^[ieuwó uit de^^rovincie mms*** ADAAtSON Mag. POLEY Lort Walcheren. Middelburgse onderwijzers in de schoolbanken. Wet Autovervoer Goederen aangenomen* Spoorwegen zullen niet worden bevoordeeld. HIER IL« «sta* 4 Zuid-'Beveland. „Soranus" tc Hcinkcnszand gaat jubileren. Zongebruind Fa. S. MEEUWSEN.Goes Noord-Beveland. Tholen. Schouwen-Duiveland A. C. VAN OER REST - GOES ZONNEBRILLEN! ;n 't Uitwisseling van zee-flora en -fauna tussen Zeeland en Frankrijk. °»d" de loupe Een practisch kledingstuk KERK Zaterdag 26 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 au. i ^üinDIENST Aanstaande Zondag is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: J. C. B. Simons, Vlis- singsesingel 38, telef 2191; Vlissingen: H. C. A. Detmar, Badhuisstraat 25, telef. 2233; Goes: M. P. Bruynzeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2375; 's-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdqk: A. I. Vos, Veerweg, Wol- phaartsdijk, telef K 1198231; Driewe gen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp: W. H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's-Heerenhoek, telef. K 1105—282; Oost- kapelle, Serooskerke en Veere: J. Reyn- ders-Schilt, Dorpsstraat 46, Seroos kerke, telef. K 1189212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Koudekerke, telef. K 1185231; Tholen, Oud-Vosse- meer, Nieuw-Vosmeer en St. Philips- land: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. APOTHEKEN In de week van 26 Mei tot 2 Juni zul len de volgende apotheken in onder staande plaatsen geopend zijn voor avond- en nachtrecepten. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de dieren artsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door A. A. Elzerman te Goes, telef. K 11002233 en M. Gaakeer te Ovezando, telef. K 1195283. In één der lokalen van de Technische School te Middelburg was het Donder dagavond de omgekeerde wereld. In de banken onderwijzers en onderwijzeres sen van de Middelburgse scholen. Zelfs de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, en voor de klas: Opperwachtmeester der Rijkspolitie V. G. de Bruijn. Het doel van deze bijeenkomst was de onderwijskrachten van de verschillende scholen i.v.m. het verkeersonderwijs iets te vertellen over de nieuwe Verkeers wet. In een inleidend woord zei de voor zitter van de Ver. voor Veilig Verkeer in Middelburg e.o., de heer E. Visscher, dat het verkeersonderwijs op de scholen een uiterst belangrijk vak is. Hij her innerde eraan, hoe in 1950 niet minder dan 19.897 slachtoffers bij verkeerson gevallen te betreuren waren, waarvan 947 werden gedood. Het is mede de taak van de onderwijskrachten, dat deze cij fers gaan dalen. I.v.m. de slagzin: „De vier o's moeten weg", zei de heer Vis scher, dat vooral de onwetendheid moet verdwijnen. Opper de Bruijn begon zijn lezing met te zeggen, dat verkeersonderwijs op de scholen een bittere en harde noodzaak is geworden. De ouders en verdere op voeders dragen de verantwoording voor de kinderen. In 1950 was de schade by verkeersongevallen ruim f88 millioen. De heer de Bruyn zei, dat het aantal aanrijdingen in Zeeland in 1945 145 be droeg, in 1948 200, in 1949 245 en in 1950 378. Dit betreft alleen het gebied van de Rijkspolitie, dus uitgezonderd de zes grootste gemeenten. Het grootste deel van deze ongevallen had in Zeeuwsch- Vlaanderen plaats. De opperwachtmees ter behandelde hierna de bestaande voorschriften op het gebied van het ver