'i| In de „Rmde" pakje bij Uw siiag dat pakje ^Jieuw^ uit cle^firovincig HET BOEK Lort Ned .Ver. tot bescherming van Vogels hield jaarvergadering te Zierikzee. Walcheren. Zuid-Beveland. Première van de oesterfïlm ging Je Yerseke. en veiling KERK w. iSport en spel van Jf&ai en Maandag 11 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Door de Ned. Ver. tot bescherming van vogels werd in „Het Huis van Nas sau" te Zierikzee een jaarvergadering belegd. Door het gemeentebestuur werd het gezelschap een receptie aangeboden In het restaurant „Mondragon". Bij deze gelegenheid sprak de burgemeester Jhr Schuurbecque Boeye namens het gemeentebestuur een woord van wel kom, hierbij uiting gevende aan zijn grote voldoening, dat Zierikzee de eer te beurt mocht vallen deze vereniging weer in zijn midden te mogen hebben, wat sinds 1929 niet meer het geval was geweest. Spreker releveerde hierbij de geschiedenis van de bezetting, inzonder heid de evacuatie en de gevolgen daar van voor de vogelstand op 'dit eiland. Na deze sombere klanken werden ech ter ook lichtere gehoord. Spreker noemde de vogelbescher- mingsvvacht en het belang der aanplan tingen om vervolgens een overzicht te geven van de vogelstand op heden. Spr. eindigde met de wens, dat het gezel schap hier vruchtbare dagen mocht doorbrengen. De heer G. A. Brouwer, voorzitter der vereniging beantwoordde de rede van de burgemeester en sprak naast woor den van dank aan het gemeentebestuur de beste wensen uit voor Schouwen- Duiveland. In de avondvergadering in het „Huis van Nassau" deelde de voorzitter mede, dat het bezoek aan Schouwen was te M-AS-M (Ingez. mededeling, advert.) met Mascotte gaat-ie goed! Mededeling werd gedaan van inge komen stukken en het jaarverslag van de secretaris, de heer Drijver, gewaagde o.m. van grote medewerking van de ministers van O., K. en W. en Land bouw. Lof werd uitgesproken voor het werk der vogel wachters. Internationale samenwerking tot behoud en bescher ming der vogelstand komt meer en meer tot uiting. Grote gevaren voor de vogels zijn de kustlichten en vuurtorens. De techni sche dienst der Rijkskustverlichting verleent echter een goede medewerking door afscherming der lampen. De pen ningmeester gaf een financiëel over zicht. Naast een klein deficit op de ver lies- en winstrekening stond een schen king aan legaten van ca. f 53.000. De aftredende bestuursleden de heren H. N. Kluiver, G. H. Kremer, F. A. L. M. Damen en prof. G. J. van Oordt wer den bfj acclamatie herkozen. Hierna wijdde de voorzitter nog enkele be schouwingen aan de natuurreservaten en vogelsoorten en gaf de heer J. Vij verberg nog enige richtlijnen voor de excursie door Schouwen en de plaatsen danken aan het initiatief van dr Gelder- idie zullen worden bezocht, man te Kortgene en om de bijzondere I Na afloop der vergadering togen de reden de schadelijke gevolgen der inun- I bezoekers naar het havenplein, waar da tic te bezien. Verder droeg de verga- „Kunst en Eer" ter ere van de gasten dor ng een huishoudelijk karakter. op de tent concerteerde. MIDDELBURG. Friese gemeentebestuurders ontvangen. Zaterdagmorgen werden de Friese g aeentebestuurders, die een excur sie naar Zeeland en Belgisch Vla an deren hebben gemaakt, door het Mid delburgse Gemeentebestuur ontvan gen. Zij werden in de hal van het stadhuis aan de Markt verwelkomd door de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, die