de Beste Bromfiets f (239 kost de Üerini. AS&E& 4*Ylieuwó uit dromncie de bupe ADArtSON Harfewesis van bruid in vervulling Nederlandsche gewonden keren uit Korea naar huis terug Betalingspositie nam in 1950 ongunstige wending HIER de parel der dranken „Vrije schop 1" Walcheren Zuid-Beveland Schouwen-Duiveland. Donderdag 2d Mel 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze correspondent Alfred van Sprang). YOKOHAMA, IS Mei 1951. iy~lE-EN-TWINTIG MILIÏA1KEN van het Nederlandse bataljon In Korea zijn vanmorgen met het Amerikaanse troepenschip „General Mc Kae" van Japan naar Europa vertrokken. Het zjjn zieken en gewonden, die voor verdere dienst afgekeurd zijn. „General McRae" met 23 man vertrokken De namen van de thuisvaarders zijn: sold. J. Abels (Arlo, Dr.), sold. W. Haxe (Enschedé), sold. W. H. Post, korp. M. B. W. Reuter, sold. J. H. Bronius (Utrecht), korp. H. J. M. Goossens ('s-Hertogenboseh), sold. H. J. Swart (Rotterdam), sold. J. Woudsma (Hilver sum), sold. H. W. van Leeuwen (Huls berg), sold. J. D. Kruys (Schiedam), sold. J. P. Stijvers (Amsterdam), korp. W. M. E. Vonderen (Grave), sergt. C. J. Hagers (Amsterdam), korp. J. C. Kamp- meindert (Amsterdam), sergt. J. J. Seeuwen (Den Haag), sergt. W. A. Snoeys (Nieuw Vennep), sergt. J. F. A. M. Petit (Breda), sold. A. Frederiksen (Putten), sergt. C. Kruyf (Rotterdam), korp. B. Visser (Gaanderen), sold. F. Plomp (Delft), sergt. A. G. Wagner ('t Gooi) en sold. J_ Deeder (Sittard). Pater M. van Straelen (een In Tokio woonachtige priester) maakt de reis als aalmoezenier mee. Een aantal van de bedlegerige patiën ten is gedurende de laatste dagen van het verblijf in Tokio in de gelegenheid geweest per auto de stad te bezichtigen. Zij waren rechtstreeks van Korea naar het hospitaal gekomen. In gezelschap van de Nederlandse verbindingsofficier, kapitein W. van der Veer en de beide in Tokio werkzame Nederlandse verpleeg sters, de zusters Koopman en Van der Plas, hebben zij een rondrit langs de voornaamste bezienswaardigheden ge maakt. Vrijdagmiddag heeft de commandant van het Nederlandse bataljon, luitenant kolonel W. D. H. Eekhout, de gewonden in de verschillende hospitalen in Tokio bezocht. Bij die gelegenheid heeft hij ook een bezoek gebracht aan de com mandant van het Belgische bataljon, die met brandwonden aan hand en been hier verpleegd wordt. Verscheidenen van de gewonden vin den het spijtig naar Nederland terug te moeten keren. Zij waren liever bij het bataljon gebleven. Enkelen willen na herstel proberen opnieuw uitgezonden te v/orden. Het merendeel ls echter blij thuis te varen. Ze hebben meer dan ge noeg van Korea en van het eentonige leven in een militair hospitaal. Ver scheidenen zullen echter in Nederland weer in een hospitaal opgenomen moe ten worden om een verdere behandeling te ondergaan. De „General Mc Rae" maakt de reis van Yokohama via Istanboel en Piraeus met Nederlandse, Belgische, Griekse en Turkse militairen aan boord. Het ligt in de bedoeling om de Nederlanders van Marseille per vliegtuig of trein naar Nederland over te brengen. In de hospitalen In Tokio bevindt rich thans nog één patiënt, die voor afvoer naar Nederland in aanmerking komt, namelijk korp. A. Noordegraaf uit Rot terdam. In verband met een operatie vertrekt hij met een latere gelegenheid. De andere patiënten zijn zieken en ge wonden, die mettertijd weer naar Korea zullen kunnen terugkeren. (Ingez. mededeling, adv.) (Ingez. mededeling, advert.) Welke tandpasta Natuurlijk de besteIVOROL De deviezennota. Hulp van Amerika en eigen inspanning en offers onmisbaar Zoals in de laatste jaren gebruikelyk is geworden heaft de regering ook dit Jaar weer een nota aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zjj een beeld geeft van de Nederlandse devlezenpositie. In