RUSSISCH VREDESVOORSTEL INZAKE JAPAN 130*000 open plaatsen in Australië A CJ*V*F*~clubs hielden Bondsdag in Axel ZATERDAG WAS HET FEEST IN VLISSINGEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minder welvaart door hoge belastingen In de bouwvakken en staalindustrie komt men duizenden handen tekort „DES PAYS BAS" BLIJFT HOTEL v SNIPPER NIEUWS 1 Subsidie van Noord-Brabant voor Zuid-Nederlands Sanatorium te Breda. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2y70, voér redactie 2435. Giro 274289. Kantoren l Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg t korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1886 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 11 JUNI 1951 Hoofdredacteur; Drs C. GROEN. Medewerkers; Directeur; JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Ter neuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J, Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van ^pn en Maan. Dinsdag: Zon op 4.2Q u., onder 20.59 u. Maan op 12.08 u., onder 0.51 u. E. K. 19.52 u. Hoogwater op Dinsdag 1.3 Juni: Vlissingen: 7.01 u. 1.51 u., 19.15 u. 1.30 m. Terneuzen: 7.25 u. 1.74 m., 19.41 u. 1.54 m. Wemeldinge: 8.32 u. 1.47 m., 20.48 y, 1.19 m. Zïerikzee: 8.15 u. 1.27 m., 20.26 u. 1.0Ó m. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld in Juli of Augustus een conferen tie te houden van alle staten, die tegen Japan hebben gevochten. Het doel zou zijn het opstellen van een vredesverdag met Japan op basis van de ontwerpverdragen, die door Amerika en Rusland zijn voor gesteld. Het Russische voorstel is Zondag gedaan in een nota, die te Mos kou door de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Zorin werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur Kirk. Afschrif ten zijn toegezonden aan de amba ssades van Engeland, Frankrijk en Peking-China. DE VERMISTE BRITSE DIPLOMATEN. Vijftienduizend detectives in West- Europa, van Sicilië tot Stockholm, houden zich bezig met de opsporing van de twee Engelse diplomaten Mac lean en Burgess, die sinds 25 Mei ver mist worden. Hoewel te Rome geen enkel radio telegram is gevonden van Burgess aan zijn moeder (met het nazoeken van de gewone telegrammen is men nog bezig) heeft de perschef van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Wil liam Ridsdale, bevestigd, dat Burgess Donderdag uit Rome een telegram naar zijn moeder heeft gezonden. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, zal Maandag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen. Op desbetreffende vragen van journalisten heeft Ridsdale de verkla ringen van het ministerie herhaald, dat geen geheime documenten van welke aard ook worden vermist. Maclean had toegang tot officiële stukken van ver schillende aard op het ministerie, doch niet tot stukken, die bijvoorbeeld met een nieuwe atoombom te maken heb ben, aldus Ridsdale. ELF AMERIKAANSE VLIEG TUIGEN NEERGESTORT. Acht straaljagers zijn Vrijdag in een onweersbul nabij Richmond in de Amerikaanse staat Indiana neer gestort. In andere delen van de V.S. zijn Vrijdag twee bommenwerpers en een straaljager verongelukt. Minstens negen man vliegtuigperso- neel zijn bij al deze ongelukken om het leven gekomen. De acht „F-84" Thun- derjets stortten snel na elkaar neer. Drie piloten kwamen om, twee werden gewond, van wie één ernstig, tien an dere hebben het ongeluk overleefd. De straaljagers maakten deel uit van een formatie van 34 toestellen. Drie bemanningsleden kwamen om het leven ais gevolg van het neerstor ten van een bombardementsvliegtuig in de buurt van de luchtmachtbasis Rees, dertien km ten Westen van Lub bock in Texas. Drie andere personen verloren het leven bij het verongeluk ken van een bommenwerper in Nieuw- Mexico en van een straaljager in Ari zona. De Amerikaanse luchtmacht heeft al het verdere nieuws omtrent het ver ongelukken van de acht „Thunderjets" verboden. Volgens twee overlevenden was niet het onweer oorzaak van de lamp. Ook is een botsing niet de oor zaak geweest. 