fllöfflae ALLES DRAAIT OM DE DOLLAR. Haan Held. Jantje van Sluis, de oudste klokkenist van Vlaanderen* Up bezoek in Rhodesia* ADAMSON Indrukken uit Amerika. Met Pinksteren weet de massa geen raad* Zljn Wein en velen hebben Polderlasten in Krttiningen ver hoogd tot f 44.~ per ha» Ruilverkaveling een ondragelijke last. Reeds in 1424 ga£ hij Acte de Presence. De winter deed zijn intrede met regen. Zeeuwse Wandelingen Een „wakker" schot. Verdrag met de Bondsrepubliek Duitsland, SOCIALE WETGEVING i Zware straffen geëist tegen dronken automobilisten. Maandag 21 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bij mooi weer is het geronk niet van De verkiezingsstrijd in Hoboken is gestreden. Het ging om de vraag, wie het zou winnen: een Italiaan of iemand van een andere natie. Er zjjn hier heel veel Italianen en dus roomsen. Dagenlang zjjn wjj getracteerd op allerlei pamfletten en wat het vervelendste was: op een vreselijk lawaai ln de straten, tot diep in de nacht. Auto's met geweldige luidsprekers trokken door de stra ten en vertelden ons, welke enorme voordeden eraan verbonden waren, wan neer we die of die meneer zouden stemmen. Het ging niet om zijn beginselen of om zijn geestelijke instelling, neen: wjj zonden een betere stad en nog meer inkomen krijgen. Ditzelfde verschijnsel hebben wij met Pinksteren hier meegemaakt. In Hol land is het zo, dat ieder in de dagen vóór Pinksteren spreekt over de a.s. feestdagen. Maar hier heeft in letter lijke zin niemand ook maar één woord gezegd over dit heilsfeit. Toen ik Zon dagmorgen gepreekt had, zeiden de mensen: „O ja, dat is goed van u, dat u aan Pinksteren gedacht heeft". En zo vreemd vond ik deze houding, dat ik des morgens voor kerktijd mijn vrouw nog vroeg: ze zullen hier toch niet op een andere dag Pinksteren houden dan in mijn ambtsagendum staat. COMMERCIEEL. Wat zit daar achter? De commer ciële instelling van Amerika. Alles draait hier om de dollar. En met het Pinksterfeest kon je niks doen In een zaak. Hoe ban je nu reclame maken met het feest van de Geest in een win kel? Kerstmis gaat veel beter. Dan werken de Joden ook hard mee. Zij eta leren dan een kind in hun winkel en ze draaien dagenlang keihard: Stille nacht, heilige nacht. Neen, geen Pinksteren, als het u be lieft. Maar moederdag! „Just buy a present for Mother's day", toe, koop een cadeautje voor moederdag, dat hoor je overal. En de radio, die je hier niets kost en dus geen extra be lasting betekent, werkt daar hard aan mee. Toen ik een dagblad inkeek, zag ik, dat de onderwerpen in de vele kerken hier allemaal waren: Moederdag. Geen nkele sprak over Pinksteren MINDER DIHPGANG. Dat is wel typerend voor Amerika. Dit land heeft enorme voordelen boven Europa. Maar de diepte van de cultuur en de traditie der kerk zijn hier anders dan in Nederland. Men leeft meer op pervlakkig en men denkt meer aan het heden dan aan het verleden. Trouwens, zo is het hier ook des Zon dags. Het kerkbezoek is des morgens vrij goed. Tenminste in de orthodoxe kerken. Maar de grote massa gelooft het wel. Des Zaterdags zie Je ze alle maal aan hun wagen poetsen, zo aan de kant van de weg. En of meneer nu professor is, dominé, slager, bakker of wat ook, zjj schamen zich niet de han den uit de mouwen te steken. Als je zelf niet werken wil, wel, dan moet je millionnair zijn ende meesten van hen werken ook. ERUIT! Als die wagentjes keurig in orde zjjn, trekt men er uit. Naar de stranden, de meren of de bergen. Of men gaat vlie gen. Vliegen met één van de vele water vliegtuigen. Kosten zün niet hoog: een paar dollar en dan vliegt men uren. De