Cy\ieuwó uitrovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuwsch- Vlaanderen. Buitenhaven te Scheveningen zal niet worden vergroot* Bestaande gebreken kunnen worden verkleind HIER Critische klanken bij de P* C* B* Voorzitter Meines verdedigt Personeelsraad. Prol. fabius taeruaent. „Sonneheerdt" jubileerde. KERK EN ONDERWIJS DB BEURS NOTEERDE GISTEREN m mi m Dinsdag 5 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Film over Zeeuwse oestercultuur bijna gereed. Dr Creutzbevg, de bekende bioloog, die vanwege het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek een film heeft ge maakt over de oestercultuur, is met zijn werk bijna gereed. De film zal overal ter wereld als propaganda voor de Zeeuwse oesters worden gedraaid. Eén dezer dagen zal zij voor genodig den en medewerkers proefdraaien.. MIDDELBURG. Voorlopig geen bouw van opeubare toiletten. Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten aan het gemeentebestuur van Mid delburg bericht, dat zij i.v.m. de begro tingspositie van de Zeeuwse hoofdstad voorlopig bezwaar maken tegen de bouw van openbare toiletten. Zoals bekend kwamen B. en W. in het begin van dit jaar met het voorstel over te gaan tot bouw van ondergrondse toi letten op de Markt, voor de Soc. „De Vergenoeging". Dit voorstel werd toen door de raad verworpen. Enige weken geleden kwamen B. en W. met een nieuw voorstel thans voor de bouw van bovengrondse toiletten, zowel voor da mes als heren met een wachthuisje, op het parkeerterrein bij de Markt. Dit voorstel werd door de raad aanvaard. Thans steken G.S. een spaak in het wiel en zal dus voorlopig niet tot de bouw van openbare toiletten, die vooral in de binnenstad momenteel onontbeerlijk zijn, kunnen worden overgegaan. De be slissing van G.S. moet dan ook in ern stige mate betreurd worden. Proces-V erbaal. Tegen L. A. B. is proces-verbaal op gemaakt wegens het plegen van on zedelijke handelingen met kleine meisjes. Ktalageverlichtlng mag branden. Van het ministerie van Economische Zaken is bericht ontvangen, dat toe stemming is verleend van Woensdag avond tot Zaterdagavond de étalage verlichting te laten branden, steeds tot 11 uur. De minister heeft overwogen, dat het niet de gewoonte is, om voor winkelweken af te wijken van de be palingen betreffende de étalagever lichting, doch aangezien vele Belgen naar de stad komen, heeft hij uit een oogpunt van stimulering van vreem delingenverkeer toestemming ver leend. Burengerucht. In de nacht van Zondag op Maan dag werd de bewoonster van een huis aan de Nieuwe Vlissingseweg opge schrikt uit de slaap, toen ze iemand hoorde kloppen aan de deur en daar na hoorde lopen. De heer des huizes trok er op uit om te zien, wat er aan de hand was en hij kreeg wel een vreemde indruk van de man, die bij het huis rondscharrelde. Deze liep n.l. In zijn overhemd. De gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in en vond op het trottoir jas en vest en op de weg een pet van de nachtelijke avon turier. Later bleek, dat men te doen had met V., die te diep in het glaasje had gekeken. „Juliana" maakt een mars. T.g.v. de winkelweek zal het Tam boers- en Pijperscorps „Juliana" Woens dagavond een mars door de stad ma ken. Men vertrekt van het C.J.M.V.- gebouw in de Singelstraat om 7.15 u. en neemt dan de volgende route: Koepoorstr., Molenwater Oost, Veer- se Singel, Jacob Catsstr,, Kon. Julia- nastr., Hendrikstr., Wilhelminastr., Emmastr., Zach. Jansenstr., Jasmijn straat, Meidoornlaan, Park van Nieu- wenhovelaan, Noordsingel, Noord poortstr., Herengracht, Seisstr., Seis- plein, Seisweg, Stadswegje, Berken laan, Kornoeljelaan, Eikenlaan, Lan- fevielesingel, Zanddorp, Breeweg, urg Dregmanstr., Koudekerkseweg, Poelendaeleweg, De Ruyterstr., Lange vieleweg, Zandstr., Achter de Hout tuinen, Langeviele, Lange Gere, Koe straat, Varkensmarkt, Gravenstr., Markt Z.Z., Nieuwe Burg, Groenmarkt, Korte Burg, Balans, Spanjaardstraat, Singelstraat. ARNEMUIDEN. Jaarvergadering Geref. M.V. „Het Mosterdzaadje". O.l.v. de dames M. Cornelissen