AFWIJZENDE HOUDING VAN RUSLAND Burgemeester Bosselaar gehuldigd met 25 jarig jubileum GEEN NAJAARSKERMIS TE GOES PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Atlantisch Pact moet op de agenda Was Roosevelt te toegevend? SNIPPER w /i NIEUWS Brutale diefstal uit Amster dams postkantoor. Minister Mansholt voelt niets voor „het avontuur" Houdt dat in dc gaten 't gaat om onze soldaten. Aagtekerke vierde feest Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'* Hoofdkantoor: Goes, X- Vorststr. 80, Tel. 2438 by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen*. Dtjkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Ie J AAK GANG No. 1881 DINSDAG 5 JUNI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 u. Maan op 4.56 u., onder* 23.13 u. Hoogwater op Woensdag 6 Juni: Vlissingen: 2.57 u. 1.86 m., 15.14 u. 1.89 m., Terneuzen: 3.25 u. 2.06 m., 15.46 u. 2.07 u. Wemeldinge: 4.42 u. 1.58 m., 17.05 u. 1.58 m. Vlissingen: 4.30 u. 1.32 m., 16.50 u. 1.32 m. miii mm li iiiiiiiiiiiiiMiiiiii—■win mil ia ACHESON OVER OVEREENKOMST VAN JALTA Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor de verenigde senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten afgerekend met de critiek van de republikeinen, dat, als gevolg van de overeenkomst van Jalta, o.m. Mandsjoerije in handen der Russen is gespeeld, die hierdoor de beschikking kregen over een gebied van waaruit zy nu Japan kunnen bedreiger. In een uitgebreid overzicht van de Amerikaanse politiek t.a.v. het Verre Oosten, bestreed Acheson de republi keinse mening, dat de regering-Roose- velt volkomen verkeerd zou hebben ge handeld door een zeer hoge prijs te be talen voor Russische deelneming aan de oorlog tegen Japan, dat een week, na dat het ook de Sowjet-Unie tegen zich had gekregen capituleerde, naar wel aangenomen wordt, omdat de twee atoombommen op Hiroshima en Naga saki de Jappen van verdere tegenstand deed afzien. „Toen de V.S. in Februari 1945 de overeenkomst van Jalta sloten, was het nog niet bekend, of wy erin zouden slagen atoombommen te vervaardigen", aldus Acheson. „Deze zekerheid hadden wij eerst verscheidene maanden later en ook toen zou het nog geruime tijd duren voordat wy in staat waren atoom bommen tegen de vyand te gebruiken. De Amerikaanse militaire leiders waren op dat tydstip eenstemmig van mening dat het op de knieën brengen van Japan een verschrikkeiyke en zeer bloedige slag zou vergen. Wy achtten het daarom op dat tijdstip zeer belangrijk dat ook de Sowjet-Unie aan de oorlog tegen Japan zou deel nemen. Er bestond hoegenaamd geen twyfel over dat de Russen mee zouden doen. De vraag was echter wanneer, 't Grote gevaar bestond dat de Sowjet-Unie ons de oorlog tegen Japan zou laten voeren en dat zy mee zou gaan doen, wanneer de kryg ln feite was afgelopen en wy onze mensen en goederen hadden geof ferd «mi de Japanners .in hun eigen land te verslaan. De Russen hadden dan in een zeer gunstige positie verkeerd om eisen te stellen. Wij hebben toen te Jalta de volgende overeenkomst gesloten: De Sowjet-Unie zou, drie maanden na het einde van de oorlog in Europa, Japan de oorlog ver klaren (de Russen hadden deze termyn bedongen om hun troepen te hergroe peren. zy voerden voorts aan dat, by een vroegere deelneming aan de strijd, de Transsiberische spoorweg overbelast zou geraken. Red.) Voor haar deelne ming aan de strijd tegen Japan werd de Russen toegezegd: de Zuidebjke helft van het eiland Sachalin, de ten Noor den van de eigeniyke Japanse eilanden gelegen eilandengroep der Koerillen en het herkrijgen van hun vroegere be langen in de havens Port Arthur en Dairen en in de beide spoorwegen door Mandsjoerije", aldus Acheson. PERZIE ZET DOOR. Voigens berichten in de Perzische pers zal de uit drie leden bestaande Perzische olieraad Woensdag naar Aba- dan vertrekken om de installaties van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij over te nemen. Dit besluit was Maandag genomen op een gezamenlijke vergadering van de gemengde commissie voor de nationa lisatie van de olie-industrie en de olieraad. Deze vergadering, welke on der voorzitterschap van Mossadeq stond, werd gehouden in de slaap kamer van de premier, die overwerkt is, aldus de genoemde berichten. Ook zou op deze bijeenkomst de eindredactie van het Perzische ant woord op de jongste nota van Enge land zijn goedgekeurd. Men verwacht te, dat het antwoord Dinsdag aan de Perzische ambassadeur te Londen zal worden gezonden, met de instructie om het aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, te over handigen. f T 1 t 1 £>U r..u. is aan dr A. jLoudon, op zijn verzoek per 1 Juni j.l. eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State. Tot lid van de Raad van State is be noemd de heer F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol. De burgemeester van Hilversum, mr J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar is gisteravond te zijner huize onverwacht overleden. De diri gent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, Eduard Flipse, is gister avond op een jubileumconcert in de Rotterdamse Schouwburg in tegenwoor digheid van tal van genodigden, harte- iyk gehuldigd in verband met zijn 25- jarig jubileum als dirigent. In de Waalhaven is gisteren een 1500 ton me tend Rynschip tydens het laden van fos faat uit een Frans schip, doormidden gebroken en gezonken. De schipper en zyn personeel wisten zich te redden. Op de Waddenzee is gisteren een Texels vissersscheepje dat zich op een met boeien afgezet gebied bevond, door een oefentorpedo, die door een onderzeeër was, afgeschoten, geraakt en gezonken. Dc twee opvarenden konden door een marine-volgboot gered worden. In In donesië is opgericht de Ned. Chr. Werk nemersorganisatie (N.C.W.I.) waarin zowel ambtenaren als particulieren zyn ondergebracht. De nieuwe organisatie is gegroeid uit het C.N.V. in Indonesië en zal aansluiting bij het C.N.V. in Ne derland verzoeken. Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft geweigerd de executie van de zeven Duitse oorlogs misdadigers die in de gevangenis te Landsberg verblijven, verder uit te stellen. „DE SOWJET-REGERING ls van mening dat het noodzakeiyk en nuttig ls zo spoedig mogeiyk de raad van Ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden byeen te roepen om de. belangrijkste kwestieu te onder zoeken, welke betrekking hebben op de opheffing van de spanning ln Europa en het vestigen van de vrede" aldus de nota die de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der grote drie gisteren uit handen van hun Russische collega Gromyko ontvingen. Deze nota was het antwoord op het aanbod der Westoiyke mogendheden aan Moskou om ln Juli de ministers conferentie te Washington doorgang te doen vinden op basis ran een der drie, door de Westeiyke mogendheden voorgestelde agenda's. „De Sow jet-regering is echter van mening, dat de conferentie der plaats vervangers moet worden voortgezet om overeenstemming over de kwestie van het Atlantisch Pact en de Amerikaanse steunpunten overzee mogeiyk te maken" aldus gaat de nota verder. In feite betekent dit antwoord derhalve een weigering. „Een openhartige bespreking van deze kwesties, welke de wezenlijke oorzaak van de verslechtering der betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de drie Wes- teiyke mogendheden zyn, zou de sfeer ln Europa aanzienlijk verbeteren en het werk van de ministers van buitenlandse zaken verlichten", wordt verder gezegd. Publiek keek rustig toe en de dief verdween. Op een even verbluffende als brutale wijze heeft Zaterdagmiddag tegen het middaguur een circa 28-jarige man kans gezien f5.000.uit een geldtrommei, achter het loket, in het postkantoor aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, te pakken en spoorloos te verdwijnen. De man zei tegen de loketambtenaar, dat