ZEEUWSCH DAGBLAD DE BREEDTEGRAAD NIET MEER BELANGRIJK De „Haak-In bazar ook naar Zeeland Pensioenen worden verhoogd Nationale reserve oefende te Wemeldinge „78 uur lang derde graad, toen stortte ik in" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Calvinisme en Koningschap. Marshall confereerde gisteren in Korea Nieuw offensief van Verbondenen of „betrouwbaar bestand" Vier leden van West-Duitse Bondsdag moeten aftreden. k SNIPPER J NIEUWS Weer een stakingsgolf in Indonesië. Ervaringen uit Hongarije Op 28, 29 en 30 Juni in Goes» Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantor°n Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. 7e JAAKGA.> li No. 1885 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 9 JUNI 1951 Hoofdredacteur; Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur; JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Teraeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. füonnagZon op 4.21 u., onder 20.58 u. Maan op 9.37 u., onder 0.26 u. Hoogwater op Zondag 10 Juni: Vlissingen: 5.29 u. 1.74 m., 17.42 u. 1.55 m. Terneuzen: 5.55 u. 1.92 m., 18.11 u. 1.74 m. Wemeldinge: 7.08 u. 1.55 m., 19.26 u. 1.30 m. Zierikzee: 6.53 u. 1.31 m„ 19.04 u. 1.08 m. De strijd om juiste staatsvormen, om een waarlijk gezond staats- sestel is zo oud als de Staat zelf. Het 8 een strijd geworden van het opper- ite gewicht in deze tijd, nu de macht van de Staat schier het gehele men- Benleven beheerst. jleeft dan niet juist onze tijd voor dat vraagstuk de goede, alom en al toos geldende oplossing gevonden? Is in het woord „democratie" niet de Ideale regeringsvorm begrepen, wier verdediging tegen dictatoriale syste men, het nationaal-socialistische in het jongste verleden, het communistische in het heden, de grote taak van onze generatie vormt? Het antwoord moet luiden, dat de democratie, in de zin van een staats bestel, waarin een gezonde volksinvloed verzekerd is, inderdaad een van de hoogste politieke goederen vormt, die een natie ten deel kunnen vallen. Maar de vraag is gewettigd, of het in derdaad deze zuivere democratie is, die vandaag in de landen der zoge naamde vrije wereld gevonden wordt. Is het niet juist het falen der demo cratie, dat de opkomst heeft helpen bewerken der totalitaire systemen, die haar thans zo dodelijk bedreigen? Zijn de huidige democratieën niet alle vol komen gefundeerd op de zandgrond van de revolutionaire gedachte der volkssouvereiniieit en is het niet daar om, dat zij door de eerste de beste politieke storm met ineenstorting wor den bedreigd? Deze vragen verdienen ook ten aan zien van de Nederlandse demo cratie in volle ernst te worden gesteld. De grote Rooms-Katholieke leider Aal- berse zeide het reeds in 1910: „Ik kan mij een Staat denken met een alge meen kiesrecht, en die tenslotte toch een zuivere oligarchie is, waar een voudig enkele volksmenners, die op de massa grooten invloed hebben, het heft in handen houden." En de dezer dagen herdachte A.R. staatsrechtken ner Fabius schreef nog scherper: „Al lengs is zelfs het uitgebreide directe stemrecht een probaat middel geble ken om het volk er onder te houden; eene zoogenaamde volksstem te krij gen, die meer echo is van wat deze of geene leepe stembusvirtuoos be doelt, dan uiting van de ware volks gezindheid. De ongeorganiseerde me nigte van bijna millioen kiezers, heel wat anders dan het volk, wordt goed deels werktuig in handen van enkele, onverantwoordelijke lieden, die ook onverantwoordelijk te werk gaan." En inderdaad: is dat niet de toestand in het Nederland van vandaag? Wij zou den niet graag willen ontkennen en wij bedoelen het allerminst Ironisch, wanneer wij uitspreken, dat wij de heer Drees en zijn medebewindslieden hoogst-fatsoenlijke mannen achten. Doch steunt hun regering niet op de leiders van het grote socialistische vak verbond, die keer op keer met staking dreigen, wanneer van het door hen uitgezette bestek wordt afgeweken? En zouden zij fatsoenlijker zijn dan Spaak, van wie de Groene