en J. Wondergem hield de Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" haar jaarverga dering in de Chr. School. Mej. A. Grootjans hield een inleiding over Ruth. De avond werd verder gevuld met de jaarverslagen, die door kam- peersters rond een kampvuur werden r-zongen. Ds Veldhuijzen eindigde met dankgebed. Uitslag verkoping. Notaris B. A. van Verre te Middel burg heeft in café „Spoorzicht" pu bliek verkocht: een huis met tuin aan de Westdijkstraat 38 aan de heer L. van Belzen Jzn. te Arnemuiden voor f 5600. KOUDEKERKE. Meester P. Klaesscn werd verwelkomd. In aanwezigheid van de leerlingen der Herv. School en enige bestuurs leden werd de nieuwe onderwijzer, de heer P. Klaassen, gekomen uit Rijs wijk, hartelijk verwelkomd. Het hoofd der school, de heer Chr. Schipper, sprak een hartelijk wel komstwoord, evenals de penningmees ter, de heer J. Jasperse. Meester Jasperse dankte voor de hartelijke woorden. De kinderen werden daama getrac- teerd. tig saldo f 17,20. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. Rottier. In de vacature ds H. Renting werd gekozen de heer L. G. v. d. Broecke. Tot afgevaardigden naar de alg. ver gadering op 23 Juni a.s. te Goes werden gekozen de voorzitter en de secr.-pen ningmeester. KAPELLE. Jaarvergadering Gymnastiekvereniging, Dezer dagen vergaderde de Gymna- stlekver. „Olympia" ln hotel De Zwaan, Ter sprake kwam o.a. het Kerkprogram. ma voor dit seizoen. Men zal deelnemen aan de wedstrijden te Helnkenszand en te Goes. Verder zullen vaardlgheldsproe ven worden afgenomen. De heren J. A. Leijs, Jac. van Oosten en A. Hoogesteger werden herkozen als bestuursleden. Gekozen werden mej. Schrler en J. Sandee. KRUININ GEN. Vergadering afd. Kruinlngen-Hansweert- Schore van het Groene Kruis. In „de Korenbeurs" vergaderde o.l.v dokter Nieuwenhuijse de afd. Kruinin- gen-Hans weer t-Schore van het Groene Kruis. Uit de verantwoording van de penningmeester bleek, dat 1950 een ba tig saldo opleverde van f 6174,88, waarvan f 1365,75 is bestemd voor het zgn. autofonds, waaruit de wijk ver pleegster t.z.t. een auto zal worden ver schaft. De begroting voor 1951 werd goedgekeurd. Op een voorstel uit de vergadering werd besloten de wijk zuster, mej. van Golverdingen, een scooter ter beschikking te stellen. In de vacture-J. M. C. van der Peijl werd tot bestuurslid gekozen de heer A, Weststrate te Kruiningen. VERSERE. Een drenkeling. Door het slippen van de lier aan boord van het motorschip „Adder" YE 13, geraakte de schippersknecht Dies Sinke overboord in het diep van de Krayert. Door het koelbloedig optre den van de eigenaar, de heer Joz. de Koeyer-Schippers, kon de drenkeling (die laarzen droeg) binnen boord wor den gehaald en zo van een wisse dood worden gered. Kolenverenlging „D-E.S.". In de ledenvergaaerlng der kolenver. „D.E.S." werd besloten de duur der ver eniging te verlengen. Er werden aan merkelijk meer brandstoffen dan vorig jaar omgezet. Het ledental nam flink toe. De penningmeester had een winstsaldo van ruim f 500. Het vereiste aantal leden om de sta tuten te wijzigen was niet aanwezig. Een buitengewone ledenvergadering dient nu te worden belegd. 's-GRAVENPOI.DER. Prjjzencommissie geïnstalleerd. Dezer dagen werd door burgemeester J. D. Jansen de plaatselijke prijzen- commissie geïnstalleerd. Deze commis sie is als volgt samengesteld: O. Tis- sing, voorz., M. P. de Dreu, seer., I. Hubregtse, M. J. Huiszoon en W. v. d. Velde. HEINKÏNSZAND. Vergadering Ziekenhulsverpleglng. De onderafdeling van de Zieken huis verpleging Zuid- en Noord-Beve land vergaderde o.l.v. dr P. Staverman. In 1950 werden 22 A- en 4 B verze kerden in een ziekenhuis opgenomen. Voor de A-verzekerden is f2422,93 be taald en voor de B-verzekerden f 884,45. De financiële positie der vereniging is goed. De ontvangsten waren f4850,03 en de uitgaven f4832,83, ba- KAMPERLAND. Oudste inwoner 90 jaar. Vrijdag vierde de oudste inwoner, de heer M. Begthel, zijn 90ste verjaar dag. Vele felicitaties, w.o. één van de burgemeester J. v. d. Maas, vielen hem ten deel. Van zijn 10e jaar tot zijn 75ste jaar is hij als landarbeider werk zaam geweest. De muziekver. „Ons Genoegen" bracht een serenade. Concerten. Zaterdagavond gaven vijf muziek verenigingen van Noord-Beveland een concert in de muziektent in het kader van een serie uitwisselingsconcerten, die beurtelings op de diverse dorpen op N.