10-JARIG JONGETJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag geraakte het tien jarig zoontje van de heer J. Breel, dat van Veere op de fiets naar huis reed, nabij de brug over de Veqrse Watergang plotseling te water. Het kind verloor waarschijnlijk de macht over zijn stuur, doordat er een laagje zand op het rijwielpad lag. Onmiddellijk werd de watergang ter plaatse afgedregd en na korte tijd slaagde men er in de drenkeling boven te halen. De pogingen die nog werden aangewend om de levensgees ten weer op te wekken, bleven ech ter zonder resultaat. Dc wachtgeldregeling voor de schoenindustrie. Tot nu toe zijn bij het ministerie van Sociale Zaken 45 aanvragen van schoenfabrieken binnengekomen om de wachtgeldregeling 1946 van toepas sing te verklaren. Dit is nog maar een gedeelte van het totaal te verwachten aantal. De meeste aanvragen liggen nog bij de Gew. Arbeidsbureaux. De meeste aanvragen zijn afkomstig uit de gewesten Tilburg en Nijmegen. Er is nog in geen enkel geval een beslissing gevallen. Minister Lieftinck verdedigt verhoging vermogensbelasting. „Het lijdt geen twijfel, dat de zware offers, die zowel in de sfeer van de be drijfswinst en het verbruik als in die van het vermogen moeten worden ge bracht ter wille van een versterking van de landsverdediging, afbreuk doen aan onze welvaart", zo zegt minister Lieftinck in zijn memorie van ant woord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van het tarief van de vermogensbelasting. Hij acht de opvatting, dat een ver hoging van belastingen in de vermo genssfeer economisch ongunstiger moet worden beoordeeld omdat zij kapi taalvernietigend werkt dan een ver hoging der belastingen op bedrijfswin sten en verbruiksbelastingen, niet houd baar. Het komt er in wezen op aan, of bedoelde verhogingen de consumptie dan wel de investering beperken. Belangrijker vindt de minister de be zwaren van meer psychologische aard met betrekking tot de spaarzin. Het naar voren brengen van deze bezwaren met betrekking tot belastingen naar het vermogen mag evenwel niet uit het oog doen verliezen, dat deze be zwaren zich ook bij andere belasting verhogingen voordoen en dat voor brede lagen van ons volk, met name voor de jongere generatie, de zware druk van loon- en inkomstenbelasting in dit op zicht van meer betekenis is dan de ver mogensbelasting, die niet onbetekenen de vrijstellingen voor spaargelden van beperkte omvang kent. Hoewel de minister erkent, dat bij de verdeling der lasten het bezit een factor vormt, welke niet buiten aan merking kan blijven, moet hij toch stel ling nemen tegen de bewering als zou den de brede lagen van het minder draagkrachtige deel der bevolking geen stoffelijke waarden hebben te verdedi gen. Voor Nederland kan niet worden gezegd, dat de arbeiders niets hebben te verliezen dan hun ketenen. Uitspraak in Teraeuzense kwestie. De President der Arrondissements- Rechtbank to Middelburg heeft Zater dag uitspraak gedaan in het kort ge ding, waarbij de eiser de M. nakoming vorderde van de mondeling overeen gekomen huurovereenkomst met de ge daagde v. d. S. Met ingang van 1 Juni 1951 had de eiser van gedaagde het in Terneuzen staande hotel „Des Pays Bas" gehuurd. Deze overeenkomst was mondeling tot stand gekomen. Enkele dagen daarna echter ver huurde gedaagde dit pand wederomen nu aan het Rijk. Het was de bedoe ling van het Rijk dit hotel om te to veren in een Belastingkantoor. Do President van de Arrondlsse- ments-Rechtbank te Middelburg heeft in zijn vonnis beslist, dat de gedaag de onmiddellijk het hotel voorlopig aan eiser op moet leveren en hem alle sleutels, die