ENGELS-PERZISCH OLIEGESCHIL VOOR HET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF HHi PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tumult in Perzische Tweede Kamer v SNIPPER - Vi NIEUWSk Zweminrichting „Luctor et Emergo" te Souburg geopend Het Oranje-Groene Kruis wint terrein De Landbouwvoorlichtingsdienst naar Goes Geitenfokkerij in Zeeland loopt sterk achteruit Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vliasingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg t Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAAKGANG No. 1874 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 28 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllsslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.30 u., onder 19.45 u. Maan op 2.01 u., onder 14.07 u. Hoogwater op Dinsdag 29 Mei: Vlissingen: 9.12 u. 1.51 m., 21.35 u. 1.28 m. Terneuzen: 9.36 u. 1.74 m., 22.03 u. 1.50 m. VVemeldinge: 10.35 u. 1.44 m., 23.02 u. 1.17 m. Zlerikzee: 10.19 u. 1.26 m., 22.40 u. 0.99 m. De Anglo-Iraanse Olie Maatschappij heeft aan de president van het inter nationale gerechtshof te 's-Gravenhage verzocht een arbiter te benoemen om het geschil met de keizerlijke regering van Iran te beslechten. Ook de Engelse regering heeft het Internationaal Gerechtalhof Zaterdag ver zocht een scheidsrechter te benoemen om het ollegesehll te beslechten. De Engelse regering verzoekt het Hof, Perzië uit te nodigen het ollegesehll aan een arhltrage-uitspraak te onderwerpen en indien het Hof meent, dat dit niet in zijn bevoegdheid ligt, te verklaren, dat eenzijdige nationalisatie ln strijd ls met het internationale recht en een on rechtvaardige maatregel vertegenwoor digt ten aanzien van de „Anglo-Iranlan" als Brits orgaan. Kazem Hassibi, vertegenwoordiger van het minUterie van Financiën in de „Raad voor de nationalisatie der Perzi sche olie-Industrie", heeft o.m. ver klaard, dat Perzië niet zal toestemmen ln een scheidsrechterlijke uitspraak door „welke onpartijdige rechter of welk In ternationaal lichaam ook, zelfs niet wanneer het geschil aan de Veiligheids raad zou worden voorgelegd". „Neutra liteit", aldus Hassibi, „bestaat in deze wereld niet meer". „De „Daily Telegraph" (Londen) ver klaart, dat ln Sowjet-Azerbeldsjan, nlet- Russliche troepen samengetrokken wor den, die er voor bestemd zouden ztjn Noord-Perzië te bezetten, indien Enge land tot militaire actie ln de olievelden zou overgaan. Volgens het verdrag tus sen de Sowjet-Unie en Perzië, hebben de Sowjet-troepen het recht Noord-Perzië binnen te marcheren, „indien vreemde troepen het land binnendringen". Amerikaans advies. De Perzische premier, Mossadeq, lag te bed, toen de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepher, hem Vrijdag bezocht. In de bespreking van een uur, zo ver luidt, trachtte Shepherd de priemier te overreden toe te staan, dat een Britse officiële missie naar Perzië komt om Zullen de V.N. vredesvoorstellen doen? „Te Lake Success heerste Zondag de verwachting dat de Chinese en Noord- koreaanse „volksrepublieken" binnen kort voor het laatst de kans zal worden geboden de Koreaanse oorlog door een staakt-het-vuren rondom de 38ste breedtegraad te beëindigen. Het is nog niet duidelijk via welke organen derge lijke vredesvoorstellen zouden worden gedaan", meldt Reuters correspondent Dij de Verenigde Naties, Michael Fry, die hieraan nog toevoegt: „Het verluidt dat de Verenigde Naties in dat geval drie voorstellen zuilen doen: 1. Een onmiddellijk staken der vijan delijkheden aan alle Koreaanse fronten. 2. Het scheppen van een 35 kilometer brede bufferzöne langs de gehele 38ste breedtegraad. 