C/oy Zeer spannende uren op de Nederlandse commandopost in Korea* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nachtelijke aanval van de Chinese legers. bij 51 doden treinramp Vier Nederlanders gesneuveld Dc betrekkingen tussen Nederland en Indonesië A k SNIPPER NIEUWS A Tweede Kamer beluisterde Minister Peters „maidenspeech" Rode Kruis-actie te Middelburg bracht £5000*- op Pantserwagen bij Westdorpe in de val; buit 1300 kg boter Uitgave Mehting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Te). 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1884 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 8 JUNI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.21 u., onder 20.57 u. Maan op 8.21 u., onder 0.09 u. Hoogwater op Zaterdag 9 Juni: Vlissingen: 4.47 u. 1.83 m„ 17.00 u. 1.66 m. Terneuzen: 5.13 u. 2.00 m., 17.28 u. 1.84 m. Wemeldinge: 6.30 u. 1.59 m., 18.47 u. 1.38 m. Zierikzee: 6.16 u. 1.34 m., 18.27 u. 1.14 m. (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang.) MET HET NEDERLANDSE BATALJON AAN HET CENTRALE FRONT, Mei 1951 .let kampement gonst van de geruchten. Overal staan militairen bij elkaar en bespreken het nieuws. „De Chinezen komen vannacht „Ja, dat heb ik ook gehoord „Ze zeggen, dat 't ginds barst van de Chinezen Men knikt. De gezichten staan ernstig. De eigen linie is betrekkelijk dun. En bovendien is men allemaal doodop van de laatste week. Drie nachten achter elkaar heeft men practisch niet kunnen slapen. Het ziet er naar uit, dat er ook nu weer weinig van zal komen. Dat vooruitzicht laat niet na de mensen met zorg te vervullen. De toestand is kritiek. Er zijn rapporten over grote concentraties van Chinese troepen in het voorterrein. Smmige spreken van regimenten en andere van divisies. In de morgen zijn vier Amerikaanse gewonden door de Chinese linies terug gekomen. Zij hebben waargenomen hoe de valleien krioelen van de Chinezen. Allen zijn kunstig gecamoufleerd met bladeren en takken. Kruipend en slui pend bewegen zij zich door het terrein voort om gunstige posities in te nemen voor de aanval. Een andere bron heeft gemeld, dat Chinese infiltranten een Koreaans huis binnengedrongen zijn en de eigenaar verteld hebben, dat de grote aanval om middernacht zal beginnen. Het is geen wonder, dat er alom alarm gemaakt is om deze aanval af te slaan Kolossale artillerie beschieting. Spannende uren. Het is avond. De regen tikt op de commandotent aan de voet van de heuvel. Binnen zit de compagniescommandant op een leeg munitiekistje, de kaart bij te werken. Een kaars op een fles is de hele ver lichting. Een andere officier is ver diept in een oud nummer van „De Lach". In. een hoek tracht een soldaat -en en vijftig personen zijn Donder dag bij een botsing tussen een electri- sohe personentrein en een benzineauto met 45.000 liter brandstof. De trein was in de vroege ochtend met arbeiders op weg naar Rio de Janeiro. De trein, die om een bocht kwam, reed in volle vaart dwars op de tank auto, welke op een overweg tot stil stand gekomen was. De eerste drie wa gons vlogen na een geweldige ontplof fing onmiddellijk in brand. In enkele se conden waren zij bedekt door wit-bran- dende vloeistof. De hitte was zo intens, dat de deuren niet meer te openen wa ren. Drie personen wisten zich uit de ramen te werken. Zij kwamen met brandende kleren langs de spoorbaan terecht doch stierven enkele minuten later.