toegang tot dat pand geven, tor beschikking moet stellen. Gedaagde heeft hiermede de tjjd tot 17 Juni 1951 en heeft zij dan hieraan niet voldaan, dan moet ze een dwangsom betalen van f300.voor elke dag, dat dit bevel niet wordt nagekomen. De gedaagde moet tevens de proceskosten betalen. In het vonnis overwoog de President dat getuigep, die op 5 Juni 1&51 wer den gehoord, verklaard hébben, dat de gedaagde nadat 's middags onder handelingen waren geweest die zelfde avond eiser opbeide en hem meedeelde, dat de zaak in orde was. Ook verklaarden getuigen, dat gedaag de tegen hen gezegd had, dat zij „Des Pays Bas" aan eiser verhuurd had. Door gedaagde is opgeworpen, dat nakoming van hetgeen de eiser stelt, onmogelijk is. En inderdaad zou dit onmogelijk kunnen zijn. ïirtmers het Rijk is (tweede) huurder enheeft de sleutels. Daarom heeft de President de suggestie gedaan, dat gedaagde pro beert de overeenkomst met het Rijk ongedaan te maken en dan is de af gifte van de sleutels wei mogelijk. In dit verband heeft de President in zijn vonnis een termijn bepaald van acht dagen, dus tot 17 Juni, zodat gedaagde ruimschoots gelegenheid heeft te trach ten de tweede overeenkomst te ont binden. i Tussen Nederland en Spanje is overeeenstemming bereikt over een regeling van het goederenverkeer tus sen beide landen voor de jaarlijkse pe riode die eindigt op 1 Juni 1952. De regeling voorziet in een goederen- uitwisseling van ca. 80 mülioen gulden wederzijds. Tengevolge van moeilijk heden en slapte op de textielmarkt heeft de directie van Bendien's textiel fabrieken te Almelo zich genoodzaakt gezien het bedrijf te Emmen voorlopig twee dagen per week te sluiten. De kersenbomen in de Betuwe dragen veel vruchten. De eerste verkopingen op het hout werden dezer dagen gehou den. Men besteedde voor Meikersen 10 tot 15 ets per kilo op het hout. Aan het einde van deze maand kan men de eerste Meikersen in de winkels ver wachten. Maar Mei heeft ook zijn schaduwzijden: er heerst op het ogen blik in de Bommelerwaard een mei- keverpiaag, zoals sinds mensenheuge nis niet is voorgekomen. Men heeft een vliegtuig uit Soesterberg gerequireerd om de plaag te bestrijden. Resultaat: 200 meikever-slachtoffers per vierk. m.! De man die enkele weken ge leden door de Amsterdamse rechtbank werd vrijgesproken (wegens gebrek aan bewijs) van de beschuldiging een jroot aantal auto's in Amsterdam in brand te hebben gestoken, heeft nu een volledige bekentenis afgelegd. Zo is de pyromaan dan eindelijk gesnapt.' In Haarlem is een 6-jarig meisje onder een wagen van de tram Amster dam—Zandvoort geraakt. Het kind werd 30 m. meegesleurd en was op slag dood. - In Hoek van Holland is een Engelse militair, die gelegerd was ip bet „transit camp" bij het zwemmen verdronken. De internationaal leider van het Leger des Heils, generaal Al- bert W. Orsborn, vertoeft tot 14 Juni met zijn vrouw in ons land. Hij zal o.m. de nationale velddag te Baarn en het Jaarlijkse congres van heilsofficieren te Lunteren Jeiden. De minister van Buitenlandse Zaken van Eire heeft ont slag gevraagd. Hij is van mening, dat de uitslag van de jongste parlements verkiezingen een afwijzing betekent van de politiek die hij in de afgelopen drie jaar heeft voorgestaan. De re gering van Dr Malan (Zuid-Afrika) is vastbesloten het land buiten het Britse Gemenebest te brengen en een geheel onafhankelijke republiek te stichten, als de tijd daartoe gekomen is zo heeft de Zuid-Afrikaanse Minister van Landbouw Le Roux te Melbourne ver klaard. Op de admiraliteitseilanden heeft men vijf Japanse oorlogsmisda digers opgehangen wegens in de oorlog jegens Australiërs begane >vreedheden. Voor de 63ste maal heeft op Schip hol het Nederlandse volkslied en het „God save the King" weerklonken ten teken, dat opnieuw een emigranten- viiegtuig