Kamerlid stelt vragen over affaire „Door de eeuwen trouw' Grootscheepse aanval op onder neming bij Soekaboemi* Koning Leopold zal op 16 Juli aftreden* SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NADERE GEGEVENS OVER DE ZAAK-SWEERTS Woningnood» Vj nieuws1 NAAR VREDE IN KOREA? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAAKGANG No. 1887 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post j 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 12 JUNI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan \Voejisdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u.; Maan op 13.25 u., onder 1.02 u. Hoogwater op Woensdag 13 Juni: Vlissingen: 7.58 u. 1.48 m., 20.17 u. 1,26 m.; Terneuzen: 8.20 u. 1,71 m., 20.41 u. 1.48 m.j Wepiel- dinge: 9.23 u. 1.47 m., 21.45 u. 1.17 m.; Zierikzee: 9.08 u. 1.28 m., 21.22 u. 0.98 m. Het Tweede Kamerlid Goedhart (P. V. d. A.) heelt aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de onthullingen van het dag blad „Trouw" over de activiteiten van het te 's-Gravenhage gevestigde bureau van de z.g. Republiek der Zuid-Molukken en de financiering hiervan door de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en kunnen zjj bevestigen, dat de daarin vervatte mededelingen althans in hoofdzaak juist zijn? 2. Indien het inderdaad juist is, dat het hedoelde bureau zich in verbinding gesteld heeft met Internationale avonturiers en een vliegtuig, radiozenders, wapens en munitie heeft laten aankopen ter voorbereiding van gevechts handelingen tegen de Republiek Indonesië, moet hier dan naar het oordeel van de regering niet gesproken worden van een samenzwering tegen een mogendheid, waarmee Nederland normale relaties onderhoudt? 3. Heeft de regering van een dergelijke samenzwering niets vernomen voor dat de bovenbedoelde publicaties gedaan werden en heeft met name de bin nenlandse veiligheidsdienst de aandacht van de regering niet bijtijds op deze zaak gevestigd? 4. Is de voormalige S.D.-offkier Sweerts, die in de samenzwering een voor name rol gespeeld schijnt te hebben, na het einde van de tweede wereldoorlog in Nederland geweest en heeft hjj zich hier op onregelmatige wijze of met medeweten van de overheid opgehouden? 5. Is het juist, dat hjj hier vertoefd zou hebben met een Nederlands pas poort, dat op een valse naam was uitgeschreven, en kan wellicht opgehelderd worden welke overheidspersonen of organen aan de uitgifte van dergelijke stukken aan Sweerts hebben medegewerkt? 6. Is het juist, dat Sweerts hier enige tijd gevangen is gehouden en dat Inj, ondanks het feit, dat de Belgische justitie hem ter dood veroordeelde, niet aan België is uitgeleverd, maar de gelegenheid heeft gekregen het land in het geheim te verlaten? Is hij daarna opnieuw hier geweest en was de B.V.D. daarvan op de hoogte? 7. Acht de regering het gewenst, dat hier te lande geldinzamelingen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zjj meehelpen aan een humanitair doel, terwjjl hun geld in werkelijkheid gebruikt wordt om consplratorische zaken te financieren? 8. Welke maatregelen denkt de regering overigens te nemen om een einde to maken aan de samenzweringen, die op ons grondgebied op touw gezet worden tegeli een andere mogendheid, waarmede Nederland vriendschappelijke betrekkingen poogt te onderhouden? Het A.N.P. heeft in Brussel nog de piloot heeft zich toen teruggetrokken volgende bijzonderheden vernomen over de kwestie, waarvan wij op pag. 2 de samenvatting publiceren. De gewezen S.S.