ZEEUWSCH DAGBLAD Het Nederlandse Bataljon op Korea is doodop Het Midden-Oosten een gigantisch oliereservoir PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vuil, moe en hongerig Uiterste krachtsinspanning noodzakelijk Muggen vangen met een luidspreker. kSmï»PER NIEUWS Gevaar voor uitbreiding van pokkenepidemie geweken. Enorme productiestijging na de oorlog Communisten handhaafden zich in Italië Noord-Atlantische vloot houdt oefening „Progress" Uitgave £tting „Zeeuwsch Dagblad" 1 ;.;arvtoor: Goes, L. Vorststr. ÖO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 2742S9. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg t Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. 7e J.iABGANG No. 1877 DONDERDAG 81 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 4.27 u., onder 20.49 u.; Maan op 2.33 u., onder 17.54 u. Hoogwater op Vrijdag 1 Juni: Vlissingen: 12.07 u. 1.66 m„ u. m.; Terneuzen: 0.06 u. 1.63 m., 12.35 u. 1.87 m.; Wemel- dinge: 1.06 u. 1.27 m., 13.40 u. 1.55 m.; Zierikzeé: 0.48 u, 1.07 m., 13.24 u. 1.34 m. (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang.) B(j het Ned. bataljon aan het centrale front, Midden Mei 1951. Het regent zacht. De vrachtwagens met NETH op de bumpers hobbelen langzaam door de rivier en klimmen dan tegen de glibberige oever op. Op de banken zitten mili tairen met vuile stoppelbaarden onder de helmen. Ze zjjn ongewoon stil. Gelaten bonken ze tegen elkaar aan tot de wagens tenslotte in een vallei met droge rijstvelden tot stilstand komen. „Zijn we er„Geloof het wel Het klinkt zonder enige animo. „Gooi de boel maar al Jongens Men springt van de wagen». Plunjezakken worden op de grond geworpen, tenten en andere voorraden worden afgeladen. Rustig wordt een kampement op gebouwd. De artillerie rommelt tegelijkertijd. De granaten boren zich in de heuvels en de ontploffingen weerkaatsen luid in het dal. Men besteedt er echter niet veel aandacht aan. Men is er eenvoudig te moe voor. gehouden tot andere eenheden in staat gesteld waren er langs te trekken. Daarna zijn ook zij naar achteren ge komen: nog vuiler en meer uitgeput. En met één verlangen: slapen. „En de toestand overste „De mensen zijn zowel lichamelijk als geestelijk opgeeft hij toe. „Maar nietteminu heeft'het daar straks zelf kunnen ziende stemming is goedMen scheldt en moppert, maar de humor heeft hen zelfs onder die om standigheden niet in de steek gelaten... Men zat zelfs te zingen op de wagens.... en dat zegt toch wel iets „En de aanvulling: overste „Tjadie is eigenlijk twee weken te laat gekomen voor dit offensief. Op dit ogenblik zijn ze ergens in het Zui den om zich vertrouwd te maken met het gebruik van Amerikaanse wapens en de kennis van het terrein. Maar over een week zullen ze toch bij ons zijn „En dat is natuurlijk een hele ver lichting7" „InderdaadWe zitten om hen te springen. Het zal ons voor het eerst de luxe van een reserve gevenals u tenminste een reserve luxe kunt noe men". Men kan zeker niet van luxe spreken. De oorlogvoering onder deze omstan digheden eist tenslotte enorm veel van de mensen. En elke dag langer wordt het moeilijker voor hen. Men is het er wel over eens, dat een jaar in Korea eigenlijk te lang is. Enkele van de lan den hebben dan ook besloten hun een heden reeds na kortere tijd af te voeren. En dat is verstandig. SLAPEN, SLAPEN. Het kamp groeit. Grote en kleine tenten verrijzen in de rijstvelden. De keuken is in bedrijf en de welzijnsverzorging verstrekt rant soenen. De facteur distribueert brieven en kranten. Maar eigenlijk heeft men maar voor één ding werkelijk geestdrift en dat is slapen. En dat de grond mod derig is en er geen water is om te was- Men wacht met smart op de aanvulling Het is onnodig dat te vragen. Het is de mannen stuk voor stuk aan te zien. Hun ogen staan flets en de dikke zak ken eronder