3 ;m'i| de loupe Ylieuwó uit de^^rovincie Walcheren. ut HtMUschMfttfa Raadsleden van Kortgene irotesleren bij Ged. Staten. Zuid-Beveland. Telefoonkabel kwam in schuur van opkoper terecht Schouwen-Duiveland. Toestemming voor bouw van hristelijk Lyceum te Goes Noord-Beveland. E*oi»fc ADA/HSON „Victorie" Maatschappelijke zorg te Goes in 1950. Donderdag 7 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Poldervergaderingen te Nieuw- en St. Joosland. De ingelanden van de Johannapol- der hielden hun jaarlijkse algemene vergadering o.l.v. de heer C. A. Pol derdijk in het koffiehuis „De Roode Leeuw" te Nieuw en Sint Joosland. Vastgesteld werd de rekening over het dienstjaar 19501951 ln ontvang op f720 en in uitgaaf op f426,48, batig saldo f293,52. De begroting voor 19511952 werd vastgesteld op f779,48 in ontvang en uitgaaf. Het dijkgeschot werd weer op f 15 per ha. vastgesteld. De ingelanden van de Molenpolder vergaderden o.l.v. de heer Sam. Janse Samz. De rekening van deze polder werd vastgesteld in ontvang op f 199,76 en in uitgaaf op f 175,78, batig saldo f 23,98. Het begrotingscijfer 19511952 was f 209,35. Het dijkgeschot werd vastge steld op f 8 per ha. of f 1 per ha. meer dan het vorig jaar. O.l.v. de heer J. Durink kwamen de Ingelanden van de Mortierepolder bij een. De rekening werd over 19501951 vastgesteld in ontvang op f 944,68 en in uitgaaf op f776,42, batig saldo f 168,26. De begroting voor 19511952 bedroeg f766,49. Het dijkgeschot werd met f2 Ser ha. tot f 10 per ha. verhoogd.Tot ijkgraaf werd herbenoemd de heer J. Durink en tot pl.v. dijkgraaf werd benoemd de heer J. Dingemanse, aan gezien de aftredend plv.v. dijkgraaf, de heer Chr. Janse, wegens zijn leeftijd niet meer herkiesbaar was. VÜssingen-Folkestone vanaf 6 Juli a.s. De Stoomvaartmij. „Zeeland" zal op 0 Juli a.s. haar zomertoeristendienst Vlissingen—Folkestone openen. De dienst wordt onderhouden met de „Mecklenburg". De laatste vaart wordt ondernomen op 3 September van Fol kestone naar "róssingen. Nationale Reserve oefende bij Veere. „Sterke afdelingen parachutisten zijn afgeworpen boven Walcheren en neer gekomen in de omgeving van Klevers kerke. Zij trekken op in de richting Veere." Dit alarmerende bericht bereikte Dinsdagavond de compagniescomman dant van de in Veere „gelegerde" troe pen van de Nationale Reserve... „Sluit alle toegangswegen af en verdedig de stad tegen Iedere aanval, luidde ver der het commando. Zo begon Dinsdag avond een oefening van de N.R., waar aan door de klassen uit Vlissingen, Middelburg, Meliskerke en Seroos- kerke werd deelgenomn. De compag niescommandant wij zullen hem maar X noemen gaf aan de commandant van het le peloton opdracht zich in het voor Veere gelegen Zanddijk te nestelen om van daaruit de vijand te bestoken. De vijand trok echter slui pend, langs een andere sector naar Veere op, zodat er van activiteit in en om Zanddijk geen sprake was. Even zo goed heeft echter voor de vrijwil ligers de oefening nut gehad, al viel er teleurstelling te bespeuren, dat ze camouflëefd, het voorterrein ingezon den en zelfs de uitkijkpost, die vernuf tig boven in een schuur was ingericht, kon hen, toen ze eenmaal op weg wa ren, niet meer ontdekken. Voor de eerste maal werd er tijdens deze oefe ning ook gebruik gemaakt van een „walkie-talkie". Oesterverzending in Mei j.l. In Mei j.l. werden de volgende aan tallen oesters verzonden. Tussen haak jes staan de cijfers over Mei 1950. Naar Nederland 4500 (7240); naar België 36.650 (48.350); naar Duitsland 5495 (2000). Totaal 46.645 (59.940). Tot 31 Mei 1950 bedroeg het totale aantal 18.361.365 en tot 31 Mei 1951 15.131.382. Hulplicht ln de vuurtoren van Westkapelle wordt vervangen. Reeds geruime tijd is men