-er Sweerts blijkt het Lockheedvliegtuig, dat wapens en zendapparaten naar de Zuid-Molukken had moeten overbrengen, gekocht te hebben bij een Nederlander, directeur van een slopersfirma. Deze, de heer N., had 12 vliegtuigen gekocht van een maatschappij, die failliet was gegaan, en een hiervan verkeerde nog in goe de staat. De heer N. was lid van de vereniging van oud-strijders te Ant werpen. De heer Pot, voormalig consu lair ambtenaar van het Nederlandse consulaat in Antwerpen, was secretaris van voornoemde vereniging. Op een zeker ogenblik heeft de heer N. met de heren Pot en Sweerts over het vliegtuig gesproken. Voor een bedrag van 75.000 francs heeft de heer N. dit vliegtuig aan Pot en Sweerts ver kocht. Een Nederlandse piloot, een zekere Nienhuis, zou het toestel besturen, doch daar hij geen Belgisch brevet had kon dit niet doorgaan. Men heeft toen een Belgisch piloot geengageerd, doch een dag voor het vertrek van het vliegtuig, werd deze piloot er door de Nederlandse autoriteiten in Brussel van in kennis gesteld, dat het hier 'n verdachte zaak betrof. De Belgische e mededelingen, die ons steeds weer bereiken over de woningnood, zijn in één woord ontstellend. Ieder weet daar wel van, omdat hij öf zelf met het probleem van het vinden van een huis zit, öf in zijn naaste omgeving de voor beelden voor het grijpen heeft. De oorzaken van het grote tekort, waarop wel wat, maar zeer langzaam wordt ingelopen, zijn bekend: een sterk gestegen bevolking en geen woning bouw in en kort na de oorlog. Ongeveer 15 jaar zal het nog duren, voordat iedere woningzoekende aan een behoorlijk huis is geholpen. Dat is voor vele duizenden van ons volk een zeer benauwende gedachte. En de vraag rijst, of dit werkelijk niet anders kan. Niet in het minst met het oog op de zedelijke volksgezondheid. De gedachte is geopperd om de wo- ningbouwpolitiek principieel te wijzi gen in die zin, dat de gelden, nodig voor huizen, worden beschouwd als gelden voor de herbewapening. De be doeling is duidelijk: als ieder een huis heeft, zal dit de arbeidsvreugde en dus de arbeidsvrede niet anders dan ten goede komen. En daarmede het com munistische gevaar aanzienlijk verklei nen. Is men het daarover eens, dan zou men bij Amerika kunnen aankloppen. Nu zijn wij van mening, dat commu nisme in de eerste plaats een zaak van geestelijke infectie is. Maar niemand mag er zijn ogen voor sluiten, dat so ciale wantoestanden deze infectie krachtig in de hand werken. A fgezien daarvan: is het niet een mi nimum-eis, dat ieder, die een plaats inneemt in het productieproces, een wo ning heeft, waarin hij zijn eigen baas is? Wat een druk legt het op de ont plooiing van de activiteit van tallozen, dat zij genoegen moeten nemen met een deel van een huis, dat hun van ho gerhand is toegewezen en waarin de hoofdbewoner hen zonder enige vreug de, ja meestal met tegenzin en wrok toelaat. Er is al uit den treure geschreven over het woningvraagstuk. Dat zal nog wel vele jaren zo blijven. Zoals het nu gaat, kan het niet langer. De lijsten van woningzoekenden der steden voor al breiden zich dagelijks uit. Wij zijn bevreesd, dat elke bezuiniging op uit gaven voor de woningbouw als een boe merang zal werken. Reeds vertrekken duizenden Nederlanders. Een deel van hen, jongeren vooral, weten, dat zij, als zij hier blijven, toch voorlopig geen huis kunnen krijgen. De woningnood in het land, waar zij heengaan, nemen zij graag voor lief, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat die niet zo lang zal duren als hier. De regering moedigt de emigratie aan. Zeker niet onder het motief: gij kunt voorlopig hier toch geen gezin stichten, omdat er geen hui zen zijn. Maar in feite wordt bij velen het al of niet emigreren beslist door deze overweging. En dat kan nooit juist zijn. T. en de Belgische autoriteiten hebben een startverbod uitgevaardigd. Het toestel is onderzocht en hierin bevonden zich slechts jachtgeweren en geen echte oorlogswapens. Voorts werden enige radiozendloestellen aangetroffen. In tussen was besloten, dat Westerling niet met dit toestel zou vertrekken, aangezien het bureau Zuid-Molukken het plan had om Westerling van zijn actie uit te schakelen. Het vliegtuig zou vertrokken zijn met de heren Pot en Nienhuis aan boord. Westerling zou op een dood spoor gebracht worden, aangezien men geen „slagers" bij de actie kon gebruiken, zoals een der leden van het bureau Zuid-Molukken het uitdrukte. Westerllngs vlucht uit België. De heer Sweerts heeft getracht zich van Westerling te ontdoen en heeft het plan uitgedacht om hem naar Rijssel te brengen. Een zekere