f h It i de ioupe Vandaag bestaat „Het Vrije van Sluis tien jaar* Keuringsdienst van Waren bracht verslag uit. Chpfarine 4 ADAMSON North State Oppositie tegen het waterschap is verdwenen. Hooe Held PUROL IS PUUR GENEESKRACHT Grote plannen staan op stapel in Suriname* E. C. A. verleent financiële steun. Vele monsters werden onderzocht en vele inspecties verricht. Beier resultaat door samenwerking. cigarettes |i Over „heet nieuws" gesproken. luv&v u^TT fP GEMEENTERADEN Woensdag 23 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een mijlpaal in de geschiedenis van West-Zeeuw sch-Vlaanderen Vandaag, 23 Mei 1931, bestaat het Waterschap „Het Vrye van Sluis" 10 jaar. De oprichting van dit ate.-schap is niet over rozen gegaan. Het heeft vele Jaren geduurd, voordat de gedachten, waaraan sommigen eigenlijk reeds in 1927 concretisering wilden geven, tot uitvoering konden worden gebracht. Er moest begrijpelijkerwijze zeer grote tegenstand worden overwonnen, voordat de 76 polders en waterschappen in West-Zeenwsch-Vlaantieren tot één groot water schap konden worden samengevoegd. Bovendien zjjn de afgelopen tien jaren allesbehalve voorspoedig geweest. De oorlog heeft met allesvernietigende kracht In W. Z.-VIaanderen gewoed en „Het Vrije" Is er zeer slecht afgekomen. In de laatste jaren Is voor vele honderd duizenden guldens verwerkt aan nieuwe dijken, waterkeringen, wegen enz. In de zomer van 1927 veroorzaakten hevige regenbuien een bijzonder hoge waterstand in W. Z.-Vlaanderen. Vooral de watering Cadzand en met name de omgeving van de Knokker! stond geheel blank, Deze omstandigheden brachten de heer Joh. Ie Clercq te Sluis tot het Inzicht, dat er iets moest gebeuren, waardoor in de toekomst deze toestan den zouden worden voorkomen. Daartoe riep hij een bijzondere vergadering bij een van de vereniging van oud-leerlin gen der landbouwcursussen, waarvan hij zelf voorzitter was. Na afloop werd een commissie van onderzoek ingesteld. Te vens wist men zich de krachtdadige steun te verschaffen van het lid van Ged. Staten, mr P. Dieleman. DE SITUATIE TOT 1940. In Augustus 1928 riep deze een com missie in het leven, die echter nooit tot vergaderen is gekomen. Slechts twee IJveraars bleven met mr Dieleman over, n.l. Joh. Ie Clercq en ir H. L. G. Car- preau. Dit bleef zo tot 1932, toen beiden plannen hadden uitgewerkt, die werden overgenomen door de Zeeuwse Polder- bond en officieel doorgezonden aan de Prov. Staten van Zeeland. Het advies luidde: één groot waterschap voor ge heel W. Z.-Vlaanderen. Hiermede was een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de totstandko ming van het nieuwe waterschap. Het eerste voorstel kon echter bij de Prov. Staten geen genade vinden en Ged. Sta ten benoemden daarna een commissie van deskundigen, waarvan mr Dieleman voorzitter was. Tijdens diens ziekte trad de heer J. M. v. Bommel van Vloten als zodanig op. Deze commissie moest de vraag onder ogen zien, of de beoogde vereniging gewenst was en zo ja, of die dan behoorde te geschieden op de wijze, zoals door Ged. Staten was voorgesteld. BROCHURE MET BEZWAREN. Innliddels werden in een brochure tal van bezwaren ter kennis gebracht van de leden der Prov. Staten door het wa terschap Oranje Dierentijd. Zij werden overgenomen door de speciaal daartoe opgerichte Bond van Polders en Water schappen in Z.