ZEEUWSCH DAGBLAD WAARDERING VOOR HET DEFENSIEBELEID Enige Engels-Perzische toenadering? NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Staf bezit vertrouwen der Tweede Kamer Grote vooruitgang sinds verleden jaar Een reebok wandelde door het dorp. Ernstige mijnramp in N.-Engeland Mossadeq wil onderhandelen De heer J. Bosselaar 25 jaar burgemeester van Aagtekerke MAANDAG IS HET ER GROOT FEEST 1 SNIPPER Burgemeester Van 't Hoff van St. Laurens met pensioen Televisiebesprekingen ver lopen vlot. Inname van wol en bestrijding zwoegerziekte bij schapen* Receptie ia Cokesfabriek te Sluiskil Predikanten verwisselen toga voor voetbalshirt Uitgave Stichting Zeeuwse r Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voiststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Ylissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. 7e JAARGANG No. 1876 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 30 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkêboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.28 u., onder 40.48 u. Maan op 2.21 u., onder 16.38 u, Hoogwater Donderdag 31 Mei: Vlisslngen: 11.22 u. 1.55 m., 23.88 u. 1.41 m. Terneuzen: 11.48 u. 1.77 m„ u. m. Wemeldinge: 0.06 u. 1.20 m„ 12.44 u. 1.51 m. Zierikzee: 12.30 u. 1.32 m„ u. m. (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine gisteren in dc Tweede Kamer, bood uiterlijk hetzelfde beeld als vorige jaren; op de tribunes vele hoge officieren, wier balken en sterren en goud-galon vrolijk afstaken ln deze plechtige omgeving en verder vele andere belangstellenden, die zich nog clo spannende debatten van verleden jaar herinnerden. Nu de schoonmaaktijd ln onze legerkrlngen voltooid Is en er een bewindsman is, die het volledige ver trouwen van de Kamer heeft, was er geen belangwekkend debat Natuurlijk was er nog veel critiek. Maar deze lag op een ander vlak. De heer Bruins Slot IA.R) was de eerste spreker. Ons volk moet voor de defensie kromliggen. Het doel van onze defensie mag niet zijn om een stukje West-Europa te verdedigen. Het is niet voldoende als wij het gevaar achter het ijzeren gordijn houden. Want dan maken we het gevaar permanent. Wij moeten er niet alleen voor zorgen, dat een aan val op ons onaantrekkelijk wordt, maar ook dat we zelf een geduchte vijand worden. Wij kunnen de oorlog voorko men door een vriendelijk gesprek, maar alleen ais we een dikke stok achter de hand hebben. Wat na 1954? De heer Bruins Slot was blij dat er nu vooruitgang met onze defensie wordt gemaakt. De plannen van de regering strekken echter tot 1954. Het is moge lijk, dat wij ook na dat jaar nog een groot apparaat moeten handhaven. Daarom moet de regering nu reeds de financiële, organisatorische en personele problemen gaan bezien die na 1954 kun nen ontstaan. Ook de kwestie Wittenberg, waar 3000 militairen werden geconsigneerd, werd ter sprake gebracht. De heer Bruins Slot vroeg zich af of de inrich ting van het kamp, de voorbereiding en de ontvangst van de troepen wel aan redelijke eisen voldeden. Bovendien be twijfelde hij of Overste Beaumont, ge zien gedrag en taal, wel de juiste man op de juiste plaats was. Tot slot kwam een zeer actuele kwes tie op het tapijt: De inënting tegen pok ken bij militairen. Tot dusver kan een verplichte inenting alleen maar bij de wet worden opgelegd. De order van de Chef van de Generale Staf vond echter geen basis in die wet. De militairen werden door deze order gedwongen om zich ln levensgevaar te begeven. Hoeveel slachtoffers zijn er te betreuren onder de militairen aan de gevreesde pokken ziekte en aan encephalitus? De tweede spreker, de heer Roosjen (A.R.) bracht de vlootbouw en de mili taire