Het Rode Kruis doet een beroep op de Zeeuwen. Uooc Meid Competitie loopt ten einde* Vele taken eisen veel geld. KÏESPIJNI „Maipu" maakte proefvaart) Gereformeerde Vrouwen hielden Bondsdag in Leeuwarden* Successen in de strijd tegen de schelpziekte* Oesterteelt verplaatste zich naar de Zandkreek. Vrouwen 1 Theologische Hogeschooldag te Kampen* Steeds soberder levenspeil voor de studenten. Nederlaag-tournooi in volle gang. Vrijdag 25 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Menslievend werk, dat aller steun verdient In zes Zeeu..se plaatsen zyn thans de actieeomité's van het Bede Kruis ge stuit. Na wekenlange voorbereidingen, waarbij uit alle lagen der bevolking per sonen voor de uitvoering van het vele werk werden ingeschakeld, zullen tot en met volgende week Zaterdag In Middelburg, Ylissingen, Goes, Oostburg, Axel en Terneuzen vele tientallen werkers en werksters alle inwoners bezoeken en sp-eaeii over het prachtige werk van deze nationale instelling: het Bode Kruis. Zij zullen niet met collectebussen rammelen, maar eenvoudig vragen, wat ieder ovor heelt en kan missen voor de zeer vele onderdelen van het mensUevende werk, dat liet Kode Kruis verricht. Laat niemand hen zonder succes weer vertrekken AUe medewerkenden aan deze acties heboen hun instructies ontvangen. Zij zullen uitzwermen over de provincie ea zy zuUen, ieder op hun u'ijze, vertellen van het Bode Kruis. Niet om hen „het gras voor de voeten weg te maaien", maar om nog wat meer bekendheid te geven aan het doel en het werk van het Rode Kruis, zullen wij iets mededelen over de taken in vredestijd. Dat kan slechts heel beknopt, want een uitvoe rige uiteenzetting zou vele pagina's vul len. net is algemeen bekend, dat het Rode Kruis Korps heipers en helpsters opleidt met het l.H.B.O.-diploma als basis, dat het korpsen opricht, uitbreidt en in stand houdt, dat het hulp biedt aan ge wonde en zieke militairen in oorlogstijd, dat het bij rampen de burgerbevolking helpt, dat het personeel beschikbaar steit voor noodziekenhuizen, zieken- en kinaertransporten, medische- en ver- plegingsteams en dat het hulpposten verzorgt bij grote evenementen en sport wedstrijden. VnsnFAltEYVEBK EN BLOEDTRANSFUSIEDIENST. minder bekend is waarschijnlijk nog bij velen, dat het Rode Kruis zich ook reeds enige tijd bezig houdt met het z.g, welfarewerk of oezigheids therapie, waardoor onschatbare diensten worden bewezen aan patiënten in militaire en burgerzieaenhuizen en sanatoria, in het Nea. sanatorium te Davos, in kinder- zieneninrichtingen, in het centrale zie- kemiuis van het gevangeniswezen, ter wijl het. ook georuilcte postzegels inza melt. De betere en mgoiere zegels gaan gratis naar de zieke verzamelaars, ter wijl de eenvoudige zegels verkocht wor den voor het werk. De oloedtransiusiedienst is iets, waarvan iedere Nederlander al veel heeft genoord. Deze dienst verzorgt de keuring en de registratie van donors voor directe transiusie, de bereiding en verstrekking van plasma en steriele ap paratuur voor Oloedtransfusie, alsmede het wetenschappelijke onderzoek in het Centraal Laboratorium en de vervaar- dig.ng van geneesmiddelen. (Hebt u zien al ais donor opgegeven en het daar mede mogelijk gemaakt, dat het leven voor een ander door het toedienen van üvv bloed wordt gered?) MOEDERMELK- EN HOOKN VLIES- CENTRALES. In samenweik'iig met de Kruisvereni gingen exploiieeit het Rode Kruis ook een moedermelkcentrale. Het is moeilijk uit te maken, hoeveel jonggeborenen, van wie de moeder haar kindje niet kon v jeden, reeds hiervan hebben geprofi teerd. j .011 heel ander onderdeel van het werk zijn weer de hoornvliescentrales. Ieder, die na zijn dood zijn hoornvlies beschikbaar wil stellen om een blinde medemens te helpen het