heer Hermans, de houder van het pension, waar Wes terling in Brussel verblijf hield, heeft Westerling in de vroege morgenuren naar het Kamerrijkbos gereden, waar Colson, de adjudant van Westerling, zich bij hen voegde. In het Kamerrijk- bos zijn beiden toen overgestapt in een rode open auto, die naar Rijssel is ge reden. Twee Engelse piloten hebben toen Westerling, Sweerts, diens vrien din en Colson via Spanje naar Noord- Afrika gebracht. Colson is hier een tweetal weken gebleven, doch toen naar België teruggekeerd. Hij nam in Brussel zijn intrek in het bekende hotel van Piet van Kempen. De heer Pot, die voortvluchtig was omdat hij Wes terling in zijn hoedanigheid van amb tenaar bij het Nederlands consulaat te Antwerpen aan valse papieren had ge holpen, werd tezamen met Colson in dit hotel door de Belgische politie ge arresteerd. Hij was bij zijn arrestatie in het bezit van een pistool en 30.000 francs. Colson werd de volgende dag vrijgelaten, doch toen hij zich naar Nederland wilde begeven, werd hij aan Adjudant „hielp" oesferkweker uit Yerseke S 200.BOETE GEËIST. In liet proces tegen de 51-jarige ad judant bij de Rijkspolitie te water, H. Marselis, die in de oorlog in Zeeland dienst deed als onderluitenant van de Staatspolitie en aan wie thans ten laste is gelegd, dat hij in strijd met de wettelijke bepalingen goederen uit België in zijn dienstauto had uitge voerd en bovendien meerdere malen giften heeft aangenomen, heeft de of ficier voor corruptiezaken, Mr W, Over- beek uit Den Haag, gisteren tijdens de voortgezette behandeling voor de Amsterdamse Rechtbank een geldboete geëist van f200.subs, veertig dagen en verbeurdverklaring van een in be slag genomen radiotoestel. De Officier zeide, dat hij bij het stel len van deze eis rekening wenste te houden met diverse omstandigheden, die ten gunste van verdachte in aan merking moeten worden genomen. Daaronder waren het feit, dat de ver dachte tot deze handelingen is geko men in de abnormale bevrijdlngstljd tussen April en Juni van 1945. Voorts dat verdachte vaatjes kreeft en paling had vervoerd voor een zijner persoon lijke vrienden, de oester- en mossel kweker J. V. uit Yerseke. Tenslotte dat verdachte een jaar later soortgelijke diensten aan deze kweker heeft gewei gerd, omdat hij zelf inzag, dat hij deze hulp in de weer normaal geworden tijd niet mocht verlenen. De verdachte werd door de verdedi ging geschetst als een goed vaderlan der, die zich in de bevrijdingsperiode tegenover een conflict geplaatst zag: de kweker had hem namelijk tijdens de oorlog op een gevaarlijke tocht, die hij ten behoeve van de illegaliteit had ondernomen, onderdak verschaftBij die gelegenheid, zo vertelde verdachte zelf, had hij de kweker uiting gegeven aan zijn dankbaarheid door hem te zeggen: „Als ik je ooit met iets hel pen kan, kom dan maar bij me", In de bewuste periode had de kweker zich inderdaad tot verdachte gewend. Deze gevoelde zich toen verplicht iets voor hem te doen. De rechtbank zal op 22 Juni a.s. uit spraak doen. de grens door de Nederlandse mare chaussee aangehouden en moest hij een verklaring afleggen over zijn reis naar Marokko. De rol van Pot. De heer Pot, die intussen gearres teerd was, werd door de politie als lokvogel gebruikt om Sweerts gevan gen te nemen. De dag vóór de arre statie van Pot was n.l. tussen de heren Nienhuis, Sweerts en Pot overeengeko men, dat men elkaar voor hotel Scheers zou ontmoeten. Sweerts, die zijn auto nimmer verliet, zou beiden voor dat hotel opnemen. Toen Sweerts niemand voor het hotel zag staan, is hij naar binnen gegaan om te vragen of Nienhuis, die daar woonde, thuis was. Hij was er inderdaad, doch in ge zelschap van 2 Belgische rechercheurs, die Sweerts arresteerden. De heer Pot zou geheel uit idealis me hebben gehandeld. Hij blijkt door de gebeurtenissen volkomen gebroken te zijn. Pot zou zich tegen uitlevering aan Nederland hebben verzet en zou de Belgische justitie verzocht hebben hem als politiek vluchteling te be schouwen. Het is vooral Sweerts ge weest, die Pot het hoofd