ZEEUWSCH DAGBLAD r Felle critiek in Tweede Kamer op het gratiebeleid. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering niet bereid om richtlijnen bekend te maken* Zeeuwse Schooldag* Profest tegen de duurte in Madrid, SNIPPER Ari NIEUWS Twee meteors verongelukt. V.N.-troepen thans weer vlak bij breedtegraad. Nieuw veilinggebouw geopend te Terneuzen. Ambassadeurs van de jeugd" vonden >*De Schelde een pracht bedrijf. Diefstallen aan boord van de „Alchiba". Het Belgische Korea-bataljon. Polen weigert doorreis van Kirks vliegtuig. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. 7e No. 1870 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 38 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d, Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.35 u., onder 19.39 u. Maan op 0.15 u., onder 7.00 u. Hoogwater op Donderdag 34 Mei: Vlissingen: 3.50 u. 2.37 m., 16.19 u. 2.22 m. Terneuzen: 4.20 u. 2.54 m., 16.54 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.45 u. 1.92 m., 18.18 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.32 u. 1.66 m., 18.02 u. 1.52 m. VAN DE 94 DOODSTRAFFEN WERDEN ER 38 VOLTROKKEN. Aanstaande Vrijdag wordt in het Schuttershof te Goes de traditio nele Zeeuwse Schooldag gehouden. Het programma ziet er ditmaal wel zeer aantrekkelijk uit. Zoals men in de aan kondiging in ons nummer van 10 Mei heeft kunnen lezen zal de heer C. Kui per, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Goes, 's morgens de grote tentoonstelling openen van leermidde len (boeken, kaarten, platen enz.), schoolbehoeften, schoolmeubelen, na tuurkundige instrumenten, artikelen voor handenarbeid enz., die ter gelegen heid van deze schooldag wordt gehou den. Bijzonder interessant niet alleen voor het personeel van alle Zeeuwse Christelijke scholen, van de kleuter scholen af tot het Lyceum toe, die hier modern onderwijsmateriaal kunnen be kijken, dat zij wellicht nog niet alle maal kennen, doch vooral ook voor be stuursleden en ouders van leerlingen, die zeker belangstelling zullen koesteren voor de nieuwe hulpmiddelen, waarvan bij het onderwijs op hun scholen en van hun kinderen gebruik wordt gemaakt. \T eel belangstelling verdienen onge- v twijfeld ook de referaten, die ge houden zullen worden in de ochtendbij eenkomst door de heer P. Jouwsma, over „Roeping en taak van het voortge zet lager onderwijs", de nog betrekkelijk jonge loot van de onderwijsboom, wier groei ook bij het Christelijk onderwijs niet achter zal mogen blijven en in de middagbijeenkomst door Prof. Dr K. Dijk over „De pastorale zorg van het onderwijs". Prof. Dijk heeft reeds een aantal stel lingen gepubliceerd, die de gang van zijn betoog aangeven. De eerste daarvan luidt nagenoeg als volgt: „Het Christelijk onderwijs sluit ook een pastorale taak in zich, waar onder wij verstaan de „herderlijke" zorg naar de wil en het voorbeeld van d e goede Herder, Die het weiden van Zijn „lammeren" niet alleen doet geschieden door het gezin en de Kerk, maar ook door de schooi, waarin Zijn Evangelie beheersend staat in het middelpunt van alle arbeid". P r is een tijd geweest, dat het onder- l-< wijs in het middelpunt stond van de aandacht van Christelijk Nederland, dat het de inzet vormde van een tien tallen van jaren durende strijd, die on der veel gebed, volharding en opoffering door onze ouders en grootouders is ge voerd. Sedert die strijd voorlopig werd beslecht, is de belangstelling voor hot onderwijs sterk getaand. Dit is enerzijds begrijpelijk en een na tuurlijk gevolg van de „gelijkstelling" van het bijzonder met het openbaar on derwijs. Daarbij kwam, dat de enorme ontplooiing van het maatschappelijk leven een evenredige ontplooiing van het Christelijk organisatorisch initiatief op allerlei terrein vereiste, die maakte, dat het onderwijs nog maar een der vele sectoren bleef, waarop de activiteit der Christenen zich had te bewegen. Toch