'i| itorft lieuwó uitde^rovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuwsch- Vlaanderen. KERK EN ONDERWIJS Uitbreiding „Der Boede" te Koude kerke pas in 1952? Plannen en geld liggen gereed, doch er is geen bouwvolume beschikbaar. DUIVENSPORT VAN MARKT en veiling WATERSTANDEN dig' AANBESTEDING iSport en spel Officiële Publicatiën SCHEEPSTIJDINGEN DE BEURS NOTEERDE GISTEREN vm Donderdag 31 Mel 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 E.H.B.O.-vvedstrijden te Middelburg. In de Bogardzaal te Middelburg vond de eindwedstrijd van dit seizoen plaats van de afd. E.H.B.O. op Wal cheren. Zeer vele leden der diverse afdelingen van het district woonden deze avond bij. De opgave was van dokter Grippeling, docent der afd. Vlissingen. Zij hield het volgende in: twee havenarbeiders kwamen te val len van 4 meter hoogte, de één in het water, tengevolge waarvan hij schijn dood was en een diepe snede in de rechter pols opliep; de tweede in een scheepsruimte met zjjn rug op een balk, tengevolge waarvan hjj een bo venarmbreuk opliep. De afd. te Oost- kapelle werd winnares. Zij zal dus het district vertegenwoordigen op de na tionale wedstrijden der Ned. Ver. in Leeuwarden op 2 Juni. Dr Grippeling zette de oefening na afloop uiteen. De heer Vader, dis trictsvoorzitter, dankte allen voor hun medewerking, felicieerde Oostkapele en dankte speciaal de heer Polderman, voorzitter van de afd. Middelburg, voor het grimeren, dat de werkelijk heid nabij kwam. Hij deelde voorts mede, dat er een voorstel zal komen weer een zomeroefening te houden. Aanranding bij fort Rammekens. Vorige week heeft op de dijk nabij fort Rammekens een ernstige aanran ding plaats gehad. Het slachtoffer van deze aanranding werd een uit Rotter dam afkomstige 28-jarige dame, die op de fiets over de dijk reed. Zij werd met minder eerbare bedoelingen aangehou den door een uit Arnemuiden afkom stige 30-jarige man. Er ontstond een vechtpartij, waarbij beiden verwondin gen opliepen. Daar spoedig hulp ver scheen, kon erger worden voorkomen In samenwerking met de Middelburgse gemeentepolitie werd 's nachts de dader gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. De snelle opsporing was mede te danken aan een juiste opgave van het signalement van de dader. Hoofd Boazschool te Meliskerke plotseling overleden. Dinsdagavond is geheel onverwacht in zijn woning te Meliskerke overleden de heer A. A. Geuze, hoofd van de Boazschool in die gemeente. De heer Geuze werd enkele maanden geleden benoemd tot hoofd van deze school als opvolger van de heer H. Jansen, die naar Gouda vertrok. De overledene, die voor die tijd onderwijzer te Rotterdam was, kwam op 1 Mei j.l. naar Melis kerke, waar hij zijn nieuwe taak begon. De heer Geuze was 32 jaar en laat een vrouw en twee zeer jonge kinderen na. De begrafenis zal Vrijdag a.s. plaats vinden. VLISSINGEN. Feestelijke vergadering afd. VBssingen Chr. Metaalbewerkersbond. T.g.v. het 50-jarig bestaan hield de afd. Vlissingen van de Chr. Metaal bewerkersbond een feestvergadering in het Concertgebouw. De voorzitter, de heer J. de Witte, opende de avond met een kort histo risch overzicht en een woord van bijzondere waardering voor het drie manschap Sorel, Wilemse en Jobse, die in de crisisjaren bijzonder veel werk hebben verricht. Hij schetste de situatie van 1901, toen het aangenomen werkgeld nog werd verdeeld in kroeg jes bij de fabriek en een kleine groep pioniers begon met het vakvereni gingswerk. Na een zware weg te heb ben afgelegd via de staking in 1928, toen in 18 weken f 156.000 werd uit gekeerd en de moeilijke crisisjaren, toen 60 pet. der leden werkloos was, heeft men thans het 50-jarig bestaan bereikt. Op deze feestavond was het 500e lid ingeschreven en werd het le dental op 503 gebracht. Bovendien zijn uit deze afdelingen nog de afdelingen Koudekerke en Arnemuiden voortge komen. Hierna sprak de 2e Bondsvoorzitter, de heer B. Roolvink, een feestrede uit. Op voorstel van de Districtsbestuur der, de heer