de lucht, ook al, omdat het verkeers- vliegen zo intensief is. Alles is hier ingesteld op snelheid, op schieten, vlug werken. Sigaretjes draaien, zoals in Holland velen doen: geen sprake van. Opschieten: dat is het parool. Wie met de auto in het verkeer niet let op de lichten en even wacht, krijgt een oorverdovend lawaai te ho ren van de mopperende chauffeurs, dat hij niet spoedig vergeet. Opschieten, wanneer er gewerkt wordt. Ik wilde wel, dat u het verschil eens zag met een Hollandse schilder. Die brandt eerst af, maakt alles effen en glad, grond verven en dan schilderen. Hier: de kwast erover en klaar. En wat voor een kwast! De werkwijze en het moe- derfeest houden verband met elkaar. Denkt u daar maar eens over na! Hoboken. Dr A. H. Oussoren. (Ingez. mededeling, advert.) Vorige week vergaderden de Inge landen van het Waterschap Kruinin- gen in de „Korenbeurs", onder voor zitterschap van de heer Van Hoote- gem. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat hij wil beginnen met een toelichting te geven, waarom in de begroting zulk een hoog dijkge- schot, n.l. f 44 per ha., wordt geraamd en waarom die ook absoluut noodza kelijk is. Hij brengt in herinnering, dat in de jaren 1927 tot 1940 de muur op de zeedijk is geplaatst, grote ver beteringen in de waterafvoer zijn ge bracht en een aanvang is gemaakt met de stichting van het electrisch gemaal en ondanks de uitvoering van al deze werken konden de polderlasten bij een zuinig beheer op plm. f 11 per ha. worden gebracht. Toen is de inundatie gekomen en is de z.g. vrijwillige ruilverkaveling op gelegd. Volgens de geldende wetten hadden de geïnundeerden recht op volledige schadeloosstelling. Deze schadeloosstelling voor de eigenaars zou geschieden in de vorm van een ruilverkaveling, welke geheel op kos ten van de Staat zou worden uitge voerd. Hetgeen men na afloop boven Nog nooit heb ik Jantje van Sluis zo goed kunnen bekjjken als op de ten toonstelling „Zie Zeeland", die In October 1950 te Gent Is gehouden. Ver scheidene lezers en lezeressen van dit artikel is het allicht ook zo gegaan. Hjj stond daar zo parmantig op een geïmproviseerd grasveldje te midden van de bloemen. Of bent n hem voorbijgelopen zonder speciaal op deze beroemd heid te letten? In de gedachte, dat het zo maar een willekeurig beeld was, dat daar enkel als versiering was neergeplant! Zoals de dame, die Ik op de thuisreis van Gent sprak: ze had Jantje niet gezien, had ook nooit van hem gehoord. Voor hen, die misschien evenmin weten wie Jantje van Sluis was, heb ik dit stukje geschreven. SLUIS, HET VEEL BELEGERDE. Dat Sluis in vroegere eeuwen een voorname handelsstad was met een bevolking van tienmaal zo groot als nu. En met een feest ais Pinksteren weet I hebt u uit mijn artikel over Het Zwin de massa geen raad. van 3 Jan. j.l. kunnen lezen. En belang- BREEF UIT ZUID-AFRIKA. (Van onze correspondent J. J. Th. de Kok) De winter heeft reeds sedert enige tjjd zjjn intrede gedaan, hetgeen men merkt aan de frisheid, zodra het zonnetje verdwenen is. Wjj zitten dus des avonds oir. het haardvuur, hetgeen een vaderlands idee geeft. Merkv.aardig is echter, dat er nog steeds veel regen valt. Indien het nor maal was, zou er geen druppeltje hemelwater meer neerkomen. Er zjjn echter dagen, dat men zich in Nederland zou wanen, zo nat, triestig en somber ziet bet er uit. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in Rhodesia, dat Noordelijk van de Unie ligt. Hevige onweders en tropische re genbuien zijn ook daar schering en in slag. Ik was verleden week in Bulawayo de plaats waar eertijds de koninklijke kraal stond van de laatste Matabele koning Lobengula en maakte daar zo'u tropisch verschijnsel mede. In een minimum van tijd stond alles onder wa ter. De mensen, die van hun werk af kwamen en naar huis moesten, werden er totaal door verrast. Men lost hier zoiets echter practisch op. Dames en heren, meisjes en jongens, trekken schoenen en kousen uit en haasten zich barrevoets naar huis. De mannen stro pen de pantalon op tot aan de knieën en verder neemt :rcn Mies nogal ge moedelijk op. De ontwikkeling in plaatsen zoals Bulawayo cn de hoofdstad van Zuid- Rhodesia, Salisbury, is fantastisch. Is er men enige tijd niet geweest, dan her kent men vele plaatsen haast niet meer, zoveel is er bijgebouwd. Salisbury heeft nu ongeveer 40.000 blanke inwoners, dus zoveel als een flinke Nederlandse provincieplaats. De belangrijkheid is echter veel groter, want het is het centrum van een enorm gebied, dat daarenboven nog buitenge woon welvarend is. Men ontmoet er mensen uit Tanganyika, Uganda, Ke nya, Nyassaland, Portugees Oost-Afri- ka, Congo, Frans Equatoriaal Afrika en zelfs nog van verder weg. Het is er een ongekende drukte en een hotelkamer is uiterst rr.toeilijk te krijgen. Men moet dan ook dikwijls genoegen nemen met een noodbed en de kamer delen met 4 FEUILLETON door G. P. BAKKER. „Dat hebben we al zo dikwijls ge daan. Ik ben werkelijk de enige man, maar de meester zal mij helpen." „De schippers in Maagdenburg zijn onze vrienden en daar de overste een HoPnnder i-, zullen we moet entrach- ten hem als knecht op een Hollands schip te laten aannemen. Overste, u zult het schip mee moeten lossen, maar als knecht is u vrij in uw bewegingen, kunt u blijven zo lang het nodig is. De bemanning van schepen, die met proviand komen, is altijd welkom. Het schip zal op u wachten en daar er toch moeilijk retourvracht te vinden zal zijn, kan de kapitein rustig naar een lading blijven uitzien, zonder de aandacht te trekken", „ln orde", meende de overste, „maar ik kan mijn gezicht in de stad niet vertonen." „We maken u onherkenbaar en een schippersbaardje zal uw mannelijk schoon beslist verhogen. Uw blonde haren worden zwart en zelfs de prin ses zal u als een vreemde voorbij lo pen. U heeft een paar dagen kamer arrest. dan kom ik u halen. En nu vertrek ik. Tot ziens overste. Rudolf blijf maar bier. Ik vind alleen beter mijn weg." HOOFDSTUK IX. Een paar dagen later tegen de sche mering enterde een roeiboot, waarin twee mannen zaten, op de Elbe een of 5 andere mensen, die uit alle delen van Afrika komen. Er wordt in dit land veel geld ver diend, maar het wordt ook gemakke lijk weer uitgegeven. De minister van Financiën kwam met een prachtig slui tend budget, d.w.z. hij kon zekere be lasting-verlagingen aankondigen, terwijl er een overschot was, waarvan minister Lieftinck zou watertanden. Een kwetsbaar punt is echter, dat de tabak zulk een belangrijke rol in de welvaart van het land speelt. Er wordt hierin zoveel geld verdiend, dat land bouw en veeteelt in het gedrang komen. Verse melk, goede groenten e.d. zjjn als gevolg hiervan voedingsmiddelen, die zeer schaars zijn. Een zeer interessant land, dat men in het oog moet houden. Er komen veel Engelse emigranten binnen en vooral ookZuid-Afrikanen. Vooral het Afrikaner-element begint zich te roeren. Er wordt wel eens gemompeld van een vijfde provincie van de Unie, doch zo ver is het nog niet, want voorlopig voe len de Rhodesianen zich nog erg geluk kig binnen het kader van het Foreign Office in Londen. (Ingez. mededeling, adv.) yw )L Wie piin lijdt leeft maar balf. rijke plaatsen zijn een begerenswaardig