de inleiding van deze nota wordt geconstateerd, dat de aanvankelyk gun stige ontwikkeling sinds medio 1950 een ongunstige wending heeft genomen als gevolg van de economische weerslag op de internationale politieke gebeur tenissen. De Nederlandse regering heeft zich op grond van de moeilijkheden, die thans de Nederlandse economie bedreigen, genoopt gezien, een economisch programma op t© stellen, dat tot doel heeft de bedreigde betaiingsbalanspositfte te beveiligen. De oplossing van het betalingsbalansprobleem zal opnieuw voor geruime tyd de financieel-economische politiek in sterke mate moeten beheersen (Ir.gez. mededeling, advert.) .'-"jNf Ook compleet te leveren. C. DE LEËÜW, Vlissingsestr. 39-41, MIDDELBURG. DEALER VOOR ZEELAND: TELEFOON 2923 - NA 6 UUR; TELEFOON 3204 en over de grenzen Onder voorzitterschap van prof. dr D. Dresden heeft de minister zonder por tefeuille, prof. Albregts, een brandstof- fencommissie in het leven geroepen, be staande uit werkgevers, werknemers en overheid. De taak dezer commissie is het uitwerken van voorstellen ten aan zien van een rationeel gebruik van brandstoffen. Nigel Sutton, voormalig Brits secre taris-generaal van de intergeallieerde organisatie voor herstelbetalingen te Brussel, is tot secretaris van de Atlan tische Raad benoemd. India heeft 400.000 ton graan in China aangekocht. Eerder heeft India 50.000 ton rijst in China gekocht. De leider der Franse communisten, Ducios, tevens lid der Franse nationale vergadering en 10 andere communisti sche volksvertegenwoordigers hebben medegedeeld de minister van financiën Faure een proces wegens laster te zul len aandoen. Zij zeggen dat Faure Zon dag j.l. op een politieke vergadering, sprekend over de communisten, zou heb ben gezegd: „In de Franse Nationale Vergadering zitten J.80 afgevaardigden, die daar niet Frankrijk, doch de Sowjet- Unie vertegenwoordigen". Moskou heeft medegedeeld, dat de grens tussen Polen en de Sowjet-Unie in de Oekraine en bij Lublin kleine cor recties zal ondergaan. België telde 31 December van het vorig jaar 8.653.653 inwoners, van wie 4.256.975 van het mannelijke, en 4.396.678 van het vrouwelijke geslacht. De Perzische premier Mossadeq heeft het parlementsgebouw, waar hij enige dagen uit veiligheidsoverwegingen heeft vertoefd, Maandagavond verlaten en hij is daar sindsdien niet teruggekeerd. Aangenomen wordt dat hij heimelijk naar zijn huis is gegaan. Het comité „Steunt MacArthur" had te New York de „Carnegie Hall", die 2760 mensen kan bevatten, gehuurd voor een vergadering, maar er kwamen slechts 39 personen opdagen. Bijna 150.000 Oost-Duitsers hebben in de afgelopen 28 maanden een toevlucht in West-Berlijn gezocht. Slechts de helft van hen kon doo de gemeentelijke auto riteiten worden geholpen, daar de finan ciële toestand van de stad niet toeliet allen te helpen. Ex-koning Peter van Joego-Slavië en ex-koningin Alexandra hebben, door de nood gedwongen, een betrekking aan vaard bij een New Yorkse publiciteits fiima. Peter gaat waarschijnlijk sport auto's aan de man brengen, Alexandra kleding ontwerpen. Anglo Iranian moet voortaan invoerrechten betalen. De Perzische ministerraad heeft een besluit uitgevaardigd volgens hetwelk de Anglo Iranian Oil Company voortaan invoerrechten zal moeten betalen voor alle goederen, die zij tot dusver vrij van invoerrechten mocht invoeren. De se cretaris van de nationalisatie-commissie voor olie raamde in October van het vo rig jaar de besparing voor de maat schappij door deze vrijstelling op 60 mil- üoen pond sterling per jaar. Internationale financiële deskundigen te Teheran verwachten binnenkort een financiële crisis. De regering heeft gro te schulden en tegenover de uitgaven staan weinig of geen inkomsten. Een oliebureau voor oorlogstijd? Naar uit welingelichte bron verluidt, zouden de Ver. Staten hun medeleden van het Atlantisch Pact de oprichting willen voorstellen van een oliebureau, dat in geval van oorlog de beschikbare vloeibare brandstoffen zou moeten ver delen. (Ingez. mededeling, advert.) Groen-brochure voor de jeugd. Door een comité uitgaande van de C.H.