De „Anglo-Iranian" mag blijven voortbestaan. Luchtwachtdienst op West-Europese vaste land is beslist noodzakelijk. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen vergeefs woord» DE PERZISCHE OLIE Verklaring van premier Mossadeq „Finsferwolde" in dc Tweede Kamer aanvaard. Studiegroep voor klein fruit naar de V.S. Vk SNIPPER NIEUWS Mr Cramer, Commissaris der Koningin in Drenthe. Chr. V» G. L. O» is noodzakelijk* Architecten bespraken de woningbouwproblemen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Teraeu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 187S Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 26 MEI X951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.32 u., onder 19.43 u. Maan op 1.37 u., onder 11.28 u. L.K. 21.17 u. Hoogwater op Zondag 27 Mei: Vlissingen: 6.48 u. 1.92 m., 19.10 u. 1.60 m. Terneuzen: 7.18 u. 2.11 m., 19.41 u. 1.81 m. Wemeldinge: 8.30 u. 1.65 m., 20.54 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.13 u. 1.43 m., 20.33 u. 1.10 m. Bij de N.V. Kok te Kampen is een prachtig boek verschenen. Die in druk maakt het al direct, zelfs nog voordat men het heeft opengeslagen. Want de uitvoering is, zoals wij dat van Kok gewend zijn, degelijk, sober en toch fraai. Zo is de band en zo blijkt het, wanneer we het boek opendoen, ook te zijn met de druk van de tekst, die uit een flinke, duidelijke letter gezet is. Natuurlijk zouden wij hier niet zo uitgebreid gewag van maken, wanneer er niet meer van deze uitgave te zeg gen viel. Want keurig verzorgde boeken verschijnen er wel meer aan de markt. Slechts prijzen wij ditmaal gaarne het uiterlijk van dit werk, omdat het een passend kleed is voor de belangrijke in houd. Welke die inhoud dan wel is? Het wordt aangegeven door de ondertitel van het boek, die luidt: „Verzamelde deputatenredevoeringen". Uit een ver dere aantekening op het titelblad blijkt, dat deze redevoeringen zijn uitgegeven in opdracht van de Doctor Abraham Kuyperstichting. Wie nu nog niet ge oriënteerd mocht zijn vindt in de „Ver antwoording", die dan de redevoeringen vooraf gaat, een keurige uiteenzetting van wat deze „deputatenredevoeringen" wel zijn en wat hun historische oor sprong is. Het blijkt daaruit, dat men hier te doen heeft met de redevoeringen, door de achtereenvolgende voorzitters uitgesproken op de vergaderingen van afgevaardigden (deputaten) van de Anti-Revolutionaire kiesverenigingen uit het gehele land. Vergaderingen, waarvan er tussen 3 April 1879 en 12 Mei 1948 33 zijn gehouden, meestal aan de vooravond van verkiezingen, maar ook wel ter behandeling van bij zondere zaken. Vergaderingen, waarop de „deputaten" zijn toegesproken door Kuyper en Colfjn, door Bavinck, Schou ten en De Wilde. Grote mannen in de Anti-Revolutionaire Partij, wier woord nimmer naliet op hun toehoorders grote indruk te maken. Het spreekt wel vanzelf, dat in deze redevoeringen, die zich uitstrekken over een periode van bijna 70 jaar, zich heel de rijke historie van ons vaderland en van de Anti-Revolutionaire Partij in die jaren weerspiegelt. Die historie is het waard te worden gekend. Een zinnetje als dit laat zich gemakkelijk neerschrijven. Wij zijn er ons echter van bewust, dat het de mens van vandaag niet gemakkelijk meer overtuigt. Onze tijd is er geen van grote belangstelling voor het verleden. Uitge zonderd de vakmensen en enkele lief hebbers maakt men zich over de ge schiedenis niet druk. Misschien ligt dat hieraan, dat onze moderne samenleving voor de historische interesse geen vruchtbare voedingsbodem is. Het pa triarchale karakter, dat de maatschappij van de vorige eeuw nog zozeer ken merkte, is thans wel geheel verdwenen. Men gevoelt zich ondanks alle gepraat over „gemeenschap" en „gemeenschaps zin" niet werkelijk lid