verraden het gebrek aan slaap. De baarden en ongewassen ge zichten accentueren dat nog eens extra. Men heeft de laatste vier nachten maar bitter weinig kunnen slapen en overdag was er evenmin gelegenheid om de scha de in te halen. Men is practisch aan één stuk door in de weer geweest: van de ene positie naar de andere trekken, patrouille lopen en de aanvallen van de Chinezen in het uiterst moeilijke bergterrein weerstaan. Het was nu en dan kritiek, ondanks de artillerie en de luchtsteun. En tenslotte heeft het Nederlandse bataljon voor de overmacht moeten wijken. Men kon niet meer. Het was tenslotte een samenloop van omstandigheden die deze overver moeidheid veroorzaakt heeft. In de eer ste plaats heeft men in het bataljon geen enkele reserve om een compagnie na een moeilijke periode af te lossen. Van het allereerste begin sukkelt men al met een tekort aan mensen. In de tweede plaats is men de laatste maand voortdurend in actie geweest. Men was toevallig steeds bij die regimenten inge deeld, die in de voorste lijn waren. Dit bracht zeer veel verplaatsingen met zich mee. Het gevolg ervan is geweest gebrek aan slaap en onregelmatig en onvol doende voedsel. Dat alles met mekaar heeft de toestand van uitputting ver oorzaakt, waarin het bataljon zich op het ogenblik bevindt. Men kan tenslotte niet op deze manier door blijven gaan zonder funeste gevolgen. ZE ZIJN OP. In een kleine tent midden in een mod derig rijstveld, zetelt de overste. Hij is juist aan het eten als ik bij hem binnen kom: een messtin met een paar sneden brood en een lik jam, een bal gehakt en wat gebakken spek. „We hebben weer een flinke portie gehadzegt hij bescheiden als altijd. Maar het is ook hem aan te zien, dat men zich tot het uiterste heeft moeten geven. In alle eenvoud vertelt hij het relaas van de gevechten en het uitein delijke capituleren voor de overmacht. Maar veel rust betekende dat niet. Die zelfde nacht kreeg men weer opdracht, om naar voren te gaan, ten einde een Chinese infiltratie tot stilstand te bren gen en afgesneden eigen troepen te ont zetten. Iedereen was op, maar toen de order gegeven werd zijn ze weer ge gaan en ze zijn er ook in geslaagd, om de troepen te bevrijden en de Chinezen te verdrijven. Door die actie heeft men ook een aantal gewonden kunnen afvoe ren. Tenslotte heeft het bataljon de heu vels aan weerszijden gezuiverd en bezet Interessante proeven in Amerika en Cuba. Het hoofd van de afdeling parasito logie van de medische faculteit van de cornell-universiteit te Ithaca (New York), dr Morton C. Kahn, heeft ge slaagde proeven genomen met het van gen van muggen met behulp van de luidspreker van een radiotoestel. Dr Kahn ontdekte, dat muggen ook nog op andere wijze geluiden voort brengen dan met hun vleugels. Na het geluid van een vrouwtjesmug op een gramofoonplaat te hebben opgenomen, draaide hij deze plaat af voor een radio toestel. De muggen, die in het laborato rium, waar een luidspreker stond op gesteld, kris kras door het vertrek vlogen, vlogen zonder uitzondering di rect op de luidspreker af, toen de plaat werd afgedraaid. Omgekeerd vlogen vrouwtjesmuggen niet op het geluid van mannetjesmuggen af. Dr Kahn acht dit voor de verdelging echter niet van door slaggevende betekenis, omdat het uit gesloten is, dat een vrouwtje bevruchte eieren legt, wanneer alle mannelijke muggen in een gebied gedood worden. De „paarroep" van de vrouwtjesmug, talloze malen versterkt, lijkt op het geluid van een cirkelzaag, die zich door een harde plank heenwerkt, gecombi neerd met het lawaai van enkele tien tallen luchtalarmsirenes. Dr Kahn heeft het geluid een milliard maal versterkt in een moeras op Cuba laten weerklinken, waar veel malaria muggen broeden. Het resultaat was zeer bevredigend. De grote luidspreker was omgeven door een soort hekwerk met nauwe openingen tussen