-Vlaanderen westelijk deel. De opposanten richtten zich tegen wat zij noemden het ingrijpen in de rechten van de grondeigenaars en meen den, dat niet voldoende rekening werd gehouden met de afwijzing der plannen door de betrokkenen. Ook wenste men meer aansluiting bij het bestaande, om dat men de voorgestelde vernieuwing te ingrijpend vond. Vooral kantte men zich tegen een te verwachten centraal bestuur met een staf van ambtenaren. Op 17 September verscheen het rap port der deskundigen. De heer A. H. de Milliano weigerde het verslag te onder tekenen, omdat hij de conclusie der meerderheid niet voor zijn rekening wil de nemen. Zes van de acht commissie leden verenigden zich met het beginsel van Ged. Staten, dat het wenselijk was alle 76 polders te begrijpen in één wa terschap. GESPANNEN SFEER. Inmiddels "was de sfeer in W. Z. Vlaanderen gespannen. De tegenstan ders roerden zich hevig. Vergaderingen werden belegd en alle mogelijke argu menten werden aangevoerd om toch maar de overtuiging ingang te doen vin den, dat het gehele land van Cadzand tegen samenvoeging was. Vooral op de leden van Prov. Staten werd druk uit geoefend. Zelfs zouden bedreigingen zijn geuit tot de Statenleden, dat bij de na derende verkiezingen rekening zou wor den gehouden met hun houding t.o.v. de samenvoeging. De zaken werden onver kwikkelijk, doordat allerlei persoonlijke belangenfactoren in de weegschaal wer den geworpen. De Prov. Staten namen echter het voorstel van Ged. Staten aan, na uit voerige beschouwingen, op 22 Januari 1941. In het Prov. Blad no. 13 van 1941 werd het Statenbesluit afgekondigd op 15 Mei 1941, zodat het acht dagen later ln werking trad. Met een oppervlakte van 26.854 ha is Vrije van Sluis verreweg het groot- FEUILUETON door G. P. BAKKER. 21) -o- Meer dan een half uur zwoegde de man. Eindelijk had hij de dertigste zak op de wagen. „Wel bedankt, Jens", zei de jongen en gaf de soldaat de hand. „Je hebt je kruik bier eerlijk verdiend." „Verrek", zei de krijgsman, wiste zich het zweet van 't gezicht. „Nog meer liefhebbers?" vroeg Edzke, maar niemand bood zich aan. „Nu weer wat anders", lachte de brede schippersjongen. „Wedden om «en glas bier dat geen van jullie mij dit nadoet." Hij zette een zak op de grond, keek de strop na of die stevig zat, pakte de top van de zak met zijn tanden beet en wierp hem over zijn hoofd op ae wagen. „Dat doe ik ook," zei een zware dra gonder. Hij zette zijn tanden in de top, hief de zak op. „Bit", rilde de oude veteraan. „Al leen van 't kijken krijg je kiespijn". De dragonder trachtte zijn last naar ioven te werken. Eensklaps liet hij lem los. „Ik trek me zelf de kiezen tilt de mond. Ik vertik het". ,,Nu jij, Willem. Laat hun zien wat wq schippers kunnen." „Top", zei hij. Wat een ander kan, kan ik ook dacht hij. Hij had goed toegekeken, steunde met zijn handen Op zijn knieën, boog door, beet toe en Slingerde met een forse beweging de tak over de wagen. De zak barstte, ste der in Zeeland bestaande water schappen. De zetel werd te Oostburg gevestigd, terwijl het uit bestuursoog- punt in vier districten werd verdeeld. DE TAAK VAN HET WATERSCHAP. Kort gezegd werd nagenoeg de gehele zorg voor zeewering, afwatering en we gen in W. Z.-Vlaanderen aan Het Vrije van Sluis opgedragen. Het had de zorg voor 23 km. zeewering en 903 km. gro tere en kleinere watergangen, alsmede 372 km. verharde en 140 km. onver harde wegen. Daarbij kwam dan nog de zorg voor diverse sluizen, gemalen, bruggen, duikers e.d. Tot Griffier werd benoemd mr J. I. v. Doorninck en tot dijkgraaf de heer L P. Becu te Breskens, die op 1 Jan. 1944 echter ontslag nam, waarna de heer R. M. J. Lannoije te Aardenburg als plaats vervanger optrad. Van 9 Juni 1944 tot aan de bevrijding trad als dijkgraaf op de heer