keer, hun uitlegging, toepassing en waarde. Na de pauze werd meer prac- tisch onderricht gegeven met betrekking tot de nieuwe verkeerswet, waarbij ook de door de leerlingen van de Technische School voor het binnenkort te openen Verkeerslokaal vervaardigde verkeers borden werden gebruikt. Vanmiddag wordt deze cursus herhaald. MIDDELBURG. Ver. „Marktbelangen" heeft grote plannen. Zaterdag 2 Juni a.s. zal de Ver. „Marktbelangen" een bonte avond houden in de openlucht van 8 tot 11 uur. Het gemeentebestuur heeft reeds toestemming verleend. Op het podium op de Markt zullen o.m. 25 accordeo nisten optreden, terwijl ook de band van de Ambonezen uit het kamp te Vlissingen in nationaal costuum zal optreden. Ter afwisseling zullen ploegen van de P.Z.E.M., Vitrite Works, Prov. Grif fie en P.T.T. elkaar ontmoeten in een hersengymnastiewedstrijd, die onder leiding staat van de heer G. de Voogd. Ook een spraakwaterval staat op het programma. Een conferencier waar borgt, dat het een non stop program ma wordt. Er is voor f 250 aan prijzen uitgeloofd, bestaande uit waardebon nen. Ook de Ambonezen zullen voor hun optreden door middel van waar debonnen worden beloond. Zij wor den op deze wijze in de gelegenheid gesteld benodigdheden te kopen. Voorts zal er ten bate van de ont spanning van de Ambonezen een col lecte worden gehouden. Clir. Bakkerspatroons vergaderden. Woensdag vergaderde de afd. Wal cheren van Chr. Bakkerspatroons. Na de huishoudelijke zaken bracht de voorzitter verslag uit van de in Utrecht gehouden voorzittersvergade ring. Hierop volgde een drukke be spreking. Naar de in Groningen te houden Bondsvergadering werd afge vaardigd de heer A. v. d. Broeke te St. Laurens. De jaarverslagen van se cretaris en penningmeester van de Bond werden besproken en naar aan leiding van het laatste kreeg de afge vaardigde verschillende opdrachten. De heer B. v. d. Ende werd herkozen als bestuurslid van het Gewest Zee land. In het najaar zal een spreker gevraagd worden om voorlichting te geven over Efficiënte Bedrijfsvoering. Afloop verkoping. Notaris Mr P. W. Meylink heeft in het Notarishuis publiek verkocht: in de gemeente Middelburg: Huis, Koe poortstraat 21, aan G. van Sluijs voor f3509; Huis, Vlissingsestraat 43, aan J. Marinissen, St. Laurens, voor f3500; Huis, Winterstraat 14, aan W. Gideon- se voor f2300; Huis, Seisplein 3, aan P. Ingelse voor f1800; Huis, Veerse- weg 5 ,aan G. H. den Hollander voor f900; Het beschadigde perceel Veerse- singel 14 en de huizen Segeersweg 30 en 32 werden opgehouden. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt be kend, dat in het tijdvak van 16 Mei tot Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer nam eergisteren z.h.s. de Wet Autovervoer Goederen aan. Er waren echter nog heel wat amendementen te behandelen, voordat het zover was. Minister Wemmers nam nogal veel amendementen over, hetgeen de zaak \vel eenvoudiger maakte. Als exponent van de derde macht zal de bewindsman echter moeten ontkennen, dat juist van deze zyde het hem nogal lastig gemaakt werd. AI waren de amendementen van de heer Algera (A.R.) niet erg kwaad aardig. wel economisch verantwoord is. Minister Wemmers meende echter, dat door dit amendement de bodem uit het gehele ontwerp werd geslagen. Als het vervoer geordend moet worden, moeten de ver gunningen niet voor onbepaalde tijd uit gegeven worden, zo meende hy. De heer Algera hield echter voet by stuk. Zqn amendement