- en de A.R.-Kiesvereniging, de Ned. Herv. en de Geref. Schoolvereniging en de Chr. landbouwschool te Coevorden ter herdenking van Groen van Prinste- rer ls een brochure uitgegeven over deze Christenstaatsman speciaal bestemd voor de schooljeugd. Het boekje kost slechts f0.20 en kan onder toevoeging van dat bedrag aan postzegels worden besteld bij de heer M. Dijkstra, Kasteel 12, Coevorden. EUROPEES BETALINGSVERKEER. Wat de vrijmaking van de handel betreft wordt opgemerkt, dat naast belangrijke resultaten een duidelijk verschil van opvatting is gebleken tus sen aan de ene zijde bepaalde landen, die de liberalisatie meer zien in de opheffing van transferbelemmeringen alleen, en aan de andere zijde landen waaronder Nederland die meer baat hebben bij een liberalisatie van dienstentransacties, voor Nederland vooral op het gebied van het trans- '—rezen. Ten aanzien van dit probleem kon bij de gevoerde besprekingen tot dus ver geen bevredigende oplossing wor den verkregen. DE BENELUX. Over de ontwikkeling van het be talingsverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie vermeldt de nota o.m., dat het Nederlandse tekort grote zorgen baart wegens de moeilijkheden, die het op levert voor het sluiten van een econo mische unie. Onbeperkte inwissel baarheid der wederzijdse munten blijft hierdoor onmogelijk, terwijl deze juist moet worden beschouwd als de hoek steen van een volledige economische unie. HET DOLLARGEBIED. De ontwikkeling van het betalings verkeer met het dollargebied bespre kende wijst de regering er op, dat het dollarvraagstuk nog niets aan beteke nis heeft ingeboet. Het importprogramma uit de dollar- landen was reeds in 1950 sterk gere duceerd. Verdere Inkrimping stuit op grote bezwaren, aangezien de thans nog op het dollarprogramma voorko mende goederen onmisbaar zijn voor de Nederlandse economie. De uitzichten voor 1951 zyn der halve somber. Een verdere opvoering van het goederen- en dienstenverkeer met landen, die eventuele tekorten in het betalingsverkeer met Nederland in dollars kunnen afdekken, is een gebiedende eis. LANDBOUWPOLITIEK. T.a.v. de resultaten van de landbouw politiek, kan worden geconcludeerd, dat de lanbouw en ook de voedsel voorzieningsindustrie In positieve zin medewerken aan het in evenwicht brengen van de Nederlandse betalings balans. EVENWICHT EERSTE EIS. De regering wil niet verhelen, dat het uit de cijfers van de betalingsba lans sprekende beeld haar met ern stig» zorg voor de toekomst heeft ver vuld. De absolute grootte van het te dek ken tekort in 1950 was van een zo danige omvang, dat het streven naar 9en meer evenwichtige positie ten op- zichte van het buitenland een taak van eerst» urgentie moest worden geacht. D» perspectieven ten aanzien van de ontwikkeling van de Nederlandse economie hebben de regering genoopt tot een aantal maatregelen, welke er op zijn gericht, de binnenlandse civiele bestedingen in de consumptieve en de investeringssfeer te beperken. AMERIKA'S HULP NOG ONMISBAAR. Bij voortduring dient het streven er op gericht te zijn, de Nederlandse goud- en deviezenreserves op een zo danig peil te handhaven, dat daarme de steeds het hoofd kan worden ge boden aan niet voorziene tegenval lers. Dit is slechts te bereiken voor zover door de Verenigde Staten in het kader van de economische en militaire hulp verlening bijstand zal worden verleend. INSPANNING EN OFFERS. Het voorgaande overziende, kan de regering niet loochenen, dat de moei lijkheden