bezig met de voorbereidende werkzaamheden om het hulplicht in de vuurtoren van Westkapelle, dat na de bevrijding werd aangebracht, te vervangen door het grote licht. Indien men tijdig gereed kan komen met de werkzaamheden, zal op 19 Juni a.s. het grote licht worden geplaatst. MIDDELBURG. Eindexamen van het Gymnasium. Voor het diploma A slaagden: J. P. Dronkers, P. Melse, L. Ross, mej. Th. H. A. M. Smals, mej. P. Spijkerboer, mej. I. Swanborn, A. Vleugel, mej. E. van Werkum. Voor het diploma B slaagden: F. J. Burger, A. L. L. H. Damen, F. O. v. d. Dussen, F. A. Maljers, M. G. E. M. Smals, C. Ch. Verhage, mej. M. E. van Verre. Afgewezen werd 1 A-candidaat. Dr F. de Graaft kwam kennismaken. Dinsdagavond was ln de Bogardzaal een deel vagi de Herv. Gemeente bijeen om kennis te maken met de beroepen predikant, dr F. de Graaft, thans predi kant te Well en Ammerzoden. Ds J. van Woerden heette de aanwezigen welkom en wees op de moeilijkheden, die zich voor een beroepen predikant voordoen, voordat een keuze kan worden gedaan. H(j wenste ds de Graaft Gods zegen toe bij zijn beslissing. Vervolgens spraken de heren B. G. Schermers, voorzitter van het college van ouderlingen, J. de Kuyper, voorzitter van het college van diakenen en L. M. Helder, president kerkvoogd. Een Ud van de hoorcommls- sle besprak hierna nog het ontstaan van dit beroep. In zQn dankwoord zeide dr de Graaft, dat hij biddend naar een op lossing zal zoeken en de gemeente spoe dig bericht zal doen, of hij het beroep kan aanvaarden. Aan het slot van de bijeenkomst maakten bijna allen gebruik van de gelegenheid om met dr en mevr. de Graaft kennis te maken. Vereenvoudiging aanvragen rijbewijs. Voor het aanvragen van een rijbe wijs was het nodig, dat men eerst f0,75 opstuurde naar bet Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen ter ver krijging van een aanvrage voor een zgn eigen verklaring. Ter vergemakkelijking en vluggere afdoening zijn thans de aanvraagformu lieren voor een eigen verklaring ter secretarie, 3e afd. tegen betaling van f 0,75 verkrijgbaar. (Ingez. mededeling, advert.) bij: Besluit tot havenuitbreiding mocht niet genomen worden. Naar wij vernemen heeft een viertal raadsleden van Kortgene het college van Ged. Staten van Zeeland verzocht het besluit van de raad dezer gemeen te tot het vergroten van de haven, ge nomen op 11 Mei j.l., te vernietigen of aan de Kroon ter vernietiging voor te leggen. Bedoeld besluit werd met zes tegen vier stemmen genomen naar aanlei ding van een verzoek van de Coöp. Landbouwver. „Noord-Beveland". Het eigenaardige feit deed zich echter voor, dat B. en W. niet met een apart voor stel kwamen, doch de beslissing uit lokten op de mededeling van het in gekomen schrijven van de Landbouw- vereniging. Te vreemder wordt de zaak, indien men weet, dat de vergroting van de haven gaat ten koste van grond in uit breidingsplannen, waarop de Coöp. Landbouwvereniging een pakhuis wil bouwen. Betrof het hier een zuiver formele kwestie, dan kon het de raadsleden be trekkelijk onverschillig laten, wat er precies ging gebeuren. Met de uitvoe ring van het havenproject is echter niet minder dan ca. f 50.000 gemoeid. Dat de Landbouwvereniging hier een groot belang ziet, is te begrijpen evenals haar aanbod in de uitvoerings kosten f 25.000 bij te dragen. Wel wat vieemd doet het echter aan dat een dezer leden van het college van B. en W., n.l. de wethouder P. J, Bom (P.v.d.A.), die tevens voorzitter is van de Coöp. Landbouwvereniging mede de verantwoordelijkheid wilde nemen voor de wijze, waarop deze zaak aan de orde is gesteld. Terecht hebben de vier raadsleden in hun schrijven aan Ged. Staten ge steld, dat de raad geheel onvoldoende was ingelicht over de