Glorierijk besluit van „Haak~In"-actie x ruim 2,6 millioen* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op de laatste avond kwam nog een dikke 280.000*binnen. Geen bevestiging van vredes- geruchten* Uitstel van executie voor gevangenen te Landsberg* A'i k SNIPPER NIEUWS1 Candidaat-notaris tc 's-Gravenhage aangehouden. In Korea gesneuveld. Overste G* H* van Helden gaat Zeeland verlaten* Architecten houden voorjaars vergadering te Middelburg* Diesel greep auto. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen' Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1873 VRIJDAG 25 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post J" 4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.33 u., onder 19.42 u. Maan op 1.19 u., onder 10.01 u. Hoogwater op Zaterdag 26 Mei: Vlissingen: 5.47 u., 2.12 m., 18.12 u. 1.85 m. Terneuzen: 6.18 u. 2.30 m., 18.44 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.34 u. 1.77 m., 20.02 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.18 u. 1.53 m., 19.40 u. 1.26 m. ONTROEREND FEEST IN AMSTERDAMS CONCERTGEBOUW. In reddingboeien, klompen, handgranaten, in schillenzakken en in actetassen stroomde gisteravond het geld binnen, bjj tienduizenden, In een schier nimmer aflatende stroom, in de handen van Johan Bodegraven, die de dag van zijn leven beleefde op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw, waarop de ogen en oren van een groot deel van het Nederlandse volk waren gericht. Want hier toch zou de „Haak-In"-actie van de N.C.R.V., de actie, die begon als een pretentieloos mierofoonspel met als hoogste verwachting de aankoop som van een gram radium en die eindigde in een nationale manifestatie van eenheid tegen de gevreesde volksziekte, de kanker, haar glorierijk besfluit vinden. Bodegraven kreeg portret van Prinses Wilhelmina. Uit alle delen van het land waren ze gekomen. Eenvoudige boeren uit Zee land, eilandbewoners van Terschelling en Vlieland, sebillenophalers uit Am sterdam, deurwaarders en verzekerings agenten, koffiehandelaren en militairen en met zich droegen zij de bankbiljet ten en de cheques, die op een enkele avond als „toegift" een dikke 280.000 gulden zouden voegen bij het reeds meer dan respectabele bedrag, dat de „Haak- Ih"-actie heeft vermogen te vergaren voor het Koningin WUhelminafonds. Het was, zoals Prinses Wilhelmina het zelde In een boodschap, die op deze avond werd voorgelezen door haar par ticulier secretaresse, mej. J. G. M. M. Geldens: „Het heeft mij getroffen dat er in ons vaderland een grote liefde is voor de medemens, vooral voor hen, die ziek en lijdend zijn". Het was, zoals mr Arn. J. d' Ailly, de voorzitter van het Koningin Wilheimi- na-fonds het zei: „Het Nederlandse volk heeft nog zelden een dergelijke eenheid opgebracht. De snaar, die de N.C.R.V. heeft aangeroerd, heeft door geklonken tot In alle harten". Het was werkelijk een ontroerend ogenblik op deze gedenkwaardige avond, toen twee kinderen van de Christelijke kleuterschool te Utrecht, waar Johan Bodegraven zelf in zijn jeugd enkele ja ren heeft doorgebracht, een door kin deren geheel zelfstandige bijeengebrach te som van f 20.146,56 kwamen over dragen. De kettingverkoop van het poppen huis van een 17-jarig meisje verrijkte het fonds met niet minder dan f 19.369. Een firma stelde haar voor deze on baatzuchtige gift rijkelijk schadeloos door haar een televisietoestel aan te bieden. Zestig telegrammen kwamen er gis teravond binnen en daarmede toezeg gingen voor een bedrag van dertigdui zend gulden. Kortom, de duizenden, die de zaal tot de laatste stoel bevolkten, kregen de indruk, dat hier minister Lleftineks millioennota werd voorgele zen in plaats van de uitkomsten van een liefdadigheidsactie, die was ingeleid door enige simpele