- Toegesnelde mensen konden aanvanke lijk door de verschroeiende hitte de brandende wagons niet naderen en een gloeiende stroom over een weg langs de spoorbaan hinderde het reddingswerk. Er zijn 110 personen gewond, van wie enkele ernstig, en men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. Raadselachtige verdwijning van twee Britten. In Engeland maakt men zich onge rust over de verdwijning van twee leden van de Britse buitenlandse dienst, die sedert 25 Mei worden vermist. Het be treft hier een raadsman van het minis terie van Buitenlandse Zaken, Maclean genaamd en de tweede secretaris van de Britse Ambassade te Washington, genaamd Guy Burgess. Zij zijn een paar dagen geleden naar Frankrijk gegaan. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een onderzoek gelast. Wel zijn twee telegrammen ontvan gen, dat beiden het goed maakten maar men heeft de authenticiteit hiervan niet kunnen vaststellen. Men weet niet of beiden het IJzeren Gordijn gekozen hebben. Men weet ook, dat Maclean grondig op de hoogte is van geheime besprekingen tussen Engeland en de V.S. betreffende het N. A. Pact, de Ko reaanse oorlog en het Japanse vredes verdrag. De Franse politie is thans druk aan het zoeken. Het Koreaanse conflict. De zestien landen, waarvan troepen in Korea strijden, zijn het, naar ver luidt, Donderdag eens geworden over vijf gronddoelstellingen en beginselen van een regeling van het Koreaanse conflict, aldus meldt Reuter uit New York. Na de aanval, welke het Neder lands detachement Verenigde Naties op 81 Mei ten koste van helaas ern stige verliezen heeft afgeslagen, heeft het op 1 Juni aan het Ooste lijke gedeelte van de centrale sector opnieuw een Noord-Koreaanse te genaanval moeten doorstaan, welke aan Nederlandse zjjde vier doden en enkele gewonden heeft gekost, aldus de Legervoorllchtlngsdlenst. Tijdens de actie zijn de volgende militairen gesneuveld: Sold. K. de Groot, lgnr. 250826123 uit Haarlem (hij was geihuwd en had 2 kinderen); Sold, ie kl, H, J. H. Suidman, lgnr. 250821084 uit Amsterdam; Sold, ié kl. A. J. Twisterling, lgnr. 280904007 uit Den Haag; Korp. M. Zijp, lgnr. 271225156 uit Zuid-Scharvvoude. wat te slapen. Met schoenen en al is hij in zijn slaapzak gekropen. Kara bijn en helm liggen vlak naast hem, In een andere hoek is een telefonist bezig met drie telefoontoestellen. Ver der slingeren overal lege en volle rantsoenblikjes, dekens, pakjes siga retten en andere uitrustingsstukken. Op een benzinebrander staat een mok koffiewater te koken. De compagniescommandant draait zich om naar de telefonist. Het is een jonge man nog. Zijn gezicht staat ern stig op dit ogenblik nu er zoveel afhangt van zijn beslissingen. „Roep alle posten op De telefonist neemt de hoorn op. „Hallo eerste pelotonblijf luisterenhallo tweede pelo ton, derde peloton, mitrailleurs en mortierenhier komt de luitenant." De luitenant geeft zijn orders. „Allen wakker blijven. Direct mel den als er iets bijzonders is. Er moet steeds iemand aan de telefoon blij ven." (Zie vervolg op pag 2). KE9KU Stratocruiser boven Atlantische Oceaan in nood. Volgens een bericht van Radio Valen- üa heeft, het vliegveld Shannon heden morgen vroeg de schepen op de Atlan tische Oceaan verzocht uit te zien naar een Stratocruiser, die met motorstoring naar Shannon terugvliegt. Aan boord van het toestel bevinden zich 58 per sonen. Volgens het bericht bevond het toe stel zich op enige honderden kilometers uit de kust en vloog het op een hoogte van ongeveer 1600 meter. Wankele wel vaart, werkelijk heidszin en werken Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel vergaderde. Gisteren begon te Arnhem de jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel onder het motto: „Wan kele welvaart, werkelijkheidszin en werken". In deze vergadering werden vier prae-adviezen