het gezelschap daar na door het stadhuis rondleidde. In de Burgerzaal sprak de burgemeester hen toe. Hij vergeleek daarbij Zeeland en Friesland, vooral waar het gaat om het regionalisme. Hij zei, dat het regionalisme in Friesland sterk ont wikkeld is, evenals trouwens het provinciaal besef. Zeeland, aldus mr Bo'kestein, sluit nauw aan bij het Hollandse karakter. Het regionaal 1 >ef uit zich in Zeeland vooral op de eilanden, hetgeen ook tot uiting komt in de regionale verenigingen van burgemeesters en secretarissen. Vc-volgens wees de burgemeester op het ontstaan van de verschillende streekcentra, t.w. Goes, Zierikzee, Tholen, Terneuzen en Oostburg. De ontwikkeling van streekcentra, zo zei mr Bolkestein, is nadelig voor de ont wikkeling van de hoofdplaats Mid delburg. Hij sprak de hoop uit, dat dit alles door structuele veranderin gen, zoals inpoldering van de Braak man, verwezenlijking van het drie eilanden- plan zal veranderen. De burgemeester van Dantumadeel, mr P T. van der Herberg, sprak een dankwoord namens de gasten, waar bij hij zei, respect te hebben voor het doorzettingsvermogen van het ge meentebestuur van de Zeeuwse hoofd stad. Na een tocht over Walcheren gemaakt te hebben, keerden de Frie se gemeentebestuurders naar hun haardsteden terug. Namens de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Ge meenten werden ze Zaterdag begeleid door het bestuurslid, mr A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen. Paardenmarkt. Donderdag 21 Juni a.s. zal op het Molenwater de jaarlijkse paarden markt worden gehouden. De paarden kunnen 's morgens tussen 8 en 10 uur worden aangevoerd. KRABBENDIJKE. Jaarvergadering buurtvereniging. De buurtvereniging „De Baan" ver gaderde o.l.v. de heer Zuidweg. De penningmeester had een batig saldo van f 108.Besloten werd het andere eind van de Stationsweg bij de buurt te voegen. Gezien de geringe be langstelling voor de reis zal men con- tac. zoeken met andere buurten. De voorzitter en secretaris werden herkozen. Bij de rondvraag werd voor gesteld te protesteren bij de P.T.r. wat betreft de radiodistributie. Ook werd voorgesteld een kinderfeest te organi seren. Ook hierover zal men contact opnemen met andere buurten. WILHELMINADORP. Schoolreis O.L.-schooL Vorige week maakten de leerlingen der hoogste klassen der o.l.-school een reisje naar Zuid-Limburg. Door het winnen van de radioprijsvraag van de Hoogovens te IJmuiden en aangevuld met de spaardubbeitjes was het moge lijk deze driedaagse trip te maken. De eerste dag werd een bezoek gebracht aan Maastricht, was er een boottocht op de Maas en werden de grotten in de S. Pietersberg bezocht. De tweede dag stond Valkenburg op het programma met een bezoek aan de forellenkwekerijen van de Ned. Heide Mij. te Gulpen. De derde dag werd een tocht door Klein Zwitserland gemaakt en werd de mijnstreek bezocht. Eindexamen Chr. Kweekschool. Voor het einddiploma aan de Chr. Kweekschool te Middelburg werden een zestal dames geëxamineerd, die allen slaagden, t.w. M. J. Alburg, L. N. van Halst, beiden te Wissekerke; J. P. Antheunisse, Souburg; M. C. Sanderse, Kapelle en J. M. Pieterse en A. S. Hondsmerk, beiden te Mid delburg. VLISSINGEN. Wethouder hersteld. Na een langdurige ziekte is de wet houder van Openbare Werken, de heer M. A. van Popering, weer hersteld en dus kon hij Zaterdag acte de presence geven bfj de aankomst van de