Vi wvdLwri Haat HM Fredericapolder bestaat deze maand een eeuw. Winkelcentrum van Middelburg presenteert zich. ZIJDE Lezers ONDERHANDELINGEN IN ALLE STADIA. Eens schor en slik, thans rijke polder. Ontvangst van Prov» Bestuur en Z. L. M.- hoofdbestuur op 19 Juni* Winkel week-vierdaagse in de Zeeuwse Hoofdstad* SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Woonruimtecommissie vroeg ontslag» WERELDREIS VAN VLIEGTUIG EN AUTO begon gisteren. Zaterdag 2 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Een eeuw geleden kochten drie Belgische families aan de Oostzijde van het toenmaUge eiland Znld-Beveland een aantal schorren, welke zy lieten indijken en waarmede de tegenwoordige Fredericapolder ontstond. Om precies te zyn: dit geschiedde op 19 Juni 1851. Het honderdjarig bestaan van deze rijke polder valt thans ge-lijk met de grote Z.L.M.-tentoonsteliing te Krabbendijke en ter gelegenheid daarvan zal het ZX..M.-hoofdbestuur, tesamen met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem kroot en de leden van G. S., door de directie en de commissarissen van de Fredericapolder op één der boerderijen, n.L „Middenhor', worden ontvangen. Zo'n polder heeft een rijke geschiede nis, waarover heel wat te vertellen zou zijn. Wij zullen trachten, door hier en daar een greep te doen, de lezer een beeld te geven van zijn ontwikkeling. Er ls heel wat werk nodig geweest, voor dat deze thans 319 ha grote polder, al ls hij niet de oudste, een deel van Oost- Zuid-Beveland welvarend maakte. Na de indijking van de schorren ln 1851 kwam de polder onder een Belgi sche rentmeester te staan. Dit duurde tot 1902, toen de heer W. Kakebeeke, een oom van de huidige adj. directeur, de heer J. M. Kakebeeke, rentmeester werd. Hij bleef dit tot 1932, waarna de polder eigendom werd van een N.V., waarvan de heer W. Kakebeeke direc teur werd en de heer J. M. van Bommel van Vloten adj. directeur. In 1940 over leed de heer W. Kakebeeke. Hij werd op gevolgd door de heer Van Bommel van Vloten met als adj. directeur de heer J. M. Kakebeeke. Intussen was ln 1934 het Ambacht Malre aangekocht, waarmede de Frede ricapolder de omringende dijken ln be zit kreeg. De polder, die thans bestaat uit 285 ha bouwland en 20 ha welland, bestond ten trjde van de Belgische rentmeesters grotendeels uit weiland en het is wijlen de heer W. Kakebeeke geweest, die met een vooruitziende blik dit land Het scheuren en er bouwland van Het ma ken, de polder liet draineren en ln keu rige kavels veranderen. Ook Het hy bre de wegen aanleggen. Hoe goed dit was gezien, bleek wel, toen men begon te mechaniseren. MECHANISATIE. Want, zoals vele andere polders, ook de Fredericapolder ging over tot het ge bruik van steeds meer werktuigen en de tijd, dat van Zeeuwsch-Vlaanderen soms 200 man met boten werden over gezet om ln de polder te werken, ls nu reeds lang voorbij. Zo ging het ook met de paarden. Voor de mechanisatie had de Frederica er meer dan 50 en thans nog slechts 10, terwijl het aantal vaste arbeiders niet meer dan 25 bedraagt. Met de zware rupstrekkers en de combine is het werk heel wat vlugger gedaan. De rentabiliteit van het bedrijf ls dan ook steeds goed geweest. In de ergste crisisjaren behoefde de Frederi capolder niet met verlies te werken. (Ingez. mededeling, advert.) Sproeten? SPRUTOL Stand van de mossels in de Zandkreek is goed. Naar wij vernemen ls de stand van de verleden Jaar uitgezaaide mosselen op de percelen ln de Zandkreek niet onbe vredigend. De mosselen staan er gezond voor, „trossen" goed en zijn slechts ma