Amerikaanse luchtmacht weerhield de Russen tot nog toe PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het gratiebeleid in de Tweede Kamer* Generaal Hoyt Vandenberg verklaarde Verbonden troepen blijven oprukken k SNIPPER iW i Vj NIEUWSk r 1 West-Duits ministerie werkte in Saarland Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Lidmaatschap P* v* d* A* en Chr* Vakbeweging verenigbaar? Discussie bij Chr. Kantoor- en Handelsbedienden Nieuwe handelsovereenkomst met Engeland Zal de Perzische premier aftreden? Uitgave Stichting „Zceuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1875 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 MEI 1951 Hoofdredacteur; Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op: 4.29 u., onder 20.46 u.; Maan op 2,11 u., onder 15.23 u. Hoogwater op Woensdag 80 Mei: Vlissingen: 10.23 u. 1.50 m., 22.42 u. 1.32 m.; Terneuzen: 10.47 u. 1.71 m., 23.10 u. 1.54 m.; Wemel- dinge: 11.42 u. 1.47 m., u. m.; Zierikzee: 11.26 u. 1.30 m., 23.45 u. 1.02 m. De gratieverlening van de doodstraf opgelegd aan twee Duitsers, Aus der Fünten en Fischer, die blijkens de gerechten, die over hen geoordeeld hebben, als leidende personen betrok ken zijn geweest by de dood van meer dan 110.000 Joodse landgenoten en die mede verantwoordelijkheid dragen voor de meer dan wrede en onbarm hartige wüze waarop die ongelukkige Nederlanders zijn gedeporteerd naar kampen in Duitsland en Polen, heeft grote verontwaardiging gewekt bij het Nederlandse Volk. Daaraan is uiting gegeven in een open brief aan de Minister van Justitie, ondertekend door meer dan 550 intellectuelen, onder wie ruim 60 professoren. Het gevolg was een interpellatie in de Tweede Kamer over het gratiebe leid bij veroordelingen tot doodstraf. Vele redevoeringen waren geladen van sentiment en dat was ook begrij pelijk, gezien de zaak, die de aanlei ding was tot dit debat. Men was hef tig verontwaardigd, men vroeg met enige felheid, wanneer dan toch wèl de doodstraf moest worden toegepast, wanneer in dergelijke gevallen nog gratie werd verleend. En toen de Minis ter van Justitie nog mededeelde, dat tot nu toe in 138 gevallen de doodstraf was opgelegd en dat daarvan in 94 gevallen die straf bij wyze van gratie in gevangenisstraf was veran derd, en in 7 gevallen nog geen beslis sing was genomen, terwijl slechts in 38 gevallen geen gratie was verleend, kwam van zelf de vraag ter sprake, of het gehele gratiebeleid, dat door de opeenvolgende regeringen na de be- vryding is gevoerd bij de toepassing op uitgesproken doodstraffen, wel juist ls geweest. Die vraag was reeds meermalen in de Tweede Kamer ter sprake geko men en die vraag was thans dubbel geoorloofd, nu bleek, dat van de op gelegde doodstraffen bü 57 pet. gratie is verleend, bij 5 pet. nog geen beslis sing is gevallen en dat slechts bij 27 pet. de doodstraf is ten uitvoer gelegd. Een dergelijke toepassing van de gratie Is 'n bewijs dat het gratiebeleid niet deugt en dat het Instituut der gratie wordt misbruikt. Want, en dat vergete men niet, de gratie is geen gunstbetoon, geen barm hartigheid, maar allereerst een recht, een recht, dat voorkómen moet, dat recht onrecht zou kunnen worden. Wanneer een veroordelend vonnis is gewezen en later omstandigheden zyn bekend geworden, die, wanneer zij vóór het vonnis bekend waren ge weest, ten gunste van de veroordeelde zouden hebben kunnen werken, dan is er reden voor toepassing der gratie. Maar wanneer in 67 pet. der opge legde doodstraffen gratie wordt ver leend, terwijl in 5 pet. nog geen be slissing is genomen, dan ls het duide lijk, dat het instituut der gratie onder verantwoordelijkheid