VIER MINISTERSCONFERENTIE OP 23 JULI TE WASHINGTON Inenting van militairen was noodzaak PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westelijke uitnodiging aan Moskou: KEUZE UIT DRIE AGENDA'S Prof, Bakker terug uit Argentinië. A k SNIPPER NIEUWSk A Weer een geval van pokken te Tilburg Nederl. Televisie-stichting opgericht. Opnieuw invasie in Helgoland Met een dienstauto naar de bioscoop Uitgave Piichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Te!. 243S, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tei. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e J AAK GANG No. 1878 VRIJDAG X JUNI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezcliuge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.26 u., onder 20.50 u.; Maan op 2.47 u., onder 19.09 u. Hoogwater op Zaterdag 2 Juni: Vlissingen: 0.24 u. 1.54 m., 12.50 u. 1.76 m.; Terneuzen: 0.53 u. 1.75 m., 13.18 u. 1.96 m.; Wemel- dlnge: 1.59 u. 1.35 m., 14.28 u. 1.58 m.; Zierikzee: 1.43 u. 1.13 m., 14.13 u. 1.34 m. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Donderdag te Moskou gelijkluidende nota's doen overhandigen, waarin wordt voorgesteld op 23 Juli te Washington een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te beginnen. In de nota's wordt de Sowjet-Unie de keuze gelaten tussen de drie alternatieve agenda's, die reeds op de plaatsvervangersconlerentie te Parijs door de Westie- lijke afgevaardigden zijn ingediend. Verwijzend naar de zogenaamde „ge splitste agenda" een van de drie al ternatieve onderwerpen zeggen de nota's, dat men tot overeenstemming had kunnen komen, wanneer de Sovjet delegatie niet gestaan had op bespre king van het Noord-Atlantische Pact. De Westelijke regeringen, aldus de nota's, hopen spoedig antwoord te zui len ontvangen en teken van haar be reidheid om aan de voorgestelde confe rentie deel te nemen onder mededeling, welke van de drie agenda's zijn aan vaardbaar acht. De agenda's ter keuze. De in de Westelijke nota's aan Mos kou als basis voor een ministerscoferen- tie voorgestelde alternatieve agenda's werden op 2 Mei door de Westelijke plaatsvervangers te Parijs voorgesteld. Er werden toen drie onderwerpen inge diend, een algemene, een gesplitste en een skelet-agenda, die alle drie de be spreking voorzien van (a) de demilitari- satie van Duitsland, (b) het bestaande bewapeningspeil en (c) naleving van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. De eerste agenda noemt behalve deze punten nog het vredesverdrag met Oos tenrijk, het herstellen van de Duitse eenheid en een Duits vredesverdrag en ht naleven van het Italiaans vredesver- Berichten over arrestatie van prof. Richter volkomen onjuist. Prof. dr C. J. Bakker, de Nederlandse atoomgeleerde, die op 18 Mei j.l. naar Argentinië vertrok voor een studiereis op verzoek van do Nederlandse regering, ls gisteravond onverwacht in ons land teruggekeerd. Prof. Bakker arriveerde met het K.L.M.-ljjntoestel uit Parijs. Hij deelde bij zijn aankomst mede, dat alle berichten over een arrestatie van prof. Richter volkomen onjuist zijn. Prof. Bakker wilde over zijn reis geen verdere mededelingen doen, alvorens bij de regering van zijn bevindingen in ken nis heeft gesteld. De reis van prof. Bakker heeft )n de gehele wereldpers veel stof doen op waaien. Kort na zijn aankomst publi ceerde een Braziliaans blad, dat prof. Richter, de Argentijnse atoomgeleerde, die enige tijd tevoren verklaard had atoomenergie te kunnen vrijmaken vol gens een geheel nieuwe methode, was gearresteerd. Richter zou misbruik ge maakt hebben van het vertrouwen van president Peron. Nog dezelfde dag werd het bericht gelanceerd, dat de arrestatie van Richter het gevolg zou zijn van „onthullingen" van prof. Bakker. Ook werd gemeld, dat prof. Bakkers reis o.m. tot doel zou hebben een Neder landse cyclotron aan Argentinië te ver kopen. De persdienst