Amster dammer tijdens de Belgische Konings crisis getuigde, dat hij zich te rech ter tijd herinnerd had, dat de sociaal democratie van revolutionaire oor oorsprong is Doch hoe dan ook: wij wil len de burgerlijke evolutie van de Ne derlandse sociaal democratie en haar leiders, die vandaag tevens onze rege ringsleiders zijn niet 'betwisten en hun gaarne de qualificatie toekennen de „re genten" van het hedendaagse Ko ninkrijk te zijn. De regenten van het Koninkrijk een eretitel, die ons echter de rol niet doet vergeten, die die vroegere re genten van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in onze Staat hebben gespeeld. En tevens herinneren wij ons dan, hoe ons volk tegen die regenten steeds een machtige bescher mer vond in het Huis van Oranje. Een beschermer, die de regenten dan ook steeds weer van alle zeggenschap in de staat trachtten uit te sluiten. Is dit geen treffende historische parallel met de machteloze positie waarom het verheeld? waarin de liberalen van de vorige eeuw het koningschap der Oran- je's opnieuw hebben gebracht en waar in het tot vandaag toe door hedendaag se „regenten", ondanks alle lippenhui- de, wordt gehouden? „De aloude „con sensus" (overeenstemming) tussen Vorst en Volk, waarbij de souvereinl- teit aan de Vórst was, is en blijft op gedragen, is verbroken, ja de Vorst werd langzaam maar zeker uitgescha keld! Zo ontstond een consensus tussen Ministers en Volksvertegenwoordiging, en het is théns, honderd jaar na de tot stand koming van de Grondwet van 1848 geworden tot een consensus tus sen Regering en enkele fractieleiders!" Zo is dus de Nederlandse democratie van vandaag beroofd van het element, dat haar gezond kan houden: Oranje en het volk zijn wederom door de „re genten" gescheiden. Zou het dan geen tijd zijn, dat opnieuw onder ons opgeld ging doen het zo dikwijls door Groen van Prinsterer geciteerde woord van Stahl: „De roeping voor den tegen- tegenwoordigen tijd ligt niet in de de mocratie, maar in de bescherming van het Koningschap, van de orde, van de goede zeden, van de ware nationale macht tegen de democratie. Het ver vullen van die roeping zal in het eerst ontevredenheid en weerstand uitlokken, maar op den duur des te meer bevre diging en de dank der natie doen oogsten." (Bovenstaande gedachten en citaten ontleenden wij goeddeels aan de even belangrijke als .welverzorgde bij Meine- ma gedrukte brochure „Calvinisme en Koningschap" door G. Puchinger, die dezer dagen verscheen en die bestelbaar is bij J. Stellingwerf!, Giro 549777, Vlamingstraat 24 b te Delft tegen de prijs van f0.75. Een uitgave, die wij niet genoeg ter lezing kunnen aanbe velen.) „De 88ste breedtegraad ol dergelijke overwegingen zijn niet meer belangrijk", zei gisteren de Amerikaanse minister van defensie George Marshall na een geheime conferentie die werd gehouden in een gecamoufleerde tent in Zuid- Korea, dicht bj) het punt waar de Noord-Koreenen op 25 Juni van het vorig jaar de breedtegraad overschreden. Marshall bracht dit bezoek aan Korea ln gezelschap van de opperbevelhebber der V.N., generaal Rldgway, om eena te zien ln hoeverre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wisselsysteem voor de Amerikaanse troepen werkt voor het begin van een nieuw stadium li. de oorlog. Vertegenwoordigers van de 16 landen met troepen in Korea hebben gisteren op het State Department vergaderd. Zij hebben niet besproken welke stap pen eventueel moeten worden gedaan om de oorlog door onderhandelingen tot een einde te brengen, aldus berichtte men van gezaghebbende zijde. Acheson zei gisteren te Washington, dat de V.N.-strijdkrachten accoord zou den gaan met een „betrouwbaar be stand" aan de 38ste breedtegraad. Aan de conferentie werd deelgeno men door de generaals Ridgway en Van Fleet met andere commandanten, on der wie drie brigade-generaals van het Britse gemenebest. Het gebied rondom de conferentie plaats was afgezet. De oorlogscorres pondenten konden niet dichter dan 100 meter van de tent komen. Pas drie kwartier na het eind van de conferen tie mocht er gefotografeerd worden. Het leger zal op <le doeltreffendste wjjze worden gebruikt, zei Marshall voor zjjn vertrek uit Korea. Hjj zei te hopen, dat ook de V.N.