B. Lodder, die symbolisch Inhaakte met twee Zeeuwse schonen, werd in de zaal een ,.haak-in"-actie fevoerd voor het Fonds Draagt Elkan- ers Lasten, waarbij f85,21 werd op gehaald. Ds J. S. Hartjes sprak hierna zijn gelukwensen uit. De oud-districtsbestuurder, de heer Hordijk, belichtte de rol van Vlissin gen in het verleden en de nationale betekenis van deze afdeling door de aanwezigheid van Ds Talma, die in Vlissingen de noden der arbeiders leerde kennen en daarvan later als minister blijk gaf. De scheidende penningmeester, de heer W. J. Gillissen, werd dank ge bracht en een schemerlamp en foto van Vlissingen overhandigd, terwijl de gezusters Gillissen bloemen ontvin gen. Na een dankwoord van de heer Gil lissen ging men over tot het feestpro gramma, n.l. muziek en het blijspel „Adel in Livrei". De heer Lodder sloot de feestavond. VROUWENPOLDER. Vlam in oliekan. Toen de huisvrouw V. de kachel aanmaakte met petroleum, sloeg de vlam in de oliekan. Haar kleren vat ten vlam. Op haar hulpgeroep kwam haar man toegesneld, die haar in een jas en deken wikkelde, zodat de vlam men spoedig doofden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Auto over de kop bij Rilland. Door het springen van een band sloeg Maandagmiddag een uit Rotter dam afkomstige bestelauto op de Rijks weg bij Rilland over de kop en kwam tegen een boom terecht. De bestuurder, P. M. uit Rotterdam, werd licht ge wond: de auto werd licht beschadigd Dr Nanninga verleende eerste hulp. Onderlinge Fruittelers Hagel- verzekering Maatschappij. Dinsdag j.l. hield de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maat schappij, gevestigd te Goes, een extra algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer C. San- derse te Lewedorp. Deze vergadering was in hoofdzaak gewijd aan het bespreken van de prij zen, waartegen het fruit voor het sei zoen 1951 verzekerd dient te worden en een uiteenzetting van de- voor naamste bepalingen der Onderlinge aan een aantal nieuwe leden. Uit de mededelingen van de voor zitter bleek o.m., dat de Onderlinge zich in een steeds groeiende belang stelling mag verheugen. Voor het nieuwe seizoen konden weer een groot aantal nieuwe leden werden ingeschreven. Besloten werd het risico voor de Maatschappij eerst te laten ingaan op het moment, dat de aangifteformulie ren op het secretariaat zijn ontvan gen. De voorschotpremie blijft ge handhaafd op 1 pet. van de verzeker de waarde. GOES. Vergadering Chr. Grafische Bond. Dinsdagavond vergaderde onder voorzitterschap van de heer C. K. Maartense in de „Prins van Oranje" de afd. Goes van de Ned. Chr. Grafi sche Bond. De hoofdschotel van deze vergadering was de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de te hou den algemene bondsvergadering, die op 11 en 12 Juni wordt gehouden te Zeist op het conferentie-oord „Woud- schoten". Als afgevaardigde werd ge kozen de heer L. Willeboordse. De penningmeester, de heer J. Everse, bracht zijn driemaandelijks verslag uit en deelde mede, dat hij met ingang van 1 Juli bedankte als penningmees ter. De voorzitter bedankte de heer Everse voor zijn 10-jarig beheer. Tot opvolger van de heer Everse werd ge kozen de heer Bazen. De heer M. D. v. d. Slikke sloot deze vergadering met dankgebed. Paardenmarkt. In verband met de te verwachten grote aanvoer op de a.s. Dinsdag te Goes te houden jaarlijkse paarden markt heeft de regelingscommissie als nog besloten voor de grootste aantal len paarden, aangevoerd door één eigenaar, enige extra premies beschik baar te stellen. Plantjes voor scholleren. Aan de leerlingen van de Goese lage re scholen zijn in totaal 1000 plantjes uitgereikt om thuis te verzorgen en daarmede deel te nemen aan de ten toonstelling, welke in het najaar zal plaats vinden. Vandaag vindt op enkele scholen de laatste uitreiking plaats. Vele leerlingen hebben dan hun bego nia, fuchsia, geranium of coleus gekre gen. De plantjes werden verdeeld over de twee Hervormde scholen, de Chr. Nat. school, de twee openbare en de twee