DE ZEVEN OORLOGSMISDADIGERS TERECHTGESTELD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vonnis werd vanochtend vroeg voltrokken Gemeenten vragen meer vertrouwen kSNIPPER Apj t V- NIEUWSk Geen belemmering meer voor bouw van verdedigingswerken Unieperikelen aan de orde Oranjehemden door Noren verslagen (2-3) Verbondenen maken vorderingen Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Part Synode der Geref* Kerken in Zeeland vergaderde Uitgave ting „Zeeuwsch Dagblad" x o.'dkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactia 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1883 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 7 JUNI 1051 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 20.56 u. Maan op 7.07 u., onder u. Hoogwater op Vrijdag 8 Juni: Vlissingen: 4.11 u. 1.86 m., 16.22 u. 1.77 m. Terneuzen: 4.39 u. 2.03 m., 16.49 u. 1.94 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.61 m„ 18.10 u. 1.45 m., Zierikzee: 5.42 u. 1.36 m., 17.53 u. 120 m. De zeven Duitse oorlogsmisdadi gers zijn hedenmorgen tussen mid dernacht en 2.30 uur in de gevan genis te Landsberg terechtgesteld. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het beroep, dat de advocaat der veroordeelde Duitsers te Landsberg had ingediend, verworpen. Hiermee was de laatste juridische hinderpaal op de weg naar de executie weggenomen. „Ik kan niets meer voor hen doen' verklaarde gisteravond advocaat Ma- Politie en zelfstandigheid. Gisteren ls te Utrecht, in het raam vau het congres der Vereniging van Nederlandse gemeenten, ter herdenking van het honderdjarig bestaan, een huis- houdeljjko algemene vergadering ge houden onder voorzitterschap van mr 1'. J. Oud. In zjjn openingsrede heeft deze vooral de aandacht gewijd aan de honderdjarige gemeentewet, en daarbij de gemeentelijke zelfstandigheid be sproken. Hij ontwikkelde het standpunt, dat er geen onderscheid is tussen gemeente lijk-, provinciaal- en Rijksbelang, dat is ieder belang, tot welks behartiging de overheid is geroepen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de rege ring de gemeenten ten aanzien van de politie de zelfstandigheid onthoudt. „De regering heeft gehandeld tegen de ver leende grondwettelijke waarborg, dat de bevoegdheid der gemeentebesturen wordt geregeld door de wet. Het is de gemeenten onmogelijk", aldus spr., „zich er bij neer te leggen, dat het politïevraagstuk blijft rusten, want hoe langer een wettelijke regeling op zich laa, wachten, des te vaster zullen de verkeerde beginselen van het politie- besluit 1945 zich wortelen in de bodem van ons bestuursstelsel." Ook op het gebied der financiën ligt een gevaar voor de gemeentelijke zelfstandigheid. We moeten teru- naar de tijd, dat eigen gemeentelijke belastingen het sluitstuk konden vormen der gemeentelijke be groting", aldus besloot hij zijn rede. Na afloop der vergadering werden de deelnemers ontvangen op het kasteel „De Haar" in Haarzuilens. In het jaar beursgebouw te Utrecht volgde een massa-maaltijd. HERHALINGSOEFENINGEN EN OmSLAÜ. Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) betreffende het ontslag, hetwelk door enkele werkgevers zou zijn gegeven aan personeelsleden, die voor de onlangs ge houden herhalingsoefeningen moesten opkomen, heeft de minister van Oor log, mede namens de minister van So ciale Zaken het volgende geantwoord. Uit een daartoe landelijk door de Gewestelijke Arbeidsbureaux ingesteld onderzoek is gebleken, dat tot op heden slechts in drie gevallen een werkgever het voornemen heeft gehad het dienst verband met een werknemer, die voor herhalingsoefeningen werd opgeroepen, te verbreken. Door