-leden die thans nog niet in Korea vertegenwoordigd zijn, troepen zullen zenden. Er werd hieraan echter gewerkt, zei hij nog. Reuter herinnert er aan, dat gene raal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, vorige week voor een senaatscommissie heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de cam pagne in Korea werden opgesteld en spoedig zouden worden uitgegeven. Waarnemers brengen Marshali's bezoek aan Korea met deze nieuwe instructies in verband. Hoewel generaal Collins voor de commissie niet nader op de richtlijnen wilde ingaan, waren er van andere zijde aanwijzingen, dat het de bedoeling was een zo groot mogelijke druk op de Noordelijke linies te hand haven, tenzij de Noordelijken accoord gingen met een redelijke en snelle rege ling. De voorbereiding van de richtlijnen, gepaard met het afslaan van het Noor delijke voorjaarsoffensief en de nieuwe opmars van de V.N. ten Noorden van de 88ste breedtegraad, worden te Washington gezien als aanwijzingen De West-Duitse Bondsdag heeft be sloten, dat vier leden hun zetels moe ten opgeven wegens de rol, die zij heb ben gespeeld in de z.g. „Spiegel-affai- re" waarbij veie leden zich zouden heb ben laten omkopen voor het uitbrengen van hun stem voor Bonn in plaats van voor Frankfort als tijdelijke hoofdstad. Lijst van vermiste personen. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staats courant is opgenomen een lijst van ver miste personen, van wier overlijden vanwege de minister van Justitie aan gifte u gedaan, Verblijfplaats van vermiste Britse diplomaten nog onbekend. De telegrammen, die Donderdagavond in Londen van de twee vermiste diplo maten ontvangen werden, blijken van hen afkomstig te zijn, maar schijnen niet door de betrokkenen zelf te zijn aangeboden. De telegrammen bevatten geen aanwijzingen omtrent de redenen van de verdwijning der Britse diploma ten of hun verblijfplaats. Volgens een bericht uit niet-officiële Franse bron zegt Maclean in het tele gram aan zijn vrouw, dat hij enige tijd afwezig moet zijn, maar dat zij zich niet ongerust behoeft te meiken. HET LEVEN WORDT STEEDS DUURDER. De toestand van de betalingsbalans en de internationale omstandigheden maken het thans niet mogelijk in de richting, die de regering voor ogen stond, verder te gaan. Integendeel moet rekening gehouden worden met een ge deeltelijke terugkeer op de ingeslagen weg. In hetr bijzonder moet, in verband met de schaarste van bepaalde grond stoffen, voor uitgaven als die voor het prijsbeheersings- en distributie-appa raat, eerder met een stijgende dan met een dalende tendentie rekening gehou den worden. Deze sombere klanken laat de rege ring horen in de Mem. van Antw. op de voorlopige verslagen van de com missie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over de nota inzake de voor stellen tot belastingverhogingen in ver band met de bijzondere uitgaven voor de defensie. j'J Uit de Dommel is gisteren het stof- gelijk overschot opgehaald van een 62- jarige tuinder uit Vught die sedert 25 Maart vermist werd. In Ossendrecht is vogelpest geconstateerd. K.N.M.V. en A.N.W.B. hebben de Minister van Verkeer en Waterstaat verzocht toe stemming te verlenen tot het vervoeren van een kind tot een bepaalde leeftijd, als derde persoon op een motorrijwiel. Gisteren vierde de vliegbasis Gilze- Rijen het eerste lustrum met een ouder dag en uitstekend geslaagde vliegde- monstraties. Blijkens een enquête van het N.I.P.O. vindt 71 pet van de volwassen Nederlanders de 5 pet. loons verhoging onvoldoende. De Vereni ging „Vaeantie per fiets" uit Den Bosch organiseert dit jaar een fietstocht door geheel Nederland welke duurt van 20 tot 29 Juli. Gisteren is te Amster dam in de Plantagemuidergracht een 7-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Een agent sprong het kind nog na doch wist eerst na vier maal duiken het kind te vinden. Tenge volge van een onweer bij Richmond zijn minstens 8 vliegtuigen neergestort. Twee piloten kwamen om het leven. De anderen redden zich met hun para chutes. 