hij een rekening by de postcheque- en girodienst wilde openen en de amb tenaar ging het daarvoor vereiste invul- formulier halen. NauweUjks had de ambtenaar zyn post verlaten, of de man klom op de balie, deed een greep in de op het bureau staande geldbak, pakte een stapeltje bankbiljetten en manoeu vreerde op behendige wijze tussen het aanvankelyk sprakeloos staande publiek naar de uitgang toe. De ambtenaar, te rugkomend met het formulier, bemerk te wat er was geschied en maakte alarm. Twee personen renden naar bui ten. Zy hadden echter het nakijken, want de dief had zyn fiets gereed staan. Vragen van Tweede Kamerlid aan minister In 'tVeld. Het lid van de Tweede Kamer, de beer Posthumus (Arb.), heeft aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de volgende vragen schrif telijk gesteld: 1. Is het juist, dat door de Rijksge bouwendienst een huurovereenkomst is aangegaan, waardoor één der twee bestaande hotels in Terneuzen aan zijn bestemming onttrokken wordt en ge bruikt zal worden voor andere doel einden? 2. Is deze overeenkomst tot stand gekomen, nadat gebleken is, dat er wel belangstelling was van gegadig den, die bereid zouden zyn het be trokken pand opnieuw als hotel te exploiteren? 3. Indien beide bovenstaande vra gen bevestigend beantwoord moeten worden, is de minister dan van me ning, dat Terneuzen en omgeving met het éne overblijvende hotel en de daarbij behorende vergaderruimte voldoende uitgerust zyn, dit mede ook met het oog op het streven van de re gering om het toeristenverkeer in ons land te vergroten? 4. Hebben bij het aangaan van deze huurovereenkomst door het Rijk an dere overwegingen een rol gespeeld, die gewichtiger zijn dan die, in de vorige vraag genoemd? Nederlander bij auto-ongeval in Duitsland omgekomen. By een auto-ongeval in de buurt van Dusseldorp Is de 62-jarige B. H. Blan kenberg uit Aerdenhout, directeur van de chemische fabriek „Noord-Holiand" in Beverwijk, om het leven gekomen. „Derhalve is de Sowjet-regering bereid haar vertegenwoordiger naar de minis tersconferentie te zenden, zodra de voorconferentie de kwestie van de op neming van het Atlantisch Pact en de Amerikaanse steunpunten in positieve zin heeft opgelost." Ter conferentie stelde de Sowjet-af- gevaardigde, Andrej Gromyko, gisteren opnieuw voor, dat het betwiste punt zou worden opgenomen onder de punten, waarover geen overeenstemming is be reikt. De Britse-afgevaardigde, Ernest Da- vies, zei, dat de Sovjet-nota neerkwam op een verwerping van de Westelijke nota's. De Sowjet-delegatie wist zeer goed, dat de Westelyke afgevaardigden de opneming van de kwestie van het Atlantisch Pact niet konden aanvaar den. Het had weinig nut, dat de plaats vervangers verder bleven discussiëren over het Atlantisch Pact, aldus Davies. Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het eiland „Van Brienenoord" in de Rotterdamse Maas ter gelegenheid van een samenkomst van clubhuiskinderen uit talrijke plaatsen der lands. De Koningin nam overal een kijkje en liet zich door leiatsen des lands. De Koningin nam lichten over het werk met zijn talrijke facetten. Koningin Juliana temidden van de jeugd. Politiek van stabiliteit en bestaanszekerheid blijft gewaarborgd „Ik hecht er aan op te merken, dat ik niet van mening ben, dat de onge wisse periode waarin wy nu leven, de morele aanspraken van de landbouw op een voortzetten van een beleid dat ge richt is op bestaanszekerheid, verzwakt. Ik zou het niet slechts als een afwyzen van de aangegeven beleidslijn, doch zelfs als een verandering in de doelstelling van het beleid zien, indien zou worden overgegaan tot een politiek, welke min der is gebaseerd op stabiliteit en be staanszekerheid en zich meer zou over geven aan „het avontuur". De nood zaak van een totale heroriëntatie in het beleid is in de verdere toekomst niet uitgesloten, doch dit behoeft geenszins te betekenen, dat zekere