van de Minister van Justitie wordt misbruikt. De gevolgen daarvan zjjn bedenke lijk. Allereerst wordt onrecht gepleegd tegenover het kleine getal ter dood- veroordeelden aan wie de gratie wordt geweigerd en die stellig niet erger te genover de mensheid zullen hebben misdreven dan Aus der Fünten en Fischer, want erger kan het bijna niet. Maar bovendien, en dat is bijna nog ernstiger, ondermijnt men daardoor de rechtszekerheid en het vertrouwen in de uitspraken der rechterlijke macht. En dat volkomen ten onrechte. Het is van algemene bekendheid, dat de rech terlijke macht diep doordrongen is van de ernst en de grote verantwoordelijk heid van zijn taak. Men weet zeker, dat bij zulke ernstige gevallen, waar bij het gaat om leven en dood, de rechter niet over één nacht ijs gaat. Er wordt gewikt en gewogen, voordat wordt besloten tot een zo ernstige straf als de doodstraf. Is zo'n zware straf echter eenmaal uitgesproken, dan zal zy als regel moeten worden ten uitvoer gelegd. Wanneer dan ook in slechts 27 pet. van de gevallen, dat de doodstraf is opgelegd, ten uitvoer legging volgt, dan is er iets mis in het gratiebeleid van het departement van Justitie. Weliswaar is het recht van gratie een Koninklijk recht, maar ook daar voor is de Minister van Justitie ver antwoordelijk en de uitoefening van het recht van gratie blijft dus onder worpen aan de critiek van het Neder landse Volk. De vraag of men voor of tegen de doodstraf in beginsel is, speelt in deze geen rol. Deze vraag is slechts aan de orde, wanneer het er over gaat, of men de doodstraf uit de wetten moet schrappen. Maar bij de al of niet toe passing der gratie, wanneer doodstraf fen zijn opgelegd, gaat het er om, of bij de gratie het recht moet worden toegepast of dat gunstbetoon en daar door willekeur en misschien ook be voorrechting en politieke partij-opvat- tingen hierby een rol zullen spelen. Dat niet recht, maar veelal gunst betoon en barmhartigheid bij het gra tiebeleid de doorslag heeft gegeven, bleek naar de mening van vrijwel alle Kamerleden met uitzondering van de afgevaardigden der K.V.P., die een enigszins ander geluld lieten ho ren wel duidelijk uit het grote aan tal gratieverleningen. Al nam de te genwoordige Minister van Justitie met een ridderlijkheid, die hem siert, de verantwoordelijkheid op zich voor het na de bevrijding gevoerde gratiebeleid ten opzichte van de opgelegde dood straffen. ■'-> wezen is toch niet bij, "T zön -V-. '-oorgangers hiervoor ver antwoordelijk. Dat gratiebeleid nu is een beleid geweest waarby het instituut der gra- 'ie op zodanige wijze is misbruikt, dat het recht, dat ook door de gratie moet worden gediend, zeker niet altyd zal zyn gehandhaafd. Dit was het oordeel van het overgrote degl der Kamerle den bij het in de Tweede Kamer ge houden debat over de gratieverlening na de bevrijding van ons land. In het Westen van Korea zjjn de ge allieerden de Jongpjongtsjon overge trokken en Zij rukken snel op om te trachten de Chinezen, die hier met meer succes dan In het Oosten er In zjjn ge slaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Zuidwesten van Jongpjong West van Moensan hebben de Zuidkorea- nen de Imdjln overgestoken. In de vallei van de Foekhan hebben vele Chinezen zich overgegeven. Maandagavond heeft het communiqué van het achtste leger gemeld, dat ln de laatste zeven dagen 5000 Noordelyken zyn gevangen genomen. Onder hen be vonden zich voormalige Chinese Natio nalisten, die tijdens de burgeroorlog krygsgevangen waren gemaakt. Zy had den een politieke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Korea ge zonden. De rol der luchtmacht. Maandag heeft de Amerikaanse staf chef van de luchtmacht, Hoyt Vanden berg, voor de Senaatscommissie voor onderzoek verklaard, dat de door de Noordelyken in Korea gebruikte M.I.G.