van Peron ontken de de arrestatie en betitelde de geruch ten daarover als „boosaardig", en niet waard er enig commentaar op te leve ren. Perzische regering neemt olie- personeel over. Het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de nota gepubli ceerd, welke Woensdagavond aan de vertegenwoordiger van de „Anglo- Iranian" is overhandigd. Hierin wordt gezegd, dat al het personeel van ge noemde maatschappij thans als in dienst staande van de Perzische oliemaat schappij wordt beschouwd. Verder zal de voorlopige Perzische raad van be stuur er voor ijveren om de huidige pro ductie te verhogen. De raad zal bij aan komst in het oliegebied alle afnemers van de vroegere maatschappij meedelen, dat in de komende maanden de olie on der dezelfde voorwaarden als voorheen geleverd zal worden. Later moeten de vaste afnemers zich tot de voorlopige directie wenden, aldus de nota. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Perzische regering er op rekent dat de „Anglo-Iranian" de in de wet op de na tionalisatie vervatte voorstellen aan zal nemen en binnen een termijn van 5 da gen haar tegenvoorstellen zal indienen. Cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika. Gistermorgen is op het ministerie van Buitenlandse Zaken een cultureel verdrag tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika gesloten. Namens de Nederlandse regering tekende minis ter D. U. Stikker, terwijl de gezant van de Unie, dr D. B. Bosman, uit naam der Zuid-Afrikaanse regering zjjn handtekening zette. Het verdrag, dat voor de duur van vijf jaren zal gelden, brengt de wens van beide regeringen tot uitdrukking om door vriendschappelijke uitwisse ling en samenwerking tussen beide landen, kennis en begrip zowel van de werkzaamheid op geestelijk, intel lectueel, artistiek, wetenschappelijk, opvoedkundig en technisch gebied, als omtrent de geschiedenis en de zeden en gewoonten van het andere land in de ruimste zin te bevorderen. In beide landen zullen commissies worden ingesteld, die belast zullen worden met de bevordering van ds uitvoering van het verdrag. drag met betrekking tot Triëst. De tweede of gesplitste agenda geeft naast elkaar in aparte kolommen de verschillende Westelijke en Sovjetrus- sisehe bewoordingen van de bewape ningskwestie en de Duitse demilitarisa- tie. De derde of skeletagenda geeft slechts 5 algemene onderwerpen van bespreking en bevat slechts 41 woorden. De onderwerpen zijn: 1. Onderzoek naar maatregelen voor het uitbannen van de huidige interna tionale spanningen in Europa, van de oorlogsdreiging en van de vrees voor agressie. 2. Kwesties betreffende bewapening en strijdkrachten. 3. Kwesties betreffende Oostenrijk. 4. Kwesties betreffende Duitsland. 5. Naleving van verdragen en over eenkomsten. Geen van deze alternatieve agenda's vermeldt het Noordatlantisch Verdrag. Gromyko heeft volgehouden, dat dit verdrag op de agenda moet staan, an ders zou een bijeenkomst van de Grote Vier geen zin hebben. Amerikaanse marine krijgt straalvliegtuigen. In zijn getuigenis voor de Amerikaan se Senaatscommissie voor onderzoek heeft admiraal Sherman Donderdag verklaard, dat naar zijn weten alleen Engeland tegen een vlootblokkade tegen communistisch China was gekant. Hjj deelde mee, dat voor een waarde van 5.2000.000 dollar munitie en marine uitrustingsstukken voor de Chinese na tionalisten op Formosa was bestemd, maar dat nog niets hiervan was afge leverd. Aan Frans Indo-China was sinds 1 Januari 1949 een bedrag van 63.500.000 dollar voor hulp aan de vloot toegewe zen. De in dit programma voorziene goederen waren voor bijna drie-kwart afgeleverd, aldus de stafchef. Voor de Philippijnen was een dergelijk program ma opgesteld ten bedrage van 4.200.000 dollar, waarvan ongeveer 40 procent ge leverd was. Sprekend over de Noordatlantische vlootstrijdkrachten zei Sherman, dat het „zeer belangrijk" was, dat