de spijlen, die van elkaar geïsoleerd waren. De spijlen waren om de beurt geaard en met een stroombron verbonden, die een spanning van 10.000 volt gaf. Talloze muggen, 'ie op het geluid afkwamen, werden geëlectrocuteerd. Het is niet zeker, of muggen niet op de duur even als tegen D.D.T. ook tegen electrocutie immuum zullen worden, daar het is gebleken, dat muggen taai zijn. OFFENSIEF DER VERBONDEN TROEPEN TOT STILSTAND GEBRACHT. Stromende regen en vastbesloten te genstand der Noordelijken hebben de opmars van de verbonden troepen tot stilstand gebracht langs vrijwel het ge hele Koreaanse front. Alleen in het Westen en het Weste lijk deel van het Centrale front werden geringe vorderingen gemaakt. Officieren der verbondenen geloofden, dat de krachtige Noordelijke tegenstand wordt geboden döor slechts een kleine dekkingsstrijdmacht en dat de hoofd macht zich nog steeds in Noordelijke richt'"" 7 De verdwijning van de „Affray" is nog steeds een mysterie. Men heeft thans 2500 vierkante kilometer van Het Kanaal onderzocht maar nog geen duik bootwrak gevonden. In 10 uur en 29 minuten heeft Biair de eerste vlucht over de Noordpool in een éénmotorig vliegtuig volbracht. De Griekse op perbevelhebber, veldmaarschalk Papa- gós, is afgetreden. Koning Paul volgt hem op. De as van Ernest Bevin, de vroegere Engelse minister van Buiten landse Zaken, zal in de abdij van West minster worden bijgezet. Bevin is de eerste socialistische staatsman die op deze wijze wordt geëerd. Ais gevolg van een griepaanval moet Koning Geor ge van Engeland afzien van een voorge nomen bezoek aan Noord-Ierland. Ko ningin Elizabeth en Prinses Margaret zullen thans het bezoek brengen. In Australië zal een volksstemming worden gehouden over het al of niet verbieden der communistische partij. Van 12 tot 15 Mei werden in Oost-Pakistan 412 personen gedood door wervelstormen. 4400 huizen werden verwoest en er werd grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Kirk, is gisteren in Den Haag aangekomen. Burgermeester Oud van Rotterdam heeft gistermiddag de nieuwe gebouwen van de Coöperatieve Tuinbouwveiling voor de Zuid Hollandse Eilanden ge opend. Het Landbouw-Economisch In stituut heeft berekend, dat de kostprijs van een ei, exclusief ondernemersbelo ning, 12.8 cent bedraagt. Op het Ame rikaanse kerkhof Margraten waren gis teren duizenden Limburgers bijeen ge komen ter gelegenheid van Memorial Day. De Amerikaanse ambassadeur, Sel- den Chapin, bracht dank voor de liefde rijke verzorging der graven. Tijdens een vacantiereis op Corsica is een 27- jarige Groninger om het leven geko men. -« In Zuidwolde (Drente) is weer een geval van pseudo-vogelpest gecon stateerd. Prot. Kranenburg heeft gis termiddag afscheid genomen ais voor zitter der Eerste Kamer. Hij werd toe gesproken door prof. Anema en minister Drees. Doodop kwamen ze uit de voorste lijnhongerig en vuilmet geen ander verlangen dan een hele nacht te kunnen slapenonver schillig voor de harde bodem, de re gen en het oorverdovende lawaai van de vurende artillerie vlakbij. Maar diezelfde nacht moesten ze weer naar voreneven moe en vuilgeestelijk ook opmaar ze zijn gegaan omdat het moest. Het was echter een zware opgave. sen, kan niemand veel scheien. Men is alleen maar moe. „Je kunt gerust in de krant zetten, dat wij doodop zijn zegt aalmoeze nier van de Vrande, even ongeschoren en vuil als het hele bataljon. De ver moeidheid schijnt hem ook parten te spelen en dat wil wat zeggen. „We moe ten naar huis, jongens verzekert hij, „allemaal hunkeren ze ernaar naar huis te gaan en dat is ook geen wonder schrijf dat maar gerust!" En zo kruipt iedereen vroeg in de slaapzak. De regen is opgehouden en de wolken zijn overgedreven. Het is volle maan. De vallei strekt zich onder helder licht tussen de hoog oprijzende bergen uit. In kleine en grote