.ACHTERVOLGING IS VOLTOOID" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zegt Generaal Van Fleet Engeland zou willen onderhandelen Vreemde dood van transport dieren in KX*M*~ vlieg tuig v SNIPPER A'i NIEUWSk ■rji Jeugdgezondheidszorg op Zeeuwse Scholen Medici en theologen voetbalden voor het Rode Kruis Zeeuws elftal werd kampioen na spannende strijd Zingen met Gehrels Uitgave Stichting „Zeeuwscfc Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie ai35. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Te], 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1880 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 4 JUNI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezclinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 4.24 u., onder 20.53 u.; Maan op 4.08 u., onder 22.29 u. Hoogwater op Dinsdag 5 Juni: Vlissingen: 2.20 u. 1.83 m., 14.36 u. 1.90 m.; Terneuzen: 2.47 u. 2.03 m., 15.08 u. 2.10 m.; Wemel- dinge: 4.04 u. 1.55 m., 16.27 u. 1.60 m.; Zierikzee: 3.53 u. 1.28 m„ 16.12 u. 1.34 m. NIEUWE FASE IN STRIJD OP KOREA Zaterdag heeft de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal James van Fleet, bekendgemaakt, dat de troepen van de V.N. de achtervolging van de terugtrekkende communistische legers hebben voltooid. „De achtervolgingsphase is geëindigd met het opnieuw verdrijven van vijandelijke eenheden uit Zuid-Korea", behalve het grensgebied ten Westen van de Imdjin, aldus Van Fleet. In Londen is officieel bekendgemaakt, dat Engeland het initiatief heeft ge nomen voor besprekingen met andere belanghebbende mogendheden over even tuele nieuwe stappen om de Koreaanse oorlog door onderhandelingen met oommunistisch China te beëindigen. In kringen van de Verenigde Naties is de hoop op een staking van het vuren in Korea na de bekendmaking van ge neraal van Fleet zeer versterkt. Men brengt dit in verband met een door Trygve Lie te Ottawa afgelegde verklaring, dat de V.N. mogelijk tevre den zouden zijn met een staking van het vuren aan de 38ste breedtegraad en ook met het feit, dat de Russische pers kort geleden veel werk heeft ge maakt van de voorspelling van de Ame rikaanse senator Johnston, dat de oor log voor 25 Juni aan d.e 38ste breedte graad zou eindigen. Men hoopt ook, dat de rede die de Noorse vertegenwoordiger bü de V.N., Arne Sunde, Zaterdag gehouden heeft, weerklank zal v :den in het communis tische kamp. Sunde zei n.i. dat de V.N. alles moesten doen om het conflict van het slagveld naar de conferentietafel te brengen. WAT WIL ENGELAND? Naar uit betrouwbare bron te Was hington wordt vernomen heeft de Brit se ambassade aldaar opdracht gekregen van de Engelse minister van buiten landse zaken, Morrison, de mogelijkheid te onderzoeken, of met de andere bond genoten in de Koreaanse oorlog gezocht kan worden naar een oplossing. In di plomatieke kringen gelooft men, dat een dergelijk onderzoek zou worden gevoerd in de wekelijkse bijeenkomsten op het PRIJZENOORLOG IN NEW YORK. Dezo week wapenstilstand? Een prijzenoorlog tussen de waren huizen te New York, die Woensdag be gonnen is, duurt nog steeds voort. En kele magazijnen toonden neiging zich uit de strijd terug te trekken, doch de grote tegenstanders, w.o. „Macy'u", het grootste warenhuis ter wereld, bleven Zaterdag hun prijzen veriagen. Dë prijs verlagingen waren echter niet zo groot als Donderdag jj. De voorraden van sommige artikelen bij de warenhuizen raken uitgeput en men verwacht deze week een „wapen stilstand". Inmiddels zijn ook kleinere winkel bedrijven- tot prijsverlagingen overge gaan. De oorzaak is de uitspraak van het Amerikaanse opperste gerechtshof, dat de detailhandelprijzen, vastgesteld door de fabrikanten, niet bindend zijn ■•oor de