Flan- dria en de brandweerwedstrijden. Mars door de stad. Een groep matrozen van het oplei dingsschip „Jacob van Heemskerck" maakte ter gelegenheid van het beëin digen der eerste opleiding een mars door de stad, voorafgegaan door pijpers en tamboers der mariniers. Overste W. H. de Graaff inspecteerde de troepen. Actie Veilig Verkeer. Zaterdagmiddag reed door de stad een auto met geluidsinstallatie, welke aanwijzingen gaf en propaganda maak te voor veilig verkeer. ZOUTELANDE. Jaarvergadering Oranjevereniging. Vorige week hield de Oranjevereni ging haar jaarvergadering in „Midden dorp" o.l.v. de heer J. Verhage. Her kozen werd de heer C. Kleinepier. Voor de heren C. Leijnse en W. Louws, die zich niet herkiesbaar stelden, wer den gekozen de heren J. de Pree en C. Pattenier. Naar aanleiding van een vraag be loofde de voorzitter contact te zoeken met V.V.V., teneinde in het seizoen een strandfeest te organiseren m.m.v. de muziekvereniging, 's Avonds zon er dan een lampionoptocht gehouden worden. De heer C. Leijnse beloofde voor de verlichting te zorgen. Vrijdagavond liet Dr Oeutzberg, de bekende bioloog van het Visserij-on derzoek, de oesterkwekers en pannen- leggers te Yerseke in zaal Nolet de mooie oesterfilm zien. De gehele oes tercultuur in al haar geledingen werd vertoond. De groei en de ontwikkeling vanaf oesterbroed in de schelp, tot dat de oester op de tafel in de res taurants of bars wordt opgediend en aan de smaak der fijnproevers vol doet. Voor kenners was wel het mooi ste deel dat, waarin de visserijpoli tie monsters zeewater neemt en deze ter beoordeling opzendt aan het laborato rium te Bergen op Zoom, waar Dr Kor- ringa de monsters onderzoekt en vast stelt, hoeveel broed per 100 liter wa ter is gevallen. De onderzoekingen naar de talrijke levende schepselen in bat Scheldewa- ter zijn verrassend. Meu ziet de lelijke Franse polydora zijn voelhorens uit- 'steken, de jonge slipper-limpeds, de kleine kreeftjes en krabben enz. enz. Maar dan ziet men de jonge oesters op de film. Men kan ze niet beter ver gelijken dan met gaskousjes, die met de stroom van 't water op en neer dansen. Ook heel mooi was de groei der larven in de oester zelf. Men zou haast zeggen: in de moederoester, maar dat gaat moeilijk, daar de oester niet blijvend vrouwelijk is. De gehele pan- nenbewerking, het schoonmaken, kal ken, opladen, uitzetten, goed leggen, schoonhouden, weer opladen en in de winterbergplaats brengen, het afste ken, enz., dan het opkweken op zeel ten, het uitzaaien der oesters, de lang zame groei, de wisseling der seizoe nen. Alles vergezeld van duidelijke voorlichting van Dr Creutzberg. Het was een spannende, prachtige film, die een enthousiast publiek verraste. BERGEN OP ZOOM. Inbraak. Door onbevoegden is een inbraak ge pleegd in de houten loods, staande op het Engelse kerkhof aan de Wouwse- weg te Bergen op Zoom. De daders hebben een paar ruitjes vernield en konden toen de loods binnen dringen. Slechts enkele kleine voorwerpen wer den ontvreemd. VAN MARKT MIDDELBURG. Veiling van 8 Juni. Spinazie 847; Postelein 3654; Ra barber 1521; Prei 1115; Peulen 1.54 Spitskool 30; Andijvie 2648; Dub. Princesse 2.39; Komkommers A 4043; idem B 3242; idem C 2533; Rodebessen 4547; Bospeen 2148; Boskroot 2438; Bosrammenas 68; Bosradijs 311; Sla 27; Bloemkool A 36—61; idem B 26—39; idem C 12— 35; idem D 822; Nieuwe Aardappels 30—74; Aardbeien 