een Ameri kaan-het commando in het Middellandse Zeegebied zou krijgen. Tijdens zijn getuigenis heeft Sherman nog gezegd, dat de Amerikaanse marine tegen het einde van dit jaar straalvlieg tuigen zal bezitten, die van vliegdek schepen af zullen opereren en in snel heid en stijgvermogen de door de Russen gebouwde MIG-15 toestellen zullen over treffen. ■■BH De Amerikaanse onouaatschapijen hebben een plan opgesteld om wanneer de Perzische olie soms onverhoopt van de markt mocht verdwijnen, de moeilijk heden in de Europese benzinelevering te verhelpen. De West-Duitse socialis ten hebben de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Schuman, beschuldigd de oorzaak te zijn van de moeilijkheden, die zijn ontstaan n.a.v. het verbod van de Democratische Partij in Saarland. India zal 400.000 ton broodgraan ont vangen van communistisch China. Het Franse, onder communistische lei ding staande vakverbond C.G.T., heeft besloten een algemene actie te gaan voeren voor loonsverhoging. Zij wil een minimum uurloon van 122 francs en ook een strikte handhaving van de 40-urige werkweek. De stakende Britse vracht autochauffeurs zullen Zaterdag het werk hervatten. Momenteel staken 13.000 chauffeurs. Gisteren zijn in Easington weer 5 stoffelijke overschot ten boven de aarde gebracht van de by de mjjnramp omgekomenen. Er zijn nu 23 ljjken gevonden en er worden nog 58 mannen vermist. Op 7 en 8 Juli zal Parijs haar 2000 jarig bestaan vieren. Bij deze viering zal o.a. burgemeester d'Ailiy van Amsterdam aanwezig zijn. De Arnhemse politie heeft 8 jongens tussen 13 en 20 jaar en een meisje van 13 jaar aangehouden die in April en Mei een groot aantal inbraken hadden ge pleegd. De buit bestond daarbij vooral uit snoepgoed. De L.S.K. heeft giste ren een mensenleven gered op Ameland. Een schipper, die aan een maagbloeding leed, kon dank zij de hulp der L.S.K. binnen een uur in een ziekenhuis te Leeuwarden worden opgenomen, waar door menselijkerwijs gesproken zijn leven werd gered. Het Portugees-Israëliti sche Kerkgenootschap in Nederland heeft zijn verwondering en ongerustheid uitgesproken over de gratieverlening aan de Jodenvervolgers Fischer en Aus der Ftinten. Een Finse reder, die op zakenreis in ons land is, liet gisteren zijn tas met al zijn geld tegen een lan taarnpaal in Rotterdam staan, nadat hij enkele foto's had gemaakt. Toen hij later terugkwam om zijn tas bleek die verdwenen. Zij was echter reeds in zijn hotel bezorgd; een 10-jarig meisje had haar n.l. gevonden. De reder prees in haar de Nederlandse eerlijkheid. De Zuid-Afrikaanse legatie is tot ambas sade verheven. Zij is thans de negende in ons land. De Nederlandse legatie in Pretoria is «veneens tot ambassade ver heven. Herinenting aanbevolen. Gisteren is weer een pokkengeval ge constateerd in Tilburg. Dergelijke min of meer alleenstaande gevallen kunnen na afloop van een eigenlijke epidemie voorkomen. Dringend wordt aanbevolen, dat zü, die Brabant in de naaste toe komst bezoeken, herent zijn. Braban ders, die naar andere delen van het land reizen, wordt even zo aangeraden zich eerst te laten herenten, indien dit ten minste nog niet is gebeurd. Waar het gevaar van import van pok ken gebleken is niet denkbeeldig te zijn, wordt thans iedereen geadviseerd zich in de naaste toekomst te laten herenten. De vaccinatietoestand van Nederland zal daar ten zeerste bij zijn gebaat en het plotseling massaal moeten heren ten met alle bezwaren vandien, wordt daardoor gedeeltelijk voorkomen. N.V.V. ONGERUST OVER ONTWIKKELING VAN LONEN EN PRIJZEN. De hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten organisaties kwamen Don derdagavond in Amsterdam opnieuw in buitengewone vergadering bijeen, ter be spreking van het vraagstuk van lonen en prijzen. In deze vergadering bleek grote on gerustheid te bestaan t.a.v. de gevolgde loon- en prijspolitiek, terwijl