bezit. In de loop der tijden is Sluis dan ook 17 of 18 keer belegerd en 13 maai verwoest, de laatste keer nog niet zo lang geleden, om het precies te zeggen op 11 October 1944. Een oud versje spreekt ook over de rampen, die de stad herhaaldelijk hebben getroffen: „Van al mijn oude pracht en mocht [ik niets behouwen, Mijn haven is verzand, de keur der [praalgebouwen. De zuster van Pariijs, ligt in het stof [vergruisd; Mijn scheepvaart is gesloopt, mijn [handel is verhuisd. Nog voel ik Parma's vuist mij tot een [puinhoop maken, Nog roost mijn ingewand der [Bruggenaren blaken, Nog kwijn Ik aan de wond, die mij de [Fransman sloeg. Voor zulk een kleine stad lofs, liefs [en leeds genoeg." 147. Groninger koftjalk, die op de bolle spiegel had staan: „De Vrouw Mar- gien", Groningen. Een schippersknecht klom aan boord; de ander stak met zjjn boot de brede Elbe over. De oude schipper, een gebaarde vijf tiger, ontving de knecht met een süjve buiging: „Uwe Edele is welkom aan boord van mijn schip", sprak hij. „Van uw werk wil ik niets weten, dat is voor beiden het beste. Dit is mijn zoon Edzke", en hij wees op een sterke, brede jongen met een vrolijk bolwan- gig gezicht, die dadelijk z'n grote hand uitstak. De nieuwe knecht antwoordde: „Dank voor de vriendelijke ontvangst, maar ik ben uw knecht schipper en van nu af is het voor u, jij en jou en onder ons ook Edzke. Wij zijn nu mak kers." „Mijn naam is...." „Laten wij je maar Willem noemen, dat klopt met de monsterrol. Achter naam De Schipper. Heb je nooit eer der op een schuit gevaren, Willem?" vervolgde hij. .Keen, kapitein, maar vroeger veel gezeild". „Des te beter, dan zal je 't vak wel spoedig leren. Help Edzke maar dade lijk de zeilen hijsen. Dat is voorlopig de hoofdzaak. Je bent mooi uitge dost, maar een beetje te zwierig. Hele maal niet slecht voor een stuurman Edzke zal je wel aan 't een en ander helpen. Pik en teer aan de broek, dan heb je meteen de reuk. Een wollen trui, de hals vrij en de borst bruin. Ken je wat oostfries?" „Kennen is wat veel gezegd, maar ik ben het land een paar maai door getrokken". In 1285 reeds werd er een sterk kas teel gebouwd van 70 X 65 meter met sterke torens en muren van meter dik. In de vorige eeuw werd het ver vallen overblijfsel ervan afgebroken. De Engelsen, de inwoners van Brugge, Parma, Prins Maurits, de Fransen hebben om beurt beproefd, met of zonder succes, deze goede havenstad aan het Zwin in bezit te nemen. JANTJE AAN HET STADHUIS Tot vóór het bombardement van Oct. 1944 had Sluis ook een mooi stadhuisje met een toren in Vlaamse bouwstijl, een z.g. belfort. Rondom de torenspits be- vonden zich vier hoektorentjes. Tegen deze toren stond Jantje, de houten pop van ongeveer een meter lang. In zijn hand had hij een hamer, die op een bel aan de buitenkant van de toren kon slaan. Wanneer het uurwerk van de klok de voorslag van heel en half uur aangaf, werd door het mechanisme er van het voetstuk, waarop Jantje stond, bewogen. Jantje draaide mee en sloeg daardoor tegelijk op de bel. Doordat de tik van Jantje samenviel met de slag van de klok maakte het de indruk dat Jantje zo hard sloeg! Rondom dit houten mannetje aan de toren zijn een paar verhalen ontstaan, die verband houden met de belegerin gen, vandaar dat ik eerst iets over Sluis ais de vaak-belegerde handelsstad heb gezegd. „Nu dat heeft veel weg van 't Gro nings. Wij Groningers kunnen met on ze taal tot in Denemarken terecht", voegde hij er niet zonder enige trots bij. „Je moet Edzke maar in alles als je vriend beschouwen. Je slaapt met hem in het vooronder. En nu aan de zeilen." Een