kwestie ja, dat men niet wist, wat er besproken zou worden. Zij spreken als hun mening uit, dat de wethouder Bom als belanghebben de dient te worden aangemerkt, even als het raadslid Joh. van Oeveren, die medelid der Landbouwvereniging is, zodat beiden zich op grond van art. 52 der Gemeentewet van stemming dienden te onthouden, aangezien zij te zeer van nabij financiëel en anders zins bij deze aangelegenheid waren betrokken. De vier adressanten hebben er ook op gewezen, dat de haven h.i. groot genoeg is. Suikerbieten e.d. worden tegenwoordig niet meer aangevoerd op hopen, maar geleverd op afroep en ge laden per kraan. Naar hun mening wordt dus met eventuele uitvoering van het plan geen enkel algemeen be lang, doch slechts dat van de coöpera tie gediend. was er een batig saldo van f 173,31. Herkozen werd als bestuurslid de heer H. Meulenberg en gekozen als contröle- lid de heer C. Maris. OngevaL Toen de heer P. Christiaanse ln de nacht van Maandag op Dinsdag van het dorpsfeest te Aagtekerke huis waarts keerde, is hij ter hoogte van Paulinenburg met z'n bromfiets op een stilstaande vrachtauto gereden. Door de bestuurder van deze wagen is hij naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd, waar hij ter observatie is opge nomen. „AVONDMUZIEK" IN GOES. Ten bate van het orgelfonds der Maria Magdalenakerk, Wie liefde heeft voor muziek kan in Goes iedere Dinsdagavond een half uur genieten. Ten bate van het orgelfonds der Maria Magdalenakerk wordt n.l. Dinsdagsavonds van half acht tot acht uur in deze kerk een concert gegeven, Afgelopen Dinsdag vertolkte de orga nist Kousemaker enkele werken van Bach en César Franck, terwijl me vrouw Scherphuis als intermezzo een sonate voor cello van Handel vertolkte. Er wordt geen toegangsprijs geheven, wel wordt bij de uitgang gecollecteerd. Zo kan men zijn liefde voor muziek uiten door een gave voor het orgeL Politierechter te Middelburg In ik vtrd icMenbank Vlissingse juffrouw bad gebrek aan cokes. De Politierechter te Middelburg be handelde Dinsdag weer een aantal klei ne misdrijven, deze keer voornamelijk diefstal- en verdulsteringgzaken. Twee verdachten, n.l. L. P., landarbei der te Vrouwenpolder en de militair C. C., eveneens uit Vrouwenpolder, stonden terecht wegens diefstal van kabel uit de duinen van de N.V. Duinbeek te Oost- kapelle. In de nacht van 11 op 12 April j.l. hadden zij n.l. ongeveer 60 m telefoon kabel opgegraven en gedeponeerd ln de schuur van de opkoper 8. uit Oostkapel- le met de bedoeling de kabel aan deze te verkopen. Voordat de koop doorging, werd de kabel lnbeslaggenomen. S. ver klaarde als getuige, dat hij 's nachts uit bed was gehaald door belde verdach ten, die hem de kabel te koop aanboden, Hij had toen gezegd, dat ze het spul maar zolang in de schuur moesten leg gen. De verdachte C. bekende. P., die b(j het vooronderzoek alles had ontkend, gaf nu ook alles toe. Tegen P., die al verschillende veroor delingen achter de rug had, eiste de Off. van Justitie 2 maanden gev. straf met aftrek. Tegen C. luidde de els f30 of 15 d. De uitspraak was conform de els. J. C. v. d. E., metselaar, en L. P. M., timmerman, belden te Vlissingen, had den ln de avond van 30 Jan. j.l. aan de Nieuwe Markt ln een pakhuis ca. 50 kg lood gestolen, dat zij aan opkopers had den verkocht. M. werd veroordeeld tot f40 of 20 d„ terwijl de zaak tegen v. d. E. werd aan gehouden. LOOD EN BRONS. De los werkman C. J. H. G. te Vlis singen kreeg wegens diefstal van een loden pijp uit een ln aanbouw zijnde wo ning aan de President Roseveltlaan f 40 of 20 d. J. A. K., timmerman te Souburg, had van de terreinen van „De Schelde" een schuitje brons weggenomen en aan een opkoper verkocht. Hij had er f 19.50 voor