naar Australië op het punt stond te vertrekken. Ditmaal waren het 67 Nederlanders, onder wie 25 kin deren, die de reis naar het nieuwe vaderland met de constellation „Pon- tianac" aanvaardden. De Australische ambassadeur in ons land, de heer A. Stirling, had zich ditmaal persoonlijk naar het vliegveld begeven. De verkla ring, die hij bij deze gelegenheid af legde, zal 7:eker door vele Nederlanders met vreugde worden begroet. De heer Stirling deelde mee, dat naar schatting dit jaar 7000 Nederlanders naar Australië zullen worden gevlogen. Gemiddeld worden er per vlucht meer dan 60 personen vervoerd. In het vlieg tuig dat nu vertrokken is reizen im migranten onder het nieuwe schema, dat begin April in werking trad. Als ze in Australië aankomen zullen ze in ontvangst-centra worden opgenomen en voor de mannen zal werk worden gezocht. De overheid zal al het moge lijke doen om onderdak voor de fami lie te vinden daar waar de vader is tewerk gesteld. Het transport daar heen geschiedt op regeringskosten. Binnenkort zullen In het nieuwe schema een groot aantal geschoolde en ongeschoolde krachten naar Australië vertrekken. Zij zullen ln de eerste plaats geselecteerd worden door Nederlandse instanties, de de finitieve keus is aan het Australische gouvernement. In dit verband is de staf van het Australische immigra tiekantoor aanzienlijk uitgebreid. Hij zal in de toekomst nog meer uitge breid worden. De misschien nog heersende indruk dat Australië In hoofdzaak plattelandsbevolking no dig heeft is onjuist. Inderdaad zijn er op het platteland nog steeds veie mensen nodig, maar in de bouwvak ken en staalindustrie komt men eveneens duizenden handen tekort. Op het moment zijn er volgens de officiële cijfers nog 130.000 functies open in Australië, men mag veilig aannemen, dat het officieuze cijfer nog 50.000 hoger ligt. Sprekende over het taalprobleem, zeide de heer Stirling, dat geen Ne derlander zal worden afgewezen om dat hjj de Engelse taal niet spreekt; wat overigens niet zeggen wil, dat men enige kennis van het Engels zeer op prijs stelt! SPORTVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. Een Nederlands sportvüegtuig, be stuurd door de heer Beek uit Voor burg, heeft wegens benzinetekort een nodlanding gemaakt op de Ringlaan te Turnhout. De landing verliep zon der ongevallen na benzine te hebben ingenomen kon de Nederlandse piloot weer opstijgen. ONGEVAL. De bestuurder van een motorrijwiel, zekere K., vroeger te Goes, zag Zater dagmorgen, toen hij uit de Schelde- straat te Goes kwam, te laat een per sonenauto, bestuurd door iemand uit Waalwijk, uit de Couwervestraat ko men. Door krachtig remmen kon K. een aanrijding voorkomen. Hij kwam echter van zijn motor te vallen en werd aan zijn knie gewond. Winkelweek te Middelburg uitstekend geslaagd De Middelburgse winkelweken, die na de oorlog zijn gehouden, werden practisch allemaal min of meer ge dwarsboomd door de slechte weers omstandigheden. De afgelopen win kelweek echter werd begunstigd door fraai weer, al was het 's avonds dan ook vrij fris. Dit neemt niet weg, dat velen vooral in de avonduren hebben genoten van de fraaie en ter gelegen heid van deze winkelweek verlichte etalages; het gaf de binnenstad een gezellig en levendig cachet. Zaterdagavond was het zelfs zeer druk in de binnenstad. Aangetrokken niet door het zomerse weer, maar door de muziek in de stad, kwamen vele honderden een kijkje nemen. „Excelsior" zorgde voor muziek op de Markt, „Onda" maakte enkele wandelingen door de Korte en Lange Delft, in andere straten was er vro lijke gramofoonmuziek. Ook de film van de Lange en Korte Delft trok grote belangstelling. In de middag uren was er reeds een grote drukte in het stadcentrum. „Excelsior" con certeerde toen op de Pottenmarkt. In de zaken heerste Zaterdagmiddag