tussenkomst van de erbij betrokken Arbeidsbureaux werd in twee gevallen bereikt, dat het dienst verband bestendigd bleef. In het derde geval stond de werkgever op het punt van faillissement; de oproeping voor herhalingsoefeningen was in dit geval meer een aanleiding dan een reden tot ontslag. Verlopende staking in de Wieringermeer. De Bond van Land- en Zuivelarbei- ders P.L.I, (afd. van de E.V.C.) is Maandag een staking in de Wieringer meer begonnen, omvattende 80 arbei ders. De landbouwwerkzaamheden onder vinden van deze staking weinig nadeel. In de omgeving van de Wieringermeer- polder zijn voldoende arbeiders be schikbaar. De stakers komen voorna melijk uit Wieringen, Koihorn en Me- demblik. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de staking reeds begint te verlopen. Aan boord van de „Sibajak", die op weg is naar Sydney met emigranten is een Indonesische opvarende vermist. Het schip bevond zich toen de vermis sing ontdekt werd in de buurt van de Australische kust. Op de rijksweg Den HaagRotterdam is een ongeval gebeurd waarbij een 68-jarige koop man D. uit Rotterdam is gedood. Koningin Juliana zal Margaret, de dochter van Truman, op het Paleis Soestdijk ontvangen. Truman's dochter maakt een reis door Europa en bevindt zich thans in Engeland. - De marine- oefening „Progress" is gisteren geëin digd. Fris gepoetst voer de Tromp met de Jantjes de haven van Cherbourg in. Gistermiddag is in de Harmonie te Groningen het zesde congres geopend van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd. Er zijn ruim 400 congressisten uit delen van het land naar Groningen i,t..ukken. Coca Cola is onschadelijk heelt een deskundige voor de rechtbank te Brussel gisteren verklaard. Er zit in een liter 150 miligram cafeïne en voorts nog onschadelijk fosforzuur. Het lijkt er dus op, dat de Belgische Unie van Bierbrouwers, die een klacht tegen een Coca Cola verkopende firma heeft in gediend, aan het kortste eind gaat trek ken. De minister-president van Lu xemburg, Pierre Dupong, heeft het ontslag van zijn kabinet bij Groother togin Charlotte ingediend. gee. De zeven ter dood veroordeelden hebben gistermiddag afscheid genomen van hun echtgenoten en zijn naar de dodencellen gebracht. Om 22 uur werd in de kapel van de gevangenis een dienst gehouden voor de veroordeelden, Een sterke politiemacht was aanwezig om de omgeving van de gevangenis af te zetten en de toegangswegen naar Landsberg te controleren. Het vonnis werd voltrokken door middel van de strop. De geëxecuteer den, allen voormalige SS-officieren, wa ren: generaal Otto Ohlendorf, die ver antwoordelijk wordt geacht voor de dood van 90.000 personen; generaal Oswald Pohi, die het ghetto van War schau liet verwoesten, waarbij 56.000 Joden werden uitgeroeid of gedepor teerd; kolonel Paul Blobel, die bevel gaf 60.000 Joden te doden; kolonel Werner Braune en brigade-comman dant Erich Naumann, die elk duizenden Joden en zigeuners lieten vermoorden adjudant-generaal Hans Schmidt, die verantwoordelijk was voor de execu ties in het concentratiekamp Buchen- wald en Georg Schallenmaier, die bevel gaf tot het doden van grote aantallen gevangenen in andere concentratiekam pen. De executies werden om 2.50 uur in een officiële Amerikaanse verklaring bekendgemaakt. In deze verklaring werd onder meer gezegd, dat dit de laatste terechtstellingen wegens oor logsmisdaden waren, die te Landsberg ten uitvoer werden gelegd. Naar verluidt zijn geen bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen om de familie McCloy te beschermen. De Amerikaanse Hoge Commissaris en zijn echtgenote hebben nJ. onlangs dreigbrieven