gekregen, maar thans werd hij ver oordeeld tot f 50 of 20 dagen en 2 mnd gev. straf voorw. met 2 jaar proeftijd. Mej. M. L. A. M. te Vlissingen werd ln de avond van 10 April 1.1. bij de ko- lenloods van „De Broederband" op he terdaad betrapt, toen z(J een zakje met cokes vulde, f 10 of 5 dagen Drie personen, al. C. H., W. O. en S. de J., allen Indertijd werkzaam bjj een Rotterdams dakbedekklngsbedrijf, had den bi) werkzaamheden op het dak van het station te Middelburg lood wegge nomen en dit verkocht. Allen werden veroordeeld tot f60 of 30 dagen en 1 mnd gev. str. voorw. met 2 jaar proeftijd. De opkoper H. K. te Middelburg, had dit lood opgekocht, terwijl hij wist, dat dit van diefstal afkomstig was. Hij werd veroordeeld tot 3 weken gev. straf. De havenarbeider A. S. te Middel burg was ook bij deze zaak betrokken geweest. HU had n.l. de drie looddieven aan het adres van de opkoper geholpen en hiervoor een beloning ontvangen. Dit kwam hem te staan op 2 weken gev. straf. Twee personen moesten terecht staan wegens het fietsen op de openbare weg, terwijl zij dronken waren. Het waren de fabrieksarbeider M. K. te Souburg en de loodgieter A. J. R, uit Aardenburg. ZU werden belden bij verstek veroordeeld tot f40 of 20 d. WISSEKERKE. Vergadering Ver. voor Chr. Onderwijs. Dinsdagavond werd een ledenverga dering gehouden van de Ver. voor Chr. Ondez-wijs in de bestuurskamer van de school o.l.v. de heer J. van Halst. Uit de verslagen bleek, dat het on derwijs in het afgelopen jaar een vlot verloop had. Daarna werden diverse schoolzaken besproken. De onderwijzer G. Overweg eindigde met dankgebed. Kunstzinnige kip op Bruinisse. Op Pasen of bij andere gelegenheden houden velen zich bezig met het kleu ren van eieren. Een kip van mej. de wed. Okkerse te Bruinisse wilde blijk baar, al was het dan geen Pasen, niet achterblijven en legde een ei, van nor male grootte, maar met en geheel zwarte schaal, naar de punt toe over gaand in donker chocoladebruin. Een curiositeit, die zelfs de oudste inwoners van het dorp nooit gezien heb ben. ZIERIKZEE. N.C.V.B. vergaderde. De afd. van de N.C.V.B. vergaderde in het verenigingsgebouw o.l.v. mevr. BaasKemp. Als opvolgster van mej. S. Lampe werd in het bestuur gekozen mevr. Vorsthóvel LabrandSchouten. De presidente sprak waarderende woorden tot mej. Lampe voor hetgeen zij voor de afdeling deed. Hierna sprak mevr. Strubbe te Middelburg, over: „Hoe staat de Christenvrouw tegen over haar taak". Vele leden gaven zich op voor de Landdag op 13 Juni te Goes. Naar wij vernemen heeft thans het bestuur van de Ver. voor Chr. Middel baar en Voorbereidend Hoger Onder wijs voor Zeeland van de betrokken instanties te 's-Gravenhage het ver heugende bericht ontvangen, dat de bouw van het nieuwe Christelijke Ly ceum te Goes kan doorgaan en dat de Rijksgoedkeuring daartoe is verleend. Met de bouw van dit grote project kan nu spoedig worden begonnen. Reeds in Februari j.l. vond de aanbe steding plaats en deze maazid is het juist twee jaar geleden, dat de plan nen werden ingediend. KERK EN ONDERWIJS GOES. Lezing over gladiolenteelt. Daar de belangstelling voor de teelt van gladiolen de laatste maanden in Zeeland steeds groter wordt, is het een goede gedachte geweest van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst om een bij- eenkomst te beleggen, waar de heer P. G. Balkenende hoofdassistent A bij de Plot».' lilbiYl' ovei' ue 'giaLl 10 lenteelt. De heer B. Vrijhof, adj- rijkstuinbouwconsulent, kon Dinsdag avond in melksalon „De Landbouw' dan ook een flink aantal belangstel lenden welkom heten. De heer Bal kenende sprak voornamelijk over de groot-bloemige gladiool, die het meest gekweekt wordt. De vermenigvuldi ging van deze gladiool