woorden via de mi crofoon. Op de lessenaar van Johan Bodegra ven zal zijn leven lang het aandenken staan van deze weergaloze door hem gelelde campagne: Het portret van Prinses Wilhelmina in zilveren lijst, dat de Prinses hem deze avond als stoffe lijk bewijs van haar waardering deed uitreiken. Mr A. B. Roosjen, de voorzitter van de N.C.R.V., leidde deze avond in. „We danken God, dat Hij dit in de harten der Nederlanders heeft mogen werpen", aldus de heer Roosjen, die mededeelde, dat door het thans ver gaarde bedrag onder meer kan worden aangeschaft een hoogvoltage-apparaat, dat een half millioen gulden kost. Toen trippelden kabouters en elfjes, welke laatsten getooid waren met de provinciewapens het podium op en ont vouwden zij hun parasols een voor een. (T De „Haak-In"-actie van de N.C.R. V. ten bate van de kankerbestrijding in ons land, heeft een totaal bedrag van f 2.626.589,91 opgeleverd. Dit werd gisteravond medegedeeld tij dens de sluitingsavond van de „Haak- In"-actie, die in een stampvol Con certgebouw te Amsterdam werd ge houden. JJ derd, die tezamen het eindbedrag van de „Haak-In"-actie vormden. N.C.R.V.: „EERSTE ERELID". Met een reusachtige oorkonde droeg mr Roosjen dit fenomenale bedrag over aan de voorzitter van het Koningin Wil helminafonds, mr Arn. J. d' Ailly, de Amsterdamse burgemeester. Het was reeds laat, toen de avond ten einde liep en de voorzitter van de vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds" mededdeelde, dat de N.C.R.V. is benoemd tot eerste erelid van deze ver eniging en gouden speldjes uitreikte aan hen, die deze actie tot zo'n doorslaand succes hebben gemaakt. Om kwart voor twaalf was het Con certgebouw leeggestroomd, doch in de hoofden van de duizenden, die deze avond hadden bijgewoond en de tien duizenden, die haar hadden gevolgd door de luidsprekers In de huiskamer, klon ken nog de laatste woorden na uit de boodschap van Prinses Wilhelmina: „Ik hoop, dat u allen het werk voor de be strijding van de kanker zult bljjvcn Op de parasols waren de cijfers geschil- steunen, met heel uw hart" DE 38ste BREEDTEGRAAD OVERSCHREDEN. Reuters correspondent bij de Verenig de Naties, Michael Fry, schrijft: „Men is in kringen der Verenigde Naties al gemeen van gevoelen dat de Koreaanse oorlog mogelijk spoedig door onderhan delingen zou kunnen worden beëindigd. Dit „gevoelen" kon echter van geen enkele officiële of seml-officiële zijde worden bevestigd. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie en ook andere woordvoer ders ontkenden met stelligheid dat er enige waarheid zou schuilen in de be richten, voigens welke de Sovjet-Unie, via een „particulier" in een niet nader genoemd land, zou hebben doen mede delen bereid te zijn deel te nemen aan onderhandelingen om het Koreaanse ge schil te beëindigen. Niettemin blijft men in kringen der Besluit viel twee uur voor de terechtstelling. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevolen de exe cutie van de zeven oorlogsmisdadigers te Landsberg tot nader order op te schorten. Het bevel kwam nog geen twee uur voordat de veroordeelden zouden worden opgehangen. Aan dit bevel was een besluit van een rechter van het Amerikaanse dlstricts- gerechtshof te Washington, Walter Bastlan, voorafgegaan, inhoudende, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland niet gerechtigd zijn de executies te bevelen. Bastian zal Zaterdag officieel een nieuw beroep om het leven der veroor deelden te sparen in overweging nemen. De West-Duitse vice-kanselier, Blü- cher verzocht gisteren de opperbevel hebber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, Thomas Handy, om uitstel. De gevangenis waar de zeven ter dood veroordeelden verblijven, wordt sedert gistermorgen streng bewaakt. Op alle wegen, die naar de gevangenis leiden, staan militaire wachtposten en patrouil les in jeeps. De vrouwen van de veroordeelden hebben gistermorgen hun mannen kun nen bezoeken. Onder de zeven veroordeelden bevon den zich de voormalige S.S.