tenten verscho len onder zeiltjes en gewoon onder een vrachtwagen slaapt men. Maar dat wil niet zeggen dat het ook stil is. De artillerie geeft een oorverdovend vuur af op de heuvels voor ons. Honder den granaten suizen over ons heen en boren zich in de heuvelwanden. De ont ploffingen galmen lang na. De herrie stoort echter niemand. Men slaapt door alles heen. „Pitten, man....i. de rest kan me ge stolen worden", is het commentaar. „En wek me niet vóór het ontbijt." De oorlog .voedt verder. Maar het Nederlandse baltaljon heeft er voorlopig geen weet van. Het slaapt. IN JULI EEN VIERMOGEND- HEDENBESPREKING? Volgens berichten in diplomatieke kringen in Londen hebben de drie Wes telijke mogendheden besloten een nota naar Moskou te zenden over de impasse in de besprekingen van de plaatsver vangers te Parijs. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs meent men, dat de drie Westelijke plaatsvervangers de Sowjet-afgevaar- digde een nota zullen overhandigen, waarin de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken wordt uitgenodigd in de laatste helft van Juli een viermo- gendhedenbijeenkomst bij te wonen. Afschriften van de nota zullen waar schijnlijk ook via de normale diploma tieke kanalen aan de regering te Mos kou worden overhandigd. In de Westelijke nota, aldus verwacht men, zal worden gezegd, dat de totnog toe bereikte overeenstemming voldoen de basis vormt voor een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid deelt mede, dat menselijker wijs gesproken het gevaar voor uit breiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieuwe gevallen meer geconstateerd. Alle maatregelen, die genomen zijn en alle adviezen, die gegeven zijn om de pokkenepedimie te bestrijden en uit breiding te voorkomen, worden met in gang van hedenmorgen opgeheven. Dit neemt niet weg, dat zo nu en dan nog wel eens verschijnselen kunnen op treden. Gezien de goede vaccinatietoe stand van Tilburg behoeft dit generlei reden tot ongerustheid te geven. Het leven in Tilburg kan weer zijn gewone gang gaan, zoals dat voor het uitbreken der pokkenepidemie het geval was. De schade, die het bedrijfs- en zaken leven ondervond is, naar wjj van bevoeg de zijde vernemen, groot, doch concrete cijfers statui niet ter beschikking. Het hotel-, café- en restaurantwezen had een bijzondere slappe Meimaand. Een der grootste hotel-, café- en restaurant be drijven had in vergelijking met de maand Mei 1950 een totaal omzet, die 50 lager ligt. Vele bankjes van 1000 verloren. Enige tijd geleden bemerkte een kell- ner bij het afrekenen dat hij ongeveer f 1000 te veel had. Dit kwam vermoedelijk omdat hij hij het teruggeven een bankje van f1000 voor f 10 had aangezien. Aangezien de gene, die hiervan het slachtoffer was geworden niet kwam reclameren, werd de politie van dit voorval in kennis ge steld. Nadat de politie via de pers het publiek van deze zaak op de hoogte had gebracht kwamen 12 mensen opdagen, die beweerden in een café met f 1000 te hebben betaald en terug te hebben ont vangen van f 10. Geen van de twaalf was dit echter overkomen in het café, waar van de eigenaar en de kellner aangifte hadden gedaan. Ook ontving de politie een aantal brieven waarin verzocht werd het be wuste bankbiljet te bewaren, omdat de afzenders nu tot de ontdekking waren gekomen, dat zij f1000 kwijt waren. De herziening der R.T.C.