doelstellingen daarby uit het oog worden verloren" zo verzekert minister Mansholt in zijn memorie van antwoord op het eindver slag der rapporteurs der Eerste Kamer over de begroting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Als om te bewyzen hoezeer het hem ernst is deze politiek van bestaanszeker heid door te voeren heeft de minister een overzicht gegeven van de maatrege len en plannen die uitgevoerd zullen worden in de land- en tuinbouw. Zo wordt medegedeeld dat aan de Stich ting voor de Landbouw is toegezegd dat in de loop van het seizoen nader over leg zal plaats vinden over de vraag of, en zo ja in welke mate in de akker bouwsector de voor de oogst 1951 in het vooruitzicht gestelde prijzen herziening zuilen behoeven. Wat de export naar Duitsland betreft is de minister gema tigd optimistisch: „Indien het voor de maanden April en Mei bereikte resul taat dat ca. 70 pet. van het aan Neder land toegekende export-quotum naar Duitsland gebruikt zal worden voor de agrarische export, ook later gecontinu eerd kan worden, lijken de vooruitzich ten op langere termyn niet onredehjk. De vrees dat Nederland voor het ver krijgen van deze exportmogelijkheden bepaalde verplichtingen op zich zou heb ben genomen, is ongegrond. De'minister deelt verder mede, dat hy het eens is met die leden der Eerste Kamer, die menen dat de Landbouw er zich op zal moeten toeleggen met een constructief plan te komen voor de instelling van een publiekrechtelyk Landbouwschap. Hy acht echter de tyd nog niet rijp voor het nemen van concrete beslissingen. De vergroting van de oppervlakte cultuurgrond door landaanwinning, in poldering, droogmaking en ontginning wordt door de minister ais belangrijk beschouwd. De inpoldering van aange slibde gronden levert ongeveer 500 ha. grond per jaar op, terwyl door verdere inpoldering van de IJsselmeerpolders «er jaar rond 5000 ha. bruto worden toegevoegd. Ten gevolge van wegenaan leg, aanleg van vliegvelden en sportter reinen en wegens gebruik voor huisves tingsdoeleinden wordt anderzyds echter weer plm. 2500 ha. grond van de totale oppervlakte cultuurgrond ontnomen. TUINBOUW EN FRUITTEELT. Ten aanzien van de handel met West- Duitsland is de minister gematigd op timistisch. Hij waarschuwt echter dat de mogelijkheid van stagnatie niet is uitgesloten en dat derhalve grote aan- dacht'dient te worden besteed aan een vergroting of handhaving van de export naar andere landen. Na een motivering van de afwijzende beschikking op het verzoek van de Stichting voor de Land bouw om op een aantal koude-grond- producten van de oogst 1950 een toe slag te verlenen tot 75 pet. van de door het Landbouw Economisch Instituut be rekende kostprijs hiermede zou een bedrag van bijna 8 millioen gulden zijn gemoeid! deelt de minister mede dat 150.000 in de begroting is opgenomen voor de steunverlening aan kleine tuin bouwbedrijven. Voor deze steunver lening, die bestaat uit het ter beschik king stellen van hulpmiddelen en het geven van diepgaande voorlichting, ko men slechts die mensen en bedrijven in aanmerking, die voldoende perspectief, bieden. Daarnaast is een credietregeling in voorbereiding genomen, welke zal steunen op gelden van de Marshall-hulp en waarby ook gemeenten en provincies, boerenleenbanken en veilingen zullen worden ingeschakeld als risicodragen- den. Wat de fruitteelt betreft, met de op vatting, dat met verdere uitbreiding voorzichtigheid, moet worden betracht, kan de minister instemmen en de waar schuwing, welke de Nederlandse Fruit telers Organisatie tegen te grote uit breiding heeft doen horen, acht hij op haar plaats. Dit houdt evenwel niet in, dat het regelmatig stichten van nieuwe bedrijven zou moeten worden stilgezet. In dit licht moet dan ook de reesrve- ring van 1500 ha. grond in de Noord- Oostpolder worden gezien, waarvan het in de bedoeling ligt voorlopig niet meer dan 476 ha. aan fruittelers te geven. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. In de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het ontslag nemen van prof. mr R. Kranenburg, die benoemd is tot lid van de Raad van State, is be noemd verklaard de heer S. de Jonge te Enschedé. KONING GEORGE MOET RUST HOUDEN. De Koning van Engeland, George de zesde, heeft alle openbare ontvangsten voor ten minste vier weken afgelast. Hij zal een periode van volledige rust in gaan, zo is te Londen medegedeeld. Volgens een verklaring van Buckingham Palace is de longaandoening van de Koning nog niet geheel genezen. Duitsland gaat weer oesters vissen. Aan de Westkust van Sleeswyk-Hol- stein zal dit jaar na een onderbreking van 25 jaar de oestervisserij worden hervat. Ruim een half millioen „zaad oesters" driejarige, ongeveer 40 gram zware schaaldieren zyn door een oesterfirma ln Nederland gekocht en op de „Wyker Bank" uitgezet. Reeds in het komende najaar zullen de eerste bin nenlandse oesters van de kust van Sleeswyk-Holstein weer aan de West- Duitse markt verschynen. De stand is nu gebracht op f 8400.19. Nog f 100.scheiden ons van de f 8500.Welke goede ge vers maken dit bedrag snel vol? Een belangrijk feit is, dat men te Kortgene een grote inzameling gaat houden voor het Chr. Militair Te huis in Middelburg. Trouwens er wordt in de loop van deze maan den niet stil gezeten. Overal steekt men de voelhorens uit, of er moge lijkheden kunnen worden gevonden voor een grote inzameling. Eerst dan kan worden bereikt, dat ook ieder een steentje bijdraagt. Kort gene gaat nu dus een voorbeeld ge ven, dat ter navolging zal strekken. Een onbekende heeft de huisva der van het Mil. Tehuis een bedrag van 50.ter hand gesteld. Hij wilde zijn naam niet genoemd heb ben en wij willen hem in dit stikje hartelijk dank brengen voor deze mooie gift. Verder kwamen nog de volgende giften binnen: W. L. W. te G. 2.50, Geref. Kerk te 's-Graven- polder f 11.50, Adri Sturm, Middel burg, inzameling met bouwsteen- tjesf f 10.10, Bram Schout, Seroos- kerke eveneens met bouwsteen tjes) f5.Graag zouden we zien, dat deze druppels, die nog nako men, aangroeiden tot een aanzien lijke stroom, waardoor spoedig het vereiste bedrag bijeen zou zijn. V weet het: op giro 68787 t. n. v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" kun nen alle giften worden gestort. Gemeenteraad verhoogde presentiegelden Nog geen vjjf kwartier had de gemeenteraad van Goes gisteren nodig om zich door een agenda van zeventien punten heen te werken. Alleen het voorstel van B. en W. tot verhoging van het presentiegeld der raadsleden en dat tot het onveranderd laten van aantal en duur dei' kermissen, lokten enigszins uit gebreide discussie uit. Het eerste voorstel werd tenslotte aangenomen m,et de stemmen van de heer Zuidema (A.R.) en De Roo (V.V.D.) tegen. Het tweede werd in zoverre afgewezen, dat de raad besloot de najaarskermis af te schaffen. Tegen de afschaffing stemden de K.V.P.-leden en de heer Merison (Midden standsparty). Tot de voorstellen, die vrijwel zonder meer onder de hamer door gingen be hoorden de benoeming van de heer D. R. Klootwijk tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Goese Lyceum en de verkoop van het verzochte bouwter rein aan de Gereformeerde Kerk. DE PRESENTIEGELDEN. De discussie over de voorgestelde ver hoging van het presentiegeld voor de raadsleden van f 5.tot f 7.50 wordt geopend door de heer De Roo, die stelt, dat aangezien de raad vrijwel aityd des avonds vergadert, de raadsleden geen verlet hebben en hieraan dus geen ar gument kan worden ontleend voor dit voorstel, zoals B. en W. hebben gedaan. Hy stelt daarom voor alleen voor mid dagvergaderingen tot verhoging te be sluiten. De heer Sepers (C.H.) brengt hier tegen in het geding, dat de vergade ringen van de commissies uit de ge- Aagtekerke was gisteren in feesttooi. Overal wapperden de vlaggen en er heerste een biyde