1.87—3.24. ZIERIKZEE. Veiling van 8 Juni. Late aardappelen 14.70; Vroege aard appelen (ong.) 52; Rabarber 1516; Spinazie 35; Asperges 60105; Sjalot ten 23; Bospeen 3240; Kropsla 1.20 —5; Bloemkool 1364; Komkommers 40, ales per 100 kg, bos of stuks; Aard beien 0.410.57 per doosje. ending Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Minnertsga, Oost te Wemeldinge. Gerei. Kerken. Beroepen te Scherpenzeel, E. Toren beek, res. legerpred. te Ede. De Bijbel: het meest vertaalde boek. In 1950 verscheen de gehele Bij bel in de 191ste taal, het Kashgar Turki, gesproken in Sinkiang (Tur kestan). In twee nieuwe talen, gespro ken In de Belgische Congo en' in cen traal Afrika, zag het Nieuwe Testa ment het licht. Bijbelgedeelten werden uitgegeven in 8 nieuwe talen. Hier volgt een totale opgave van op 1 Ja nuari 1951 verschenen uitgaven van het meest vertaalde boek: de gehele Bijbel verscheen in 191 talen, Het Nieuwe Testament In 246 talen, Bij belboeken verschenen in 597 talen, Bij belgedeelten of verhalen uit de Bijbel in 91 talen, totaal 1125 talen. Gercf. garnizoenskerken. De jaarlijkse bijeenkomst van de garnizoenskerken van de Geref. Ker ken in Nederland zal Donderdag a.s. onder presidium van ds W. E. Gerrit- sma van Zoetermeer, voorzitter van de- putaten voor de geestelijke verzor ging van zee-, land- en luchtmacht ge houden worden in de Geref. Kerk te Amersfoort in de Lieve Vrouwenstraat. Referenten zijn luit.-kol. ds H. Steen huis, directeur van „Beukbergen", over: „Hoe is de Geref. militair van daag?" en ds A. G. v. d. Stoel, Geref. predikant te Bergen op Zoom, over: „Welke plaats neemt de kerk in bij de Geref. militair?" Bond van Ned. Herv. Mannenver. op Geref. grondslag. Van 1618 Aug. zal in het Geref. Zendingscentrum te Baarn een confe rentie gehouden worden vanwege boven genoemde organisatie. Als referenten dregt, Ned. Herv. predikant te Ede, met het onderwerp: „Vragen rondom het leerstuk der wedergeboorte"; mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, onderwerp: „Hoe oordeelt de Schrift over het kapitalisme en het communisme?"; ds W. L. Tukker, Ned. Herv. predikant te Delft, onderwerp: „Het eigen karakter van de Herv. Ge reformeerden" en ds P. Bouw, idem te Ridderkerk, onderwerp: „De belijde nis". Prof. dr W. O. v. Unnik. Prof. dr W. C. v. Unnik te Bütho- ven, hoogleraar in de theologie aan de R.U. te Utrecht, is benoemd tot lid van de Kon. Ned. Academie van We tenschappen te Amsterdam, afd. let terkunde. Da gezlnsweek. De gezinsweek zal dit jaar worden gehouden van 2128 Oct. a.s. Zij gaat uit van een officiële interkerkelijke commissie, gevormd door het vroegere I.K.O. (thans C.I.O.), waarbij verschil lende Prot. kerken zijn aangesloten. Dit jaar Zullen ook de Geref. evange lisatiecommissies bij de arbeid betrok ken worden. Een speciaal nummer van „De goede tijding" zal voor deze gezinsweek het licht zien, terwijl een aflevering van Homiletica verschijnen zal met schet sen voor preken en toespraken, voorts een boekje met beschouwingen en programma's, waai-in bijdragen opge nomen zijn over woning en gezin. Examens. De classis Utrecht-Breukelen der Geref. kerken onderhoudende artikel. 31 K.O. heeft praeparatoir geëxami neerd naar artikel 8 K.O. en toestem ming verleend om te proponeren tot de Sept.