van een ge meenschap, die haar geschiedenis heeft, die ook voor de leden dier gemeenschap grote betekenis heeft en hun leven me de bepaalt, neen, de moderne mens staat alleen, als individu, en het individu heeft geen geschiedenis. In plaats van de gemeenschap kent het Individu de massa, die als blote ver zameling van individuen al evenmin ge schiedenis heeft. Techniek, ontspanning en vermaak zijn vrijwel de enige onder werpen waarvoor die massa belangstel ling koestert. En wie daaraan nog niet genoeg mocht hebben, vindt in het vol gen van de adembenemende wereldpo litiek van onze dagen een surrogaat-be vrediging voor zijn historische zin, zon der dat hij overigens, bij gebrek aan geschiedkundig doorzicht, de ontwikke lingen werkelijk vatten kan. In deze tijdgeest zijn wij als kinderen van deze tijd allen min of meer bevan gen. Dit is echter iets waarin wij niet mogen berusten, want er staan hier hoge belangen op het spel. Wie het ver leden niet kent, kan ook het heden niet verstaan en is voor de toekomst blind. Dit geldt in het algemeen reeds, maar het geldt in het bijzonder voor de ge lovige, die in de loop der wereld Gods werk ziet. Dit betekent, dat, wanneer hij de kennis der historie gaat verwaarlo zen, hij het zicht op Gods leiding ver liest, wat op de duur ook zijn geloof moet ondermijnen. Niet voor niets staat de Bijbel vol met de „daden des Heren" en worden de gelovigen telkens opge wekt om daarvan „aan hun kinderen te verhalen". Het is dan ook geheel in Bijbelse lijn, wanneer ook de Protestantse Christenen in Nederland door hun voormannen tel kens weer opgewekt worden om zich te verdiepen in de historie, ook die van de opkomst der Anti-Revolutionaire of Christelijk-Historische richting in de vorige eeuw en daarna. Want niet alleen het volk Israël in Oud-Testamentische tijden is door God geleid,maar de gehele ■wereldgeschiedenis toen en later is door Hem beheerst. En steeds stond daarbij dc leiding van Zijn Kerk in het middel punt. Daarom moet die Kerk dan ook die geschiedenis, en met name haar eigen geschiedenis, ook op staatkundig gebied, steeds beter leren kennen, om dat zq daarin het werk van haar Heer aanschouwt. s het nog nodig na dit alles een woord van bijzondere aanbeveling te schrij ven voor het boek. dat wij in het begin van dit artikel aankondigden? Wij ge loven van niet. Het is een rijke historie, die in dit boek haar neerslag vond. Een historie, die ons te meer toespreekt wanneer wij er Gods hand in zien. Een historie, die met ons leven van vandaag nog in zo onmiddellijk verband staat, dat het boek actueel is van de eerste tot de laatste bladzijde. Wie niet tot de A.R.-partij behoort, late het daarom nog niet ongelezen. Het vangt immers aan in het tijdvak, dat de Protestants- Christelijke partijen nog ongescheiden waren, en ook de geschiedenis van de latere jaren was toch immers in velerlei opzicht gemeenschappelijke geschiede nis? Moge dit boek, waarvoor f8.75 in derdaad een zeer geringe prijs is, dan ook voor al onze lezers zijn, zoals zijn prachtige, aan Deuteronomium ontleen de titel luidt; „Geen vergeefs woord"! De Perzische premier Mossadeq heeft verklaard dat de Perzische regering van plan Is de Brits-ïraanse oliemaatschappij als organisatie te laten voort bestaan, om de levering van Perzische olie aan de wereld niet te doen ver minderen. De verklaring kwam 24 uur nadat de Perzische regering de Brits-Iraanse oliemaatschappij had meegedeeld, dat de maatschappij zes dagen de tijd had om b(j haar eigen liquidatie mee te helpen, of anders onder dwang zou worden opgeheven. Da maatschappij was eerder uitgeno digd vertegenwoordigers te zenden voor de tenuitvoerlegging van de wet op de nationalistatie. Mossadeq legde de verklaring af tij dens een persconferentie. Hij