3. Het uitschrijven van een conferen tie onder auspiciën der Verenigde Na ties, waarop het tot stand komen van een verenigd, onafhankelijk Korea zou moeten worden besproken. COMMUNISTISCHE TROEPEN IN KOREA TREKKEN VERDER TERUG. Grote groepen der verbonden legers trekken thans aan het Centrale en het Oostelijk front over de 38ste breedte graad en zetten een naar schatting 150.000 man na, die zich ordeloos terug trekken, Twee Amerikaanse pantser colonnes zijn op het Oostelijke front be zig een naar schatting 55.000 man van de tegenstander door een omtrekkende beweging in te sluiten. A.F.P. meldt, dat een Amerikaanse gevechtsgroep de stad Indje, in de Cen trale frontsector is binnengedrongen, na in de afgelopen 24 uur veertig kilometer te zijn gevorderd. Amerikaanse en Nederlandse eenhe den zijn Hionni, dat ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, in het Westelijke gedeelte van de Oostelijke frontsector, is gelegen, binnengerukt. Zij ondervon den slechts lichte tegenstand der com munisten. De socialist dr Theodor Koerner is gekozen tot president van Oostenrijk. Hij volgt dr Karl Renner op, die 31 De cember j.l. overleed. - De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Kirk, is Zaterdag in Parijs aangekomen. Deze week zal hij o.a. een bezoek aan Den Haag brengen. In Oost-Canada heb ben grote bosgranden gewoed. In On tario werd 15000 ha. bos een prooi der vlammen. In 28 Noord-Italiaanse pro vincies zijn gisteren nieuwe gemeente raden gekozen. Woensdag verwacht men de uitslag. De Iraksc regering heeft overeenstemming bereikt met de Irakse petroleummaatschappij over de vergoe dingen. Een tweejarig Amsterdams meisje is na het drinken van benzine aan de gevolgen daarvan overleden Zaterdag is de „Groote Beer" uit'de Amsterdamse haven vertrokken met circa 850 emigranten aan boord, die allen naar Australië gaan. - Zaterdag morgen is het zeebad te Scheveningen geopend. De eerste baders waren gauw weer op het droge daar het water nog te koel was. - Op de „Willem Ruys" is in totaal 45 pond opium in beslag genomen dat zou worden gesmokkeld. Vier Chi nezen zijn gearresteerd. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagavond een vis sersbootje uit Oosterleek (bij Hoorn) op het lJsselmeer omgeslagen. Een vis ser is daarbij verdronken. - Woensdag a.s. zal ter gelegenheid van „Memorial Day een grote dodenherdenking wor den gehouden op het Amerikaanse sol- datenkerkhof „Margraten". Er liggen momenteel nog 8500 Amerikanen begra ven. - Zaterdagavond laat is het Ame rikaanse troepentransportschip „Gen. Langfitt" uit Rotterdam vertrokken met aan boord het Nederlandse aanvul lingsdetachement Verenigde Naties voor Korea. Er bevond zich ook een Belgisch detachement aan boord. het oliedispuut te bespreken. Naar ver luidt toonde de Prezische premier geen bereidheid met het voorgestelde com promisplan in te stemmen. De Amerikaanse ambassadeur heeft tegenover de Perzische regering ver klaard, dat hoewel de Verenigde Staten zich niet in de binnenlandse aangelegen heden van het land wensten te mengen, zij het wenselijk achtten, dat het olie dispuut door middel van onderhandelin gen tussen beide partijen opgelost dien de te worden. Tumult in Tweede Kamer. Tijdens een stormachtige bijeenkomst van de Perzische Tweede Kamer be schuldigde de afgevaardigde Gholam Chinees-Tibetaanse overeenkomst. Radio-Peking meldde Zondagavond dat Woensdag jl. te Peking een over eenkomst is getekend, welke voorziet in een „vreedzame bevrijding" van Tibet door de Chinese communistische rege ring. De overeenkomst werd gesloten na onderhandelingen tussen vertegenwoor digers van Peking en van de „geweste lijke Tibetaanse regering". Het sluiten van de overeenkomst werd Donderdagavond j.l. feestelijk ge vierd in Peking. Mao Tse Toeng de lei der der Chinese communisten, was hier bij aanwezig en hield een toespraak. Radio-Peking meldt verder nog dat de Tibetaanse gewesten zelfbestuur zul len genieten. De „gewestelijke Tibetaan se regering" zal het „bevrijdingsleger der Chinese Volksrepubliek" helpen bij het binnentrekken van Tibet. In de overeenkomst is bepaald dat het