kan niet worden ontkend, dat de aandacht voor het Christelijk onderwijs wel wat al te erg in de verdrukking is gekomen. Voorbijgezien werd maar al te veel, dat de „gelijkstelling" lang niet alle trappen en soorten van onderwijs bestreek. Voor het Christelijk Middel baar onderwijs werd lang niet zulk een gunstige regeling verkregen ais voor het Lager. En het Christelijk Hoger On derwijs hee.tot na de tweede wereld oorlog mouten wachten, voordat daar voor een enigszins oevredigende subsi dieregeling werd geschapen. Het Chris telijk kleuteronderwijs en nijverheids onderwijs, om slechts deze twee te noe men, voeren vandaag de dag nog altijd een zware strijd om de erkenning van hun bestaansrecht. Het zijn echter niet alleen „materiele" redenen, waarom het Christelijk onderwijs nog altijd aanspraak kan ma ken op meer belangstelling uit de kring der geestverwanten, dan het tegenwoor dig vaak mag genieten. Het is niet toe vallig geweest, dat de grote emancipa tiebeweging van de Christelijke volks groep, waarin zij zich eigen plaats en roeping bewust werd, begonnen is op het terrein van het onderwijs. De wor steling om die van God gegeven plaats en die van God bevolen roeping te kun nen vervullen ving natuurlijkerwijze daar aan, waar het recht en de plicht in het geding kwamen om ook het zaad des Verbonds, de kinderen der Kerk tot het innemen van diezelfde plaats en het gehoorzamen van diezelfde roeping op te voeden. Het is het bijdragen tot die opvoeding, dat vandaag nog moet zijn het doel van het Christelijk onderwijs. Geen „ver nieuwing" van methodes, geen opvoering van het kennispeil mag de aandacht daarvan aftrekken. Daarover hebben te waken zowel het onderwijzend personeel als besturen en ouders. Niet het minst de laatsten, want het gaat om hün scholen, die voor hün kinderen zijn op gericht, voor wie zij de eerste verant woordelijkheid dragen. Laat het bezoek aan de Zeeuwse Schooldag daarom ge tuigen van aller onverflauwde liefde voor de zaak van het Christelijk ouder- „Jaro" krijgt zendtijd van buitenlandse stations. De jeugd amateurs radio-omroep „Ja- ro", die enkele jaren geleden in Haarlem is opgericht en daar thans de beschik king heeft over een radiostudio, is erin geslaagd van de Hessische Rundfunk, beter bekend als Radio Frankfurt, een geregelde zendtijd te krijgen. Bespre kingen met deze omroep hebben ertoe geleid, dat Radio Frankfurt iedere maand een door de Jaro vervaardigd klankbeeld over het Nederlandse jeugd leven zal uitzenden. Het eerste Jaro- programma zal op 3 Juni a.s. worden uitgezonden. Gevoerde onderhandelingen in Parijs met Radio Diffusion Francaise hebben tot resultaat gehad, dat ook de Franse omroep klankbeelden over de Nederlandse jeugd zal gaan uitzenden. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van een interpellatie van de heer Stokvis, is er in de Tweede Kamer gisteren uitvoering gedebatteerd over het gratie-beleid. Op dat beleid was zeer veel critilek, welke tot uiting kwam in een aantal moties, o.m. van de heer Donker (P.v.d.A.), waarover vandaag gestemd zal worden. En al ging eigenlijk het hele debat over het hoofd van minister Mulderjje heen (want alle gratiegevallen die thans zo'n opzien baren, z(jn het gevolg van het vorige kabinet), speelde deze het spel toch goed mee en wilde hij gerust eens weten hoe de Kamer over deze kwestie denkt. Minister Mulderije vertelde, naar aanleiding van de vragen van de heer Stok vis (Comm.), dat er in totaal 94 doodstraffen zijn uitgesproken. In 38 gevallen is geen gratie verleend, terwijl er nog zeven op een beslissing wachten. Hij wees erop, dat er in ons land geen overeenstemming bestaat omtrent het gratie-beleid. Dit blijkt wel uit het feit, dat wij comité's hebben zowel tegen het gratie-beleid als tegen de doodstraf. Politieke redenen niet de oorzaak» Hij zei, dat gratie geen gunstbetoon is, maar dat deze maatregel past in onze