A. J. Provoost te Nieuwvliet, waarna wederom de heer Lannoije als zodanig fungeerde. Eerst op 18 Novem ber 1949 werd in de vacature voorzien door de benoeming van de hoofdinge land, de heer C. M. v. d. Broecke te Aardenburg, tot dijkgraaf. Op 1 Oct. 1943 nam de Griffier, mr v. Doorninck, ontslag en werd opgevolgd door mr E. J. N. M. Bogaerts, die per 1 April 1947 werd opgevolgd door de heer C. H. M. van Zuilen. WEINIG GELUK. Weinig geluk is het waterschap be schoren geweest. Het oorlogsgeweld heeft vernield wat in eeuwen was opge bouwd. Het beliep een kleine 20 mil- lioen. De administratie ging tot twee- maai toe verloren, n.l. in 1944 door bom bardementen te Oostburg en in 1945 door brand te Biervliet. Na de oorlog moest alle aandacht worden besteed aan de bedreiging der zeewering door de zee en voor enkele millioenen guldens moesten glooiingen en hoofden worden vernieuwd. Aan de watergangen is reeds veel zorg besteed, terwijl een nieuw ontworpen ontwate ringsplan het waterschap in de gelegen heid stelt partiële verbeteringen aan te brengen. Wel kan men zich afvragen, wat de 76 polders en waterschappen hadden moeten beginnen, indien de samenvoe ging niet zou hebben plaatsgevonden en ieder voor zich de naoorlogse problemen had moeten oplossen. NOG VELE PROBLEMEN. Ondanks de lastenverhoging in de loop der jaren van f8.— tot f30.per ha, ondanks het besteden van millioenen aan zeewering, wateren en wegen, res ten het waterschap nog vele problemen. De na-oorlogse oppositie tegen het waterschap is verdwenen. Vele oppo santen namen zelf zitting als hoofdinge landen. Het feit, dat in 1948 de alge mene vergadering zelf voorstelde het dijkgeschot met f 4.extra per ha. te belasten en daarmede verder wilde gaan dan het dagelijks bestuur voorstelde, spreekt boekdelen. De wetenschappelij ke opleiding der jeugdige grondge bruikers en de daarmede gepaard gaan de nieuwe inzichten wettigt het vertrou wen, dat binnen afzienbare tijd de des tijds zo fel bestreden samenvoeging al gemeen als een zegen voor de streek zal worden aanvaard. (Ingez. mededeling, advert.) w(«brand, ruw, rood Is of ontstolcsn# i Uw Huid dl» 1 Staatssecretaris Gotten terug uit de West. Na'een vcrbljjf ln de West van 4 weken zijn teruggekeerd de staatssecretaris van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer L. Götzen en het hoofd van de afdeling Suriname en Nederlandse Antillen van dit ministerie, de heer A. Jonckers. Bjj zjjn aankoms gaf de heer Götzen een uiteenzetting over het doel van zijn reis en de ervaringen, in de West opgedaan. „De reis zat al lang in de pen", zo zei hy, „maar is uitgesteld moeten worden door de regeringscrisis". „In mijn functie als staatssecretaris aldus de heer Götzen ligt al opgeslo ten, dat mijn missie in hoofdzaak finan cieel economisch was. Het hoofddoel van de reis betrof Suriname. Bij besprekin gen daar heb ik uiteengezet, wat destijds de bedoeling is geweest van het vormen van het welvaartsfonds van 45 millioen gulden, waarvan elk jaar 8 millioen op de begroting wordt gezet. Hiervoor zijn verschillende plannen geprojecteerd, die wij echter moeten hebben inkrimpen tengevolge van de devaluatie van de gulden. De projecten. In de eerste plaats betreft dit het project Slootwijk. Dit is een oude plan tage, waar onder leiding van deskundi gen, die thans beschikbaar zijn gekomen ten gevolge van de situatie in Indonesië, proeven worden genomen voor mogelijke exploitatie in dit gebied van cacao, kof fie, pinda's, oliepalmen enz. Dan is er het Lelydorpplan, dat groter Is. Hier is reeds