op het stuk der deviezen- voorziening nog groot en de vooruit zichten in verschillende opzichten on zeker zyn. Een en ander mag echter geen aanleiding zijn tot defaitisme. Zoals in de jaren vóór 1950 de beta lingsbalans een tendentie tot geleidelijke verbetering vertoonde, zo ligt het ook nu, na de terugslag van het afgelopen jaar, binnen het bereik der mogelijkhe den de weg omhoog te hervinden. Aan twee onmisbare voorwaarden moet hier toe inmiddels worden voldaan. Ten eer ste zal de nationale productieve inspan ning met alle kracht verder moeten worden opgevoerd. In de tweede plaats zal ons volk zich bereid moeten tonen tot het brengen van offers, die de hui dige omstandigheden onvermijdelijk ma ken. De regering schroomt niet ook op deze plaats een beroep te doen op allen er toe mede te werken deze voorwaarde to doen vervullen. (Ingez. mededeling, adv.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel K.L.M. heeft zeven „sleepair"' machines. De K.L.M. beschikt thans over vijf Lockheed „Constellation" vliegtuigen, die binnen enkele uren kunnen wor den veranderd in „sleepair"-toestel- len. De normale cabine-inrichting van 40 tot 46 stoelen wordt dan gewijzigd in één met 30 „sleepairs" ligstoelen. Binnenkort zullen nog twee „Constel lations" voor dit doel inwendig zijn verbouwd. De K.L.M. zal op de dienst Amster dam—New York v.v. voortdurend drie „sleepairs" in gebruik hebben. K. Wouterse, 78 p.; 4. Beatrix van A. Francke Mz„ 77 p.; 5. Sophie van A. Francke Mz., 76 p.; 6. Starre van S. A. Abrahamse, 76 p.; 7. Emma van Jac. Gideonse, 761-2 p.; 8. Eeke van J. v. d. Bosse, 76 p.; 9. Irene van J. Buys, 75 p.; 10. Corrie van A. Francke Mz., 74 p.; 11. Lokke van J. KooleS. Kwekke- boom, 74 p.; 12. Alie van M. Gilde, 74 p. 2e kalfskoeien. 1. Tilly van J. Koole S. Kwekkeboom, 80 punten (Prijs van Contrólevereniging Middelburg)2. Marie van J. Willemse, 79 p.; 3. Moor van S. A. Abrahamse, 78 p.; 4. Nellie van J. Buys, 77 p.; 5. Bontje van A. Francke Mz., 76 p. 3e kalfskoeien. 1. Koos van W. Mari- nissen, 81 punten; 2. Liza van J. Koole S. Kwekkeboom, 80 p.; 3. Bontje van J. Willemse, 79 p.; 4. Bontje van J. KooleS. Kwekkeboom, 78 p.; 5. Koos- je 17 van Jac. Gideonse, 78 p.; 6. Berta 10 van A. Francke Mz., 77 p. 4e kalfskoeien. 1. Augusta II van K. Wouterse, 82 punten; 2. Kaptein van J. KooleS. Kwekkeboom, 79 p.; 3. Bon tje van J. Buys, 78 p.; 4. Boukje van j. Willemse, 79 p. Oudere koeien. 1. Nellie van M. Gilde, 83 punten (Prijs van Coöp. Melkinrich ting Walcheren); 2. Nellie 4 van K. Wouterse, 83 p. (Prijs van Coöp. Land- bouwvereniging „Eiland Walcheren"; 3. Lazina 8 van K. Wouterse, 82 p.; 4. Anna van J. Willemse, 80 p.; 5. Bontje III van K. Wouterse, 80 p.; 6. Nelly van J. KooleS. Kwekkeboom, 78 p.; 7. Mina van J. KooleS. Kwekkeboom, 78 p.; 8. Nellie van J. Willemse, 77 p. Kalfvaarzen: 1. Reintje 41 van K. Wouterse; 2. Roza van J. Willemse; 3. Juliana van J. Willemse. SOUBURG. Ouderavond School met de Bijbel, Dinsdag werd in „Rehoboth" een ouderavond gehouden van de School met de Bijbel o.l.v. de voorzitter der school vereniging, de heer A. Arendse P.Jzn. De heer M. J. Contant, onderwijzer aan de school behandelde het onder werp; „Waarom een school met de Bij bel". Floralia bloemententoonstelling. De Souburgse Oranjevereniging heeft het plan opgevat een bloemententoon stelling te organiseren. Om dit plan te doen slagen heeft zij de medewerking nodig van de jeugd. Aan alle kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, wier ouders lid zijn van een buurtvereniging, zal een bloempot met een plantje wor den uitgereikt. Eind Augustus brengt ieder zijn ge kweekte plant naar „Rehoboth" waar dan een Floralia bloemententoonstelling zal worden gehouden. WESTKAPELLE. Herinenting Pokken. Vorige week was er gelegenheid tot herinenting tegen pokken. 