- 15 straaljager een betere straalmotor heeft dan enig Amerikaans straalvlieg tuig. Hy voegde er aan toe, dat de Ame rikaanse opleiding beter is, evenals de vuurleiding in het vliegtuig, waardoor de Amerikaanse jagers in het gevecht beter zyn dan de Russische. Ondanks het feit, dat deze sneller vliegen en strijken. Het aantal Russische straaljagers in Oost- en West-Europa duiden erop, al dus Vandenberg, dat de Russen in staat zyn uitstekende vliegtuigen in massa te vervaardigen. Voorts was hy van mening, dat het tot op heden de luchtmacht was die de Russen ervan had weerhouden een oor log te beginnen. Hy geloofde, dat een einde aan de gevechten in Korea kon worden gemaakt zonder het uiterste te vergen van de luchtmacht. Senator Bridges vroeg of de basis in Europa, inclusief Spanje en Engeland en Noord-Afrika van essentieel belang wa ren voor succesvolle aanvallen op Rus sische bases. Vandenberg zei, dat deze bases niet van essentieel belang, doch zeker wenselyk waren. De Amerikaanse luchtmacht maakte zich, zo snel als dat mogelyk was onafhankelijk van over zeese bases, maar dat zou geen doelma tige manier zyn om een oorlog te voe ren. Om zonder buitenlandse bases te opereren zou de luchtmacht vyf of zes M. v. d. F. Plaatsvervangers komen niet verder Op de vergadering der plaatsvervan gers van gisteren werden geen vorde ringen gemaakt, aldus een Westelyke woordvoerder. Gromyko bleef aandrin gen op de bespreking van het Atlantisch Pact en de Westelyken hielden vast aan hun voorstel tot een alternatieve agenda. Jessup (Amerika) verklaarde, dat de Westelyke gedelegeerden bereid waren tot het houden van een conferentie van ministers op basis van de punten waar omtrent reeds overeenstemming was bereikt. Zy waren bereid de stappen daarvoor te doen. Davies (de Britse voorzitter) zeide, dat, ook al kwam de kwestie van het Atlantische Pact niet op de agenda voor, het de Sowjet-minister vrij stond zyn mening hieromtrent te zeggen. Van 29 Mei tot 8 Juni zal in Mexico- City een internationale landbouwconfe- rentie worden gehouden. Ook de Neder landse Stichting voor de Landbouw zal er vertegenwoordigd zijn. Generaal Lawton Collins, de Amerikaanse chef staf, heeft gisteren in Parijs een onder houd gehad met generaal Eisehower. Dit jaar zyn in Frankrijk 45 milliard francs besteed worden aan de moderni sering van de landbouw. Ongeveer 11.000 Britse chauffeurs, die levensmid delen vervoeren zyn gisteren in staking gegaan omdat er motorpatrouilles wa ren ingesteld, die de doeltreffendheid van het wegvervoer moesten beoordelen. Volgens de eerste uitslagen van de Italiaanse verkiezingen hebben de ge matigde en de centrumpartyen een dui delyke voorsprong op het socialistische- communistische blok. Ongeveer 80 der kiezers heeft gestemd. De terecht stelling der 7 Duitse oorlogsmisdadigers, die ter dood waren veroordeeld, is uit gesteld tot Dinsdag 8 Juni. Aan de Oostkust van Ierland is gisteren een jager van de Ierse luchtmacht vermist. Nasporingen hadden geen resultaat. Wie voor minstens 6 dagen naar Frank rijk gaat krijgt een korting op de Fran se spoorwegtarieven. Over afstanden tot 1500 km. bedraagt de korting 20 en 30 wanneer de afstand 2000 km. of meer bedraagt. Tot secretaris-gene raal van het permanente Hof van Arbi trage is benoemd dr A. Louden, thans lid van de Raad van State en voordien ambassadeur te Washington. De leden van het Internationaal Gerechtshof heb ben gisteravond met H. M. Koningin Juliana