uur later zaten ze weer met hun beiden in de kajuit te eten. Edzke stond aan het roer. Saxon keek in de spiegel, die boven de scheepskist hing. Hij kon zichzelf nauwelijks herkennen. „Nu zal geen Mof je voor iets an ders houden dan voor een Groninger schippersknecht", meende de schipper. „Met de taal gaat het ook". Hij bekeek Saxon nauwkeurig van het hoofd tot de voeten. „Ja, het lopen. Een beetje zwaaien, zo van 't ene been op 't an der, maar niet overdrijven. Zeebenen. En vooral veel de handen in de zakken. In je eigen natuurlijk, juist. Als er nu iemand is, die je voor een edelman uitscheldt dan heb ik een onversneden blanke daalder verspeeld", besloot hij lachend. 's Morgens legde de tjalk aan de Elbeoever te Maagdenburg aan. De huizen aan de kade en de vis sershutten in de buurt waren onge deerd gebleven. Ook de Sanderbur- gerbrug was gespaard, maar dat was ook de enige. Het was een stadsge deelte dat op zich zelf stond. In de verte zag men zwarte muren, daar boven stak de Dom met zijn beide to rens en het hoge achtergedeelte der kerk uit, een troosteloos gezicht, voor al voor hem, die de bloeiende hanze- stad in zijn gulden glorie had gekend. (Wordt vervolgd.) LEGENDEN OVER JANTJE VAN SLUIS. In 1606 werd Sluis door de Span jaarden aangevallen, Prins Maurits had het 2 jaar te voren veroverd. Van twee kanten tegelijk zouden ze aanvallen, een deel aan de oostpoort, een ander deel aan de „uidzijde. De klokslag van drie uur 's nachts zou het teken zijn van de gemeenschappelijke aanval Men wacht en wacht, maar hoort geen klok. Als de bevelhebbers elkaar tenslotte wachtensmoe opzoeken, verwonderd over het zonderlinge gedrag van de klok, besluit men toch de aanval nog maar te wagen. Intussen breekt het morgenlicht reeds door (het is Juni) en de zo wonderlijk vertraagde aanval wordt afgeslagen, de bevelhebber der stad was door het schreien van zijn kind wakker geworden en had bij het noren van het Spaans rumoer zijn krijgsvolk verzameld. Wat was er met de klok gebeurd? Wel, de torenwachter had te diep in 't glaasje gekeken ('t was kermis ge weest!) en had geen zin meer het uur werk te gaan opwinden, waarschijnlijk was hij er ook wel niet toe in staat. Daarom had hij zijn neefje er op afge stuurd, die echter weinig verstand had van uurwerken en de klok had over- wonden, waardoor ze heel de nacht bleef stilstaan. Zo hadden de Spanjaar den dus geen klok kunnen horen! Voor deze dronken torenwachter, de redder van Sluis, zou dit beeld aan de toren zijn aangebracht. Volgens een andere lezing is het beeld opgericht ter ere van een tamboer, die zo handig was verschillende marsen door elkaar heen of kort na elkander te trommelen, waardoor hij de vijand in de waan bracht, dat we van ver schillende kanten hulp kregen. Het, wordt ook wel zo verteld: In 1672 werd het naburige Aardenburg door de Fransen aangevallen. De ver dediger vaandrig Elias Beekman, roept de hulp in van troepen uit Sluis, die onder bevel van Oldenburg aanrukken. Om nu bij de Fransen de gedachte te de inbreng zou toegewezen krijgen, zou in de vorm van ruilverkavelings rente kunnen worden betaald, bij een minderwaarde zou de Staat het ver schil bijpassen. Nu aan de ruilverkaveling een ein de is gekomen, is de meerwaarde van de polder berekend en komt men van hogerhand op een bedrag, dat in de tonnen loopt. En de werkelijke ver beteringen? O.a. veel slechte drainage, waardoor op vele plaatsen na regen val dagenlang water op het land blijft staan. Een rapport, opgesteld door een des kundige, geeft aan, dat de jaarlijkse lasten voor het Waterschap tengevolge van de