werd echter verworpen met 2834 stemmen. Tegen waren de K.V.P. en de P. v. d. A. Het amende- ment-v. d. Heuvel werd overgenomen. Een apart geluid liet de heer Krol (C.H.) horen, die van mening was, dat zelfs het amendement-Algera niet ver genoeg ging. De wet moet n.l. de onder nemers-belangen volledig veilig stellen. Een klaar geluid liet de minister ho ren, t.a.v. de positie van de A.T.O. De Spoorwegen zullen niet mogen concur reren op die verbindingen, waar parti culier vervoer is. Dat zou voor hem on aanvaardbaar zyn. Trouwens, de ver- voersmogeiykheden voor de Spoorwegen ?qn toch al beperkt geworden. Want in 1948 hadden zij een vergunning voor goederenvervoer langs de weg voor 7200 ton, hetgeen nu is teruggebracht tot ongeveer de helft. Dit hele probleem wilde minister Wemmers laten bekyken door een S.E.R.-commis&ie. Op het ad vies daarvan zal ook de Commissie Ver gunningen Goederenvervoer moeten wachten. De andere belangrijke punten, die de minister besprak, kwamen by de behandeling van de verschillende amen dementen weer terug. Zo werd büv. uit gebreid gesproken over de positie van een lid van Ged. Staten in de C.V.G. Oorspronkeiyk wilde de heer Algera een bepaling opnemen, dat dit lid aan de be raadslagingen en aan de stemmingen zou deelnemen. Daartegen had de heer Schilthuis (Arb.) grote bezwaren en ook de bewindsman vond meepraten al leen dus zonder stemmen vol doende. De heer Algera wijzigde zqn amendement, waardoor de minister het kon overnemen. Hetzelfde lot trof een amendement van de heer N. v. d. Heu- ver (K.V.P.), waarin werd uitgesproken, dat de overheid de plicht heeft om zelf standige ondernemers te steunen, ais zq bereid zqn op reële wqze door onder linge samenwerking te komen tot een werkelijke bqdrage aan de ordening van het vervoer. DE TIJDSDUUR DER VERGUNNINGEN. In het ontwerp was bepaald, dat de vergunningen ten hoogste tien jaar gel dig zouden kunnen zqn. Zq kan inge trokken worden, als liet algemeen ver- voersbeiang dit eist of als de vervoerder zijn vervoersplicht niet nakomt. Nu wilde de heer v. d. Heuvel (K.V.P.) be reiken, dat een verlenging van de ver gunning slechts om dezelfde reden ge weigerd zou worden ais welke geldt voor de intrekking. De heer Algera daarentegen wilde de vergunning uit reiken voor onbepaalde tijd. Een van zqn argumenten daarvoor was o.a., dat de ondernemer, die bqv. reeds zeven jaar een vergunning heeft en die plot seling een nieuwe auto moet aanschaf fen, eigenlijk niet weet of deze aankoop •n over de grenzen Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 29394 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat een le ning van 190 millioen dollar aan India bepaalt voor de aankoop van graan e.d. De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat opnieuw een bedrag van 6.442.668.000 dollar be schikbaar stelt voor de defensie. De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, is in Engeland terug gekeerd na zqn reis van een week door West-Duitsland en Oostenrijk. Twee Franse trawlers zqn Donderdag nabq New Foundland in de mist met elkaar in aanvaring gekomen. Een trawler, „Ginette ie Borgne" geheten, zonk. Een onbekend aantal vissers wordt vermist. De politie heeft Vrjjdag een inval ge daan in de kantoren van de afdeling- Victoria van de vakbond van zeelieden en de afdeling-Melbourne van de vak bond van havenarbeiders. Direct na het bekend worden daarvan werd al het werk in de haven van