- overeenkomsten. Prof. Supomo, de voorzitter van de In donesische staatsommissie ad hoe voor het weder in beschouwing nemen van de overeenkomsten der Ronde Tafel-Con ferentie, heeft medegedeeld, dat de com missie het gewenst acht haar werk zaamheden thans af te sluiten. De op dracht, die het Kabinet-Natsir destijds gaf, luidde de overeenkomsten te be schouwen „in het licht van de nieuwe toestand aidus Supomo. Daartegen over zegt het programma van het Ka- binet-Sukiman uitdrukkelijk, dat het Uniestatuut vervangen dient te worden door een normaal internationaal ver drag. Prof. Supomo zeide nog, dat het charter van de souvereiniteitsoverdraeht gehandhaafd wordt in het rapport van de commissie. Verder vermeldt het de procedures tot wijziging of annulering van de overeenkomsten. De achtergrond van het Engels-Perzische geschil. De oliereserves van het Midden-Oosten zijn zo enorm, dat zij waarschijnlijk in zeer grote mate de gehele bekende en te schatten reserves van het Noord- Atlantische continent ver overtreffen, aldus verklaarde dr G. M. Lees, employé van de Anglo-Iranian Oil Company in een algemene lezing op het derde we- reldpetroleum congres in Den Haag. Dr Lees sprak over de olievelden van het Midden-Oosten en zeide, dat, indien men aanneemt, zoals sommigen doen dat thans ongeveer een vijfde van de totale olievoorraad van dit gebied is ontdekt, de gehele voorraad ongeveer 200.000 millioen barrels zou bedragen. De thans ontdekte voorraden van de Verenigde Staten worden geschat op on geveer 26.000 millioen barrels, en de totale uiteindelijke productie van de Verenigde Staten op ongeveer 100.000 millioen barrels. Hij voegde hier echter aan toe, dat met het oog op de huidige stand van de exploratie in het gehele Midden-Oosten, de totale reserves nog wel enige malen het schattingscijfer kunnen overtreffen. De reeds aange toonde reserves bedroegen in 1949 in totaal 31.950 millioen barrels. Dr Lees wees er op, dat dit cijfer van rond 40.000 millioen uitsluitend betrekking heeft op het gebied, waarin thans olie ontdekt is. Dit gebied beslaat ongeveer 130.000 vierkante mijl. Op een totaal van con cessiegebieden in het Midden-Oosten van 850.000 vierkante mijl. De produc tiviteit bedraagt hier dus 300.000 barrels per vierkante mijl, dit is 4 maal het cij fer voor Texas. De olievelden van het Midden-Oosten hebben eerst in de laatste jaren de bij zondere aandacht getrokken. In de na oorlogse periode van groeiende vraag naar olie is de belangrijkheid van deze velden bijzonder groot. Ferzië zag zijn productie groeien van 16.8 millioen tot in 1945 tot 31.75 mil lioen in 1950. Saoedi-Arabië in dezelfde periode van 2.86 millioen tot 26.48 mil lioen en Kuwait van 0 tot 17 millioen ton. Het totale productiecijfer van de landen van het Midden-Oosten was in 1950 84.8 millioen ofwel 16.4 procent van de wereldproductie, tegenover 25.2 millioen, ofwel 7 procent in 1945 en slechts 15 millioen of 5.4 procent in 1939. „Eerst in 1944 durfde een speciale commissie te voorspellen, dat de enorme reserves van het Midden-Oosten tot ge volg zouden hebben, dat het centrum van de olievoorziening voor de gehele wereld in de nabije toekomst zich zou verplaatsen naar de Perzische Golf". In tegenstelling tot de grote olierijk dom van Perzië, Irak en de gebieden rond de Perzische Golf, hebben de on derzoekingen en boringen in Syrië en de Libanon tot nu toe vrijwel geen resul taat opgeleverd. Samenvattend concludeerde dr Lees „De bergketen van Irak en Perzië ver bergt inderdaad een gigantisch olie reservoir. Millioenen jaren geleden is veel van deze olievoorraad ontsnapt en de nog resterende olie is waarschijnlijk maar een zeer klein gedeelte van de to tale voorraad van weleer". Jongen verdronken bij Apeldoorn. Gistermiddag is de 12-jarige jongen P. W. ten Kate uit Apeldoorn, toen hij vlak langs het Apeldoorn-Dierens Ka naal fietste, ter hoogte van de spoor brug in een heul terecht gekomen en in het water gereden. Hoewel hij reeds na enige minuten door omstanders op het droge werd gebracht en geruime tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, moest in het Sint Luduina zieken huis, waarheen de drenkeling werd ver voerd, de dood worden geconstateerd. Gedweilde de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Zij worden ontscheept in de haven