.ofweer Amerika verwachtte in 1949 val van Formosa Minister Staf vond de eerste kennismaking niet aangenaam Koning van Irak zou troons- opvolger in Jordanië worden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Acheson voor de verenigde Senaatscommissies Merkwaardig memorandum aan Amerikaanse ambtenaren Eén strijdt twee beginsels* Truman zendt boodschappen aan Mossadeq en Attlee Geen hulp meer aan lifters in het buitenland k SNIPPER NIEUWSk Opening sociëteit van ouden van dagen te Goes Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1879 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 2 JUNI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.25 u., onder 20.51 u.; Maan op 3.06 u., onder 20.23 u. Hoogwater op Zondag S Junii Vlissingen: 1.06 u. 1.67 m., 13.27 u. 1.85 m.; Terneuzen: 1.34 u. 1.87 m., 13.56 u. 2.05 m.; Wemel- dinge: 2.45 u. 1.42 m., 15.09 u. 1.61 m.; Zierikzee: 2.31 u. 1.18 m., 14.55 u. 1.36 m. Vrjjdag is de getuigenis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, voor de verenigde Senaatscommissies begonnen. Het horen van Acheson werd vertraagd, omdat de leden van de commissies bespraken, of zjj het memorandum van het ministerie van Buitenlandse Zaken van 1949 over Formosa, gericht aan consulaire ambtenaren, zouden vrijgeven voor publicatie. Niettegenstaande de tegenkanting van Acheson besloot de commissie met 159 stemmen het memorandum openbaar te maken. Daaruit bleek, dat de val van Formo sa verwacht werd. Er werden richtlijnen vastgesteld, welke de Amerikaanse ver tegenwoordigers in het Verre Oosten in dat geval moesten volgen. Zij mochten geen te grote bezorgdheid tonen, maar er de nadruk op leggen, dat Formosa geen bijzondere militaire betekenis had. Acheson verklaarde in zijn getuigenis, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in 1949 zijn veto had uitgesproken tegen een voorstel van het ministerie van Defensie om een mi litaire missie naar Formosa te zenden. Ook president Truman was tegen stander van het voorstel geweest. De wereldpolitiek van vandaag wordt voor het oog beheerst door de ene grote tegenstelling tussen de communis tische en de Amerikaanse wereldmach ten, elk met hun aanhang. Voor het oog: als Christenen weten wij immers, dat in werkelijkheid een geheel andere tegenstelling niet alleen de wereldpolitiek van vandaag, maar de gehele wereldgeschiedenis beheerst, na melijk die tussen het Rijk Gods en het Rijk der duisternis. Dit neemt niet weg, dat ook de Chris tenen vandaag voor de keuze worden gesteld, aan welke zijde zij wensen te staan in de worsteling der wereld machten van vandaag. Zij mogen zich aan die keuze niet onttrekken. Althans niet onder de huidige wereldverhoudin gen. Afzijdig zouden zij zich mogen, ja moeten houden, indien de keus lag tus sen twee machten, die zij beide als even goddeloos zouden moeten veroordelen. Zo staat het echter niet. Aan de ene kant, die van de communistische mo gendheden, is er een tot een bijna on overtrefbaar toppunt gestegen godde loosheid. De staat is daar oppermachtig, hij overheerst de maatschappij in al haar lagen en het menselijke leven in al zijn uitingen en hij is belust op een onbeperkte uitbreiding van zijn macht over de gehele wereld. Van zijn over heersing van het gehele mensenleven maakt hij voorts gebruik om zijn onder danen practisch alle vrijheid te bene men en, uit tactische overwegingen nu eens feller, dan wat behoedzamer, maar altijd doelbewust, de christelijke religie met wortel en tak uit te roeien. Zulk een verschrikkelijk beeld ver tonen Amerika en zijn bondgenoten, de andere staten van het Westen, nog niet. De regeermacht is nog aan beperkingen onderhevig. Ondanks krachten, die in de verkeerde richting werken, bestaat er nog een grote mate van maatschappe lijke en persoonlijke vrijheid. Imperia listische begeerten zijn wel werkzaam, maar bepalen nog