Sydney neerge legd. Donderdagochtend is een bom gegooid naar de Britse Ambassade te Dublin. Niemand werd gewond. Vanmorgen zuilen twee aanvullings detachementen voor de Belgische en Nederlandse eenheden, welke ter be schikking zqn gesteld van de Ver. Na ties, te Rotterdam worden ingescheept. en met 22 Mei aan zqn bureau de vol gende voorwerpen als gevonden zqn ge deponeerd: Herenhoed, 2 portemonnaies, paar herenhandschoenen, hamer, alpino muts, diverse sleutels, ceintuur, paar regenpqpen, nummerbord van motorrij tuig, 2 rijwielen en een kinderpakje. Eveneens zqn aan zqn bureau adres sen van de vinders van de volgende voorwerpen te bevragen; zakmes, vul potlood, jaeger kindersokje, wollen das, bruine glacé handschoen, autoped, zwar te portemonnaie, padvindersriem, wel penpetje, witte gymnastiekschoen, huis sleutel, broche, gummibal, dames glacé handschoenen, dames zakdoekje, 2 ge wichten elk 500 gram, een loopplank, motorrijders kap en duivenring en een gouden verlovingsring. ZOUTELANDE. Jaarvergadering „Geitenvereniging". De afd. van de Geitenver. „Ons Be lang" te Boudewijnskerke hield haar jaarvergadering o.l.v. de heer J. Sturm. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental met 16 verminderde tot 53. De penning meester boekte een batig saldo. De aftredende bestuursleden, J. Sturm en C. van Sluijs Kz., werden herkozen. Als afgevaardigde naar de alg. verga dering werd gekozen de heer K. Klel- nepier. Als bokhouder werd weer be noemd de heer K. Kleinepier. Deze deelde mede, dat het aantal geiten on geveer 60 bedraagt. Plotseling overleden. Donderdagmorgen kwam de landbou wer Jac. Meqers van het land. In de Molenweg zakte hq plotseling in elkaar. Toen dr Frima arriveerde, bleek hij reeds te zqn overleden. (Ingez. mededeling, advert.) w |C tien ongelooflijke collectie nieuwe, modieuze modellen, alle van de bekende Esders' kwaliteit en pas vorm. Voor jong en oud, voor „elck wat wils" envoor ongekend lage prijzen. ZOMERJAPONNEN katoenen poplin, lavable, bedrukte dupion enz. vanaf 14.50 ZOMERMANTELS zuiver wollen stof vanaf 29.75 TOPPERS zuiver wol, in (antasie-dessins vanaf 19.75 REGENMANTELS Egyptisch katoen met prachtige ruitvoering vanaf 46.95 MEISJESMANTELS zuiver wol in zeer aparte modellen leeftijd 6 jaar vanaf 28.00 MEISJESJURKEN bedrukte katoen, alleraardigste modellen leeftijd 6 jaar vanaf 7.50 1^^^ Draagt - LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG Op 21 Augustus 1851 richtte een zes tal ingezetenen van Heinkenszand de handboogschutterij „Soranus" op, ten einde zodoende in georganiseerd ver band de „edele handboogsport" te be oefenen. Onder de oprichters waren de toenmalige burgemeester, de heer S. M. Vermande, en de heren J, de Blok en J. Walhout. Door vele ups en downs heen heeft „Soranus" toch altijd het leven weten te behouden. Het is dan ook geen wonder, dat de leden zich thans opmaken het eeuwfeest van hun sociëteit op 23 Augustus a.s. glorierijk te vieren. Op die dag zal een groot internationaal boogschuttersconcours worden gehouden, waaraan zowel Ne derlanders als Belgen zullen deelnemen. De vertegenwoordigers der deelnemende sociëteiten zullen op het gemeentehuis worden ontvangen en verschillende au toriteiten zullen eerste pqlen afschieten. „Soranus" telt momenteel 18 leden. De familie de Jonge vormt een groot deel van de sociëteit. De heer A. de Jonge is voorzitter, terwql niet minder dan zes van zqn zonen lid zqn. De