detaillisten, die geen overeen komsten dienaangaande hebben gete kend. De toestand in Griekenland. De Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, John Peurifoy, heeft de Griekse premier Venizelos meegedeeld, dat de Amerikaanse regering ernstig bezorgd is over de toestand in Grieken land. De ambassadeur heeft ook een bezoek gebracht aan Koning Paul en aan de Britse ambassadeur. Hij heeft de Koning de mening van de Amerikaanse ministeries van buiten landse zaken en defensie uiteengezet over de gevolgen van het aftreden (op Woensdag j.l.) van veldmaarschalk Pa- pagos als opperbevelhebber der Griekse strijdkrachten. Deze gevolgen, zo wordt te Athene verklaard, zijn van bijzonder belang daar zij kwesties raken die rechtstreeks in verband staan met de politieke en militaire doeleinden van Amerika in het Midden-Oosten. Perzië wil alleen met „Anglo- Iranian" onderhandelen. De Perzische premier Mossadeq heeft in de senaat verklaard, dat Perzië elke delegatie wil ontvangen, mits zij be noemd is door de Brits-Iraanse olie maatschappij. Ais zij wil, zo voegde de premier hieraan toe, kan de maatschap pij wel een Britse minister als verte genwoordiger aanwijzen. De naaste medewerker van Mossadeq heeft gezegd, dat de boodschap van Truman niet de minste invloed op de gang van zaken in Perzië zal hebben. Brits-Iraanse oliemaatschappij heeft de Perzische regering medege deeld dat zij, terwijl zich al haar wet- tige rechten voorbehoudt, zo spoedig mogehjk vertegenwoordigers naar Te heran zal zenden voor het voeren van „volledige en openlijke besprekingen" met de Perzische regering. „Oost West, thuis best", zeggen 7 van de 10 Nederlanders. Althans dit blijkt uit een enquête van het Ned. Instituut voor Publieke Opinie. In 1947 en 1948 wilden er meer men sen emigreren dan in de jaren daarna. Tegen 1/3 die toen wilde emigreren staat op het ogenblik 14 van de volwas sen bevolking die wel zou willen emi greren als men de keus had. In welk land men zou willen wonen en werken, vroegen-de N.I.P.O.-enquê- teurs verder. Nummer 1 op de lijst staat Australië genoemd door 8 pet. Daarop volgt Canada met 4 pet. en Noord-Amerika en Zuid-Afrika ieder met 3 pet. Deze volgorde gold ook vo rig jaar. Het jaar daarvoor stond Australië nog ver onderaan. ministerie van buitenlandse zaken van vertegenwoordigers der veertien landen, die strijdkrachten voor Korea hebben geleverd. Te San Francisco is een uitzending van de Chinese communistische radio opgevangen, waaruit men zou kunnen opmaken, dat Peking de Koreaanse oor log tot in 1952 denkt voort te zetten. De radio deed namelijk een beroep op het Chinese volk, gelden bijeen te brengen voor de aankoop van zware uitrusting voor het leger in Korea. In Januari 1952 zou worden onderzocht, wat het resul taat van deze actie is. DE WERELDREIS VAN DE „AUSTIN". De Engelse auto van het type „Austin", waarmee twee stel Engelse bestuurders in dertig dagen een reis om de wereld hopen te maken, is Zondag van Damascus naar Bagdad vertrokken. De auto is een dag voor op het reisplan. Zondagmorgen had het K.L.M.-toestel „Edam", die de auto over de zeetrajec ten voert, de wagen naar Beiroet ge bracht. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Zaterdagmiddag is te Utrecht voor de eerste maal de unieraad van de C.H.U. bijeengekomen. In deze raad werd met op een na algemene stemmen de heer H. W. Tilanus gekozen tot voor zitter der Chr. Hist. Unie. Een militair gerechtshof te Metz heeft de generaal van de S.S. Anton Dun- kern tot twintig jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens zijn aandeel in het de porteren van Elzassers. Velen van hen moesten dienst doen in het Duitse leger in Rusland en verblijven nog in Rus sische kampen als krijgsgevangenen. NEDERLANDSE BEGELEIDER ERNSTIG ZIEK. Zaterdag zijn in een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld van Nicosia zeventig jonge apen en meer dan honderd vogels dood gevonden. Het vliegtuig was met het transport op weg van Bangkok naar Amsterdam en had de nacht van Vrij dag op Zaterdag op het vliegveld ge staan. De lading dieren was bestemd voor verschillende Europese en Ame rikaanse dierentuinen. Het transport werd begeleid door Dirk Ritz uit Am sterdam, die de nacht in het vliegtuig doorbracht en ernstig ziek in een zie kenhuis is opgenomen. De oorzaak van de dood van de die ren is nog niet bekend. Ambtenaren van vliegveld merkten Zaterdagmorgen op, dat een sterke stank uit het vliegtuig kwam. Toen de deuren waren geopend bleken tientallen apen dood in hun kooien te liggen en vele stervende te zijn. Een van de die ren hing dood aan zijn tanden boven in Heel gezin voor-de hoornvlies- fransplantatie gewonnen. De actie voor het Rode Kruis, die thans ook in Velsen in volle gang is, heeft direct na het begin een verheu gend succes geboekt. Een collectrice kwam op bezoek bij een *01116 in Drie huis, en het uit elf leden bestaande ge zin liep dermate warm voor de hoorn vliestransplantatie van het Rode Kruis, dat het zich „als een man" hiervoor opgaf. Wij Nederlanders gelden alS een van de zindelijkste volken ter wereld. Maar op het congres voor openbare gezond heidsregeling dat Zaterdag te Leiden is gehouden, heeft de pharmaceutisch in specteur voor de volksgezondheid, de heer H. Louwe-Kooymarls in een rede ojn. verteld, dat de gemiddelde Neder lander eenmaal per jaar naar een bad huis gaat. Twee leeuwen uit circus Mikkenie ontsnapten Zaterdag in Leu ven en wandelden de universiteitsbiblio theek binnen. Bij een poging om de die ren te vangen werd een Amsterdammer door een leeuw aangevallen en ver wond. Vandaag wordt de Belgische grens weer opengesteld voor de invoer van sla uit Nederland. Vanavond wordt het troepenschip „Fairsea" in Hoek van Holland verwacht. Morgen ochtend volgt de ontscheping in Rotter dam. In Twenthe en Oost-Gelderland zijn verscheidene confectiefabrieken er toe overgegaan om korter te werken in verband met de teruggelopen afzet. Voor het personeel is een wachtgeld regeling getroffen. Ook de Robinson Schoenfabrieken hebben toestemming gekregen tot het inkorten van de werk tijd. Met lede ogen zien de kappers het aantal scheerklanten steeds meer teruglopen, vooral nu de laatste tijd de techniek zo vooruitgaat. Een Haagse kapper heeft nu een aantal electrische scheerapparaten gekocht waarmee men zich nu zelf vlug kan scheren voor het luttele bedrag van twee dubbeltjes. Doordat een bewoner van een pand in de Muiderstraat te Amsterdam een fles met 4 liter benzine omstootte, vloog het huis van drie verdiepingen in brand. De man, een vrouw van 38 en een kind van 5 ontkwamen op het nippertje. In Hengelo is een 15-jarig jongetje bij het zwemmen verdronken. In Rotter dam geraakte Zaterdag een zevenjarig knaapje in de Spangensekade. Het kind kwam onder een balk terecht en werd pas na enige tijd opgehaald. De levens geesten waren toen reeds geweken. Pétains toestand werd gisteravond weer bijzonder hachelijk genoemd. De Zweedse regering heeft het uitvoerrecht op krantenpapier m.i.v. I Juli verhoogd. Margaret Truman, de dochter van de president, zal op een reis door Europa ook Nederland bezoeken. Boven Long Island zijn Zaterdag drie legervliegtui gen in botsing gekomen. Twee ervan stortten neer, het derde vloog door. Tenslotte wat romantiek: De 32-jarige Johannes Marijt uit Voorhout, werk zaam bij een bloembollenfirma, had drie jaar geleden zijn naam en adres in een doos met bloembollen, die naar Enge land uitgevoerd zou worden, gedaan. De 30-jarige Georgina Brown in Park Estate Northumberland werkte bij de ontvangende firma en vond het kaartje. 