niet geheel de gang van het staatsleven. Naar de stem van Gods Woord, vooral met betrekking tot het publieke leven, wordt wel weinig ge luisterd het getuigenis der kerken zelf is trouwens op dit gebied zwak doch belijdenis en uitoefening van het christelijke geloof worden in elk geval nog ongemoeid gelaten. Onder deze omstandigheden is de keus voor de gelovige Christenen niet moeilijk. Tegen de alles verstik kende tyrannie van Moskou zullen zij in de wereldpolitiek samen moeten gaan met de Westelijke mogendheden, die al thans nog ruimte laten voor de dienst van God naar Zijn Woord. Dit moet voorop worden gesteld. Nooit mag echter worden vergeten, dat in dit bondgenootschap grote geestelijke gevaren schuilen. Dit kan geen reden zijn om dit bondgenootschap te mijden, omdat men dan in feite hulp zou verle nen aan de communistische tyrannie, een nog veel dodelijker gevaar, ook voor da geest. Maar waakzaam zullen de ge lovige christenen ook in hun medewer king aan de politiek der Westerse mo gendheden moeten blijven. Wat toch is het geval? Het verzet van de Westerse wereld tegen het com munisme is niet maar een zaak van wa pens en diplomatie alleen. Aan dat ver zet poogt men tevens een geestelijke basis te geven. En waar die Westerse wereld in meerderheid reeds lang van het echte christelijke geloof is afgeval len, wordt die geestelijke basis niet in Bijbelse gedachten gezocht, maar in humanistische. Nu is het met dit humanisme een wonderlijke zaak. Vele van zijn gedach ten zijn van christelijke oorsprong. Zij hebben dan ook vaak voor het onge oefende oor nog een christelijke klank, terwijl hun inhoud in werkelijkheid een andere is. Zo spreekt het van liefde tot de mensheid en eeuwige vrede. Wat zo op het gehoor af misleidend veel lijkt op de naastenliefde en de hemelse vre de, waarvan de Bijbel spreekt. Maar wie van liefde tot de mensheid in het algemeen spreekt, heeft de klem ontnomen aan het gebod dat liefde eist in de eerste plaats in de dagelijkse prac- tische omgang. En de gedachte van de eeuwige vrede op deze aardse we reld veronachtzaamt opzettelijk het eindoordeel, dat aan de werkelijke eeuwige vrede voorafgaat en de buiten ste duisternis, die eveneens tot in eeuwigheid zal blijven bestaan. Stellig zijn in de humanistische ge- dachtenwereld restanten van Bijbelse gedachten aanwezig. En de kracht van liet Bijbelse Woord is zo sterk, dat zelfs door deze misvormde restanten die hu manistische wereld tot dusverre nog voor een zo diepe val ais die van het communisme is behoed, waarom de Christenen dan ook in de tegenstelling van die beide tegen het communisme hebben te kiezen. Maar anderzijds zijn juist die mis vormde restanten zo gevaarlijk, omdat zelfs de gelovigen gevaar lopen hen aan te zien voor het zuivere Woord, waar bij zij alleen leven mogen en kunnen Daarom zullen zfj in hun medewerking in de strijd tegen het communisme zich niet helder genoeg bewust kunnen zijn, dat de strijd wel tegen één vijand gaat, maar dat die strijd door hen gevoerd wordt vanuit een geheel ander beginsel aan door de, men kan wel haast zeggen, officiële democratische ideologie, die m Washington en Lake Success WEL DEGELIJK VAN BELANG. Bij het bespreken van de politiek t.a.v. Formosa zei Acheson, dat men het er over eens was, dat Formosa wel degelijk strategisch belang had voor zover het de V.S. betrof. Hieruit vloeide voort, dat men For mosa uit de handen van „een mogend heid, die de V.S. vijandig gezind zou zijn" moest houden. President Truman heeft Vrijdag per soonlijke boodschappen gezonden aan de Perzische en de Britse premier, waarin hij aandringt op het beginnen van onder handelingen. In zijn boodschap aan de Perzische premier Mossadeq, verklaart Truman, dat er een explosieve toestand in Perzië bestaat. Hij dringt erop aan, dat de Per zische regering onderhandelingen zal beginnen met een Britse