herkomst van de naam „Soranus" is niet geheel duidelqk, volgens sommigen is het een Romeins-mythologische naam, terwql volgens anderen Soranus een Batavier was, die in staat was een pijl in de lucht met een andere pql te splqten. Ook buiten Heinkenszand heeft „Sora nus" zqn activiteit ontwikkeld. Om streeks 1930 werd op zijn initiatief de Zeeuwse Bond van Handboogschutte rijen opgericht. De trots van de sociëteit is „de kast", waarin opgeborgen zqn de keizersmédailles. Een keizer is de schutter, die drie jaren achtereen ko ning werd. De laatste en jongste keizer is de heer A. de Jonge, die in 1937, op zijn 19e jaar, reeds keizer werd. E.H.B.O.-examens te Goes. Woensdag- en Donderdagavond wer den 24 cursisten van de afd. Goes der Ned. Ver. voor E.H.B.O. geëxamineerd door dr C. Griep. De volgende candidaten slaagden voor het eenheidsdiploma E.H.B.O.: de heren H. J. Aalbers, J. M. de Back, F. Bakker, M. Hogesteger, M. Korstanje, H. K. Kronenberg, C. A. S. Nobels en W. Schrijver en de dames I. C, Borghgraef, M. Th. E. Borghgraef, A. P. Hooger- heide, S. A. M. v. Koeveringe, J. Nieu- wenhuize en A. J. Tamminga allen te Goes, de heer J. A. v. d. Guchte en de dames F. Jonker, L. v. d. Meulen en A. A. Reynhoudt te Kloetinge, de dames M. Jacobusse en K. Nijsse te 's-Gravenpol- der en de heer B. C. v. Tienhoven te Kapelle. Afgewezen werden 3 candidaten. (Ingez. mededeling, adv.) (Ingez. mededeling, advert.) Heerlqk, na een lange periode van kou en regen zich te koesteren in de warme zon. Om er in het zonnebad, of in het water gezond en sportief uit te zien, is een goedzittend badpak een eerste eis. Mag. Foley heeft voor U prachtige wollen badpakken in fqne tinten le prijs 14.75 valt toch wel mee. Badmutsen 2 jaar garantie 2.25. Ook in zonnebadpakken een leuke collectie. GOES. Roodvonk op lagere school. Wegens roodvonk zqn op last van de burgemeester en de Inspecteur v. d. volksgezondheid de 4e en 5e klasse der Prinses Ireneschool aan de Kamperfoe liestraat tien dagen gesloten. De 4e Juni zullen, naar wq vernemen, de lessen weer aanvangen. KORTGENE. Werkloosheid is hardnekkig. De werkloosheid houdt dit jaar hard nekkig aan. Deze week waren nl. nog ca. 30 personen opgenomen in de over bruggingsregeling, De werkloosheid te Kats is zo goed als afgelopen. POORTVLIET. 50-jarlg huwelijksfeest. Woensdag vierden M. M. J. Oostdqk en W. C. van de Graaf, hun 50-jarige echtvereniging. Beiden zqn nog goed ge zond. Aan belangstelling heeft het die dag niet ontbroken. Vele personen heb ben hun de hand gedrukt. Des avonds bracht „Kunst naar Kracht" een sere nade. Verder werd de dag gezellig door gebracht. Classicale Vergadering Zierikzee bijeen. Woensdag-kwam de Class. Vergade ring te Zierikzee bijeen in het Ver enigingsgebouw aldaar o.l.v. ds de Lint. Allereerst moesten enkele stem mingen plaats vinden. De personen, die als primus-scriba en primus-quaes tor gekozen waren, hebben om ge zondheidsredenen moeten bedanken. Wat het scribaat betreft vond een om zet ;ing plaats, zodat het werd: prim, oud. J. C. de Rooy (St. Philipsland), sec. Ds van Wqck (Zonnemaire), tert. oud. L. Uyl (Zierikzee). Als primus quaestor werd gekozen Ds Pijnacker Hordqk (Zierikzee), terwql nu als se cundus zal optreden A. Vermaat (Zie rikzee en als tertius S. A. Jumelet (Bruinisse). Als tertius-kerkvoogd in het breed- moderamen van de Class. Vergade ring werd gekozen M. Verseput (Zon nemaire) en als tertius-predikant