Hoot Held Statutenwijziging Waterleiding-Mij „Midden Zeeland"* Provinciale invloed moet blijven. „Middelburg speelt grote rol als verzorgingscentrum"* Uitbreiding van de industrie is wenselijk. Aankoop van een verplaatsbare muziektent. Meer winkels op Zondag open. AOAAiSON De draaideur. Dinsdag 5 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 G. S. stellen Prov. Staten voor: Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld zich te ver enigen met de voorgenomen wijziging van de statuten der N.V. WaterleldingmJ}. „Midden Zeeland". Dit v< orstel ls het gevolg van opmerkingen, die leden der Prov. Staten maakten b(J de behandeling der provinciale begroting voor 1951. Men was n.l. min of meer bevreesd, dat de Provincie door bet overdragen van aandelen der N.V'. op de duur te weinig invloed zou behouden op het beleid der vennootschap, hetgeen niet aanvaardbaar zou zijn i.v.m. het fourneren van buitengewoon grote kapitalen. By de oprichting der N.V. bezat de delburg 15, Waterleidingmij. „Zuid- Provincie 55 van de 100 aandelen. Thans i Beveland" 15, plattelandsgemeenten 41, is dit 35, doordat sedertdien een aantal in portefeuille 15. Voorts acht men uitbreiding van de raad van commissarissen en instelling van een dagelijks bestuur gewenst. In genoemde raad zullen vertegenwoordigd moeten zijn de Provincie met 4 leden, Vlissingen met 2, Souburg met 1, Dom burg met 1, Middelburg met 1, Mij. „Z.- Beveland" met 1 en de plattelandsge meenten met 3 personen, totaal 13. Van het dagelijks bestuur dient de voorzitter te zyn aangewezen door de Provincie, terwijl voorts zitting dienen te hebben de burgemeester van Vlissin gen en een commissaris uit de groep van commissarissen der plattelandsgemeen ten. Voorts dient de N.V. gevestigd te zijn te Vlissingen. De aandelen zijn f 100.groot. plattelandsgemeenten is toegetreden. Wanneer alle gemeenten op Walche ren en Noord-Beveland zullen zijn toege treden, zal de Provincie niet meer dan 5 aandelen bezitten. Ged. Staten zeggen, dat dit geheel overeenkomstig de oorspronkelijke opzet is. De Provincie zou n.l. de rol van pro- motrice vervullen en zich geleidelijk ge heel terugtrekken, al naar gelang de watervoorziening van het Walcherse platteland vorderde. De ontwikkeling der W.M.Z. gaat sinds de oorlog echter in een geheel an dere richting dan men had gedacht. Het blijkt thans, dat de N.V. tot taak krijgt geheel Walcheren (exclusief Middel burg) van water te voorzien, terwijl t.z.t. N.-Beveland waarschijnlijk ook wel in het verzorgingsgebied zal worden betrokken. De bedrijven der gemeenten Vlissingen en Souburg zijn reeds opge nomen in de W.M.Z. VERHOUDING WIJZIGEN. Als gevolg van dit alles dient de ver houding tussen de aandeelhouders van de N.V. te worden gewijzigd. Uit het be stuursvoorstel blijkt, dat men het on juist acht, dat de invloed der Provincie geheel teloor gaat, doch eveneens, dat het onjuist is, dat de Provincie een over heersende invloed zou behouden, alleen gegrond op het feit, dat de Provincie als geldgeefster der W.M.Z. optreedt. Na een bespreking tussen het bestuur der W.M.Z. en Ged. Staten is overeen stemming bereikt het aantal aandelen te brengen van 100 op 130, gesplitst als volgt: Provincie 20, Vlissingen 24, Mid- De Prov. Stoombootdiensten en de pers. Naar aanleiding van klachten over de Prov. Stoombootdiensten, die bij de behandeling der begroting voor 1951 door de Prov. Statenleden zijn geuit, hebben Ged. Staten