gedineerd in het paleis op de Dam. 21 arbeiders werden gewond toen gistermorgen een vrachtauto waar mee 26 arbeiders naar hun werk ver voerd werden, bij Rotterdam tengevolge van het leeglopen van een achterband van een dyk reed en omgekeerd ln een sloot terecht kwam. Gisteren zyn 6 Indonesische journalisten in ons land gearriveerd. Zy zullen gedurende een half jaar aan Nederlandse redacties werken. By een 23-jarige fabrieksar beider te Vriezenveen is gisteren een clandestiene radiozender in beslag ge nomen. Er werd proces-verbaal opge maakt. maal zo groot moeten zyn dan ln geval zij wel de beschikking over deze bases had, aldus Vandenberg. Generaal Vandenberg zei, dat hy het eens was met de bevelen aan generaal MacArthur om niet ten Noorden van de Jaloe te bombarderen. „Indien wy de ge hele kracht van de Amerikaanse lucht macht inzetten, aldus Vandenberg, zou den wij geheel Mandsjoerije en de voor naamste steden van China kunnen ver woesten, Dit zou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten op treden, wy daartoe niet in staat zouden zyn". Het zou volgens Vandenberg wel tot 1953 duren voor de vliegtuigindustrie in staat zal zyn de vliegtuigen aan te vullen, die de Amerikaanse luchtmacht by enige belangrijke oppositie zou ver liezen. „Ik geloof, dat er redelyke kansen op succes zyn om een vrede door onder handelingen te verkrijgen zonder dat het enige potentieel, dat lot nu toe de vrede heeft bewaard, de Amerikaanse lucht macht, in gevaar te brengen", aldus ge neraal Vandenberg. De Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft Maandag een bespreking gehad met de Franse Hoge Commissaris, André Francois-Poncet, over het verbod van de Saarlandse De mocratische Party. Naar verluidt heeft Adenauer om di recte inlichtingen van Franse zyde over het verbod verzocht, met het oog op het afleggen van een verklaring over Saar land in het speciale debat, dat a.s. Woensdag in de Bondsdag gehouden zal worden. By de bespreking tussen Adenauer en Poncet, zou Poncet uitgelegd hebben, hoe Schuman er toe gekomen is het ver bieden van de Saarlandse Democratische Party voor te stellen. Volgens gewoonlyk betrouwbare Duitse bron had Poncet betoogd dat de tussen Adenauer en Schuman in Parijs overeengekomen „wapenstil stand" hangende een vredesverdrag om twee redenen niet meer gehandhaafd kon worden. In de eerste plaats wegens de activi teit in Saarland van het West-Duitse ministerie voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend: De minister zou persoonlyk contact onderhouden met de leider van de Saarlandse Democratische Party, Becker. De tweede reden was, dat Hoffman op 8 Mei had gedreigd met aftreden. Dit zou de positie van de Franse regering hebben ondermijnd, al dus deze bron. Duitse kringen geloven, dat het aan geboden ontslag van de Franse Hoge Commissaris voor Saarland, Granval, van invloed is geweest op het verbod. Adenauer zou overwegen by de Raad van Europa te protesteren tegen het verbieden van de Saarlandse Democra tische Party. Nu de Haak in actie langzamer hand tot het verleden gaat behoren en ook de actie voor het nieuwe Chr. Mil. Tehuis te Den Bosch, uiaartioor in 7 maanden tjjds een bedrag van 60.000 werd bijeen gebracht, moeten we alle krachten concentreren op het tehuis in Mid delburg. Inmiddels is sedert de laatste verantwoording weer bijna f200 bijeen gekomen. Van de Herv. Kerk te 's-Graven- polder werd f10 ontvangen, een collecte in de Geref. Kerk te Axel bracht f 70.11 op. Aan persoonlijke giften kwamen nog binnen: wijlen wed. van D. te G. f2.50, J. C. E. M. te K. f 10, A. de J.