-classis de heer L. A. F. God schalk te Utrecht. Hersteld Ev. Luthers Kerkgenootschap. Dezer dagen kwam te Amsterdam de algemene kerkelijke vergadering (sy node) van het Hersteld Ev. Luthers Kerkgenootschap samen. Nadat het da gelijks bestuur (Alg. Kerkel. Commis sie) in de oude samenstelling herkozen was, opende de voorzitter, ds N. Schenkman, de vergadering met een korte rede. De herenigingsbesprekingen met de Ev. Luth. Kerk hadden goede vorderin gen gemaakt, zodat een hereniging der beide Lutherse Kerken weldra tege moet gezien kan worden. In de bespreking van wat tot dusver bereikt werd, bleek duidelijk dat de A.K.C. geheel in de geest van de A.K.V. had gehandeld. Tenslotte werden de personen aangewezen, die na de her eniging zitting zullen krijgen in de sy node der Herenigde Ev. Luth. Kerk. Naar Athene. Prof. dr W. C. v. Unnik, hoogleraar aan de R.U. te Utrecht, prof. dr J. de Zwaap, idem aan die te Leiden en ds A. Dronkers, Ned. Herv. predikant te Utrecht, gaan naar Athene ter bijwo ning van de Paulusherdenking van 15 tot 30 Juni a.s. in Griekenland. Prof. van Unnik vertegenwoordigt de Utrechtse en prof. de Zwaan de Leid- se academie, terwijl ds Dronkers de organisator was van allerlei Paulus- herdenkingen hier te lande. GEMEENTERAAD. HOEDEKENSKERKE. Café's te Kwadendamme niet langer open. In de dezer dagen gehouden raads zitting werd o.m. een wijziging der begroting van het Burgerlijk Armbe stuur goedgekeurd, houdende verla ging van het gemeentelijk subsidie met f 1650. I.v.m. het 100-jarig bestaan der Ge meentewet zal op 5 Juli a.s. een bij zondere zitting worden gehouden. Aan de gymnastiekver. „Luctor et Emergo" werd een subsidie van f 50 toegekend. Besloten werd tot demping van een gedeelte sloot aan de Noordweg. Het presentiegeld van de raadsleden werd vastgesteld op f 5. De heer Boone acht te deze verhoging, gezien de huidige overheidsuitgaven, niet nodig. Bericht was ontvangen, dat de koop prijs van de aan de heer Ermerins in eigendom toebehorende zeedijk en wa ter f2500 moet zijn. Aldus werd be sloten. Het verzoekschrift van verschillen de caféhouders te Kwadendamme om het sluitingsuur der café's te stellen op 11 uur i.p.v. 10 uur werd afgewe zen. Besloten werd tegen de Goese Zaterdagmiddagmarkt te protesteren. Gevreesd werd voor financiëel nadeel voor de plaatselijke middenstand. De heer Boone achtte de door de midden stand aangevoerde motieven inzake de ondernemingsbelasting zeer zwak. Bo vendien zou hij liever protesteren te gen de jaarlijkse kermis dan tegen de instelling van een markt. De heer Boogaard zag als gevaar, dat de jeugd weer eens te meer gelegenheid krijgt Zaterdagsavonds naar te Goes te trek ken, met alle daaraan verbonden ge varen. De heer Boone informeerde, of de gerepatriëerden nog komen, voor wie reeds lang woningen beschikbaar zijn. Volgens de voorzitter zouden zij de zelfde week komen. De heer Franse informeerde naar de aan te besteden vijf woningen te Hoedekenskerke. Hij vraagt, hoe het mogelijk was een dergelijke luxe-op- zet te financieren. De voorzitter merk te op, dat de financiering afhangt van de aanbestedingssom. VOETBAL. De enige competdtie-wedstrjjd afgelast. Het schijnt dat de competitie maar niet kan eindigen. Door vele omstan digheden is zij reeds heel erg gerekt en nu ook de wedstrijd tussen Veere en Mevo is afgelast wordt de elasti citeit van de competitie nog langer op de proef gesteld. Nederlaag-wedstrijden. De gastheren van Nieuwdorp heb ben tegen Luctor geen toontje lager gezongen