-brigade- generaal Otto Ohlendorf, en de voorma lige leider van de economische en be- heersafdeling van de S.S., Oswald Pohl. Zij zijn veroordeeld wegens hun leidende rol bij het uitvoeren van massa-execu ties gedurende de veldtocht in Rusland. De terechtstelling zou om 1 minuut na middernacht beginnen, zo deelden familieleden van de ter dood veroor deelden gisteravond mee, toen zij de gevangenis verlieten. De echtgenote van de vroegere S.S.- generaal Pohl toonde een grote kalmte, evenals de echtgenote van Ohlendorf. De andere vrouwen snikten. In zijn telegram aan generaal Handy zei Blücher, dat het West-Duitse rechts gevoel, dat onder het Nazi-regime zo zeer geschokt was, niet kon worden hersteld door terechtstellingen, tenzij de grootte van de schuld was vastge steld. Tot op heden was men van oordeel, dat de West-Duitse leiders zich bij het Lt van de veroordeelden hadden neer gelegd. Juridische deskundigen te Washing- PAS OP VOOR DE COLORADOKEVER! Op een groot aantal plaatsen in ons land worden thans coloradokevers op het jonge aardappelgewas waargeno men. Bij stijging van de temperatuur zal het aantal zeker nog in belangrijke mate toenemen. Bovendien kunnen bij warm weer bij zuidelijke tot oostelijke winden vluchten kevers uit het buitenland bin nenvallen. Voor bestrijding op grote schaal is het nog te vroeg. Hiermede kan beter worden gewacht tot de eerste larven er zijn. Veie aardappeltelers in ons land zijn reeds attent op het gevaar van de coloradokever. Zij inspecteren regelmatig het aardappelgewas. ton voorspellen, dat de nieuwe stappen een uitstel der executies tot minstens de herfst tot gevolg zuilen hebben. j i i In de Tweede Kamer is gisteren het wetsontwerp Autovervoer Goederen z. h.s. goedgekeurd. Des avonds begon men met de behandeling van het wetsont werp betreffende de voorzieningen in het bestuur van de gemeente Finster- wolde. Z.KH, Prins Bernhard begon gisteren in Groningen een tweedaagse tocht door die provincie, teneinde zich te laten voorlichten over de economi sche en sociale problemen. Bij graaf werkzaamheden in Amsterdam-Noord hebben arbeiders op 60 cm diepte in de grond beenderen aangetroffen van een lijk dat daar enige jaren geleden moet zijn begraven. De politie denkt aan misdaad want in het schedeldak bevindt zich een groot gat. Bij de sluiswerken van het AmsterdamRijn kanaal te Tiel is gisteren een 34-jarige arbeider uit Batenburg bij het doorste ken van een dam, door het water mee gesleurd en verdronken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. De Chr. Bond van Kapperspersoneel houdt op 28 Juni te Utrecht in het ge bouw voor Chr. Sociale belangen zijn vierde jaarvergadering. Naar het A. N.P. in doorgaans welingelichte land- bouwkringen verneemt zal de prijs van baconvarkens geleidelijk verhoogd wor den tot f 2,38 per kilo geslacht gewicht. Deze verhoging, die naar vernomen wordt, door de minister van Landbouw is goedgekeurd, is gebaseerd op de ho gere productieprijs ais gevolg van de prijsstijgingen van het krachtvoer. In Helvoirt is gisteren een grote klompen- fabriek afgebrand. De schade bedraagt f 25.000. De schrijver G. K. van het Reve heeft een verzoek tot vervolging ingediend van de staatssecretaris van O., K. en W., mr Cals. Deze zou in het Muiderslot bij de uitreiking van de P. C. Hooftprijs enkele voor Het Reve bele digende uitlatingen gedaan hebben. Een „Steun aan MacArthur-comité" huurde de Carnegie-hall te New-York af voor een vergadering. Het kostte 900 dollar. Er kwamen 39 mensen. De Belgische dagbladen