6 November begint de eerste zitting van de V.N. te Parijs. - In de Tsjechische kolenmijnen zijn recruten te werk gesteld. In het nieuws in Indonesië van giste ren voeren berichten over stakingen de boventoon. Te Djakarta hebben 2000 ar beiders van de drukkerij van Kolff en Co. het werk neergelegd als protest te gen het ontslag van twee werknemers, die deel uitmaakten van een delegatie van arbeiders, die t.g.v. de komende Le- baran (eind van de Islamietische vasten tijd) een gratificatie van 2 en als gewo ne gratificatie 4 maanden loon had ge- eist. LoooeLsen veroorzaakten eveneens een staking ln de bioscopen te Soerabaja, die daardoor sedert Woensdag gesloten zijn. Tijdens onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers bij de „Rotter damse Lloyd" en de Mij „Nederland" be gonnen 500 havenarbeiders te Makassar een staking. Voorts lagen te Soerabaja textielbedrijven stil als gevolg van sta king en tenslotte meldt de correspon dent van Aneta te Soerabaja, dat vrij wel alle drukkerij-arbeiders daar Woena aag voor een dag in staking zijn gegaan De stakers plaatsten jrode vlaggen voor de bedrijven, waar werd gestakt en de meesten hunner hadden zich met een rode band getooid. FINANCIEEL SCHANDAAL IN BELGEE. De Belgische bladen, van katholiek tot communistisch, maakten gisteren gewag van een „financieel schandaal met politieke achtergrond". De politie zou huiszoeking gedaan hebben in een bank en een andere financiële instel ling. Er zouden tal van personen bij deze zaak betrokken zijn en er wordt zelfs de naam genoemd van een kabinetschef van het ministerie. Indeling in drie groepen. Do regering heeft door verschil lende redenen aanleiding gevonden de gepensionneerden opnieuw tegemoet te komen in de moeilijke omstandigheden, waarin zij verkeren. Een aantal over wegingen rechtvaardigen echter een toeslagregeling waarbij enerzijds met de belangen van de groep gepensionneer den met lage pensioenen in het bijzon der en die met hogere pensioenen meer dan tot dusver rekening wordt gehou den, door niet aan alle gepensionneer den een gelijk bedrag toe te kennen. Naargelang van de grootte van hun pensioen zullen de gepensionneerden in drie groepen worden ondergebracht, hetgeen o.m. een vlotte regeling moge lijk maakt. Aldus de M. van T. op het wetsont werp tot verhoging der pensioenen met een bijzondere toeslag en de kindertoe- lagewet voor gepensionneerden. Uiteindelijk brengt het voorstel me de, dat de bijzondere toeslag van f 90 wordt verhoogd tot f 250, f 300 of f 350, indien het totaal van het pensioen de toeslag ingevolge de wet van 5 Novem ber 1948 en de extra-bijslag ingevolge de wet van 1 November 1948 onder scheidenlijk minder dan f1500, f1500 of meer, doch minder dan f3000 en f 3000 of hoger bedraagt. De bijzondere toeslag van f 50 wordt verhoogd tot f 150, f 200 of f 250, naargelang de grootte van het pensioen dit zijn dus pensioenen, waarop geen toeslag en extra-bijslag is of wordt verleend in evengenoemde drie groepen van pen sioenen is onder te brengen. De beperking van de 20 pet. grens blijft gehandhaafd. De kindertoelage- wet voor gepensionneerden wordt ver- hoofd voor de eerste twee kinderen tot f152 per kind en per jaar, voor het derde kind tot f 164 per jaar en voor het vierde en volgende kind tot f208 per kind en per jaar. Nederland gaat Virginiatabak telen. Ged. Staten hebben aan Provinciale Staten van Utrecht voorgesteld een provinciale bijdrage van f500 voor een maal te verlenen aan de Stichting „Proeftuin voor Tabak" te Wagenin- gen, zulks ten behoeve van het bouwen van een „Flue-curingcel" onder de ge meente Amerongen voor het behandelen vast hier te lande geteelde Virginia tabak. De waarnemend directeur van de tuinbouw te 's-Gravenhage