achtte het noodzakelijk, dat bui- Met 57 tegen 6 stemmen (die van de C.P.N.), heeft de Tweede Kamer giste ren het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur van de gemeente Finsier- wol de aangenomen. Voordien diende de heer Stokvis (C.P.N.), een motie in waarin werd voorgesteld de beraadsla gingen te schorsen en door de Kamer een commissie te doen benoemen die een onderzoek in kon stellen naai alles wat in Finsterwolde is gebeurd. Deze motie werd echter met 57 tegen 6 stem men verworpen. Minister van Maarseveen wees n.a.v. de replieken erop, dat z.i. voldoende is aangetoond, dat er sprake is van grove verwaarlozing van de taak van het ge meentebestuur. Ais dit wetsontwerp in Rusland behandeld zou moeten worden zou er geen critiek zijn maar zouden de sprekers zich uitputten in schuldbelij denissen. DE PLAATSVERVANGERS. Gromyko stelt ultimatum. De plaatsvervangers van de Grote Vier zijn gisteren drie en een half uur bijeen geweest. Na de vergadering deelde een Weste lijke woordvoerder mede, dat Gromyko een „ultimatum" had gesteld. Hij ver klaarde, dat tenzij de kwestie van het Noord-Atiantisch Pact door de minis ters besproken werd, het voor hen geen zin had bijeen te komen. Onder de deelnemers bevindt zich A. van Oosten uit Kapelle. Op 29 Mei a.s. vertrekt onder auspi ciën van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een stu diegroep naar Amerika, teneinde daar kennis te nemen van de jongste weten schappelijke en practische resultaten bij de teelt van aardbeien en ander klein fruit in de Ver. Staten. Onder de deel nemers van deze studiegroep, die ca. 3 maanden in de Ver. Staten zal verblij ven bevindt zich de tweede secretaris van de Kring Zeeland van de N.F.O. en hoofd-assistent van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, de heer A. van Oos ten uit Kapelle. Bij het verblijf in de Ver. Staten zal speciale belangstelling uitgaan naar de teelt van aardbeien en frambozen. Na gegaan zal worden, welke rassen in Amerika worden geteeld, of deze rassen voor ons land van betekenis zijn en welke eisen Amerika stelt aan een goed product, zulks met het oog op de even tuele export naar de Ver. Staten. Ver der maakt een belangrijk punt van on derzoek uit de bestrijding van virus ziekten, wortel- en steelziekten en mij ten in aardbeien en frambozen. A'l kl i Krantenpapier van stro? Het schijnt mogelijk te zijn, althans volgens de vice- voorziter van de internationale vereni ging van dagblad-directeuren. Men schijnt druk bezig te zijn met experi menteren. De Amerikaanse commis sie voor atoomenergie en het ministerie van Defensie hebben gisteren bekend gemaakt, dat op de proefterreinen in de Stille Oceaan een serie succesvolle proe ven met atoomwapens is genomen. - Een Amerikaans vliegtuig, dat op weg naar Korea, wegens motorstoring door de bemanning per parachute was ver laten, is later, na driehonderd kilome ter onbeheerd dwars over Japan gevlo gen te hebben, boven zee door straal jagers neergeschoten. De Italiaanse politie heeft gisteren 37 neo-fascisten gearresteerd, die ervan worden beschul digd sinds November verleden jaar bom aanslagen te hebben gepleegd. - In het jubileum-nummer van het maandelijks orgaan van de Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" die vandaag het 45-jarig bestaan herdenkt, wordt bekend ge maakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheerschap van deze vereniging op zich heeft genomen. Bij Kon. Be sluit is Johannes de Heer benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. - De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen", die deelgenomen heeft aan de operaties bij Korea is gisteren in Tanger aangekomen op terugreis naar ons land. De fabrieksrecherche van de Stoomspinnerij Spanjaard