huidige politieke en bestuursstelsel van Tibet ongewijzigd zal blijven. De wereld lijke leider, de Dalai Lama en andere hoge functionarissen zullen hun posten blijven bekleden. De Panchen Lama, de geestelijke leider, die sinds zijn benoe ming op Chinees gebied heeft gewoond, en waarvan bekend is dat hij met de communisten sympathiseert, zal zich naar Tibet begeven en daar zijn ambt uitoefenen. Er zal een commissie voor militaire en bestuurszaken der Chinese commu nistische regering in Tibet worden ge vestigd, evenals een militair hoofdkwar tier. Reza Folladwand de Prezische regering van „intimidatie en het gebruiken van terreurmethoden". Vervolgens wendde hij zich tot een lid van het nationale front en riep „ik weet dat je moorde naars mij achterna zullen zitten, maar ik ben niet bang. Jullie hebben je olie- nationalisatiepolitiek met de hulp van die moordenaars doorgedreven. Gene raal Razmara is vermoord, omdat hij tegen de nationalisatie was gekant. Maar zijn regering was beter dan die van Mossadeq, want Mossadeq regeert door geweld. Mossadeq en zijn handlan gers organiseren massa-bijeenkomsten, waarop zij zeggen wat zij willen. Doch zij pogen anderen de mond te snoeren". Een groot aantal afgevaardigden ver liet het parlementsgebouw zodat, toen er moest worden gestemd over een door de regering ingediend wetsontwerp, strekkend tot verlenging van de voor Koezistan het voornaamste centrum der olie-industrie afgekondigde krijgswet, het quorum niet meer aan wezig was. De betrekkingen tot Indonesië. De regering-Sukiman heeft Maandag ochtend in het parlement een regerings verklaring afgelegd, daarbij het vertrou wensvotum van het parlement vragende. Betreffende de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië wordt in deze ver klaring gezegd: „De regering zal de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land opnieuw overwegen op grondslag van de R.T.C.-overeenkomsten, geheel ln harmonie met de wensen en verlangens van het volk. Het vorige kabinet heeft een bijzondere staatscommissie ge vormd, ter bestudering van deze over eenkomsten in het licht van de nieuwe omstandigheden. De regering zal de be vindingen van die commissie in aanmer king nemen bij het hernieuwen van de Indonesisch-Nederlandse betrekkingen, waarbij haar doel is de atmosfeer te verhelderen in het belang van beide par tijen en te geraken tot een samenwer king op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen twee onafhanke lijke en souvereine staten. Bij het over wegen van de mogelijke consequenties van een herziening, blijft de nationale eis van Indonesië met betrekking tot West-Irian onveranderd van kracht". „Die Souburgers hebben het toch maar voor elkaar". Deze gedachte moet Zaterdagmiddag bij de afgevaardigden van de Middelburgse en Vllssingse zwemverenigingen zijn gerezen, toen de Souburgse zweminrichting „Luctor et Emergo", die'vorig jaar werd gebouwd, door burgemeester A. H. S. Stemerdiug, officieel werd geopend. Middelburg en Vlissingen breken zich al enkele jaren het hoofd over een nieuwe zweminrich ting, doch in Souburg heeft men het nu voor elkaar! Bij de plechtigheid waren oun. aan wezig net bijna voltallige gemeentebe stuur, overste W. H. de Graaff, Com mandant Maritieme Middelen te Vlis singen, ir A. Wiebes ais vertegenwoor diger van de Rijkswaterstaat, de heer A. C. Julianus namens de Prov. Zwem- bond en afgevaardigden van zusterver enigingen uit Middelburg en Vlissingen. De voorzitter der Souburgse Zwemver eniging, de heer F. Meyers, heette allen welkom, en zei, dat men trots kan zijn op een moderne zweminrichting zoals thans in Souburg is verrezen. De heer Meyers bracht o.a. dank aan de heer J. D. P. de Smit, directeur van Bouw- en Woningtoezicht Walcheren, die het plan voor deze zweminrichting heeft ontwor pen. De opening. De heer Meyers overhandigde hierna de sleutel aan de burgemeester, wie