missie in Indonesië ter sprake. Die bestaat thans uit ongeveer 2000 man, terwijl er oorspronkelijk overeengeko men was, dat de totale sterkte van deze missie 800 man zou bedragen. De spe cialisten die daar nog zijn kunnen we hier best gebruiken, aldus de heer Roos- jen, vooral bij de luchtmacht. Wat be treft de Nationale Reserve merkte hij op, dat er nu eindelijk eens duidelijkheid moet komen t.a.v. de doelstelling van dit instituut. Als men deze verplicht gaat stellen kan men haar beter opdoe ken. Parate troepen. Ook de heer Vonk (V.V.D.) vond dat er veel veranderd is sinds verleden jaar. Toen was er geen continuïteit. Nu heb ben we tenminste een vierjaren-plan. Hij kon begrijpen dat de regering niet geko zen heeft voor een afzonderlijke parate macht. Dat zou inderdaad extra kader hebben gevergd. Wij lopen altijd het risico van een onverhoedse aanval uit het Oosten. Dat brengt als gevolg mee, dat we op de eerste dag van de aanval parate troepen moeten hebben. Zowel voor het veld leger als voor de territoriale troepen. De heer Fens, de militaire specialist van de K.V.P., was ook van mening, dat we zo spoedig mogelijk moeten beschik ken over een parate troepenmacht. Daarvoor is slechts één mogelijkheid: een eerste oefentijd van twintig maan den. De zestien maanden die de regering uittrekt zijn te kort. Het Europese leger. Volgens de heer Fens is een Europees leger slechts mogelijk in Atlantisch ver band. Daartegen verzette zich de heer Vorrink (ArbJ, die vrij smalend sprak over de bedoeling van militaire „apart jes", zoals Westerse Unie en Noord At lantisch Pact. Deze organisaties over kappen elkaar. Er zal meer efficiency moeten komen, ook in ons eigen leger. Dan kunnen we pas zeggen, dat de an derhalf milliard die voor de defensie wordt uitgetrokken een wezenlijk en verantwoord effect zal opleveren. De heer Vorrink was zeer verguld met de benoeming van de heer Kranenburg als staatssecretaris van Oorlog, niet in het minst omdat deze een socialist is. Fel keerde de heer Vorrink zich tegen de automatische bevordering op de bu- reaukrukken. Iedere officier moet naar zijn mening een behoorlijke troepener varing hebben. Ambassadeurs in Nederland en Zuid-Af rika? Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, ligt het in de bedoe ling te komen tot een uitwisseling van ambassadeurs tussen ons land en de Unie van Zuid-Afrika. Op het ogenblik zijn Nederland en Zuid-Afrika in beide landen vertegen woordigd door een buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. De Unie van Zuid-Afrika zou dan het ne gende land worden, dat in ons land een diplomatieke vertegenwoordiging heeft met een ambassadeur als hoofd der missie. Maandagmorgen het grootste deel der burgerij lag nog op één oor maakte een reebok, alsof het de gewoonste zaak ter we reld was, een wandeling door het landelijke Lunteren. De passagierende viervoeter werd het eerst gesignaleerd door een boer, die ging melken en zag hoe het ree, zijn weg nemend dwars door houtwallen, akkers en tuinen, rustig in de richting van het dorp koerste. Toen de dokter, alvorens zijn spreekuur te beginnen, even door zijn tuin wandelde, zag hij op de paden en in de bonebedden de spitse hoef- indrukken staan. Ook elders had de reebok in de groentetuinen rondgeneusd en de malse sla- kroppen, jonge erwten en het frisse wortelloof waren daarbij als ontbijt kennelijk zeer in de smaak gevallen. Aan het arcadisch toneeltje kwam een einde, toen het dorp ontwaakte, wat met teveel lawaai gepaard gaat dan dat een welis waar vrijmoedige reebok ook dit nog op de koop toe zou durven nemen. En zo kon het gebeuren, dat de postbode, die de morgen dienst had, verwonderd zag, hoe