een behoorlijke drukte, zodat men mag aannemen, dat deze door de 5 samen werkende straten in het stadscentrum alsmede door enkele individuele stra ten opgezette winkelweek volkomen aan het gestelde doel heeft beant woord. Examens. Aan de Rijksbelasting-Academie te Rotterdam slaagde voor het examen Surnumerair van 's Rijks Belastingen de heer J. van der Heide te Mid delburg. Tot besluit van de jaarlijkse ceremonie „Trooping of the coleur", welke t.g.v. de verjaardag van Koning George van Engeland in Londen, wordt ge houden, trekken de gardetroepen over de Mali rond het Victoria-gedenkte ken. Rechts onder op de foto Prinses Elizabeth, die de parade afnam als ver tegenwoordigster van haar vader, die wegens ziekte het bed moest houden. „Omgord je met waarheid" Zaterdag kwamen de Zeeuwse meisjesclubs, georganiseerd in de C.J.V.F., te Axel In provinciale bondsdag bijeen. Des voormiddags woonden honderden leden en oud-leden, de meesten met het bekende bondsembleem getooid, de openingsbijeenkomst in de Ned. Ilerv. Kerk bij. In deze dienst, welke staande werd gehouden, ging voor mevr. den Hol lander uit Haamstede. Na de samenzang zei deze, dat het doel van de samenkomst was de betekenis van het bondsinsigne werkelijkheid te doen worden, waarop de meisjes in spreekkoor antwoordden: „Niet alleen wij, maar velen over de gehele wereld willen dit met ons". Na gebed en samenzang hield mevr. den Hollander een toespraak n.a.v. Paulus' woord: „Doet aan de wapen rusting Gods". Zij zei o.m., dat in deze tijd van bewapening en oorlog ook ons eigen leven wordt geken merkt door felle strijd, al is het dan niet met vliegtuigen en bommen. Paulus zegt: „Omgord je met de waarheid, want er is veel, dat ons bedreigt in deze wereld. Doe daar om een ijzeren pantser aan om daar door de gerechtigheid te handhaven". Vredesoffensief. Wij moeten echter niet alleen een verdedigende houding aannemen, maar ook een vredesoffensief openen. Dat is erg moeilijk. Prof. Huizinga zei eens, dat wij in een bezeten wereld leven. Er is maar één moge lijkheid, om in deze bezeten wereld vol te houden, n.l. ons volledig over geven aan Jezus Christus. De strijd blijft tot het einde des levens, maar aan dat einde dienen wij met Paulus te kunnen zeggen: „Ik heb het geloof behouden". Strijd daarom de goede strijd des geloofs. Nadat de meisjes het bondslied had den gezongen en mevr. den Hollander de Axelse leden van de C.J.V.F. had bedankt voor al hun goede zorgen, werd canonzang beoefend onder de uitstekende leiding van de bonds- secretaresse, mej. W. ten Kate uit Utrecht. Mevr. E. J. v. d. Broecke de Man uit Aardenburg declameerde tenslotte onder de titel: „Het lied en wij" enige gedichten en prozafrag- De „Maipu" overgedragen - de Flandria XVI verwelkomd De Zaterdag is In Vlissingen een feestelijke dag geweest. En ook een dag, waaraan de Vlissingers met trots kunnen terugdenken. Die trotsl gaat uit naar het werk van de Koninklijke Mjj „De Schelde", Zaterdag vond immers de officiële overdracht plaats van het Argentijnse emigrantenschip „Maipu" aan vertegenwoordigers der Argentijnse Regering, waarbij de vertegenwoor diger van de Argentijnse Minister van Transport hulde bracht aan het te Vlissingen verrichtte werk en gewaagde van de goede betrekkingen tussen Nederland cn Argentinië. En feest was het ook, omdat een nieuw blijk van de goede verstandhouding tussen ons en onze Zuiderburen tot vervulling kwam: in de middaguren landde de Flandria XVI aan de kade, de nieuwe Flandriaboot uit Antwer pen, die voortaan driemaal in de week een tocht naar Vlissingen zal maken en aldus België en Nederland weer dichter bü elkaar zal brengen De overdracht van de „Maipu". Van Argentijnse zijde waren bij deze overdracht tegenwoordig de heren Antonio Valenzuela, gevol machtigd minister van