hij verzocht de ..weminrichting officieel te openen. De heer Stemerding sprak vooraf woorden van gelukwens namens het ge meentebestuur en feliciteerde de gehele Souburgse bevolking met het totstand komen van deze fraaie inrichting. Lof had hij voor de taaie volharding waar mee de vereniging de achterliggende moeilijke jaren is doorgekomen en de burgemeester deed de toezegging, dat men steeds in alle opzichten op de me dewerking van het Gemeentebestuur kan rekenen. Hierna opende de burgemeester de inrichting, waarna men het gebouw in ogenschouw nam. De zweminrichting bevat 24 cabines, 2 douches, een garde robe en een bergplaats. Door een wissel systeem kunnen 228 personen tegelijk van de inrichting gebruik maken. Voor waar een prachtige aanwinst voor de Souburgse zwemmers en zwemsters en vooral ook voor de schooljeugd, die ieder jaar in grote getalen aan het school zwemmen deelneemt. Er ls echter nog meer belangstelling voor de zweminrichting, want naar wij vernemen zal het in Vllsslngen gestatio neerde marinepersoneel eveneens van de Souburgse zweminrichting gebruik ma ken, zolang Vlissingen geen zweminrich ting heeft. DE HOLLANDSE NIEUWE IS BINNEN. De Sch. 9, de prinses Marijke" is Vrijdagmorgen de haven van IJmuiden binnengelopen met 51 kantjes haring aan boord van de Sch. 297 „Huberta". De schipper van de „Prinses Marijke" is Willem F. Rog. De foto links toont het uitladen van de eerste kantjes Hollandse Nieuwe". De foto rechts: de Sch. 9 „Prinses Marijke" loopt de haven binnen. TILBURG DONDERDAG BESMETTINGSVRIJ. Zaterdag konden weer 3 pokken-pa tiënten te Tilburg als genezen het zie kenhuis verlaten, zodat het aantal nog in verpleging zijnde patiënten tot 15 verminderde. Vier z.g. contacten konden eveneens uit de quarantaine-inrichting worden ontslagen, zodat het aantal nog in observatie zijnde personen terugliep tot 22. Wanneer zich de eerstvolgende 4 degen geen nieuwe pokkengevallen voor doen zal Tilburg op Donderdag 31 Mei a.s. besmettingsvrij worden verklaard. Vijf personen, die voor de eerste maal tegen pokken werden ingeënt, zijn in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is één dezer patiënten, die aan hersen ontsteking leden, een 22-jarig meisje uit Haaren (bij Oisterwijk) tengevolge van deze ontsteking overleden. KIND VERDRONKEN IN ZIERIKZEE. Te Zierikzee is Vrijdagmiddag het 7- jarig zoontje van de heer P. Couwen- berg, bij het zwemmen in de Nieuwe Haven verdronken. Na ongeveer een uur dreggen heeft de politie het stoffelijk overschot weten op te halen. Jaarvergadering te Vlissingen Onder voorzitterschap van de heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande kwam Zaterdagmiddag ln de kerkzaal van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlis singen de Provinciale Afdeling van het Oranje-Groene Kruis ln jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord heette de voor zitter allen welkom en wees hij er op, dat het werk der kruisvereniging zich steeds meer uitbreidt. De heer Kodde merkte op, dat men met behoud van de beginselen gaarne wil samenwerken met die verenigingen, die eenzelfde doel be ogen. Ondanks het feit, aldus de voor zitter, dat we de hand hebben uitgesto ken, is de samenwerking met het Prov. Groene Kruis in Zeeland nog niet ver wezenlijkt, doch we hebben goede hoop, dat dit op de duur zal komen. De voor zitter wees vervolgens op de uitbreiding die het Oranje Groene Kruiswerk in Zeeland ondergaat, doch anderzijds zei hij, dat het aantal leden nog slechts ge ring is, wanneer men dit vergelijkt met UIT DE GOESE RAADSSTUKKEN. Gereformeerden kopen grond voor nieuwe kerk Tussen de gemeente Goes en de ver eniging „De Ambachtsschool" bestaat een overeenkomst, waarbij aan genoem de vereniging het terrein, waarop de ambachtsschool is gebouwd in erfpacht wordt afgestaan. Volgens deze overeen komst mag de vereniging de op deze gemeentegrond