een ree kalm het dorp uitwan delde in de richting van de bossen De communistische secretaris-gene raal van de Australische bond van ha venarbeiders, James Healy, ls gedag vaard om op 5 Juni a.s. voor het gerecht te verschijnen. Tegen Healy zijn be schuldigingen Ingebracht, die verband houden met zijn optreden bij de stakin gen der Australische havenarbeiders. Weinig hoop op redding van 78 vermiste mijnwerkers. Zwarte gaswolken en een meter dikke muur van puin beletten Dinsdagavond de reddingsploegen de mannen te berei ken, die door een ontploffing van Dins dagmorgen ln een kolenmijn te Easing- ton ln Noord-Engeland werden Inge sloten. In een officiële verklaring is gezegd, dat 78 mijnwerkers door de ontploffing waren ingesloten. Een man werd ern stig gewond uit de mijn gebracht, van 14 anderen is bekend, dat zij om het leven kwamen. 63 mannen worden nog vermist. De ontploffing vond plaats op het ogenblik, dat de dagploeg de nachtploeg afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mannen in het gedeelte van de mijn, waar de ontploffing zich voordeed, be vonden dan normaal. Er is bijna geen gezin in het mijndorp, waar niet een familielid wordt vermist. Zwijgend wachten vrouwen en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Dinsdagavond werd be kend gemaakt, dat er maar weinig hoop is, dat de vermisten kunnen worden ge red. Verder is bekend gemaakt, dat een lid van de reddingsploeg tijdens de red dingswerkzaamheden is overleden. Mo gelijk is het aantal bij de ramp betrok ken mijnwerkers groter dan eerst werd gedacht. De kolenraad heeft bekend ge maakt, dat er moeilijkheden zijn om het aantal der mannen, c- de mijn zijn, te controleren. Hij herhaalde het Britse aanbod om met Perzië te onderhandelen. Engeland kon echter geen recht aan de zijde van Perzië' erkennen om contracten te ver breken. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Morrison, dat tussen Enge land en Amerika besprekingen over de oliekwestie waren gevoerd en dat beide regeringen het over het algemeen eens waren over de zaak. Wie Maandag over de prachtige wegen vanuit Grypskerke, Meliskerke of Westkapelle het anders zo stille dorpje Aagtekerke nadert, zal reeds van verre de vlaggen zien wapperen. Maandag ii het nl. groot feest in het dorp, want burgemeester J. Bosselaar herdenkt Zondag de dag, waarop hij 25 jaar geleden werd geïnstalleerd. De schoolkinderen zullen vrijaf hebben en de zang- en mu ziekverenigingen zullen in actie z\jn om de burgemeester en zijn echtgenote hartelijk te huldigen. Volgens berichten uit betrouwbare bron to Teheran zou premier Mossadeq, hoewel hij nog steeds besloten ls de na tionalisatie van de Perzische olie-indus trie uit te voeren, bereid zijn de toestand met de 2 door de Britse regering be noemde leden van de 12 man tellende raad van bestuur van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij, Bord Alan Broke en Sir Thomas Gardiner te bespreken, in dien z(j naar Teheran zouden komen. Volgens genoemde berichten zou Mos sadeq niet van plan zijn met geweld de maatschappij over te nemen, daar hij van mening is, dat hij met succes eco nomische sancties kan instellen, Engeland aanvaardt nationalisatie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft in een verklaring voor het Lagerhuis gezegd, dat Groot-Brittannië zich tegenover Perzië bereid had verklaard om natio nalisatie van de Perzische olie-eigen dommen op zekere voorwaarden in over. weging te nemen. Engeland was bereid een regeling Van de Perzische oliekwes tie in overweging te nemen welke na tionalisatie in de een of andere vorm met zich mee zou brengen, mits dit „voor het overige bevredigend" zou zijn. Spionnage-proces