thans een uitvoe rige mededeling doen verschijnen. In de eerste plaats wordt ingegaan op de verhouding van de pers tot de Prov. Stoombootdiensten. Ged. Staten zeggen, dat, voorzover storingen in de dienstregelingen zijn te voorzien, de pers van tevoren wordt ingelicht. Voorts verklaren zij, dat het voorde Sers uiteraard vooral van belang is in- chtingen te krijgen, wanneer zich plotseling stagnatie voordoet. Voorzo ver deze verband houdt met de aan legplaatsen, moet veelal worden vol staan met te verwijzen naar de Rijks waterstaat. Is de stagnatie echter het gevolg van b.v. machinestoringen aan de schepen, dan kunnen niet altijd vol doende inlichtingen worden verstrekt, omdat dan óf een onderzoek nog gaan de is óf de herstelwerkzaamheden worden georganiseerd. In deze gevallen is het vaak ondoenlijk omtrent de sto ring en de tijdsduur daarvan inlichtin gen te verstrekken. „Wij van onze zijde zullen ook in de toekomst bevorderen, dat aan de pers zoveel mogelijk alle belangrijke berich ten omtrent de Prov. Stoombootdien sten worden verstrekt en rekenen dan ook op een loyale houding harerzijds", aldus besluiten Ged. Staten hun mede deling. Voorts gaan Ged. Staten uitvoerig in op klachten omtrent het niet aan bieden van de provinciale wachtkamer voor nachtverblijf aan gestrande pas sagiers. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, aldus verklaren zij, dat het personeel van de Stoombootdiensten in geen enkel opzicht is tekort gescho ten bij het uitoefenen van de dienst. Voorgesteld wordt deze mededelingen voor kennisgeving aan te nemen. De provinciale weqeniondsen in 1950. Verschenen zijn de jaarstukken van het Provinciaal Wegenfonds over 1950. De balans sluit met in debet en cre dit een bedrag van f 1.830 307,36 en de rekening van baten en lasten over 1950 met f 1.614.838,55. Het voordelige saldo bedraagt f265.352,85. Met de voorde lige saldi der vorige jaren is het totaal nu geklommen tot f 1.006.522,05. Aan bijdragen in de kosten van wegsverbe- teringen werd uitbetaald f510.563,09. Het aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting was f 817.858,63 (raming f 640.000). De balanseijfers over 1950 van het Tertiair Wegenfonds zijn in debet en credit f3.136.127,09 en de cijfers der rekening van baten en lasten f478.686,97. Het nadelige saldo over 1950 is f45.154,05. Tot en met 1949 wa ren de voordelige saldi f47.027.10. Dit is nu teruggebracht tot f 1873,05. Aan bijdragen in de kosten van wegsverbe- teringen werd uitgekeerd f 420.462,27 en het aandeel in de opbrengst der motorrijtuigenbelasting was f 184.970,74. Het Provinciaal Wegenonderhouds- fonds heeft op de balans een totaal telling van f 1.351.190,31. De rekening van baten en lasten sluit met een bedrag van f406.316,32. Het nadelige saldo bedraagt f39.907,01. Weggedeelte bij Ovezande aan verkeer onttrokken. De gemeenteraad van Ovezande ver zocht de Prov. Staten de weg, genaamd Afgesneden bocht van de Vrouwepolder- sedijk aan het openbaar verkeer te ont trekken. Uit een onderzoek is gebleken, dat deze weg, ln beheer en onderhoud bij het Waterschap Ovezande, voor het verkeer niet de minste betekenis meer heeft, daar na het dempen van een put langs de weg de rijweg ln westelijke richting ls verlegd. Ged. Staten stellen de Prov. Staten nu voor het verzoek ln te willi gen. Mr M. A. Terwoert, voorzitter Ver. „Handelsbelang" „De voornaamste bestaansbronnen van Middelburg zijn de industrie en de rol, die