ontvangen, waarin gezegd werd, dat de executies op hun twee kin deren zouden worden gewroken. PLAATSVERVANGERS GISTER NIET BIJEEN. Een Franse woordvoerder heeft ver klaard, dat de plaatsvervangers Woens dag niet zouden vergaderen. De drie westelijke plaatsvervangers waren blijkbaar nog niet gereed met het ant woord op de Russische nota, waarin de westelijke uitnodiging tot een confe rentie der ministers van Buitenlandse Zaken op 23 Juli te Washington werd afgewezen. Ernest Davies, de leider van de Brit se delagatie, heeft verklaard, dat hij naar Parijs zal terugkeren met dezelf de instructie als tevoren trachten Mr Jfteterdmsrvan de ministerraad der Grote Vier. Bon 505 algemeen: 125 gr. koffie. Bon 505 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de de taillist tot en met 23 Juni 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 19 Juni 1951 plaatshebben. Voorstel tot ontslag gemeente ontvanger Groningen. De gemeente-ontvanger van Gronin gen, D. P., werd m.i.v. 9 Jan. 1951 ge schorst in zijn betrekking, omdat de of- fiecier van Justitie tegen hem een straf vervolging had ingesteld ter zake van verduistering van gelden. Inmiddels is P. in staat van failissement verklaard. B, en W. van Groningen hebben thans de raad medegedeeld, dat de fraudu leuze handelingen van zó ernstige aard zijn, dat P. voor de verdere vervulling van het ambt van ontvanger ongeschikt moet worden geacht, terwijl voorts de algemene belangen van de dienst zijn ontslag noodzakelijk maken. Zij stellen derhalve de raad voor hem te ontslaan. 950 politieke gevangenen in Indonesië in vrijheid gesteld. 950 politieke gevangenen, allen In donesische staatsburgers, zijn gisteren, het begin van de Poeasa (Islamietisehe vastenperiode) in vrijheid gesteld. Zij werden op politieke gronden aange- hou en worden thans op politieke gron den vrijgelaten, als een eerste uitvoe ring van de toezegging dienaangaande in de regeringsverklaring. Minister Jarnu kondigde voorts een amnestie op grote schaal aan, waar schijnlijk t.g.v. het einde van de Isla mietisehe vasten (de Lebaren) op 17 Augustus. Er verblijven thans 18.000 personen wegens politieke delicten in de gevan genissen, waarvan het dagelijkse on derhoud aan voeding 75.000 roepiah kost, zodat de vrijlatingen behalve van politieke, ook van financiële betekenis zijn. Truman vraagt 7 milliard. President Truman zal deze week het congres verzoeken het grootste militaire program van de gehele Amerikaanse geschiedenis goed te kenren. De democratische afgevaardigde Karl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard dat met dit program zeven milliard dollar is gemoeid. Het program voorziet in nieuwbouw en vergroting van de Ame rikaanse bases in het buitenland en in militaire installaties in de V.S. zelf. Veldmaarschalk Papagos zal zijn functie niet meer opnemen. De Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, John Peurifoy, heeft zijn pogingen om veldmaarschalk Papagos te bewegen zijn functie van opperbevel hebben van het Griekse leger weer op zich te nemen, opgegeven. Griekse kringen verklaarden, dat Ko ning Paul op 5 Juni aan premier Veni- zelos heeft medegedeeld, dat hij Papa gos op de dag van diens aftreden heeft gelast aan te blijven, doch dat Papagos weigerde hieraan gevolg te geven. De veldmaarschalk zou Peurifoy Maandag hebben gezegd, dat hij weer in dienst zou treden, indien de Koningin hem dit beval. Koning Paul zou niet meer genegen zijn weer toenaderingspogingen te doen. Waarnemers beschouwen de officiële verklaring van de Amerikaanse ambas sade over het opgeven der pogingen als een aanwijzing, dat de kwestie Papagos was de V.S. betreft definitief is geslo ten. Iedere verdere Amerikaanse pres sie om de veldmaarschalk in zijn waar digheid te herstellen zou de toekomsti ge betrekkingen tussen de Amerikaanse ambassadeur en Koning Paul moeilijk gemaakt kunnen hebben. Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer dagen de voorzitter van de Raad van Beheer van de N.V. Organon te Oss een cheque van 100.000 gulden ter hand gesteld aan de staatssecreta ris van Sociale Zaken, dr P. Munten dam, bestemd voor rheumatiekbestrij- ding. Droevig begin van autotocht met ouden van dagen. Gistermiddag is te Barneveld, kort na het begin van de jaarlijkse auto tocht, met ouden van dagen uit die plaats, een ernstig ongeval gebeurd. Een der auto's reed plotseling op on verklaarbare wijze uit de colonne tegen een boom. De bestuurder en drie be- möës'tcn naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort worden ver voerd. De 73-jarige heer B. van de Berg, bleek zo ernstig gewond te zijn, dat hij in de loop van de middag over leden is. De andere gewonde bejaarden de heer en mevrouw de Boer, hebben allebei een gebroken been; de autobe stuurder enige gebroken ribben. De vrouwen van Oregon (Verenigde Staten) hebben aan Konnigin Juliana honderd door Amerikaanse meisjes vervaardigde poppen aangeboden met de bedoeling, dat deze op een of andere wijze ten goede zullen komen aan het Nederlandse kind. Korte tijd geleden zijn deze honderd poppen aan de Koningin op het Paleis Soestdijk aan geboden. Er zullen thans driehonderdduizend loten worden verkocht tegen een kwartje per stuk. Zij, die de loten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen van één der poppen, temidden waarvan wij hier op de foto de Koningin zien zitten. De opbrengst van de loterij komt geheel ten bate van het Nederlandse kind. De Tweede Kamer heeft gisteren de Belemmeringswet Landsverdediging, welke een kortere procedure beoogt voor het onteigenen van grond ter wille van de defensie, z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil de worden te hebben tegengestemd. Voor het zover was, verdedigde de heer Drossen (K.V.P.) een nader ge wijzigd amendement teneinde nog en kele strijdpunten op te heffen. Voor de heer van der Goes van Naters beteken de dit, zoals deze zei, een compromis, zodat hij zijn eigen amendement introk. De heer Beernink (C.H.U.) wilde in het dat -ian bijstaan of laten vertegenwoordigen door een raadsman of gemachtigde. Daar bleek minister Staf geen bezwaar tegen te hebben, doch hij wenste de mogelijkheid open te houden tot schif ting omdat soms beroepsgemachtigden te kwader trouw optreden. Ook een wetsontwerp tot strafrechtelijke be- TEMPO-VERSCHIL BLEEK BESLISSEND. Het Nederlands elftal heeft gisteravond met 2—3 verloren Noorwegen en daarmee een spel voetbal laten zien, dat allesbehalve hoopvol vwii toe- komst wordt genoemd. Tegenover een prachtig combinatiespel van de Noren, leek het spel van de Nederland!» jongens maar slap en de supportersAn-hart- en-nieren hebben zich dan ook duchtig zitten ergeren. Een van de tóe Noorse doelpunten ls namelijk gescoord door de onoplettendheid van de Snoek. Zonder dat iemand er de noodzaak van inzag speelde hjj op een moment op doelman Kraak terug, maar zo zacht, dat Kraak het Ieder niet bereiken kon en midvoor Sörensen zonder moeite scoorde. NA DE RUST. In de aanvang van de wedstrijd was er direct al een groot tempoverschil tussen heide ploegen. De gasten speel den feller, doortastender en ook beter samen en zij rafelden de Nederlandse defensie volkomen uiteen met hun scherpe „passes-op-maat". De Nederlandse achterhoede paste teveel het systeem „weg-is-weg" toe en lette niet op de dekking. De heerschap pij over het middenveld werd door de Noren eveneens grandioos gewonnen, wat voornamelijk wel het werk was van de rechtshalf Olsen en de 20-jarige rechtsbinnen Bredesen. Abe Lenstra had een speciale bewa king gekregen en de Fries kwam in de eerste helft dan ook maar weinig aan bod. Het eerste doelpunt kwam van de Noor Johannessen, die uit een fraaie voorzet van Skifjeld vlak voor de vuis ten van Kraak inkopte (01). Drie minuten na het eerste doelpunt, 29 minuten na het begin, kwam het twee de en wel doordat, zoals we reeds schreven, de binnenspeler Snoek op Kraak wilde terugspelen (02). Het eerste tegenpunt werd gescoord uit een kopbal van Lenstra naar Groe- neveld, die het leder over de hoofden van de Noorse verdedigers naar van Melis zond, die beheerst inschoot (1—2). In het gebied van Tsjorwon zijn de communistische strijdkrachten Woensdag op nieuwe stellingen teruggetrokken. De Verbondenen maakten vorderingen in de Oostelijke en Centrale frontsectoren. Offi cieren van het achtste Amerikaanse leger verklaarden rekening te houden met een voortzetting van de strijd. Het oprukken der gealli eerden heeft daarom ten doel de tegenstander eerder tot een actie uit te lokken, dan hij mogelijk voornemens zou zijn. In een Woensdag door het achtste Amerikaanse leger uitgegeven commu niqué wordt o.m. medegedeeld dat er een lichte vermindering valt te bespeu ren in de tegenstand der communisten in het gebied van Tsjorwon. Elders biedt de tegenstander nog krachtige tegenstand en voert hij tegenaanvallen uit. De strijdkrachten van de V.N. hebben thans in de centrale sector de posities, die zij ten Noorden van de 38ste breed- nese offensief van 22 April innamen, tegraad aan de vooravond van het Chi- bereikt of zelfs achter zich gelaten. Marshall heeft in een rede voor de Washington-Universiteit gezegd dat communistisch China zich door de oor log in Korea voor een enorm probleem gesteld zag. Het achtste leger had, sinds generaal Ridgway het commando op zich nam, een dodelijke klap toege bracht aan het prestige van de com munisten in Azië. Niemand kon nog voorspellen, hoe het conflict in Korea tot een oplossing zou worden gebracht. Na de rust schenen de Oranjehemden een mentale injectie te hebben gehad want de voorhoede toonde zich uiterst agressief en de Noren kwamen er niet meer aan te pas. De gelijkmaker werd gescoord in de vierde minuut van de tweede helft. Van Melis liep door op een hard naar voren geplaatste bal. Vlak bij de zijlijn, rechts van het doel, kreeg hij hem te pakken. Een scherpe voorzet volgde en fel opspringend kopte Abe Lenstra de bal in, via de onder kant van de lat, langs keeper Blohm (2—2). Toen verviel de Nederlandse achterhoede weer in haar oude fout, door zich teveel op het eigen doel terug te trekken. De derde Noorse goal kwam in de 14e minuut. Jahannessen was de auteur en schoot schuin voor het doel staainde in het ene gat dat Kraak net niet meer kon dekken (23). Dat was de druppel die dé emmer deed over lopen en het spelpeil zakte met spron gen en toen tenslotte het eindsignaal klonk verlieten elf gelukkige maar zeer bedaarde roodhemden het veld. De Koninklijke N.Z.H.R.M. in 1950 De reddingsboten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddings mij. voeren het afgelopen jaar 87 keer uit. Het aantal reddingen bedroeg 15 en totaal wedren 95 schipbreukelingen behouden aan wal gebracht. Het aan tal geredden sedert de oprichting der maatschappij steeg hiermede tot 7425. Twee stoutmoedige reddingen worden in het bijzonder gememoreerd in het jaarverslag. De redding van de drie opvarenden