-Beveland zullen worden gegeven. Namens de ontvangende muziekver eniging „Ons Genoegen" sprak de heer M. Leenpoel. Eervol ontslag burgemeester van Oosterland. B(j K. B. is aan de heer A. C. van der Have op zijn verzoek m.i.v. Juni j.l. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ooster land, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als zodanig bewezen. BRUINISSE. Aquariumvereniging „Willem Deutz" vergaderde. De aquariumver. „Willem Deutz' hield een ledenvergadering in „Het Centrum", waar de voorzitter, de heer J. L. Edelschaap, een uiteenzetting gaf van het uitwisselen van zeedieren en planten uit de Zeeuwse Stromen tegen die uit de Middellandse Zee. Voorlopig zullen deze zeedieren ter beschikking worden gesteld van de Ned. Bond van Zeewater-aquaria, terwijl contact zal worden gezocht met de vissersvereni ging ter plaatse. De algemene indruk van het door de heer Deuts uitgebrachte rapport over de keuri ng der aquariumbakken was zeer goed. Nadat bestellingen op tropische vis jes waren genoteerd, werden enige mooie visjes, door één der leden be schikbaar gesteld, onderling verdeeld. Weg verbetering in Breskens. Naar de A.N.W.B. mededeelt, wordt er reeds enige tijd gewerkt aan het ver beteren van de Rijksweg in Breskens en wel aan het gedeelte van de aanleg plaats van het veer tot de zuidelijke ge meentegrens. De keibestrating wordt hier vervangen door beton. Tevens wordt een parkeerstrook aangelegd en aan beide zijden komt een rijwielpad. Door deze werkzaamheden ontstaan er voor het verkeer tijdelijk moeilijk heden, daar er enige gevaarlijke bochten zijn en het rijwielpad bij de weg is ge trokken. Dit laatste, dat thans in de tijdelijke rijbanen is komen te liggen, wordt nog door wielrijders gebruikt, hetgeen zeer gevaarlijk is, daar het ver keer slechts gedeeltelijk wordt omgeleid. „Uiterst rechts houden", is hier dan ook het parool voor de wielrijders, „lang zaam rijden voor de automobilisten. Planten voor de W.-Z.-Vlaamse jeugd. De Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw in W.-Z.-Vlaanderen heeft zich tot haar afdelingen en tot de scholen ge richt met het verzoek voor de jeugd goedkope planten aan te schaffen, waar van in het najaar tentoonstellingen in gericht zullen worden. Het grenskantoor te Retrancbement geopend. Op 1 Juni werd de doorlaatpost te Retranchement weer voor het toeristen verkeer opengesteld. Reeds de eerste dag bleek, in welk een behoefte dit grenskantoor voorziet. Zo passeerden hier tegen de avond ongeveer duizend fietsers. De doorlaatpost blijft dagelijks voor het toerisme open tot 1 October. Hoewel de laatste jaren in de grenspassage te Retranchement veel verbetering is ge komen, vraagt men zich toch af, of het kantoor deze winter weer volledig zal gesloten worden. Oprichting textielfabrieken Émile Lockefeer, Hulst. Met een maatschappelijk kapitaal van f500.000, verdeeld in 500 aande len van f 1000, is opgericht de Tex tielfabriek Emile Lockefeer N.V. te Hulst. Doel is het fabriceren en ver handelen van geweven en gebreide artikelen in de meest uitgebreide zin. Geplaatst zijn 270 aandelen, vol te storten door inbreng van de Stoom- tricotagafabriek Lockefeer, de Weve rij Lockefeer en de Zeeuwsche Brele- rij v.h. Penneman. Directeuren zijn de heren E. Th., A. A. S. en W. A. M. Lockefeer BRESKENS. Begrafenis dr J. N. C. Broodman. Grote verslagenheid heerste in het hele dorp, toen bekend werd, dat Dr Broodman Donderdag plotseling was overleden. Hoewel reeds lange tijd ziek, kwam het einde onverwacht. Dr Broodman was een man met een bui tengewoon plichtsgevoel. Dag en nacht stond hij klaar voor zijn patiënten. Na een 3-jarige praktijk in