uitgebracht en wel door dr M. W. Holtrop, president-direc teur van de Nederlandse Bank, die het monetair beleid ter sprake bracht; prof. dr J. Tinbergen, dir. van het Cen traal Planbureau, die sprak over in- en uitvoer en betalingsbalans, dr G. v. d. Wal, die de vraagstukken van de con sumptie aan een beschouwing onder wierp en dr Paul Rijkens, voorz. van de Raad van Bestuur van de Unilever, die de opvoering van de productiviteit be zag. Voordat zij aan het woord kwamen was een bestuursverkiezing aan de orde waarbij ir M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst te Middel burg, benoemd werd in de plaats van de heer Posthuma en de heer ir K. Kooy, dir. van de N.V. Chamotte te Geldermalsen de plaats van prof. G. A. Ph. Weyer innam die naar Washington is vertrokken. De vergadering werd o.m. bijge woond door Z.K.H. Prins Bernhard en de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missle in ons land. Botsing bjj Rilland. Gistermiddag vond te Rilland op de hoek Derde weg Hoofdweg een botsing plaats tussen een auto van Albert Heyn uit Bergen op Zoom en een auto van de heer Mal- degem uit Waarde. De wagens werden licht beschadigd en een persoon, die naast de chauffeur van de wagen van M. zat werd licht gekwetst. INDONESISCHE REGERING ANTWOORDT HET PARLEMENT. Drie punten als richtsnoer Gisteravond heeft de Indonesische regering in eerste terrojjn voor het Indo nesische parlement geantwoord op de debatten over de regeringsverklaring. De minister-president, dr Sukiman, zeide, dat bjj haar poging tot het her nieuwen van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, de regering de volgende drie punten zalbeschouwen als richtsnoer: ten eerste op welke wjjze de Unie schade toebrengt aan de Indonesische souverelniteit; ten tweede: op welke wjjze de Unie de ontwikkeling van de Indonesische gemeenschap, op elk gebied belemmert en ten derde: op welke wjjze het Indonesische volk de Unie als een psychologische druk voelt. De Unie en Irian vormden de laatste paragrafen van de verklaring. „De conclusie, die getrokken dient te worden bij de overweging voor het her nieuwen van de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen en bij het gebruik maken van bovengenoemde drie richt lijnen, is dat de Nederlands-Indonesi sche Unie niet leeft in het hart van het Indonesische volk en dat onze natie haar zelfs niet waardeert en niet nodig heeft", aldus dr Sukiman. In verband hiermede dient de samen werking tussen Nederland en Indonesië gewijzigd te worden, overeenkomstig de Gistermiddag is ten paleize Soestdijk de eerste Hollandse nieuwe haring aan geboden. Het werd gebracht door een deputatie van de Vlaardingen 186. Schipper Van de Lely met zijn stuur man en de loco-burgemeester van Vlaardingen weth. Jonker boden H. M. de Koningin het fris geverfde kantje aan. Door Van Doorne's automobiel en aanhangwagenfabrieken (D.A.F.) te Eindhoven is een uiterste moderne mid delbare artillerietrekker ontworpen met zes aangedreven wielen. West- Europese landen en ook de V.S. hebben grote belangstelling voor dit voertuig, dat een grote stap vooruit betekent op het gebied van terreinvoertuigen. De Rotterdamse Droogdok Mij. en C. v. d. Giessen Zn. Scheepswerven te Krim pen aan de Lek zullen voor de „Creole Petr. Corp." twee dubbelschroef tank schepen bouwen met een laadvermogen van 10.000 ton elk. Samen kosten deze twee opdrachten ongeveer 16 millioen gulden. Dr W. A. Visser 't Hooft, seer.