135 personen hebben hiervan gebruik gemaakt, waar van 65 Westkappelaars en 70 D.U.W.- arbeiders, ondergebracht in het Weder- opbouwkamp. 4 Onder BURGEMEESTERS CONTRA DOKTOREN. Het voetbalelftal der doktoren, is thans uitgedaagd door de Ver. van Bur gemeesters en Secretarissen op Z.- en N.-Beveland. De wedstrijd zal te Goes gespeeld worden ten bate van het Rode Kruis. De doktoren hebben de uitnodiging aanvaard. Op Zaterdag 2 Juni 's avonds om 7 uur, zullen de elftallen de strijd aanbinden. Succes bij de mosselvangst op de Waddenzee. De van de Zeeuwse vissers op de Wad denzee binnenkomende berichten zyn tamelijk bemoedigend. Aan het eind van de eerste week, waarop door harde wind, enige dagen niet kon worden ge vist, was toch bijna iedere kweker in de gelegenheid geweest met meer of min der geluk een hoeveelheid mosselen te vangen. Zoals door de meesten reeds voordien was begrepen, is het gebruik van zolder- bakken en andere licht vlottende vaar tuigen echter voorwaarde om met suc ces te kunnen werken, daar de meeste mosselen voorkomen op plaatsen, die anders niet zijn te bereiken, althans niet op de gewone manier te bevissen. Groningse vereniging sloot seizoen. De Groningse Vereniging op Walche ren gaf tot besluit van het seizoen een toneelavond in 't gebouw Noordstraat 34 te Vlissingen. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven „As broodkrummels steken' van Jan Haykens. Het was een prachtige avond, aldus de voorzitter op het einde van de avond. Het rijk moet een voorbeeld zijn. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Feltz (C.H.) heeft aan de minis ter van wederhouw en volkshuisves ting schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de gemeenteraad van Westkapele een besluit heeft genomen tot het instel len van een rechtsvordering tegen de Staat der Nederlanden, omdat deze nog steeds in gebreke is gebleven om de rente te betalen, die thans is opge lopen tot bijna f46.000, van een kapi taal, dat in 1947 en 1948 ingevolge de financieringsregeling woningbouw '47 door de gemeente Westkapelle is ver strekt voor de bouw van een aantal woningen, waarbij het rijk op zich had genomen hiervoor de rente te be talen voor het onrendabele gedeelte? 2. Kan de minister mededelen of het juist is, dat het rijk dit verschuldigde rentebedrag nog niet heeft betaald? 3. Is de minister niet van oordeel, dat toch allereerst van het ryk mag worden verwacht, dat het zijn ver plichtingen nakomt, die het heeft te genover anderen, in casu de gemeente Westkapelle? 4. Kan de minister, indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, me dedelen waarom deze achterstallige rente nog steeds niet ls betaald, en is Zijne Excellentie bereid er voor te zorgen, dat dit bedrag van ongeveer f46.000 spoedig wordt betaald aan de gemeente Westkapelle, opdat tenmin ste wordt voornomen, dat de Staat der Nederlanden bij rechterlijk vonnis wordt veroordeeld wegens wanbeta ling van de op hem rustende verplich tingen? Leiding tussen Middelburg en Souburg wordt gedempt. Men is reeds enige tijd geleden be gonnen met het dempen van de water gang langs de Nieuwe Vlissingse weg tussen Middelburg en Souburg. Boven dien is ter hoogte van de duiker bij het gemaal „Boreel" een dam in de weg gelegd, die reeds in gebruik is genomen voor het verkeer. Men zal dus spoedig beginnen met de bouw van de nieuwe duiker. Het verkeer over de dam wordt door de scherpe bocht, die men heeft te nemen uitermate bemoeilijkt. Bovendien heeft het uit Vlissingen komende ver keer voorrang, daar geen 2 auto's elkaar op de dam kunnen passeren. Verder is men begonnen met de aanleg van een smalspoor tussen Souburg en Middel burg op de plaats van de vroegere tram baan. RECHT. Er is in Nederland na de