de stad speelt als verzorgingscentrum." Dit verklaarde mr M. A. Terwoert, voorzitter van de Ver. „Handelsbelang", toen wij hem naar zijn mening vroegen over de toekomst van Middelburg. Lof had hij voor de wyze, waarop de overheid in vele gevallen de belangen op juiste wyze weet af te wegen. Bovendien kon de heer Terwoert ons iets vertellen van de initiatieven, die de laatste tjjd door „Handelsbelang" zyn genomen. Aan het vormen en behouden van een gezond industrieel apparaat, aldus de heer Terwoert, moet steeds voldoende aandacht worden besteed. Men zal er voor moeten zorgen, dat steeds een gun stig klimaat wordt geschapen voor ves tigingen. Het is moeilijk om in een stad, waar veel ambtenaren zijn, deze een goede plaats te geven om te wonen. De industrievestiging kon wel eens in strijd komen met de belangen van Mid delburg als prettige woonstad, aldus mr Terwoert. VERZORGINGSCENTRUM. Wij kunnen ons niet de luxe permit- (Ineez. mededeling, advert.) Raadsvoorstellen Middelburg. PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR HET E.T.I. Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor aan het E.T.I. voor Zeeland m.l.v. 1951 Jaarlijks een bedrag van f 10.000 tf verstrekken. Dit geschiedde de voor afgaande jaren ook reeds, doch met dit voorstel willen Ged. Staten bereiken, dat aan de subsidieverlening een grond slag wordt gegeven door deze vast te leggen in een daarop betrekking heb bend besluit. Na r\jp beraad komen B. en W. van Middelburg met het voorstel tot aan koop van een verplaatsbare muziek tent. De prijzen variëren van f 5750 tot f7500, doch B. en W. wensen een tent van aluminium-constructie aan te ko pen, waarvan de kosten f 7140 zullen bedragen. Voorts komt een meerder- heidsvoorstel in behandeling om veran deringen te brengen in winkelsluiting op Zondagen. De raad komt ditmaal op Donderdag 14 Juni a.s. 's middags om Z uur bijeen. De muziektent, die volgens het voor stel moet worden gekocht, heeft een middellijn van 7% m. De tent is voor zien van zeildoekdakbedekking. Volgens B. en W. is deze tent ook uit aesthe- tisoh oogpunt, de meest geschikte. De verlichting zal geschieden door het op hangen van lampen. In een enkele we ken geleden gehouden vergadering, waar met vertegenwoordigers van V. V.V. en (Ingez. mededeling, adv.) U presteert méér onder het qenotvan. deqeiondeen vertriwewte middenstand werd gesproken over de Stadhuisverlichting, is door de wethou der de heer L. J. van 't Westende in formatief gevraagd of men vermoedde, dat deze tent regelmatig door de ge meente zou kunnen worden verhuurd. In middenstandskringen werd het plan toe gejuicht en men meende, dat tegen een billijke vergoeding de tent zeker door verenigingen zal worden gehuurd. Winkelsluiting. B. en W. komen verder met een meer- derheidsvoorstel om de winkeliers in de daarvoor in aanmerking komende bran ches in de gehele stad in de gelegen heid te stellen 's Zondags van 12 tot 16 uur hun winkels geopend te hebben. Verschillende malen zou er bij B. en W. op zijn aangedrongen de tijden te wijzi gen en het aantal winkels, dat in aan merking komt, uit te breiden. Aan de groep, die thans reeds toestemming heeft op Zondag de winkels te openen, wordt nog toegevoegd de groep, waar uitsluitend of in hoofdzaak rookartike len worden verkocht. Verder stellen B. en W. voor de verordening voor de ge hele stad geldig te verklaren en niet meer voor enkele straten. De uren van openstelling zouden