de verga dering met verontwaardiging kennis nam van de afwijzende houding, welke door groepen en organisaties van betef gesitueerden wordt aangenomen tegen over de belastingvoorstellen, die een consumptie-offer voor deze groepen zou den moeten bewerkstelligen. Tot haar grote teleurstelling moest de vergadering vaststellen, dat deze afwij zende houding ook haar weerslag vindt in het desbetreffende voorlopig verslag der Tweede Kamer. Eenstemmig verenigde de vergadering zich met de eis, door het bestuur ge steld, dat de werkgeversorganisaties nu op zeer korte termijn een snelle en con structieve beslissing nemen aangaande de datum, waarop zal worden vastge steld of en zo ja, hoeveel looncom- pensatie de stijging van de kosten van levensonderhoud op grond van de rege ringstoezegging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitgekeerd. Ten overstaan van notaris IJ. van Eerp te Hilversum is gistermorgen ver leden de stichtingsaete van de Neder landse televisie-stichting (N.T.S.) ge vestigd te Hilversum. Deze stichting is opgericht door de vier grote omroep verenigingen. De acte werd getekend door de heer J. W. Rengelink namens V.A.R.A. en N.C.R.V. en G de Clercq namens A.V.R.O. en K.R.O. De oprich ting geschiedt voorlopig voor de tijd van twee jaar. De doelstelling der stichting is: „Het bereiken van een zo breed mogelijke samenwerking op het terrein van de televisie, o.m. door het bevorderen van een regeling van zendtijden, zo, dat elk van de stichters gelijke uitzendmogelijk heden zal hebben". Voorts behoort tot de doelstelling het coördineren van de programma's, t.w. gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, opstellen van na tionale programma's en het exploiteren van studio's. Woensdagavond ls een groep van hon derd voormalige bewoners vim Helgo land op het eiland aan wal gegaan. Zij nebben de groen-wltte vlag van Europa gehesen op een schuilkelder. Gemeld wordt, dat er nog een groep Helgolan- ders op weg is naar het eiland. Zij heb ben medegedeeld, dat zij op Helgoland zullen blijven, tot het een normale vre- ciesbestemmlng heeft gekregen. De Britse autoriteiten zijn nog geen actie begonnen. De twee patrouillevaar tuigen, die voorheen gebruikt zijn om de demonstranten van het eiland te verwijderen, liggen nog in Cuxhaven. De Helgolanders (meest vissers) heb ben de reis gemaakt in achttien traw lers. Zij hebben voor zij vertrokken een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat hun demonstratie niets te maken heeft met partijpolitiek. Donderdagavond heeft een Duits pa trouillevaartuig Helgoland bereikt en verwacht wordt, dat een begin zal wor den gemaakt met het verwijderen van de demonstranten. Met de Westduitse regering zijn de Britten overeengekomen, dat Duitsland verantwoordelijk is voor het afhalen van demonstraten, nadat de Engelsen be loofd hadden niet later dan begin vol gend jaar Helgoland weer zijn oude be stemming te geven. De strijd tegen inflatie in de V.S. De Amerikaanse Kamer van Koop handel heeft bij het Amerikaanse Con gres aangedrongen, dat het de bevoegd heid van de Amerikaanse regering om toezicht op lonen en prijzen uit te oefe nen zal te niet doen en in plaats daar van een indirect programma zal aan nemen tot bestrijding van de inflatie. ALGEMENE REKENKAMER VERRICHT NUTTIG WERK. Minister laakte „schaduwen" van hoofdambtenaren Uit het verslag van de Algemene Re kenkamer over 1950 blijkt, dat er bjj de financiële rijksadministratie nog steeds een grote achterstand is. Hoewel de re kening over 1948 moest z\jn ingediend, ls die over 1946 het laatst Ingediend. Breed wordt in het verslag gehandeld over de weinig bevredigende afwikkeling van de illegale administraties. Er zijn diverse verschilpunten tot een totaal van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is nl. ruim f 300.000 niet behoorlijk ver antwoord. Er