Westka- pelle en Domburg kwam hij in 1930 naar Breskens, als arts en gemeente geneesheer. Zaterdagmiddag is onder overwel digende belangstelling zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. Een rij sprekers prees hem als mens en als dokter. Een vrachtauto moest de kran sen en bloemstukken vervoeren, waar in vrienden uit alle lagen der bevol king hem de laatste eer wilden be wijzen. De Ver. van Oud-Leerlingen van Tuinbouwwintercurssussen te Kapelle maakte Vrijdag een excursie naar de Haarlemmermeer en Zuid-Holland. Begunstigd door mooi weer en goede wind zijn de panneboeren bij Yerseke aan het kalken gegaan. Blijft het weer zo, dan zal binnen 14 dagen de grootste helft der pannen klaar zijn. In de raadszaal van het stadhuis van Axel kwam het campagne-comité van het Rode Kruis bijeen met de colleclri ces en collectanten. Deze droegen in to taal af een bedrag van ongeveer f 1900. De voorzitter, dokter A. H. van der Lee, dankte allen hartelijk voor hun mede werking. De reisclub „Ons Genoegen" te 's-H Arendskerke besloot op 19 Juli a.s naar Antwerpen of Rotterdam te gaan Het bijna 4-jarige zoontje van de heer A. van der Have te Yerseke viel op de kleuterschool uit een bank en brak een been. Het knaapje werd naar één der ziekenhuizen in Goes vervoerd. De collecte voor het Rode Kruis heeft te Borssele opgebracht f 209,59 en te WolphaM-tsdjjk f 476,64. De heer Joh. Veerhoek nam ontslag als ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Hij blijft te Borssele kerkvoogd. De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft te Krululngen opgebracht f 644,77 en die voor de Stichting 19401945 f508,85. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan B. en W. van 's-Gravenhage oen brief geschreven over de haven van Scheveningen. Op gTond van hetgeen wordt medegedeeld en mede gezien de huidige benarde financiële omstandigheden, welke tot een uiterste beperking t.a.v. de investe ringen door het Rijk nopen, meent de regering, dat tot het vergroten van de Buitenhaven te Scheveningen niet kan en mag worden besloten. De regering is er zich van bewust, dat aan de haven van Scheveningen in haar huidige vorm enige gebreken kle ven, die het veilige gebruik van deze haven bij ruw weer bemoeilijken. Met name is de uitmonding van de buiten haven in het gebied der bewegelijke ban ken een niet te onderschatten handicap. Bij de afweging van deze bezwaren mag echter niet uit het oog worden verloren, dat door de schipperij over het algemeen veel te weinig rekening wordt gehouden met de werkelijke situatie bij de haven ingang en dat men, veelal tegen beter weten in, tracht binnen te lopen onder omstandigheden,die dit feitelijk niet ver oorloven. De verondiepingen, welke bij storm kunnen optreden, hebben name lijk tot gevolg, dat onzekerheid om trent de beschikbare vaardiepte ont staat. Moderne methode noodzakelijk.' Aan deze onzekerheid kan worden te gemoet gekomen door met toepassing van moderne peilmethoden met een meer zeewaardig vaartuig dan tot dus verre daarvoor werd gebruikt zo spoedig mogelijk na een storm de bodemdiepte te peilen en op grond daarvan de juiste diepte aan de semaphore aan te geven. Dit wordt thans voorbereid. Wat de sterkte van de vissersvloot betreft zij vermeld, dat niet te verwach ten is, dat het aantal vlooteenheden ln de toekomst in betekenende mate zal toenemen. Het Scheveningse loggerbedrjjf zal grote moderne trawlers niet gaan ge bruiken, omdat de marktverhoudingen voor verse vis te Scheveningen aan der gelijke schepen geen voldoende be staansmogelijkheden bieden. De situatie is thans zo, dat, indien de export-mogelijkheden voor gezouten ha ring in de eerstkomende jaren niet ver beteren, de vrees niet ongegrond is, dat de huidige loggervloot te groot zal blij ken te zijn. De regering is dan ook van mening, dat, aangezien op korte afstand van Scheveningen, nl. te Hoek van Holland Minimum wachtgeld voor gewezen K.N.I.L.