langrijk vergroot worden, ln het bij zonder die van kolen, ijzer en zwavel. Marshall de Aemerikaanse minister van Defensie, heeft te Tokio verklaard, dat alle speculaties omtrent de moge lijkheid, dat zijn bezoek aan Korea en Japan vrede zou betekenen, alle grond missen. Gistermorgen reed de ongehuwde 20- jarige S. een met paarden bespannen wagen met hooi nabij Rutten in de Noord-Oost Polder. Doordat hij strui kelde kwam hij voor een wagenwiel te recht en werd overreden. S. was op slag dood. hoofd- en handarbeiders, maar houdt alleen rekening met een loongrens. De nieuwere wetten maken dit on derscheid wel, o.a. de wet op de onder nemingsraden spreekt ervan. Hieruit krijgen wij het bewijs, aldus prof. de Gaay Fortman, dat de eenheid der ar beidersklasse een fictie is. Reeds bij de handarbeiders geldt die eenheid niet, maar bij de hoofdarbeiders is de ver scheidenheid nog groter. De groep hoger leidinggevend perso neel, die dicht bij het doel en de leiding van het bedrijf staat, leeft in feite on beschermd, al heeft zij in veel gevallen ook minder bescherming nodig. Toch is bescherming noodzakelijk. Daarom dient men tot organisatie te komen, opdat voor deze groep een analoge rechtspositie als voor de handarbeiders zal ontstaan. SOLIDARITEIT. Een ander voordeel van de organisa tie is, dat haar bestaan kan leiden tot versterking van de invloed der enriste- Üjk-sociale beweging. De aanwezigheid van intellectuelen in de vakbeweging is altijd nuttig gebleken. Ten derde moet het worden toege juicht, dat er binnen de werknemers wereld van solidariteit sprake is. Op welk terrein en in welke functie men dan ook werkt, er behoort een eenheid te zijn bij de werknemers. Nu staat de vakbeweging momenteel voor de opgaaf zich om te schakelen. De bedrijfstakgewijze organisatie dient zich aan. Op den duur zal men de voor keur moeten geven aan ucdrijisbonden. Maar deze zaak moet niet geforceerd worden. Er is dus geen enkel beletsel om tot de oprichting van een vereni ging over te gaan. Gehoord dit advies besloot de ver gadering na enige discussie een Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel op te richten. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe organisatie zich aan te sluiten bij het Chr. Nat. Vakverbond. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, was ter vergadering aan wezig. Wire-recorder" bij het onderwijs. Het hoofd der o.l.-school te Neck- Wijdewormer, de heer B. J. de Jong, neemt op het ogenblik proeven met de z.g. „wire-recorder". Mondelinge lessen (zoals dictees en het gesproken woord bij geschiedenis en aardrijkskunde) worden buiten schooltijd op de draad opgenomen en tijdens de les afgedraaid. Bij de lees les wordt de onderwijzer nagenoeg geheel door het mecnanisme vervangen, zodat hij gelegenheid heeft zich met andere werkzaamheden bezig te hou den. De kinderen horen later hun eigen stem, hetgeen van betekenis is voor de leesvorming.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2