geschiedt door miaden van knollen en kralen. De gla diool is een twee-jarige plant. Eerst worden de kralen gezaaid, dan komen de pitten, waaruit de knollen voortko men. Wat de grond betreft stelt de gladiool niet veel eisen. Op de zware klei wordt de meeste last bezorgd bij het rooien. De gladiolen moeten vrij zijn van grond, daar ze anders niet ge schikt zijn. voor de export. Voor het rooien kan de gladiolenkweker ver schillende gedragslijnen volgen. Ook de bemesting stelt niet veel eisen. De heer Balkenende raadde aan Kom na becesting met kunstmest het gladio- lenveld nog 2 maal te bemesten met stikstofmeststof. In landbouwgebied worden de gla diolen in regels gezaaid met een af stand van 50 cm. Tenslotte besprak de heer Balkenen de enkele ziekteverschijnselen bij de gladiolen. Na deze lezing werden enkele vragen gesteld. Een gelijke lezing hield de heer Bal kenende Woensdagavond te Zaamslag. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn on derstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Diverse portemonnaies, enkele muntbiljetten, verschillende handschoenen en wanten, 4 autopeds, ekele mutsen, wollendas, kinderjasje, 2 herenrijwielen, broche m. parels, bril met hoornen montuur, lederen actetas, zilveren ringetje, enkele kindertasjes, zilveren hangertje, herenslippover, pakje inh. tafelkleed, schoorsteenloper en overgordijnen, kindervestje, zilve ren broche. OVEZANDE. Jaarvergadering YVit-Gele Kruis. In de jaarvergadering van het Wlt- Gele Kruis heeft de voorzitter er o.m. op gewezen, dat een drukker gebruik van het wjjkgebouw wordt gemaakt nu de douche-cellen beschikbaar zullen zijn, dat een verdere uitbreiding van het ma gazijn op het programma staat en dat men spaart voor een Katholiek Kraam- centrum op Zuid-Beveland. Er was een batig saldo van f 382.72. Uit het verslag van de wijkverpleeg ster Zr van de Brule bleek, dat 12 pa tiënten werden verpleegd en 49 babies werden bezocht. Het consultatiebureau werd door 59 babies bezocht. De aftredende bestuursleden N. Nagt- zaam, J. de Winter en P. Rijk werden herkozen. KAMPERLAND. Ledenvergadering ziekeniiuisverpleglng. Maandagavond hield de afd. zieken- huisverpleging te Kamperland haar vergadering in het gemeentegebouw o.l.v. dokter V. 'tHart, die, behalve de huishoudelijke zaken, de agenda voor de algemene vergadering op 23 Juni te Goes besprak. De secr.-penn., de heer Joh. Verburg, las de verslagen voor van de afgelopen drie jaar, waar uit bleek, dat het kassaldo over 1948 was f 188,36, over 1949 f 368,03 en over 1950 f323,31. Na aftrek der onkosten De ringrijdersver. „Prinses Irene" te Yerseke vergaderde in cafétaria Oele. Er zijn nu 30 leden. Besloten werd een ringrijderij te houden op de tweede Kruiningse Kermisdag. Bij de afd. Arnemuiden van het Rode Kruis zijn bevorderd tot secondant de heren K. de Meulmeester Az., G. de Nooijer Az., C. v. Dalen Pz., C. Meul meester Jz. en J. P. de Ridder Mz. Zaterdag a.s. (1 uur) wordt te Kleverskerke een ringrijderij ge houden door ca. 15 personen. De „Scheidetippelaars" te Klooster- zande organiseerde wandeltochten over 25 km. Zes leden van de wandelclub te Krulnlngen brachten de tocht tot een goed einde. De reisclub „Ons Genoegen" te 's-H. Arendskerke organiseert op 4 Juli een trip naar Den Haag en Leiden. De te Wissokerke gehouden Rode Kruiscollecte heeft opgebracht f 177,90, te Poortvliet f 500 en te Veere f 211,15. Te Borssele geeft Zuster Fuykschot uit Goes een moedercursus. Er zijn 33 cursisten, Het op 21 Juni j.l. door de Ned. herverkaveling van de Polder Vier Ban nen van Duiveland, waarvan de gunning was aangehouden, is niet toegewezen aan de laagste inschrijver, doch aan de fa. W. van den Berg, Bruinisse en P. van