dan voor alle groe pen, d.w.z. ook voor de winkels waar brood, vis, fruit, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gelden. Tot nog toe mochten deze winkels op een door de winkelier zelf te bepalen tijd stip tussen 8 en 19 uur, gedurende vier uur, geopend zijn. Overige voorstellen. Tot de andere voorstellen behoort dat tot verhoging van het presentiegeld tot f 7.50 per vergadering. Verder wordt voorgesteld de grond aan de Karelsgang, die door de gemeente van de heer San- derse is gekocht, te verhuren aan de heer J. de Rijke. Het verzoek van de Ver. „Kweeklust" wordt daarmee alge- wezen. T.b.v. het door de heer Pouwer op het Groot-Industrieterrein op te rich, ten vlassersbedrijf, wordt voorgesteld een electriciteitskabel te leggen, waar van de kosten worden geraamd op f 9000.Voorgesteld wordt ook de nog bestaande gebouwen, die door van Gend en Loos werden gebruikt en die werden onteigend t.b.v. het wederopbouwplan, te verkopen aan „Focus Veilig". FEUILLETON door G. P. BAKKER. 31) „Geloof jy aan voortekenen, schip per?" vroeg de kromme. „Ja, dat doet elke zeeman. Als wij de vliegende Hollander ontmoeten, een donker fregat met een bloedrode vlag in top, dat zelfs in de hevigste storm, als andere schepen alles reven, met volle zeilen door de baren vliegt, het spookschip, dat gedoemd is te blij ven varen tot de laatste dag, dan weten wij dat ons schip zal vergaan. Iedere zeeman weet dat. En zo zal het aan land ook wel zijn. Als ik sol- da-: was en ik zag in de lucht, dat het leger, waarin ik diende, een neder laag leed, dan speelde ik niet mee. Maar ik ben geen vechtersbaas", en hij haalde de schouders op. „Ik houd niet van oorlog. Ik ga liever naar Hol land terug, waar myn meisje reeds al te lang wacht". „Hindert niets", meende Gustaaf, „dan zal ze sinds lang een ander ge nomen hebben". „De mijne is trouw", verweerde Willem zich. Er ging een daverend gelach op, ie spanning, die gevolgd was op de woorden van de zeeman, was ver dwenen. „Vrouwen zijn trouw, zo lang je er bent en dan nog niet altijd", lachte slimme Karei. „Alleen de man, die het aangaat, wil het niet geloven." „De mannen zijn zeker beter", viel Leen hem in de rede. „Leen, geef me een luit", antwoord de Karei, „dan zal ik je het antwoord geven." Ze pakte een grote luit, die aan de wand hing. Karei stemde en zong met een welluidende stem: Een ander lief in elke stad, In elke plaats een and're schat Met mooie ogen, rode mond Zo heerlijk, mollig en gezond. Dat is de last van 't leven waard Op deze trieste droeve aard. Alle gasten vielen in bij het keer rijm, dat somber getoonzet was met een zeer droefgeestige draai van het woord droeve. Ook bij de volgende versjes zongen allen het refrein en de stemming werd steeds vrolijker. „Kameraden", opperde Gustaaf, toen het lied uit was. „Wie zingt er nu een vrolijk lied. Zeg zeeman, zing een versje van de zee". „Ik wil wel", antwoordde Edzke, „maar vraag 't mij niet. 