in Joego-Slavlë Dinsdag heeft de Joegoslavische kapiteinter-zee Ljoedevita Kovac voor het militaire gerechtshof te Bel grado bekend te hebben gespionneerd voor de Tsjechoslowaakse geheime dienst. Kovac, die radar-ingenieur is, ver klaarde, dat hij van Augustus 1949 Mei 1951 aan de Tsjechoslowaakse ure attaché te Belgrado, majoor btetan Gal, en aan diens assistent luitenant Josef Dvorcac, die beiden thans niet meer in Joego-Slavië ver blijven, inlichtingen over het moreel van de Joegoslavische officieren en bijzonderheden over vliegvelden, troepenbewegingen en radarinstalla- had verstrekt. V.N. OFFENSIEF OP KOREA TOT STAAN GEBRACHT. Vastberaden communistische tegen stand in de Oostelijke sector van het Centrale front vertraagde Dinsdagavond het gehele geallieerde tegenoffensief. De communisten wierpen snel bewegende reserves ten Zuiden van Janggoe in de strijd. Het Noordkoreaanse communiqué meldde Dinsdag, dat eenheden van het Koreaanse volksleger in samenwerking met Chinese vrijwilligere de aanvallen van de vijand op alle fronten afsloegen en de vijand hevige verliezen toebrach ten. In sommige sectoren slaagde de vij and er in ten Noorden van de 38ste breedtegraad door te dringen, aldus het communiqué. t r 4 i 1 ll t De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben gisteren ook geen vorderingen gemaakt met hun besprekingen. Het beroep dat de 7 ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers hadden inge steld bij het districtsgerechtshof te Washington is verworpen. Zij kunnen nu nog beroep aantekenen bij het Ame rikaanse Hof van Appèl. Kapitein Charles Blair van de Pan American Air ways is gistermiddag in Bardufoss in Noord-Noorwegen opgestegen met een éénmotorig vliegtuig voor een non-stop solovlucht over de Noordpool naar Alaska. Hij wil over deze recordvlucht 10 uur doen. De Westduitse regering heeft in een nota aan de 3 Westelijke regeringen verzocht ontwikkelingen in het Saarvraagstuk te voorkomen, die vooruitlopen op het vredesverdrag met Duitsland. In Detroit zijn 38.000 ar beiders van de Chryslerfabrieken in sta king gegaan omdat zij geen overalls meer van de fabriek krijgen maar kor te, mouwloze, nauwsluitende kielen. De heer K. van Dijk, directeur van de afdeling omroep van de N.C.R.V. zal deze week als zodanig afscheid nemen. Zijn opvolger, mr A. H. van der Veen, is reeds enige maanden ingewerkt. Binnen enkele dagen zal een cultureel accoord tussen Nederland en Zuid- Afrika worden ondertekend. Wegens een grote vermindering der werkzaam heden zullen verscheidene schoenfabrie ken binnenkort een wachtgeldregeling voor hun personeel invoeren. Ook gisteren hebben zich in Tilburg geen nieuwe pokkengevallen voorgedaan. Er zijn nu nog 14 patiënten in verpleging terwijl er nog 6 personen in quarantaine worden gehouden. Van 19 tot 21 Juni a.s. zal het Koninklijk paar een officieel bezoek brengen aan Luxemburg. Bij werkzaamheden onder de grond is gis teren een 20-jarige mijnwerker in de mijn Laura te Schaesberg dodetlijk ver ongelukt. In Oostzaan heeft zich een nieuw geval van pseudo-vogelpest voor gedaan. Er werden 400 kippen vernie tigd. Aanvaardt Perzië arbitrage? In kringen, die in nauwe relatie met het Internationale Gerechtshof staan, gelooft men niet, dat Perzië zich aan de arbitrage-procedure zal ontrekken. Tot dusver is een dergelijk geval niet voor gekomen. De uitspraken en besluiten van het Hof sluiten voor de verliezende partij iedere aanspraak op hoger beroep uit. Op deze grond gelooft men in Den Haag, dat de Perzische regering niet de ge legenheid voorbij zal laten gaan om haar bezwaren tegen Engeland in het open baar voor een internationale instantie