van Bremen. Overzicht van de Amerikaanse vierde infanterie-divisie na ontscheping van „The Gene ral Alexander Patch" in Bremerhaven. Op grond van de vrijwel volledige uit slagen van de verkiezingen in de 2735 gemeenten in Italië blijkt, dat de Ghris- telfjk-Democraten en de met hen ver bonden partijen de leiding zuilen hebben in 1550 gemeenten, terwijl 610 gemeen ten in handen der communisten en Nen- ni-socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische party van Nenni verloren ongeveer 560 gemeenten, waaronder Genua en Venetië. Ook gin gen vier provinciehoofdsteden voor hen verloren. Hoewel nog niet alle stemmen waren geteld, was het duidelijk, dat de com munisten en Nenni-socialisten in verge lijking met de by de algemene verkiezin gen in 1948 en de verkiezingen voor de plaatselijke besturen in 1946 hun stem- menaantal hebben gehandhaafd of in ge ringe mate verbeterd. De Christeiyk-Democratische party, de sterkste party van de regerings coalitie, scheen ongeveer een vierde van de door haar in 1948 behaalde stemmen te heb "••'een. Lij-. iiiiiujGUW VAN DE MIDDELBURGSE ABDIJ IN DE EERSTE KAMER. In de Eerste Earner is gisteren de be groting van het Departement van We- deropDouw en Volkshuisvesting aan de orde geweest. Tijdens de debatten be pleitte de heer Reijers (C.H.) een spoedige oplossing van het probleem van een nieuw provinciehuis en de herbouw van de Abdij te Middelburg. De terrei nen van de Abdy dienden in geen geval te worden verkaveld. In antwoord hierop zeide minister In 't Veld, dat de uiterste krachtsinspan ning wordt betracht. In verband met de kosten echter wordt het geplande ge bouw voor de provinciale griffie voor lopig niet uitgevoerd. De Griffie wordt voorlopig gevestigd in de toekomstige woning van de Commissaris der Konin gin. Spr. wenste begrip in Zeeland voor de huidige situatie. Volgens de plannen zal eens de Middelburgse Abdü in betere omstandigheden verrijzen dan ooit te voren het geval was. Ten aanzien van de geldende bouw- stop zeide de minister, dat in September de toestand weer vrijwel normaal zal zy"n, waaruit volgt, dat dan ongeveer 3500 tot 400 woningen per maand zullen worden toegewezen. Men overschat echter de gevolgen van de bouwstop, want de noodzakeiyke ver laging is geieideiyk gegaan en het ge volg ervan is geweest, dat men de bouwactiviteit thans volkomen in de hand heeft. Ten aanzien van de huurpolitiek zeide spr. dat de regering wel van mening is, dat verdere compensatie nodig is, doch dat daarmede, gezien de internationale verhoudingen, de dan noodzakelijke loonsverhogingen niet wel mogebjk zyn. Minister In 't Veld was van mening, dat huurverhoging alleen by verlaging van de kosten van levensonderhoud zou kun nen plaats vinden. Na „Verity" en „Activity". Op 1 Juni zullen op de rede van Douar- nenez aan de Bretonse kust Britse, Deense, Franse, Nederlandse en Noorse zeestrijdkrachten bijeenkomen, om ln de Atlantische Oceaan en Het Kanaal ge meenschappelijke oefeningen te houden, welke een week zullen duren. De gecombineerde geallieerde vloot bestaat uit 48 schepen, een vliegkamp schip, vier kruisers, 23 torpedobootja- gers en fregatten en dertien onderzee boten. Bovendien zal een honderdtal vliegtuigen van de R.A.F., de Britse Fleet Air Arm, de luchtstrijdkrachten van de Franse Marine en van de Franse legerluchtmacht aan de oefeningen deel nemen. De oefeningen worden uitgevoerd on der bevel van vice-admiraal M. M. P. L. Pothuau, commandant van het Franse eskader, met aanwezigheid van admiraal Sir Philip Vian, bevelhebber van de Britse Home Fleet. De Nederlandse zee- strijdkrachten staan onder commando van schout bij nacht A. de Booy. De oefeningen betreffen voornameUjk bestrijding van onderzeeboten en verde diging tegen vliegtuigen. Zij bieden voorts gelegenheid het gebruik van alle