katholieke scholen.'De wisselbeker voor deze bloemenwedstrijd is thans in het bezit van School A. Voorts werden door de afdeling Goes van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, die dit alles organiseert, de planten uitgereikt aan de leden van de vereniging voor de dahlia-prijsvraag. Bloemen op het station. Het stationsemplacement heeft een wat fleuriger aanzien gekregen door het ophangen van fris geschilderde bloemenbakken. De perken zien er keurig uit. Met het ophangen van de bloemenbakken heeft de N.S., na elf jaar, een traditie hersteld, welke niet alleen beoogt in deze eeuw van mecha nisatie de stations wat op te fleuren, maar tevens een wedstrijd te organi seren voor de best verzorgde bloemen. Verbinding VogelzangswegKamper. foellestraat. Er wordt thans hard gewerkt aan de nieuwe verbinding tussen Vogelzangs weg en Kamperfoeliestraat. Het ge deelte Bergweg hier is reeds bestraat, zodat binnenkort de wandelaars ook hiervan gebruik zullen kunnen maken. Het wachten is nu nog op de verbinding VogelzangswegPatijnweg en Kamper- foeliestraatHeernisseweg, waarmee men dan in één ruk van Patijnweg naar de Oostsingel kan gaan. BOESSELE. Ouden van dagen op reis. Maandag j.l. zijn 80 ouden van da gen op reis geweest. Vanuit Bergen op Zoom maakten zij een rondrit over Tholen en verder gingen zij via de Wouwse Plantage naar Hogerheide. Na het diner spraken hier burgemeester Bax en de heer J. v. d. Velde. Toen de oudjes terugkeerden, waren bijna alle gemeentenaren bij de ontvangst aanwezig. De muziek verhoogde de feeststemming. HOEDEKENSKERKE. „Luetor et Emergo" heeft moeilijkheden De gymnastiekvereniging „Luctor et Emergo" te Hoedekenskerke heeft zich in een schrijven tot alle inwoners gericht. De finantiële positie van deze vereniging is in gevaar. Vandaar dat men een beroep doet om zoveel mó gelijk donateur der vereniging te wor den. Het zou jammer zijn, dat deze vereniging haar ontspanning en licha melijke opvoedig niet meer aan de jeugd kon geven. KRUININ GEN. Textielhandelaren vergaderden. Maandagavond vergaderde in de Korenbeurs te Kruiningen de textlel- handelarenvereniging Oost-Zuid-Beve land, onder voorzitterschap van de heer Quaak. Besloten werd krachtig te protes teren tegen de Zaterdagmiddagmarkt te Goes bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Een bezwaarschrift werd verzonden met instemming van de middenstands vereniging „Handelsbelangen" te Goes, en mede ondertekend door alle burge meesters van Oostelijk Zuid-Beveland. YERSEKE. Pannen worden gekalkt. Door onderscheiden oesterkwekers en pannenleggers is een begin gemaakt met het kalken van de pannen. Er moeten ongeveer 3.000.000 pannen worden klaar gemaakt. Dit beteekent voor de pannenleggers een geweldige arbeid, die menige hand werk geeft. Vanuit de Schelde zullen de eerste vier weken de dijken rond Yerseke een mooi gezicht opleveren. WISSEKERKE. Propaganda-vergadering E.H.B.O. Dinsdagavond j.l. werd in Hotel „De Kroon" een drukbezochte propaganda filmvergadering vanwege de Ned. Ver. E.H.BnO. gehouden. Aanwezig waren o.a. de burgemeester en dokter Bruyn- zeel. Vertoond werd de populaire film van Walt Disney „Over het nut van inenten" en een film over de oplei ding van een medisch student tot kin derarts in Amerika. De burgemeester wekte op te komen tot oprichting van een vereniging. Na de pauze, waarin E.H.B.O.-speld- jes te koop werden aangeboden, werd de propaganda-film van de E.H.B.O. vertoond. De heer van Rhoon, dir. van de propaganda-afdeling van de E.H. B.O., hield een pakkende speech. Uit de velen, die zich spontaan opgaven als lid, werd een voorlopig comité op gericht. Dit zal contact opnemen met het hoofdbestuur. Goede verwachtingen voor het vreemdelingenseizoen. Het vreemdelingenseizoen in Haam stede en Burgh is weer begonnen. Reeds van begin Mei werden verschil lende zomerhuizen bewoond en de eerste kampeerders zijn gearriveerd, n.l. een groep Belgische scholieren uit Brussel, zij blijven een week. Nog vier groepen