rechtspleging. Hij ontkende, dat de regering beïnvloed wordt door bui tenlandse mogendheden. Politieke rede nen kunnen dus niet de oorzaak zijn van het milde gratie-beleid. Welke richtlijnen er dan wel aan ten grondslag liggen wilde de minister ech ter niet zeggen. Deze zjjn geheim en zijn sedert het kabinet-Schermerhorn nim mer veranderd. Hjj wenste deze richt lijnen ook niet voor publicatie vrij te geven, omdat dan de indruk gewekt wordt, dat men onder bepaalde voor waarden voor gratie in aanmerking kan komen. Dat Aus den Fünten en Fischer hun afschuwelijke misdaden niet met de dood moesten bekopen (hun werd gratie verleend tot levenslang, red.) komt o.a., aldus de minister, omdat zij bij hun eerste vonnis dus niet in hoger be roep niet ter dood zijn veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft dit in hoogste instantie echter wel ge daan, Met deze gedachtengang was de Kamer het helemaal niet eens. Duizenden gingen te voet naar hun werk. Het negeren van winkels en openbare vervoermiddelen, waartoe te Madrid is opgewekt ais protest tegen de hoge kos ten van levensonderhoud, had Dinsdag tenodele succes, vooral in de arbeiders wijken. Tot de protestactie was door middel van kettingbrieven opgeroepen. Duizen den gingen gistermorgen te voet naar hun werk in plaats van met de open bare vervoermiddelen. De bussen uit de middenstandswijken waren bijna vol, maar in die uit de arbeidersbuurten za ten slechts enkele passagiers. De ondergrondse treinen waren vaak maar half vol. Van taxi's werd een druk gebruik gemaakt, vooral door vrouwen, die blijkbaar vreesden dat de openbare vervoermiddelen zouden worden aange vallen. Incidenten deden zich echter niet voor. Er was in de binnenstad weinig extra politie op de been. Zij droeg geen geweren. Gisteravond was de toestand te Ma drid bijna weer normaal en de spanning geweken. In de Baskische stad Eibar zijn Dins dag in verschillende wapenfabrieken de arbeiders in staking gegaan. ik i De brand, die Zaterdagmiddag een grote hal van de Bossche veiling in vlammen deed opgaan en anderhalve ton schade tot gevolg had is, naar thans is gebleken, veroorzaakt door drie klei ne jongens, die tegen de muur van de hal een vuurtje hadden gestookt in een hoopje papier. De wind deed de rest en de kinderen waren verschrikt wegge lopen. De N.V. Jongerius te Utrecht heeft de eerste mobiele grasdroogma- chine van ons land vervaardigd. De 2 ton wegende machine is 2 meter breed, ruim 3,50 meter hoog en 7 meter lang. De machine kan naar het grasland ge reden worden en daar het gras drogen, in balen persen of wel er grasmeel van maken. Het troepentransportschip „Goya" is op 19 Mei uit Semarang met 894 Ambonese passagiers naar Neder land vertrokken. De Bond van schoenfabrikanten te Kaatsheuvel over weegt, binnen twee weken, de fabrieken waar ongeveer 2000 arbeiders werken, te sluiten. Gisteren werd de heer M. S. Vaz Dias te Amsterdam 70 jaar. Vooral uit journalistieke kringen be stond veel belangstelling en er waren uit buiten- en binnenland brieven geko men. Hr Ms fregat „Dubois" heeft een gedenksteen naar Farsund in Noor wegen gebracht, die gisteren door de commandant van dit schip, luit. ter zee le klasse Brunsting, plechtig is onthuld. Vier Nederlandse vliegers vonden n.l. in de laatste oorlog, ais piloten van het 320ste squadron R.A.F. Coastel com mand de dood tijdens een luchtgevecht boven Farsund. In Argentinië zal een fabriek voor verwekking van atoom kracht worden gebouwd. De reeds 10 dagen oude staking van artsen in Cairo heeft zich uitgebreid tot de universi teitskliniek, sanatoria, spoorwegzieken huizen en schoolklinieken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Mor rison, is uit West-Duitsland in Wenen aangekomen waar hij besprekingen zal voeren. De Israëlische regering heeft na een gisteravond gehouden kabinets zitting, besloten, het droogleggen van de Hoeleh-moerassen