-T. te G. f2.50, coll. J. de D. en N. W. te B. f5, C. B. (Coak) ƒ0.50, H. K. (Coak) f0.25, P. B. (Coak) ƒ2.50. Tydens de brui- loft van de fam. van Dis-van Mal- degem te Gapinge werd f22.50 ge collecteerd. De jongelui gaan ook verder met hun actie. De Middel burgse kinderen Jopie Bakker, Wim Goudswaard en Adrie Sturm za melden samen f 11.54 in. Ook op St. Laurens is men met de verkoop van bouwsteentjes begonnen. Daardoor kwam ran Jopie Labruyere ƒ8, Rie Wisse 9.50, Catrien Huybrechtse f5, Jaantje Willemse f 12.50 en Suusje Boogaard f 12.50 bijeen. Op deze wijze kwam de stand op f8321.09. Inmiddels wachten we weer op een nieuwe stroom giften, die ons in staat zal stellen spoedig weer een verantwoording te publiceren. Stortingen kunnen als altijd geschie den op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. H.M. Koningin Juiliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen op 19, 20 en 21 Juni a.s. een officieel bezoek aan Lu xemburg brengen. De foto toont Groot Hertogin Charlotte van Luxemburg, die gedurende dit bezoek de Gast- vrouwe van het Koninklijk Paar zal zijn. Oneerlijke politieagent aangehouden. De Haagse recherche heeft de 26- jarige agent van politie H. O. aangehou den. O. had een bankbiljet van f 10 ge vonden en niet gedeponeerd doch voor zich zelf gehouden. Voorts had hy op patrouille ergens een raam zien open staan. Hy was naar binnen geklommen en had uit de woning f 53 weggenomen. Tenslotte heeft hy in burger ten eigen bate gecollecteerd voor de Haagse kin deractie. Hierby haalde hy f 57 op. Aardverschuivingen in Oostenrijk. Vier personen in het dorpje Schweig by Spittal in Oostenrijk zyn door een aardverschuiving om het leven geko men. Door verscheidene aardverschui vingen in Karinthië en Oost-Tyrol, ver oorzaakt door smeltende sneeuw, ls gro te schade aangericht. (Van onze Utrechtse correspondent) In den brede heeft de algemene vergadering van de vereniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden (op de Ernst SUlem-hoeve in Den Dolder byeen) zich bezig gehouden met de vraag, of de vereniging bevoegd is een uitspraak te doen inzake de handhaving van leden, die ook lid zjjn van de Party van de Arbeid. De afdeling Alkmaar had verleden jaar voorgesteld, dat de algemene ver gadering zou uitspreken: „Het lidmaat schap van de Party van de Arbeid is onverenigbaar met dat van onze vereni gingen". Het hoofdbestuur meende, dat het niet bevoegd was over deze kwestie een uitspraak te doen. Hiermede nam de vergadering vorig jaar geen genoegen, weshalve een commissie werd ingesteld, die de zaak nader kreeg te onderzoeken en die daarover een uitspraak moest Handelsbalans met de de Sterlinglanden in evenwicht Tussen Nederland en Engeland ls een nieuwe handelsovereenkomst gesloten, die loopt van I April 1951 tot 1 April 1952. Volgens deze nieuwe overeenkomst zal Engeland ons heel wat minder kolen leveren dan vorig jaar, n.I. slechts 180.000 ton. Vorig jaar zou Engeland 1 millioen ton leveren. In werkelijkheid is er toen 750.000 ton geleverd. Ten aanzien van blik laat zich de toe stand gunstiger aanzien, Engeland zal thans 6000 ton leveren. In het vorige jaar bedroeg het contingent 7000 ton. Staal vormde eveneens een grote moei- lykheid. Het ligt in de bedoeling 30.000 ton staal te leveren, al mag waarschyn- lyk niet meer dan 20.000 ton worden verwacht. Hier wilde Engeland aanvan- kelyk niet eens tot een levering over gaan. De speciale soort staal, 5e van byzonder belang is voor onze scheep vaart, blijft voor ons behouden. Voor wat betreft de halffabrikaten de producten van non-ferro metalen en chemicaliën, vooral die met zwavel, be stonden er eveneens veel moeilykheden. De resultaten, die