Dongen, Haamstede, die hebben in geschreven voor f 236.300. Amerikaanse prijzenoorlog breidt zich uit. De New Yorkse prijzenoorlog heeft zich verspreid over 6 andere Ameri kaanse steden. In Cleveland, Baltimore, Newark, Memphis, San Francisco en Omaha zijn de warenhuizen overgegaan tot prijsverlagingen, doch niet op spec taculaire schaal, waarop de oorlog in New York de vorige week werd inge luid. De koopjesjagers kochten alle goe deren, waarop prijsverlagingen waren ingevoerd. De prijzen werden nog van uur tot uur verlaagd, naarmate „spion nen" verlagingen bij de concurrenten kwamen melden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Heij-Heijplaat, H. Jongebreur te Mastenbroek; te Dok kum, P. W B.. Hazeloop te Deinum; te Nieuwe Tonge, J. C. Terlouw te Ot- terloo; te Meppel, J. C. Frittzsche te Edam. Geref. Kerken. Beroepen te Dronrijp, P. L. Smilde, cand. te Zeist; te Middelstum, dr G. E. Meuleman, prop. te Steenwijk. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Chattham (Canada) (Old. Chr. Ref. Church), J. Tamminga te Enschedé, Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuwerkerk, H. Lig- tenberg te Rotterdam-W. Lutheranen naar kasteel Hoekelum. Woensdag 4 Juli wordt op het Lu therse buitencentrum kasteel Hoeke lum bij Bennekom een kerkdag gehou den van de Evang. Lutherse en de Herst. Evang. Lutherse Kerken in Ne derland. De organisatie berust bij het Lutherse Zendingsgenootschap. De al gemene leiding bij prof. P. Hoedema- ker te Hilversum. Een overgang. Te Apeldoorn zijn 38 belijdende le den met 27 doopleden van de Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. aldaar over gegaan tot de Chr. Geref. Kerk ter plaatse. Dr M. H. Bolkesteln. Dr M. H. Bolkestein, laatstelijk Ned. Herv. predikant te Leeuwarden, en thans rector van de Hogere Theologi sche school te Djakarta, is voornemens naar Nederland terug te keren en zich opnieuw beroepbaar te stellen. Ds J. F. H. v. d. Bom. Ds J. F. H. v. d. Bom, voorheen Geref. predikant te Groningen, die naar Australië emigreerde, heeft zich thans voorlopig gevestigd Grey Street, Carlton, N.S.W. aldaar. Raad voor de zending van de Ned. Herv. Kerk vergaderde. De tweede vergadering van de raad voor de zending van de Ned. Herv. Kerk werd te Oegstgeest gehouden. De raad stelde een concept-regeling voor vasLJJver^he^secre de Generale Synode. Tot adjunct-secretarissen werden be noemd: de heer H. J. van Straalen, voor Noord-Nederland; mej. G. Hof man voor het jeugdwerk; de heer J. A. Mulder voor organisatorische arbeid, dr W. J. L. Dake voor medische zen ding en ds C. W. Nortier voor publi citeit. Tot districts-secretarissen wer den benoemd: de heren ds E. Dijkhuis te Loenen o. d. Veluwe, K. C. v. d, Giesen te Utrecht, A. van den Hoef te Haarlem, J. W. Meerwaldt te 's Gra venhage, Jac. W. van Voorst te Am sterdam en H. Zuydam te Rotterdam. Uitvoerig werd gesproken over het zendingsbeleid in de naaste toekomst, De voorzitter, ds H. J. Stelma, richtte tenslotte enkele afscheidswoorden tot dr E. Jansen Schoonhoven, die 22 Juni naar Djakarta hoopt te vertrekken om gedurende een jaar als gastdocent col leges te geven aan de hogere theologi sche school. Onder BENOEMING. Het Vrije Volk heeft dezer dogen commentaar gegeven op de benoeming van de nieuwe voorzitter der Eerste Kamer. Het uestigde daarbij de aan dacht op het feit, dat de benoeming van deze functionaris, in afwijking van die van de Tweede Kamer, geschiedt door de Kroon, zonder voordracht van de Kamer zelf. Erg bezwaarlijk achtte het socialistische blad dit echter niet, aangezien de Kroon ook nu weer ge toond had van dit benoemingsrecht een zeer verstandig" gebruik te maken. Nu is de term „Kroon", zoals men weet, de staatsrechtelijke