't Berouw komt steeds te laat. Hier Willem, mijn vriend, is de beste zanger van Enge land tot de Baltische Golf". Allen drongen bij Willem aan. Hij aarzelde, greep de luit, begeleidde zich sober op enkele snaren en zong: Het anker op het zeil staat bol, Vaarwel mijn vaderland. De reis begint, het hart is vol, Want ginder aan het strand Staat nog het allerliefste kind Dat ik ooit heb ontmoet. Wij zijn elkander goed gezind, Wuif de matrozenhoed. Het versje had- succes en luidruch tig werd het refrein meegezongen. Toen de gasten voor de laatste maal het refrein gezongen hadden, riep slimme Karei: „Vrienden, laten we nu een spelletje spelen om een rondje bier. Ik kryg dorst van het zingen". Hij haalde drie dobbelstenen uit zijn zak. „In orde", zei de oude veteraan, „maar myn teerlingen zyn beter". „We spelen met alle zes", besliste Gustaaf. „De hoogste worp wint". Allen stemden met het voorstel in, ook de schippers. Ze wilden zich niet aan het spel onttrekken, ofschoon ze wisten, dat er gewoonlijk ruzie op volgde. Karei telde. Twaalf mannen. De hoogste wint dus. „Neen", opperde Willem. „Ik gooi altijd veel. Ik stel voor dat de hoogste het genoegen zal hebben de ereronde aan te bieden". „In orde, cavalier". „Nu", meende Edzke. „Je kunt wel zien Willem, dat jij gisteren gage ge beurd hebt. Het geld rammelt je in de zak". ,,'t Is nog niet zeker, dat ik het ge noegen zal hebben". „Als je dat zo'n groot genoegen vindt makker, mag je wel een rondje geven", bracht Jen in 't midden. „Trees, twaalf kruiken Hambur ger!" bestelde Willem aan de blonde Treesje. „Mogen we meedrinken?" vroeg ze. „Zeker! Wie zou zo'n mooie vrouw iets kunnen weigeren??" „Je schijnt goed in je geld te zit ten", merkte Karei op. „Ga je 's avonds wel eens alleen uit? En waar ga je dan langs?" „Neen", antwoordde Edzke. „Wy gaan altijd met de kippen naar kooi. We zullen ter ere van jou de loop plank met groene zeep verven". (Wordt vervolgd.) VISSERIJOPBRENGSTEN IN 1950. Thans zijn de gedetailleerde cijfers be kend van de vangst en opbrengst der visserij op de Zeeuwse stromen. Aan kreeften werd 6524 kg gevangen tot een waarde van f 41.079. Bruinisse bracht 231 kg binnen voor f 1447; Tholen 1441 kg voor f 8701; Yer- seke 3390 kg voor f 22.033 en Zierikzee 1462 kg voor f 8898. Wat de alikruiken betreft waren de opbrengsten: Bruinisse 8857 kg voor f2204; Yerse- ke 116.901 kg voor f29.961; overige plaatsen 11.945 kg voor f3694. Totaal 137.703 kg voor f 35.859. Wulken; Bruinisse 10.381 kg voor f 11.845; Yerseke 24.227 kg voor f 27.680. Krabben 36.027 kg voor f 7656. Aan haring, zeebllek, ansjovis, schol, beft, tong, garnalen, nest, kreeft, oesters, mosselen, alikruiken, -wulken, sprot, wij ting, schar, schubben en krabben was ce opbrengst ln totaal 31.052.605 kg voor een bedrag van f 7.295.246. Hiervan brachten de oesters alleen 54 pet op. Nieuwe vaargeul in Brouwershavense Gat. Het Loodswezen heeft in het Brou wershavense Gat een nieuwe vaargeul afgetond, die vooral van belang is vooi de Ouddorper garnalenvissers, die in Brouwershaven hun vangst afleveren. Deze nieuwe vaargeul, waarin 6 ton nen zijn gelegd, is bij laag water 25 dm diep en loopt van het Brouwershavense Gat naar het Springer. Aan de nieuwe vaarweg is de naam gegeven van Geul van Ossehoek. Een K.N.M.I.-station te Bruinisse. Sedert enige tijd is op het proefbe drijf „Scheldemonden" te Bruinisse een station van het K.N.M.I. in De Bilt ge vestigd. Naast de regenmeter, die op meer plaatsen op het eiland voorkomt, staan er ook enige thermometers, die overdag de maximum- en 's nachts de minimum-temperatuur registreren. Mosselkwekers krijgen ondernemingsbelasting terug. De Ontvanger der Belastingen te Zie rikzee heeft een begin gemaakt met het terugbetalen van de aanslagen onder nemingsbelasting 1949 aan de mossel kwekers. Zoals oekend is door de Kaau van Beroep uitgemaakt, dat de mossel- visserij kustvisserij is en dat de aansla gen in de ondernemingsbelasting