acht het n.l. verantwoord de bestaande tabaksteelt hier te lande om te buigen naar de teelt van Virginiatabak voor de sigaretten industrie. Door de overschakeling op de teelt van Virginiatabak en met gebruik making van de nieuwe methode van be handeling zal aan de Inlandse tabaks teelt weder een zeer grote uitbreiding kunnen worden gegeven. Aan Koningin Juliana is ten paleize Soestdijk op de traditionele wijze de koninginneharing in Oranje gekleurde vaatjes aangeboden. De haring was uitgekeurd uit de lading van de VI. 197 „Noordster" van de N.V. Dogger maatschappij door de Rijksopperkeurmeester. Schipper C. van der Lely van de „Noordster" overhandigt de Koningin een vaatje haring. VOGELER: „MIJN BEKENTENIS WAS NONSENS." aldus func- „Mjjn bekentenis was nonsens" do Amerikaan Robert Vogeler, tlonaris van „International Telephone and Telegraph Company" ln Hongarije, die was veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens „spionnage en sabotage" in Hongarije en die op 28 April j.I., na zeventien maanden ln Hon garije gevangen te hebben gezeten, ten gevolge van concessies der Amerikaan se regering op vrije voeten werd ge steld. Er komt een tijdstip dat iemand, die door de communisten wordt ver hoord, het volslagen nutteloos acht om de eisen van zijn verhoorders niet in te willigen, aldus Vogeler. De verhoorde meent dat hij in de steek is gelaten, dat hij toch in eik geval zal worden gedood, en dat, ook als hij niet zelf bekent, zijn communistische onder vragers er wel voor zullen zorgen dat een gefingeerde bekentis wordt gepu bliceerd. Dat is het ogenblik waarop hij de nonsens tekent, die hem wordt voorgelegd. Vogeler heeft, na zijn aankomst in de Verenigde Staten, bijna een maand in een Amerikaans marine-ziekenhuis doorgebracht. Hij legde zijn verklaring af op een bijeenkomst van de nationale persclub te Washington. Vogeler vertelde, dat hij het eerst gevangen is gehouden in de gevangenis van de Hongaarse geheime politie te Boedapest. „Hier onderging Ik 78 uur lang on afgebroken een „derde-graads-verhoor". Ik mocht niet slapen, toen ben lk In gestort. Vervolgens werd mij mijn z.g. „be kentenis" voorgelegd, waarin ik mede deelde te hebben „gesaboteerd". Hierin was een gedeelte van een normale ver klaring van mfjn maatschappij ver vlochten, die ging over het niet halen van de door de Hongaarse regering voor de „International Telephone and Tele graph Company" voorgeschreven pro ductie. Voor ik uiteindelijk deze „be kentenis" tekende, hebben mijn ver hoorders en ik haar zin voor zin en woord voor woord doorgewerkt en er over gestreden. Er was een periode van twaalf dagen, waarin ik elke dag zes tien uur achtereen ben verhoord. Wan neer ik de uitputting nabij was, kreeg ik koffie en sigaretten, waarin zich klaarblijkelijk krachtige opwekkende middelen bevonden, daar ik na het ro ken ervan weer in staat was te spre ken, te protesteren, of te schrijven. Toen ik steeds maar bleef weige ren te bekennen werd ik tien dagen, op water en brood, in een vochtige en onverwarmde cel opgesloten. Ik werd voortdurend ondervraagd en gadege slagen en ik mocht mij niet wassen. Eens werd ik naakt ln een ketel met ijskoud water ondergedompeld. Ik ver loor tijdens mijn gevangenschap negen kilogram aan gewicht", aldus Robert Vogeler over zijn ervaringen in Hon gaarse gevangenschap. VERZET IN POLEN LEEFT NOG. Poolse verzetslieden hebben een Oost-Duitse trein, die met een herstel- betalingsiading suiker op weg was naar de Sowjet-Unie, in Polen tot ontspo ring gebracht, in een vuurgevecht het Sowjet-Russiseh personeel van de trein gedood en tezamen met boeren uit de omgeving het grootste gedeelte van de lading gestolen. Ver. van reisbureaux protesteert tegen paspoortmaatregelen. De Ned. Ver. van Reisbureaux zegt in een telegram aan de minister, dat zij het betreurt niet gekend te zijn in de nieu we regeling voor de uitgifte van pas poorten. Zij is van mening, dat door de afgekondigde maatregelen het reizen naar andere landen