tig bezet door het beruchte „beestje". Ook de kwaliteit is goed te noemen, een enkele mooie witte vis en de rest roodachtig, een voorteken van nieuwe vis. Gelijk men weet, begon de ziekte van de mosselen ln de Zandkreek. Als nu daar de eerste goede vandaan komen, hebben de ouderwetse vissers, die dit voorspelden, gelijk gekregen. Afwachten maar'. LABORATORIUM EN PROEFVELDEN. Na de bevrijding ging de N.V. een verbintenis aan met de fa D. J. v. d. Have te Kapelle voor het kweken en te len van zaaizaden. De fa v. d. Have heeft ln de polder thans een groot labo ratorium gebouwd en er proefvelden aangelegd, die samen zeker 15 ha be slaan. De polder vermeerdert vele van de rassen, die door de fa v. d. Have ge kweekt worden, een Ideale combinatie dus. Twee boerderijen heeft de N.V., n.l. „Oosthof" en „Middenhof". Van de laat ste boerderij zijn na de bevrijding alle gebouwen afgebrand. Net het huis bleef staan, maar het grootste gedeelte van de oogst en de inventaris ging verloren. Direct begon men aan de wederop- oouw en ln AprU 1949 was „Middenhof" weer verrezen, nu met een schuurcom- plex, dat aan alle eisen des tijds dus aan de mechanisatie voldoet. Er is een speciale ruimte voor het on derbrengen van de landbouwmachines, een tractorloods met werkbank, een schoningsinrichtlng voor het dorsen van granen enz. De boerderijen zijn thans voorzien van electrlcltelt en vele nieuwe snufjes zijn er dan ook aangebracht. GOEDE OPBRENGSTEN. De goede verkaveling, de practlsche manier van bewerking en de goede grondsoort geven de polder uitstekende opbrengsten, speciaal wat de suikerbie ten betreft. Twee Jaar geleden had de N.V. een gemiddelde opbrengst aan sui kerbieten van 67.000 kg/ha over 45 ha en vorig Jaar niet minder dan 55.600 kg/ha over een oppervlakte van 48 ha. Zo ontstond 100 jaar geleden „uit schor en slik" een stuk land, dat nu een eeuw later een rijkdom oplevert. Bij het bezoek aan „Middenhof" op 19 Juni en de rijtoer van de Z.L.M. op 20 Juni zullen de vele genodigden dit zeker erkennen. Voor het eerst na de oorlog presenteert zich Middelburgs winkelcentrum. Reeds een half jaar geleden sloten zich bij de reeds bestaande combinatie van Nieuwe Burg en Langevieie-Pottenmarkt de winkelstraten Lange en Korte Delft, Gravenstraat en Vlasmarkt-Kromme Weele aan. Op 6, 7, 8 en 9 Juni a.s. zuHen deze straten een winkelweek organiseren, daarbij de gedachte: „Middel burg koopstad van Zeeland" uitdragend. Waterstand in Kanaal door Zuid-Beveland werd verhoogd. Deze week werden de panneboeren, die hun pannen bewerken aan het ka naal door Zuid-Beveland, onaangenaam verrast dóór de hoge stand van het wa ter, die noodzakelijk was voor de werk zaamheden aan het kanaal. Naar wij vernemen zal de waterstand normaal blijven tot 22 Juni. Dan zal een dag extra hoog water komen met het oog op een groot transport, dat die dag moet passeren. Reeds vijf jaar geleden begon de Nieuwe Burg met de Burgactie, waar bij ook een jaarlijkse winkelweek be hoorde. De Langeviele en Pottenmarkt sloten zich daar later bij aan en gezamenlijk werden enkele winkelwe ken georganiseerd. Het is prettig, dat thans ook andere straten in het cen trum zich hebben aangesloten, waar door de jaarlijkse winkelweek nu niet beperkt blijft tot een tweetal straten. He bestuur van Middelburgs winkel centrum koestert trouwens de hoop, dat de andere straten in het centrum der stad zich ook zullen gaan aanslui ten. 