-militairen. De regering heeft aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de minister van Uniezaken ln nauw overleg met het mi nisterie van Sociale Zaken, concrete voorstellen heeft geformuleerd, met be trekking tot de minimum-wachtgelden voor gewezen K.N.I.L,-militairen, welke thans nog een onderwerp van overleg uitmaken met de minister van Finan ciën. Verbouw en bouw van scholen nog meer aan banden. De minister van O., K. en W. heeft zich genoodzaakt gezien te bepalen, dat voor de verbouw van scholen, waaraan de kosten f 15.000 te boven gaan, tot nader order geen Rijksgoed keuring zal worden verleend. Voor de bouw van scholen, welke dienen voor het vervangen van reeds bestaande schoolgebouwen, zal eerst Rijksgoed keuring worden verleend, nadat deze scholen op een vast te stellen urgen- tielijst zijn geplaatst. Voor de bouw of uitbreiding van andere scholen zal slechts de Rijksgoedkeuring worden verleend, nadat plaatsing op de ur gentielijst is geschied dan wel door de minister een urgentieverklaring is af gegeven. T.a.v. de bijzondere scholen is het bovendien nog noodzakelijk, dat een verklaring wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur in stemt met de urgentie van de bouw of de verbouw van de school en voorts, dat het financieringsplan in orde is. en te IJmuiden, uitwijkhavens beschik baar zijn, waar de schepen in noodge vallen kunnen binnenvallen, men genoe gen zal moeten nemen met de omstan digheid, dat men slechts kan beschikken over een tijhaven, welke door deze sehe pen alleen tijdens hoog water of kort vóór of kort na hoogwater te bevaren is, Sombere situatie in de schoen industrie. Bij de directie van de Robinson Schoenfabrieken te Nijmegen is de mededeling binnengekomen, dat de wachtgeldregeling officieel is goedge keurd. Bij de directie van de Swift verwacht men ook elk ogenblik de of ficiële goedkeuring daarvan. De werk tijdkorting ln de Nijmeegse schoenfa brieken was reeds goedgekeurd. Bij Robinson werd gister niet gewerkt. Er zullen deze week slechts twee drie werkdagen worden ingevoegd. Bij de Swift wordt nog alleen ge werkt in de afdeling bodemonderde len. Daar zal men nog 5 6 dagen werk hebben voor het afmaken van monsters. Eind van de week zal de fabriek geheel stil liggen. Officiële mededeling over afvoer Kon. Landmacht uit Indonesië. In een gezamenlijk communiqué de len de Indonesische en de Nederland se regeringen officiëel mede, dat op 4 Juni de afvoer van de Kon. Land macht uit Indonesië voltooid en dat op die datum tevens alle leden van het voormalige K.N.I.L., voorzover zij niet zijn overgegaan naar de Indone sische strijdkrachten of in Indonesië zijn gedemobiliseerd, naar Nederland zijn overgebracht. en over de grenzen De meer dan zeventig van Helgo land afkomstige vissers, die Donder dag op het eiland waren teruggekeerd uit protest tegen het voordurend ge bruik van Helgoland als oefendoel voor geallieerde bombardementsvlieg tuigen en tegen de ontmanteling van de nog in tact zijnde haveninstallaties, zijn Zondagavond laat in hun treilers scheep gegaan naar het vasteland. In officiële kringen in Amman is het bericht van een Egyptisch blad, dat Ko ning Abdoellah van Jordanië de jonge Koning Feisal van Irak tot troonopvol ger zou benoemen, met nadruk tegenge sproken. Zaterdag heeft de Amerikaanse rege ring het reizen van Amerikaanse onder danen naar Tsjecho-Slowakije, waar de correspondent van Ass. Press, William Oatis zich sedert 6 weken in hechtenis bevindt, verboden. Egypte heeft de Amerikaanse „Soco- ny Vacuum Oil Company" verzocht haar directieraad naar Egypte te verplaatsen, evenals de Anglo-Egyptian Oilfields hebben gedaan. Bulgarije heeft by de Ver, Naties ge protesteerd tegen het systematisch ver storen van de vrede in de Balkan door Griekenland. De opstandelingen van de Vietminh hebben Maandag opnieuw twee Franse posten aangevallen, bij Phoely en Ninh- binh. Tijdens het weekeinde werden aan vallen op drie posten bij Phatdien afge slagen. Zondagavond ts brand uitgebroken tijdens een ontspanningsbijeenkomst in een zijdefabriek te Hikone (Japan). 