zullen met ingang van 1 Juni 2 franc gaan kosten, een ver hoging in prijs van 25 centimes. Blücher, dat het West-Duitse rechts- Verenigde Naties volhouden dat moge lijk spoedig het tijdstip daar zal zijn dat het communistisch China de Verenigde Naties een aanbod tot staking der vij andelijkheden en het openen van be sprekingen zal moeten doen. Men vermoedt dat een- dergelijk vo5r- stel zou zijn gebaseerd op een staking der vijandelijkheden, met de 38ste breedtegraad als demarcatielijn. Inmiddels wordt in froniberichten ge meld, dat de verbonden troepen Don derdag in Oost-Korea de S8ste breete- graad hebben overschreden. Verdacht van fraude. Na een onderzoek door de Haagse po litie en de Rijkspolitie is ingesloten en voorgeleid de 47-jarige candidaat-no taris uit Scheveningen E. L. M. P. Hjj wordt van ernstige fraude ver dacht ten nadele van personen, wier vermogen hij beheerde. P. zou zijn slachtoffers met zorg hebben uitgeko zen. Het betreft hier' twee dames in ruste en een kleine zakenman, die door P. voor een bedrag van f 10.000 zouden zijn benadeeld. Het notariskantoor, waar P. werk zaam was, staat geheel buiten deze af faire, daar de benadeelden privé cliën ten van hem waren. P. werd aangehou den, toen aangifte was gedaan op ver moeden van wanbeheer. Aan één der benadeelden had hij ver klaard de rente niet te kunnen betalen, omdat hij dit geld aan de belasting had betaald. P., die er 4 auto's op na hield, heeft bekend. De gepleegde fraude heeft hij in de loop van een jaar begaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie op 17 Mei 1951 in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse L. C. Kemper, afkomstig uit Schiedam. De naaste familieleden zijn ingelicht. De soldaat Kemper werd 6 Maart 1926 geboren. Hij was ongehuwd. Hij diende als dienstplichtige soldaat bij het derde regiment infanterie. HOE ZIT DAT NU MET RICHTER? De atoomgeleerde, Ronald Richter, die volgens een krantenbericht uit Rio de Janeiro gearresteerd zon zjjn, zal heden ter gelegenheid van de natio nale dag van Argentinië 24 uur achter een werken by wjjze van eerbetoon aan president Peron en zjjn echtgenote, al dus maakt de persdienst van Peron of ficieel bekend. Richter wordt in dit communiqué van Perons persdienst „directeur van de Na tionale laboratoria voor atoomenergie op het eiland Huemul" genoemd. Waar nemers te Buenos Aires beschouwen dit als een officieel antwoord op het be richt van het Braziliaanse blad, dat Ar gentijnse legerdeskundigen Richter een „zwendelaar" noemden en zijn ontdek kingen niets anders dan „kolossale bluf". Krankzinnige moordenaar in Marokko gearresteerd. Mohammed Tademalit, de krankzin nige Moor, waarvan men aanneemt, dat hij in de afgelopen twee weken acht Europeanen heeft vermoord, is Woens dag door de politie gearresteerd. Tade malit heeft bekend de acht moorden te hebben bedreven. Aan zijn vervolging is deelgenomen door 12.000 man politie, Marokkaanse troepen en leden van het Franse Vreemdelingenlegioen. Nog 19 pokkenpatiënten in Tilburg Ook Woensdag werd in Tilburg geen nieuw geval van pokken geconstateerd. Er werden eergisteren drie personen uit quarantaine ontslagen. Het aantal ge- isoleerden bedraagt nu nog 35. In het ziekenhuis worden thans nog 19 pokkenpatiënten verpleegd. De toe stand van allen is gunstig, INCIDENT AAN ISRAËLISCHE GRENS. Donderdag hebben Transjordaanse kringen medegedeeld, dat Woensdag twee Israëlische peletons, ondersteund door pantserwagens, de grens bij het dorp Idna, ten westen van Hebron, heb ben overschreden. De nationale garde en Arabische legionnaires hebben de aanval afgeslagen. ARRESTATIE TE DJAKARTA. Op last van de procureur-generaal van Indonesië is gearresteerd de voorzitter van de z.g. prioriteitecommissie voor