't Resultaat van de samenwerking is, dat niet minder dan 140 winkeliers in het centrum aan de winkelweek meedoen. VERSIERING. Een eerste eis voor het welslagen van een winkelweek is, dat alle etala ges uitstekend verzorgd zijn. Daar zal het ook ditmaal zeker niet aan man keren. Dit ls echter de taak van iedere winkelier afzonderlijk. Ook gezamen lijk doet men iets, om het stadscen trum een fleurig aanzien te geven. Van uitgebreide straatverlichting kan wegens de heersende bepalingen voor stroomverbruik geen sprake zijn. De Langeviele en Pottenmarkt zul len nu palen planten, die met vlaggen zullen zijn versierd, de Nieuwe Burg zal voor een passende bloemenversie ring zorgen en de Lange en Korte Delft zullen bij de ingang van de stra ten versierde masten plaatsen. MUZIEK. Een aantrekkelijk punt is, dat er iedere avond iets te beleven is in de stad. De Nieuwe Burg zorgt weer voor gramofoonmuziek in de middag- en avonduren, terwijl op de Pottenmarkt op Woensdag- en Donderdagavond, alsmede op Zaterdagmiddag, concer ten worden gegeven. De Lange en Korte Delftcommissie heeft een film van de zaken in deze straten laten vervaardigen, welke een uitstekend beeld geeft van de verschillende win kels en die iedere avond op het onbe bouwde terrein naast de fa. Roovers zal worden vertoond. Bovendien wor den in de deelnemende straten de vlaggen uitgestoken. Men heeft bij deze actie de volle medewerking van de Vereniging „Handelsbelang", die de advertentiecampagne steunt en bovendien een wegwijzer op de Markt laat plaatsen in de vorm, zoals deze op de folder, die in een oplaag van 40.000 exemplaren ls verspreid, staat aangegeven. De opening en de sluiting van de winkelweek zal enigszins fees telijk geschieden. Woensdagavond maakt het Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" een mars door de straten en Zaterdagavond 9 Juni wordt er tot besluit een concert op de Markt ge geven. PRIJSVRAAG. Men is er in geslaagd een aardige, doch niet bepaald eenvoudige prijs vraag in elkaar te zetten. In de etala ges van de deelnemende winkeliers zullen o.m. foute artikelen worden ge- etaleerd, terwijl bij anderen fouten in aanduidingen zijn gemaakt. Ook op de prijskaartjes komen fouten voor. Het publiek zal nu moeten uitvin den, welke die fouten zijn. Voor de goede oplossers zijn geldprijzen uitge loofd tot een totaalbedrag van f 550, waarbij een hoofdprijs van f 100. De prijzen worden in waardebonnen fi f 1 uitgereikt. De prijsuitreiking vindt plaats op 18 Juni a.s. in de sociëteit „De Vergenoeging op de Markt. (Tn^ez. merkde'mg, ad- -rt i Verbod bero-zilver „onDehoorlijk". Een onbehoorlijke wijze van wetge ving noemen enige Eerste Kamerleden het voorstel van de regering om te ver bieden, dat Gero-zilver e.d. voortaan on der deze naam in de handel wordt ge bracht. Het gebruik van de naam Gero- zilver is thans reeds bijna 25 jaar toe gestaan. Dit is te lang om er nu nog een eind aan te maken. De Kamerleden, die hier aan het woord zijn vroegen zich af wat de gevolgen van verwerping zou den zijn, aldus het voorlopig verslag over het betreffende wetsontwerp. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 29) „Af!" zei Edzke. Ze sprongen en zwommen met forse slagen stroom afwaarts. Aan de buitenzijde van het schip lag de boot. Ze hesen zich er in, klommen aan boord, lieten zich zakken in het vooronder. Edzke sloop weg, kwam terug met een kruik en twee grote glazen: „Niets zo goed als een flinke, oude klare", luidde zijn advies. „Heb je nu vannacht avonturen ge noeg gehad?" vroeg Saxon, nadat hij zijn glas in één teug geledigd had. „Dat zou ik menen, overste, 't Was prachtig." „Willem", verbeterde Saxon. „En nu wel te