een groot stuk land ontgonnen. Het is de bedoeling, dat het land, op gedeeld in stukken van 8 ha., ter be schikking komt van kleine boeren voor het verbouwen van rijst, mais, sojabonen en andere eenjarige planten. Deze stuk ken land zullen dan bewerkt kunnen worden door Creolen, Hindoestanen en Javanen. Voor de gezondheid der Zeeuwen wordt gewaakt. De Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes, omvattend de gehele provincie Zeeland met nog 16 gemeenten ln West Noord-Brabant, ln totaal 117 gemeenten met 419.167 zielen en 6896 retributïeplïchtige bedrijven, heeft verslag uitgebracht over het dienstjaar 1950. In 1950, zo vermeldt het verslag, werden in het laboratorium 12.503 monsters onderzocht, die aanleiding gaven tot het doen van 269 waarschuwingen en het opmaken van 57 processen-verbaal en inbeslagneming van 11 partijen waren. Door de keurmeesters werden 13.073 inspecties verricht, waarby 490 waarschu wingen werden gegeven en wel 46 voor de hoedanigheid der waren, 50 voor on juiste of ontbrekende aanduidingen en 394 wegens onvoldoende hygiënische toestand. Wegens het vervoeren van brood in open voertuigen werd 4 maal proces-verbaal opgemaakt. Het scheppen van melk uit het vaat werk kwam nog menigvuldig voor. Hier voor wordt niet meer gewaarschuwd, maar bij het constateren van deze over treding wordt onmiddellijk proces-ver baal opgemaakt. 25 overtreders kwamen hierdoor met de rechter in aanraking. Driemaal werden verse eendeneieren in bakkerijen aangetroffen. In verband met het gevaar voor besmetting met paratyphus werd hiertegen streng opge treden. Proces-verbaal werd opgemaakt en de eieren werden in beslag genomen. Tweemaal moest proces-verbaal wor den opgemaakt wegens vuile toestand in een conservenfabriek, waarna de fabriek werd geliquideerd. In een andere con servenfabriek werden onhygiënische toestanden aangetroffen, waarin niet dan met grote kosten verbetering was te brengen. Ook deze fabriek werd ge liquideerd. Een zuivelfabriek vroeg vergunning voor het pasteuriseren van melk in fles sen. Deze zou echter op zo'n primitieve wijze moeten geschieden, dat geen ver gunning kon worden gegeven. EEN DODE HAAN. Door de politie werd o.a. een dode trof een burenruzie, waarbij de kippen op buurmans land hadden gelopen en dit niet hadden overleefd. In de krop van de haan werd een flinke hoeveelheid gele phosphor aangetroffen, waarmede de doodsoorzaak was aangetoond. Enkele malen werd in banketspijs nog phasine aangetroffen. Deze banketspijs was bereid van onvoldoende gekookte witte bonen. Ook kwam phasine voor in banketspijs, die van ongebrande pinda's was bereid. De partijen werden in be slag genomen en vernietigd. BROOD. Ter plaatse werden in totaal 12.098 broden gewogen, waarvan 10.932 witte broden. 564 daarvan werden voor ver der onderzoek bemonsterd. Daarvan hadden 45 een te laag gewicht aan droge stof. Met een waarschuwing kon worden volstaan, terwijl in twee gevallen pro ces-verbaal werd opgemaakt. Onderzocht werden 96 monsters ca caopoeder, waarvan er 12 een iets te hoog vochtgehalte hadden. In 10 mon sters was het vetgehalte iets te laag. Van de 47 monsters chocolade was er één muf. Ter plaatse werden 10 partijen door de keurmeester afgekeurd. Van de 353 monsters consumptieijs waren er 16 haan ter onderzoek ingezonden. Het be- roomijs, waarvan er twee een te laag f Ingez. mededeling, advert.) een gedeelte van de inhoud vloog over de straat. „Bravo", zei de Groninger. „Jij hebt je bier verdiend, makker. Pluk even een bos gras, ik zal hem even naaien, dan