levenslicht te rug te krijgen, moet dit zijn naaste ver wanten mededelen. Deze moeten toe stemming geven voor het verwijderen der hoornvliezen van de overledene. Dit kan voorlopig, om practische redenen, alleen gebeuren bij degenen, die in zie kenhuizen sterven. Reeds zeer velen, die (Ingez. mededeiing, advert.) blind of bijna blind waren, hebben door z.g. transplantatie hun gezichtsvermo gen geheel of gedeeltelijk terug gekre gen. LECTUURDEPOT EN BESCHER MING DEB BEVOLKING. Het lectuurdepót van het Rode Kruis met de boeken- en tijdschriftenactie is aog velen bekend uit de tijd, toen onze jongens in Indonesië waren. Dit werk is nu volstrekt niet afgelopen, want nog vele duizenden tijdschriften en boeken (en wie kan die nu niet beschikbaar stellen?) gaan naar ziekeninrichtingen in binnen- en buitenland, naar chroni sche patiënten thuis, naar Nederlanders op verre posten in alle landen, naar onze militairen in Korea enz., waarheen het Rode Kruis ook pakketten zendt. Een zeer belangrijke taak is vervol gens de bescherming der burgerbevol king in tijden van rampspoed of oorlogs gevaren. Er zijn 'n centraal magazijn, 11 kringmagazijnen en reeds meer dan 50 van de beoogde 80 z.g. rampendepóts. In Zeeland bevinden deze zich reeds in Vlissingen, Axel, Oostburg, Zierikzee en St. Maartensdijk. In Middelburg komt er ook één. Het Rode Kruis treft voorts ook de voorbereidende maatregelen in het kader der burgerlijke verdediging. NOG VEEL MEEB TAKEN. Nog veel meer taken moeten aan het reeds genoemde respectabele aantal worden toegevoegd. Daar zijn de drie Rode Kruisziekenhuizen en het Rode Kruissanatorium, daar is het Jeugd Ro de Kruis (vriendschap, hulpvaardigheid, hygiëne, jeugd E.H.B.O.), de eerste hulp langs de wegen met rond 850 posten, daar zijn de strandposten gedurende het gehele badseizoen van Vlissingen tot Schiermonnikoog, de medische hulp aan de bevolking van Nieuw-Guinea, de hulp bjj ontscheping en vervoer van militai ren naar hospitalen of naar huis, de rol stoelen voor invaliden op de spoorweg stations, de ontspanning voor ouden van dagen, Invaliden en patiënten met een langdurig ziekbed, het Informatiebureau (opsporing van vermiste Nederlanders over de gehele wereld), de uitvoering van de bepalingen der Conventies van Genève, de verzorging van de nagelaten betrekkingen van na 1945 in Indonesië en Korea gesneuvelde Nederlandse mili tairen enz. Dit alles is slechts een schets van de taken van het Rode Kruis in vogel vlucht. Als u het alles op zich laat in werken, weten wij, dat het Rode Kruis in deze dagen geen vergeefs beroep op u zal doen. (Ingez. mededeling, advert.) met ongeëvenaarde geneeskracht PRINSES IRENESCHOOL TE MIDDELBURG WORDT 20 JUNI GEOPEND. Naar w(j vernemen wordt de Prinses Ireneschool, die aan 't Zand is gebouwd door de Ver. voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwas op Walcheren, op Woensdag 20 Juni a.s. officieel geopend. (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhardt'i Kiespijnpoeders. Doos 45 Cf. De kosten van overbrenging der Ambonezen naar Nederland. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een derde nota van wijzigingen op de begroting van het ministerie van Unie- zaken en Overzeese Rijksdelen voor 1951 betreffende de kosten van de overbrenging van Indonesië naar Ne derland van Ambonezen. Bij de berekening is er van uitge gaan, dat de Ambonezen, die naar Nederland zullen komen, zullen be staan uit 3600 mannen (waarvan 2700 gehuwd en 900 ongehuwd), 2700 vrou wen en 6200 kinderen, in totaal 12.500 zielen. Naar schatting zullen van deze 6200 kinderen er ongeveer 4000 on derwijs moeten genieten. Bij het onderbrengen van de 4000 kinderen is uitsluitend gerekend met een behoefte aan lager onderwijs op