-generaal van de Wereldraad van Kerken is door de theologische facul teit van de Universiteit van Genève be noemd tot doctor honoris causa in de theologie. Bij K.B. van 28 Mei j.l. is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de kolonel J. Termaten van het wapen der infanterie. -> In de Betuwe is men van oordeel dat dit jaar een goed kersenjaar zal worden. Dank zij de gelden van het Koningin Wilhelminafonds zal een kankerregi stratie ter hand worden genomen en in verband hiermede is tot geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in alg. dienst aangesteld dr M. G. Neur- denburg, arts hoofd van het bureau bedrijfscontrole en statistiek van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Amsterdam, huidige situatie in Indonesië. Deze sa menwerking kan dan geschieden op grondslag van overeenkomsten, die nor maal gebruikelijk is tussen twee volle dig onafhankelijke souvereine staten. De regering is er zich terdege van bewust, dat een wijziging van de Ne derlands-Indonesische Unie haar conse quentie in de internationale politiek zal hebben. Herbesehouwende de Indonesisoh- Nederlandse betrekkingen op andere terreinen dan dc politiek, zal de rege ring ook in aanmerking nemen of de Indonesische partij werkelijk behoefte gevoelt aan samenwerking met de Ne derlanders of niet. De passage betref fende de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië besluit met de aan kondiging, dat er een speciale conferen tie in voorbereiding is. In de verklaring wordt voorts mede gedeeld, dat de eerste stappen voor na tionalisatie van de electriciteitsindustrie zijn genomen. Ook de nationalisatie van de Javasche Bank vormde een para graaf van de regeringsverklaring. Ge zegd werd, dat de Indonesische rege ring hiertoe zeker zal overgaan, zelfs al zou Nederland een tegengestelde mening zijn toegedaan. Tanks op weg naar het front. Ontwerp ruilverkaveling in Zeeuwsch Vlaanderen aangenomen. In Eede werd gisteren gestemd over een ontwerp ruilverkaveling, dat in to taal 1100 ha. van 562 eigenaren omvat. Nadat door de voorz. der vergadering, het lid van G.S., de heer C. Hamelink, gelegenheid was gegeven om bezwaren tegen de voorgenomen ruilverkaveling in te brengen, waarvan slechts door enkelen gebruik werd gemaakt, werd met de stemming begonnen. Er werden 198 stemmen, vertegenwoordigende 650 ha. tegen het plan uitgebracht en 354 stemmen, vertegenwoordigende 431 ha. voor. Daar niet aanwezigen, ingevolge de wet worden geacht voor te hebben gestemd, is derhalve het object aange nomen. Niet aanwezig waren 110 stem men. Het plan is aangenomen doordat er 'meer voorstemmers waren die ech ter de minderheid der oppervlakte ver- - tegenwoordigden. De kosten worden op f700.000 geschat, waarvan 70 pet. ten laste van het Rijk en 30 pet. ten laste van de eigenaren komt. Het Unie-Statuut, de Ambonezen en de mogelijkheden van Nieuw- Guinea, (Van onze parlementaire redacteur.) Zo hebben we dan de maiden-speech van Minister Peters weer achter de rug. Zijn betoog was zeer zakelijk en bovendien zeer goed opgebouwd. Een der belangrijkste mededelingen van de Minister was, dat de samenwerking met Indonesië op de grondslag van het Unie Statuut weinig betekenis heeft als dit land daaraan geen positieve waarde toekent. Het zou voor Nederland dan ook moeilijk zijn om een samenwerking op die basis na te streven. Van Neder landse zijde zal echter geen initiatief genomen worden om tot een wijziging van het R.T.C. accoord te komen. 