gestichte gebouwen en kel gebruiken als Ambachtsschool. Zo als bekend bestaan sedert enige tijd plannen om een nieuwe ambachtsschool te bouwen op een andere plaats binnen de gemeente Goes. Om in de hierdoor ontstane situatie te voorzien stellen B. en W. thans de raad voor om met de vereniging „De Ambachtsschool" een nieuwe overeenkomst te sluiten, volgens welke de erfpachtovereenkomst wordt beëindigd op het moment dat de nieuwe ambachtsschool in gebruik wordt ge nomen. De vereniging is dan bevoegd de gebouwen aan het rijk te verkopen voor vestiging daarin van de Landbouwvoor lichtingsdienst en het Rijksveeteelt- en Zuivelconsulentschap. Verder stellen B. en W. voor de grond aan het rijk te ver kopen voor f 17.000.onder voorwaarde dat de overdracht zal plaats hebben te gelijk met de overdracht der gebouwen en dat daarin de genoemde landbouw- diensten zullen moeten worden geves tigd. DE KOE VAN DE ARME AAN HET VERDWIJNEN. Fokstation te Serooskerke zal verdwijnen De geitenfokkerij in Zeeland loopt sterk achteruit. In alle delen van de provincie neemt het aantal geiten successievelijk af. Daardoor komt de Ver eniging tot verbetering van het Gel ten ras ln Zeeland, die Zaterdag In Goes haar algemene vergadering hield voor steeds groter financiële moeilijkheden te zitten. Wanneer de huidige situatie wordt bestendigd zal het op de duur niet mogelijk rijn de touwtjes aan elkaar te knopen. Daarom kwam het bestuur met het voorstel het fokstation van de vereniging te Serooskerke, dat hoofdzakelijk dient voor de opfok van jonge bokjes, van de hand te doen. Dit voorstel werd ten slotte door de afgevaardigden, zij het met merkbare tegenzin, aangenomen. De kunstmatige Inseminatie zal men, zy het als noodmaatregel, op ruimer schaal gaan toepassen. De achteruitgang. Het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer C. den Engel- schen te Middelburg, gaf een duidelijk beeld van de achteruitgang van de gei- tenfokkerjj in Zeeland. Toch is de gei- tenhouderij nog nooit zo voordelig ge weest ais thans, aldus becijferde de secretaris. De opbrengst van een goede geit is minstens op f3.per week te rekenen. De vereniging telt momenteel in to taal nog 44 verenigingen, waarbij zijn aangesloten 1284 leden met 1598 geiten. Begin 1950 waren deze getallen 49, 1571 en 2041. Deze leden zijn als volgt over de verschillende delen van de provincie verdeeld: Schouwen-Duiveland 9 ver. met 262 leden en 284 geiten (v.j. 9-247- 328). Tholen 2 ver. met 43 leden en 64 geiten (v.j. 3-64-60), Noord-Beveland 0 ver. 6 leden en 6 geiten (v.j. 1-10-10), Zuid-Beveland 11 ver. met 345 leden en 365 geiten (v.j. 13-494-577), Walcheren 15 ver. met 512 leden en 747 geiten (v.j. 14-588-892), W. Z.-Vlaanderen 3 ver. met 56 leden en 87 geiten (v.j. 4-96-107), O. Z.-Vlaanderen 4 ver. met 60 leden en 45 geiten (v.j. 5-72-67). Bij de ver enigingen zijn er verschillende kleinere die slechts met moeite het hoofd boven water kunnen houden, wat echter dan nog niet altijd lukt. Het vorig jaar werd in Kloetinge een proef genomen met kunstmatige inseminatie. De resultaten hiervan waren niet onvedeeld gunstig, doch er lijken toch wei mogelijkheden in te liggen. Najaar 1950 waren er 36 dek- bokken in de provincie, in 1949 46. Op de vorig jaar in Den Bosch gehouden nationale tentoonstelling sloegen de Zeeuwse geiten een goed figuur, van de 22 verwierven er 6 een eerste prijs, waarvan er nog één kampioen in haar afdeling werd. Het fokstation. Tot lid van de commissie van toe zicht op het fokstation werd benoemd de heer K. Kleinepier te Boudewijnsker- ke. De rekening over 1950 en de begro ting voor 1951 werden geheel beheerst door het fokstation. Het tekort op de rekening over 1950 bedroeg f 472.23, terwiji voor 1951 een tekort van f 1195 werd begroot. Van de totale uitgaven voor 1951, die op f 6275 werden geraamd was f 5095 bestemd voor het fokstation. Op