binden we 't gras er aan, dan we ten ze dat hij geen vol gewicht heeft, anders gaat het geld kosten". Een der omstanders greep een hand vol gerst. „Puike Groninger wintergerst", legde Edzke uit. „Dat brengen we overal heen, waar hongersnood of gebrek is. Als je 't pelt, krijg je de beste gort van de wereld." De ander begon er de dop af te halen. „Je kunt het ook met de vingers doen, maar dat duurt wat langer", zei de Groninger goedig. De man stak de korrel in de mond. „Juist", knikte de jongen. „Zo vre ten de varkens het." „Maar nu jij", zei de ander. „Om een kruik bier, dat je dit niet kunt." Hij greep een musket en strekte het bij de punt van de tromp recht voor uit. Edzke nam het geweer over, tracht te de toer na te doen, maar het mus ket zakte. „Geef mjj er eens twee", zei Saxon. Hij pakte in elke hand een en strekte de armen zijdelings uit en bleef zo staan. „Jij bent een kerel", zei de soldaat, betastte de gespierde arm. „Je moest bij ons komen, dan ben je gauw kor poraal." „Dank je", antwoordde Willem. „Misschien als er bij ons ln Holland oorlog komt, maar jullie moet zelf ruzietje maar uitvechten", lachte h: „Bij ons in Holland is het beter". „Maar de meisjes zijn hier vrolijker. Ga maar mee", en gezamenlijk trok ken ze naar de havenkroeg, waar de weddenschappen werden opgenomen. HOOFDSTUK X. Reeds enige dagen was Saxon als schippersknecht ln het verwoeste Maagdenburg, waar het nog steeds rook naar bloed en roet. De straten waren gedeeltelijk opge ruimd, maar van de gebouwen stond weinig meer dan brokstukken zwart gebrande steen. Hier en daar had men met planken getracht kleine huizen weer bewoonbaar te maken of op de fundamenten van een verdwenen huis een barak of loods te bouwen. Slechts op de nieuwe Markt stond nog de Domkerk en het Onze Lieve Vrou wen-klooster. Langs de ruïnes was hij naar het huis met de toren gelopen. De toren was verdwenen, het puin grotendeels verwijderd. De eerste kelder lag open. Hellebaardiers bewaakten de bouw val. De eens zo mooi bloeiende tuin lag daar als een troosteloos afgebrand beeld van smart en wanhoop. Ook hier stonden schildwachten. De opperste leiding heeft zeker de moed nog niet opgegeven, de schat ten van de prinses Von Ebertot te vinden dacht Saxon verheugd, het bewijs dat ze niets gevonden heb ben. Waarom die strenge bewaking juist hier? „Is dit het huis waar je wezen moet Willem?" vroeg Edzke. „Nu, dan is er niemand meer thuis om je te ontvan gen. Je kunt er zelfs niet eens in, zo goed wordt het door de keizerlijken bewaakt. Maar misschien kan de meester Je helpen." (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, adv.) De 4 geneesmiddelen die tezamen Chelarine „4" vormen zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Haar in één tablei verenigd wer ken zij nég krachtiger en weldadi ger. Zij helpen ook dan wanneer andere middelen (alen. «GEN PUN6N EN GRIEP. 20 TASLSHEN 75» Drie polders van 17.000 ha. En dan is er het grote project aan de Nickerie, waar we drie polders willen maken met een gezamenlijke grootte van 17.000 ha. In de buurt van de Nickerie voert men ook polderplannen uit ten behoeve van de kleine landbou wers, doch het grote project is de me chanische landbouw. Het plan is hier boerderijen te maken van 80 ha. voor Nederlandse boerenzoons, voor wie in Nederland geen plaats meer is. In de „Prins Bernhard. Polder" worden daar thans proeven genomen met het ver bouwen van rijst". De heer Götzen vertelde, dat het plan bureau thans bezig is met het z.g. „Overall plan" voor het verbeteren van de stadsaanleg van