motorvoertuigen, ir Abdoel Kader. Dit geschiedde n.o.v. een aantal afgelegde getuigenissen. In de woning van ver dachte en in die van zijn secretaris wer den grote bedragen in contant geld en compromitterende stukken gevonden. VILLA VAN MENGELBERG VACANTIEOORD VOOR MUSICI. Dr Willem Hengelberg heeft bij tes tamentaire beschikking zijn villa Zuort (Engadin) in Zwitserland en de daarbij behorende boerderijen en gronden be stemd tot internationaal vacantie- en herstellingsoord voor musici. Leden van het Amsterdamse Concertgebouworkest genieten voorrang als het aantal gega digden dat der beschikbare plaatsen overtreft. Minder staal, blik en steenkool uit Engeland. De zojuist gesloten nieuwe Brits- Nederlandse handelsovereenkomst zal tot gevolg hebben, dat Nederland aan zienlijk kleinere hoeveelheden staal, blik en steenkool uit Engeland zal ontvan gen, Nederland zal o.m. kaas, eieren en boter naar Engeland uitvoeren. Ander zijds zal Nederland uit Engeland o.m. ontvangen auto's en motorrijwielen. Nederlandse marinevliegers in Amerika. Vijftien leden van het personeel van de marineluchtvaartdienst vertoeven sinds begin Mei op de „Willow Grove" een marine vliegbasis in de omgeving van Philadelphia. Zij worden daar geoefend op de Lock heed „Ventura" lichte bommenwerper, om daarna de voor Nederland bestem de Lockheed „Harpoon" vliegtuigen over te vliegen en het personeel van de M.L.D. in Nederland met deze toestellen vertrouwd te maken. De eerste zes „Harpoon" vliegtuigen van de M.L.D. zullen vermoedelijk eind volgende maand naar ons land worden overgevlogen. De vlucht zal worden ge maakt onder leiding van schout bij nacht vlieger H. Schaper, vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst Twee Nederlandse Meteorstraaljagers van de vliegbasis Twentlie zijn in de buurt van het Duitse plaatsje Stadtlohn (in West-Duitsland) mat elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden vol komen vernield; de beide piloten verloren bij dit ongeval het leven. Over een groot oppervlak is de grond bezaaid met brokstukken. Kapitein W. H. van Ballegoyen de Jong zijn opvolger. De commandant van de Rijkspolitie in het district Middelburg', omvattend de provincie Zeeland, overste G. H. van Helden, Is m.i.v. I Juni a.s. benoemd tot commandant van liet Gewest Gro ningen der Rijkspolitie, omvattend de provincies Groningen, Friesland en Drente. Tot z\jn opvolger is benoemd de officier der Rijkspolitie le klas, ka pitein W. H. van Ballegoyen de Jong, verbonden aan de stat van de geweste lijke commandant der Rijkspolitie te 's-Gravenhage. Overste van Helden kwam op 1 Maart 1947 naar Zeeland. Hij was toen majoor. Op 1 Juni van het vorige jaar volgde zijn benoeming tot overste en t.g.v. de verjaardag van de Koningin werd hij dit jaar benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Overste van Helden, die zijn loopbaan bij de politie aanving in 1924 en gerui me tüd werkzaam was bij de Rijks vreemdelingendienst, heeft zich in de jaren van zijn verblijf in Zeeland niet alleen doen kennen als een uitstekend politieman, die van zijn corps een mo delcorps wist te maken, doch tevens als een rechtschapen en humaan mens, die steeds voor ogen hield, dat hij en zijn mannen er voor het publiek waren. Zeeland ziet hem node vertrekken. DE NIEUWE COMMANDANT. Zijn opvolger, kapitein van Balle goyen de Jong, is 36 jaar (19 Juni 1914). Hij is de zoon van de in 1949 overleden gemeente-secretaris van Goes, wijlen de heer J. I. van Ballegoyen de Jong. Hij werd in Schoonhoven geboren, doch heeft bijna zijn gehele jeugd in Zeeland doorgebracht. 