te Borne heeft een omvangrijke textieidiefstal in het bedrijf weten op te sporen, waaraan niet minder dan 7 arbeiders hebben deelgenomen. De arbeiders zijn in ar rest gesteld. In het Canisiuszieken- huis te Nijmegen wordt een patiënt ver pleegd, die na inenting tegen pokken lijdende is aan hersenontsteking. tenlandse correspondenten zouden be grijpen onder welke armoedige omstan digheden het Perzische volk, niet alleen in de steden maar ook op het platte land, leefde. De premier verklaarde verder, dat de Perzische regering alle moeite gedaan had om een buitenlandse lening te ver krijgen. Aangezien deze pogingen niet waren geslaagd, was de enige oplossing het gebruik maken van de natuurlijke hulpbronnen van het land, waaronder de olie de belangrijkste plaats innam. Daarom was nationalisatie de eerste stap naar enige hervorming in Perzië. Mossadeq deed voorts een beroep op de democratische landen van de wereld om Perzië „bij zijn grote werk" te steu nen, teneinde „de ineenstorting van een volk met een groot verleden" te voor komen. De premier was vergezeld van zijn persoonlijke adjudant, het parlementslid kolonel Sjeybani, die gewapend de con ferentie bijwoonde. Hij sprak met vaste stem, maar de hand, waarin hij de verklaring hield, beefde voortdurend. Als opvolger van mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk, die bij Kon. Be sluit m.i.v. 15 Juli eervol ontslag is ver leend, is tot Commissaris der Koningin in Drente benoemd, mr J. Cramer, wo nende te Assen. Mr Cramer die op 25 Februari 1899 te Heukelum werd geboren en die rech ten heeft gestudeerd te Utrecht, is di recteur van de Stichting Opbouw Dren te en lid der Eerste Kamer. Mr Cramer beiioort tot de P.v.d.A. „PRINSES MARIJKE" WINT HARINGRACE. Gistermorgen om 11.06 uur is de Sch. 9 „Prinses Marijke" met de eerste Hol landse nieuwe in ÏJmuiden binnengelo pen. Deze jager heeft zelf niet gevist, doch bracht één en vijftig kantjes van de Sch. 297 „Huberta". TWEE VROUWEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer boven Ede is gisterochtend de zeventigjarige we duwe S. van Roekei aan de Otterlose weg te Ede door de bliksem getroffen en op slag gedood. Haar 22-jarige doch ter moest in ernstige toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Doordat een bakje, waarin zich was benzine bevond, omsloeg, is gisteravond te Veenendaal de kleding van een 26- jarig meisje in brand geraakt. Naast haar stond haar broer zijn motorrijwiel te repareren en vermoedelijk is een vonk bij dit werk op de kleding van het meisje gevallen. Het meisje en ook de broer werden vrij ernstig ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. OEFENING „OMBRELLE" BEËINDIGD. Gehele opleiding Nederlandse luchtmacht in 'tbuitenland? Het vrijwel volkomen ontbreken van een luchtwachtdienst op het West- Europese vasteland, is, nu de snelheid van de vliegtuigen zoveel groter is ge worden, een enorme handicap en een p ositief gevaar. Aldus Air vice marshall Sir Thomas Williams, conraandant van de Britse luchtstrijdkrachten in Duits land, die gistermiddag te Soesterberg landde en daar zijn mening zei over de oefening „Ombrelle" die gisteravond is beëindigd. Laagvliegende vliegtuigen zijn name lijk op de schermen van de radarsta tions onzichtbaar en kunnen dus alleen op het zicht aangekondigd worden. Als men nu "rekent, dat een straaljager met 900 km snelheid vliegt is het duidelijk dat een luchtwachtdienst internationaal georganiseerd moet zijn. Minuten zijn dan kostbaar, temeer omdat een squa dron straaljagers bij nadering van vij andelijke vliegtuigen in een minuut in de lucht kan zijn. Overigens was Williams erg tevreden over de oefening al zullen de resultaten ervan dan ook pas over maanden be kend worden. Er is grote vooruitgang