kennbaar te maken en haar besluit om dc installaties van de Brits-Iraanse olie maatschappij te nationaliseren te recht vaardigen. I.v.m. het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de burgemees ter van St. Laurens, de heer J. W. van 't Hoff, tegen 1 November a.s. ontslag aangevraagd. Burgemeester Van 't Hoff werd op 21 October 1886 te Goudswaard (Z.H.) ge boren waar zijn vader, wijlen ds J. H. van 't Hoff, destijds Ned. Hervormd predikant was. Hij bezocht in Middelburg de H.B.S. en behaalde in 1905 het einddiploma. Vervolgens was hij als ambtenaar werk zaam bij de P.T.T. In 1919 werd hij voor de A.R. partij gekozen tot lid van de Gemeenteraad van St. Laurens, terwijl hij in 1923 werd gekozen tot wethouder. Op 17 Juni 1931 volgde zijn benoeming tot burgemeester als opvolger van wijlen burgemeester Melse. Enige jaren later werd hij tevens benoemd tot gemeente-secretaris. Als burgemeester werd o.m. onder zijn leiding het fraaie nieuwe gemeentehuis gebouwd, een vergaderlokaal gesticht en de nieuwe Oranjelaan aangelegd. In 1944 werd hij door de bezetters als burgemeester ontslagen. Ook in liet pu blieke ieven neemt de burgemeester een vooraanstaande plaats in. Hij is sedert jaren voorzitter-directeur van de Coöp. Boerenleenbank te St. Laurens en te vens voorzitter van de Ring Walcheren van Coöp. Boerenleenbanken. Voorts is hij voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur en was hij voorzitter van de plaat selijke Oranjevereniging. Voor zijn bur gemeestersambt was hij jaren leider van de Ned. Hervomde Zondagsschool en directeur van het Hervormde Dames- Zangkoor. In de A.R.-partij vervulde hij verschil lende bestuursfuncties. Buiten zijn gemeen ,e verwierf hij be kendheid als Statenlid voor de A.R.- Partij van 19271941; als hoofdbe stuurslid van de Nederl. Chr. Radiover eniging en als penningmeester van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. „Roos en Doorn", dat is de naam van de hofstede, waar de heer Bosselaar vele jaren zijn landbouwbedrijf uitoefende. Symbolisch is deze naam niet alleen voor de grote boerderij, maar ook voor de burgemeestersloopbaan. Vroeger. Er is veel veranderd in de afgelopen 25 jaar. Toen de heer Bosselaar in 1926 wijlen burgemeester J. de Visser opvolg de, waren de wegen naar het dorp nog niet zo fraai als thans. Twee belangrijke werken kwamen de eerste jaren tot stand. Allereerst de restauratie van de kerktoren. Duizenden guldens werden vervólgens besteed om een zevental we gen, t.w. de Zuiverseweg, het Zandweg- je, het Oude Wegeling, de Pekelingse- weg, de Groeneweg, de Koekoekseweg en enkele andere wegen te bestraten. Dit werk, dat jaren duurde, is nu prac- tisch geheel teniet gedaan door de her verkaveling. Er zijn nu nieuwe wegen gekomen. Nadien kreeg Aagtekerke ook water leiding en natuurlijk ook electrisch licht. Ook intern moest één en ander worden gereorganiseerd. In 1928 was de secretarie verstoken van ieder wetboek en de raad moest voorzichtig op de stoe len gaan zitten, wilde men er niet door zakken. Ook dat is natuurlijk veranderd. De bevolking is in al die jaren prac- tisoh constant gebleven en variëerde van ongeveer 750 tot 790. Evacuatie. Hoewel Aagtekerke weinig te lijden heeft gehad van het oorlogsgeweld, ging het water het dorp niet voorbij. Alleen de dorpskom bleet droog. Op 19 Januari 1945 liep deze bij springvloed echter ook onder. Slechts 90 personen bleven er wonen tijdens de inundatieperiode. De burgemeester en het grootste deel van de bevolking evacueerde naar Domburg en een kleine 100 gingen naar Zuid' Beveland. Practisch allen kwamen na de bevrijding terug. De burgemeester ver toefde echter veel in het