23 arbeidsters kwamen 'om het leven en meer dan 20 werden gewond. Kleine handelaars in de gehele Ver. Staten trachten steun te krijgen voor een onmiddellijke prijsverlaging met 20 pCt, waartoe het initiatief is genomen door de Smaller Businessmen's Associa tion. De Zweedse regering heeft besloten de exportbelasting op krantenpapier per 1 Juli te verhogen van 200 tot 260 kro nen per ton. De Hoge Commissaris van Nederland, de heer Lamping, zal zich vandaag op reis begeven naar Semarang en Soera- baja voor een verblijf van enige dagen, dat een particulier karakter draagt. ,In principe zal sleohts de circulatie bank van de Javasche Bank door de re gering worden genationaliseerd. Het bankbedrijf zal als normaal particulier bedrijf kunnen voortbestaan", aldus deelde de Indonesische minister van Fi nanciën, mr Wibisono, aan Aneta mede. De vpfttg Nederlandse oorlogsinvali den, die Woensdag voor een bezoek aan België zijn vertrokken, zijn Zaterdag avond via Maastricht naar huis terugge keerd. In de wateren voor de Nederlandse Irust zal een grote internationale mij nenveegoefening worden gehouden van 27 Juni tot 10 Juli as. (Van onze Utrechtse correspondent.) Aangezien de toestanden lil de vervoerswereld zioh snel wyzigen, wil de Prot.- Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel tydlg zy'u bakens ver zetten. De P.C.B. houdt zich druk bezig met het uitwerken van reorganisatie voorstellen. In het najaar zal een buitengewone algemene vergadering van de Bond de nieuwe koers van de organisatie bepalen. Dit deelde de heer A. Meines uit Utrecht mede op de 43ste algemene ver gadering van de P.C.B. te Amsterdam. In zijn openingsrede herinnerde de heer Meines eraan, dat in de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin ons volk leeft, het bezit zo economisch mogelijk moet worden verdeeld. Naar onze vaste overtuiging leiden veie geïnvesteerde kapitalen in de wegsectoren tot node loze verspilling, verklaaide de voorzit ter. Overigens meende hij tegen agi tatie uit de sector goederenvervoer iangs de weg dat de kapitalen, welke thans in liet spoorwegbedrijf worden ge- investeerd, volledig verantwoord zijn. In de toekomst zullen ze hun rente opbren gen door besparingen in het gebruik van energie e.d. CRITIEK. De afgevaardigde van Venlo kwam verklaren, dat de Personeelsraad van de Ned. Spoorwegen (waarin ook de P.C.B. zitting heeft) eigenlijk niets voor het personeel doet. Vroeger verschenen t,e afgevaardigden van het personeel vóór d tafel. Nu zitten ze om de tafel. De gang van zaken met de Koninginnedag Dewijst, dat die nieuwe plaats de Perso neelsraad tot passiviteit heeft gebracht. Dreigde de afdeling Venlo met opzeg ging van het vertrouwen in het hoofd bestuur, vanuit Haarlem kwam men zelfs met een motie van afkeuring met betrekking tot liet beleid in de werk plaatsen en depóts van de N.S. De uitbesteding van het werk heeft tot gevolg, dat velen thans minderwaar dige arbeid moeten doen. Hier, aldus Haarlem, treedt het beginnend verval bij het bedrijf aan de dag en tevens het verval in de organisatie. Want gij, zo bezwoer de Haarlemmer het hooidbe- stuur, werkt daar aan mee! De heer Meines, de aangevoerde be zwaren en dreigemenien beantwoor dend, sprak uit, dat het hoofdbestuur zowel aan vriendelijke woorden als aan uitingen van critiek somtijds behoefte heeft. Wij kennen uitlatingen ais Venlo deed wei, zei hij. De Personeelsraad krijgt nu eenmaal altijd te horen, dat hif de spoorwegdirectie op de knie zit en dat hij niets anders doet dan ja-knikken. Maar hoe men na 50 jaar vakveyeni- gingsarbeid nog zo spreken kan, is mij een raadsel, merkte de heer Meines op. Inderdaad, de Personeelsraad behoelt bewaarder van een kostbare erfenis. (Van onze Utrecntse correspondent). In een samenkomst iu (le Engelse kerk op het Bagijnhof te Amsterdam heeft de juridische faculteit van de Vrfje Universiteit haar eerste hoogleraar her dacht. Deze eerste docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid, mr D, F, D. Fabius, die in 1880 zijn hoogleraarsambt aanvaardde, was in 1851 geboren. Prof. mr H. Dooyeweerd, reclor- magnificus van de V.U. het laatst overgebleven lid der faculteit, dat zeil nog de colleges van Fabius had gevolgd en in zeer nauwe aanraking met hem was geweest herinnerde eraan, dat Fabius de door Groen van Prinsterer getrokken lijnen wilde verdedigen tegen datgene, wat hij in later tijd veroordeel de in de A.R.