belemmerd zal wor den en dat hierdoor aan het verlangen der toeristen om meer te reizen sterk afbreuk wordt gedaan. Samen met het Rode Kruis. Gisteravond hebben Nationaal Reser visten van de verbanden uit Goes, Hans- weert, Baarlaud en Hoedekenskerke een velddienstoefening gehouden in Wemeldinge. Aan deze oefening werd ook deelgenomen door de Rode Kruis transportcolonne uit Wemeldinge. Het geheel was zeer spectaculair en de be volking toonde dan ook grote belang stelling. Vijandelijke parachutisten waren neergelaten rondom Kapelle. Zij rukten op in de richting Wemeldinge, waar schijnlijk om het sluisplateau te bezet ten. Dat was alles wat men wist, maar het was voldoende. Teneinde de sluizen vast in handen te houden tot verster king van territoriale troepen zou ko men, bezetten de Nationaal Reservisten drie sterke steunpunten bij het sluis plateau, werden sterke posten in het voorterrein gelegd en kleine gevechts patrouilles uitgezonden teneinde de aanvallers ln een fuik te lokken. De opzet lukte volkomen. Sluipend door boomgaarden en sloten, stootten de aanvallers naar voren, doch voordat zij aan de grote doorstoot toe waren, had den zij reeds ernstige verliezen geleden. Desondanks wisten zij het sluisplateau te bereiken en leverden zij moedige ge vechten met de taai volhoudende ver dedigers. OVERVAL MISLUKTE. Dief bedreigde postambtenaren met sigarettenaansteker. Gisteravond, vlak nadat het bijkan toor van de posterijen aan de Dordt- schelaan te Rotterdam-Zuid was geslo ten, klopte een jongeman aan het raam en vroeg of Hij even binnen mocht ko men, omdat hij 's middags zijn vulpen in het postkantoor zou hebben laten liggen. Door een achterdeur liet men hem binnen. Op het kantoor gekomen, bedreigde hij plotseling de aanwezige 6 a 7 ambtenaren met een „pistool", en eiste „de kas". De desbetreffende amb tenaar wilde daarop de kas dichtslaan, maar de jongeman wist toch f32.te bemachtigen. Hij nam daarop de benen. Direct zetten een van de postambtena ren en een burger een achtervolging in. Het gelukte hen de man te pakken te krijgen, waarna hij aan de politie werd overgegeven. Het was een 23-jarige Rotterdammer. Het „pistool", waar mee de man gedreigd had, bleek een sigarettenaansteker te zijn. Friese gemeentebestuurders bezoeken Walcheren. Gisteravond arriveerde te Vlissingen een 50-tal Friese burgemeesters en se cretarissen, die na het congres der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten te Utrecht te hebben bijgewoond, een be zoek hebben gebracht aan Gent en Brugge en op de terugreis Walcheren bezoekt. Het gezelschap werd door bur gemeester mr dr B. Kolff van Vlissin gen in Hotel Noordzeeboulevard be groet, waar hen een diner werd aan geboden. Vandaag zullen de Friese ge- gemeentebestuurders een rondrit over Walcheren maken. Truman heeft voorspeld, dat de infia- tionistische druk in de V.S., die het ge volg is van de uitgaven voor de defen sie, in de loop van dit jaar snel in kracht zal toenemen en dat deze druk het volgend jaar nog groter zal worden. Hij deed een beroep op het Congres dm een verlenging van het regeringspro gramma tot bestrijding van de inflatie goed te keuren. De „Haak-in" bazar komt ook naar Zeeland! Drie dagen, n.l. op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni a.s. zullen de Zeeuwen van. deze fraaie expositie, die in andere plaatsen van het land reeds vele tienduizenden bezoekers heeft getrokken, in een grote zaal te Goes kunnen genieten. De onderhandelingen tussen het Zeeuwsch Dagblad, dat deze zo bij uitstek geslaagde „uitloper" van de nationale „Haak-in" actie voor Zeeland organiseert, en de leiding van het Koningin Wilhelminafonds zijn tot een goed einde gebracht en wij prijzen ons gelukkig eraan te kunnen medewerken, dat de bazar, waarvoor in onze provincie zeer zeker grote belangstelling zal bestaan, ook naar het Zuiden komt. Het was niet mogelijk haar meer dan drie dagen in Zeeland te krijgen, omdat er uit het hele land zoveel aanvragen zijn, dat de eerste