zullen volgen. De verwach tingen van het vreemdelingenverkeer zijn gunstig, gezien het zeer grote aan tal aanvragen, dat reeds is binnenge komen. Jammer, is het, dat er nog niet wat meer van de vacantiespreiding merkbaar is, want het overgrote deel der aanvragen is nog steeds voor half Julihalf Augustus. De laatste tijd komen echter wat meer aanvragen voor pension binnen, zodat ook deze in het seizoen wellicht behoorlijk be zet zullen zijn. Brand in Koewacht. Maandagmiddag ontstond in de wo ning van de heer H. Raes aan de Haze larenstraat te Koewacht brand bij het verwisselen van een fles Butagas. Men dacht, dat de ledige fles in het geheel geen gas meer bevatte, doch dit bleek niet juist. Doordat op onvoorzichtige wijze de lege fles bij een brandend pe troleumstel werd gezet, vatte het ge heel vlam. Met behulp van de omwonen den kon de brand spoedig worden ge blust. De brandweer behoefde niet op te treden. De schade wordt geraamd op f400,—. Door het vertrek van de heer Tave- nier ontstaat in de gemeenteraad van Ritthem een vacature. Deze gemeente heeft slechts één kiezerslijst, waardoor de heer Adr. Poelman als opvolger in aanmerking komt. De heer Joh. Veerhoek heeft bedankt als ouderling bij de Ned. Herv. Gem. te Borssele. De fa. Gebr. Padmos te Yerseke, heeft aangekocht de B.O.Z. 26, een mo- torkotter van ca. 500 ton. Het schip is wegens zijn weinige diepgang be stemd voor de vaart en de visserij op de Wadden. De reisvereniging te Anna-Jaeoba- polder besloot op Vrijdag 29 Juni as. een reis naar Zuid-Limburg te maken. De landbouwver. te Brutnlsse orga niseert een reis naar de Belgische Ar dennen op 5 en 6 Juni. GEMEENTERAAD. ZAAMSLAG. Presentiegelden mogen niet verhoogd worden. In de dezer dagen gehouden raads zitting werd medegedeeld, dat Ged. Staten geen toestemming verleenden het presentiegeld» tot f 5 te verhogen. Alsnog zal getracht worden deze toe stemming wel te verkrijgen. Aan de C.B.T.B.-landbouwschool zal over 1950 een subsidie worden verleend van f 80 per leerling. Tot lid van het B.A. werd herbenoemd de heer C. Scheele. De vergoeding over 1950 voor de school C. V. O. werd vastgesteld op f 3585.68, voor de Ger. schoolRiemenstraat op f 2264.64, voor school Reuzenhoek op f 1716.45 en voo» school Othene op f799.81. De grond in de Polderstraat zal aan de heer Scheele worden verkocht tot een diepte van 10 m. Het raadsbesluit tot verkoop van 15 m. werd ingetrok ken. Verschillende berekeningen werden nog voorgelegd voor de verbetering van wegen en straten. Als G.S. daaraan hun goedkeuring verlenen, kan alvast met enkele straten een begin worden gemaakt. B. en W. werden gemach tigd om de Polderstraat tot aan Marls onder handen te nemen. Daarna vol gen de Steenstraat en de Van der Baanstraat, Weststraat en Riemen straat. In deze laatstgenoemde straten moet echter nog eerst het electrlsche net verkabeld worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benthuizen, R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen naar Veenhuizen, Ph. J. Greeven te Termunten. Bedankt voor Raamsdonksveer, A. Makkenze te Tienhoven; voor Loon op Zand, C. C. T. Postma te Den Bommel. Geref. Kerken, Beroepen te Dokkum (3e pred.pl.), E. H. Nagel te IJlst; te Geesteren Gelselaar, M. G. Ton, cand; te Utrecht. Bedankt voor Zwartsluis, A. J, R. Brussaard te Bruchterveld. Geref. Kerken (art. 81). Beroepen te Murmerwoude, J. P. Unger te Lemele-Lemelerveld. Jaarvergadering Ned. Zondagsschool vereniging. De Ned. Zondagsschoolvereniging kwam eergisteren in jaarvergadering bijeen in de Rivièrahal te Rotterdam. Ongeveer 1000 Zondagsschoolleldsters en -leiders waren aanwezig. Na ochtendwijding en oudstendienst sprak de heer A. Kroese, directeur der Ned. Zondagsschooiver. over: „Metho den in 1866". De heer Y. van der Molen, leraar aan de Herv. Kweek school te Amsterdam, sprak over „Om gang met het kind". Gevolg van de investeringspolitiek der regering. De Investeringspolitiek van de regering dreigt een streep te halen door