was getracht resp. f 100.000 en f 25.000 via illegale kassen door de geldzuivering te loodsen. De Kamer ontdekte een illegaal saldo van meer dan f 10.000, dat nog op een bank rekening stond. Verschillende staaltjes van onzuinig gebruik van rijksgelden worden gesigna leerd. Bijvoorbeeld de uitgifte van een boek over de evacuaties in Nederland in 1939—1940, in 1500 exemplaren kosten f 14.850, netto-opbrengst tot dusver f2000 ruim. Voorts wordt vermeld het resultaat van de legertentoonstelling. Het nadelig verschil tussen ontvangsten en uitgaven was f 70.000, groter dan in uitzicht was gesteld, als alle uitgaven wegens salarissen van militair perso neel, militair transport het verbruik en de vermissing van legergoederen zou den worden medegeteld zou dit bedrag nog met enkele tonnen stijgen. Een afzonderlijke paragraaf over het autogebruik meldt, dat op dit gebied voortdurende waakzaamheid nodig is. Het „schaduwen" van hoofd ambtenaren. In het verslagjaar nam de Algemene Rekenkamer kennis van een briefwisse ling tussen de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer overheidsdiensten en het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening over het gebruik, dat gemaakt werd van een dienstauto, onder dat departement ressorterende. De hoofdinspecteur had er de aandacht op gevestigd dat bedoelde auto meermalen op Zaterdagmiddagen en avonden ge signaleerd werd in de binnenstad van 's-Gravenhage. Hij verzocht aan het de partement, de hoofd-ambtenaar, bij wie deze auto in gebruik was, te willen doen aangeven, voor welke dienstdoeleinden het voertuig op de Zaterdagmiddagen en avonden gebezigd werd. In antwoord daarop werd door het departement me degedeeld, dat de bedoelde hoofdambte naar veelvuldig ook op Zaterdagmid dagen en -avonden besprekingen hield in het centrum van de stad. Die ver klaring stemde evenwel niet overeen met de waarnemingen van de Rijksver keersinspectie. Daaruit was gebleken, dat op een van de bedoelde Zaterdag middagen de auto gediend had om een rit t« maken voor het bespreken van plaatsen In een bioscoop-theater. In de avonduren van diezelfde dag was het voertuig gebruikt voor een rit naar dat zelfde theater tot het bijwonen van de voorstelling. Hierbij was nog een om weg gemaakt tot het afhalen van ken nissen Naar aanleiding van een brief van de Rekenkamer antwoordde de minister van Landbouw dat hij het feit, dat hoofdambtenaren geschaduwd werden, zoals in het onderhavige gevl was ge schied, ten zeerste afkeurenswaardig achtte. Hierop merkte de Rekenkamer op, dat zij zich niet kon voorstellen, hoe de Rijksverkeersinspectie op andere wijze dan geschied was, zou kunnen vaststel len, dat een rijksauto voor privé-ritten wordt gebruikt. Zonder de wijze van controle, die de minister wraakte, zou toch naar alle waarschijnlijkheid het on toelaatbaar gebruik van de dienstauto nog steeds onopgemerkt zijn. De minister verklaarde daarop nog, dat ook andere ambtgenoten zich had den gestoten aan het gevolgde systeem, oordelende, dat het „schaduwen" van hoofdambtenaren weinig waardig is. Dit antwoord was voor het college weinig bevredigend. De minister van Verkeer en Water staat berichtte, toen het geval hem werd voorgelegd, dat naar zijn oordeel de methode, welke de rijkshoofdinspec teur toepaste om vast te stellen, dat de betrokkene een ongeoorloofd gebruik maakte van de hem voor dienstgebruik ter beschikking gestelde rijksauto, prac- tisch de enig mogelijke was en dat er in dit geval voor bedoelde rijkshoofd inspecteur temeer aanleiding bestond zo te handelen. Tapijtententoonstelling te Axel geopend. Donderdagmiddag werd in het gym nastieklokaal der o.l. school te Axel een tentoonstelling over tapijtenfabricage teopend, welke van 1 tot 11 Juni door e Stichting Onderwijsinstellingen wordt gehouden. In tegenwoordigheid van vele onderwijskrachten uit Axel en