ten on rechte zijn opgelegd. GEMEENXEPERSONEEL EN ONDERWIJZERS OP THOLEN GAAN VOETBALLEN. Een uit het personeel der gemeenten op het eiland Tholen samengesteld elf tal heeft de onderwijzers op het eiland uitgenodigd een voetbalwedstrijd te spe len ten bate van de afd. Tholen van net Rode Kruis. Militaire plechtigheid te B. o. Zoom 40 onderofficieren ontvingen onderscheidingen. Aan niet minder dan veertig onder officieren van het voorm. K.N.I.L. wer den Zaterdagmorgen voor het front van de troepen op de binnenplaats van de Wilheimina Kazerne te Bergen op Zoom onderscheidingen uitgereikt. Op het terrein stonden de batterijen van de instructieve aldeling van het Re giment Veld Artillerie Prins Frederik in carré-vorm opgesteld onder commando van majoor van Binsbergen. De drumband van het regiment was eveneens aanwezig, alsmede genodigden, tamilieieden en een deputatie van de aid. Bergen op Zoom van de Kon. Ned Hond van Ouu Underotticieren. Om 10 uur arriveerde de overste Luycwieier met zijn adjudant, kapitein iMarrees. Na de inspectie der troepen las de adjudant de ministeriële besciuk- King voor en hield de overste een toe spraak. Daarna reikte hij allen de on- aerscheidingen uit. Aan 4 onderotticie ren overhandigde hij daarna de zilveren gesp voor 18 jaren trouwe dienst, aan zó de zilveren médaille voor 12 jaar en aan 11 de bronzen médaille voor 6 jaar trouwe dienst. Na deze plechtigheid kregen de offi cieren gelegenheid nun gelukwensen aan te bieden. Aan allen werd door de adj. ond.-off. v. a. Kaay een brevet uitgereikt. MIDDELBURG KOMT ER WEER BOVENOP. n teren, zo meende hij verder, om in ons dunbevolkte Zeeland meer verzorgings centra te hebben. Dat leidt tot versnip pering van krachten. Wil Middelburg zich kunnen handhaven, dan rust er op de middenstand een zeer belangrijke taak. Het valt te betreuren, dat er een versnippering dreigt. Daarvan wordt niet alleen Middelburg de dupe, maar geheel Zeeland. Naast industrie en middenstand als pijlers van de bestaansbronnen is er het vreemdelingenverkeer. De taak van „Handelsbelang" vloeit uit dit alles van zelf voort. „Handelsbelang" ziet het als één van haar belangrijkste taken een goede verzorgingsbodem te scheppen voor de middenstand, terwyl verder de vestiging, handhaving en uitbreiding van industrie moet worden aangevat. Een andere voorname taak is het leiding ge ven aan de middenstand, opdat deze zijn taak zo goed mogelijk kan vervullen. In dit verband zijn reeds initiatieven ge nomen, o.m. door middel van de cursus, die de heer F. Bibo heeft gehouden en waarbij „Handelsbelang" en winkeliers verenigingen samenwerkten. Op het programma staan nog lezingen over de financiering van de middenstandsbedrij- ven, een lezingencyclus over reclame e.d. STEUN. „Wij ondervinden als Ver. „Handels belang", zo zei de voorzitter, „steun van de overheid m de V.V.V. Wij zyn aan genaam getroffen door de pogingen, die in het werk worden gesteld om verbete ring te krijgen in de verkeersverbindin gen met Middelburg. Ditzelfde is het ge val met de Stadhuisverlichting. Van veel belang bij dit alles is, dat Middel burg thans weer beschikt over de aller modernste winkels. Er zijn geen uit re clameoogpunt opvallende gevels geko men, maar er is bij de herbouw toch ook begrip geweest voor de commerciële eisen, waaraan een moderne zaak moet voldoen. De Ver. „Handelsbelang" heeft steeds ondervonden, dat het gemeentebestuur beseft, dat de verschillende