beschikbare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecombineerde vloot zich te Cherbourg verzamelen, waar de algemene slotbe- sprekingen worden gehouden. Deze oefeningen, die een vervolg zyn op de oefeningen „Verity" en „Activity" en die worden gehouden in hetzelfde zeegebied ais in 1949 en 1950 worden aangeduid met de naam „oefening progres". WAARSCHIJNLIJK GEEN OVERLEVENDEN VAN MIJNRAMP IN EASINGTON. De vooriztter van de Britse Nationale Kolenraad, Lord Handley heeft Woens dagavond gezegd, dat hoewel alles ge daan was en nog gedaan werd om de in gesloten mynwerkers te bereiken, er geen hoop meer bestond dat één van de 62 ingeslotenen nog in leven was. Hij legde deze verklaring af by aan komst op het vliegveld Croydon na een bezoek aan de plaats van de ramp. Toen hy Easington verliet waren reddings- proegen, gehinderd door gaswolken en intense hitte nog de lijken aan het zoe ken. Afschaffing van de Goese kermis? Het college van B. en W. van Goes heeft, op verzoek van de raad, een onderzoek ingesteld naar de mening van de diverse middenstandsvereni gingen, de V.V.V. en dergelijke, inzake het al of niet afschaffen van de zomer en najaarskermis. Uitgezonderd de Chr. Middenstandsvereniging „Goes en omstreken", bestaat er bij de an dere genoemde verenigingen, w.o. ook de bedrijfshoreca, geen bezwaar tegen de kermis. Zowel over het al of niet afschaffen van de najaars- als van de voorjaars- kermis zijn de meningen in B. en W. verdeeld. De meerderheid is voor handhaving, omdat het ieder jaar f2200 oplevert, de aantrekkingskracht van Goes er door wordt bevorderd en juist in andere plaatsen het streven valt te constateren het kermisvermaak nieuw leven in te blazen. Met de R.K. middenstandsvereniging vindt de meerderheid het beter, dat de mensen gecontroleerd in Goes zich amuseren dan dat zij zich in z.g.n. „centra des vermaaks" aan ongeziene uitspattin gen te buiten gaan. Tenslotte wordt opgemerkt, dat B. en W. toch zelf het gehalte van de kermis kunnen bepa len. De minderheid is voor afschaffing, omdat niet alleen het kermisvermaak uit de tyd raakt, maar ook, omdat de minst draagkrachtigen hun geld er aan berieden. Voorts, omdat het lawaai hinderlijk en de ingenomen ruimte de geringe parkeergelegenheid nog verkleint. Directeur van het I.K.O.R. Mr W. A. Meijboom. Het bestuur van het I.K.O.R. (Inter kerkelijk Overleg in Radiozaken) be noemde tot directeur van het I.K.O.R. Mr W. B. Meiboom, die na de be vrijding secretaris was van Radio Ne derland in Ovengangstijd en thans nog verbonden is aan Radio Djakarta. De heer Meyboom, die lidmaat is van de Ned. Herv. Kerk, is 35 jaar oud en zal in Juli a.s. naar Nederland repa triëren, teneinde t.z.t. zijn functie te aanvaarden. Reeds 250 candidaat Thiery- erfgenamen. De familievereniging van hen, die als nakomelingen of verwanten recht me nen te hebben op de erfenis van Jean Baptiste Thiery, zal op 10 Juni een alge mene ledenvergadering houden ln „Atlanta" te Rotterdam. In deze ver gadering zullen de voorstellen van het hoofdbestuur om de vereniging om te zetten in een stichting, de statuten dier stichting en het huishoudeiyk reglement worden behandeld. De Belgische afde ling van de familiestichting zal 24 Juni in een vergadering te Gent worden ge constitueerd. Het aantal leden der vereniging heeft thans de 250 overschreden. Afdelingen kwamen tot stand in Noord-Holland (Amsterdam en Haarlem), Limubrug (Maastricht), Zeeland (Goes), Zuid- Holland (Den Haag) en België. Ook te Utrecht zal waarschyniyk een afdeling worden gevestigd. Besloten is om met de Nederlandse genealogische vereniging een nauwe sa menwerking aan te gaan. DE BILT ZEGT: Zonnig weer. Droog weer met weinig bewolking. Matige tot krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Dezelfde of iets ho gere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1