stemming. Dit alles gold de eerste burger van. het dorp, de heer J. Bosselaar, die zyn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Een grootse huldiging vond plaats ln het fraai gerestaureerde gemeentelyke vergaderlokaal, waar eerst een pleclttige raadszitting werd gehouden, en waar tal van sprekers de jubilaris hulde brachten. Omstreeks het middaguur werd de burgemeester met zyn echtgenote in een open landauwer by de ambtswoning afgehaald. Begeleid door niet minder dan 40 ruiters werd een triomftocht door het dorp gemaakt. Bij de burge meesterswoning werd de jubilaris toe gesproken door de commandant van de erewacht, de heer P. de Visser Wzn. By het gemeentehuis brachten de school kinderen de burgemeester een zanghul- de, terwyl de heer J. Bouman, hoofd van de school der Geref. Gem., de bur gemeester toesprak. RAADSZITTING. Het vergaderlokaal was stampvol ge nodigden, toen de loco-burgemeester, de heer J. Mélse, de buitengewone verga dering met gebed opende. De heer Mei- se zei, dat het een groot voorrecht was, dat de burgemeester deze dag mocht herdenken. Hy wees erop, dat Gods wel daden in de afgelopen tyd groot en vele zyn geweest. De burgemeester heeft nooit één vergadering moeten missen. De loco-burgemeester herinnerde aan de moeilyke oorlogsjaren, waarin critiek de heer Bosselaar niet bespaard is ge bleven. „Iedereen", zo vervolgde hy, „heeft respect voor uw houding tegen over de bezetters." Tenslotte bad hy de burgemeester Gods zegen toe en de kracht om de komende jaren de ge meente te besturen. Als voorzitter van het Huldigingscomité bood de heer J. Birza de gelukwensen aan van de bur gerij. Namens de burgery bood hij hem een schilderij aan van kerk en gemeen tehuis^ alsmede twee boekwerken. Mevr. Bosselaar ontving een prachtige bloe menmand.. De heer S. de Visser Gzn. sprak als raadslid. Hy was destijds commandant van de erewacht by de installatie van de burgemeester en had zyn toespraak op rym gemaakt. Namens het gemeen- tepersoneel sprr.L tenslotte de gemeen tesecretaris, de heer K. Dekker. DANKWOORD. Burgemeester Bosselaar bracht in zijn dankwoord God dank, waarna hy herinnerde aan zyn installatie op 3 Juni 1926, toen hem door zyn vader de voor zittershamer werd aangeboden. Hij dankte wethouder en raadsleden voor de prettige samenwerking. Vooral bracht hij de oud-wethouders, de heren W. en C. de Visser, dank voor hun steun bij het nemen van beslissingen in de bezet tingstijd. De burgery werd dank gebracht voor de cadeaux, zo ook het gemeenteper- soneel en oud-raadsleden. De burge meester besloot met de hoop uit te spreken, dat God hem de kracht zou verlenen tot de pensioengerechtigde leeftijd de gemeente te dienen. Wet houder Melse sloot hierop de raads vergadering met gebed. TOESPRAKEN. Een lange rij sprekers voerde hierna nog het woord. Namens de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen sprak de voorzitter, de heer J. L. Dregmans, die zei getroffen te zyn door de waar dering en warme hulde, die de jubilaris in ontvangst moest nemen. De eenvoud en eerlykheid in het op treden van de burgemeesters werden door hem geprezen. Vervolgens sprak de Ambachtsheer van-Aagtekerke, Jhr. van Kinschot uit Den Haag, die Mevr. Bos selaar een cadeau overhandigde. Ds L. H. W. Theunissen, Herv. predikant, roemde de samenwerking tussen kerk en overheid en ds J. G. Pontier, Ger. predikant te Domburg, wees op de ver diensten van de jubilaris in de kerke- raad van de Ger. kerk. De predikant juichte het toe, dat in deze burgemees ter nog iemand gevonden werd, die de Chr. poiitiek voorstond. Nadat nog was gesproken door de oud-gemeentesecre taris, de heer J. W. Schuurman te Dom burg, sprak ds J. E. Visser, vroeger predikant der Ger. kerk te Domburg, thans te Suameer. Namens de kerke- raad der Ger. Gemeente sprak de heer S. Maljaars, namens de brandweer de commandant, de heer M. de Visser. De heer C. de Putter