alle mogelijk manieren was reeds ge probeerd de begroting sluitend te krij gen maar omdat het bestuur hierin on danks alle moeite niet in geslaagd was, deed het het voorstel het fokstation niet te handhaven. Ir W. Harmsen, de Rijks- veeteeltconsulent, die eveneens ter ver gadering aanwezig was, lichtte dit voor stel nader toe. Volgens hem was de ex ploitatie niet te klaren. De inkomsten bestonden hoofdzakelijk uit subsidies en donaties en het was de vraag of men deze op de duur zou behouden wanneer het werk der vereniging bijna uitslui tend tot het fokstation beperkt bleef. Exploitatie van het fokstation zou op de duur op geen enkele wijze mogelijk zijn of men zou tot een dractische contribu tieverhoging moeten komen. Het zou goed zijn zich ook meer te gaan richten op productiecontróle. Na een breedvoerige discussie werd daarop besloten het fokstation niet te handhaven. Het bedrag voor stalbouw, dat in 1945 werd bijeengebracht werd zonder meer ter beschikking van het be stuur gesteld. Tenslotte werd nog besloten om in die streken, waar moeilijkheden zijn ont staan met de bokhouderij, de K.I. toe te gaan passen. Er werd echter op aange drongen om waar enigszins mogelijk de bokken te handhaven, daar de K.I. maar een noodmaatregel is. Door de kerkeraad der Gereformeerde Kerk is de gemeente verzocht om een bouwterrein van ongeveer 3500 m2 te mogen kopen, dat ingesloten wordt door de Bergweg, de J. D. van Mellestraat en de eerste straat ten Zuiden van de Vo- gelzangsweg. Het ligt in de bedoeling op dit terrein een kerk met bijgebouwen te stichten. B. en W. stellen de raad voor het bedoelde bouwterrein conform de aanvraag te verkopen. De koopprijs zal ongeveer f37.725.bedragen. B. en W. stellen de raad voor het pre sentiegeld voor de raadsleden van f5 op f7.50 te. brengen. Dit is thans de aangegeven norm voor gemeenten met meer dan 10.000 inwoners. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een voorstel gedaan dat de ge meente 2 Maycretewoningen aan de Kamperfoeliestraat van het rijk zou overnemen voor f 5300.06; te voldoen in 15 jaarlijkse annuïteiten van f 476.74. Het exploitatietekort wordt voor 90% door het rijk gedragen. De overblijven de 10 die voor rekening van de ge meente komen, als de raad het voorstel aanneemt, bedragen f8.76. De minister van Binnenlandse Zaken had enkele bezwaren tegen de gemeen telijke salarisregeling. Om hieraan tege moet te komen stellen B. en W. enkele wijzigingen voor. Overeenkomstig arti kel 103 der L.O.-wet 1920 stellen B. en W. de raad voor de volgende voorschot ten aan de verschillende bijzondere scholen in de gemeente toe te kennen. De Hervormde school (g.Lo) f 10.938.88, v.gj.o. f406,56; de Christelijke school (g.l.o.) f6735,47, R.K, meisjesschool <g.].o.) f3459,66, (v.g.1.0) f621,13; R.K. Jongensschool (g.l.o) f4612,88; Ohr. school voor Ulo f 6137,12; R.K. Meisjes school voor Ulo f 5758,48; school voor g.l.o. op G.G. f 2158,85. Voor vakonderwijs krijgt de Christe lijke school voor Ulo een voorschot van f 1942,07 en de R.K. Meisjesschool voor Ulo f 1942,07. Daar de scherpe hoek BeatrixpleinAnjeliestraat belemme rend werkt voor het verkeer, stellen B. en W. de raad voor een klein gedeelte van de tuinen der eigenaars van de hoekhuizen, de heren van Opdorp te Nij megen en Goes over te nemen voor f 0.25 p. m2 plus bijkomende lasten. Tot tijde lijk leraar in de geschiedenis aan het gemeentelijke Lyceum wordt voorge steld te benoemen de heer D. R. Kloot wijk. Om tegemoet te komen aan een verzoek van de Stichting voor de Land bouw, district West-Zuid-Beveland stel len B. en W. de raad voor een verorde ning vast te stellen waarbij het mogelijk wordt een ophokgebod uit te vaardigen voor alle duiven. het getal, dat de Prot. Chr, Volksdeel van Zeeland uitmaakt. Verslagen. In zijn jaarverslag over 1950 zei de secretaris, de heer A. A. Leenhouts, dat het ledental 9885 