rusten." HOOFDSTUK XHI. De beide schippers traden de ha venkroeg binnen, een vrij groot huis met puntgevel en brede luifel. Ze waren gekleed in hun beste plunje, zwarte kniebroek en kousen, donker blauw gebreid wollen trui en muts. Aan de gordel hing een kortjan. De oudste en grootste had 'n door zee en wind gebruind gelaat met zwart schip- persbaardje en klein snorretje. Van de jongste viel dadelijk het bolwangige vrolijke gelaat op. In de gelagkamer stonden een zes tal houten tafels met stoelen. Twee mooie blonde meisjes waren druk be zig achter de tapkast. Ze schonken in en bedienden de gasten. Aan een der tafels zaten een paar vissers, aan een ander een drietal soldeniers. Yoor een der ramen was een vijftigtal keizerlijke ruiters in druk gesprek. Zij zagen er op 'n afstand door hun kleurrijke kle ding, hun grote hoeden met veren, hun gele, hoge, gespoorde laarzen en hun lange zwaarden met ezelshoeven, als edellieden uit. Een der ruiters, een lange, magere man met een klein hoofd, wit gezicht en grote ogen, die door zijn kamera den de meelworm genoemd werd, sloeg met de kruik op de tafel en schreeuwde: „Nog een kruik, Leen. We hebben een zware rit achter de rug. Maar nu zijn de paarden gestald en 't ijzer is afgelegd, 't Is me anders het ritje wel van Wolmerstadt naar hier." „Generaal Von Pappenheim is ook op weg naar het Noorden", zei een ander. „Nu zal de Zweed ook wel in beweging komen." „Ik zou alles uitblaffen, Gustaar sprak een derde, een man met een sluw gelaat en stekende blik. ,,'t Zijn toch geen geheimen, Karei", opperde de meelworm. „Ieder weet dat de Zweed uit Pommeren terug is. Je zet een gezicht alsof we staatsge heimen verklappen." „Neen, meelworm", antwoordde slimme Karei. „Maar ik heb eenmaal een les gehad, anders was ik nu mis schien wachtmeester." „Vertel, Karei", zei de vierde. „Neen, dank je, kromme, 't Is niet zo prettig je eigen schande uit te ba zuinen". De kromme, zo genoemd om dat een sabelhouw zijn schouder ge spleten had en die later verkeerd be handeld was, scheen aan die benaming geen aanstoot te nemen. „Gelijk heb je, Karei", stemde hij toe. Toen kwamen Jens, de lange muske tier en zijn vriend Rolf, de oude vete raan binnen. Zy gaven de beide schip pers de hand en gingen aan een tafel in de nabijheid der ruiters zitten. ,,'t Nieuws gehoord?" vroeg Jens. „Welk nieuws?" zei de meelworm. „Gisternacht is een bende bandieten in de Dom een geheime ingang bin nengedrongen, na eerst de schild wachten gebonden te hebben." „Hoe is dat mogelijk? Er staan toch altijd musketiers op wacht", mengde slimme Karei zich in het gesprek. „Die werden in lakens gebonden onder het altaar in de Dom gevon den", ging Jens voort. „Ze vertelden dat ze een spook hadden gezien. Maar een compagnie der onzen volgde spoe dig. Er schijnt hard gevochten te zijn." De bezoekers schaarden zich allen om de verteller. Ook de meisjes kwa men luisteren van achter de tapkast. Zelfs de waard, een oude schipper, krom van de rheumatiek, kwam aan strompelen. Jens keek trots rond. Hij genoot van de algemene belangstelling, wachtte een ogenblik, bestelde een kruik bier en vervolgde langzaam: „Er schijnen meer dan honderd ge wapende vrijbuiters geweest te zijn. Het plan was blijkbaar, de gang in de lucht te laten vliegen onder het hoofd kwartier, maar dat is mislukt, daar de onzen op tijd verschenen. Het werd een verschrikkelijk gevecht in het donker. Een ogenblik wist niemand meer wie vriend of vijand was. Een gedaante sprong midden tussen de musketiers en stak met een dolkmes minstens