op hol heeft gebracht en hem heeft aangespoord zich op het Nederlandse consulaat van een paspoort meester te maken. Het was Pot evenwel bekend, dat Sweerts bij de Duitse Abwehr heeft gewerkt tijdens de oorlog en het zou op zijn verzoek zijn geweest, dat het bureau Zuid-Molukken de heer Nienhuis naar Brussel heeft gezonden. In goed ingelichte kringen te Brus sel wordt verklaard, dat Sweerts in de loop van de maand Mei inderdaad te Brussel is aangehouden en naar Ant werpen overgebracht, daar het parket te Antwerpen een onderzoek tegen hem had ingesteld. Sweerts verkeert echter nog steeds in hechtenis te Antwerpen. Hij werd dus niet op verzoek van de Britse overheid vrijgelaten. Hij is een gewezen „S.S.-man", die door de krijgsraad van Tongeren bij verstek ter dood is veroordeeld. Zodra zijn zaak met het burgerlijk gerecht is afgewik keld, zal hij door het militair gerecht, worden overgenomen. Dr. Dikland gaat heen als directeur van Vrederust Naar wjj vernemen ligt het in het voornemen van Dr K. W. Dikland, ge neesheer-directeur van de Psychiatri sche Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, om, in verband met zijn be noeming tot adviserend geneesheer van de Maatschappij Ziekenfonds te Bergen op Zoom, met ingang van 1 Oct, 1951 zijn functie ais geneesheer-directeur van „Vrederust" neer te leggen. Dokter Dikland is afkomstig uit Sneek. Na zijn opleiding aan het gym nasium te Zetten ging hij studeren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na het behalen van zijn examens werd hij assistent aan de Valeriuskliniek te Amsterdam. Op I Juni 1915 volgde zijn benoeming tot geneesheer aan de Stichting „Vrederust". Toen in het daarop volgend jaar de toenmalige ge neesheer-directeur Dr Gezelle Meer burg heenging, werd Dr Dikland aan gesteld tot waarnemend directeur èn een jaar later tot directeur. In de jaren dat de scheidende di recteur aan „Vrederust" verbonden is geweest is het aantal patiënten geste gen van pl.m. 350 tot ruim 1000. In do eerste jaren moest hij al het werk vrijwel alleen doen, nu zijn er 'n vijftal geneesheren aan de inrichting verbonden. In de functie van adviserend ge neesheer van het Algemeen Zieken fonds M.B.Z. volgt Dr Dikland zijn collega Grosfeld op. Laatstgenoemde gaat zich n.l. als huisarts in Bergen op Zoom vestigen, waarbij hij de prac- tijk van Dr van der Veur zal over nemen. DE ZOMERZITTING DER PROV. STATEN. Naar wij vernemen zal de zomerzit- ting der Prov, Staten op 3 Juli a.s. in de Statenzaal worden geopend. De zitting begint om 10 uur. Na de ope ning gaat men in de afdelingen. De vergadering komt dan opnieuw bijeen op 31 Juli a.s. en zo nodig op I Aug. Verder vernemen we nog, dat het in de bedoeling ligt in deze zomerzitting niet over te gaan tot behandeling van het streekplan. G.S. willen in een aparte in het najaar te houden verga dering het streekplan Walcheren aan de orde stellen. Gemeentebestuurders van Walcheren hielden hun jaarvergadering Zij gaan een zangles bijwonen. De Ver. van Burgemeesters en Secretarissei) op Walcheren hield gis termiddag in „Zeeduin" te Dishoeck bij Koudekerke haar jaarvergadering onder voorzitterschap van burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat 1950 een jaar van grote activi teit is geweest. Vele zaken in het be lang van de Walcherense ingezetenen kwamen in behandeling. De voorzit ter herdacht de overleden oud-leden, wijlen de oud-burgemeesters L. Si- monse van Biggekerke en J. J. de Keijzer van Grijpskerke en Melis- kerke. Voorts wees de heer Dregmans op da grote betekenis van Dishoeck voor Koudekerke en voor Walcheren. Hij was van mening, dat, al zijn er mo menteel grote moeilijkheden, dit ge bied als recreatiecentrum in de toe komst tot grote ontwikkeling zal komen. Nadat de rekening over 1950 was vastgesteld werd burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg als be stuurslid herkozen. N.a.v. een ingekomen verzoek van de inspecteur van het L.O. werd be sloten gaarne ln te gaan op diens voorstel een demonstratie-zangles van schoolkinderen bij