sprak namens de C.B. T.B., de heer J. D. P. de Smit namens Bouw- en Woningtoezicht op Walche ren. Als oudste zoon van de jubilaris sprak de heer L. Bosselaar, die tevens namens het gemeentebestuur van Elle- woutsdyk sprak, waar hy raadslid is. Hy bood mede namens kinderen en klein kinderen gelukwensen en blyken van waardering aan. Op humoristische wyze schetste de zwager van de jubilaris, de heer S. Louwerse, de heer Bosselaar als mens. In zijn dankwoord zei de burgemees ter, dat bij het bereiken van deze myi- paai enerzyds door hem kan worden ge zegd: „Eben Haezer" en anderzijds „Soli Deo Gloria". Door middel van een geluidsinstallatie waren de toespraken ook voor het publiek buiten het gebouw te beluisteren. De byeenkomst werd bij gewoond door delegaties van plaatselijke besturen, terwijl ook een aantal burge meesters van Walcheren aanwezig was. Na de byeenkomst volgde een zeer druk bezochte receptie. FEESTELIJKHEDEN. De feestelykheden beperkten zich echter niet tot de ouderen. De jeugd was gistermiddag in actie en hield zich bezig met diverse spelen ais zaklopen, hinken, koekhappen e.d. De ouderen leverden kussengevechten en in een groot aantal prachtig versierde sjeesjes werd ringgereden. In de avonduren werden concerten gegeven op de geïmproviseerde muziek tent door de zangverenigingen „Nut en Genoegen" en „De Lofstem", alsmede door de muziekvereniging „Agatha". Tot laat in de avond feestte men in de ver sierde dorpskom. meenteraad vaak 's middags worden ge houden en dat de leden hiervoor in het geheel geen presentiegeld ontvangen. Wethouder Buys (P.v.d.A.) onder streept dit argument. De heer Zuidema is met de iieer De Roo van mening, dat men dan beter met een voorstel tot toekenning van presentiegelden voor de commissiever gaderingen kan komen. Wethouder Van Melle (C.H.) geeft een dergelyke uit- zonderiyke regeling echter weinig kans op goedkeuring van hogerhand. Na nog enige discussie wordt het voorstel aan genomen met de stemmen van de heren De Roo en Zuidema tegen. DE KERMISKWESTIE. Op voorstel van de burgemeester worden de zomer- en de najaarskermis apart besproken. Over de eerste worden niet veel woorden gewisseld. Onder aan tekening, dat de C.H.- en A.R.-fracties hiertegen gekant zijn besluit de raad tot handhaving van deze kermis. De najaarskermis lokt een bredere discussie uit. Dc heer Zuidema betuigt zy'n teleurstelling, dat B. en W„ deze kermis willen handhaven, ondanks het tijdens een vroegere informatieve be spreking vrij algemeen in de raad ge huldigde standpunt, dat de kermis cul tureel beschouwd uit de tyd is. Het door B. en W. gedeelde argument van de R.K. Middenstandsvereniging, dat de kermis de mensen af zou houden van het „zich te buiten gaan aan ongeziene uitspattingen in zgn. centra des ver- maaks" acht spreker van weinig waar de. Hy stelt daarom afschaffing voor van de najaarskermis. Ook de heer Visser (P.v.d.A.) acht de najaarskermis uit de tijd. De heer De Roo kan zich zeer wel indenken, dat men principieel tegen elke kermis gekant is, maar begrijpt niet, hoe men vóór de zomerkermis en tegen de najaarskermis kan zyn. Wethouder Roose (K.V.P.) verdedigt het B. en W.-voorstel. Hij wyst met name op de financiële baten van de kermis. Met 105 stemmen besluit de raad ten slotte tot afschaffing. By de rondvraag kwam o.a., n.a.v. een vraag van de heer Vroome, de speeltuinkwestie ter sprake. Wethouder Buys leverde by deze gelegenheid nog een krachtig pleidooi voor medewerking van particuliere zyde, zoals- op zo be moedigende wijze gegeven is voor de dezer dagen geopende Sociëteit voor ouden van dagen. DE BILT ZEGT: Weinig* verandering. Weersverwachting geidig tot van avond: Droog en op de meeste plaatsen zonnig weer, maar in het Noorden en Oosten van het land nu en dan over drijvende wolkenvelden. Matige en a£ en toe vrij krachtige Noordelyke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1