hier voor onze invoer werden bereikt, worden bepaald niet be vredigend genoemd. Afspraken met Engeland zyn meestal byzonder moeilijk doch de practische" uitwerkingen zyn vaak beter dan de af spraken, zulks in tegenstelling tot die met andere landen. Indien de grondstof- fensituatie het toelaat, hoopt men ech ter een verbetering in de Engelse im port naar ons land te verkrijgen. De contingenten van bepaalde artikelen voor onze jonge industrie en die van be paalde landbouwwerktuigen voor ons land, zyn verminderd. Men is tevreden over de vastgestelde contingenten voor onze export naar En geland. Wat de handelspolitieke contingenten betreft is het overeengekomen contin gent voor de invoer naar Nederland vastgesteld op een waarde van 12 mil lioen pond, hetgeen een millioen pond hoger is dan het vorig jaar. De vrye en autonome invoer in Ne derland kan geschat worden op 55 5 65 millioen pond sterling. Daaronder zyn vele producten uit andere sterlinglanden dan Engeland met name uit Australië. Onze uitvoer laat het volgend beeld zien: Het contingent voor de industrie is op 1% millioen pond gesteld. Dat voor onze landbouw op 20 millioen pond. De vrye uitvoer wordt voor de indus trie op 14% millioen pond en voor de landbouw op 21 millioen gesteld. De schatting voor de staatshandel op 13 millioen pond. In totaal komt men dan op een uitvoer van ongeveer 70 millioen pond sterling. Met de sterlinglanden zyn we in onze handelsbalans ongeveer in evenwicht. Monetair wordt de toestand gunstig ge noemd. Er wordt met betrekking tot onze uit voer naar Engeland een stygende ten dens waargenomen. De Engelse invoer in onsland is vrijwel stabiel. Belgische kranten worden duurder. Met ingang van 1 Juni a.s. zullen de prijzen der Belgische dagbladen ver hoogd worden van fr. 1,50 tot fr. 1,75 of tot fr. 2,per exemplaar. Reeds in Januari van dit jaar werden de prijzen der Belgische dagbladen als gevolg van de styging der papierprijzen van fr. 1,25 tot fr. 1,50 verhoogd. Se dertdien duurde de styging der papier- prijzen voort. De prijs van een kilo krantenpapier schommelt thans ln Bel gië tussen fr. 12 en fr. 13 tegenover slechts fr. 5 verleden jaar. Daar inmid dels ook de lonen een verhoging onder gingen en de telefoon en telegraafkos- ten, alsmede de transporttarieven even eens aanzienlijk stegen, besloot het ver bond van directeuren der Brusselse dag bladen in nauwe samenwerking met het verbond van Belgische dagbladen tot bovengenoemde verhogingen. Relletjes te Kaapstad. Maandagavond hebben naturellen te Kaapstad een massa demonstratie ge houden als protest tegen het aannemen van het wetsontwerp op de aparte ver tegenwoordiging van kleurlingen in het parlement. Zy beschouwen het wetsont werp als een schending van de grond wet. Na een fakkeloptocht braken relle tjes uit. Honderden naturellen begonnen de politie te bekogelen, die daarna her haalde malen charges met de gummi knuppel uitvoerde. Er werden 51 perso nen gewond. doen. Het resultaat was, dat een uit spraak verscheen, waarin het voorstel van Alkmaar niet werd overgenomen, maar die toch enkele richtlynen gaf. De kern van bedoelde richtlynen was deze: Het belyden van Christus' Koning schap voor heel het mensenleven ls to talitair en laat deswege geen ruimte voor enige humanistische grondslag om daarop het sociale, maatschappelyke en politieke leven te bouwen. Van by de vereniging aangesloten ieden mag men verwachten, dat zy zich ook t.o.v. an dere taken niet voegen by humanis tische organisaties, die een grondslag aanvaarden, welke concreet in tegen stelling is met de grondslag van onze vereniging. Doen zy dit toch, dan die