geen voortgang te doen vinden. Birma heeft alle uitvoer van olieproducten naar China verboden. DE MOTEE DONKER. De toekomstige fractievoorzitter der socialisten, mr Donker, kon de moeilijk heden t.a.v. het gratie-beleid niet los zien van de lotgevallen der Bijzondere Rechtspleging. De Londense wetgeving op dit punt deugde niet, terwijl hij ook nog wel enige andere factoren aanwees. Het was voor hem moeilijk om de gra tieverlening aan notoire oorlogsmisda digers te beoordelen. Men zou daarvoor het dossier en de richtlijnen moeten kennen. De gratieverlening aan Aus den Fünten en Fischer hebben een storm van verontwaardiging gewekt. Het is nuttig, dat aan de ongerust- (Vervolg op pag. 3). BEIDE PILOTEN GEDOOD. Twee Nederlandse Meteor-straalja- gers van de vliegbasis Twente zjjn gis terochtend in de buurt van het stadje Stadtlohn (Westfalen) in IVest-Duits- land met elkaar ln botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en wer den volkomen vernield. De twee piloten de 22-jarige H. B. Boonkamp uit Lich tenvoorde en de even oude H. A. Bas- tlaanse uit Assen, kwamen om het leven. Beide vliegers, leerlingen van de jacht- vliegschool startten gistermorgen ieder met een Meteor type 4 straaljager, voor een oefening patrouille-vliegen. Bij een dergelijke oefenvlucht liggen de toestel len dicht bij elkaar in de lucht. Kat adopteert konijntjes. Bij de heer A. Matthijsse te Meliskerke, doet zich een zeld zaam, geval voor. Een konijn had 5 jongen. Toen de kleintjes 14 dagen oud waren, ging moeder konijn dood. Toen werd gepiekerd over een methode de kleine konijntjes toch groot te brengen. Daar de kat ook juist jongen had lag het voor de hand dat men ging pro beren of deze de kleine langoren misschien wilde adopteren. Het bleek dat de kat inderdaad wel genegen was haar moederlijke zorgen ook uit te breiden tot de konijntjes. De konijntjes varen er wel bij en beloven, dank zij hun kattige stiefmoeder, flinke langoren te worden. D Nieuwe vlammenwerper in de strijd. Volgens frontberichten bevonden de verbonden troepen zich gister avond op minder dan zes en een halve kilometer van de 38ste breed tegraad. De verbonden strijdkrachten maken op het ogenblik gejbruik van een nieuw type vlammenwerper, dat, naar ver luidt, geconstrueerd is op grond van ex perimenten door Amerikaanse soldaten. Het wapen was slechts een paar dagen voor het begin van het jongste Noorde lijke offensief voltooid. Naar verluidt, is het een toepassing van het principe van de Napalmbom. De vlammen bereiken een hoogte van 70 meter en bestrijken een gebied van honderd vierkante meter. De omgeving wordt in een dichte rookwolk gehuld, terwijl rondvliegende stukken van een brandende en kleverige substantie een zekere dood betekenen voor iedereen, die zich in het bestookte gebied bevindt. Bovendien verbruikt een grote steek vlam alle zuurstof uit de lucht tot enige meters in de omtrek. Volgens een communiqué van de Ame rikaanse vijfde luchtmachtgroep zijn gisteren eenheden pantsertroepen en in fanterie van de verbondenen Kaesong, vijf kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, tot op anderhalve kilo meter genaderd. Het 45.000 ton metende Amerikaanse slagschip „New Jersey" voegde zich gisteren bij de 15 oorlogsschepen, welke sinds 16 Februari een onophondelijk bombardement op Wonsan aan de Ko reaanse Oostkust uitvoeren. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Gezondheid heeft Dinsdagmorgen be kend gemaakt, dat 13.000 Zuid-Ko reaanse vrijwilligers, die de afgelopen winter waren aangeworven, in de maand April door honger en ziekte zijn ge storven. Het merendeel van hen was kort ge leden op grond van het besluit van de nationale vergadering, om alle onder voede soldaten weer naar huis te stu ren, uit de dienst ontslagen. In het gebied tussen Moensan in het Westen en Tsjoentsjon in Midden-Ko- rea nam de activiteit van de Noorde lijken overal af. Enige gepantserde een heden van de verbonden voorhoede ruk ten tot acht kilometer op in het gebied ten Noorden van Seoel. Ook in de Oostelijke sectoren namen de Noordelijke aanvallen af, aldus een communiqué van het Amerikaanse achtste leger. Aan het Oostelijk front, op een plaats Zuid-Zuid-Oostelijk van Indje gaven de Noordelijken te kennen, dat zij zich over wilden geven. Toen een afdeling van de verbondenen hierop naar voren kwam, openden de Noordelijken het vuur. On middellijk werden de Noordelijken toen met artillerie beschoten, waarbij zij verliezen leden. MONUMENT VAN MOED EN ONDERNEMINGSGEEST. Van grote betekenis voor de Zeeuws-Vlaamse fruitteelt Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Vruchtenvelllng „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. aan de Kerkhof laan te Terneuzen officieel geopend. Vele sprekers, waaronder zeer vooraan staande, hebben bij deze gelegenheid gewezen op het hoge peil, dat de Zeeuws- Vlaam.se fruitteelt heeft bereikt en hebben ztclr beijverd om te verklaren dat de zin „Het vergeten land", die het bestuur op de uitnodiging had laten druk ken zeer zeker niet van toepassing ls op Zeeuwsch-Vlaanderen wanneer het de fruitteelt betreft. De voorzitter, de heer E. F. de Ko ning, kon in zijn openingswoord velen welkom heten. Dat Waren o.a. ir A. W. v. d. Plassche, waarnemend directeur- generaal van de Landbouw; ir W. van Soest, de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, alsmede ver tegenwoordigers van de andere Zeeuw se veilingen, het C.B. voor de Tuinbouw veilingen, het college van B. en W. van Terneuzen, de handel en vele leden met hun dames. Ir van der Plassche, die de officiële openingsrede uitsprak, zei, dat zonder goede veiling en zonder een goede uit rusting het onmogelijk is de tuinbouw met voordeel uit te oefenen. De fruit telers zullen de toekomstmogelijkheden niet mogen onderschatten. De gunstige resultaten, die de fruitteelt gedurende de laatste 25 jaar heeft opgeleverd, heb ben een grote uitbreiding tengevolge gehad, zodat men nu voor een belang rijk gedeelte op export is aangewezen. Er zijn echter concurrenten op de we reldmarkt, doch door eensgezind en met vertrouwen verder te bouwen aan het afzetapparaat, zal men de concurrentie het hoofd kunnen bieden. Hulp van overheidszijde kan daarbij alléén worden geboden, wanneer de te lers zich zelf ook tot het uiterste in spannen. FELICITATIES. Vele" felicitaties werden nadien over gebracht. Ir van Soest wees er op dat Zeeuwsch-Vlaanderen een der meest vooruitstrevende streken is op fruit teeltgebied. Daar de veiling te Terneu zen een moeilijke jeugd heeft gehad zei hij te hopen dat zij zoveel te sterker in de toekomst zou staan. Namens de andere Zeeuwse veilingen en de N.F.O. sprak de heer P. J. J. Dekker. De heer C. M. v. d. Broecke voerde namens de Mij voor Ooft en Tuinbouw het woord. De ere-voorzitter, de heer Rammeloo, tevens een der oprichters .releveerde in het kort de geschiedenis der veiling. Burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen bracht eveneens gelukwensen over. Ver dér werd nog o.a. het woord gevoerd door vertegenwoordigers van het Cen traat Bureau van Tuinbouwveilingen, de groothandel en de kleinhandel. Het verdere gedeelte van de middag bracht men op gezellige wijze door. Uit Deventer is Maandagmorgen de IJsselmeerboot Gelderlandvertrok ken, met aan boord 62 patiënten, om een tocht door midden-Nederland te maken. Deze tocht, welke is georganiseerd door het Rode Kruis, zal zes dagen duren. De patiënten, die met transportcolonnes van het Rode Kruis naar de boot zijn vervoerd, worden voorzichtig aan boord gebracht. EEN VRESELIJK LAWAAI, MAAR REUZE INTERESSANT De 12 jongelui kregen het gedenkboek van de K.M.S. „VERSCHRIKKELIJK, WAT EEN LAWAAI". Het was het eerste antwoord, dat we kregen van één der 12 ambassadeurs der Nederlandse jeugd, toen we hem gisteravond