in het breed-moderamen van de Class. Vergadering Ds van Vliet (Haam stede). Als lid van de Prov. Commissie van Bqstand, in de plaats van Ds Baren- drecht, die bedankte, zal worden voor gedragen Ds Brons (Scherpenisse). De Class. Jeugdcommissie werd aan gevuld met de dames v. Doorn-Hage (Scherpenisse), den Hollander-Dale bout (Haamstede), Zr. Sybranda (Haamstede), Westerhof-Sjoerdsma (Nieuwerkerk). Na deze benoemingen bracht oud. M. Krijger het financiële verslag uit van de Class. Zendingscommissie. Eveneens werd verslag uitgebracht van de laatstgehouden bijeenkomsten van de Prov. Kerkvergadering en de Gen. Synode. Des midags werden eerst enige moei lijkheden besproken, voortvloeiende uit de toepassing van de nieuwe kerk orde. Daarna kwam in bespreking het rapport „De vrouw en het ambt", het welk door ds Westerhof werd inge leid. De meningen bleken zeer ver deeld te zqn, zowel t.a.v. de Schrif tuurlijke gegevens, alsook wat de prac- tische uitvoering betreft. Als een moeilijkheid werd gevoeld, dat over de ambtsopvatting geen eenstemmig oordeel bestaat. Na de rondvraag ging oud. M. Krij ger voor in dankgebed. ZIERIKZEE. „Haak-In"-actie. Ook hier heeft men een steentje by- gedragen voor de „Haak-In"-actie. Verleden week Zaterdagavond voerde de C.J.M.V. in het Herv. Ver.-gebouw het blqspel „Rekeltje" op. Het financiële resultaat was f 200.— voor „Haak-In". Twee jongens collec teerden langs de huizen f 322,60 en Woensdagavond speelden v.v. Mevo I Zierikzee L Zierikzee won met 50 en de opbrengst was f 130.—, zodat in to taal werd ingezameld f 652,60, plus de TEL. 2468 Middelen en artikelen voor GEZONDHEIDSZORG óók opbrengst van de actie op de kleuter scholen, ca. f 300.—. BRUINISSE. Middenstandsvereiüging vergaderde. De middenstandsvereniging hield Don derdagavond ir. Hotel Storm een zeer druk bezochte ledenvergadering o.l.v. de heer A. de Koning. In bespreking kwam o.m. het onder werp prijsaanduiding. Ook kwam ter sprake de mogelijkheid het venten enigszins aan banden te leggen, door daarvoor b.v. alleen op bepaalde dagen vergunning te geven. Met de muziekver. „Nu met Hope" zal contact worden opgenomen i.v.m. de mogelq'kheid het concours volgend jaar hier te organiseren. De heer C. M. Goedegebuure te St. Annaland is benoemd tot plv. kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Sloten (N.-H.). Bq het graafwerk voor de riolering in het Slingerbos te Zierikzee treft men telkens „blindgangers" aan. Een vqftal van deze oorlogsattributen zqn reeds op het politiebureau geborgen. De te Ellewoutsdijk gehouden collecte voor de Stichting 19401945 heeft f 97,89 opgebracht, te Colijnsplaat f 205,85 en te St. Annaland f 317,66. De collecte ten bate van de Blinden te Borssele heeft opgebracht f 48,95. Te Kortgene is de „Middenstandsver eniging Kortgene" opgericht. In het be stuur hebben zitting de heren S. Strijd, voorz., W. J. Koster, secr., O. Scherp, penn., M. v. Halst, vice-voorz. en S. Saaman, alg. adj. Op Zaterdag 16 Juni zal namens de Bond van Muziek- en Zanggezelschap pen op Schouwen-Duiveland een festival worden georganiseerd te Zonnemaire. Behalve de meeste verenigingen op Schouwen en Duiveland zullen daaraan ook enkele verenigingen van het eiland Tholen deelnemen. In de tramhaven te Zijpe worden enige meerpalen bqgeplaatst, terwijl een ducdalf wordt vernieuwd. Eén en ander heeft tot doel het manoevreren van de R.T.M.