78 NEDERLANDERS VERMOORD. Sedert de souvereiniteitsoverdracht zijn in Indonesië 78 Nederlanders ver moord. De veiligheid heeft, zo zeide de Minister, voortdurend de aandacht van de Regering gehad. Reeds in Januari werden stappen gedaan in Djakarta. Hoewel de toestand nog verre van be vredigend Is heeft de Nederlands Re gering de overtuiging, dat Indonesië zich inspant om hierin verbetering te brengen. DE AMBONEZEN. Binnenkort zal geleidelijk aan met de scholing en herscholing van de Am bonezen worden begonnen. Minister Peters kwam tegemoet aan de wens van de heer Meijerink (A.R.) om het goed recht voor Ghr. onderwijs aan de Am- bonese kinderen te erkennen. De Mi nister vond de beste oplossing om deze mensen t.z.t. weer naar Ambon terug te laten keren. Hiervoor is overleg met de Indonesische Regering nodig, vooral met het oog op hun veiligheid. Hun af voer naar'Nieuw-Guinea is echter moei lijk. Er bestaat nu eenmaal een schrille tegenstelling tussen de Papoea en de Ambonees. A wij Nieuw-Guinea willen behouden om de Papoea's te kunnen beschermen moeten we ook geen Am bonezen toelaten, zo redeneerde de Minister. INFILTRATIES IN NIEUW- CiUINEA. In dit gebiedsdeel zijn nog geen ge wapende infiltraties geconstateerd. Wij moeten daarmede echter wel rekening houden. Ongewapende infiltraties vin den echter reeds geruime tijd plaats. Zowel politie als militairen treden hier tegen op. Geschorste commandant kamp Oldenbroek in vrijheid gesteld. De krijgsraad te Arnhem heeft gis teren na langdurig beraad het verzoek ingewilligd van de verdediger, mr Hoo- genbergh, tot invrijheidsstelling van diens cliënt, Overste C. T. N., geschorst commandant van het artillerie schiet kamp te Oldebroek. Zoals bekend stond Overste N. Dinsdag j.l. voor de krijgs raad terecht. De auditeur-militair eiste toen tegen hem drie jaar gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst. Het vonnis zal worden gewezen op een nader te bepalen datum. Lichaampje van baby opgehaald. Gistermiddag omstreeks half twee is uit een kanaal te Den Helder, dat langs de rijkswerf „Willemsoord" loopt, het lijkje opgehaald van een naar schatting vier weken oud meisje. Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen aldus deelt de politie mede dat het kindje eerst is gewurgd en daarna in het water is geworpen. Aan genomen wordt, dat het lijkje ongeveer een week in het water heeft gelegen. De recherche heeft de zaak in onder zoek genomen. Minister Peters was het niet eens met Prof. Schermerhorn (Arb.) die de stelling verkondigd had, dat onze finan ciële steun voor de economische ont wikkeling van Nieuw-Guinea inhoudt, dat de status ''an dit gebiedsdeel ge wijzigd wordt. Men heeft daar in 1950 voor ruim elf millioen gulden kunnen exporteren en peilingen hebben uitge wezen, dat er voor de groot landbouw cultuur redelijke vooruitzichten zijn. De huisvesting blijft een nijpend probleem; 80 pet. van de gehuisvesten kunnen als „crepeergevallen" worden beschouwd, terwijl 20 pet. van de mensen in nood woningen leven. BEGIN 1952 R.T.C. MET DE WEST. Voordat een Ronde Tafel Conferentie met de West gehouden kan worden zijn nog ontzaggelijke voorbereidingen no dig. De Minister verwachtte, dat deze conferentie in begin 1952 gehouden zal worden. Een landbouwhuishoudschool te Axel? Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de huishoudcursussen, die sinds jaren te Axel werden gegeven, met de laatste zijn beëindigd. B. en W. be sloten drie benedenlokalen der 0.1. school als permanente landbouwhuis houdschool in te richten. Het ligt in de bedoeling het eerste cursusjaar van de 2-jarige primaire cursus reeds per 1 September a.s. te doen aanvangen. De inrichting der lokalen zal zodanig wor den, dat het onderwijs veel meer tot zijn recht zal komen. Onderwijs wordt gegeven in: huis houdelijke vakken, naaldvakken, alg. vormend onderwijs en land- en tuin- bouwonderwijs. De