in het „Wooldhuis" te Vlissingen vroegen naar do indrukken van het bezoek, dat men, gistermiddag aan de Kon. Mij „De Schelde" heeft gebracht. Gelukldg bleef het niet by die ene indruk, want, ondanks alle lawaai, was men onder de indruk van het bedrijf, waarvan practisch allen wel eens hadden gehoord, doch dat men nog nimmer had gezien. „heren" uit het gezelschap? De gieterij „Ambassadrices en ambassadeurs van de Nederlandse Jeugd". Er twinkelde iets van spot in hun ogen toen we deze woorden uitspraken. Een gemoedelijk stel, deze 12 jongelui, die elkaar hebben gevonden, dank zij de prijsvraag, die V.A.R.A. en K.R.O. m.m.v. het minis terie van Economische Zaken hebben georganiseerd. 1000 INZENDINGEN. Er waren 1000 inzendingen, zo ver telden de reisleiders, de heren Tom Bouws van de K.R.O. en G. Verheul van de Persdienst van het ministerie van Economische Zaken. Ze waren stuk voor stuk even goed en de keuze was dan ook ontzaglijk moeilijk. Uit de 1000 binnengekomen opstellen bleek, dat de jeugd lang niet zo oppervlakkig denkt als men tegenwoordig wel pleegt aan te nemen. Wat de jongelui nu wel het meest had geïnteresseerd bij het bezoek aan de K.M.S.? De dames stonden er ver steld van, dat er ook meubels werden gemaakt, en de betimmering van een schip. Ze waren er vol lof over. En de had vooral hun belangstelling en dan die enorme kranen. De bedrijfsoplei- dingsschool vonden ze een pracht in stelling. UITZENDING. Gisteravond om kwart over zeven werd door de K.R.O. een reportage ver zorgd van dit bezoek aan Vlissingen. Toos Kluijtmans uit Eindhoven vertelde, dat het een vermoeiende tocht was ge weest en Kees Rijnvos uit Standaard- buiten was vol lof over de bedrijfsschool. Jos Steeghs uit Maasniel tenslotte vond de indruk van het bedrijf overweldigend en was vooral erg te spreken over de samenwerking tussen de verschillende industrieën. De heer J. W. Hupkes, di recteur der K.M.S., zei voor de radio, dat voorlichting over de Nederlandse industrie van het grootse belang is, me de voor de jeugd, die straks een beroep zal moeten kiezen. Hij overhandigde de 12 deelnemers het gedenkboek, dat is uitgegeven t.g.v. het 75-jarig bestaan der K.M.S. De perschef van de K.M.S., de heer G. Ballintijn zei tenslotte, datgen, een belangrijke plaats inneemt. dit bezoek door de K.M.S. op hoge prijs werd gesteld. VERBROEDERING. De verbroedering met de mensen van de K.M.S. kwam spoedig tot sta.id want direct na aankomst ging het gezelschap naar de Scheldehal, waar de koffietafel werd gehouden en waar 12 leerlingen van de bedrijfsschool, zich goede gast heren toonden. Het ijs was tenminste al gauw gebroken en men vond het alleen maar jammer, dat deze kennismaking tussen de jeugd, die wordt opgeleid in het bedrijf en de ambassadeurs maar zo kort duurde. Voor 2 der leerlingen duur de de kennismaking echter de gehele middag, want zij gingen mee tijdens de rondgang, die o.l.v. de heer Idema, door het bedrijf werd gemaakt. Jammer was het, dat één der prijs winnaars door ziekte plotseling niet meekon. Zodoende kwam no. 13 direct aan bod, doch voor de zieke was er toch ook een lichtpuntje: Hij kreeg een ra diotoestel cadeau, waardoor hij de re portages, die van de reis worden ver zorgd, kan voigen. Vandaag gaat de tocht naar Vaassen en Emmen. Zater dag wordt de tocht door Nederland be sloten en zullen de jongelui aan dr Win- semius, de directeur-generaal van de Industrialisatie, verslag uitbrengen van hun bevindingen. Men kan er zeker van zijn, dat door de uitstekende, joviale en ongedwongen ontvangst, die de K. M.S. hen heeft bereid, het bezoek aan Vlissingen tussen alle indrukken, die reeds zijn opgedaan en nog zullen vol- De secretaris, de heer J. de Putter, sprak een slotwoord. De ingebruikneming van dit nieuwe veilinggebouw betekent een belangrijke mijlpaal in het bestaan der veiling en van de gehele Zeeuws-Vlaamse fruit teelt. De telers