maanden al zijn volgeboekt! De grote karavaan met de vele kostbare stukken komt van Leiden naar Goes. Na Zeeland is Overijssel (Zwolle) aan de beurt. In de komende dagen zullen wij meer nieuws over deze Zeeuwse gebeurtenis in het belang van de kankerbestrijding brengen. --j) De tien Rode Kruis helpers en de 5 helpsters kregen o.l.v. dr Gnirrep 5 „gewonden" te verzorgen, waarvan er drie met een boot over het water moes ten worden getransporteerd. Zij deden hun werk uitstekend. In het Ned. Herv. Verenigingslokaal kregen vriend en vijand van het Rode Kruis menslievend een dronk aangebo den. Oefencentrum Nationale Reserve 14 Juni in gebruik. Binnenkort, zal het kamp „Golflinks" nabij Arnhem in gebruik worden ge nomen ais oefenkamp voor de Nationale Reserve. Aan de vrijwilligers wordt hier de gelegenheid geboden tot aanpassing in de militaire samenleving en tot verho ging der persoonlijke vaardigheid, ter wijl de mogelijkheden tot oefening in groepsverband ruimer zijn dan in de normale omgeving van ieder onderdeel. De inspecteur der Nationale Reserve zal het kamp officieel in gebruik stel len op Donderdag 14 Juni a.s. te 10.00 uur. Enkele dagen later zal de oefening beginnen van de eerste groep. Ook uit Zeeland nemen vrijwilligers aan de oefeningen deel. Gemeentebestuur van Vlissingen ontving congressisten. Gistermiddag om 5 uur zijn in de raadszaal van het Stadhuis te Vlissin gen door het gemeentebestuur de deel nemers aan de jaarvergadering van da Federatie van Ned. Rijwielpadvereni- gingen ontvangen. De jaarvergadering, waarvan het verslag elders in dit blad is opgenomen, werd gistermorgen te Vlissingen gehouden. De burgemeester mr B. Kolff heette allen welkom. Hij sprak de hoop uit, dat men bij een vol gende gelegenheid zoals voor de oor log de congressisten in een herbouwd „Brittannia" zou kunnen ontvangen. Mir Kolff zei verder, dat de Federatie zeer nuttig werk doet, omdat door de rijwielpaden ons volk kan genieten van de ongerepte natuur. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de Federatie dit werk nog jaren zal kunnen voortzetten. De voorzitter der Federatie, de heer S. G. L. F. Baron van Fridagh, sprak een dankwoord en herinnerde daarbij aan de oprichting van de federatie. Op verzoek gaf mr Kolff daarna nog een beschouwing over de historie van het Stadhuis. Vanmorgen zal een aan tal deelnemers aan het congres op de fiets via het nieuwe rijwielpad van Vlissingen naar Zoutelande rijden, ter wijl een ander deel per bus een excursie naar verschillende fietspaden op het eiland maakt. LADY SUZI JEANS CONCERTEERDE IN GOES. Gisteravond concerteerde in de Grote Kerk te Goes de bekende Engelse or- ganiste Lady Suzi Jeans tesamen met het Utrechts Studenten Orkest onder leiding van de heer Hans Brandt Buys, Het gehele concert kenmerkte zich door het rustig musiceren van deze jeugdige studenten die onder de bekwame direc tie zich geheel gaven aan de hun opgelegde taak. De concertbezoekers genoten dan ook ten volle van het goed genuanceerde musiceren. Het concert ving aan met het Diver timento voor Strijkorkest van Michael Haydn. Het vierde orgelconcert van Handel en het orgelconcert van Joseph Haydn werd weloverwogen zowel door soliste als door orkest uitgevoerd. Naast de uitstekende technische uit voering van Lady Suzi Jeans hebben we kunnen genieten van de prachtige registerkeuze welke werd toegepast. Tussen deze twee grote werken speelde Suzi Jeans de Trio-sonate in Es gr. t. voor orgelsolo. AIs toegift twee kleinere Engelse orgelcomposities. De belang stelling had wel wat groter kunnen zijn. J. K. DE BILT ZEGT; Weersverwachting geldig tot van avond: In de Noord-Westelijke heift van het land enkele overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. In de Zuid-Oostelijke helft toenemende bewolking met enkele verspreide regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krach tige wind tussen Oost en Noord. De zelfde of iets lagere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1