0.m. bezocht hij de Handelsschool te Middelburg. Zijn opleiding als politieman ontving hij op de Politieschool te Hilversum. Nadat hij enige tijd bij de politie te Britse parachutisten naar Midden-Oosten? Duizend man van de geconsigneerde Britse parachutisten zijn met 72 uur in schepingsverlof naar huis gegaan, de anderen zullen later gaan, zo meldt de „Daily Herald". De mannen weten niet, waarheen zij na het verlof zullen vertrekken. Zjj heb ben kakhi-uniformen gekregen, zoals die gewoonlijk ln het Midden-Oosten worden gedragen en men had hun ver teld, dat „zjj bruine knieën zouden krij gen", aldus de „Daily Herald". De Franse Nationale Vergadering heeft een nieuwe begroting voor 1951 aanvaard. De stemverhouding was 182 tegen 181. Herbouw» en woningbouwproblemen. Ontvangst door gemeentebestuur. Een groot aantal Nederlandse architecten, verenigd in hun Bond, de B.N.A., is gisteren naar Middelburg gekomen, waar ze vandaag hun voorjaarsverga dering zullen houden. De talrijke deelnemers aan dit congres, werden gister middag door het gemeentebestuur van Middelburg in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen, terwijl des avonds een Zeeuwse avond werd aangeboden door de kring Zeeland van de Bond. Vandaag zullen de dames der architecten een rijtoer door Zuid-Beveland maken, terwijl het gezelschap om half vijf door het Provinciaal Bestuur in de Statenzaal zal worden ontvangen. De burgemeester verwelkomde de stad zal moeten gebeuren. Zal men het deelnemers in de burgerzaal en sprak er zijn vreugde over uit, dat het archi tectencongres in het herbouwende Mid delburg wordt gehouden. OUDE BINNENSTAD. Noch het herbouw-, noch het woning- bouwprobleem wilde spr. nu aan de orde stellen, doch n.a.v. een kortgeleden door een Rotterdamse architect te Amster dam gehouden rede, besprak hjj het pro bleem van de oude niet getroffen bin nenstad. De oude stad voldoet niet meer aan de eisen, die men tegenwoordig op gebied van woningbouw en verkeer stelt. Wanneer er geen woningnood was, zou niemand deze woningen begeren.. We zullen nu reeds moeten bedenken, zo zei spr., wat er straks met de oude geld, dat voor woningbouw wordt uit getrokken, moeten besteden voor een betere Inrichting van de oude woningen of moet men het oude stadsdeel maar geheel afbreken? De eerbied voor het oude en schone verbiedt ons het laatste, aldus besloot mr Bolkestein. Hij sprak hierna nog de hoop uit, dat men goede dagen in Middelburg zou hebben en dat men met belangstelling en een critische blik de stad zou bekijken. Tenslotte wees mr Bolkestein er op, dat bij de herbouw van de binnenstad is geëxperimenteerd, doch dat veel schoons is blijven bestaan en er ook veel schoons aan de stad is toegevoegd. EERST DE WEDEROPBOUW. De voorzitter van de B.N.A., ir A. J. v. d. Steur, zei in zijn antwoord, dat men ieder jaar een voorjaarsvergadering houdt in een centrum buiten Amster dam, waarbij men ook de buitengewes ten niet wil vergeten. Hq zei de ont vangst in dit voor Nederland zo be langrijke gebouw zeer op prijs te stel len en hij sprak zijn waardering uit voor de herbouw van de stad. Mr Bol kestein antwoordend op wat hjj zei over de oude stad, zei ir v. d. Steur, dat dit vraagstuk niet van eerste urgentie is. Het probleem van de voltooiing van de wederopbouw en de woningbouw vragen momenteel onze aandacht.. Ir A. v. d. Steur, een broer van de voorzitter en de wederopbouwarchitect van het stadhuis, gaf een uiteenzetting van deze herbouw, alsmede van de in aanbouw zijnde vleugels, die vervolgens werden bezichtigd. ZEEUWSE AVOND. Des avonds bood de kring Zeeland de deelnemers der algemene vergadering in het Schuttershof te Middelburg een Zeeuwse avond aan met cabaret en zang. In een geestige toespraak bood de kringvoorzitter, ir H. de Lussanet de la Sablonière, de bondsvoorzitter, ir v. d. Steur, de zilveren medaille aan beho rende tot de Orde van Oranje-Nassau, hem toegekend voor zijn werk voor de