-partij. In zijn omgang was Fabius een man van strenge vorm, die voor gemoedelijk optreden niet te vin den was. Hij had echter een teer ge loofsleven. De ernst en oeginselvastheid van Fa bius hebben we nodig in een tijd, waarin de beginselloosheid wordt aangeprezen, zei proi. Dooyeweerd. De eigenlijke herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. mr I. A. Die penhorst. Deze stelde vast, dat Fabius geen figuur van uitzonderlijke grootte was. Het nageslacht is niet enthousiast over Fabius. Hervormingen heeft lifj niet gebracht. Een gevierd leermeester was hij niet. Sociaal besef ontbrak hem. Desondanks moet men Fabius een op vallende figuur noemen, een verdienste lijk politicus, een vaardig dagblad schrijver en bovenal een echte hoogle raar. Hij had echter zijn gebreken aan de buitenkant en dat stootte velen van hem af. Fabius was vaak fel, stekelig en nij dig. Toch is zijn werk doorkruid met humor. Zijn geringe invloed moet ver klaard worden uit het feit, dat zijn bij zondere denkbeelden hem in de afzon dering dwongen. Voor deze denkbeelden vond hij geen klankbodem. Fabius miste het vermogen om zich bij de loop der gebeurtenissen aan te sluiten. Bij het eind van zijn veertigjarig hoogleraar schap waren Fabius ideeën nog precies eender als toen hij zijn ambt aanvaard de. Overheerst bij de eerste aanblik van Fabius het donker, nauwkeurig be schouwd wint hij aan aantrekkelijkheid. Zijn betekenis en grootheid ligt hierin, dat hij de Calvinistische rechtsweten schap hielp bouwen. En mocht hij dan het sterkst zijn in zijn critische werk zaamheid, hij bewaarde een kostbare geestelijke erfenis, die na" restauratie voor het heden haar waarde niet heeft verloren. niet meer voor de tafel te komen, maar zit met de directie om een tafel. Die veranaerde positie behoort men echter uitsluitend als een verbetering le zien. De tijd is voorbij, dat de vakbewe ging als een steigerend paard tegen over de directie verscheen. Thans ken nen wij het overleg. Vroeger moesten conflicten uitgestreden worden, heden kunnen wij veel conflicten voorkomen. En in economisch opzicht zijn we, mede dank zij de Personeelsraad, al veel ver der dan tal van bedrijven, waar men straks nog aan de P.B.O. moet begin nen. De voorzitter zette uiteen, noe de gang van zaken met Koninginnedag was. Aangaande het ongenoegen van de werkplaatsen deelde hij mede, dat de overgang van het stoomwezen op de electrische- en dieseltractie onvermijde lijk een reorganisatie met zich bracht. Herdenkingsdienst te Utrecht. (Van onze Utrechtse correspondent.) In een drukbezochte samenkomst in de Domkerk te Utrecht heeft de Ver. tot Chr. Hulpbetoon aan Blinden haar 30-jarig bestaan gevierd. Tegelijk werd in herinnering gebracht hoe de Vereni ging 25 jaar geleden haar bekende te- huls „Sonneheerdt" te Ermelo mocht openen. Ds W. F. ten Rouwelaar, Luthers predikant te Ede, die als voorzitter van de jubileum-commissie de bijeen komst leidde, overhandigde aan de voorzitter der Vereniging, ds B. J. C. Rljnders, oudzendingsdirector van de Hervormde Kerk, het jubileumge schenk, bestaande uit een bedrag van f33.914, bijeengebracht door „Sonne heerdt" vrienden uit het hele land. Aan ds Rijnders was de taak enige grepen uit de geschiedenis van de jubilerende Vereniging en haar tehuis te doen. „Sonneheerdt" is een tehuis voor blinden het heeft echter niets van een rusthuis. Er wordt gewerkt en ver diend. Men begon in 1926 met 17 be woners; momenteel zijn er 74 blinden werkzaam in verschillende takken van arbeid (o.a. weverij en drukkerij), ln 1930 brachten de werkzaamheden f2166 aan inkomsten op. In 1950 werd al voor f216.000 verkocht. Al de