Paramaribo, van het schoolwezen, onderzoekingen bevordert naar delfstoffen. Industrialisatie enz. Dit alles geschiedt gecoördineerd en men zorgt er voor, dat dit naar prioriteit wordt verwerkt. „Het gaat er thans om" aldus de heer Götzen „ln Nederland na te gaan of het grote plan, dat technisch volkomen verantwoord is, economisch kan worden uitgevoerd. Het zou thans prematuur zjjn daar verder op in te gaan". De financiering. De heer Götzen vertelde, na zijn be zoek aan de West te zijn doorgereisd naar Washington, waar hij besprekingen heeft gevoerd over Suriname met E.C.A.-autoriteiten en met die van de Interbank. Wat de financiering betreft zeide de heer Götzen, dat het in de verwachting ligt, dat de E.C.A. behalve de reeds ver strekte gelden ten bedrage van ander half millioen dollar voor het Nickerie- project, nog 500.000 dollar ten behoeve van het Lelydorpplan zal verstrekken. Onder DESKUNDIGHEID. Een van de ernstigste problemen, waarmee de jonge Oosterse landen te worstelen hebben, is dat van het ge brek aan deskundigen. Sommige dier landen noorzien daarin op vrij gemak kelijke wijze door het aantrekken van Westerlingen. Dat zijn die landen, die hun onafhankelijkheid en daarmee hun zelfbewustzijn van oudsher hebben weten te bewaren, zoals Ethio pië en Siam, of waar het nationalis tisch sentiment sterk wordt getem perd door nuchter inzicht, zoals in Indië en Pakistan. In vele Oosterse landen echter over heerst het nationalisme, dat van geen buitenlandse hulp wil weten, doch al les zelf wil doen. Nog uit vroegere perioden overgebleven deskundigen worden ontslagen of weggewerkt, hoe wel men hen met name voor financiële en technische aangelegenheden eigen lijk niet missen kan. Hun post wordt dan ingenomen door eigen landslieden, die meestal de vereiste opleiding en ervaring missen, met als gevolg, dat de zaken in het honderd lopen. De ijdelheid van de meesten is echter te groot om een benoeming te weigeren. Een opvallende uitzondering op deze gang van zaken is bij de jongste kabi netsformatie in Indonesië gemaakt door de oud-regent Soemitro Kolopa- king. Aangezocht om op te treden als minister van Defensie, weigerde hij deze functie te aanvaarden, omdat hij naar zijn mening de deskundigheid daarvoor miste. Terecht wordt hij hierom in de Indonesische pers hoge lijk geprezen. Ook andere voorvallen van de laatste tijd schijnen er op te wijzen, dat men in Indonesië meer oog krijgt voor de noodzaak van deskun digheid en buitenlandse speciaal Nederlandse bijstand meer op prijs gaat stellen. Het zou verheugend zijn, als zich op deze grondslag inderdaad een nieuwe samenwerking zou kun nen ontwikkelen. Een al te groot op timism e te dezen aanzien lijkt ons echter nog voorbarig. P. C. HOOFTPRIJS VOOR VESTDIJK. Onder het licht van 54 kaarsen in koperen kandelaars en lichtkronen heeft de staatssecretaris van het ministerie van O., K. en W., mr Cals, Maandag avond in de Ridderzaal van het Muider- slot de P. C. Hooftprijs ten bedrage van f 2500.uitgereikt aan Simon Vestdijk voor diens roman „De Vuuraanbidders". vetgehalte hadden. 36 maal werd een waarschuwing gegeven en 7 maal werd proces-verbaal opgemaakt. GEBAK, SUIKERWERK EN KOEK Er werden 20 "monsters gebak, 39 monsters suikerwerk en 3 monsters koek onderzocht. Een monster boter letter bleek niet met boter bereid te zijn. Proces-verbaal was het gevolg. 17 maal moest aanmerking worden ge maakt op suikerwerk, dat als boter- kransjes, boterbabbelaars of roomtof- fees werd aangeduid, omdat minder of in totaal geen boter was gebruikt. 