B.N.A. De heer v. d. Steur sprak een kort woord van dank. Boekhandel van Benthem en Jutting heeft ter gelegenheid van dit congres een expositie ingericht. Het is een goede tentoonstelling, die de architecten zeker zal interesseren. Soest gevolontaird had, werd hij tot in specteur van politie te Vlissingen be noemd. Hij was hier werkzaam van Mei 1938 tot Maart 1942. Daarbij ging hij over naar het bureau van de gevol machtigde van de Nederlandse politie, het zgn. politie-directoraat, doch enige tijd later nam hij om principiële rede nen ontslag. Na de bevrijding keerde hij bij de Rijkspolitie terug en werd werkzaam bij de staf van de gewestelijke comman dant te 's-Gravenhage. Dienstregeling op de Zeeuwse lijn raakte in de war. Een treinongeval gelukkig zonder dodelijke gevolgen heeft gisteravond de dienstregeling op de Zeeuwse lijn in de war gebraeht. Omstreeks half tien is, bij de over weg No. 17, tussen Woensdrecht en Ril- land-Bath, een auto door de diesel, die om 21.19 uit Bergen op Zoom vertrekt, gegrepen en totaal vernield. Daar ook de diesel beschadigd was, moest deze naar Bergen op Zoom terugkeren, zodat de verbindingen niet meer klopten. De onfortuinlijke bestuurder van de auto, was de architect J. Bax uit Hoo- gerheide. Op weg naar huis, dacht deze met zijn nieuwe wagen, een Vauxhal), best langs een binnenweg te kunnen rij den en stak daartoe genoemde onbe waakte overweg over. Hij kwam echter terecht op een doodlopend weggetje en heeft toen getracht met zijn wagen, achteruit rijdend, de overgang weer te passeren. Daarbij raakte hij echter van de weg af en met de wielen tussen de rails. Juist toen hij hulp wilde gaan ha len, naderde de diesel in de verte. De man, rende, ln paniek, het voortijlende monster tegemoet, zwaaiend met een zakdoek. De machinist zag in het don ker zijn noodsein niet en reed de auto in flarden. De wagen werd 400 meter meegesleurd en toen van de dijk ge worpen. De diesel keerde terug naar Bergen op Zoom waar de reizigers voor Zeeland nu twee uur moesten wachten. Met de storing werd echter rekening gehouden, zodat de bussen aan de stations toch aansluiting gaven. Ook voor de reizigers naar Holland, werd het wat later. De heer J. J, de Keijzer te Souburg overleden. Te Oost- en West-Souburg is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden de heer J. J. de Keijzer, oud-burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke. Wijlen de heer De Keijzer werd op 17 Februari 1874 te Schoondijke gebo ren. Bij K.B. van 27 Juli 1917 werd hij benoemd tot burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke. Hij diende deze gemeenten tot aan zijn pensioen gerechtigde leeftijd, 1 Maart 1939. In beide gemeenten was wijlen de heer De Keijzer tevens ambtenaar van de bur gerlijke stand. Hij woonde in Grijps kerke. Met alle krachten heeft hij de belan gen van de hem toevertrouwde gemeen ten gediend. Hij was een burgervader in de goede zin des woords. Veel ls onder zijn leiding tot stand gekomen, o.a. de electriciteitsvoorziening, weg verhardingen enz. In de omgang was hij zeer eenvoudig. Hij zocht nimmer zichzelf, maar steeds het beste voor zijn gemeentenaren. Een hoogstaand mens, zo vernamen wij van hen die hem ken den, die niet door allen begrepen werd en door vele ziekten werd getroffen, zo dat hij meermalen zich niet kon geven aan zijn taak, zoals hij dat wilde. Hij was bovenal een christen in de praktijk van het leven, die zich nimmer schaam de uit te komen voor de eer en de naam van zijn hemelse Koning. 1 ingez. mededeling, adv.) ZOUDEN»1- MEEHEME* DE BILT ZEGT: Vrij warm. Veranderlijke bewolking met plaat selijk onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke rich tingen. Vrij warm weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1