dan tegen Wolfaartsdijk, Zij ■hebben hun voetbal-superioriteit aan Luctor duidelijk bewezen en deze gas ten van Heinkenszand met een flinke 71 nederlaag naar huis gezonden. De ongetwijfeld productieve voorhoede van Hoek slaagde er tegen Kruinin- gen niet in om een doelpunt te scoren terwijl de eigen keeper tot 4 keer toe de bal uit het net moest vissen. Krui- ningen behaalde daardoor een prach tige 40 zege, welke stand echter te gering is om met de le prijs te gaan schuiven. In Kamperland kregen de Bevelanders hun vrienden van Kats op bezoek. Zowel het le elftal als hun reserves wisten zegevierend uit de strijd te komen, resp. met 40 en 5—2. MOTORSPORT. De Motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg hield Zaterdag jX een oriënterlngsrit over een afstand van 80 km door Zuid-Beveland. Er was deze keer tevens een rijproef aan verbonden, die door alle deel nemers met goed gevolg werd geno men. De 18 deelnemers startten vanaf 7 uur van de Markt te Goes, terwijl om 10 uur alle deelnemers aan de finish te Lewedorp gearriveerd waren. De uitslag was als volgt: 1. R. Joosse 16 strafpunten; 2. A. Kodde 32 strafp.; 3. J. Moens 32 strafp.; 4. F. GEZINSVERZORGING OP WALCHEREN. Commissie voor Souburg en Ritthem ingesteld. In het gemeentehuis van Souburg is Zaterdag een vergadering gehou den van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het Platteland van Walcheren met ver schillende gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten van Souburg en Ritthem. Op deze vergadering zijn informatie ve besprekingen gevoerd om te ko men tot de vorming van een Com missie voor Gezinsverzorging in Sou burg en Ritthem. Zowel door de voorzitter van de Stichting, de heer A. H. S. Stemerding, tevens burge meester van Souburg, als door de leidster van het maatschappelijk werk op Walcheren, mej. W. J. H. Westra, zijn op deze vergadering belangrijke mededelingen gedaan. Burgemeester Stemerding wees er op dat in Souburg reeds geruime tijd geleden de gezinsverzorging ter hand is genomen, zodat er nu twee gezins verzorgsters werkzaam zijn. Er is nu echter een streven om dit alles onder te brengen in de Stichting Maatschap pelijk Werk, die dan als overkoepe lend lichaam voor Walcheren zal fun geren en waarin de Herv. en Geref. Kerk en de Gemeenten zullen samen werken. Deze vergadering, aldus spr., die op Walcheren de eerste in haar soort is, is bedoeld om te komen tot een Commissie voor Souburg en Rit them, die tot taak zal hebben de aanvragen om gezinsverzorging in ontvangst te nemen en te behande len. Dergelijke commissies zullen er in iedere gemeente komen. Mej. W. J. H. Westera hield een inleiding over de taak van de gezins verzorgsters. Dit onderdeel van de Sociale Zorg is feitelijk begonnen in de laatste oorlog, toen in gezinnen, waarvan de mban of de kostwinnende zoon was weggevoerd, vrouwen wer den aangesteld, die zo'n gezin dan op gang hielpen houden. Het zijn voor al de Kerken geweest, die deze be langrijke taak toen op zich genomen hebben. Voor het beroep „gezinsverzorgster" bestaan er nu opleidingen, die 1 jaar duren en waar niet alleen huis houdelijke bezigheden onderwezen worden, maar de nadruk valt op de morele en geestelijke ontwikkeling. Want niet slechts kennis van „het schrobben en bzoenen" is voor dit be roep nodig, maar vooral een goede psychische instelling. Mej. Westera gaf vervolgens een opsomming van de