de plannen, die de Stichting „Rusthuizen Walcheren" koestert met betrekking tot het ziekenhuis voor chronische patiënten „Der Boede" te Koudekerke. De uitbreiding van dit gebouw van 50 tot 120 bedden stond boven aan de urgentie- ljjst van 1951, doch is nu daarvan afgevoerd met het gevolg, dat de plannen vermoedelijk eerst In 1952 zullen kunnen worden gerealiseerd. Ondanks het feit, dat deze gereed liggen, de aanbesteding volgende week Dinsdag plaatsvindt en zelfs de geldmiddelen volledig aanwezig zijn, wordt in 1951 geen bouw volume toegewezen! Deze teleurstellende mededelingen deed de voorzitter van de Stichting Rusthuizen, de heer A. H. S. Stemer- ding, toen hij de uitbreidingsplannen van „Der Boede" nader toelichtte. „Der Boede" en daamiee de verpleging van chronische zieken in Zeeland onder vindt nu door de investeringspolitiek, die de regering meent te moeten volgen, een gevoelige tegenslag. Er was voor 1951 een bedrag van f 25.000.000,uit getrokken voor de bouw van zieken huizen, sanatoria e.d. in Nederland, doch op last van het ministerie van Financiën moest dit bedrag tot 20 mil- lioen worden verlaagd. „Der Boede" werd mede het kind van de rekening. 't Is te hopen, dat alsnog wegen worden gevonden, dat toch dit jaar een begin kan worden gemaakt met de verwezen lijking der plannen, waarvan de kosten zijn begroot op f 650.000, HOE HET WORDT. Het hoofdgebouw, dat reeds thans als chronisch ziekenhuis in gebruik is, Zang cn spel voor de Gereformeerde Jeugdclubs. Gedurende het weekend van 2628 Mei vond vanwege de Bond voor Ger. Jeugdorganisatie een instructiebijeen komst plaats te Wijk aan Zee in „Huize Henriëtte" voor leiders en leidsters van de jeugdclubs voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Het doel was hen te bekwamen in het leiden van de zang en het spel op de clubs. Na de opening door de heer J. E. Kok te Noordwijk aan Zee werd een speurtocht door de duinen gehouden, 0.1.v. de dames De Waal en Grutte- rink. 's Avonds werden verschillende binnen- en buitenspelen beoefend. O. 1. v. mej. Poortier werden zangnum mers ingestudeerd. Hét verdere van dit weekend werd besteed aan de bespreking van het Geref. jeugdwerk voor de 8- tot 12- jarigen. GOES. Veiling van 30 Mei. Aard beien 24.50 per 100 stuks; idem 160 240 per 100 kg.; Spinazie 3439; Rabarber 18; Groene sjalotten 10; Uien 1217; Kropsla 2.504; Bloemkool B H 40; idem afw. 1420; Komkommers 3141; Radijs 9, alles per 100 kg., gos of stuks. MIDDELBURG. 30 Mei 1951. Groen ten: Sla 24; Spinazie 1945; Poste lein 3649; Rabarber 1014; Andijvie 1748; Peulen 1.41; Bospeen 1353; Boskroot 3238; Bosrammenas 911; Bosradijs 514; Bloemkool A 4067; Bloemkool B 2041; Bloemkool C 21— 28; Bloemkool D 817; Komkommer A 30; Komkommer B 27—31; Komkommer C 2324; Fruit: Golden Delicious 96 1.01; Aardbeien 1.32—2.48. Nieuwe Aardappelen 611. Mannheim 365 (plus 0.25); Trier 168 (—0.04); Keulen 230 (—0.50)Ruhrort 447 (plu» 0.05) Lobith 1059 (plus 0.23)Nijmegen 833 (plus 0.23) Arnhem 831 (plus 0.17); Eefde 346 (plus 0.10); Deventer 245 (plus 0.06)Namen 180 (—0.12) Borgharen 4121 (-0.49); Belfeld 1226 (-0.14); Grave 547 (plus 0.11). Tewerkstellink minder valide handenarbeiders te Goes. Door de Goese Raad werd in 1950 een bedrag beschikbaar gesteld van f21.000 voor tewerkstelling van min der valide handenarbeiders. O.m. zou met dit bedrag de vuilnisbelt aan de Oude Zeedijk worden omgewerkt. De te verwerken hoeveelheid vuilnis was van die aard, dat daar tot heden aan gewerkt kon worden. Het toegestane crediet is thans evenwel verwerkt. Door de directeur van Gemeente werken zijn enkele nieuwe werken ge vonden, n.l. het afwerken van de vuil nisbelt, bijwerken van wegbermen, verbeteren van de Oost- en Westvest, opruimen en egaliseren van enkele terreingedeelten op industrie- en ha venterrein, sorteren van puin en we genmateriaal, verbeteren van het Nis- sepad en herstellingen aan het sport terrein. Hiervoor is een loonpost ge raamd van f23.414, bijkomende kos ten f 