geboekt op het terrein van de samen werking, vooral dank zij het gebruik van standaardmateriaal. Zonder een enkele moeilijkheid kon een Nederlands squadron naar Frankrijk overgeplaatst worden. DE OPLEIDING. Naar het A.N.P. vernam, bestaat er een grote kans dat in de toekomst de gehele opleiding van de Nederlandse OPIUMSMOKKEL OP „WILLEM RUYS" ONTDEKT. Vlak voordat het schip naar Indonesië vertrok is op de „Willem Ruys" een smokkel in opium ontdekt. Op vermoe den deed de recherche plotseling een inval in de verblijven van de Chinezen en door het wegschroeven van ijzeren platen vond men niet minder dan 60 pond ter waarde van 30.000 gulden. Een drietal Chinezen is gearresteerd. Een andere lading werd wel op het schip toegelaten n.i. de eerste vaatjes nieuwe haring die gistermiddag in ÏJmuiden aan land werden gebracht. luchtmacht in het buitenland zal ge schieden. Dit zou dan het gevolg zijn van het feit dat Nederland in het West-Euro pese luchtverdedigingssysteem over meer operationele bases zou moeien be schikken en er daardoor niet voldoende bases overblijven voor opleiding. In kringen van de militaire luchtvaart is men van dit bezwaar doordrongen en zal men waarschijnlijk deze opleiding in het buitenland toejuichen. Aanwijzing zou men, in dit verband, mischien kunnen zien in het feit dat het vliegveld Soesterberg binnenkort een basis voor straaljagers zal worden, waarschijnlijk voor „Thunderjets". Rode Kruis-actie te Goes. Gisteravond waren door het bestuur van de afdeling Goes van het Ned. Rode Kruis verschillende afgevaardigden van de Goese buurtverenigingen uitgenodigd ter bespreking van de Rode Kruis-actie, welke op Zaterdag 2 Juni a.s. afloopt. Daar er slechts weinige buurtvereni gingen vertegenwoordigd waren, was het verdelen der werkzaamheden een zeer moeilijk probleem. Onder voorzit terschap van de heer A. J. van Heel werden echter de besprekingen in goede banen geleid, zodat er toch nog vaste stekken gestoken konden worden. Be sloten werd de afwezige buurtvereni gingen alsnog op korte termijn te be werken, zodat de a.s. week geheel in het teken van de Rode Kruis-actie zal staan. Medewerking zal worden ver leend door de transport-afdeling van het Rode Kruis en op vele manieren zal ge tracht worden de volle aandacht op deze actie te vestigen. Goesenaren het Rode Kruis rekent op U! Drukbezochte Schooldag te Goes. „De pasterale zorg van het onderwijs". In het Schuttershof te Goes werd gisteren een grote schooldag gehouden, die werd bijgewoond door liet personeel van alle christelijke scholen in Zeeland. De opkomst van de onderwijsmensen uit de gehele provincie was goed en de wnd. voorzitter, de heer J. J. IJsselstein uit .Middelburg (wegens verhindering van de heer F. Dekker uit Eindhoven), kon een groot gezelschap welkom heten. O.m. gaven blijk van hun belangstelling burgemeester mr W, C. ten. Kate van Goes en de beide inspecteurs van het L.O. In Zeeland, de heren C. Kuiper uit Goes en A. A. Leenhouts uit Middelburg. Na de opening met schriftlezing en gebed bracht de secr. penn., de heer H. C. van Donk, verslag uit. Het vo rige jaar leverde een tekort op van f 167.è9, dat door de Schoolraad werd bijgepast. De aftredende bestuursleden de heren J. Laport te Goes en ds J. S. Hartjes te Vlisingen, werden bij acclamatie herkozen. De heer P. Jouwsma uit Enschede hield een referaat over het onder werp: „Roeping en taak van het V.G. L.O.". Hij wees erop, dat het V.G.L.O. niet met grote vreugde is begroet. Sommige mensen halen er de schou ders over op, en vinden hec niet no dig, terwijl anderen menen, dat het V.G.L.O. parasiteert op andere vor men van onderwijs. Met nadruk be toogde de heer Jouwsma, dat het Chr. V.G.L.O. zijn plaats moet innemen in het zich ontwikkelende V.G.LO... Hij