Indonesische grondslag. Totale kosten 693.400. Voor de vakopleiding voor de man nelijke Ambonezen is een bedrag uit getrokken van 850.000. Voor onderwijs aan de Ambonese vrouwen moet uitgetrokken worden een bedrag van f 270.000. Samenvattend zal in 1951 voor het onderwijs aan de Ambonese mannen, vrouwen en kinderen nodig zijn 1.828.400. Met de kosten van het onderwijs, welke geraamd worden op f 1.828.400 moet voorts worden uitgetrokken voor uitkeringen gedurende de reis 240.000, huisvesting en verzorging 16.675.775, vervoerkosten 10.627.000, herscholing bij de D.U.W. 475.000, totaal ƒ29.846.175. Dinsdagavond is het motorschip „Mai pu", dat door de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" werd gebouwd voor de Argentijnse scheepvaart-onder neming F.A.N.U. te Buenos Aires voor een technische proefvaart uit Vlissingen vertrokken. De proefvaart werd ge maakt naar New Biggin op de Noord- Engelse kust, waar de gemeten mijl werd gevaren. Het schip meet 11.500 bruto registerton, lengte 160 meter, breedte 19.50 meter, holte 11.60 meter, dienstsnelheid 17 knoop, machinevermo gen 10.000 as p.k. Het schip kan 800 emigranten vervoeren in zespersoons- hutten. Er is een grote eetzaal met 400 zitplaatsen en het kan 8000 kubieke meter lading medenemen en 2200 kubie ke meter koellading. Het schip is met 2 andere schepen bestemd voor het uit voeren van het grote Argentijnse emi granten project. Sedert enige weken vaart reeds de „Yapeyu", die te Krim pen a. d. IJssel werd gebouwd en medio van dit jaar zal van de Scheldewerf te Vlissingen als derde emigrantenschip de „Alberto Dodero" te water worden ge laten, waarvan men hoopt, dat de af levering op 31 October kan geschieden. Voor het nieuwe schip werd de naam .Maipu" gekozen, om daarmede de nage dachtenis van de Argentijnse vrijheids held generaal San Martin te eren. De proeftocht te New Biggin verliep vol komen naar wens. Er werd een snelheid bereikt van 19'A mijl. Het schip beschikt over een wereldomspannende radio-tele- l'onie-zender. Woensdagavond keerde net schip op de rede te Vlissingen terug. Er bevonden zich aan boord tal van ge nodigden uit scheepvaart-, marine- en industriekringen. De Ver. staten hebben een plan opge steld voor de vorming van een nieuwe commissie voor de ontwapening, welke zich met de atoomenergie, de strijd krachten, de bewapening en de binnen landse veiligheidstroepen moet bezig houden. De Perzische premier, Mossadeq, is Woensdag in het parlementsgebouw te ruggekeerd. Naar verluidt, was hij van plan daar zijn Intrek weer te nemen. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht ls bij Nieuw Lissa bon In Indiana brandend neergestort. Minstens zes inzittenden kwamen om het leven. in een van de ruimen van het Duits vrachtschip „Tangai", dat ijzererst laad de te Lulea in Noord-Zweden, is Woens dag een dode man gevonden, waarschijn. Hjk een havenarbeider van Rotterdam In een viertal gebouwen kwamen Woensdag 4400 leden van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in ons land byeen ter bijwoning van de 14e bondsdag. Men vergaderde in de Harmonie, Pelikaan.;erk, Koepelkerk en Westerkerk. In de hoofdvergadering in de Harmo nie presideerde mevrouw H. A. M. Bax- Horjus uit Veenendaal, die mededeelde, dat het ledental het afgelopen jaar met 1066 was gestegen. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal aangesloten verenigingen 460 met 13836 leden. De presidente heette in het bijzonder wel kom de ere-presidente mevrouw J. Zwartde Jong uit Halfweg (N.H.), de talrijke afgevaardigden van zusterver enigingen en de gasten uit Indonesië. Haar openingsrede was getiteld „Ge zag", waarin zij naar voren bracht, dat in onze dagen het gezag van God zo weinig wordt erkend. Het is niet meer: Wat wil God, maar wat willen wij zelf. Hoevele kinderen ook gehoorzamen nog onvoorwaardelijk vader en moeder Volgens de presidente ligt de schuld hier ontegenzeggelijk bij de ouders. De grote moederliefde kan zich niet ontwikkelen, als ze niet gepaard gaat met gezag. Hoe veel ouders missen de rust om met hun kinderen te spreken en te bidden? Mevrouw Wardojo, wier man in de zendingsziekenhuizen van Midden-Java arbeidt, vertelde over het werk van de zending in Indonesië. Zij bracht de groe ten van de Christen-Indonesische vrou wen over. Nadat besloten was telegram men te zenden aan de Koningin en Prin ses Wilhelmina, kwamen verschillende afgevaardigden aan het woord en wel de heer Miedema, namens de bond van Ge reformeerde Mannenverenigingen, mej. Soetartimen, lerares huishoudschool te Solo en dr J. C. A. van Loon uit Huizum. Medegedeeld werd nog, dat de volgende bondsdag zal worden gehouden te Arn hem en dat mevrouw E. C. SpekVer- sluys te Ee als bestuurslid Is herkozen. In de middagbijeenkomst werd het woord gevoerd door de officier Marva Achterkamp en door ds G. Toornvliet van Leiden, die sprak over het onder werp: „Wereldcrisis en persoonlijke ver- (Ingez. mededeling, advert.) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden: Zij kunnen deze aanmer kelijk verlichten, ja die pijnen doen ver dwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschade lijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist f 0,83, f 2,08, en f 7.94. antwoordelijkheid". In de Pelikaankerk presideerde mevrouw A. de Dievan den Berg uit Leiden. Voorts spraken hier sergeant Marva Dooreboom en mej. A. M. A. Boodt van Voorburg en ds J. H. Sillevis Smit, hoofdvloot-predikant. In de Koepelkerk berustte de leiding bij mevrouw S. M. P. de JongVisser uit Zwolle. Ds J. R, Hommes van Winscho ten en Marva Vogel hielden een toe spraak. In de Westerkerk tenslotte zat voor mevrouw E. C. SpekVersluys. Hier spraken ds Sillevis Smit en de Marva Vogel. Dr P. Korringa, (le bioloog van liet Rijksinstituut voor Visseryonderzoek, heelt een brochure het licht doen zien over de strijd tegen de schelpziekte in de oesters. Hieruit biykt, dat men, dank zy het wetenschappelijk onderzoek, thans doeltreffende bestrydingsraetho- den heeft gevonden tegen deze, eertijds zo geheimzinnige schelpziekte. Als gevolg van het wetenschappelijk onderzoek werden de oestercollecteurs zoveel als doeniyk gelegd op plaatsen, die weing of niet waren aangetast. Deze verplaatsing had tot gevolg dat, terwijl op het eind der dertiger jaren nog zeer veel pannen werden uitgelegd in de na bijheid van Yerseke en maar weinig in de Zandkreek men thans de overwel digende meerderheid der pannen in de Zandkreek vindt en maar weinig bij Yerseke. De meeste pannen treft men thans aan bewesten Wemeldinge. Jam mer genoeg leent dit district zich niet voor het zaaien van schelpen. Toch werd in de afgelopen jaren het over grote deel der schelpen gezaaid op per celen, waar de schelpziekte minder om zich heen greep als in „den Broek" en op de „Bovenbanken". Een poging om ook het kweken van bakkengoed te doen verplaatsen van „het Noorden" naby Yerseke naar het gezonde gebied bene den Wemeldinge, stuitte op practische bezwaren. De aard der schelpziekte. De schelpziekte is een kinderziekte van de oester, die vrijwel uitsluitend broed en éénjarige oesters aantast en in ernstige gevallen leidt tot aanzienlijke sterkte onder het jonge goed en vele van de overlevende oesters levenslang ernstig mismaakt doet zijn. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, die in warme perioden de dunne delen van de schelp doorboort en daarna een fatale invloed uitoefent op de levende weefsels van de oester. Zolang de oester schelp niet groeit blijft ook de ziekte sluimeren. Daarom is de toestand steeds van October tot ver in Mei stationnair. Daarom kunnen de oesterkwekers vaak ingrijpen voordat het te laat is. Bepaal de chemische praeparaten bieden daar toe uitstekende mogelijkheden, daar zij, ook in kleine concentraties, de schim mels doden. Door ontsmetting met deze preparaten kunnen alle gevallen van jonge aantasting volkomen genezen worden. Zodra echter de levende weef sels van de oester onherstelbaar zijn aangetast, kan ontsmetting geen baat meer brengen. De haarden van schelpziekte bleken daarom zo gevaarlijk te zijn, omdat de schimmel, die schelpziekte kan teweeg brengen, huist in oude groene schelpen, welke op vele van de drogere percelen in belangrijke mate aanwezig zijn. Vooral tijdens warme perioden pro duceert de schimmel zijn verderfelijke kiemen, vooral op die plaatsen, waar in de twintiger jaren kokhanenschelpen als collecteurs waren gezaaid, bevonden zich uitgebreide besmettingshaarden. Daarom werd in 1948 een grote schoon- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 22) „Wat weet ja van de meester, Edzke?" „Heel veel. Veel meer dan ja zoudt denken. Vader en ik varen geregeld op de Elbe. Toevalig hebben we eens een paar mannen opgevist, die door de soldaten werden achtervolgd. We hebben ze verborgen en heelhuids af geleverd. Je moet weten dat hij een gelovig Protestant is, al zou je het zo niet aan hem zeggen. Maar thuis bi) Margien gaat hij Zondags driemaal naar de Martinikerk en, als daar maar tweemaal dienst is, naar een andere. Je moet hem zien, deftig in 't zwart. Margien met het gezangboek met gou den klampen in de hand. Later heb ben we de meester zelf een paar ma len aan boord gehad. De eerste maal op verzoek van de rijke schipper Wel- cke. Dat is een groot vriend van va der. Die schippers hier zijn er na de verwoesting niet slechter op gewor den. Ze hebben massa's gesmolten me taal in de wacht gesleept en naar Hamburg en andere plaatsen ver voerd. Je begrijpt, rijke lading, die geen cent kost .Een schipper heeft mij eens verteld, dat hij met andere na de overgave het vuurtje mee gestookt had uit haat tegen de keizerlijken." „Best mogelijk, maar ik heb zelf de huizen bij de Hoge Poort het eerst zien branden." Willem en Edzke waren dikke vrien den geworden, gingen als gelijken met elkaar om en Saxon hield werkelijk veel van de vrolijke jongen, die over, veel gezond verstand beschikte en soms heel grappig kon zijn. „Het verwondert mij", zei hij, „dat we de meester nog niet weer gezien hebben. Ik ben hier nu al een dag of vier." „Ja. Het schip is voor een groot gedeelte gelost. Je kunt nu graan dragen als de beste. Als je sterk bent, leer je het vlug." „Maar vraag me niet naar die eer ste nacht. Ik kon me niet bewegen, 't Was alsof de beul mij onder handen had gehad." „Zeg Willem. Ik weet natuurlijk niet wat je hier moet uitvoeren en het gaat me ook geen zier aan, maar mag ik je helpen? Ik speel altijd graag mee." „Je waagt je hachje". „En wat zou dat? Myn grootvader was een watergeus, vocht onder Bar- thold Entens, die onder de muren van Groningen sneuvelde. Dat waren snaakjes. Vrolijk met eren was zijn lijfspreuk, maar als je grootvader ver tellen hoort, zo onder de mannen, dan was het meer vrolijk dan eren." „Zo." „Ja, en vader is ook niet bang voor wat ruzie. Doet ook nog graag mee. Maar getrouwde mensen, dat is weer wat anders, en moeder is niet mals. Op 't schip is hij de baas, maar thuis de Vrouw Margien. Als je eenmaal getrouwd bent „En toch ga ik trouwenl" „Met wie?" „Een heel mooi meisje, groot en slank, met grote donkere ogen en zwart haar. Ze woont in Berlijn." „Jawel. Zeker een prinses. Dat weet ik." „Weet je?" „Och, elke pas verloofde man ziet in zijn meisje in 't