nen zy zich ernstig te bezinnen op de vraag, of zy niet metterdaad bezig zyn het Koningschap van Christus tegen te staan. De vereniging zal die leden moe ten opwekken hun tweeslachtigheid te laten varen. Tot zover de uitspraak der commissie. Het hoofdbestuur achtte het een tre den buiten de bevoegdheid van de ver eniging, wanneer zy een uitspraak zou doen t.a.v. de consequenties, welke door de leden uit de aanvaarding van het Woord van God op andere levensgebie den behoren te worden getrokken. Op grond hiervan stelde het hoofd bestuur voor om ter algemene vergade ring geen uitspraak over deze aange legenheid te doen. MOTIE. De afdelingen Dordrecht, Gorinchem en Meppel dienden op de vergadering een motie in, waarin zy blyk gaven van haar gevoelen, dat het niet tot de be voegdheid van de verenignig behoort over dit onderwerp een uitspraak te doen als door Alkmaar voorgesteld. Over deze motie liep de discussie. De heer H. J. Vermeulen, voorzitter, zette nogmaals uiteen, dat de vakorganisatie geen universele taak heeft, maar een deeltaak. De vereniging wil werken ten dienste van het Koninkrijk Gods, maar haar taak biyft beperkt tot het sociale leven. De afdeling Alkmaar maakte, juist met het oog op deze laatste zin, be zwaar tegen de woorden van de voor zitter. Werken ten dienste van het Ko ninkrijk Gods, zo verklaarde Alkmaars representant, houdt in, dat wij niet kun nen samenwerken met mensen, „die met ons meezeulen", maar die in een ande re organisatie dat Koninkrijk afbreken. Uit Delft kwam de bewering: de P.v. d.A. wil onze hartspieren opvreten. Het socialisme is gevaarlyker dan het lykt, want het geeft op maatschappelyk ter rein de communisten de hand. Daarom is de vereniging wel terdege bevoegd en verplicht een uitspraak te doen. Hilversum was dezelfde opinie toege daan; deze afdeling zag een zodanige bemoeienis van vakbeweging en politieke organisatie met het maatschappelijk le ven, dat een uitspraak gerechtvaardigd is. Er werden ook andere stemmen ge hoord. De afgevaardigde van Nieuwer- Amstel zag het lidmaatschap van de P. v.d.A. als een zaak, die wellicht als tuchtkwestie door de kerken behandeld kan worden maar waarvoor de vakbe weging geen taak heeft. De afdeling Leeuwarden meende, dat men als christelijke vakbeweging alleen In de te Teheran verschynende bladen worden thans wijzigingen in de rege ring voorspeld die tot het heengaan van premier Mossadeq zouden leiden. Vol gens „Atesj" zouden 3 ministers reeds het plan hebben opgevat om af te tre den. Zes Perzische juristen zyn uitgenodigd studie te maken van de positie waarin de Perzische regering door de Britse stap bij het Internationaal Gerechtshof is gekomen. De Perzische minister van Buiten landse Zaken heeft inmiddels een tele gram naar Den Haag gezonden, waarin hy verklaart dat de Perzische regering het Internationaal Gerechtshof inzake de olie-kwestie niet competent be schouwt. Maandamiddag zou de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Henry Grady, besprekingen voeren met de Perzische premier, Mossadeq had om dit onder houd gevraagd. Waarnemers achten het zeker, dat de olie-kwestie besproken zou worden. Wilhelminagasthuis te Amsterdam bestond 60 jaar. De omgeving van het Wilhelminagast huis te Amsterdam vlagde gisteren ter herdenking van de dag 28 Mei 1891 waarop Koningin Wilhelmina 60 jaar geleden als 10-jarig meisje temidden van 20.000 belangstellenden de eerste steen legde voor het ziekenhuis, dat haar naam zou dragen. Het was de eerste of ficiële daad, die Koningin Wilhelmina verrichtte tydens haar lange regerings periode. De jeugdige Koningin verricht te deze handeling op het