delegatie. Aangaande Korea verklaarde hij, dat de troepen der V.N. daar geenszins een doelloze strijd strijden. Hun moedige houding had de noordelijke opmars tot staan gebracht en in een terugtocht doen keren. In antwoord op een vraag van Senator Russeli zei de minister, dat de V.S. geen poging hadden gedaan om de V.N. te be wegen een vlootblokkade tegen commu nistisch China in te stellen. Drie doodvonnissen in Tsjecho- slowaaks spionnageproces. Het Staatsgerechtshof te Praag heeft uitspraak gedaan in het proces tegen zeven Tsjechoslowaken, die ervan be schuldigd waren in dienst van de Ame rikaanse geheime dienst te hebben ge staan. Drie der beklaagden werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslange dwangarbeid en twee gevangenisstraffen van 18 en 30 jaar. Nog meer hulp voor Joego-Slavië. De Amerikaanse en Franse vertegen woordigers, die te Londen bijeen zijn, hebben in principe besloten aan Joego slavië economische hulp te verlenen tot een bedrag van 50 millioen pond ais schenking. De laatste 18 maanden heeft Engeland Joego-Slavië 22 millioen pond geleend. De Amerikaanse credieten en leningen aan Joego-Siavië belopen thans 53 mil lioen pond. Bovendien deed Amerika de vorige maand Joego-Slavië een schen king van 10.357.000 pond. A.F.P.-kantoor in Praag gesloten. Het kantoor van het Franse persbu reau A.F.P. te Praag heeft zijn abonné's medegedeeld, dat het om „technische redenen" genoodzaakt was tot nader da tum de uitgave van het dagelijkse nieuwsbulletin te staken. Tegelijkertijd werd de uitgaande dienst van berichten uit Tsjecho-Slowakije gesloten. Deze stap volgt op de arrestatie van dr Josef Siska een week geleden. Siska was de voornaamste Tsjechoslowaakse employé van het persbureau en zo nu en dan plaatsvervangend correspondent te Praag. Tweede emigrantenkamp is Australië. In afwijking van de bestaande toe stand, waarbij alle Australië binnenko mende emigranten, voor wie nog geen andere huisvesting aanwezig is, eerst in het kamp „Bathurst" worden onderge bracht, zullen binnenkort immigranten ook gehuisvest worden in het Bonegilla kamp In de staat Victoria. Oud-president Soekawati in eer hersteld. De voormalige president van de deel staat Oost-Indonesia, Soekawati, die se dert de kwestie-Abdoel Aziz te Makas sar in April 1950 onder politiecontrole was gesteld, werd Vrijdagochtend tijdens een korte plechtigheid op het Indonesi sche ministerie van Justitie door minis ter Yamin vrijgesteld van alle vervolging en volkomen in zijn eer hersteld. Ernstig ongeval te Vlissingen. Vrijdagavond verleende de bromfiets berijder K. geen voorrang aan een be stelauto, die uit de Irislaan de Paul Krugerstraat te Vlissingen inkwam. K. geraakte onder de auto en liep enkele hoofdwonden op, terwijl de fiets werd vernield. In ernstige toestand werd hij in het St. Josephziekenhuis opgenomen. De problemen, die het „liften" met zich meebrengt, zijn onlangs weer ac tueel geworden, toen aan het licht kwam, welk een slechte naam liftende vacantiegangers, afgezien nog van de gevaren, welke de jongelui daarbij zelf lopen, Nederland in het buitenland be zorgden. De A.N.W.B. verneemt thans, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken ge meend heeft een poging te moeten doen om aan deze ergerlijke toestanden een einde te maken, Vacantiegangers, die, zonder in het bezit te zijn van voldoende geldmiddelen of van een retour-biljet, bij een Neder landse consul hulp vragen om naar huis terug te kunnen keren, zullen die hulp, althans in West-Europa, niet meer ont vangen. De Nederlandse consulaten in de West-Europese landen mogen geen voorschot in geld of in de vorm vein reisbiljetten voor de terugkeer naar Ne derland meer verschaffen aan landge noten, die door eigen schuld in moeilijk heden zijn geraakt. ...t le klasse J. II. Heuts uit Maastricht heeft ergens in Korea zijn eigen bomvrijeblokhut gebouwd. Hier ziet U hem, bezig met het bereiden van zijn „warme hap". Warm eten kan niet „boven" worden gebracht, zodat men van zijn rantsoenen zelf z'n potje moet koken (foto links). De eerste tafel sinds de aankomst op Korea op 23 November 1950. Vindingrijke sol daten hebben van de lage Koreaanse tafeltjes een „cafetaria" gemaakt door de poten te verlengen met ledige granaathulzen.