4805, totaal f 28.219. In de loonpost wordt door het Rijk een bijdrage gegeven van 75 pet. of f 17.560.50. Door verkoop van meer compost komt beschikbaar f3500, ter wijl een bedrag van f2160 kan wor den gevonden door dit bedrag ten laste te brengen van de gewone on- derhoudsposten. Derhalve blijft er een bedrag ongedekt van rond f 5000. Daar hiervoor geen dekking is te vinden moet hiermede het begrotingstekort verhoogd worden. Derhalve stellen B. en W. van Goes de raad voor een cre diet toe te staan van f 28.219 voor de tewerkstelling van minder valide han denarbeiders. Keesje Schreurs begraven. Woensdagmorgen werd zonder dat er enige ruchtbaarheid aan was gegeven in alle stilte het stoffelijk overschot van wijlen Keesje Schreurs op de R.K. be graafplaats te Bergen op Zoom ter aar de besteld. Eind Augustus 1946 werd deze oude Zeeuwse dagloner afkomstig uit Baar land en wonende In het St. Catherine gesticht te Bergen op Zoom op zijn 80ste verjaardag op laffe wijze In de woning van de weduwe G. in de Lievevrouwe straat vermoord. Dinsdag werd het stoffelijk overschot door de Officier van Justitie vrij gege ven en overgebracht naar het St. Catha- rina gesticht. Woensdagmorgen werd in de kapel van het gesticht een plechtige H. Mis opgedragen. Slechts enkele naas te familieleden waren hierbij tegenwoor- Ds TIMENS POSTHUUM ONDER SCHEIDEN. Bij K.B. is toegekend het kruis van verdienste posthuum aan de reserve- legerpredikant, kapitein ds H. J. Tlmens, wordt opnieuw ingedeeld en is bestemd om zusterhuis te worden. Tevens biedt het plaats voor diverse dienstruimten, in het sousterrain komen de keukens en magazijnen, centrale verwarming en spoel ruim ten, linnenmagazijn en verdere opslagplaatsen. Op de bel-etage worden ingericht de behandelkamers voor de arts, de heer L. Sloos te Koudekerke, liet laboratorium, de appartementen van de directrice, een eetzaal voor de lopende patiënten en een eetzaal voor de zusters. Op de andere verdiepingen zullen de zusterkamers komen. De uit breiding komt hierop neer, dat een tweetal vleugels, die ieder ongeveer 60 m. lang zijn, in boogvorm worden bij gebouwd. De frontbreedte wordt op deze wijze bijna 100 m. Aan de voor zijde van de vleugels, die door brede gangen in twee helften zijn verdeeld, komen de terrassen, die gedeeltelijk overdekt zijn. Verder de ruime lighallen, de z.g. dagverblijven, die 's nachts kun nen worden afgesloten. Iedere vleugel krijgt bovendien een zitkamer voor de lopende patiënten. Aan de achterzijde bevinden zich in iedere vleugel 7 zieken kamers, die zó zijn geconstrueerd, dat door middel van grote openslaande ra men en deuren de buitenlucht onbe perkt kan worden toegelaten. Iedere vleugel biedt plaats aan 60 bedden. Ook heeft iedere vleugel 3 isoleerkamers. Aangezien een niveauverschil tussen hoofdgebouw en vleugels moest worden overbrugd, zijn twee liften bedacht voor het vervoer van patiënten naar de dok terskamer en van de dienwagens uil de keuken. De Stichting „Nieuw Walcheren" zal. rekening houdende met deze uitbrei ding, het landgoed door de landschaps architect, de heer C. P. Broerse, doen beplanten. Het plan is ontworpen door de ar chitect M. Duintjes. Men rekent erop, dat met de bouw van de vleugels, alsmede de herinrich ting van het hoofdgebouw, ongeveer een jaar zal zjjn gemoeid. Mocht dus eerst in 1952 bouwvolume worden toegewezen, dan zal het geheel pas in 1958 gereed zjjn. OPNAME. Het is de bedoeling in het huis op tt nemen chronische zieken vanaf 21 jaar, voorzover voor deze patiënten geen afzonderlijke inrichtingen be staan of in dergelijke inrichtingen we gens plaatsgebrek niet kunnen worden opgenomen. Ook zullen worden opge nomen zij, die na behandeling in een algemene ziekeninrichting voor ver der herstel van gezondheid nog enige tijd onder medisch toezicht een kuur moeten ondergaan. Het huis wordt voorzien van moderne inventaris en medische instrumenten. De verpleeg- prijs is op dit ogenblik maximaal f 4.50 per dag. Opname geschiedt