begin een prinses. Dat ken ik. Maar als je ze een jaar later weer spreekt en je vraagt vol belangstelling: hoe gaat het met de prinses?, dan hoor je heel wat anders." „En j(j dan?" „Dank je, meisjes zijn wel aardig, maar als ze je eenmaal te pakken heb ben, dan bederven ze je altijd de soep." Onder deze wijsgerige gesprekken waren ze weer aan de haven gekomen, gingen aan boord en lieten zich zak ken in het vooronder. Maar nauwelijks in kool, hoorden ze driemaal tegen de buitenzijde van het schip kloppen. Het afgesproken teken. In de duisternis zagen ze vaag een roeiboot langszij. Twee mannen, vis sers. klommen aan dek. „Kom maar in de kajuit", zei Edzke. „Vader slaapt bij zijn vriend Welcke aan wal." Toen ze aan de kleine tafel plaats genomen hadden, zei de schippers zoon: „Ik zal wel aan dek de wacht hou den", Edzke vertrok. „Ik heb mijn mannen uitgezonden' begon de meester. „Een paar zijn reeds terug. Het voornaamste is dat Pappen- heim opgebroken is uit Artem in Thil- ringen en met zijn gehele macht naar het noorden trekt. De keizerlijken zijn beangst, dat door een verovering van Havelberg de gehele beneden Elbe ge vaar loopt. En dat is niet denkbeeldig. Zoals u weet bestaat het gehele leger van graaf Mansfeldt ln het Sticht uit slechts 3000 man. En nu kan mijn hopman u goed nieuws mededelen/" (Wordt vervolgd.) (Van onze speciale verslaggever). Van heinde en ver waren de vrienden van de Tlieol. Hogeschool der Geref. Kerken Woensdag weer naar Kampen gekomen om hun jaarlykse Schooldag te bonden in de Burgwalkerk. Aan de Schooldag ging Dinsdagavond de bidstond vooraf. Voorganger was de oud-Kamper pastor, ds J. Overduin van Amsterdam. maak gehouden op de Bovenbanken bij Yerseke. Uit de tot op heden opgedane erva ringen is gebleken, dat ontsmetting van bakkengoed tot zeer goede resultaten kan leiden. De ontsmetting met „Gemi- san" heeft de panoesters tijdelijk een enorme voorsprong gegeven op de na- tuuroesters, in he.t bijzonder als na warme zomers de natuuroesters als broed of als overjarige zwaar door schelpziekte waren aangetast. Ontsmet ten van natuuroesters'werd moeilijk ge acht. Aanbevelingen. Aan het slot van zijn brochure komt dr Korringa aan de hand van zijn on derzoekingen tot de volgende aanbeve lingen om kwaliteit van de oesters e verbeteren. L Mei werkende oester kwekers, die nun pannen niet plaatsen beneden Wemeldinge, dienen scherp op te letten in warme zomers en by aan tasting van hun broed dit direct te ont smetten. Men dient echter wel voor zichtig te zyn by de ontsmetting. 2. Zy, die afsteeksel opkweken op zeeften en daarby de voorkeur geven aan de terreinen op „het Noorden", dienen goed achte te slaan op de water temperaturen en op het optreden van schelpziekte. Zo nodig dient het bak kengoed ontsmet te worden. 3. Zy, die mosselschelpen als collec teurs gebruiken dienen er acht op te slaan, dat het natuurbroed in warme of zeer warme zomers zo sterk door schelpziekte kan worden aangetast dat ontsmetten zeer gewenst is. 4. Het is zeer aan te bevelen de schoonmaak der percelen grondig voort te zetten en de laatste vuile haarden op te ruimen, daar dit ware broeinesten zyn van schelpziekte-schimmels. Nieuwe collecteurs. Het oesterbedrijf streeft naar groter bedrijfszekerheid, hetgeen eer zeer ge zond streven is, mede gezien de hoge prijzen voor mosselschelpen en andere collecteurs. Daarom is het weinig bevre digend te achten, dat men met mossel schelpen op ondiepere percelen plotse ling voor de hoogst onaangename ver rassing kan komen te staan, dat de schelpen in de loop van één zomer met de schimmel doorgroeid geraken, welke euvel niet door ontsmetten te keren is. Daarom zoeken wy naar collecteurs voor drogere plaatsen, waaraan dit euvel niet