raad van Axel moet aan dit al les nog zijn goedkeuring hechten. Baileybrug van Middelburg naar Vlissingen. Toen de vorige week een grote bok de bruggen over het kanaal bij Middel burg moest passeren, is een gedeelte van de noodbrug afgebroken om de bok door te kunnen laten. Dit betekende het voorspel van de afbraak van de Bailey brug. Daar met de nieuwe brug alles naar wens verloopt, kan de noodbrug worden afgebroken. Gisteren is men be gonnen met het afbreken van de vaste verbinding tussen de heïbrug en de Kanaalweg. Vlissingen krijgt nu deze noodbrug, want de Keersluisbrug verkeert In slechte omstandigheden en moet door een nieuwe worden vervangen. De Bai leybrug zal daar ten Noorden van de Keersluis weer worden opgebouwd. Het gehele werk zal een maand of 4 ln be slag nemen. heer C. W. Visser over het verloop van de actie en de wederwaardigheden van sommige collectanten. Treffend was, dat de gedetineerden in het Huis van Bewaring geheel vrijwillig f27.voor het Rode Kruis bijeenbrachten. Hij dankte tenslotte allen, die aan de actie hun medewerking gaven en deed alvast een beroep op hen voor het volgende jaar. Daarna werden de prijswinnaars aan gewezen. De eerste prijs werd gewon nen door mej, J. de Rijke, Brakstraat, die de bescheiden voor de reis in ont vangst mocht nemen en de tweede prijs viel ten deel aan de heer J. D. Visser, Bree. Hiermede was het officiële gedeelte ten einde. De aanwezigen konden daar na genieten van enige mooie films, aan geboden door het Rode Kruis. De Rode Kroisactie te Middelburg heeft een bedrag van f4.907.82 opge bracht. Aangezien nog enige giften zjjn toegezegd, zal de f 5.000.wel over schreden worden. Dit deelde de voor zitter van het Rode Kruis-actie comité, ir T. Michielsen, gisteravond mede tij dens de slotbijeenkomst ln de Schouw burg met alle medewerkers en -werk sters aan de actie. Nadat ir Michielsen allen hartelijk dank had gebracht, overhandigde hij een cheque tot genoemd bedrag aan de waarn. voorzitter van de afd. Middel burg van het Rode Kruis, mr W. H. Vermaas. Deze laatste sprak weder kerig dankwoorden, niet alleen voor de opbrengst, maar vooral voor de wijze, waarop de actie is gevoerd. Hij deelde mede, dat de helft van het ingezamelde bedrag aan het hoofdbestuur wordt af gedragen en dat de andere helft in Mid delburg blijft. Het zal allereerst wor den besteed voor de inrichting van het rampendepót. De heer B. Jacobsen deed vervolgens mededeling van de beschikbare prijzen, t.w. twee retourbiljetten Vlissingen Engeland met twee maal een bedrag van 20 pond sterling voor een ev. be zoek aan het Festival of Britain als eerste prijs en een dames- of heren- rijwiel als tweede prijs. Alle medewer kenden aan de actie maakten een kans, doordat men hen in twee groepen had verdeeld, n.l. zij, die meer en zij, die minder dan het lijstgemiddelde hadden opgehaald, de eerste groep voor de eer ste en de tweede voor de tweede prijs. De heer J. Germing deelde mede, dat 185 collectanten f 4.241.44 hadden inge zameld, dat de bedrijven f 562.50 schon ken en dat de bussen te St. Laurens f 93.18 bevatten. De gemiddelde lijst- opbrengst was f22.93. Op onderhoudende wijze vertelde de NA MAANDENLANGE JACHT. Smokkelaars wisten te ontkomen In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben de douanebeamb ten te Zuiddorpe een pantserauto met 1300 kg. boter in beslag weten te nemen. De wagen, een legerauto van anderhalf ton, die met 10 mm. platen was gepantserd, liep bij de zgn. „Zwarte Hoek" te West dorpe in een val. De smokkelaars wisten echter te ontkomen. Maandenlang, nacht na nacht, heb ben de douane-mensen