gemeentehuis, waar hij menig keer de nacht door bracht. MILITAIR NA INENTING ZIEK GEWORDEN. De 20-jarige P. Happe uit Zaandam, bi; wie zich verschijnselen van encepha litis voordeden, is Zondag naar de ba rakken van het gemeentelijk ziekenhuis aldaar, overgebracht. Tien dagen geleden was hij als mili tair te Harderwijk ingeënt. Gezin in koelen bloede vermoord. Een drama -heeft zich afgespeeld in de dessa Sukoanjar op Oost-Java, waar drie jongemannen een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter in koelen bloede vermoordden. De slachtoffers werden met stokken dood geranseld. De daders verklaarden dit afschuwe lijke misdrijf te hebben gepleegd uit wraak. Hun slachtoffers zouden er oor zaak van zijn, dat enkele familieleden van de moordenaars zijn overleden. Zij zouden dit hebben gedaan met behulp van „zwarte kunst". Omroepmedewerkers naar B.B.C.-cursus. Men is in omroepkringen zeer opti mistisch over het verloop van de be sprekingen, welke tussen de overheids organen en de federatie van omroepver enigingen wordt gehouden over het pro bleem der televisieuitzendingen. Hoewel de besprekingen nog niet vol ledig ten einde zyn en nog geen defini tief resultaat is bereikt, mag thans wor den aangenomen, dat deze verenigingen binnenkort een begin zullen maken met de verzorging van televisieprogramma's. Omtrent het tijdstip werd meegedeéld dat het vermoedelijk nog enkele maan den zal duren, vooraleer met regelmati ge uitzendingen van programma's kan worden begonnen. Het zal dan Augus tus-September worden, enkele maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was Een van de rechtstreekse voorberei dende maatregelen ls de uitzending van een achttal medewerkers, twee per om roepvereniging, naar Engeland, om zich daar nader op de hoogte te stellen van de televtstepractijk bij de BBC. Zij gaan een speciale opleidingscursus van 3 we ken volgen, welke de BBC heeft georga niseerd voor een groep eigen nieuwe krachten. Het zijn: Jan van Herpen en Ger Lugtenburg van de AVRO, J. Delf- gaauw en B. Mettrop van de KRO, P. Koen en D. Simons van de NCRV, B. Steggerda en Willy van Hemert van de VARA. Per kano ging hij van en naar Dom burg. Hü vertelde daarover: „Eerst durfde ik niet erg, maar later wende het wel". De bezetters vonden het ook veiliger in Aagtekerke te vertoeven dan dichter bij de kust. Er waren tijden, dat het dorp meer bezetters telde dan In woners. De burgemeester moest ook ge dogen, dat er ongeveer 100 Duitsers op zijn boerderij verbleven. Herverkaveling. Hoe burgemeester Bosselaar over de herverkaveling denkt, is zo langzamer hand wel bekend. Hij ontkent de nood zakelijkheid niet, doch de wijze waarop en vooral het vraagstuk van de ontwa tering kunnen zijn goedkeuring niet wegdragen. De verkaveling van de boer derijen zal, zo verzekerde de heer Bos selaar, niet eenvoudig zijn. Er is geen land weggespoeld en de woningen en boerderijen bleven staan. Het zal er dus uiteindelijk op neer komen, dat enkele boerderijen moeten verdwijnen. Buiten het burgemeestersambt be kleedt de jubilaris tai van andere func ties. In de gemeente is hij o.m. voorzit ter van de afd. van Vrederust, de afd. van het Groene Kruis, terwijl hij verder de op één na oudste commissaris van de Polder Walcheren is. In de kringen van de C.B.T.B. is de heer Bosselaar ook geen onbekende. Hij is hoofdbestuurslid en voorzitter van de kring Walcheren. Niet minder dan 33 jaar was hij lid van de kerkeraad van de Geref. Kerk van Domburg en hij was van 1939 tot 1941 Statenlid. Feest. Het feest wordt Maandag gevierd. Om 1 uur wordt een'officiële raadsvergade ring gehouden, terwijl vooraf een rondrit door het dorp is gemaakt, 's Middags zjjn