een tiental neer. Een kor poraal beweert dat het de duivel zelf was. De soldaten zaten tussen twee vuren en toen nieuwe troepen in de gang gezonden werden, vonden ze slechts acht levende mannen, die zich verschanst hadden achter de lijken der gesneuvelden." (Wordt vervolgd.) grijpen naar de pen^, De Middelburgse plantsoenen. Toen ik in het Zeeuwsch Dagblad van 29 Mei j.I. las, dat er weer eens op ergerlijke wijze vernielingen wa ren aangericht in de plantsoenen, dacht ik bij me zelf: het is weer zo, het oude kwaad heeft de kop weer eens opge stoken. Hoewel het voor onze stad geen vreemd verschijnsel is, vraag ik me toch af, wat van dit vandalisme de oorzaak is. Dezer dagen nog las ik in een vak blad, dat in een stad als Hilversum, waar jaarlijks ongeveer millioen perkplanten in de plantsoenen worden verwerkt, van vernielingen geen sprake is. Zo ook b.v. in de diergaar de Blijdorp, waar toch heel wat pu bliek komt. Ook daar is geen punt- draad of kippengaas nodig ter bescher ming van bloeiende planten. Gaarne sluit ik mij dan ook aan bij uw mededeling, dat de politie zonder pardon zal optreden tegen hen, die de plantsoenen niet ontzien, in de hoop, dat ook werkelijk een strenge straf daarvan het gevolg zal zijn. Jammer, dat ik daarvan echter nog zó zeker niet ben. Overigens geloof ik niet, dat dit de enige weg is om in deze verbetering te krijgen. Er zal m.i. nog meer liefde tot bloem en plant moeten worden aangekweekt, vooral bij de jeugd. Een stap in de goede richting is zeker het uitreiken van jonge plantjes aan onze jongens en meisjes door de Ned. Mil. voor Tuinbouw en Plantkunde. Maar laten bovendien onze onderwijzers de jeugd helpen opvoeden. Vooral ligt hier een grote taak voor de ouders. Ik geloof, dat velen in onze stad zich nog te weinig bewust zijn welk een groot voorrecht ze hebben in het be zit van de mooie plantsoenen. Er zijn maar weinig steden in ons land van gelijke grootte als Middel burg, die over een dergelijke grote op pervlakte plantsoenen beschikken. Laten daarom allen er aan mede werken, om deze zo mooi mogelijk te doen worden. U beschouwt de plantsoenen toch niet als een welkome gelegenheid, om een goedkope bos bloemen op tafel te krijgen? Of om 's avonds „Max" nog eens even te laten uitspringen voordat deze in zijn mand kruipt? Steunt door ontzag voor bloem en plant het mooie, veelomvattende werk van onze plantsoendienst. Middelburg. J. Labruijère. (Ingez. mededeling, advert.) MET WAARDEBON VOOR GOAL VOETBALfOTO Gemeenteraad van Zierikzee. Conflict met B. cn W. De vvoonruimtecommissie van Zierikzee had een aanvrage om ontslag inge diend, zo werd in de dezer dagen gehouden raadsvergaderind medegedeeld. B. cn W. stelden voor dit ontslag eervol te verlenen. De voorzitter lichtte de moei lijkheden toe, die gerezen zjjn tussen B. en W. en de commissie, waarna de heer Catshoek het standpunt der commissie uiteenzette. Da commissie verweet B. en W., dat zy geen inzicht kreeg ln de motleven, die B. en W. leidden tot het nemen van beslissingen, die van het advies der com missie afweken. Wethouder den Boer ontkende dit ten sterkste. Altijd is er een goede samen werking geweest en hij aanvaardde geen voorwaarden wat zijn beleid betreft. Ook weth. Gerritsen kon de commissie niet begrijpen. Na langdurige discussie werd zowel de ontslagaanvrage als het voorstel van B. en W. aangehouden. De commissie werd geadviseerd zich nader te beraden. Bij de opening van de raadsvergade ring herdenkt de burgemeester ln ge voelvolle woorden het overleden raads lid M. Goudswaard. Hij