(foto rechts). i i Volgens politieke 'kringen te Brussel zal de troonsafstand van Koning Leo pold en de troonsbestijging van Prins Boudewijn vermoedelijk eind September geschieden. Generaal Hoyt Vanden- berg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, zal een bezoek aan Parijs brengen op 7 Juni. Vrijdag is Ewald Loser, een voorm. directeur van Krupp, die in Neurenberg tot zeven jaar gevan genisstraf was veroordeeld, vrijgelaten. Het Engelse landingsvaartuig voor tanks „Messina" van de Middellandse Zeevloot is op weg naar de Perzische Golf. De gouverneur-generaal van de Zuid-Perzische olieprovincie Khoezistan en bevelhebber van de strijdkrachten in het Zuiden, generaal Sjahbahti, is terug geroepen. Minister Stikker zal Dins dag voor enkele dagen naar Parijs ver trekken. De Koningin en Prins Bern- hard zijn voornemens 13 Juli een bezoek aan de Noord-Oost Polder te brengen. Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen, die waren ingeënt te gen pokken, ziek geworden. Dezer dagen is één van hen, J. Hoff uit Assen, over leden. - Op de veiling E.K.V. te Resse- bemmel bij Nijmegen werden gisteren de eerste Betuwse Meikersen aange voerd. Zij kostten ruim 3% cent per stuk. Op last van de gemeente-arts is de fröbelschool te Edam voor onbe paalde tijd gesloten wegens het heer sen van diphtherie. De Ned. Herv. predikant te Purmerland, ds A. Cremer, zal half September naar de V.S. ver trekken om zich daar te verbinden aan de Presbyteriaanse kerk in de staat Kentucky. Zeventig arbeiders hebben op de steenfabriek Staartjeswaard te Beuningen bij Nijmegen het werk neer gelegd, waardoor een steenproductie van een kwart millioen per week dreigt ver loren te gaan. wordt gepredikt. Daar wordt immers uiteindelijk geloofd in de kracht van 's mensen goede wil, terwijl ons vertrou wen alleen gesteld mag zijn op God, Die ons behoudt. TWEEDE KAMER, Hij kreeg „een stortvloed van moties". (Van enze parlementaire redacteur.) „Men zegt mü met vertrouwen te hebben begroet. Dit blijkt echter niet bi} deze eerste kennismaking met de Kamer, want ik heb een stortvloed van moties over my been gekregen", zo zei minister Staf, toen hij voor de tweede maal de Kamer beantwoordde. Deze klaagtoon was niet geheel onjuist. De Kamer pro duceerde niet minder dan vier moties, waarvan er echter één werd Ingetrokken. Minister Staf zal tot Dinsdag moeten wachten om te vernemen, wat er met de moties zal geschieden. De eerste motie was afkomstig van de A.R. afgevaardigde dr Bruins Slot. Daarin werd uitgesproken, dat een ver plichting tot inenting tegen pokken niet enkel door een beschikking van de Chef van de Generale Staf of door een mini steriële beschikking behoort te worden opgelegd. Zij was mede ondertekend door de heer Korthals van de V.V.D. Zo wel de socialisten als de katholieken verklaarden niet voor deze motie te zul len stemmen. Minister Staf zei niet met een wette lijke regeling te kunnen werken. De motie achtte hij overbodig. Hij vond dat ds Zandt veel te ver ging. Vooral ver zette hij zich tegen diens uitlating, dat zglfs de veldpredikers het geloof van de jongens ondermijnen. Collegiale hulp aan ds Zandt. Motie nummer twee kwam van ds Zandt (S.G.P.). Zij ging veel verder dan die van de heer Bruins Slot. De S.G.P. sprak uit, dat de maatregel tot verplich te vaccinatie van alle militairen met uit zondering van de gewetensbezwaarden, onwettig genomen is. Daarom verklaar de deze fractie 2ich tegen het nemen van elke toepassing