kleeft. Een eerste succes is hierby geboekt met kleine stukje cokes, 1 a 2 cm. groot, gehuld in een huidje van zand en kalk, al dan niet met ce ment bygemengd. De broedjes zetten zich graag op zo'n ondergrond en het is reeds gebleken, dat geen enkel van deze broedjes in het bolle schelpje werd aan getast, terwyi dit in ernstige mate het geval was met broed op mosselschelpen op hetzelfde perceel. Cokes-zonder-meer is te licht en drijft deels weg. Door het aanbrengen van een kalklaag maakt men de cokes zwaar genoeg om te blij ven liggen, maar toch ook weer niet zo zwaar, dat het wegzinkt in zand of slib. Wat dat betreft, is het een ideale col lecteur. Wy zullen onze proefnemingen ook in deze richting voortzetten. Woensdagmorgen opende prof. dr J. H. Bavinck de Schooldag. Hy wees erop, dat er telkens weer nieuwe geslachten opstaan en God met Zyn werk voortgaat van eeuw tot eeuw. De kerk moet zich steeds opnieuw verdiepen in Gods Woord. Het afgelopen jaar. Hierna sprak prof. dr H. N. Ridder bos als rector. Hy gaf eerst een korte situatietekening der School. De president-curator, ds H. S, Bouma werd vervangen door ds S. W. Bos. De nestor van curatoren, ds G. Diemer, is ernstig ziek. In de kring van hooglera ren trad prof. J. Ridderbos af en dr A. de Bondt op. Voor de studenten klemt de noodzaak van een steeds soberder levenspeil, in welk verband de hoogle raar wees op de noodzakelijkheid, dat de bibliotheek van de student op peil biyft. Voor deze zaak vroeg hy de aan dacht der kerkelijke vergaderingen. Wat de financiën der school betreft: over 1950 is een tekort van rond f 20.000 en op de begroting 1951 een van rond f 15.000. De belangstelling voor het weekblad der school „De Bazuin" moet toenemen, want het blad heeft te weinig abonné's. Laatste spreker ln de morgenverga dering was ds J, W. de Jager van Utrecht, over: „Richting en beweging". Na er op gewezen te hebben, dat bewe ging zonder richting evenmin iets be tekent als richting zonder beweging stond hy allereerst stil by de vraag, of men nog het recht bezit zich Gerefor meerd te noemen. Er zyn tal van fac toren, die het onmogeiyk maken deze vraag onbeantwoord te laten, in welk verband ds de Jager wees op de ver nietigende critiek van vrijgemaakte Ruim 3000 kleuterscholen met 316.000 leerlingen. Uit de door het Centraal Bureau voor de statistiek bewerkte statistiek van het kleuteronderwijs 1950 biykt, dat ons land in Januari 1950 3014 kleu terscholen telde. Hiervan waren 10 pet. openbare scholen, 26 pet. Prot. Christelijke, 41 pet. Rooms-Katholieke en 23 pet. andere byzondere. Van de 316.000 leerlingen bezochten 15 pet. openbare, 24 pet. Plot. Christelijke, 47 pet. Rooms-Katholieke en 14 pet. andere bijzondere scholen. Van alle in ons land levende 3-ja- rigen bezocht 10 pet. de kleuterscho len, van de 4-jarigen 49 pet., van de 5 jarigen 66 pet. en van de 6-jarigen 30 pet. Gelet op de onderwys-diploma's der leerkrachten bieden de openbare scho len een gunstig beeld daar slechts 7 pet. van de daar werkzame hoofden geen enkel diploma bezat. Bij het bij zonder onderwijs betreft dit 38 pet. ten aanzien van de onderwijzeressen bij het openbaar onderwijs is 9 pet. ongediplomeerd en by het bijzonder 43 pet. zijde; op de jongste gebeurtenissen in de Ned. Herv. Kerk, op de feiteiyke situatie in de Geref. Kerken en op de geweldige nood, waarin de wereld verkeert. On danks dit alles handhaafde hy de pre tentie van het Geref.