er kinder- en volksspelen, 's Avonds geven de beide zangverenigingen en de muziekverenigingen een concert. Voor de gemeentenaren en belangstellenden is er van half 4 tot half 5 gelegenheid de burgemeester te feliciteren. Schapenhouders vergaderden te Goes. Aid. Zeeland Ned. Wolfederatie telt 1125 leden, Vereniging tot verbetering schapenras heeft er 48. De afdeling Zeeland van de Ned. Wol federatie heeft gistermiddag haar jaar vergadering gehouden in hotel „Cen traal" te Goes. Deze vergadering werd geleid door de heer M. A. Deïst uit Zon- nemaire, die in zijn openingswoord de overleden voorzitter, de heer J. Krijger uit Nieuw- en St Joosland herdacht, waarna een ogenblik stilte werd in acht genomen. Uit het jaarverslag bleek, dat de af deling thans 1125 leden telt. Ongeveer 75 schapenhouders zijn thans nog geen lid. In he algelopen jaar werd nog een nabetaling verricht over de wolinleve ring 1949, groot f 6.665,21. Tegelijkertijd werd voor f9.549,50 aan wollen goede ren verkocht. Ruim 2500 schapen wer den door bemiddeling van de Wolfede ratie gewassen. Totaal 22.093 kg werd bij de wolin- name 1950 ingenomen. De gemiddelde prijs hiervoor bedroeg f3,72. Er werd hiervoor f 82.368,72 uitbetaald. In Jan. 1951 vond nog een nabetaling van 20 procent in contanten en 10 bijschrijvin gen bij het ledenkapitaal plaats. Met uitzondering van de 10 procent ledenkapitaal, kwam de gemiddelde kg prijs te liggen op f4,49. In het boekjaar 19501951 werd dpor de „rijdende winkel" in totaal voor f 105.167,25 aan breigaren, dekens en costuumstof aan de leden afgeleverd. Via het hoofdkantoor werd nog voor ca. f 12.000 afgeleverd. Dit betekent, dat per lid voor ruim f 100 aan wolproduc ten werd verkocht. De rekening over 1950 sloot met een batig saldo van f730,55. Hierna volgden een aantal verkiezin gen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Krijger, werd in het bestuur gekozen, de heer M. D. van Hekke te 's-Heer Arendskerke. De heer D. M. Rouw te Goes werd herko zen. In de plaats van de heer G. Vael te Absdale koos men de heer J. de Bour- graaf te Oostburg. Tot leden van de ledenraad werden gekozen, de heren J. R. van Hemert uit St Maartensdijk en M. Boot uit Kerkwerve. De heren C. Boogaard en B. van Dij- ke werden benoemd tot leden van de commissie tot nazien der rekening. Tot lid en plv. lid van het hoofdbestuur in de vacature J. Krijger werden gekozen de horen M. A. Deist te Zonnemaire en D. M. Rouw te Goes. DE WOLÏNNAME. Vervolgens was het woord aan de heer E. Govers Dzn, vertegenwoordiger van de Ned. Wolfederatie, die enkele mededelingen deed over de komende wolinname. Deze besprak de situatie op de wereldmarkt, waar de prijzen sterk aan schommeling onderhevig zijn. Over de zomerprijs kon hij niets mededdelen, evenmin als over de prijs voor de scha penhouders. Wat de maximumprijs be treft was spreker evenwel niet pessi mistisch gestemd, al noemde hij dit al les „een slag in de lucht". De Neder landse wol behoort tot de meest gezie ne en in het buitenland zijn vele fabri kanten, die haar tegen wereldmarktprijs willen kopen. Spreker drong erop aan zoveel moge lijk te trachten schone wol te leveren. Voor de wolinname zal een speciaal ge bouw neergezet worden te Alkmaar, waar de in kwaliteit afwijkende wol zo goed mogelijk behandeld zal worden. De wolinname is voorlopig vastge steld op 25 Juni te Zeeuwsch-Vlaande- ren, de le week van Juli op Zuid-Beve land en Walcheren en de 2e week van Juli op Schouwen-Duiveland en Tholen. VERENIGING TOT VERBETERING VAN HET SCHAPENRAS. De Vereniging tot Verbetering van het Schapenras vergaderde in aanslui ting op de hierboven genoemde bijeen komst. Ook hier vonden de