van de Duitse lichter op 3 September op de Lauwersgronden bij Schiermonnikoog door de „Twen- the" en die van de 30 opvarenden van het Griekse s.s. „Metamorfosis", dat op 2 December voor IJmuiden verging, door de „Neeltje Jacoba". Voor het eerst en met succes heb ben de reddingboten samengewerkt met vliegtuigen van de Marine. Deze luchtverkenning bleek van grote waar de te zijn bij het zoeken naar ver miste sloepen. In de gemeente Dalen is een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd bij het pluimvee van de weduwe Bosman de Loo. Ongeveer 45 kippen werden vernietigd. scherming van verdedigingswerken werd z.hjs. aanvaard. Vervolgens begon men met nieuwe moed aan de voortgezette behandeling van de begrotingen van Unie-aangele genheden en van Unie-zaken en Over zeese Rijksdelen. Het debat werd ge opend door het V.V.D.-lid de heer Vonk, die zijn bewondering uitsprak, dat de heer Peters de moed heeft op kunnen brengen, de dubieuze erfenis van zijn voorganger over te nemen en hoopte dat de nieuwe minister zich niet zal houden aan de vroegere beleids lijnen. De toestand zoals thans in In donesië heerst wijtte hij aan het com munisme en in de strijd daartegen kun nen beide regeringen elkaar zeker vin den. Voor hem staat het vast dat de regering Sukiman ten val zal worden gebracht. De heer Welter (K.N.P.), het ongenoora scncuiuaaA tv «nmv», Indonesië de laatste maanden meer dan 70 Nederlanders zijn vermoord. Ter- wille van de Unie durft de Nederlandse regering blijkbaar niet op te treden, zei hij. Voorts informeerde hij naar wat ds regering voor heeft met de Ambonezen, wier toekomst hem met zorg vervult. De heer Zandt (S.G.P.) bepleitte hulp aan de zending. Voorts verklaarde spr. zich tegen afstand van souvereiniteit over Nieuw Guinea en leverde hij cri- tiek op de „domme politiek" van de regering t.a.v. Indonesië. Tenslotte wenste hij terugkeer van de militaire missie. De heer De Kort (K.V.P.) ten slotte bepleitte de instelling van een college van negen ter voorbereiding van de R.T.C.-West. Vanmiddag wor den de debatten voortgezet. Gistermorgen ontvingen we een simpel briefje, waarvan wij de in houd met vreugde begroeten. De brief bevatte n.l. de mededeling, dat op giro 68787 t.n.v. deze actie is ge stort f 100. Dit bedrag is afkomstig van het comité voor de jongens overzee te Krabbendijke, dat werd opgeheven en dat besloot het nog aanwezige geld ter beschikking te stellen van onze actie. Voorwaar een mooie daad, waarvoora wij Krbbendijke hartelijk danken.' Wellicht zijn er nog meer van dergelijke comité's in liquidatie. Wij houden ons gaarne aanbevolen voor gelden, waarvoor men een bestemming zoekt. Inmiddels kwam de heer Bakker van het Mil. Tehuis te Middelburg Buck-Maas'tê Gapthgej'f 40,23 van het bruidspaar Goeschiere-de Buck te Domburg, f 43,25 van de bouw steenactie te Vrouwenpolder en f5 van Jopie Bakker te Middelburg. An de actie te Vrouwenpolder werd meegewerkt door de kinderen C. de Visser, Jan Melse, Ada Osté, Maatje Mesu, Bep Geerse, Bep Duvekot, Leintje Schout, Corrie Sturm, Leen de Kuyf en Pieternel in 't Anker. Dank je wel jongelui.' De stand kwam door deze groet bijdragen op f8600,67. Laten we hopen, dat het hier niet bij blijft en wij deze week nog eens xo'n verantwoording kun nen geven. Gisteren vergaderde in de Hofplein- kerk te Middelburg de Particuliere Synode der Gereformeerde Kerken van Zeeland. De Synode werd namens de roepende kerk van Middelburg geopend door ds P. van Til, waarna men over ging tot verkiezing van het mode- ramen. Daarin namen zitting: ds H. Veldkamp te Middelburg, praeses; dr C. Stam te Goes, assessor; ds A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom, le scriba en ds H. Pestman te Terneuzen, 2e scriba. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van de classis Axel over de Zon- dagsarbeid besloot de Part. Synode zich te wenden tot de Generale Synode met het verzoek de vraag onder ogen te zien, of het niet noodzakelijk is, dat de kerk een uitspraak doet over de toe nemende industrialisatie en gezinsont- wriehting tengevolge van de steeds meer om zich heen grijpende Zondags- arbeid. Bovendien sprak de Part. Sy node als haar oordeel uit, dat het be sluit van de Generale Synode van 1927 over de Zondagsarbeid, speciaal de con- tinu-arbeid, niet goed meer bruikbaar is voor en niet meer past op de sinds dien zeer gewijzigde verhoudingen in het maatschappelijke en economische leven. In verband daarmede zal worden verzocht genoemd besluit opnieuw in beschouwing te nemen. De Part. Synode nam verder het z.g. rapport-van Rooyen in behandeling, dat een nieuwe regeling voorstelt van de wijze van emeritering der Gerefor meerde predikanten. De Synode achtte de voorgestelde regeling als zodanig niet aanvaardbaar, doch sprak zich wel uit voor een versterkte fondsvorming, met handhaving van het omslagstelsel. Bovendien zal de Generale Synode wor den voorgesteld voor deze zaak een aparte stichting in het leven te roepen. Op een ingekomen stuk van de Geref. kerk van Poortvliet met betrekking tot de kerkbouw aldaar werd besloten alle kerken in Zeeland te verzoeken daar voor dit jaar een collecte te houden. Voorts zal de -Synode trachten de depu- taten voor de gescheurde kerken te be wegen aan deze kerkbouw steun te ver lenen. Over de Zeeuwse Kerkbode werd eveneens een besluit genomen. In de eerste plaats, dat de abonnementsprijs niet zal worden verhoogd, en voorts, dat de kerken in de provincie zich ga rant zullen stellen voor een bepaald aantal abonnementen. Het is noodzake lijkdat het totale aantal met 600 abonnementen wordt verhoogd. Er werden rapporten uitgebracht over de zending en de evangelisatie in de provincie, terwijl tot curator van de Theologische Hogeschool te Kampen werd benoemd ds v. d. Stoel te Bergen op Zoom. De Synode werd provisorisch geslo ten. Zij zal op 28 Juni opnieuw ver gaderen ter afdoening van enige zaken, die gisteren niet volledig konden wor den afgewerkt. Laatste contingent troepen uit Antillen gedebarkeerd. Gisteravond is het laatste contingent troepen uit de Antillen, onder comman do van de kapitein der infanterie A. van der Ham in Vlissingen, gedebar keerd. De groep, bestaande uit 49 man van verschillende wapens, heeft de reis gemaakt met de „Boskoop" van do K.N.S.M. Het douane-onderzoek had een zeer vlot verloop en spoedig waren de ge- repatrieerden op weg naar hun woon plaatsen. Onder hen bevond zich j. Cy- souw uit Oostkapelie. COMMANDANT ZEEMACHT BEZOCHT VLISSINGEN. De commandant zeemacht Neder land, Schout bij Nacht C. W. Slot, heeft gistermiddag, vergezeld van zijn chef staf, Overste W. Mahieu, een kort be zoek gebracht aan Vlissingen. Schout bij Nacht Slot heeft besprekingen ge voerd met de commandant maritieme middelen Vlissingen, Overste W. H. de Graaff. De commandant arriveerde met een supermarine „sea-otter" amphibie vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst, hetwelk in de buitenhaven meer de. Om 19.00 uur keerde de Schout bij Nacht en de chef staf per vliegtuig te rug naar Den Helder. DE BILT ZEGT: Kouder. Weersverwachting geldig tot van avond: Vooral in de ochtend veel be wolking, maar later af en toe zonne schijn. Matige tot vrij krachtige Noor delijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1