wenste de fami lie kracht en sterkte toe. Daarna werd besloten t.g.v. het 100-jarig bestaan der gemeentewet een buitengewone raads zitting te houden op 5 Juli. Tot lid der commissie sociale dienst werd als opvolger van de heer Gouds waard benoemd de heer D. Quant. De raad besloot ln principe, na overbren ging van het ziekenhuis te Noordgouwe naar Zierikzee, de aldaar bestaande ge bouwen te bestemmen voor Invalide ouden van dagen. Ged. Staten hadden medegedeeld geen machtiging te verlenen voor de bouw van vijf duplexwonlngen. Wel werden vijf woningen toegewezen voor het per soneel der Prov. Boten. De vergoeding voor de raadsleden mag op maximaal f 6 per zitting worden gebracht. Goedkeuring werd verleend tot verbetering van het carillon. B. en W. werden gemachtigd tot het doen ver richten van heiwerken bij de verbou wing van school A en B tot een bedrag van f14.000. Het schilderwerk aan de Gem. Gasfa briek werd opgedragen aan het R'damse Zandstraal- en Schildersbedrijf voor f 6300. De raad verleende machtiging tot de voorbereiding van het uitbreidingsplan in de sector Blokweg-Oude weg, na door lr Klokke en de heer Argelo hieromtrent te zijn ingelicht. Het plan tot onteigening van grond aan de Driekoningenlaan werd ln beslo ten zitting besproken en verworpen. Na onderzoek der geloofsbrieven werd als raadslid toegelaten ln de vacatura M. Goudswaard de heer Joh. de Vries. Medegedeeld werd dat de b.l.o.-school per 1 Sept. a.s. kan worden geopend zo als aanvankelijk was gedacht. Als ver tegenwoordigers van Zierikzee ln de al gemene vergadering werden aangewe zen de burgemeester en de secretaris. Bij de centrale dienst werd als opzich ter 2e klasse benoemd de heer F. Schui- Hng, opzichter te Alphen a. d. Rijn. Per 1 Juli a.s. werd eervol ontslag verleend aan de keuringsveearts J. S. Hoogstra, hoofd van dienst, en ln zijn plaats werd benoemd de heer J. Steven- se te Renesse. Tot keuringsveearts te Zierikzee werd benoemd de heer D. van den Akker. Een voorstel tot Instelling van een woningbedrijf om administratlef-techni- sche redenen werd aanvaard, eveneens een voorstel tot aansluiting bij het Bu reau Samenwerkende Gasfabrieken. In een spoedeisende raadsvergadering te Kortgene werd besloten de verbete ring van het aantal wegen te gunnen aan de fa M. P. Hol te Gouda voor f 67.670. De onderhandse aanbesteding werd 25 Mel J.I. gehouden. De heer L. P. Maas, arts te Colyns- plaat, heeft bedankt voor het lidmaat schap van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag. Dertig dagen samen op stap". Om half negen gisterochtend ls de K.L.M.-Sky master „Edam" zijn wereldreis, die dertig dagen zal duren, van 'Schiphol begon nen. Gezagvoer der van de Sky- master is de heer J. J. Bak, waar nemend hoofd van de vliegtechnische dienst van de die reeds 180 Oceaanvluchten op zijn naam heep staan. De eerste en tweede piloot zijn resp. de heren L. G. Metz en A. F. Goggon. En dan maakt het hoofd van de K.L.M.-persdienst, de heer R. J. Vogels, de gehele vlucht mee. Hij zal via de radio de Nederlandse luiste raars op gezette tijden verslag uit brengen. Enkele minuten na de aankomst op London Airport was de zich aan boord bevindende 230 kg. wegende speciaal geconstrueerde laadbrug uitgeladen en twintig minuten later reed een gloed nieuwe A-40 sportwagen van de Aus- tin-fabrieken aan boord. Om elf uur precies begon men vanaf Londen of fideel de K.L.M.