jaren van zijn bestaan moest „Sonneheerdt" het stellen buiten sub sidie van de overheid. Gelukkig heb ben duizenden begunstigers de voort zetting van het werk mogelijk ge maakt. Ook konden de gebouwen tel kens worden uitgebreid. Plannen voor uitbreiding liggen klaar en de bouw vergunning kwam reeds af. De som door ds ten Rouwelaar overhandigd, dient als eerste bouwsteen. Waneer de nieuwbouw waarvoor nog kapitalen nodig zijn! gereed is, zal men wellicht een aantal aanvra gen om opneming kunnen inwilligen. Men heeft een wachtlijst met zestig namen. Zelfs uit Indonesië vraagt men om plaats Dr W. G. Harrenstein, emer. Geref. predikant te Amsterdam, zelf blind, sprak over „Blijdschap en blindheid". Nadrukkelijk stelde hij vast dat ook in het leven van de blinden de blijd schap een wezenlijk element is. Het blindenkoor „Inter Nos" uit Er melo verleende medewerking aan het welslagen van de herdenkingsdienst. Met een toogdag op „Sonneheerdt" zelf is de jubileumviering gesloten. Ne<l. Herv. Kerk. Beroepen 'door de classis Amersfoort (als pred. voor de opleiding van Suri naamse voorgangers bij de Evang. Broe dergemeente te Paramaribo) J. M. v. d. Linden te Zeist. Aangenomen naar Rijssen, J. Hovius te Hoogeveen, die bedankte voor 's-Gre- velduin-Capelle; naar Beusichem, W. Goedhart, cand. te Hilversum. Geref. Kerken, Tweetal te Driebergen-Rüsenburg, J. v. d. Berg te Souburg en Th. Struys te Diever. Beroepen te Blija, E. Torenbeek, res. legerpred. te Ede; te Groningen (vac. J. F. H. v. d. Bom), J. C. Hagen te Leeu warden. Aangenomen naar Amsterdam-W. (2 vac.) M. Wilschut te Hilversum en C. v. d. Tas te' Honselersdijk; naar IJsselmui- den (tevens ziekenhuispred. voor Zwol le) G. Tom te Oudeschoot; naar Palem- bang, K. L. F. le Grand te Twijzel, thans res. legerpredikant in Indonesië. Geref. Kerken (Art. 81 K.O.). Beroepen te Semarang K. Brüning te Mildam. Bedankt voor Hattem, R. H. Bremmer te Zwolle. Examens De classis Tholen der Geref. Kerken heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer A. G. Baayen te Bergen op Zoom, cand. aan de V.U. Aan de tf.U. zijn geslaagd voor het cand.-examen theologie de heren A. T. Besseiaar en J. v. d. Peppel, beiden te Amsterdam. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-LANK N.V., GOES. Nederland 1947 larlening 1947 Inv. Certïf. Ned. 1962-64 cum Grootboek 1946 89# 99*4 90 89*i 99*4 90H <M 3*4% Kon. OI. '50 107<8 C. Hd. Ind Bk 49*4 89 Nat. Handelsbk Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs en Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven# L. Bros en UuU. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Dito 6% um pref. wd 169J4 Wilton 159 Biliton le rubr 280 Dito 2e rllbr. 19351 Dordtsche l'etr. 284/; Kon. Olie 300 9134 15134 153 174 17534 29234 11734 11434 132 130 16531 165 - 13134 15934 mi 15234 15134 23254 23031 337 340 24731 24234 16»! 154 190 28634 29834 Dito onderaand. 299 298*4 Moeara Euim 490 490 -A'dam Rubber 119*4 113)4 Bandar Rubber 112 Deli Bat. Rubb. 100 101 Kendeng Lemboe 87*4 O.-Java Rubber 36 De Oostkust 89*4 90 Serbadjadi 41 Holl. Am. lijn 173 170 J ava -China - J ap.lij n 125*4 Kon. Boot 129J4 127*4 Kon. Paketvrt 121 120 Ned. Sch. Unie 152*(j 150 v. Ommeren's S> 192 187*4 Rott. Lloyd 143*4 142 Stv Mij Ned. 153 151 H.V.A. 126 124 Java Culta 56 N.I.S.U. 94)4 94 Vorstenlanden 25*4 25 Deli Bat. Mij urn 110*4 Deli Mij 99*4 98*4 Senembach 91*4 93*4 Muller en Co 168*4 164*4 A'wamsche Bk 159*4 159*4 R'damscbe Bk 162*4 163*4 Escompte Bk 55*4 55?6 Twentsche Bk Overzeese gas Borneo Sumatra Internatio Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Keunecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New-York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. Hudson Motor 55*4 113*4 162 85 47*4 59-/4 83*4 57 40*4 85 46*4 UA 55*4 112 161 85*4 47*4 59 8-1 5/*4 40*4 46*4 6*4 47*4 4 <$i 116 20*4 313*4 66 93*4 65*4 40*4 22 20*4 22*4 2H?4 19*4. 115)4 20 113*4 65*4 94*4 65*4 39*4 22 20)4 21*4 28*4 19*4

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2