9 Juni a.s. zullen Johannes en Georgina m het huwelijk treden. zijn kooi. Ook vele vogels werden dood aangetroffen, terwijl de nog levendé angstig krijsten. Verschillende witkielen van het vliegveld weigerden de dode dieren uit het vliegtuig te halen en hun moest bijzondere betaling worden aan geboden. Terwijl zij werkten kwam dë dierendeskundige Ritz uit het vliegtuig gestrompeld, bleek en geschokt. Een groot gedeelte van het terrein, waar het vliegtuig geparkeerd stond, is gedesinfecteerd en schoongemaakt. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het gebeurde. Res. Ie Lt C. Antheunisse te Vlissiagen beëedigd Nationale Reserve heeft nieuwe j officier. Voor het front van, éen compagnie Nationale Reserve uit Walcheren erf Zuid-Beveland, is Zaterdagmiddag te' Vlissingen op het terrein van de Bom vrije Kazerne, de Reserve le luitenant Corn. Antheunisse uit Vlissingen be ëdigd. Deze plechtigheid werd bijge woond door de Commandant Maritieme Middelen Zeeland, Overse de Graaff, de garn. commandant van de C.O.A.K., Maj. Potteboom, Burg. mr B. Kolff van Vlissingen alsmede weth. L. P. van Oor schot en de gem. seer., de heer A. de Beyl en de provinciale en plaatselijke commissie van S.W.G. Nadat de han was geopend door een afd. tamboers en hoornblazers van de C.O.A.K., die aan de gehele plechtigheid bijzondere luistei bijzette, las de Kapt. toegevoegd D. Kloosterman het K.B. voor, waarna de commandant Zeeland, Overste W. K. de Feyter, de eed afnam. Vervolgens werd door de vrijwilligers voorafgegaan door de band, een mars door de stad gemaakt waarbij op de Stenen Beer gedefileerd -verd voor de nieuwe luitenant en de genodigden. Pa rade commandant was de Kapt. toegev. R. Fassaert. Nadat de manschappen in de kazerne waren teruggekeerd, waar zij een ver versing kregen aangeboden, vond in een üsr vertrekken op de bovenverdieping nog een bijeenkomst plaats, waar Luit. Antheunisse achtereenvolgens werd toe gesproken door Overste de Feyter, Burg. Kolff, Overste de Graaff en Ma joor Potteboom. Voorts overhandigde een vrijwilliger aan mevr. Antheunisse een bouquet bloemen. De Stichting voor de Landbouw over de garantieprijs voor bacon. Geef de boeren meer stimulans. Zoals bekend heeft de overheid on langs gepubliceerd dat de garantieprijs voor bacon is herzien en dat deze in de loop van de komende maanden regel matig zal stijgen, zodat hij per 1 Augus tus van dit jaar f 2.38 zal bedragen. De hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw heeft nu de politiek besproken, welke de over heid voert met betrekking tot de var kenshouderij. Hoewel het in de publi catie vein de regering wordt voorgesteld alsof de verhoging van de baconprijs tot f2.38 een stimulans inhoudt voor de varkenshouderij, is de hoofdafdeling van oordeel, dat zulks nog niet het ge val is, aldus de persdienst van genoem de Stichting. Men kan deze verhoging niet zien ais een gehele of gedeeltelijke extra winst voor de producent waardoor de baconmesterij voor hem aantrekke lijker wordt aangezien deze verhoging voornamelijk een compensatie is voor de verlaging van de subsidie op het krachtvoer. De overheid zal dus zowel een zo danig voederbeleid als een zodanige varkensprijspolitiek moeten voeren, dat daarin voor de boeren voldoende sti mulans ligt om de varkensmesterij op een gunstig niveau te brengen, aldus het persbericht van de Stichting voor de Landbouw. Openluchtfeest te Middelburg trok duizenden bezoekers. Ettelijke duizenden belangstellenden stonden Zaterdagavond op het Middel burgse Marktplein, waar door de Ver. „Marktbelangen" een openluchtfeest avond werd georganiseerd. Het pro gramma dat werd aangeboden, was de moeite waard. Allereerst speelde de Ac cordeonclub „Cresendo" uit Vlissingen o.l.v. de heer M. P. Ventevogel. Daarna traden twee vijftallen van het Vitrite Works- en P.Z.E.M.