omgeving sprak de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren het openingswoord. De heer H. Poolman uit Den Haag, directeur der Stichting nam daarna het woord en zeide, dat men deze tentoon stelling moet zien als een leermiddel. Doel der Stichting ls de kinderen ken nis bij te brengen omtrent grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten en te vens meer waardering op te wekken voor de arbeid en de arbeider. De kin deren komen zodoende spelenderwijs In contact met de industrie in het alge meen. Hierna werd door de aanwezigen een korte rondwandeling langs de verschil lende stands gemaakt. Door de heer Poolman werd bij elke stand een uitvoerige uiteenzetting ge geven. Deze expositie werd beschikbaar ge steld door de Kon. Ver. Tapijtfabrieken (K.V.T.) te Moordrecht en Deventer. Als onderdeel van de openstelling van de Fries-Groningse kanalen zijn Woensdag de nieuwe sluizen te Harllngen, voorzover gereed, in gebruik ge nomen. De minister van Verkeer en Waterstaat, Wemmers, heeft deze slui zen de naam van „Tjerek Hiddessluizen" gegeven. De foto toont het moment, waarop minister Wemmers in tegenwoordigheid van de Commissarissen der Koningin in Friesland en Groningen de naamgeving verricht. Minister Staf verklaart in Tweede Kamer: 32 Nederlanders sneuvelden op Korea (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Staf en Staatssecretaris Moorman hadden gisteren de gehele middag nodig om de vele redevoeringen van de laatste dagen over de begrotin gen van Oorlog cn Marine te beantwoor den. De bewindsman had twee en een half uur nodig en de staatssecretaris anderhalf. De veelheid van woorden was echter niet evenredig met de Inhoud. Minister Staf ontkende, dat er een te grote pressie uitgeoefend zou zijn op de militairen om zich te laten inenten. De verantwoordelijkheid, die de legerleiding draagt, gebood echter om precies te zeg gen waarop het stond. De inenting heeft helaas tien gevallen van encephalitus opgeleverd, waarvan drie met dodelijke afloop. De bewindsman noemde dit bui tengewoon ernstig. De geneeskundige diensten hebben zeer klemmende advie zen gegeven om tot vaccinatie over te gaan. Het moest gebeuren. Onder de drie slachtoffers waren er twee die zich vrijwillig hadden laten inenten. Nu de toestand ten goede is veranderd beloof de de minister om voorzichtig op te tre den. Steun van 6 h 8 milliard gulden. Zonder steun van het buitenland kun nen we geen defensie opbouwen, zoals van ons wordt gevraagd, zo vervolgde spreker, die echter moeilijk kon zeggen hoe groot de financiële steun zou zijn die we hoofdzakelijk van Amerika krij gen. Meestal betreft het materieel, maar de waarde daarvan is moeilijk in geld te waarderen. Het zal ongeveer f 6 k f 8 milliard bedragen. Ondanks deze steun wordt echter van Nederland het uiterste gevergd en vooral zal de inschakeling MIJNRAMP TE HERRINGEN Waarschijnlijk 14 doden. Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (Westfalen) zijn minstens veertien mijnwerkers in gesloten en twintig gewond. Er is wei nig hoop, dat de veertien nog gered kunnen worden. De ontploffing deed zich voor, toen de mijnwerkers bezig waren met het bestrijden van een on dergrondse brand. Direct na de ontploffing daalden reddingsploegen in de mijn af en 21 mijnwerkers konden, hoewel velen zware brandwonden hadden opgelo pen, worden gered. De directie van de mijn heeft bevel gegeven het gedeelte, dat in brand staat, af te sluiten, omdat gevreesd wordt voor meer ontploffingen in de met gas gevulde schachten. Hierdoor wordt de hoop, dat nog overlevenden kunnen worden gered, te niet gedaan. De brand ontstond door het warm lopen van een rubber transportband. LANDBOUWSCHAP OP 1 JANUARI 1952? De Stichting van de Landbouw deelt mede, dat tussen de zes centrale or ganisaties van ondernemers en arbei ders in de landbouw overeenstemming is bereikt over