uitsluitend op dokteradvies. De ziekenhuisbestu ren in Zeeland juichen het stichten van een dergelijk chronisch ziekenhuis zeer toe. „TER HOOGE". Het rusthuis „Ter Hooge" wordt ge leidelijk omgeschakeld tot verpleeg huis voor oudere chronische zieken, hetgeen niet wil zeggen, dat in „Der Boede" geen ouderen zullen worden opgenomen. Dit gebouw wordt van ziekenhuisinventaris en verpleegarti- kelen voorzien, terwijl het personeel, voorzover het de niet gediplomeerde verpleegsters betreft, een opleiding krijgt tot ziekenverzorgster. Zowel in „Der Boede" als „Ter Hooge" worden patiënten opgenomen uit de gehele provincie. Tenslotte kon nog worden meegedeeld, dat het Rusthuis „Ter Mantelinge" te Oostkapelle in de maand September voltooid zal zijn, zodat in October de ingebruikname kan plaats hebben. Wedvluchten vanuit St, Quintin. De P.D.V. „De Telegraaf' te Mid delburg hield een wedvlucht vanuit St. Quintin (190 km.). De eerste 8 prijs winnaars waren: 1. S. Kodde; 2. C. L. Daane; 3. Iz. Seheijbeler; 4. H. A. Polvliet; 5. D. Hoogesteger; 6. F. Klaaijssen; 7 en 8. C. Pouwer. De Concours-Combinatie Walcheren hield eveneens een wedvlucht vanuit St. Quintin. De eerste 8 prijswinnaars waren hier: 1. S. Kodde; 2. A. Rijkse; 3. Iz. Seheijbeler; 4. H. A. Polvliet; 5. C. Pouwer; 6 en 8. H. de Nooijer; 7. Gebr. de Ridder. Wedvlucht „De Sportvogel" te 's-Heer Arendskerke. De uitslag van de door de P.V. „De Sportvogel" te 's-Heer Arendskerke ge houden wedvlucht vanuit St. Quintin taistand 189 km) luidt ais voigt: W. Meulbroek 1 en 7; I. Pauwe 2 en 12; J. Meulbroek 3, 4, 8, 10 en 11; N. van Antwerpen 5; M. Beenhakker 6. Wedvlucht „De Gevleugelde Vrienden" te St Annaland. De P.V. „De Gevleugelde Vrienden" te St Annaland nam deel aan de wed vlucht vanuit St. Quintin. De uitslag luidde als volgt: GeOr. v. d. Repe 1 en 9; J. Hartog 2 en 8; Abr. J. Soeters Janzn 3 en 6; W. L. van der Maic 1 5, 7 en 10. Wedvlucht „De Trouwe Duif", Tholen. De P.V. „De Trouwe Duif" te Tholen hield een wedvlucht vanuit St Quintin. .Ais tand 200 km. In concours waren 190 duiven, die te 12.30 uur werden ge lost. De eerste duif 5.20 uur, laatste duif 6.34 uur. De uitslag luidde is volgt: A. Wagemaker 1 en 5; R. de Groot 2; G. Boemers 3; C. Soomers 4; J. Baaij 6; D. Jansen 7; E. Verkerke 8; Iz. Hage 9 en 10. Wedvlucht „De Vale Doffer" te Stavenisse. De P.V. „De Vale Doffer" te Stave nisse hield een wedvlucht vanuit St Quintin. Afstand 198 km. De uitslag luidde als volgt: C. Stoel 1 en 2; P. G. v. d. Berg 3; J. M. Leune 4, 5 en 6; Gebr. Moerland 7 en 8; D. Dorst 9 en 10. KORFBAL. Programma voor vandaag en Zaterdag. Donderdag 31 Mei: le klasse Swift I—Tjoba I. Zaterdag 2 Juni: 2e klasse: Storm vogelsEendracht; Swift IITogo II. 3e klasse A: Scampolo IIDe Poel; DiosScampolo Hl. 3e klasse B: Swift IIITjoba II. 3e klasse C: K.V.L.—Swift V; For- tunaAtlas; S.V.G.Stormvogels II. Adspiranten, afd. A: Swift ATjo ba; VopoZeelandia; De PoelTogo. Idem afd. B: MadjoeSwift B; V. K. V.Swift C; Chr. School Souburg O.L.S. Souburg. Daar door de K.N.K.B. te Goes Za terdag weer een cursus voor korfbal leider wordt gegeven, is slechts een beperkt programma samengesteld. Polderwerken in O.-Z.-Vlaanderen Het bestuur van de waterkering van de cal. polders Ser Lippens, Nieuw Ottene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt heeft aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1952 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken van de waterkering van genoemd waterschap. Ingeschreven werd als volgt: W. van den Berg en P. van Dongen, Bruinisse- Haamstede f85.350; P. Hamelinck, Hoek f85.000; L. van Popering, Brui- nisse f83.600; P. Blommaert, St. Jan steen f83.450; J. Hoogesteger, Wemel- dinge f83.333; M. van der Velde, Brui- nisse ,f 82.300; Gebrs. de Bokx, Ter- neuzen f81.250; K. Lucasse en Spon- selee, Walsoorden f80.500; C. van der Klippe, Vlissingen f80.100; A. C. van Hee, Kamperland f81.862; Sponselee en Lucasse, Walsoorden f80.010; Al- fons Warrens, Ossenisse f79.990. Ge gund aan de laagste inschrijver. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat Gedeputeerde Staten van Zee land bericht van ontvangst hebben gezonden van de bij raadsbesluit van 12 Maart 1951 vast gestelde verordening op het laden en lossen van schepen in de gemeente Middelburg. PriJzencommissie Middelburg. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de Prijzencommissie Middelburg in den vervolge voor belanghebbenden zitting zal houden in het tijdelijk gemeentehuis aan de Wagenaarstraat op elke eerste en derde Vrijdag van de maand va»" 2(1—21 uur. Verkeersregeling tijdens de Paardenmarkt. B. en W. van Goes maken bekend, dat in verband met de op 5 Juni a.s. te houden Paar denmarkt, le. geen rij- of voertuigen mogen parkeren op de Beestenmarkt op Maandag 4 cn Dinsdag 5 Juni 1951; 2e. elk verkeer met rij- oi voertuigen is ver boden tot 17 uur langs de Zuid-, West- en Noordzijde van de Beestenmarkt en het ge deelte van de Nieuwstraat, gelegen tussen de Beestenmarkt en Corn. Eversdijkstraat Stoofstraat op Dinsdag 5 Juni 1951 en 3e. hfct verkeer langs de Oostzijde van de Bees tenmarkt op Dinsdag 5 Juni 1951 tot 17 uur alleen mag geschieden via de Waterstraat in de richting Ossenhoofdstraat of Opril van de Beestenmarkt. PASSAGIERS- EN TROEPENTRANSPORT SCHEPEN OP INDONESIË. FAIRSEA pass. 29 Kp. Bon naar Amsterdam. ORANJE 30 te Southampton tiaar Amsterdam. INDRAPOERA pass. 29 Minicoy naar Djakarta. JOHAN VAN OLDENBARNKVELT 29 975 mijl O.Z.O. 1gr. kanaal naar Amsterdam. KOTA INTEN 29 780 mijl O.Z.O. 1% gr. kanaal naar Rotterdam. TAB1NTA pass. 29 Poeloe Bras naar Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 29 Mei: BERNARD V van Antwerpen. TURGALL van Antwerpen. GLOBE van Gent. 30 Mei: PAN OCEAN van zee. Van Vlissingen vertrokken 29 Mei: MARIE BAKKE naar Galvestone. BERNARD V naar Ayr. GLOBE naar Londonderry. Gepasseerd naarAntwerpen 29 Mei: MAR'IHA van Swansea. ALTIC van zee naar Gent. OKKO BOSKER van zee. 30 Mei: ZEUS van Londen. ALTVART van Zuid-Amerika. BANKA van Londen. Gepasseerd van Antwerpen 29 Mei: REM- MERT naar Bristol. WEST WARD H.O. naar Avonmouth van Gent. PARAMOU1H naar Wismar. DEPA naar Swansea van Gent. COEN naar Hull van Gent. AVERDIJK naar New York. 30 Mei: DELFT naar Amsterdam. NOTHINGHAM naar Dover. TWENTE naar Rotterdam. VULCANIO naar Rotterdam. LA- RENRERG naar Schiedam van Sas van Gent. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-EANK N.V.. GOES. Nederland 1947 89% Dollarlening 1947 99% Invest. Certif. 90% Nederl. 1962/64 cum 90% Grootboek 1946 89% 3% Kon. Olie 1950 108 C. H. I. Bank 47% Nat. Handelsbank 88% Ned. Handel Mij. 150 A.K.U. 172J4 Berghs Jurg. 295% Berkels Patent 115 Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Unil. 229% Ned. Ford 340 Ned. Kabelfabriek Philips Gloeil. 248% Do. 6 cum, pref. wd 16454 Wilton Bilitou I rubr. Dito n rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. 130 165 157 149 150 89% 98% 9054 90# 89 49*4 90*4 151*4 173)4 295 11554 13154 16854 158 15054 23054 335 227% 251% 167 152% Kon. Olie 298% 297% Dito onder aand. 297% 297% Moeara Enim 491 492 A'dam Rubber 11654 118 Bandar Rubber 109% 98 110% Deli Bat. Rubber 99% Kendeng Lemboe 87 87 Oost Java Rubber 38 I)e Oostkust 89% 90 Serbadjadi 40% 40% Hol!. Am. Lijn 17154 172% Java China Jap.lijn 12.i 125 Kon. Boot 12754 129 Kon. Paketvrt. 117% 120 Ned. Sch. Unie 15254 152% v. Ommeren's Sv. 19254 193 Rott. Lloyd 144 145 Stv. Mij. Ned. 153% 154 H.V.A. 124% 126 Java Cult. 5654 56 N.LS.U. 95% 94% Vorstenlanden 25% 25% Deli Bat. Mij. 11054 112% Deli Mij. 98 99% Senembah 91 92 Muller Co. 16954 167% Amsterd. Bk. 155% 157 Escompto Bk. 54% 55 Rottcrdamsche Bk. Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. Hudson Motor 162 163% 161% 55% 112% 112% 163% 160 85 84% 46% 46% 58% 58% 82% 85 56 56% 38% 38% 83% 83% 45% 45)4 6% 6% 46% 46% 113% 113% 20% 20% 116 65% 6S% 63)4 63% 38)4 22 20% 22% 22li 27% m 19% 19

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2