krijgen hiermee de be schikking over een weliswaar sober, doch modern gebouw, dat zeer zeker van niet te onderschatten betekenis zal zijn bij de afzet van het Zeeuws-Vlaam se fruit. Voor de 100 kwekers, die sa men de veilingvereniging vormen is het een monument van moed en onderne- mnigsgeest. Zeven opvarenden in arrest. Een aantal opvarenden van het Ne derlandse s.s. „Alchiba" heeft gedu rende de reis naar West-Afrika uit de lading, die o.m. parfum, wijn, bier en truitjes bevatte, gestolen. Het be gon, toen het schip de haven van Bor deaux had verlaten. Behalve de hoofddaders profiteerden er ook an dere opvarenden van mee. De verde ling ging echter met ruzies en vecht partijen gepaard, die zó hoog liepen, dat drie mannen de kapitein op de hoogte hebben gebracht en om be scherming vroegen, daar ze niet meer onder hun collega's durfden komen. Zij zijn toen in hun hut opgesloten en het andere drietal werd door de ge zagvoerder op transport gesteld naar Nederland. De rivierpolitie te Rotterdam, die op de hoogte was gebracht, reisde het schip naar Le Havre tegemoet en op weg naar Amsterdam begon zij het onderzoek. Aangehouden werden vier matrozen, een bootsman, een timmer man en een olieman. Onder de matrozen bevindt zich de 22-jarige C. F. H. uit Yerseke. Begonnen met 672 man, thans nog 540 man. Sedert de oprichting op 1 Septem ber 1950 tot 31 Maart j.l. beliepen dé kosten van het Belgische Korea-betal- jon ruim 85 millioen franc. Voor '51 is een bedrag van 491 millioen franc uitgetrokken. Het bataljon telde aanvankelijk 672 man. Hiervan waren er op 12 Mei 8 gesneuveld, 7 vermist, 47 gewond, 62 ziek of invalide en acht ongeschikt verklaard, zodat thans nog 540 man schappen actieve dienst verrichten. Einde Juli loopt het vrijwilligers contract af en verwacht wordt, dat 350 leden van het bataljon naar Bel gië willen terugkeren. Een groot pro bleem vormt de aanvulling met nieu we vrijwilligers. 36 man zijn, onder bevel van luitenant Pierre Gailly, dé bekende Belgische Marathonloper, per vliegtuig naar Korea vertrokken om de gelederen aan te vullen, terwijl over enkele dagen nog een 200-tal via Rotterdam zal vertrekken. Amerikaanse functionarissen te Mos kou, Washington en Warschau hebben Dinsdag pogingen gedaan om een Pools doorreisverbod voor het speciale vlieg tuig van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Kirk, ongedaan te maken. Het was de eerste maal, dat de Poolse autoriteiten een dergelijke vergunning weigerden te geven. De Russische auto riteiten hebben hun toestemming ver leend. Het vliegtuig, een viermotorige C-54, stond gistermiddag nog steeds op het vliegveld Tempelhof. Het zou naar Mos kou vliegen om Kirk op te halen voor een tiendaagse reis door West-Europa. OVER HUN LOT IS BESLIST. De Amerikaanse Hoge Gommissaria voor Duitsland, McCIoy, heeft op eelt persconferentie te Frankfort verklaard, dat hy over het lot van de zeven oor. logsmisdadlgers te Landsberg heeft be slist. De directeur van de gevangenis te Landsberg heeft de naaste verwantefi der veroordeelden een brief gestuurd, waaruit blijkt, dat de executie in de ge vangenis zal geschieden en dat 24 Mei' 1951 een laatste bezoek is toegestaan. President Truman heeft een beroep om gratie ten behoeve van de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisda digers in de gevangenis van Landsberg afgewezen. Blijft Birma handelen met Peking?. Volgens berichten uit Rangoon zou Birma van plan zijn, ondanks het besluit van de V.N. tot embargo op het zenden van strategische goederen naar commu nistisch China, handelsbetrekkingen met Peking te blijven onderhouden. Binnen kort zouden rubber en olieproducten over land -.ia de Birmese noordgrens naar China gaan. DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen. Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien. Overwegend matig Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1