constateerde voorts, dat er na de be vrijding een lauwheid en een laksheid is gekomen in het chr. onderwijs. Na de bevrijding koesterde men de hoop, dat het christelijk onderwijs zijn oude plaats weer zou innemen na het leven dige verzet. Na de bevrijding veran derde echter de situatie. Er kwam een strijd in de Geref. Kerken en er was in de Ned. Herv Kerk een bewust wording, die velen met zorg vervult, daar zij de mogelijkheid van kerkisme in zich draagt en samenwerking in de weg zou kunnen staan. Op politiek gebied waren de christelijke partijen na de bevrijding in de oppositie. De neerslag van dit alles drukt ook op het V.G.L.O. ACHTERSTAND ONTSTELLEND. De achterstand van het chr. V.G.L. O. op het moment is ontstellend. Er zijn momenteel 80 openbare, 115 R.K. en slechts 15 christelijke V.G.L.O,- scholen. Als één der oorzaken hiervan noemde de heer Jouwsma het feit, dat men na 1920 (de totstandkoming van de wet-De Visser) te weinig de kansen heeft gebruikt, die het 7de leerjaar bood. Men heeft zich over hef algemeen tevreden gesteld met het uitstrijken van de leerstof der 6 leer jaren over 7 jaar, terwijl het openbaar onderwijs zich doelbewust heeft in gesteld op het V.G.L.O. Men zal zich echter nu moeten aanpassen aan de situatie, een 6-jarige grondschool met daarboven een 2-jarige V.G.L.O.- school, V.G.L.O.-klassen en als over gangsmogelijkheid een 8-klassige school. Spr. drukte zijn gehoor op het hart de V.G.L.O.-school met alle kracht te bevorderen, daar deze de beste mo gelijkheden biedt voor de kinderen. Om financiële redenen en ook om dei- wille van het kind achtte hij voorbe reidende klassen aan ambachts- en landbouwscholen e.d. minder aan vaardbaar. Hij wees er ook op, dat de 13- en 14-jarige kinderen zo goed mogelijk moeten worden toegerust voor de maatschappij en dat dit het best geschiedt op de V.G.L.O.-scholen. De opleiding voor H.B.S. en andere scholen zal hier ook moeten plaats hebben. De heer Jouwsma riep de aanwezigen op zoveel mogelijk mee te werken aan de totstandkoming van streekscholen. Het Chr. Paedagogisch Studiecentrum werkt momenteel aan projecten Voor het V.G.L.O.-onder- wijs. Voor de opleiding van leerkrach ten worden momenteel applicatie- cursussen georganiseerd te Gouda, op Woudschoten en te Leeuwarden. Op dit referaat volgde een geani meerde discussie. Hierin merkte de heer Jouwsma nog op, dat het V.G.L. O. een harde dobber zal krijgen, daar er vooral ook in de Tweede Kamer veel voorstanders zijn van voorberei dende klassen aan nijverheidsscholen. DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak Prof. dr K. Dijk van de Theologische Hoge school der Geref. Kerken te Kampen over: „De pastorale zorg van het onder wijs". B.N.A.-congres te Middelburg. IR H. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE GEHULDIGD. De gisteren te Middelburg gehouden voorjaarsvergadering van de Bond van Nederlandse Architecten werd hoofdzakelijk in beslag genomen door het be spreken van vele huishoudelijke aangelegenheden, waarbij men hoe kan het anders tijd vond de woningbouw in Nederland onder de loupe te nemen. De dames maakten een bustocht door Zuid-Beveland, waarbij o.m. Yersieke werd bezocht. Om 4.30 uur werd het gezelschap in de Statenzaal ontvangen door het Provinciaal Bestuur. In de Statenzaal werd het gezelschap toegesproken door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot. Deze herinnerde aan de inge bruikneming van deze fraaie ruimte en vertelde hoe H.M. de Koningin bij haar bezoek aan Zeeland vol bewondering was voor deze unieke zaal. Jhr de Casembroot bracht de archi tect, ir H. de Lussanet de la Sablo- nière, hiervoor hulde. De aanwezigen stemden met een hartelijk applaus met deze woorden in. Vervolgens zei de Commissaris, dat de