-personeel in het strijdperk om elkaar de overwinning te betwisten in een hersengymnastiekwed- strijd. De P.Z.E.M. won deze ontmoe ting. Nadat „Cresendo" opnieuw enkele nummers had gespeeld volgde een twee de hersengymnastiekwedstrijd, nu tus sen ploegen van de P.T.T. en de Prov. Griffie. Hier ging de Prov. Griffieploeg met de le prijs strijken. Alle deelnemers ontvingen waardebonnen. Deze hersen gymnastiekwedstrijd werd geleid door de Middelburgse journalisten. Groot was het succes van het optre den van een Ambonese band uit Vlis singen, met nationale en Hawaianliede- ren. Ais blijk van waardering werd hen door de heer L. Henning namens de Ver. „Marktbelangen" een Hawaian- guitaar overhandigd.' Tijdens de feest avond werd een collecte gehouden voor de aankoop van sport- en ontspannings materiaal voor het Ambonese kamp aan de Seisweg. Deze collecte bracht f 344.13 op. Aan een spraakwaterval namen vier personen deel. De le pr. was voor een militair van de C.O.A.K., de 2e voor de heer C. W. Heeren, terwijl de 3e en 4e pr. werden gedeeld door de heren Geurts en Bisschop. Het was al ver over elf uur toen deze bijzonder geslaagde feest avond werd besloten. Wijkverpleegstersdag in Haamstede. TWEE VERPLEEGSTERS KREGEN DE ZILVEREN GROENE KRUIS MEDAILLE. In Hotel Bom te Haamstede is Zater dag de derde Provinciale Wijkverpleeg- slersdag van „Het Groene Kruis" ge houden. Zoals de voorzitter van de Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" Jhr. Roell uit Haamstede in zijn ope ningswoord opmerkte, dient deze dog om de band tussen wijkverpleegsters en hoofdbestuur en wijkverpleegsters on derling te verstevigen en tevens om door uitwisseling van ervaringen en ideëen steeds effectievere gezondheids zorg te bevorderen. En dat er goede ideëen zijn bleek wel uit hetgeen een der wijkverpleegsters vertelde. Zij is n.l. in de hoogste klas van de lagere school begonnen met les te geven in Jeugdgezondheidszorg. Dit geschiedt natuurlijk in overleg en met goedvinden van het schoolhoofd en de kinderen tonen zeer veel belangstelling. Men acht dit dan ook belangrijk genoeg om na te volgen. Mogelijk kan ook door meer contact met de schoolartsen op dit terrein iets bereikt worden. Als besluit van de ochtendvergadering werd aan de zusters C. H. J. van Nieu- wenhuize uit Eikerzee en M. J. Grondijs uit Schoondjjke door Jhr. Roëll met een hartelijk speechje de zilveren Groene Kruis medaille uitgereikt voor ruim 25- jarige trouwe dienst. Tijdens een keurig verzorgde maaltijd die allen zich uitstekend lieten smaken, werden als intermezzo een paar filmpjes vertoond over het „Gouden Groene Kruis Jubileum" dat in September 1950 gevierd werd. TAAK EN WERKWIJZE VAN DE VOOGDIJRAAD. Daarna volgde de lezing van de heer A. M. J. Post Uiterweer over taak en werkwijze van de Voogdijraad, waarbij spreker vooral de nadruk legde op het belang van samenwerking, omdat juist de wijkverpleegster vaak in staat zal zijn in bepaalde gevallen de hulp van de Voogdijraad in te roepen, vóórdat diepgaande maatregelen toegepast moe ten worden. Dr Vaandrager bracht als voorzitter van de middagvergadering de heer Post Uiterweer dank voor zijn interessante inleiding. Dr L. H, Brongers uit Middelburg verongelukt. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is de Middelburgse internist, dr L. J. H. Brongers, in de bocht van de Rijksweg MiddelburgGoes nabij café Halfweg in botsing gekomen met een vrachtauto. Dr Brongers reed met zijn auto in de bocht tegen de vrachtauto, waarbij bei de wagens zwaar werden beschadigd. Dr Brongers liep daarbij een lichte her senschudding en een gebroken pols op. De vrachtauto, die uit de richting Ar- nemuiden kwam was van de heer P. G. te Goes. Opbrengst meer dan f 1050. D- elf Noord- en Zuid-Bevelandse Theologen hebben Zaterdagavond binnen de krijtlijnen van het Goese sportterrein een felle strijd gestreden tegen een elf tal bestaande uit doktoren van Zuid- Beveland. Duizenden die anders nooit naar een voetbalmatch gaan kijken wil den nu niets missen en dat heeft het Rode Kruis, ten bate waarvan deze wedstrijd werd gespeeld, meer dan f1050 opgeleverd. Er waren ruim 4200 toeschouwers en dat is meer dan de kerken vaak plegen te bevatten. De strijd was fel, zeiden we reeds en het eerste slachtoffer viel dan ook al spoedig. Het was de rechtsbuiten, arts T. F. v. d. Werff, die na zijn eerste doelpunt in het straatje van keeper Ds Strating kwam, tegen deze theoloog op botste en met een knieblessure het veld uithinkte. Dr Franse v. d. Putte kwam in zijn plaats. Het verlies van hun „goalgetter" deed de heelmeesters, on der het motto „geen zachtheid, denk om de stwonden" verwoed op het predikantendoel aanstormen waarbij dokter Vos uit Wolfaartsdijk het twee de en dokter Arends uit Hansweert het derde doelpunt scoorde. Zo ging de rust in en trok men zich in de kleedkamers terug waar zich een ernstige predikan ten-conferentie ontwikkelde over de mogelijkheid van een tegenpuntje. En dat kwam! Dank zij het snelle werk van de wika Van Veenhoven kon ds Zunneberg uit Ellewoutsdijk de overi gens uitstekend werkende medicus doelman Ampt uit Yerseke het nakijken geven (31). Dit puntje gaf de theo logen weliswaar nieuwe moed en, dank zij het tactische spel van ds A. W. M. Odé, ook vele kansen, maar daar bleef het dan ook bij. Zo niet bij de artsen die nadien nog tweemaal langs de mach tige baekspeler ds de Roos, in de roos schoten en er 51 van maakten. Zeeuwen streden als één man. Utrecht werd met 3—2 geslagen (Van onze Utrechtse correspondent.) Het Zeeuwse Zaterdagelftal, dat zich tot heden op gelukkige wijze door de competitie had gewerkt en daardoor in de demi-finale mocht uitkomen, heeft zich Zaterdag allereerst in de demi finale en daarna ook in de finale van het tournooi Zaterdagmiddagvoetbal de sterkste getoond en is zodoende kam pioen geworden! In deze te Zeist gespeelde wedstrijden hadden de Zeeuwen eerst de afdeling Amsterdam tegen zich. Tegen deze ploeg behaalde Zeeland zonder al te grote inspanning een 30 overwinning. Veel meer energie vergde de wedstrijd tegen de Utrechtse afdeling, welke vooral in het tweede deel adembene mend van spanning was. De strijd ein digde met een 3—2 zege. De eerste wedstrijd had een sensa tioneel begin, doordat binnen een mi nuut reeds doelpunt nummer één was gemaakt. Amper vier minuten later trapte C. de Kok (Nieuwdorp), die ook het eerste doelpunt op zijn naam had, voor de tweede keer de bal in goal. Weer enkele minuten nadien leidde voortreffelijk samenspel van P. Taten- hove (Hoek) en A. Dees (Tern. Boys) wederom tot een doelpunt. Dees was de auteur. Het verdere van de wedstrijd had een tam verloop. De superioriteit van Zee land tegenover Amsterdam was bewe zen en al zetten de hoofdstedelingen hun beste beentje voor zij speelden voort durend op Zeeuwse grond lukte het hun niet een tegenpunt te plaatsen. In tussen gaven hun schoten de keeper L. de Nooyer (Arnemuiden) wel wat werk. Maar deze doelman wist alle aanvallen simpelweg te keren. DE FINALE. Hadden de van een overwinning wel haast zekere Zeeuwen zich na de rust tegen Amsterdam niet al te druk meer gemaakt, in de tweede wedstrijd