Argentinië, José Bares, vertegenwoordiger van de Argentijnse Minister van Transport, Julio N. Pereda, Consul-Generaal van Argentinië, A. Bettin Rela, Consul van Argentinië te Rotterdam en Juan Marquez, kapitein van de „Maipu". Van Nederlandse zijde waren aan wezig de wnd. Commissaris der Ko ningin, mr A. J. v. d. Weel, de grif fier der Staten, mr J. M. Pilaar, de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff en de heren A. Smit en J. W. Hupkes, directeuren van de N.V. Kon. Mij „De Schelde". Bovendien waren delegaties van het Scheldepersoneel aanwezig. TOESPRAKEN. De heer Smit hield een toespraak in het Spaans en verwelkomde daar bij de aanwezigen. Hij zei, dat, nu het nieuwe kind van „De Schelde" ter wereld is gebracht, allen met vreugde vervuld zijn. Hij wenste de republiek Argentinië geluk met dit nieuwe schip en gaf uiting aan de hoop, dat de „Maipu" een voorspoe dig bestaan zal hebben. De Argen tijnse Regering wenst, zo zei de heer Smit, dat haar nieuwe burgers snel en comfortabel naar hun tweede va derland worden gebracht. Deze ge dachte heeft ook bij de constructie voorgezeten. Het schip kreeg alle mo gelijke comfort en de instrumenten zijn de modernste ter wereld. De sterke motoren geven het een hoge snelheid. De heer Smit dankte de Argentijnen voor de prettige samen werking tijdens de bouw en sprak woorden van lof tot de onderaanne mers en het gehele Scheldepersoneel. Nu het schip voltooid is en het rood, wit en blauw werd vervangen door de Argentijnse kleuren blauw en wit, wenste de heer Smit de „Maipu'.', de bemanning en de Argentijnse Rege ring toe, dat deze nieuwe aanwinst der Argentijnse vloot voorspoedig d« wereldzeeën zal bevaren. Da vertegenwoordiger van de Ar gentijnse Minister van Transport, de heer José Bares, beantwoordde de tpespraak van de heer Smit in het Engels. Hij aanvaardde de „Maipu" en dankte de Kon. Mij „De Schelde" voor alle aan het schip bestede zor gen. Hij wenste kapitein en beman ning geluk met het fraaie vaartuig. Tenslotte gewaagde de heer Bares van de goede betrekkingen tussen Nederland en Argentinië en bracht hij hulde aan H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. OVERDRACHT. Terwijl het Wilhelmus werd ge speeld werd de Nederlandse driekleur alsmede de Scheldevlag gestreken. Toen de Argentijnse vlag, tijdens het spelen van het Argentijnse Volkslied, werd gehesen, zong de gehele beman ning uit volle horst het volkslied mee. Flandria XVI feestelijk ontvangen. In de middaguren was het een ge zellige drukte aan de Koopmanshaven. Op het Ëeursplein en de Boulevard stonden honderden toeschouwers te wachten op de komst van de nieuwe Flandriaboot uit Antwerpen. Op de kade stonden boompjes in grote pot ten en masten met vlaggen, terwijl de Harmonie St. Caecilia zich gereed hield voor het spelen der volksliede ren. Over de haven was een rood-wit lint gespannen. Om even na twee uur kwam het sierlijke schip in zicht en precies kwart over twee raakte de boeg het lint. Aan boord hoorde men het Wilhelmus spelen door de geluidsinstallatie, terwijl vele fotogra fen aan boord hun lenzen richtten op de kade en Boulevard. De har monie zette de Brabangonne in en vervolgens het Wilhelmus. Toen meer de het schip aan de kade en. kwamen de genodigden, waaronder de heer D. van Doorne, Directeur van de Stoomtram Walcheren, van boord. Aan de wal stond het comité van ontvangst, bestaande uit vertegen woordigers van de Middenstandscen trale, Horeca en V-V-V., alsmede wethouder L. P. van Oorschot als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur en de pas van zijn ziekte herstelde wethouder M. A. van Po- pering. Het gezelschap werd met touringcars naar het Strandhotel ge bracht, waar een verversing werd aangeboden. Wnd. Burgemeester van Oorschot richtte zich tot de gasten met een welkomstwoord, in het bijzonder tot Mevr. Craeijbekx, echtgenote van de wegens ambtsbezigheden verhinderde burgemeester van Antwerpen, dhr Rijckeboer, secr. van de Minister van ■Wederopbouw, dhr Verghijns, ïnsp.