aanduiding voor Koningfin) -f betrfefende minis ter. Beslissingen van „de Kroon" ge schieden dan ook steeds onder verant woordelijkheid van de betrokken mi ni ster en mogen daarom ook aan cri- tiek worden onderworpen. Een recht waarvan wij ons veroorloven ditmaal enig gebruik te maken. Niet over de persoon van de benoem de, oud-minister J. A. Jonkman, willen log onze opmerkingen maken, al zou er een en ander te zeggen zijn over de rol, die deze vroegere bewindsman ge speeld heeft bij de afbraak van ons Koninkrijk. Wat echter nog meer treft is, dat op nieuw een lid van de Partij van de Ar beid voor deze hoge functie is uitver koren. Wij willen de laatsten zijn om het recht te erkennen van een partij, die ruim een kwart van het Neder landse volk achter zich heeft, op een passend aandeel ook in de hoge staats functies. Wij vragen ons echter wel af, of het daadwerkelijke aandeel van deze partij langzamerhand de grenzen van wat passend is niet begint te over schrijden. Het orthodox-Protestantse volksdeel, dat in omvang voor het so cialistische nauwelijks onderdoet, is in vergelijking daarmee slechts schaars bedeeld. Onder de burgemeesters der grotere plaatsen en de Commissarissen der Koningin b.v. vindt men slechts een enkele Christelijk-Historische en niet één Anti-Reoolutionair. Wij «ragen ons daarom wel zeer af, of het juist is, dat op de zetel, die eenmaal met zoveel ere door een De Vos van Steen- wijk werd bezet, nu als opvolger van de socialist Kranenburg blijkbaar „van zelfsprekend opnieuw een P.v.d.A.- man is benoemd, terwijl de Anti-Revo lutionairen toch een senator van zoveel ervaring en reputatie als Anema ter be schikking hadden. Bemoeiingen waren zeer vele. Verschenen is thans het jaarverslag over 1950 van het Burgerlijk Armbestuur- Weeshuis Instelling voor Maatschappelijke Zorg te Goes. Zoals bekend, is de afd. sociale zaken enige tijd geleden opgeheven en samengesmolten met de afd. armenzorg tot een afdeling maatschappelijke zorg. Aan gemeentelijk subsidie was nodig Daarvan moest als oninbaar f 1148,66 f 59.590,43, belangrijk meer dan in de worden afgeschreven, terwijl f 11.403,09 voorgaande jaren. Plannen tot het stich ten van een rusthuis voor bejaarden, in samenwerking met de kerkelijke in stanties, konden niet tot uitwerking ko men, daar de gemeenteraad van mening was, dat dit werk tot de taak der ge meente behoorde en niet op de weg van de instelling lag. In de loop van het jaar werd reeds overwogen gezamen lijk met de Herv. Diaconie te komen tot stichting van een voorlopig nood-rust- huis door daarvoor een groep kamer tjes in het Manhuis te bestemmen. Uit eindelijk werd dit een te primitieve op lossing geacht en werd hiervan afgezien in de verwachting, dat stichting van een rusthuis aanstaande geacht mocht worden. Gesubsidieerd worden de Herv. en de R.K. Gezinszorg, de wijkverple ging en de afd. t.b.c. van de wijkver pleging. De U.V.V. ontving 100.als bij drage in de kasten van een tocht voor ouden van dagen. STEUNNOKM VERHOOGD. De steunnorm voor ondersteunden werd per 1 October verhoogd tota f 19 voor echtparen en £12.voor alleen staanden. Aan de groep maand-onder- steunden werd in 1950 uitbetaald f 4646,20, d.i. gemiddeld per geval f 18.43 per maand. De week-ondersteunden ontvingen in totaal f 39.146,67 of ge middeld per steungeval f 17.50 per Week. Daaronder is begrepen een be drag van 150,72 voor steun, betaald aan gezinnen van politieke delinquen ten. Voor bijzóndere voorzieningen (reisgeld, hulp in de huishouding, huur, versterkende middelen, lesgeld etc.) werd in totaal betaald f 3919,48. Iedere ondersteunde ontving bonnen voor 12 hl. eierkolen. De totale kosten der brandstofvoorziening in bonnen of natura