herbouw in Zee land snel vordert. De wijze waarop Mid delburg werd herbouwd, vond hij ge slaagd, evenals trouwens de opbouw van het platteland. Er is met gepaste verscheidenheid gebouwd, aldus spr., wellicht voor de modernen onder u, enigszins aan de behoudende kant. De voorzitter van de B.N.A., ir A. J. v. d. Steur zei, dat de prettige sfeer allen onmiddellijk had getroffen. Hij sloot zich aan bij de hulde aan ir de Lussanet gebracht en sprak de wens uit, dat deze architect er In zal slagen ook de andere Abdijgebouwen te doen her rijzen. Huishoudelijke zaken. Ais een der eerste punten kwam op de ledenvergadering, die in het Schut tershof werd gehouden, het ontwerp voor de architectenwet aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat de behan deling van dit ontwerp door de Tweede Kamer nog maar weinig voortgang maakt. Met een wet, die, door regeling van de bevoegdheid bouwwerken te ont werpen, de ontsiering van ons land wil tegengaan, wordt een groot belang ge diend. Voorts werd een aantal benoe mingen afgehandeld. Tenslotte kwam het vraagstuk van de woningbouw ter sprake. De vergade ring constateerde, dat er de laatste tijd naar grotere rationalisatie wordt ge streefd, door de bouw van grote com plexen gelijkvormige woningen, waarbij in allerlei details naar bezuiniging wordt gezocht. Deze gelijkvormigheid in opzet en onderdelen van de woningen roept het culturele probleem van de redding van het persoonlijke in onze be schaving op, terwijl de vereniging van een groot aantal woningen in één op dracht voor één architect het maat schappelijk vraagstuk van de werkver deling aan de orde stelt. Deze beide problemen vormen echter punt 2 van het gehele vraagstuk. Het bestuur van de B.N.A. stelde voorop, dat de architecten niet mogen achter blijven, als een uitweg uit de benauwen de woningnood moet worden gezocht, ook niet als daarvoor offers moeten worden gebracht. De culturele en maat schappelijke vraagstukken van de wo ningnood blijven het zwaarste wegen. De ledenvergadering besloot de zgn. studiegroep, die zich namens de B.N.A. met deze vraagstukken bezighoudt in het belang van de goede gang van za ken bij dit werk, reglementair in de B.N.A. te verankeren. Gisteravond werd in het „Strand- hotel" te Vlissingen gedineerd, waarbij o.m. ook de Commissaris der Koningin aanwezig was, alsmede de heer N. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting en de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein Tijdens het diner werd een inzameling gehouden voor de Kankerbestrijding welke ruim f 200 opbracht. Vandaag zal men een tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen maken, waar men in Oostburg zal worden ontvangen. Voorts gaat de tocht naar Brugge, waarna het gehele gezelschap naar Wal cheren terugkeert, en het congres wordt gesloten. Het christelijk onderwijs, aldus de spreker, heeft bovenal een religieus- vormende taak. Zoals Groen het reeds wilde en zoals het in de schoolstrijd steeds voorop heeft gestaan, moet de christelijke school er een zijn, waarin het kruis van Christus de allesbeheer sende plaats inneemt. Anders verliest een school niet alleen haar bestaans recht, maar doet zij ook de jeugd, die aan haar zorgen is toevertrouwd chris telijk te kort. Deze religieusvormende taak heeft een pastoraal, een herderlijk karakter. Zoals de herder zowel de kudde als het enkele schaap verzorgt, zo moet ook de onderwijzer zowel aan de klassege meenschap als het individuele kind zijn zorgen wijden. Beperkt de schooltaak zich dan niet tot het geven van onderwijs? De school mag geen ogenblik vergeten, dat zij een deel van de oudertaak heeft overgeno men, een deel dat naast onderwijs ook opvoeding omvat. Het is inderdaad mo gelijk, dat er hierdoor conflicten tussen