te wonen. De in specteur deed dit aanbod als waar dering voor al hetgeen de gemeente besturen in de afgelopen jaren voor herstel van het onderwijs hebben gedaan. „BETHESDA". Iv.m. gevoerde correspondentie met de vereniging, die het Chr. Zieken huis „Bethesda" te Vlissingen exploi teert, werd besloten via de wethou der van sociale zaken te Vlissingen nadere inlichtingen in te winnen. Het verzoek is n.l. gedaan met het oog op de exploitatie van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, om naar analogie van een reeds met Vlissingen gesloten overeenkomst, de gemeenten Ritthem, Souburg, Koude kerke, Biggekerke, Zoutelande, Melis- kerke en Westkapelle vier cent per inwoner per jaar te doen bijdragen in de exploitatiekosten. Als secretaris van de commissie be volkingsonderzoek op t.b.c. en als voorzitter van de Ver. Ziekenhuis- verpleging op Walcheren gaf burge meester Dregmans vervolgens een uiteenzetting van de onlangs door ge noemde vereniging aan de gemeente best V 1 gezonden circulaire inzake «ie "*vêizem.-ring voor sanatoriumkos- ten. Voorts drong de heer Dregmans sterk aan op het voor rekening der gemeente nemen van de tekorten op het bevolkingsonderzoek en op het verlenen van alle administratieve medewerking, wanneer eind 1951 het onderzoek in de Walcherense platte landsgemeenten zal beginnen. VIERLING GEBOREN TE HAARLEM, De 35-jarige mevr. M, Jongbloed van Laar, echtgenote van de 33-jarige lasser W, F. Jongbloed uit Zwanen burg bij Halfweg, heeft gisteravond in de Maria-stichting te Haarlem het leven geschonken aan een vierling, n.l. twee jongens en twee meisjes. De familie Jongbloed bestond al reeds uit vader, moeder en vier kin deren; het gezin is dus verdubbeld. Moeder en de kinderen maken het tot dusver goed. DE VERMISTE DIPLOMATEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft Maan dag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de vermissing der twee Britse diplomaten. De minister zei, dat de veiligheids aspecten van de zaak worden onder zocht. Het was niet in het openbaar belang deze te onthullen. Op een vraag, of de vermiste diplo maten connecties hadden met de Sow- jet-Unie, antwoordde Morrison: „Ik geloof, dat dit een zaak is, waaromtrent wij in dit stadium niet op de een of andere manier een voorbarig oordeel moeten hebben". Intussen wordt thans naar de beide mannen gezocht in Andorra, de kleine republiek in de Pyrreneeën, na een verklaring van een rechtskundige tegenover de politie, dat hij de vorige week Donderdag met beiden in het Pyrenese dorpje Foix gesproken heeft. De jurist, mr Lannes, zeide, drie dagen later de foto's van de verdwenen Brit se diplomaten in een krant gezien te hebben. Uit deze foto's herkende hij de twee Engelsen. Elf doden» o. w» een Nederlander. Bjj een grootscheepse aanval door een zwaarbewapende bende, die Zaterdag op de thee- en rubberonderneming Tjlomas in het gebied van Soekaboeml werd gepleegd, zijn elf doden te betreuren, van wie één Nederlander, die tevens een functie bij de P. en T.-landen had. Volgens ooggetuigen werd in de vroe ge ochtend rond het emplacement van de onderneming zwaar geschoten. Dit vuren werd onmiddellijk beantwoord door de naburige politiepost van 30 man. Uit het feit, dat de bende licht- kogels gebruikte, bleek haar perfecte bewapening. Zij beschikte o.m. over brenguns. Volgens schattingen zou de bende bestaan hebben uit 500 man. De kleine politiebezetting was niet opge wassen tegen de overmacht, doch ver dedigde zich tot de laatste patroon. Om 8 uur des ochtends kwam 25 man van de politiepost te Toegoe, die een aan val inzette op de bende, die inmiddels barricades had opgeworpen op het ver overde emplacement van de onderne ming. Een deel van het personeel was inmiddels gevlucht. Sommigen hielden zich uren schuil in het slootwater bij het emplacement. Een Nederlander moet bij de vlucht neergeschoten zijn. Men vond hem met schoten aan het hoofd, waardoor hij onmiddellijk moet zijn gedood. In het Soekaboemische mo gen de planters geen wapens dragen. Pas toen als