gevallen, waarin de gezinsverzorg sters te hulp komen, maakte enkele opmerkingen over de betaling, die naar- draagkracht geschiedt volgens een nog vast te stellen schaal en gaf voorbeelden van de moeilijkheden, die de verzorgsters kunnen ondervinden. Alle mensen, die hulp aanvragen worden geholpen, waarbij de maxi mum tijd op 6 weken is gesteld. Zij deelde mede dat binnenkort ook het maatschappelijke werk voor de door het Rijk in woningen ondergebrachte gerepatriëerden zal beginnen. Binnen enkele maanden zullen naast de 2 gezinsverzorgsters, die in Souburg gestationneerd zullen blijven, 4 ge diplomeerde verzorgsters een wel kome versterking voor het werk or Walcheren komen vormen. Mejuffr. Westera besloot met te zeggen, dat in deze onzekere tijden daden van prac- tisch Christendom op het terrein der Sociale Zorg gesteld moeten worden. Nadat mej. Westera, bijgestaan door mr van der Schuur, enkele vragen had beantwoord, werd overgegaan tot de informatieve besprekingen tot vorming van een Commissie voor de Gezinsverzorging in Souburg en Rit them. Het is de bedoeling, dat hierin 2 vertegenwoordigers van de Ge meente Souburg, 2 van de Geref. Diaconie, 2 van de Herv. Diaconie en 2 van Ritthem zullen komen. Namens de gemeente Souburg zul len zitting nemen Zuster Vermaas en de heer Joosse, benoeming van an dere leden kon echter nog niet defi nitief zijn, omdat men eerst nog in tern overleg wilde plegen. Streeft allen Naar minder ongevallen! Verbond voor Veilig Verkeer de Visser 37 strafp.; 5. A. de Boks 39 sitrafp.; 6. J. Markusse 54 strafp.; 7. B. Midavalne 00 strafp.; 8. W. Flipse 62 strafp.; 9. A, Houterman 64 strafp.; 10. G. Melse 71 strafp.; 11. G. Klap 75 strafp.; 12. L. Lous 82 strafp.; 13. J. Maas 88 strafp.; 14. A. Lavën 91 strafp.; 15. P. de Leeuw 99 strafp.; 16. I. Ovaa 104 strafp.; 17. M. Hillebrand 113 strafp.; 18. P. Kodde 159 strafp. Ds Du Marcliie van Voorthuyzen uit Sliedrecht hield een tijdrede in de kerk der Geref. Gem. te Krabbendyke over het onderwerp „De drie deuren" Hij behandelde achtereenvolgens: De zonde ligt aan de deur, de Rechter staat voor de deur en de gesloten deur. Binnen enkele weken zal de jaarlijkse rijtoer met de ouden van dagen uit St. Laurens worden gehouden. Een inzame ling leverde ruim f 164 op. De C.J.M.V. te Zoutelande maakte haar uitstapje naar de „Avifauna" in Alphen aan de Rijn. Ook werd een be zoek gebracht aan de Studio te Hilver sum. Vorige week maakten de ouden van dagen van Westkapello een reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De reis was georganiseerd door de afd. Westk. van de Plattelandsvrouwen en door een huis aan huiscollecte mogelijk gemaakt. De collecte voor het Rode Kruis heeft te Ovezande opgebracht f 181.30; te Zierikzee f 1458 en te Tholen f 1004.60. Donderdagavond ging de ponny van de melkboer W. de Klerk te Kloetinge In de Lewestraat op de loop met de melkwagen achter zich. Tegen een om- heinig kwam het geval lot stilstand. Er was slechts lichte schade. Vanavond om 7.30 vergadert de raad van Arnemuiden. Geslaagd voor acte A fröbelonder wijs, de dames N. Ruster en L. Verhulst te Borssele, alsmede mej. M. K. Beije te Zierikzee. Uit de wereld va*n „MacArthur, man van de daad", door Frank Kelly en Cornelius Ryan. Uitgave Nederlandsche Keurboekerij N.V., Amsterdam. Een oppervlakkige, vaak nogal kin derachtig aandoende levensbeschrij ving van de beroemde Amerikaanse generaal, die overigens wel de indruk bevestigt, die men uit de berichten over zijn optreden sedert zijn ontslag steeds meer van hem krijgt: namelijk van een man, wiens ijdelheid slechts door zijn bekwaamheid geëvenaard wordt. De vertaling door Rey d'Aquila doet er doorlopend aan twijfelen, of de ver taler zelfs maar over elementaire ken nis der Engelse (en der Nederlandse) taal beschikt. „Hotel du Commerce", door Guy de Maupassant, vertaald door A. M. de Jong. Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Een episode uit de Frans-Duitse oorlog, yvaarin de beroemde Franse schrijver schetst, dat fatsoen en vader landsliefde niet altijd samengaan. D» eigenlijk schrijnende inhoud van het verhaal wordt door de ironische ver teltrant wat getemperd. Hoewel leder het „onfatsoen" van de hoofdfiguur zal verkiezen boven de onwaarachtig heid van de overige personen, moet toch de strekking, die men tussen de regels door kan lezen, dat ook werke lijk fatsoen dus niet zo erg belang rijk is, worden afgewezen. Jan Overduin: Huurling en Herder. Uitgave J. H. Kok, Kam pen. Prijs f4,95. Dit boek is de roman van een do minee, die bekeerd werd van zijn zelf verzekerdheid en dood geloof tot oot moed en overgave. En die daardoor ook van huurling tot herder kon wor den. Een boek van zware geestelijke worsteling. Een ouderwetse roman, denkt men wellicht bij het lezen van deze regels. Maar dat is het toch niet in het minst. Het zijn wel zielsconflicten zo oud als het Christendom zelf, die hier worden beschreven, maar het geschiedt in frisse hedendaagse taal en met mo derne psychologische ontleding. Die ontleding wordt ons overigens niet in onverteerbare wetenschappelijke ter men voorgezet, doch verwerkt in hel dere, eenvoudige, maar juist door die eenvoud vaak schone, doch niettemin „gewone" bewoordingen. Maar wat nog veel belangrijker is: het psycho logische inzicht vertroebelt het ge- loofsoog van de schrijver op het inner lijk van zijn hoofdpersoon nergens, zo als in de tegenwoordige litteratuur maar al te dikwijls het geval is, doch scherpt het daarentegen. Een hoogstaand boek, dat de Chris tenlezer op iedere bladzijde met de diepten van zijn eigen hart confron teert en hem daardoor van het begin tot het einde vasthoudt. 'T GEHEIMZIN NIGE LUIK „Niet zo somber Wie kebol, ik beloofde Im mers je te helpen. Ik zal ogenblikkelijk op onder zoek uitgaan". Al tastend snuffelde hij als een hondje door de kelder ruimte. Hij schoof de zakken opzij, klopte te gen de wand, stampte met zijn voetjes op de grond en luisterde aandachtig. Wiekebol volgde gespan nen zijn bewegingen. Nee, hij begreep er niets van. Immers, door al dat lawaai zouden de muizen ver wegkruipen en er bestond immers een grote kans, dat zij het waren die al zijn beukenootjes hadden weggesleept. „Wiekebol!" schreeuw de Gertjan plotseling zenuwachtig en hij wees naar de vloer, „weet jij hier iets van?" „Hoe is dat nu mogelijk?" en onthutst krabde het kaboutertje achter zijn oor, dddat luik hoort hier niet, ik heb dat niet gemaakt". „Doe niet zo dom", Gertjan werd ongeduldig. „Je begrijpt toch wel dat dit mogelijk het spoor is om de dieven te achterhalen!" Nee, daar had Wiekebol zo gauw niet aan gedacht. Maar plots vol ijver, riep hij uit: „Daar moet ik meer vaq weten?" en met open mond van verbazing gluurde hij door het luik.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3