bleek dat het sparen van krachten lang niet onverstandig was geweest. Het vrij sterke Utrechtse elftal, dat in de demi-finale Drente had geslagen met 21, liet niet met zich spotten! Dit kwam na de rust overduidelijk vast te staan. De Zeeuwen hadden op dat tijdstip een voorsprong van 20, maar zagen zich door een verbeten vechtend Utrecht ingehaald. Achter elkaar moest De Nooyer, die zich overigens met be wondering weerde, een bal doorlaten. Hoe groeide toen de spanning. Muis stil keken de omstanders toe. Zij be hoefden hun ploegen niet aan te moedi gen, want iedereen voelde: hier zet men wederzijds alles op alles! Als een ver lossing kwam het derde doelpunt van Zeeland, pas tegen het eind van de wed strijd. Daarna volgden nog boeiende ogenblikken. Er waren toen enkele mi nuten over en de Utrechters buitten deze tijd op alle mogelijke manieren uit. Hun laatste veerkracht spande zich om een gelijk eindcijfer te maken. Wat duurden de seconden lang! Maar ge lukkig, zij slaagden er niet in verande ring in de situatie te brengen. Overigens gaf deze wedstrijd de bui tenstaanders een kans om de kwalitei ten van het Zeeuwse elftal te bekijken. Wat direct opviel was het goede ver staan van elkaar. Elke speler gaf er blijk van, dat hij de structuur van deze wedstrijd begreep. Dit redde Zeeland tegen het sterke samenspel van de ploeg uit Utrecht. Het elftal uit deze laatste afdeling toonde echter een samenspel tussen enkelen; de Zeeuwen streden als één man. Zeer veel bewondering oogstte links buiten De Kok, wiens enorme loopcapa citeit in de eerste wedstrijd de Amster dammers al zo gauw twee punten ach ter deed staan. In de tweede wedstrijd scoorde hij niet, maar indirect droeg zijn spel veel bij tot het bereiken van het goede resultaat. J. C. Lindenbergh (Wolphaartsdijk), die linksbinnen stond en die in de tweede ontmoeting een doelpunt maakte, toonde zich in beide wedstrijden een vaardig voetballer even als de rechtsbuiten Dees. Ook de rechts binnen Tatenhove, die tweemaal de goal van Utrecht wist te doorboren, bleek over uitnemende kwaliteiten te be schikken. Daarentegen was de midvoor M. Lobbezoo (Krabbendijke) niet al te accuraat. Aanvoerder H. Marijs (Arne muiden) die een backplaats bezette, de monstreerde op beslissende momenten steeds, dat hij zijn plaats bij het doel verstond. In afwerking liet het Zeeuwse spel wel wat te wensen over. Herhaal delijk moest de scheidsrechter fluiten! Niettemin was de zege welverdiend. Triomfantelijk voerden de Zeeuwen Za terdagavond de beker meel Hierna werd per bus naar het nieuwe wijkgebouw gereden waar door de plaatselijke afdeling „Groene Kruis Haamstede", thee werd aangeboden. Na bezichtiging van het keurig ingerichte gebouw werd via de uitzichttoren naar de Kroondomeinen gereden waar onder de zeer gewaardeerde leiding van het plaatselijk bestuur een wandeling door de duinen en langs het strand werd ge maakt. Ten huize van Jhr. Roëll werd liet gezelschap ten afscheid nog een ver versing aangeboden en hier dankte zr. de Raad namens alle deelneemsters het hoofdbestuur voor deze bijzonder mooie dag, waaraan alle zusters zeker nog lang met genoegen zullen terugdenken. Diploma's tc Middelburg uitgereikt. Zaterdagmiddag zijn te Middelburg aan hen, die enige tijd geleden geslaagd zijn voor het Gehrelsexamen, de diplo ma's uitgereikt. In een bijeenkomst, die werd geopend door de inspecteur van het L.O. te Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, hield de heer Willem Gehrels een kort praatje, waarin hij nogmaals wees op de belangen die bij de vernieu wing in het zangonderwijs op het spel staan. Ter illustratie van hetgeen met de Gehrelsmethode bereikt kan worden, waren een drietal klassen van lagere