terrein van het Buitengasthuis, en nadat freule van de Poll eerst een potloodlyntje had getrok ken, zette zy met nog ietwat kinderlijke hand haar naam onder de oorkonde, die deze handeling voor het nageslacht vast legde. Doch 50 jaar later zou de toen 60-jarige Koningin niet aanwezig kun nen zyn by het 50-jarig jubileum van het ziekenhuis dat overigens ook niet werd gevierd omdat haar naam toen voor de bezetter een steen des aanstoots was geworden. En op de 60ste verjaar dag van deze gedenkwaardige dag was Prinses Wilhelmina verhinderd aanwe zig te zyn by de herdenking, die werd gehouden in de collegezaal van het zie kenhuis, dat andermaal haar naam draagt, nadat de bezetter er „Wester gasthuis" van had gemaakt. De Prinses had echter een telegram gezonden met haar warme gelukwensen. WEER EEN DAG ZONDER POKKEN. Nog steeds is de toestand rnet betrek* king tot de pokken te Tilburg station* nair. Gisteren was het de dertiende dag, dat zich geen gevallen voordeden. Zon dag werden zes personen uit de quaran taine-inrichting ontslagen, zodat er nog 15 ln observatie blyven. De toestand der 15 nog ln verpleging zy'nde patiënten, waarvan het merendeel deze week het ziekenhuis zal verlaten, is nog steeds gunstig. Verbouwing Tweede Kamergebouw bijna gereed Vanaf Maart 1950 heeft de Tweede Ka mer haar vergaderingen gehouden ln de Ridderzaal wegens de verbouwing, wel ke haar eigen gebouw moest ondergaan. Naar aUe waarschyniykheld zal de Ka mer op 19 Juni a.s. voor de eerste maal kunnen vergaderen ln haar eigen zaal, al zullen de werkzaamheden der ver bouwing van het Tweede Kamergebouw dan nog niet geheel voltooid knnneri rijn. Een der grote bezwaren was, dat de vergaderzaal en de tribunes onvoldoende waren. Hieraan ls tegemoet gekomen door de tribunes te vergroten. Op de tribunes aan beide zyden van de zaal zyn nu 16 plaatsen voor de Journalisten ingericht, zodat zy de beschikking over 32 plaatsen hebben. Op de publieke tri bune zyn 31 zitplaatsen aangebracht en daarachter is nog een aantal staanplaat sen. Op de gereserveerde tribune zyn even eens klapstoelen aangebracht en voorts ls er ruimte voor staanplaatsen. De zaal was vroeger te donker, hier in is verbetering gekomen doordat in de kap 12 lichtopeningen zy'n aangebracht, Voorts is de vloer van de zaal omlaag gebracht, zodat deze In het midden nU 84 cm. lager ligt. De ruimte in de zaal is nu zodanig geworden, dat wanneer, eventueel de kamer zou worden uitge breid tot 150 leden, er nog nieuwe ban ken kunnen worden geplaatst. In het gebouw zyn voorts fractieka mers Ingericht en andere voorzieningen getroffen, welke in de practyk noodza- kelyk waren gebleken. maar te maken heeft met de vraag, of de leden de grondslag der vereniging onderschrijven. Is men als lid evenwel de overtuiging toegedaan, dat een me delid op ander terrein inconsequent is, dan dient men persoonlijk zo'n lid op zyn inconsequentie te wyzen. Maar de vereniging als geheel heeft hier geen bevoegdheid. Wanneer de suggestie van Alkmaar wordt aanvaard, zei tenslotte de afde ling Amsterdam, dan komen wy volgend jaar met een motie om mensen te we ren uit de vereniging, die politiek on verschillig zijn, want dat is veel ergerl De motie Dordrecht, hierna in stem ming gebracht, werd aanvaard met 158 tegen 39 stemmen. De vereniging zal over deze kwestie dus geen uitspraak doen, omdat ze zich daartoe onbevoegd acht DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met plaatselyk af en toe enige lichte regen of regen buien, maar des middags ook enkele verspreid optredende opklaringen. Zwakke tot matig* wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1