10 partijen werden afgekeurd. Voorts wer den 12 partijen groenten, vruchten en zaden afgekeurd en aan de consumptie onttrokken. Van de 55 onderzochte monsters vruchtensappen bevatte één monster kleurstof. Van de 62 monsters pudding- saus hadden er drie een te laag suiker gehalte. Drie van de 52 monsters limo nadestroop hadden een iets te laag sui kergehalte. Tweemaal werd proces-ver baal opgemaakt voor te laag suikerge halte in limonadegazeuse. MELK. Het aantal monsters melk, dat in het laboratorium werd onderzocht, bedroeg 8719. In 162 daarvan bevonden zich meer dan geringe sporen vuil. Opmerke lijk was het lage aantal monsters, waar in zich streptococcen bevonden, n.l. 8. De zieke koe werd opgespoord. Het aan tal processen-verbaal bedroeg 53 en wel voor watertoevoeging 15, vetonttrekking 5, vuile flessen 1, onjuiste opschriften 1, onttrekken van melk aan het vaatwerk anders dan door een kraan 25, ontbre ken van roerders, matenbakje enz. 4, verkoop van melk zonder geldige ver gunning 2. Van de 225 monsters karne melk hadden er 34 een te laag vetgehal te en 44 een te laag percentage vetvrije droogrest. Tweemaal werd proces-ver baal opgemaakt. Van de 113 monsters gesteriliseerde melk waren er 8 niet ste riel en hadden er 5 een te laag vetge halte. Het zenden van oorlogsmateriaal naar communistische gebieden. De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben een wets ontwerp aanvaard, volgens hetwelk de economische hulp aan ieder land afge sneden kan worden, dat oorlogsmate riaal blijft verkopen aan door commu nisten beheers-te gebieden. (Ingez. mededeling, advert.) Pro-Duitse partij in Saarland verboden. De regering van Saarland heeft de „.Democratische partij van Saarland", die voor aansluiting bij Duitsland is, verboden. Dit verbod heeft de toon, die men in regeringskringen te Bonn tegenover het huidige bewind in Saarbrücken aan slaat, nog verscherpt. De Westduitse kanselier, dr Adenauer, zeide: „Ik hoop dat dit er toe zal bijdragen dat de Saar- landers hun verontwaardiging zullen uiten tegen de ondemocratische maat regelen van een ondemocratische rege ring". Dr Audenauer vermeed bij zijn critiek zich tot de Franse autoriteiten van het gebied te richten. Inmiddels gaan de sociaal-democraten voort met de Westduitse regering mede verantwoordelijk te stellen voor de ont wikkeling in Saarbrücken. De regering heeft volgera dr Schumacher haar po sitie te zeer verzwakt door te aanvaar den, dat de Saarlanders in het parle ment in het kader van het plan-Schu- man zullen zitten als leden der Franse delegatie. De Zwitserse Oeriikinfabrieken heb ben een autobus met electrische aan drijving geconstrueerd volgens een systeem dat berust op het accumuleren van electrische energie in een gyroscoop. Een bovennet, zoals voor trams, electri sche treinen en trolleybussen nodig is, wordt hierdoor overbodig. De „gyrobus" kan in dertig tot veertig seconden vol doende stroom opnemen om vijf tot zes kilometer af te leggen. - 60Z AAGTEKERKE. Ook hier bezwaren tegen het Streekplan. Zaterdagmiddag kwam de raad bijeen. Besloten werd het presentiegeld te bren gen op f 5. Tegen het Streekplan bestonden ver schillende bezwaren. Besloten werd in een bezwaarschrift erop te wijzen, dal de gemeentebesturen veel van hun auto nomie zullen verliezen en dat het on juist is vestiging van kleinindustrie in de plattelandsgemeenten te weren, ter wijl juist in de toekomst hiernaar zal moeten worden gestreefd, daar door de mechanisatie in de landbouw minder ar beidskrachten geplaatst kunnen worden. Verder rees de