-zyn, in alle oot moed, maar zonder enige aarzeling. Des middags sprak ds G. v. Duinen van Wassenaar over: „Waarachtig dis cipelschap". Hy wees erop, dat men daarover het meest effectief en vrucht baar handelen kan, ais men het stelt en ziet i.v.m. het Genadeverbond. Het discipelschap is voorts ook de volle rea lisering van dit Verbond. Het vraagt van ons het stellen "van de bewuste bonds- daad, het vraagt de daad des geloofs en der bekering. Tenslotte sprak ds G. Schrovenwever van Scheemda een opwekkend woord. O.m. verklaarde hy, dat de invloed der Geref. Kerken over de landsgrenzen heen reikt. Veel sterker zal de Calv, ge- dachtenwereld in Duitsland moeten doordringen en er moeten Geref. theol. werken in de Duitse taal verschynen. Prof. Bavinck sprak een kort slot woord. Jaarvergadering Assurantie vereniging „Helpt Elkander". Dezer dagen werd te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de assu rantiever. „Helpt Elkander", gevestigd te Serooskerke (W.), o.l.v. de vice-voor zitter, de heer D. Gideonse, die aller eerst de overleden voorzitter, wyien de heer C. Polderman en de overleden com missaris, de heer J. Geschiere, hei'dacht. De voorzitter deelde mede, dat wegens de zeer verhoogde kosten sinds 1950 voor aanleg van bliksemafleiders op schuren, het bestuur besloot financiële steun te verlenen tot het maximum be drag als voorheen, mits de eigenaars be reid zyn de meerdere kosten per schuur, boven die van 1950, voor eigen rekening nemen. Voorts werd medegedeeld, dat leden, die meer vee bezitten dan oorspronke lijk in de verzekering is opgegeven, moeilykheden kunnen hebben by ev. uit keringen, in het byzonder bij bliksem inslag. Uit de jaarrekening bleek, dat een winst is gemaakt van f 2497.07. Het ledental bedroeg 2274 en het ver zekerd kapitaal f 27.433.689. Tot bestuurslid werd herkozen de heer L. Corré en gekozen de heer Johs. Kodde Az. te Biggekerke. Tot commissarissen werden herkozen de heren A. van Dis, A. de Lange, C. de Nood en H. M. v. d. Putte en voor het ressort Meliskerke, Biggekerke de heer J. Koene te Meliskerke. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Nog maar enkele wedstrijden moeten voor de competitie gespeeld worden. In de periode tussen beide competities hebben vele verenigingen nederlaag- wedstryden georganiseerd, welke reeds zyn begonnen. 's-H. Arendskerke krijgen. Koudekerke gaat naar Kamper land en zal wel met de volle buit naar huis kunnen. Promotiewedstrijd IISerooskerke I. 2e KLASSE B. Kloetinge IIVeere II; Kapelle IIBevelanders II. De kampioenen van Kloetinge zullen hun laatste wedstrijd tegen Veere zeer zeker niet willen verliezen. De reserves van de Bevelanders gaan naar Kapelle op bezoek. Het zal hen niet meevallen de volle buit binnen te halen. 2e KLASSE C. V.C.K. II—V.S.C. I. De reserves van Koudekerke hebben zich de laatste weken zeer goed geweerd enzullen ook tegen Vrouwenpolder hun tegenstanders weinig kans geven. 2e KLASSE E. Hoek IIZaamslag II. De reeds eerder afgelaste wedstrijd zal dan waarschynlyk in Hoek toch doorgaan. Onze verwachtingen zyn niet veranderd. Nederlaag-wedstryden. Hoek ITer- neuzen H; Nieuwdorp ILewed. Boys I; Nieuwdorp IILewed. Boys H; Cort- gene IIKats I; Bevelanders I-V.C.K. I. Het zal voor Hoek niet meevallen de reserves van Terneuzen met een neder laag naar huis te zenden. Nieuwdorp zal het ongetwyfeld beter doen en de Boys van Lewedorp lopen de kans zelf te ver liezen. Na hun nederlaag tegen de com binatie van Colynsplaat zal Cortgene het tegen Kats wel wat gemakkelyker (Ingez. mededeling, advert.) VOETBAL. Programma Zomeravondvoetbal, Middelburg: Maandag: S.V.Z.D.V.V.; Pingelaars P.Z.C. Dinsdag: CombinatieBoele en Van Eesteren. Woensdag: P.G.Z.—E.M.V.V.V. Donderdag: Z.C.F.Focus; Heide- myVitrite. Vrijdag: VictoriaOlympia. Vlissingen Vrijdag 25 Mei: Belgisch Loodswezen S.G.V. Zaterdag 26 Mei: V.A.W.—V.S.T.j BakkersDe Uiterton. Vrydag 1 Juni: Belgisch Loodswe zenP.T.T. Zaterdag 2 Juni: De UitertonVliss. Veteranen; V.S.T.Bakkers.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5