-schepen in de haven te verge- makkelqken. De Chr. M.V. „Jong Martha" te Zou telande maakte o.l.v. mevr. Janse haar jaarlqks uitstapje naar Utrecht, waar een bezoek gebracht werd op het Bonds- bureau. Aan boord van H. M. „Evertsen", die op 2 Juni te Den Helder wordt ver wacht, bevindt zich o.a. matroos le klasse M. Joosse van Serooskerke (W.). Veekeuring te Borssele. Te Borssele werd de keuring gehou den van melkvee. Uitslag: Kalfkoeien: Bertha, P. Dekker 78 p.; Bertha, Joh. Dekker 77p.; Moortje, P. Ars 77 p.; Flora, P. Dekker 76 p.; Greta, Izak de Bue 74 p. Tweede Kalfkoeien: Dirkje, M. Nys- ten Cz. 78 p.; Starre, Gebr. Karelse 77 p.; Mina, Izak de Bue 76p. Derde Kalfkoeien: Dora, J. Steketee 80 p.; Nelly, Joh. Dekker 78 p. Vierde Kalfkoeien: Bontje, Joh. Dek ker 78 p.; Boerinne, J. Steketee 76 p. Oudere Koeien: Rika, J. Steketee 81 p. (médaille Melkfabriek „Hollandia" te Oud Gastel); Mina, Gebr. Karelse 77 p. Klasse goede melkkoeien met goede lcopnummers. Veekeuring te Zoutelande. De aanvoer bestond uit 2 stieren, 18 koeien en 2 stuks jongvee. Stieren: Hacsma Diamant II, P. Dln- gemanse, le prijs, 79.3 p.; Wilhelm, L. Vos, le prqsklasse. le kalfskoeien: Nora, C. de Visser 76 p.; Mina, E. Janse 75 p. 2e kalfskoeien: Emma, S. Thorenaar 77 p.; Martha, J. v. Sluijs 76 p. 8e kalfskoeien: Elsje, C. Kleinepier, prqs Coöp. Melkfabriek, 79 p.; Emma, P. de Visser 78 p.; Nelly, J. de Witte 77 p.; Starre, P. J. Kleinepier 77 p.; Jantje, L. de Buck 77 p.; Wlkje, P. de Visser 76.5 p. Emma, L. Geschiere 76 p.; Dora, L. Geschiere 74 p. 4e kalfskoeien: Emma, L. de Buck 79 p.; Bontje, L. Geschiere 78 p.; Corry, C. Kleinepier 77 p. Oudere koeien: Beatrix, S. Thorenaar 81 p.; Starre, J. v. Sluijs, prqs Melkfa briek, 80 p.; Elsje, J. de Witte 78 p. Kalf vaars: Bontje, C. de Visser. Vaarskalf: Wllhelmlna, J. v. Sluys. Aquariumvereniging legt internationale contacten. De Zeeuwse Stromen bevatten aan flora en fauna ongekende rijkdommen voor aquariumliefhebbers en mensen der wetenschap. Zee-egels, zee-asters, zee-dahlia's en zee-anemonen kent iedere mossel- en oestervisser, zij het onder andere ka rakteristieke benamingen. Door de zee-aquariumbond we 1 een dankbaar gebruik gemaakt van het feit, dat thans voor het gewone aqua riumleven zoveel belangstelling be staat, en er werd gevraagd speciaal in de Zeeuwse Stromen voorkomende flora en fauna te verzamelen, tenein de dit uit te wisselen met materiaal uit de Middellandse Zee. De fa. D. van den Berg en Zoon, te Bruinisse, die momenteel op oesters vist, heeft desgevraagd enige fraaie zee dahlia meegebracht, alsmede enkele andere planten c.q. dieren. Dr Bos uit Rotterdam, die op 5 Juni a.s. naar Monaco vertrekt, waar op het gebied van de zee-fiora en -fauna een bekend onderzoekingsinstituut ge vestigd is, zal deze zending meene men, die tegen Middellandse Zee-plan ten en dieren zal worden uitgewis seld. Zowel voor de aquarium-liefheb berij als voor de wetenschap kunnen deze uitwisselingen interessante ge volgen hebben, terwijl het aanknopen EIND IN ZICHT? De Chinezen hebben ditmaal niet veel succes meer gehad met hun beide voorjaarsoffensieven. Het rampzalige Seoel, dat reeds 4 maal van bezitter wisselde werd deze keer door de rode legers zelfs niet bereikt en generaal Van Fleet hoopt, dat er zeer binnen kort geen enkele Chinees meer bene den de 38ste breedtegraad zal zijn. Met dat al is het niet duidelijk, hoe de strijd in Korea alleen door militair optreden een einde zou moeten ne