-Austin-wereldtocht, die vliegtuig en auto dertig dagen lang over Oceanen en zeeën, woestijnen en onherbergzame gebieden zal voeren. Zoals bekend is deze vlucht georga niseerd door de Engelse Austin auto- fabriek, die de deugdelijkheid van haar product op in het oog vallende wijze wil tonen. Over land zal de Austin het te volgen traject rijdende afleggen, waarbij de wagen steeds in radiocon tact blijft met de „Vliegende Hollan der". De A-40 zal op deze wijze de Syrische woesijn en de Arizona moe ten trotseren en tijdens de tocht door India kermis maken met de natte moesson. De bemanning van het vlieg tuig zal echter door middel van de radio als het ware van minuut tot mi nuut de positie van de Austin kunnen peilen. Over water zal de Austin de tocht maken aan boord van de „Edam". De voor het snel in- en uit laden benodigde laadbrug is vervaar digd door de technische dienst van da K.L.M. onder leiding van de oud gezagvoerder L. Sillevis. Persbureau- en krantencorrespon denten, een televisieman, een radio reporter en een fotograaf maken da vlucht mede, alsmede drie chauffeurs voor het besturen van de Austin en twee monteurs. Er bevindt zich ook een parachute aan boord, want tijdens de autorit door de Syrische woestijn krijgen de inzittenden van de Austin stellig water- en benzinegebrek. Zij zullen waarschijnlijk tussen Beiroet en Basra per valscherm worden bevoorraad. De K.L.M. zal dagelijks de positie van het toestel bekend maken. De vorige week de ronde doende geruchten, dat de Sovjet-Unie met vredesvoorstellen ten aanzien van Korea zou komen, zijn tot dusverre niet bewaarheid. In Amerikaanse en Britse kringen te Lake. Succes, waar de geruchten opdoken, heeft men trou wens van het begin af aan getwijfeld aan hun juistheid. Met het doen van zulke voorstellen zou Rusland immers bekennen, dat de oorlog op aanstich ten van het Kremlin was ontbrand, zo redeneerde men ln deze kringen. Zelfs voor de Chinezen achtte men het moeilijk om de onderhandelingen te openen, omdat die immers steeds heb ben volgehouden, dat er slechts Chi nese „vrijwilligers" in Korea strijden. Hoogstens verwachtte men dan ook een vredesinitiatief van Noord-Kore- aanse zijde. Ook dat is echter tot nog toe uitgebleven, ondanks de zware nederlaag, die de communistische le gers in de afgelopen weken hebben geleden, waarbij voor het eerst op vrij grote schaal Chinezen zich overgaven. De UNO-troepen zijn thans weer te rug in hun stellingen van voor de beide Chinese voorjaarsoffensieven en daarmee schijnt voorlopig aan hun op mars een einde te zijn gekomen, zon der dat het einde van het conflict zelf nog in zicht kwam. Toch blijft naar de mening van de Amerikaanse gene rale staf een plotselinge beëindiging van de strijd zeer wel mogelijk. Be schikt de Amerikaanse inlichtingen dienst wellicht over concrete aanwij zingen inzake Russisch-Chinese wrij ving? Onmogelijk is dit niet. De me ning, dat Mao Tse Toeng zich reeds van Stalin zou hebben afgewend, heeft vele aanhangers. En gezien het feit, dat de Sovjet-Unie zo duidelijk heeft laten blijken de Chinezen de kastanjes uit het vuur te willen laten halen, is dit ook niet geheel en al onwaarschijn lijk. Meer dan gissen kan men hier; naar echter niet, zodat krachtig, zij het weloverwogen, optreden tegen China voor het Westen nog altijd de enig mogelijke koers blijft, De Ame rikaanse admiraal Sherman verdedig de deze week zelfs nog weer blokkade van de Chinese kust. Een wellicht aan bevelenswaardige maatregel, waarvoor Engeland echter nog wel niet warm. te maken zal zjjn. Kwam het ten aanzien van het Ver re Oosten niet tot onderhandelingen, de kansen op 'n vreedzame oplossing van het oliegeschil in het Nabije