nodige ver kiezingen plaats, waarbij de aftredende bestuursleden werden herkozen. De re kening over 1950 vertoonde een nadelig slot van f 35,29. Het inschrijfgeld voor het komende jaar werd vastgesteld op f 1,50 per ram, f0,50 per ooi en f0,20 per lam. De contributie blijft onver anderd. De begroting werd vastgesteld op f566. Uit het jaarverslag bleek, dat '50 een zeer gunstig jaar was. Veel schade ondervond men van de z.g. „zwoeger ziekte" (longworm). De vereniging telt 48 leden. Dit kan zeer meer worden, aldus de secretaris, de heer W. Sietema. Toch valt een geringe stijging van het aantal dieren te constateren. Voordat de vergadering werd geslo ten, deelde de heer Govers mede, dat een onderzoek naar de bestrijding van de zwoegerziekte met kracht ter hand zal worden genomen. Deze deelde voorts nog mede, dat de beste zuiglammeren in diverse streken hoge prijzen opbrengen. Het verdient zeker aanbeveling dat vee houders tussen hun koeien wat schapen laten weiden. In April van het vorig jaar is de na de oorlog herbouwde cokesfabriek te Sluis kil in bedrijf gesteld. Nu het bedrijf ge leidelijk aan weer normaal is gaan wer ken is ter gelegenheid daarvan gisteren een receptie gehouden, waar o.a. aan wezig waren de minister zonder porte feuille prof. dr A. H. M. Albregts, de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot, de leden van Gedeputeerde Staten, mr dr A. J. J. M. Mes, A. L. S. Lockefeer en C. Hamelinck, vertegenwoordigers van verscheidene departementen, van de Ne derlandse Spoorwegen, van de mijnen, van Zeeuws-Vlaamse gemeenten en van Nederlandse, Belgische en Franse in dustriële en handelskringen. Tijdens de lunch, die volgde op een rondgang door de cokesfabriek der „As sociation Cooperative Zeelandaise de Carbonisation" hield minister Albregts een rede. Hierna sprak de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, die wees op de vele offers, door Zeeuwsch-Vlaanderen tij dens en na de bezetting gebracht en de hoop uitsprak dat in de toekomst zowel de cokesfabriek als haar zusterbedrijf, de „Compagnie Neerlandaise de l'Azote" (stikstofbindingsbedrijf) te Sluiskil zul len bijdragen tot de verdere industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, Tenslotte sprak nog namens de cokes fabriek de „administrateur delegue", baron J. Seilliere, die dank bracht aan de sprekers en hulde aan allen, die bij de herbouw van de fabriek hun mede werking gaven. Krachtmeting met de doctoren. De Rode Kruis-actie te Goes, belooft Zaterdag a.s. ijs en weder dienende een daverend slot te krijgen. Artsen en doctoren uit Zuid-Beveland gaan namelijk voetballen tegen de Ned. Herv. predikanten uit Noord- en Zuid-Beve- Jand, die zich bereid hebben verklaard de toga eens te verwisselen voor korte broek en sportshirt. De kansen schijnen gelijk te staan. Het evenement begint des avonds om 7 uur. Het predikantenelftal ziet er als volgt uit: Doel: H. M. Strating, Goes. Achter: G. Nutbey, Wilhelminadorp en S. P. de Roos, 's-Heer Hendrikskin deren. Midden: C. Metselaar, Goes; Wika W. Veenhoven, Goes en ds Boonstra, Wis- sekerke. Voor; E. P. J. Jebbink, Kapelle; H. Zunneberg, Ellewoutsdijk; J. Jellema, Kloetinge; A. W. M. Odé, Goes en H. J. Ponsteen, Wolphaartsdijk. Het doctoren/artsenelftal is als volgt samengesteld: Doel; A. W. Ampt, Yerseke. Achter; P. Staverman, Heinkenszand; J. M, v. Daal, Goes. Midden; Enting, Goes; A. Ossewaarde, Goes; P. K. de Haas, Goes. Voor: Th. v. d. Werff, Goes; R. Suu- renbroek, Goes; G. J. Scherphuis, Goesj C. Griep, Goes en H. Doeleman, Goes. DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog weer met wisselende bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1