scholen in de Concert- en Gehoorzaal, waar de bijeenkomst werd gehouden, aanwezig. OJ.v. mej. J. M. Polderman werd allereerst een demonstratie gege ven met de kinderen uit de 2e kl. van de Chr. Burgerschool te Middelburg. Deze kinderen zijn nog slechts enkele maanden bezig met het zangonderwijs volgens de methode Gehrels. Deson danks waren de resultaten goed. Dat er ook in een plattelandsschool goede re sultaten kunnen worden verkregen met deze methode, zelfs wanneer men 4 klassen aan één leerkracht moet toe vertrouwen, dat bewezen de kinderen uit Domburg, die o.l.v. hun onderwijzer de heer Steur, een demonstratie gaven, Waarlijk verbluffende prestaties leverde de heer P. Bouwense met kinderen van de 5e en 6e klasse der Chr. Burger school. Deze kinderen hebben al enige jaren dit onderwijs en de heer Bouwen se begint zo langzamerhand grote be kendheid te genieten op het gebied van het zangonderwijs. De kinderen stonden zelf voor de klas en dirigeerden er op los, dat het een lieve lust was en er kwam zelfs een klein orkest van leer lingen bi) te pas, die met triangel en tambourijn voor de begeleiding zorgden.' Na deze demonstraties hield drs B. G. van Palland, secretaris van het Gehrelsinstituut een lezing over: „On derwijsvernieuwing en het zangonder wijs op de lagere school". Hij bepaalde zich vooral bil de psychologische aspec ten van de vernieuwing en noemde de onderwijskrachten „paedagogische tuin lieden". De heer Gehrels reikte hierna zelf de diploma's aan de geslaagden uit. Hij zei daarbij, dat dit getuigschrift alleen maar een leidraad wil zijn, doch dat het slagen van de methode grotendeels afhangt van de leerkrachten zelf. Bin nenkort hoopt men met een nieuwe cur sus te kunnen starten. Vijf en twintig chauffeurs kregen hup diploma. Zaterdagmiddag is in Hotel Centraal te Goes aan 25 voor het chauffeurs examen „Beroepschauffeur EVO" het diploma B uitgereikt door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Mid delburg, de heer C. A. Kommeraad. Nadat de heer J. Duvekot, distr. voor zitter, deze feestelijke bijeenkomst had geopend, gaf de heer A. Drost, distr. secr. van de EVO, een korte samenvat ting over de totstandkoming van de Contactcommissie Chauffeursbekwaam heid (C.C.B.), waarin verscheidene or ganisaties samen werken. Hierdoor kon men komen tot een standaard-diploma. De afgelopen cursus telde 43 candi dates waarvoor zich vier terugtrokken. Het aantal geslaagden bedraagt per centsgewijze meer dan de vorige cursus, n.l. 64 pet. tegen 62 pet. Nadat de heer Drost gewezen had op de noodzaak en het nut van het behaal de diploma, sprak hij dankwoorden tot de examencommissie en de directeur der Ambachtschool te Goes, waar de cursussen worden gegeven en verzocht hij de Kapt. der Rijkspolitie, Deurloo ook Overste Helden, de onlangs naar het district Groningen overgeplaatste districtscommandant, zijn dank voor de verleende medewerking over te bren gen. Nadat de heer Kammeraad de diplo ma's had uitgereikt, werden nog twee portefeuilles verloot. Tevens werd me degedeeld, dat aan een volgend examen een rijproef zal worden verbonden. De heer M. Mtoermond, chef bijkantoor van de Shell te Goes, sprak namens de werkgevers een woord van dank. Dr HOEKSTRA VERLAAT MIDDELBURG. Tot docent aan de werkplaats van de heer Kees Boeke, de school waar de Prinsessen onderwijs genieten, is be noemd dr P. Hoekstra, leraar in de Ne derlandse taal aan het Gymnasium te Middelburg. De heer Hoekstra wordt er met ingang van 1 September docent aan de Middelbare afdeling. DE BILT ZEGT I oper Weersverwachting geldig tot van avond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Iets hogere temperaturen. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1