school en kerk ontstaan, maar dan toch alleen, wanneer of de kerk een hoog kerkelijk imperialisme huldigt of de school kerkje gaat spelen. De juiste ar beidsverdeling wordt vanzelf gevonden, wanneer men in het oog houdt, dat de kerk de kinderen, reeds in de dienst des Woords en het huisbezoek, maar vooral door de catechese van het sa crament van de Doop totdat aan het Avondmaal leidt, terwijl de onderwijzer niets meer, maar ook niets minder be geert, dan de hem toevertrouwde kud de vrijelijk naar het Woord Gods te weiden. Moeilijkheden op interkerkelijke scho len zullen er ook wel eens ontstaan. Maar dan moeten zowel ouders als on derwijzers toch bedenken, dat met de vrijelijk aanvaarde samenwerking op het gebied van het christelijk onder wijs, tevens de verplichting aanvaard is om de kerkelijke strijd buiten de schoolmuren te houden. Wat helemaal niet zeggen wil, dat in de school over de kerk gezwegen zou moeten worden. De pastorale zorg van de onderwijzer moet in heel het onderwijs blijken. Ook het persoonlijk gesprek met de enkele leerling mag niet ontbreken. Wie daar bij nooit aan het kind een blik in eigen ziel schenkt, zal niet gemakkelijk een invloed ten goede uitoefenen. Ook de zorg voor eigen ziel mag niet verslap pen. Zonder een hartelijk, levend ge loof kan men wel strooien, maar niet zaaien en kan men wellicht vele con tacten leggen maar geen banden. Het is nodig dat aan deze pastorale taak bij de opleiding, op ouderavonden, in personeelsvergaderingen en studie- verbanden opzettelijk aandacht wordt geschonken. Vooral in onze tijd, waarin de scholen zo gemakkelijk afdwalen, moet met deze dingen diepe ernst wor den gemaakt. Men zal dan ook ervaren dat men door Gods gunst steeds veel meer ontvangt dan men geeft, zo be sloot Prof. dr K. Dijk zijn referaat, dat nog door een uitgebreide discussie ge volgd werd. TENTOONSTELLING VAN LEERMIDDELEN. Voordat gistermorgen de schooldag te Goes begon, heeft de inspecteur van het L.O. in de inspectie Goes, de heer C. Kuiper, een tentoonstelling van leermiddelen geopend. Verscheidene uitgevers van school- lectuur en fabrikanten van school- meubelen en leermiddelen, gaven hier acte de présence met hun artikelen, zodat een voor de onderwijsmensen zeer aantrekkelijke tentoonstelling was gevormd. De heer Kuiper wees er in zijn ope ningswoord op, dat de gemeentelijke vergoedingen aan het onderwijs in Zeeland aan de zeer lage kant zijn. Gemeente- en schoolbesturen moeten bedenken, dat de prijzen van leer middelen en schoolbehoeften drie- of viermaal zo hoog zijn als vóór de oor log. Het aan het hoofd toe te stane bedrag zal daarom naar evenredigheid moeten worden verhoogd. De lust om verfrissende en ver nieuwende boeken en leermiddelen aan te schaffen, is bij de Zeeuwse on derwijzers zeker aanwezig, maar veel hangt af van de financiële mogelijk heden, die de verlangens beperkingen opleggen. Afscheid Overste van Helden. Overste G. H. van Helden, de comman dant van de Rijkspolitie in Zeeland, die, zoals bekend, m.i.v. 1 Juni benoemd is tot commandant van het Gewest Gro ningen, zal op 1 Juni des morgens om 10.30 uur in het gebouw der Rijkspolitie te Middelburg afscheid nemen. C.B.T.B.-jaarvergadering op 27 Juni a.s. De jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. zal gehouden worden op Woensdag 27 Juni a.s te Goes. In de middagvergadering hoopt te spreken, de heer J. de Ruiter te Balk (Fr.), lid der Tweede Kamer. Na afloop wordt een excursie gehou den door de Sloepolder en Zuid-Beve land. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. In de vroege ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke bewolking met enkele opklaringen maar voornamelijk in de middag ook plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1