Oos ten verbeterden enigszins, al ziet de kwestie er nog netelig genoeg uit. Echter kwam reeds een onderhoud tot stand tussen de Engelse ambassadeur Shepherd en de Perzische premier, terwijl de Amerikaanse ambassadeur Grady zich eveneens schijnt te beijve ren voor het helpen vinden van een voor beide partijen aanvaardbare for mule. Om hun rechten duidelijk vast te leggen brachten zowel de Britse I KORTE CIOERELDKR0NIEK j regering als de Anglo-Perzische olie maatschappij de zaak intussen voor bij het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage, onmiddellijk daarop door de Perzische regering onbevoegd verklaard, doch dit betekent geen verhindering van eventuele onderhan delingen. En al heeft de Perzische re gering dan nog niet toegestemd in be sprekingen over het eigenlijke geschil zelf, zij heeft zich wel reeds bereid verklaard met afgezanten van de Brit se regering te confereren over Enge- lands oliebehoeften, terwijl zij schade loosstelling voor de nationalisatie in uitzicht stelde. Niettegenstaande de versterking van de Britse strijdkrach ten in het Nabije Oosten door de 16e brigadegroep parachutisten, ziet het er dus thans in dit gebied iets minder dreigend uit. Hoewel men de communistische Chinese en zeker de nationalistische Perzische regering niet met die der Sovjet-Unie mag vereenzelvigen, doemt toch op de achtergrond van de conflicten in Korea en Perzië steeds de gestalte op van de Russische dic tator. Recht tegenover hem staan de Westelijke Grote Drie echter in Parijs, op de besprekingen der plaatsvervan gende ministers van buitenlandse za ken, die de agenda moeten opstellen voor een conferentie van hun chefs, de ministers. Juist toen bijna overeen stemming was bereikt liepen deze be sprekingen weer eens hopeloos vast door de Russische eis, dat ook het At lantisch Pact en de vestiging van Ame rikaanse bases overzee in de agenda opgenomen zouden worden. Ten ein de raad hebben de drie Westelijken nu een nota aan het Kremlin gezon den met het voorstel de ministerscon ferentie 23 Juli te Washington te be ginnen met als agenda al die punten, die tijdens de Parijse besprekingen daar reeds een plaats op hebben ge vonden. Niet over het Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases dus. Het wachten is nu op het antwoord uit Moskou. Kroonprins Boudewijn ontving Nederlandse oorlogsgewonden. 50 Nederlandse en Luxemburgse oor logsinvaliden, die op uitnodiging van de Belgische vereniging, welke auto's ter beschikking stelt van oorlogsvermink ten, in samenwerking met de Nederland se vereniging Moveo (meer ontspanning voor ernstige oorlogsinvaliden) een drie daags bezoek aan België brengen zijn gistermorgen door Prins Boudewijn in het paleis te Brussel ontvangen. De Prins hield daarbij in het Neder lands en in het Frans een korte toe spraak. Nadat de erewijn gedronken was en de Prins afscheid had genomen, begaf het gezelschap zich naar het Brusselse stadhuis, waar de oorlogsgewonden in de gothische zaal werden ontvangen door wethouder De Ronse. Des morgens hadden de Nederlandse oorlogsinvaliden een krans neergelegd op het graf van de onbekende soldaat aan de voet van de Congreskolom. KREEFTEN VISSERIJ IETS MINDER. De kreeftenvlsserij ls iets minder ge weest in de afgelopen week, dan de eer ste weken. Dit ls een gevolg van veler lei omstandigheden, maar wordt speci aal geweten aan het wegvangen van de eerste lopers. De vangst mag worden uitgeoefend tot 15 Juli a.s., dus 14 da gen langer dan de laatste jaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3