waren f 1857,85. Aan bonnen voor kleding e.d. werd tot een bedrag van f 1954,22 afgegeven en aan voor schotten werd f 17.406,10 uitbetaald. werd afgelost. Het totale aantal onder steunden bedroeg in 1950 109. VERPLEGING. Voorts kwamen in 1950 voor rekening van de instelling 25 gevallen zieken huis- en ges tichtsverpleging, waarvan de kosten beliepen f9345,82. Drie sa natoriumgevallen kostten alleen al f4068,95. Voor meer duurzame verzor ging in gestichten werd een bedrag van f 11.764,52 uitbetaald. De kosten voor verpleging van ouden van dagen in het Gasthuis (oudelieden- afdeling) bedroegen f 2914,90 en buiten Goes werden in diverse stichtingen ver zorgd 12 bejaarden, die de instelling f9810,53 kostten. De instelling huurt van de gemeente in het Manhuis 22 kamertjes, waarin gratis inwoning wordt verleend aan daarvoor in aanmerking komende door de instelling ondersteunden. De kosten, die voor rekening- der instelling bleven, waren f 1428,49. Ook in 1950 werd bij uitzondering tijdelijk huisvesting ver leend aan enkele personen i.v.m. de wo ningnood. Deze personen betaalden een wekelijkse vergoeding. SAMENWERKING. In bepaalde gevallen wordt samen gewerkt met andere, hoofdzakelijk ker kelijke instellingen. In 1950 droeg de in- stelling bij in gevallen van steun, ver pleging en kinderuitbesteding een be drag van f 7656,98, terwijl deze instel lingen terugbetaalden f 1556,07. ln drie gevallen werd door hen, die daartoe in staat waren, terugbetaald f 2581,97. Van 29 personen kwam de in- validiteits- of ouderdomsrente bij de in stelling in, totaal f 12.504,49. Het totaal- verhaalde bedrag was f20.032,47. Volgens de verkorte jaarrekening was in 1950 met kosten van onderstand in geld, verpleging zieken, ouden van da gen, invaliden enz. gemoeid een bedrag van f 120.677,98. De rekening sluit met een bedrag van f 219.392,57, Moderne cultuurproblemen en christelijk geloof. Het directorium van „Kerk en We reld" heeft besloten in 1951 en volgen de jaren een aantal conferenties te wij den aan problemen, die de huidige cul tuur stelt aan het Christelijk geloofs leven. Op de eerste van deze confe renties, die van 18 tot 21 Juli a.s. o.l.v. prof. dr Ph. Kohnstamm uit Ermelo op de Horst te Driebergen zal worden ge houden, zullen de volgende vragen, voortvloeiende uit de huidige stand van natuurwetenschappen en wijsbe geerte aan de orde worden gesteld: 1. De veranderingen in het wereldbeeld als gevolg van de moderne inzichten op cosmologisch terrein betreffende de onmetelijkheid naar ruimte en tijd van het voor onze waarneming toe gankelijke heelal. 2. Het evolutionisme als levens- en wereldbeschouwing (in leider: prof. dr J. Boeke, Utrecht). 3. Wat houden de wijzigingen in, die de huidige wetenschap en wijsbegeerte schijnen mee te brengen voor grond- categoriën van ons denken? (Inleiders: dr T. Dokter uit Odijk; dr A. de Wilde uit Leek en dr C. A. van Peursen uit Utrecht.) Enkrateia. Onder presidium van ds J. v. Herk- sen, Geref. predikant te Ermelo, kwam Enkrateia, bond van Prot. Chr. drank bestrijdersverenigingen, te Utrecht in jaarvergadering bijeen. De verslagen werden goedgekeurd, waarna van ge dachten gewisseld werd over propa ganda door middel van pers en radio. Drie bestuursleden, de heren J. J. Smit te Vianen, secr., W. Elgersma, burgemeester van Franekeradeel, pen- ningm., en W. C. F. Scheps te 's-Gra venhage, stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen tot secr. de heer J. A. Zwarts te 's Gra- venhage, tot penningm, de heer B. Ch. Ledeboer te Voorburg en J. Feitsma te IJmuiden. In de maand Mei werden te Bruinisse afgegeven 13 slachtvergunmngen var- kens en 4 slachtverg. koehn.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2