oorlog aan het recht te kort gedaan. Dat is ge bleken bij de zuivering van ontrouwe Nederlanders, dat geschiedt heden nog by de gratieverlening aan Duitse oor logsmisdadigers. Wij twijfelen er niet aan, dat zij, die voor dit tekort doen van het recht verantwoordelijk zijn, handelden uit eerlijke overtuiging. Maar wij achten het inzicht, waarvan zij uitgingen, ver derfelijk. Valse barmhartigheid noemde het A.R. Kamerlid Mr J. Terpstra Dinsdag de gratieverlening aan de beruchte Fischer en Aus der Fünten, die meer dan 100.000 Joden op duivelse wijze de dood hebben ingejaagd. En inderdaad: ware barmhartigheid kan niet in strijd komen met het recht Doch omdat men verzuimd heeft in Nederland de gerechtigheid te betrach ten, is er een barmhartigheid aan de orde gekomen, die die naam niet ver dient. Dit komt, omdat men vergeten heeft, dat de Overheid zowel in het bestellen van het recht als in het be trachten van barmhartigheid vertegen woordigster is van Gods souvereini- teit en zich daarom aan Zijn hoge nor men heeft te houden. Anders verkeert, bij alle goede bedoelingen, waaraan wij niet twijfelen, het recht in wille keur en de barmhartigheid in een weekhartigheid, die noch tegenover de slachtoffers, noch tegenover de overtreders een waarachtige houding betekent. Door dit beleid is de zuive ring, de zelfreiniging van het Neder landse volk, mislukt en door dit be leid blijft nu ook het ten hemel schrei ende onrecht door de vijand hier ge pleegd onvergolden. MIDDELBURG. Ie Molenwaterconcert. Morgenavond tussen 8 en 10 uur zal het eerste Molenwaterconcert van dit seizoen verzorgd worden door het Chr. Muziekgezelschap „Onda". Op het pro gramma staan een viertal marsen, w.o. de bekende K.L.M.-mars van Schoote- meijer. Voorts het bekende karakter stukje van Noack „Heinzelmanchens Wachtparade" en de wals „Clair de Luns". VLISSINGEN. Openbare Leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal werd aangevuld met de vol gende werken: Balchin, De mannen in de achterhoe de; Bromfield, Mrs Parkington; Van Eyk en Vestdijk, Avontuur met Titia; Földes, Een vrouw voor jou; Van Ha- velte, Hanna's vlucht; Kafka, De ge daanteverwisseling; Mulder, Wacht u voor de hond; Vialar, La caille: Graham, Earth and high heaven; Kaye—Smith, The end of the house of Alard. In de maand April werden uitgeleend 1934 Ned. romans, 199 romans in vreem de talen, 764 studieboeken en 637 kin derboeken (totaal 3516). De tijdschrif ten- en krantenzaal werd bezocht door 461 mannen en 54 vrouwen; de jeugd leeszaal door 132 jongens en 116 meis jes. Er werd voorgelezen aan 25 jongens en 17 meisjes. SINT LAURENS. Uitslag rundveeUeuring. Voor de Rundveekeuring bestond weinig belangstelling. De aanvoer was goed en de kwaliteit tot zeer goed. Aangevoerd werden 3 stieren, 36 koeien, 3 kalfvaarzen. Alle drie aangevoerde stieren kregen een eerste prijs, n.l. Grietjes Adema III van A. Francke Mz., Frans van de Fruitberg van J, Koole Dz., Buten- moark Paul van K. Wouterse. De andere prijzen vielen als volgt le kalfkoeien. 1. Doetje van K. Wou terse (prijs van de Kring Walcheren v. d, Z.L.M.), 78 punten; 2, Sietske 9 van J. v. d. Bosse, 78 p.; 3. Johanna 8 van OUDELANDE. Prijzcncommissie geïnstalleerd. Vorige week werd ten gemeentehuize de plaatselijke prijzencommissie geïn stalleerd door de wnd. burgemeester, de heer Oudenhuys. Hij gaf een uiteenzet ting van de werkwijze, de taak en het doel van de commissie. De commissie is samengesteld uit A. de Leeuw voorz., P.