- Generaal der Schelde, dhr Eberhardt, Directeur Loodswezen, Antwerpen, de heren Clerckx en de Kesel, Hoofd ingenieurs-Directeur van de Haven van Antwerpen en Schrijvers, le Insp. Belgisch Loodswezen. Hierna sprak dhr J. L. Verhagen een woord van waardering tot de Flandria-directie en het comité van ontvangst. Spreker uitte de wens, dat velen van de aan te voeren toeristen Vlissingen zouden bezoeken. Hij wees er op, dat de Belgen niet meer als buitenlanders, doch als vrienden wer den gezien, waarmede een belangrijk begin van Benelux wordt verkregen. Na een wandeling naar de Nolledijk ging het gezelschap weer per tou ringcars naar de boot. St. Caecilia maakte een mars door de stad en speelde ook voor het Strandhotel ter ere van de gasten. Tegen vier uur vertrok de Flandria weer naar Ant werpen, uitgeleide gedaan tot de bui tenhaven door gepavoiseerde loods boten van de Nederlandse en Belgi sche Loodsendiensten. menten van Nijhoff, Alice Nahon en Selma Lagerlöff. Des middags. Daarna wandelde' men naar het sportterrein van de V.V. „Axel", waa® de boterham genuttigd werd. Méj. ten Kate toonde zich daarna een ervaj ren spelleidster, die de meisjes een uurtje van ontspanning gaf door hen diverse spelletjes te laten doen. De slotsamenkomst werd gehouden in „Het Centrum", waar de Axelée meisjesclub „De Olijftak" het lekend spel „Het loflied" uit „De Gezegen» den" van Aart van der Leeuw op» voerde. Door de goede vertolking gaf dit spel de middeleeuwse sfeer Vafi devotie, opoffering en romantiek duj.» delijk weer. De passende costumes completeerden één en ander tot een boeiend schouwspel. Met een groet aan allen door mevr. van OeverenJulius uit Axel wa'S deze bondsdag ten einde. Geen garantie van een lening. Het bestuur van de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid-Neder lands Sanatorium" te Breda heeft da Prov. Staten van Noord-Brabant ver» zocht voor het op te richten sanato rium te Breda de betaling van rente en aflossing te willen garanderen vah een bedrag van f600.000, deel uitmat kende van een lening groot f3.200.ÓOÓ voor de bouw van een sanatorium met 275 bedden voor lijders aan t.b.c. uit de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en de Zuid-Hollandse eilaq.» den. De totale kosten van bouw efi inrichting worden geraamd QP f7.400.000. Hiervan wil men een be» drag groot f3.20Ö.Ö00 lenen met pro vinciale garantie. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid acht de op richting van dit sanatorium noodzake lijk en is volledig accoord gegaan mét de keuze van het terrein te Breda, dw voor de oprichting bestemd is. Ged. Staten zijn van mening niet te mogen overgaan tot het garanderen van een geldlening door de provinciét Zij zijn echter wel overtuigd van hét belang van het Prot. Chr. Sanatorium en hebben de Staten verzocht de Stich ting een bijdrage te verlenen van f 10.000. 1 Overredene nam de vlucht. Zondagmorgen werd op de onbe waakte overweg nabij de Zanderijen te Bergen op Zoom een wielrijder dooq. een dieseltrein gegrepen. De man, diei waarschijnlijk de trein niet gehoord had, werd van zijn fiets geslingerd, terwijl het rijwiel aan de trein bleef hangen. Een paar honderd meter voor bij de overweg kwam de trein tot stil» stand. Toen de conducteurs echter „het slachtoffers" gingen zoken, 'bleek deze de vlucht te hebben genomen) toen hij zag, dat het treinpersoneel hem achterna kwam. DE BILT ZEGT: Minder wind. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Noord. Ver» anderlijke bewolking met slechts hier en daar een enkele bui. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1