op deze pantser wagen geloerd, waarom zich een myste rieus waas had gewikkeld. Want reeds vele malen was deze wagen gesigna leerd doch noch nimmer had men de smokkelaars kunnen grijpen. Woensdagnacht nu was weer een gx-oot aantal douane's in het veld. Zo ook bij de „Zwarte Hoek" waar men een doorbraak venvachtte. Ongeveer om 1 uur klonk uit de richting van Axel Sassing een zwaar geronk van een snel naderende auto. De spanning steeg. Zou het de wagen zijn en zouden de in haast opgetrokken versperringen zwaar genoeg zijn? De wagen kwam snel na derbij. Toen flitste plotseling een ver blindend tegenlicht aan, dat de chauf feur scheen te verblinden want de wa gen begon te slingeren. Door de grote snelheid scheen het hem niet mogelijk de auto tijdig te doen stoppen of het stuur om te gooien en met een luide klap belandde de pantserwagen in een sloot. Voordat de douanemensen konden toestormen wisten de inzittenden ech ter uit de wagen te krabbelen en in het duister te verdwijnen; een wilde jacht volgde, doch tevergeefs. De wagen werd na veel moeite, uit de sloot gehaald en met de buit van 1300 kg. boter naar Zuiddorpe en van daar naar Terneuzen gebracht. SCHIP ZAT VAST TE HANSWEERT. Woensdagavond ca. half acht voer het geladen motortankschip „Valen cia", kapitein K. v. Erp, bij het bin nenlopen van de haven te Hansweert op de oostelijke havendam en bleef zitten. Het schip, dat geladen was met fuel oil, zat zeer gevaarlijk. Met be hulp van de sleepboten „Berkel" en „Cornells" en het bevgingsvaartuig „Walrus" gelukte het het schip om half negen vlot te krijgen. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. In de 2e klasse B speelden Donder dagavond Kapelle IIBevelanders II hun laatste competitiewedstrijd. Ka pelle U won deze wedstrijd met 32. In de le klasse speelde Kloetinge I te Goes gisteravond een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een combinatie van Goes. Kloetinge verloor deze match mSt 51. De ruststand was 20 voor Goes. Jubileum bij de P.Z.E.M. te Vlissingen. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Sanderse, machinist le klas bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits-Maatsehappij in dienst trad bij het Vlissingse bedrijf, dat op 1 Ja nuari 1929 door de P.Z.E.M. werd over genomen. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote en één zijner zoons in de bovenzaal van het Technische kan toor te Vlissingen ontvangen en gehul digd. De Directeur der P.Z.E.M,, Ir T. Mi- ohielsen, sprak woorden van waarde ring en overhandigde hem de gebruike lijke enveloppe. Voorts voerden de Hoofdopzichter der Centrales, de heer A. F. Linse en de Technisch Ambtenaar, de heer F. Kaashoek, het woord, waarna de heer G. W. van der Welle, als oudste Machi nist le klas, namens het personeel een werphengelapparatuur aanbood. Me vrouw Sanderse mocht een fraai bloem stuk in ontvangst nemen. Namens de Personeelsvereniging fe liciteerde de heer B. de Jonge, onder aanbieding van een bloemstuk. De jubi laris dankte daarna in een geestige toe spraak allen die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Vragen over nieuwe paspoortenregeling. Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester (V.V.D.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk vragen gesteld over de nieuwe pas poortregeling. (Ingez. mededeling, advert.) «RGEET uW, ZOKHEB"11 DE BILT ZEGT Vrjj zonnig. Weersverwachting geldig tot van avond: Droog weer. Voornamelijk in de ochtend enkele overdrijvende wolken velden, overigens vrij zonnig. Matige wind tussen Noord en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1