de grondslagen, waar op in het agrarisch bedrijf zal dienen te worden overgegaan tot instelling van een bedrijfschap. Aan de ontwerp algemene maatre gel van bestuur, waarin deze overeen stemming nader is uitgewerkt, wordt thans de laatste hand gelegd. Het ligt in de bedoeling daarover in de eerst komende weken nog overleg te ope nen met een aantal andere organisa ties, die thans in het verband der Stichting voor de Landbouw medewer ken en het ontwerp zo spoedig moge lijk ter kennis te brengen van de So ciaal-Economische Raad en de betrok ken ministers, teneinde de voor de totstandkoming van het bedrijfschap nodige procedure in werking te doen stellen. De organisaties koesteren de hoop, dat het mogelijk zal zijn op 1 Januari 1952 met de werkzaamheden van het Landbouwschap te beginnen. van de Nederlandse industrie een grote rol moeten spelen. Ten aanzien van het kamp Wittenberg merkte de minister op, dat hij wilde er kennen dat het kamp en de organisatie niet best was. Maar het is een moeilijke troep geweest, die in Stroe gelegerd moest worden. Voorlopig diensttijd van 16 maanden. Tegen de heer Fens (K.V.P.) merkte hij op, dat de regering als overgangs maatregel de diensttijd voorlopig wil houden op 16 maanden, zoals reeds eer der bekend gemaakt is. Het zal echter van materieel en uitrusting afhangen of deze tijd verlengd zal worden tot 20 maanden. Het oproepen in drie ploegen zal het volgend jaar geschieden op 1 April, 1 Augustus en 1 December. De Nationale Reserve. De deelneming aan de Nationale Re serve is weinig bevredigend. Dat moest de minister toegeven. Erger vond hij het echter, dat vele vrijwilligers hun ver plichtingen niet nakomen. Het is moei lijk om met deze mensen de opleiding te voltooien. Voor elk „wisse-wasje" blij ven zij thuis. Vrijwilligers zou hij dan ook graag verplichten om hun afspraak na te komen. Hij wenste een apparaat dat militair bruikbaar is. De vele vragen over Generaal Kruis kon hij niet onbeantwoord laten. Hij doet op het ogenblik niets meer, zo was het bescheid van de minister. Zijn po sitie werd geregeld in de bevorderings- wet Landmacht van 1902. In Korea zijn momenteel 32 Neder landers gesneuveld, 54 gewond, 42 zijn buiten dienst door ziekte of ongeval, ter wijl er 1 vermist is. Ir J. MOLL NAM AFSCHEID VAN DE RIJKSWATERSTAAT. Ir J. Moll, hoofdingenieur van de Af deling Goes van de Rijkswaterstaat, nam gisteren in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de dienst. In het gebouw; van de Rijkswaterstaat aan de St. Pie terstraat te Middelburg, hadden zich vele collega's en personeelsleden ver zameld om de scheidende functionaris de hand te drukken. De heer Th. Heyblom, de Hoofdinge nieur-directeur, die als eerste het woord nam, gaf een overzicht van de lange Waterstaatsloopbaan van ir Moll en gewaagde van de prettige wijze, waarop deze met ieder omging. Hij wenste ir Moll tenslotte nog vele welbestede jaren toe. De administratief-hoofdambtenaar de heer Jde Ruyter, die sprak namens het personeel van directiebureel en afdeling Goes, bracht ir Moll dank voor de pret tige manier, waarop men onder hem had mogen werken. Tot slot overhandigde spr. een ingebonden oorkonde, die door de heer D. L. Ronca, een der bureel ambtenaren zeer kunstzinnig was ver vaardigd. Als blijken van hulde werden voorts enige geschenken aangeboden, waaronder een fraaie bureaulamp. Na dat nog enige ambtenaren hadden ge sproken, waarbij oude herinneringen werden opgehaald en ir A. G. Wiersma namens de Polder Walcheren ir Moll toegesproken had, nam deze tenslotte zelf het woord. Zichtbaar ontroerd dankte hoofdin genieur Moll allen voor de zoals hij zei „overweldigende" huldiging. (Ingez. mededeling, adv.) DE BILT ZEGTt Iet» warmer. Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige Oostelijke wind. Iets ho gere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1