reeds ge noemde bestaansbronnen van Middel burg alle steun dienen te krijgen." TENTOONSTELLING. Op onze laatste vraag antwoordde mr Terwoert: „Het is belangrijk, dat het zoeklicht regelmatig op Middelburg ge richt wordt en daarom toe te juichen, dat er verschillende acties worden ont ketend, waardoor de publieke belang stelling af en toe naar Middelburg ge trokken wordt. De „Zeto", enkele jaren geleden gehouden, kan niet anders dan gunstig gewerkt hebben. De Ver. „Han delsbelang" zou het op prijs stellen, wanneer in de toekomst gelijksoortige gebeurtenissen in Middelburg plaatsvin den." „DIEREN IN NOOD" BENOEMDE SYLHOUDER. De Zeeuwse Vereniging tot bescher ming van Dieren „Dieren ln Nood" heeft tot asylhouder benoemd de heer C. J. Jongepier, thans inspecteur van deze vereniging. Naast deze nieuwe functie blijft de heer Jongepier ook Inspecteur. Het asyl der vereniging, dat bij de Karelsgang verrijst, zal over enkele weken worden geopend. GESLAAGD VOOR V.E.V. ASPIRANTEN-EXAMEN Voor het aspiranten-examen, dat on langs door de Ver. tot bevordering van electroteehnisch vakonderwijs ln Neder land (V.E.V.) werd afgenomen, slaag den: J. W. Brasser, R. W. Broeksma, M. Francke, L. Kaland, J. J. MInet, A. P. Poppe, J. Provoost, J. Reynlerse, H. Verbrugghe, L. de Vos (B. dipl.). Voor het A. diploma slaagde P. Melis. Allen werden opgeleid op de Avond school voor Nijverheidsonderwijs te Mid delburg. Drie leerlingen moesten worden afgewezen. Goede berichten van de Wadden. De op de Waddenzee werkende Zeeuwse mosselkwekers brachten bij na allen dit weekend thuis door. Gebleken is, dat het pessimisme, dat op enkele uitzonderingen na, allen bezielde, toen men ruim 14 dagen ge leden vertrok, geheel ongegrond was. De voorraad mosselen op het gedeelte van de Waddenzee, dat voor bevissing is aangewezen, valt zeer veel mee. Ook de kwaliteit, die natuurlijk nog al uiteen loopt, is behoorlijk. De voor raden, die door diverse groepen op de hun toegewezen percelen zijn uitgezet, zijn zeer variërend, doch allen zijn te vreden, al houdt men er wel rekening mee, dat niet alles, dat thans wordt bij eengebracht, later ook weer kan wor den opgevist. Gerestaureerde Coöp. Boeren leenbank te Wemeldinge werd geopend. Zaterdagmiddag had de officiële ope ning plaats van het verbouwde bankge bouw der Coöp. Boerenleenbank te Wemeldinge. In zijn openingswoord me moreerde de heer K. J. Dominicus en kele feiten uit de geschiedenis der bank. In 1907 werd deze opgericht. Van de oprichters is alleen de oud-burgemees ter F. Wabeke nog ln leven. De zaken werden eerst in een particulier huis af gedaan. De groei was zodanig, dat in 1914 het tegenwoordige pand werd ge kocht en verbouwd. Het plan om beneden een kantoor en boven een woning in het bestaande pand te maken, vond geen meerderheid, zodat uiteindelijk het plan, dat nu verwezen lijkt is, doorgang kon vinden. De laagste inschrijver voor de ver bouwing was de heer B. Smits te Kat- tendijke voor f 13.890. In Januari werd met de bouw begon nen. De neer coienorander bracht namens het hoofdbestuur van de Coöp. Raiffei- senbank te Utrecht felicitaties over en sprak woorden van lof over de goede fi nanciering der bank. Daarna werd het woord gevoerd door de heren Sohipper namens de Boeren leenbank te Yerseke en F. van Hoorn namens die te Kapelle. De kassier der Dank, de heer J. Slaak- weg, gaf vervolgens een kort historisch overzicht der bank. Met de beste wensen voor