tweede versterking man schappen van do politiepost te Djam- pang Koeion aankwamen, trok de bende zich terug. In het kantoor van de on derneming heerste grote chaos. De kle ren en persoonlijke bezittingen van de planters bleken te zijn geroofd. De brandkast doorstond echter de poging tot inbraak. Van de bevolking, die veel te lijden had van het ontstellend zwaar vuren, werden voorts vier personen ge wond. Trots op hun zojuist verworven „Maple Leaf' vleugels staan deze Neder landse piloten, die in het raam van de organisatie van het Noord-Atlan tisch Pact in Canada een opleiding tot vlieger hebben gekregen, voor eelt Harvard trainingsvliegtuig met de Nederlandse vlag op de luchtbasis Cen- tralia Voor hun vertrek naar Nederland. Van links naar rechts: korp, Smit uit Haarlem, korp. J. nart der Vlugt uit Rotterdam, korp. J. van Nim- wegen uit Breukelen, luit. J. S. Spiegelenberg uit Bussum, korp. C. Don ker uit Amsterdam, korp. J. Bellersen uit Naaldwijk, korp. N. Fase uit Bos koop en korp. J. Vlietstra uit Voorburg. Troonsbestijging van Prins Boudewijn een dag later. De Belgische minister-president, Pholien, heeft officieel bekendgemaakt, dat Koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven op 16 Juli af te treden. De regering en de partijen gaan hiermee aceoord. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de minister-president, dat Maandagmorgen in een vergadering der ministers werd voorgelezen. De Koning- stelde 17 Juli voor als datum voor de troonsbestijging van Prins Bou dewijn. In de brief van de Koning wordt o.m. gezegd: „Ik meen, dat de kalmte en een dracht in voldoende mate verwezen lijkt zijn om mij toe te laten de be slissing te nemen, die definitief de overdracht der koninklijke bevoegd heden op mijn zoon zal verzekeren". „Het nationaal belang en de stabili teit van de dynastie vergen een mani festatie van eendracht". De liberale leider Motz heeft tegen over Reuter verklaard, dat de onder handelingen tussen de partijen drie belangrijke kwesties betroffen: welke titel Koning Leopold na zijn troons afstand zal dragen, zijn toekomstige residentie, zijn burgerlijke status en de titel van zijn tweede vrouw, de Prinses de Rethy. iVj Tijdens een korte plechtigheid in de feestelijk met vlaggen versierde loods van de Scheepsbouw Maatschappij Schouten te Muiden heeft Prinses Wilhelmina gistermiddag de nieuwe motorreddingboot „Prins Hendrik" te water gelaten. De „Prins Hendrik" was door de Stoomvaart Maatschappij Ne derland aan H. M. Koningin Wilhel mina ter gelegenheid van haar vijftig jarig regeringsjubileum aangeboden. De Tweede-Kamer-leden hebben zo wel van het hoofdbestuur der Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel ais van een 14-tal landelijke organisaties, waaronder het Prot. Christelijk Verbond van Werkgevers, de Ned. Christ Boeren- en Tuinders- bond en de Christelijke Middenstands bond, een adres toegezonden gekregen, waarin met vele argumenten stelling wordt genomen tegen het nieuwe wets ontwerp, dat toezicht op het crediet- wezen beoogd. In beide adressen wordt de Kamerleden verzocht het wetsont werp niet dan na grondige wijziging te aanvaarden. En de gezamenlijke transportondernemingen hebben met kracht geprotesteerd bij minister Stik ker tegen de nieuwe paspoortenrege ling. Zaterdag zal Prinses Beatrix een bezoek brengen aan Asten in Nrd.- Brabant. Zij zal aanwezig zijn bij de eerste bespeling van de voor Curacao bestemde beiaard „De vier Koningskin deren". Woensdag a.s. zal de Volen- dam zijn vijfde emigrantenreis naar Canada beginnen. Op 11 Juli zal het zijn zesde reis maken en op 7 Augus tus waarschijnlijk zijn zevende en laat ste. Vermoedelijk zal op 25 Juli de Zuiderkruis ook een emigrantenreis naar dat land maken. In Muiderberg is een arbeider aan een botenverhuur- bedrijf, de heer Kortekaas, verdronken bij een poging om twee meisjes te hulp te komen, die in een roeiboot te ver waren afgedreven. De meisjes zijn ge red. De Indonesische minister van Justitie. Muhammad Yamin, heeft mee gedeeld, dat Indonesië zeer