van een dwang maatregel inzake de vaccinatie. Een mo tie kan alleen maar in behandeling wor den genomen, als zij gesteund wordt door vijf leden. De S.G.P. heeft echter maar een tweeman-fractie. Sportief «ta ken de heren Weiter, Gerbrandy, Schmal en Bruins Slot hun handen op en zo kon de motie Zandt een punt van be raadslaging uitmaken. Verandering in Midden-Oosten op til? Besluit van Koning Abdoellah, De motie Roosjen (A.R.) was weer gauw van de baan. Zij betreurde, dat de regering nog steeds de status van de Artillerie Inrichtingen niet heeft gere geld. Minister Staf beloofde dit, maar hij moest daarvoor overleg plegen met andere ministers. Mr Roosjen trok zijn motie in. Motie vier was van de communist Gortzak en wilde de diensttijd houden op twaalf maanden. De kwestie-Kruis. Tijdens de replieken bleek duidelijk, dat de Kamerleden niet tevreden waren over de wijze, waarop minister Staf had geantwoord. Vooral nam men hem kwa lijk, dat hij het algemene gedeelte had verwezen naar de begroting van Buiten landse Zaken. Maar er waren ook an dere klachten. De heer Fens (K.V.P.) bijv. bleef een diensttijd van 20 maanden het beste achten, maar de minister hield vol, dat het materieel-techniséh nog moeilijk kon. De positie van de heer Kruis bracht hij ook nog ter sprake. Hij drong er op aan, dat op korte termijn zal worden nagegaan, wat er met deze Generaal moet gebeuren. Temeer, nu de rappor ten van de Enquêtecommissie zijn ver schenen. De minister antwoordde deze nog niet gelezen te hebben. Het is ech ter niet eenvoudig hem te ontslaan. Volgens een te Cairo in het Arabisch verschijnend blad, heeft Koning Abdoel lah van Trans-Jordanië besloten de grondwet van zijn land te wijzigen en koning Feisal van Irak tot troonsopvol- ger van Jordanië te benoemen. Volgens bet blad beschouwt koning Abdoellah dit als een practische stap tot vereni ging van Jordanië en Syrië ter voorbe reiding van een grotere unie. Dinsdag werd te Amman bekend ge maakt, dat drie artsen, onder wie een professor voor geestesziekten, de veer tigjarige rechtmatige troonsopvolger, Emir Talal, hebben aangeraden twee maanden voor herstel van gezondheid naar het buitenland te gaan, welk ad vies door koning Abdoellah werd onder steund. De tweede zoon von koning Ab doellah is de 36-jarige Emir Naif. De grootvader van de zestienjarige koning Feisal, wijlen koning Feisal I van Irak, was de jongste broer van ko ning Abdoellah. Koning Abdoellah is per vliegtuig te Beiroet aangekomen om een bezoek te brengen aan zijn zoon Emir Talal. In sommige Arabische kringen te Cairo beschouwt men de militaire hulp van Irak aan Syrië als een omwente ling in de politieke structuur van het Arabische Midden-Oosten. Het zenden De heer K. van Dijk nam afscheid als directeur van de N.C.R.V. Ruim twee uren lang passeerde een stroom van medewerkers uit de Neder landse radiowereld en talloos vele an deren, de heer K. van Dijk en zijn gezin, toen hij gistermiddag in het „Hof van Holland" te Hilversum officieel afscheid nam als directeur van de afdeling om roep der N.C.R.V. Namens het personeel sprak de heer J. de Jong Czn, de scheidende directeur toe en bood hem een schilderij aan van de Hilversumse kunstschilder J. G. den Hengst. Mevrouw van Dijk offreerde hij een vaas van Deens aardewerk, gevuld met rozen. Prof. dr J. B. Kors O. P., uitte ais voorzitter van de Ned. Radio Unie de waardering van het bestuur en de me dewerkers van de N.R.U. Hij bood hem een radiotoestel met ingebouwde gramo- iooninstallatie aan. Voorts spraken nog de voorzitter van de federatie van om roepverenigingen, de heer G. de Clercq, die een klok aanbood, de heer F. Hol, personeelchef van de N.R.U. en de heer C. J. Bouwmeester, administrateur van het personeelfonds, waarvan de heer van Dijk voorzitter was. Koninklijke o„uerscheiding voor ir. A. G. Verhoeven. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw ir A. G. Verhoeven te 's-Gravenhage, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat. Ir Verhoeven is geruime tijd voor de Rijkswaterstaat in Zeeland werkzaam geweest en hij is de man, die de plannen voor de inpoldering van het zuidelijke Sloe en de Braakman ontwierp. Ir. Verhoeven maakte in het bégin der twintiger jaren een reis naar Engeland om studie te maken van de grassoort Spartina Townsendii, die de aanslibbing ten zeerste bevordert. Door het planten daarvan in het Sloe kon de inpoldering zeker tien jaar eerder plaatsvinden. Gouden médaille voor kapitein J. Slis te Breskens. Te Leeuwarden congresseerde t.g.v. het 40-jarig bestaan van de afd. Leeu warden de landelijke E.H.B.O:, o.l.v. dr E. E. Oterdoorn uit Hilversum. Aan de wnd. president mr J. van Munster van Heuven, de directeur-secretaris van de Kon. Zuid-Holi. Mij tot Redding van Drenkelingen jhr T. M. van Suchelen van der Maare en aan de schipper van de reddingboot „Pres. J. V. Wierdsma", de heer J. Slis te Breskens, werd de hoogste onderscheiding van de vereni ging, de gouden dr C. B. Tilanus-médaii- le, uitgereikt. Ged. Staten namen afscheid van ir. J. Moll. Ged. Staten hebben in hun vergade ring van Woensdag afscheid genomen van ir J. Moli, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 Juni de dienst heeft verlaten. Ais plv. hoofding. dir. placht ir. Moll, wanneer de hoöfding.-dir. ir. Th. Hey- blom, verhinderd was, in diens plaats deel te nemen aan de besprekingen van het college betreffende de Prov. -Stoom bootdiensten. Bij ontstentenis van de Commissaris der Koningin werd ir Moll toegesproken door de wnd. Commissaris, de heer C. Philipse, die de aangename samenwer king met ir Moll in het licht stelde en hem daarvoor dank bracht. Ir. Moll dankte voor deze woorden. van leger- en luchtmachteenheden van Irak, kennelijk om het gebied van Sy rië te beschermen tegen aanvallen uit de lucht of op de begane grond door Israël, aldus deze kringen, betekent de eerste stap naar de verwerkelijking van het plan voor een „Groot-Syrië" de vereniging van Irak, Syrië en Jordanië, waartegen Egypte, Saoedi-Arabië en de Libanon steeds in verzet zijn gekomen. Voor het diploma Scheepswerktuig- kundige A slaagde met lof de heer C. Ui. Spaanenburg, leerling van de Zee vaartschool te VJRslngen. Verbinding Zeeuwsch-Vlaanderen» Knocke wordt verbeterd. Reeds jarenlang bestaat een gevaar lijke situatie op het weggedeelte Sluis- Draaibrug, een onderdeel van de ver binding Zeeuwsch-VlaanderenKnocke, dat te smal is om het zeer intensieve verkeer behoorlijk te .kunnen verwerken. Alle soorten verkeer moeten hier ge bruik maken van dezelfde, met keien bestrate, rijbaan. Thans zal het wegdek opgebroken en vervangen worden door een betonnen wegdek, dat een breedte zal krijgen van 7 meter. Langs de weg zal een vrijlig- gend rijwielpad komen van 2% meter breed. De A.N.W.B, deelt mede, dat deze werkzaamheden reeds 5 Juni zullen aan. vangen en tot medio September zullen duren. Het traject Sluis-Draaibrug zal in die periode voor het verkeer worden afge sloten. Bij Oostburg zal het verkeer naar Knocke worden omgeleid via Zuid- zande. DE C.B.T.B.-J AAR VERGADERING. Zoals gemeld zal de Zeeuwse C.B.T.B. op 27 Juni a.s. zijn jaarvergadering hou den en wel te Goes in zaal Krijger. Het Tweede Kamerlid J. de Ruiter te Balk (Fr.) zal spreken over „Is er een christelijke landbouwpolitiek voor boer en boerin?" Ds G. Lammens, Geref. predikant te Heinkenszand, zal een slot woord spreken. Diefstal te Middelburg berecht. Gistermorgen stond voor de Arron dissementsrechtbank te Middelburg te recht de 25-jarige los werkman H. V. uit Middelburg, die op 10 December 1950 en op 12 Februari 1951 in twee nood- winkels op de Dam heeft ingebroken. Hij bekende in de nacht van 9 op 10 December, nadat hij nogal wat had ge dronken, met een steen in