men, zolang de Chinezen zich altijd weer in Mandsjoerije van hun verlie zen kunnen herstellen. Temeer heeft het daarom de aandacht getrokken, dat zowel generaal Marshall als gene raal Bradley dezer dagen gewaagd hebben van de mogelijkheid van een spoedig einde van het Koreaanse con flict. Opmerkelijk zijn ook de aanhou dende geruchten over vredesvoorstel len van Russische en Chinese zijde, al schijnen hieraan voorlopig nog onver vulbare voorwaarden te worden ver bonden. Wel zou het een zegen zijn voor de wereld, wanneer de vrede in Korea werd hersteld. Men behoeft zich dan nog wel niet diets te maken, dat de communisten zich van hun boze plan nen hebben bekeerd, maar er zou toch uit kunnen blijken, dat zij door scha de en schande geleerd zouden hebben, dat het voordeliger is de democrati sche landen met rust te laten. Het geen, mits er geen verslapping van waakzaamheid in het Westen op zou volgen, een goed ding zou zijn voor de geplaagde mensheid. Al mogen wij nimmer hen vergeten, die nog achter het ijzeren gordijn om bevrijding smeken. Britse minister van Marine afgetreden. Burggraaf Hal, First Lord of the Admiralty (de Britse minister van Marine) heeft zijn ontslag aangeboden. Hall, die 69 is, zei af te treden om plaats te maken voor een jongere. De laatste maanden liet zqn gezondheid te wensen over. Hq zal vervangen worden door de 45-jarige Lord Paken- ham, thans minister voor de Burger luchtvaart. Pakenhams opvolger is nog niet genoemd. ending .^ed. Herv. Keru, Beroepen te Noorden, G. J. Jansen, cand. te Wezep; te Kampen, C. M. Graafstal, res. legerpred. te Ermelo; te Blija en te Sappemeer, B. Kristen- sen, cand. te Leiden. Aangenomen naar Ternaard (Fr.), S. F. van Veenen te Leimuiden. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum (3e pred.pl.), E. H. Nagel te IJlst en E. de Vries te Dwingeloo. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk stelt zich beroepbaar de heer K. Verbeek te Ophemert. Promotie ds C. Ilooykaas. Aan de universiteit van Montpellier (Fr.) is gepromoveerd tot de graad van „licencié en theologie" ds C. Hooykaas, laatstelqk Ned. Herv. predikant te Ar- nemuiden en thans voorganger van een vrije Geref. gemeente. Deze graad geeft dr Hooykaas de bevoegdheid aan een Franse universiteit te doceren. Dr Hooykaas promoveerde op een proef schrift getiteld: „Calvijn et sa Morale" (Calvijn en de zedeleer). Als voorzitter van de jury van drie hoogleraren fun geerde Henry Leenhardt, die een toe spraak hield tot de promovendus, waar in hq opmerkte geen Calvinist te zqn, maar ook geen tegenstander van het Calvinisme. Hq roemde het proefschrift als een interessant en uitermate belang rijk werk, waarvan de faculteit met gro te belangstelling kennisnam. Wy mogen hieraan toevoegen, dat de theologische faculteit van Montpellier een typische Hugenoten-faculteit is, die in 1598 werd gesticht en over de beste Calvqn-biblio- theek ter wereld beschikt. Dr Hooykaas is aangezocht een be noeming als hoogleraar te willen aan vaarden aan de te stichten Hogere Theol. School te Tananarive op Mada gascar. Frankrqk heeft n.l. gebrek aan Geref. theologen. Dr Hooykaas heeft vooralsnog voor de benoeming bedankt. van handelsrelaties voor eetbare pro ducten van onze Stromen zeker niet denkbeeldig is. Het ligt in de bedoe ling van de aquariumvereniging te Bruinisse contact te zoeken met de Visserij vm'eniging.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2