vraag, of een regeling voor de bebouwde kom in een Streek plan opgenomen behoort te worden. Voorts betuigde de raad zijn instemming met het door de Stichting voor de Land bouw ingediende bezwaarschrift. De voorzitter dankte de raad voor de verrassing bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de rondvraag kwam de waterlei ding weer ter sprake, evenals de moei lijkheden met betrekking tot het be rijden van oude weggedeelten naar per celen bouw- en weiland, die door afsnij ding moeilijk te bereiken zijn. Ver schillende leden voorzagen moeilijk heden met de hooioogst. De heer S. de Visser Pz. vroeg, of het niet mogelijk was om, nu het gemeentelokaal wordt opgeknapt, voor de secretarie een aparte ingang te doen maken. De heer Wil- lemse vroeg, wanneer het voetpad langs de hofstede van P. Kodde weer in ge bruik zal komen. WESTKAPELLE. Gemeente gaat tegen het Rijk procederen. Vorige week kwam de raad bijeen. Een verzoek van de gemeente Middel burg tot garantieverlening bouw b.l.o.- school werd ingewilligd. Vervolgens kwam het Streekplan aan de orde. Na een uitvoerige inleiding door de voor zitter, die het Streekplan wel toejuichte, maar toch enige bezwaren had, gaf de raad zijn visie. De heer W. Gabriëlse meende, dat de gemeentelijke autonomie hier te veel werd aangetast, o.a. t.a.v. het vestigen van industrie en het be- stemmingsrecht van de vroongebieden, w.o. het verbod van pluimveeteelt. Ook zag hij gaarne het kampeerterrein dicb terbtj de gemeente. De heren H. Cijsouw en P. Lievense waren van mening, dat door het plan het zelfbeschikkingsrecht der gemeente ernstig in het gedrang komt. Na langdurige discussie werd besloten G.S. te verzoeken het noodstrand aan te wijzen ais badstrand, het kampeer terrein van Bukswegje naar de Joosjes- weg te verplaatsen, vestiging van indus trie over te laten aan de gemeente, als mede de vrije beschikking over de vroon terreinen. Er werd besloten tot het ga randeren van rente en aflossing ener geldlening tot verbouw van het rust huis „Der Boede". Niet wordt deelge nomen aan een garantie voor het hui» „Termanteling" te Domburg, daar de raad daarin generlei belang zag voor de gemeente. B. en W. werden gemachtigd tegen de Staat te procederen, daar het Rijk nog steeds in gebreke is gebleven, de rente vergoeden voor het kapitaal, dat de gemeente heeft verstrekt voor de bouw van 85 woningen. Het gaat op het ogenblik reeds over een bedrag van rond f50.000.—, dat het Rijk de gemeente verschuldigd is. Op een verzoek van het bestuur van de Chr. Lagere Landbouwschool Oost- kapelle om subsidie werd besloten voor 1950 f 10 per leerling beschikbaar te stellen. B. en W. zuiien in een volgende raadsvergadering met een voorstel ko men voor een blijvende subsidie. De kasgeldlening van f 100.000.en f 200.000.resp. bij de Boerenleenbank te Domburg en de Bank van Ned. Ge meenten werd voor 1 jaar verlengd. Met ingang van 1 Juni is de assistent L. v. d. Heijden te Zuiddorpe verplaatBt naar Hontenisse (directe belastingen). (Ingez. mededeling, adv.) Acht van de tien mannen en vrouwen hoven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatisehe pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende or ganen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mi nerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopen de werk te doen. Rheumatisehe pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen ln de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen al» een vast* dagelijkse gewoonte.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2