bedroeg, terwijl er 18 wijkverpleegsters werkzaam waren. Fi nanciële moeilijkheden bleven de ver eniging niet bespaard, doch men krijgt thans subsidie van het Prov. Bestuur. De salarisregeling evenals de ouder domsvoorziening van de wijkverpleeg sters werd eveneens geregeld. De penningmeester, de heer W. van Dullemen te Goes, kan meedelen, dat er op 31 Dec. 1950 een batig saldo was van f 39,31. Evenwel was nog een bedrag aan contributie van verschillende afdelingen te vorderen, alsmede de Prov. subsidie over 1950 en een door het hoofdbestuur, toegezegd bedrag van f1000.Bij da bestuursverkiezing werden de heren W. van Dullemen te Goes en P. Dregmans te Serooskerke (W.) herkozen, In de plaats van ds J. H. Renting te Hein- kenszand, die is vertrokken, werd da heer J. Hommes te Nieuwdorp gekozen. De voorzitter bracht ds Renting, dia penningmeester en hoofdbestuurslid is geweest, dank voor zijn werk. Epilepsie, Door de heer S. v. d. Meulen te Leur werd na de pauze de film over „Meer en Bosch" te Heemstede vertoond. Het was een documentaire kleurenfilm over de moderne Epilipsie (vallende ziekte)- bestrijding. Na afloop van deze filmvoorstelling deelde de voorzitter nog mede, dat de Prov. afdeling wil trachten een regio naal consultatiebureau voor lijders aan vallende ziekte te openen. Voorshands bleek zulks echter nog niet mogeiyk. De directeur van het landelijk bureau, de heer Smit, zei bij de rondvraag, dat het hoofdbestuur zich verheugt in d« groei van de Zeeuwse afdeling. Het Oranje-Groene Kruis, aldus de direc teur, is bezig in Nederland gestalte te krijgen. Ook hjj vestigde er nog eens da aandacht op, dat men in samenwerking met Groene en Wit-Gele Kruis wil wer ken voor de Volksgezondheid In ons land. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat deze samenwerking in Zeeland spoe dig tot stand kan komen. Ds H. Johannes, Ev. Luth. predikant te Vlissingen, sprak een slotwoord n.a.v, Rom. 16 vers 1, waarna hij de bijeen komst met dankgebed sloot. Meisje tweemaal aan de dood ontsnapt. Het tweejarig dochtertje van de fa milie Mak te Hoorn geraakte Zaterdag middag ln een sloot en slechts met be hulp van een zuurstofapparaat konden de levensgeesten weer worden opge wekt. De dokter adviseerde om het kindje met hete kruiken ln bed te leg gen en zo gebeurde het ook, maar toen men na een poosje eens ging kijken vond men het kindje met brandwonden, doordat een kruik was opengegaan. Hei meisje werd onmiddellijk naar een zie kenhuis vervoerd. Nu is de toestand redelijk. De meeste mensen komen slechter rond dan een jaar geleden. Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke opinie de vraag gesteld: „Kunt u met uw gezin op het ogenblik beter, slechter of even goed rond komen als een jaar geleden?" Dit zijn de resultaten: Kon slechter rond komen dan een jaar geleden 72 Kan evengoed rond ko men als een jaar geleden 15 Kan beter rond komen dan een jaar geleden 5 Geen antwoord 8 De Australische havenstaking. In Melbourne zijn Maandagmorgen da havenarbeiders niet aan het werk ge gaan. Australische soldaten zijn begon nen met het lossen van het Britse schip Port Halifax", dat verleden week uit Nieuw Zeeland in Melbourne is aange komen. Volgens gewoonlijk goedingelichta kringen zal vandaag het Australische kabinet in Canberra bijeenkomen ten einde zijn plannen uit te werken om door de Australische havenarbeiders op Nieuw-Zeelandse schepen gelegde boy cot te breken. De Vrijdag j.l. in staking gegane ha venarbeiders in Sydney zijn Maandag morgen, op last van hun vakbond, weer aan het werk gegaan. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen regen, 's Middags plaatse lijk nog enkele buien, maar ook ver spreid optredende opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uit eenlopende richtingen, later hoofdzake lijk tussen Zuid en West. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1