spoedig drie verkiezingen zal meemaken, n.l. een voor de plaatselijke raden, een voor het parlement en een voor de Consti tuante, die de definitieve grondwet van de Republik Indonesia zal moeten vast stellen. In Indonesië zijn 950 poli tieke gevangenen, voornamelijk Islami tisch gezinden, in vrijheid gesteld. Deze regeringsdaad wordt algemeen toege juicht. Maandag is op het hoofd kantoor te Abadan van de Brits-Iraan- se Oliemaatschappij de Perzische vlag gehesen. Een grote menigte woonde deze officiële plechtigheid bij. De Westduitse president Heuss heeft het verzoek van Ds Niemöller om een ple bisciet te houden teneinde de mening van het Duitse volk te peilen over de kwestie der herbewapening, afgewe zen. Op een onbewaakte overweg in de omgeving van Trier Is een trein op een Duitse bus ingereden. Veertien mensen kwamen om het leven, achttien verkeren nog in levensgevaar. De socialistische leider Max Buset verklaarde: „Wij verwelkomen met diepe emotie de grootheid en spon taniteit van Koning Leopolds gebaar, dat hij met edelmoedigheid maakt aan de vooravond van België's national^ dag. Dit is een teken van nationals verzoening en een goed voorteken voor het begin van Boudewijns regè- ring". 21 Juli is de verjaardag van de af» kondiging van België's onafhankelijk heid. De vraag of de tijd rijp is voor eeö nieuw initiatief van de V.N. om de Koreaanse oorlog te beëindigen, wordt te Washington en elders besproken, zo schrijft Reuter. Diplomatieke vertegen woordigers te Washington van de lan den, die troepen in Korea hebben, zul» len naar men verwacht in de loop van deze week weer bijeenkomen teneinde hun gezichtspunten omtrent de viet volgende vraagstukken met elkaar lij overeenstemming te brengen. Deze kwesties zijn: 1. Biedt de huidige situatie enige hoop op een wijziging van China's on genegenheid, een regeling met de V.N. te bespreken? 2. AJs dit zo is, op welke wijze zal men China dan het best kunnen be naderen 3. Zou het in het tegenovergestelde, geval nog van nut zijn, de doelstellin gen van de V.N. in Korea in het liclJÈ van de huidige internationale ontwik kelingen opnieuw uiteen te zetten? 4. Op welke wijze zouden deze doel stellingen het best tot uitdrukking kunnen worden gebracht? Mening van generaal Wedemeyer. Generaal Wedemeyer, de vroegere stafchef van Tsjiang Kai Sjek en thans bevelhebber van het te San Francisco gestationneerde Amerikaanse zesde, leger, heeft voor de verenigde senaats commissies van onderzoek verklaard: „Indien, zoals de dagbladen aangeven, wjj zeer binnenkort een wapenstilstand met Rusland of met zijn satellieten bij de 38ste breedtegraad zullen sluiten, zal dit voor ons neerkomen op een psychologische nederlaag." Wedemeyer zou de voorstellen van Generaal MacArthur om de bases ift communistisch China te bombarderen en de kusten van dit land te blokke,- ren, willen overnemen, zelfs indien dit „oorlog met nog een land" zou beteke nen. Hij verklaarde dit in antwoord oq vragen van de democratische senator, Green. Deze bracht n.l. in herinnering» dat de militaire getuigen hadden ge zegd, dat het instellen van een blok kade en het bombarderen van bases ift communistisch China „oorlogsdaden" zouden zijn. Wedemeyer beaamde dik Toen Green vervolgens constateerde dat dit Rusland zou verplichten China te. hulp te komen op grond van het be staande verdrag en hieruit waarschijn lijk een derde wereldoorlog voort zoü vloeien, zei Wedemeyer: „Dit is eeft van tevoren berekend risico". GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 1 Juli j.l. in Korea aan bekomen verwondingen is overleden de soldaat eerste klasse Tb, J. Leenders, afkomstig uit 's-Herto- genbosch. Hij werd op 25 Febr. 1925 geboren, was ongehuwd en afkomstig van het regiment stoottroepen. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Aanvankelijk vrij zonnig en droog weer. Later toenemende bewolking eft voornamelijk in het binnenland kans op een enkele regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Nog iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1