-v. d. Wildt, secr., P. Rijk, P. Moerdijk en mevr. Nieuwenhuize. Ingebruikname gerestaureerd schoolgebouw. Nadat weken onderwijs was gege ven in het gymnastieklokaal kon j.l. Maandag het gerestaureerde gebouw der Chr. school weer in gebruik geno men worden. Het geheel heeft een gron dige verbetering ondergaan. Gebreken, nog aanwezig uit de bevrijdingsdagen zijn thans hersteld. Het onderwijzend personeel en de schooljeugd hebben deze ingebruikneming op enigszins feestelijke wijze gevierd. RILLAND. Einde cursus. De cursus voor fruitteelt, die deze winter gegeven ls door de heer J. D, Meloen, is beëindigd. De cursisten ont vingen allen een diploma. Het waren de heren L. de Jonge, M. C. Lobbezoo, D. W. Lobbezoo, F. de Leeuw, C. Rom- mers, A. Imanse, D. v. Ham, P. G. v. Hoorn, J. J. de Bruijne, A. C. v. Ham, J. Filipse, A. Goeree, M. W. Lobbezoo, A. Koster, F. Ots en C. J. v. d. Griek. Bij de uitreiking werd nog gesproken door burgemeester de Goffau en de heer J. C. den Engelse uit Krabbendijke als voorz. van de Ned. Fruittelersorganisa tie afd. O.-Z.-Beveland. Namens de cur sisten dankte de heer M. C. Lobbezoo, de onderwijzer voor het gegeven onder wijs en bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. BRUINISSE. De werkende middenstand. De resultaten van de het vorig jaar gehouden bedrijfstelling geven voor de gemeente Bruinisse interessante cijfers te zien, wat betreft de vestiging van industrie, ambacht en werkende andere middenstanders. Zo blijken er 122 be drijven te zijn, waarin 249 mannen en 61 vrouwen werk vinden. De grafische nijverheid heeft 1 vesti ging, daarin werken 2 mannen. Onder bouwnijverheid vallen 19 bedrijven met 71 mannen, de groep kleding en reini ging telt 7 bedrijven met 12 mannen en 3 vrouwen. De verwerkingsindustrie van leder, wasdoek en rubber 3 bedrijven met 3 mannen. In de metaalnijverheid en de scheepsbouw vinden 5 vrouwen en 41 mannen werk in 13 bedrijven. Met de bereiding van voedings- en genotmiddelen houden zich 10 bedrijven bezig, waarmee 20 mannen en 12 vrou wen werk vinden. 19 bedrijven oefenen kleinhandel uit in winkels, 16 doen dit niet In winkels. Hiern werken 17 man nen en 18 vrouwen (winkels) en 15 mannen en 13 vrouwen niet in winkels. De groothandel en tussenpersonen telt (Ingez. mededeling, advert.) Hedenmorgen, liet een vrolijk bruidje, zo juist Mevrouw T. geworden, vol trots haar „Safira"-tafelbestek zien. De hele familie samen had deze schit terende vorken, lepels en ander be stek (haar hartewens) ten geschenke gegeven. Oma was op dit goede idee geko men, toen de familie een avondje bjj haar was. Zoals altijd, werd zy gepre zen om haar geurige thee en na het heerlijk pittige kopje kofie van half elf, vroeg moeder, welk merk zij toch gebruikte. Toen kwamen er pakjes van Nie- meijer op tafel. „Maar die gebruik ik ook" had tante Clara gezegd en er klonken meer bevestigende stemmen. Oma liet ook haar stapeltje Nie- meijer's waardebonnen voor het „Sa- fira"-tafelbestek zien en deed meteen het voorstel om gezamenlijk punten ta gaan sparen. Dan zouden zij „de aan staande bruid de kostbare „Safira"- cassette cadeau kunnen geven! Ook U kunt nu dubbel genieten wanneer U Niemeijer's Paarsmerk Koffie en Gala Thee of Princess Thee gebruikt; U drinkt de fijnste Koffie en Thee en bovendien bent U bezig te sparen voor het prachtige „Safira"- tafelbestek, vlekvrij door en door. Op elk pakje bevindt zich een waar debon. Wanneer U de geïllustreerde geschenkenlijst nog niet bezit, schrijf dan even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen. 15 bedrijven met 37 mannen en 4 vrou wen. Handelsbedrijven n.e.g. 2 bedrijven met 4 mannen. Bij het wegvervoer zijn 7 bedrijven geïnteresseerd, liet levert een bestaan op aan 15 mannen en 1 vrouw. 3 bedrijven verzorgen het vervoer te water, er komen 6 mannen bij te pas. Een hulpbedrijf bij het vervoer telt 1 man, terwijl de rij wordt gesloten door hotels, café's en restaurants. In deze be drijven werken 5 mannen en 5 vrouwen; er zijn 6 bedrijven in deze branche.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2