een etalage ruit van de noodwinkel van de horloge maker v. d. B. op de Dam een gat te hebben geslagen, waarna hij vlug enige grepen deed in de artikelen en daarna de benen nam. De buit bestond uit een aantal zilveren ringen, drie wekker klokjes en enige horlogebandjes. Enige weken later, n.J. in de nacht van 11 op 12 Febuari, haalde hij hetzelfde trucje uit in de noodwinkel van V. D. op de Dam. Hier gooide hij een steen door het glas van een toegangsdeur en kroop door het gat naar binnen. Hij brak er enige kassa's open, doch de buit viel tegen, want hij vond slechts f96.Bovendien nam hij nog een re genjas mee. In zijn requisitoir vroeg da Off. van Justitie verwijzing van de zaak naar de Rechter-Commissaris voor het laten uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De vroegere mandenwinkel van Cas- teleyn aan de Keizerstraat te Goes was gistermiddag stampvol t.g.v. de inwij ding van dit pand als sociëteit vooï ouden van dagen. De presidente van de U.V.V., af deling Goes, mevrouw Pllaar-Gaarlandt,: richtte o.a. een woord van welkom tot het college van B. en W. en een afge vaardigde van de Rotaryclub, die belde zoveel tot de totstandkoming van deze sociëteit hebben bijgedragen en voorts tot het bestuur van de Bond van Ouder» van dagen en in het bijzonder tot de veie aanwezige bedaagden zelf, voor wie het lokaal bestemd ls. Uitvoerig vertelde zijj hoe lange tijd gezocht was naar een ge schikte lokaliteit, totdat eindelijk begin April dit pand was gevonden, dat daar na, onder de bezielende leiding van wet houder Buijs, door timmerlieden, schil ders en electrlciene belangeloos ln hun vrije uren is opgeknapt met materialen, die de U.V.V. ook ai gratis ge schonken werden, terwijl de ambachts school eveneens gratis een aantal stoe len repareerde. De sociëteit zal Maandag, Woensdag en Vrijdag geopend zijn van 25 uur. De huurkosten zijn grotendeels gedekt door wekelijkse bijdragen van de Rota ryclub en het Burgerlijk Armbestuur, maar er is nog een aanvulling nodig, die bestreden moet worden uit donateurs- gelden. Men kan zich hiervoor opgeven b(j mevrouw Franken, Oostsingel 134. De officiële opening van de sociëteit werd vervolgens verricht door burge meester mr W. C. ten Kate, die de om standigheden schetste, die de stichting van deze sociëteit zeer gewenst hadden gemaakt en de hoop uitsprak, dat de levensavond van velen hierdoor mocht worden veraangenaamd. Namens het hoofdbestuur van de U.V.V, sprak vervolgens mej. Lely uit Zutfen, die voorspelde, dat men vanwe ge de grote toeloop nog eens betreuren zou de muren niet van elastiek te heb ben gemaakt, waarna tenslotte me vrouw Israël, als één der stichtsters van de afdeling de presidente gelukwenste met de totstandkoming van deze socië teit, waar de Goese ouden van dagen een prettig tehuis zullen kunnen vinden. T.B.C.-verenigingen te Goes gaan samenwerken. Gisteravond vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes de plaatselijke commissie van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" met vertegenwoor digers van „Sonnevanck", „Zonnegloren" en het Interkerkelijk Zuid-Nederlands Sanatorium. De leiding berustte bij de heer A. de Lange. In de voorvergadering werd gekozen de heer J. Meijboom tot voorzitter van de pl. commissie, wegens het bedanken van de heer J. Dirks. Er werd besloten 18 September een gezamenlijke collecte te houden. Er zullen 60 collectanten worden ge vraagd. Opgave bij de secr.-penn., de heer D. Gorsse, Heernisseweg 108. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond. In de zuidoostelijke helft van het land meer bewolking, maar overwegend droog, behoudens een kleine kans op regen. Veranderlijke wind. Elders in het land droog en zonnig weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en meest matige wind tussen Noord en Oost. Iet» lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1