de bank en haar bestuur besloot hij zijn toespraak, onder het aanbieden van een klein geschenk. De heer Jac. Vleugel Czn. dankte na mens de leden het bestuur en de kassier voor de steeds zo coulante bediening. Burgemeester C. F. N. van Sas, feli citeerde namens het gemeentebestuur, waarna de voorzitter alle sprekers voor de gelukwensen en bloemen dankte. Na de pauze volgde een rondgang door het gerestaureerde gebouw. Arbeiders van Het Vrije van Sluis vonden Vrijdag bij de Boerendam t# Retranchement een richelmyn. De Mijn- opsporingsdienst was spoedig aanwezig. De mijn werd ter plaatse tot ontploffing gebracht. GhiMtibNTiLKADiLN MELISKERKE. Riolering in Nieuwestraat en straat van Vlieger. Zaterdag vergaderde de raad. De voorzitter herdacht de overleden oud burgemeester de Keijzer, en ook het overleden hoofd der school, de heer Geuze, van wie zulke hoge verwachtin gen werden gekoesterd. De Polder Walcheren had vergunning verleend om riolering aan te brengen in de Nieuwestraat bij het Bergpad. Beslo ten werd daarvoor een kasgeldlening aan te gaan van f8450. In overleg met de Polder Walcheren en de- herverkaveling zal ook riolering worden aangebracht in de straat van Vlieger tot aardappelbewaarplaats, on kosten f 990. Accoord werd gegaan met een voor stel van de Waterleiding Mij, „Midden Zeeland" inzake risico by het leggen der buizen, en garantie voor rente en af lossing van de te investeren gelden. Verder zal een schuurtje, dat in de weg staat aan het Bergpad, verbouwd worden; onkosten f 160. Bij de rondvraag wees de heer L. Matthijsse op de distelverordening. B. en W. zullen deze zo goed mogelijk loe passen en acht geven op bestrijding van net distelkwaad. BRUINISSE. Aankoop van tuinen voor bouw van rioolwaterzuiveringsinstallatie. De raad, die Zaterdagmorgen verga derde, besloot, na een bespreking in De- sloten zitting, een vordering in te stel len tegen de erven Jon. van den Berge L.Hzn., over een kwestie van verkoop van woningen aan de gemeente. Eveneens werd besloten drie tuinen aan te kopen aan het Stenen Pad voor f2070.Hier heeft de Centrale Dienst de rioolwaterzuiveringsinrichting ge projecteerd. Voor een afgebroken woning aan het Kerkplein, i.v.m. de bouw van de Ned. Herv. kerk zal aan de eigenares f 8800 worden betaald. Met de andere gemeenten op Duive- land zal een projectieapparaat voor sehooliilms worden aangeschaft, f 100 werd daarvoor uitgetrokken. Op 5 Juli zal een speciale raadszitting worden gehouden. Bij de rondvraag verzocht de heer Bal aanoacht te besteden aan de uitkering van het B.A., die tot heden op het oude peil werd gehandhaafd. De voorzitter vreesde, dat één en ander zal afstuiten op de financiën. De heer Verspoor wees erop, dat in de oietencampagne veel suikerbieten buiten boord terecht komen, die in de modder blijven liggen en die, wanneer de mos- selvaartuigen terugkomen, een luneste invloed hebben op de bodemvlakken daarvan, wegens optredende oxidatie. De voorzitter zal deze zaak Despre- ken. Aan de personen, belast met net toezicht op het lossen der bieten, zal deze zaak onder de aandacht worden ge bracht. verder sprak de heer Verspoor er zijn spijt over uit, dat de vorige maal werd oesioten niet deel te nemen aan de ge- meenscnappeiyKe regeling voor de b.i.o.- school. indien hij toen Deter van de si tuatie op de hoogte was geweest, zou ny waarscnyniyk zyn stem anders uitge- oracht heboen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3