ruilverkaveling, voorzichtig ge raamd, op f 11 per ha. kunnen worden gesteld. Dit door de grotere lengte van de wegen, de waterleidingen, gederf de polderlasten enz. In aanmerking genomen de grote stijging van de lo nen en prijzen sinds 1940, zou thans een stijging van de polderlasten van f 11 in 1940 tot ruim f30 thans, nor maal zijn. Voeg hierbij de meerdere kosten tengevolge van de ruilverkave ling, dan komt men tot het voorge stelde bedrag van f44. Vervolgens kwam de rekening over 1950-'51 aan de orde met een ont vangst van f 69.118.74 en een uitgaaf van f81.282.81, alzo met een nadelig slot van f 12.144.07. De begroting 1951- 1952 vermeldt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 101.553.77, waaronder een post onvoorzien van f 3.661,11. De polderlasten worden bepaald op f 44 per ha. en 12.7 pet. voor het gebouwd. Op de aanbeveling voor Dijkgraaf, wegens bedanken van de heer A. J. Lindenbergh, werden geplaatst de he ren J. Glerum, M. A. Kostense en J. Sinke. Het voorstel tot wijziging van de overeenkomst met de Nieuw-Olzende- polder, waardoor deze geheel in het Waterschap Kruiningen zou afwate ren, ondervond geen bedenking. Het gemaal heeft ln de afgelopen zeer nat te periode getoond volkomen voor zijn taak berekend te zijn en de meerdere 80 ha. van de Nieuw-Olzendepolder zullen geen bezwaar opleveren. wekken, dat deze hulp groot was, liet een trommelslager voortdurend andere marsen door de straten der stad slaan. Net als bq het vorige verhaal was hier dus een kwieke tamboer de held van de dag. WAT IS WAARHEID? Wel, lang voor bovengenoemde jaren was het beeld al aan de toren. De schoolmeester-archivarus Van Dale heeft in oude stadsrekeningen gevon den, dat het in 1424 werd vervaardigd en aan de toren bevestigd. De beeld houwer van deze „houtenen man" heet te Jacob van Huissen, ook de schilder Anthonis wordt met name genoemd. Bij de ramp van 1944 is het stadhuis totaal verwoest, maar Jantje heeft het er aardig goed afgebracht: een beetje beschadigd vond men hem tussen het puin. Een meubelmaker heeft het beeld gerepareerd, het is opnieuw geschilderd en zo stond Jantje daar in frisse kleu ren te Gent. Wie goed gekeken heeft, zal ook nog wat overblijfselen van de mechaniek hebben gezien aan de ach terkant van de houten pop. Die nu maar wacht op een nieuw stadhuis om in de hoogte zijn vroeger werk weer op te nemen. L. v. W. Over het verdrag met de bondsrepu bliek is reeds in Maart een persbe richt verschenen en werd ook in een radiopraatje gewezen op de mogelijk heid van betaling van sociale uitkerin- den door organen die in West-Duits- land zijn gevestigd. Ongetwijfeld zul len velen hiervoor interesse hebben en volgt hier een beknopte uiteenzet ting. Het verdrag is op 29 Maart 1951 ge sloten en heeft betrekking op de on der bestuur van de Regering van het Koninkrijk der Nederlanden staande gebieden in Europa en de onder be stuur staande gebieden van de rege ring der Bondsrepubliek Duitsland. WAT OMVAT HET VERDRAG? Practisch alle sociale verzekerings wetten in het Koninkrijk der Neder landen en wat de Bondsrepubliek Duitsland betreft! de ziekteverzeke ring, de ongevallenverzekering, de rentenverzekering en de werkloos heidsverzekering. Op dit verdrag is reeds thans een aanvullende overeenkomst gesloten. In deze overeenkomst Is bepaald, dat de betaling van sociale renten met in gang van 1 April 1951 wederom zal plaats vinden en wel met terugwer kende kracht tot 1 September 1949. De mogelijkheid, dat nog verdere te rugwerkende kracht aan deze over eenkomst kan worden gegeven, zal nog nader worden onderzocht. De over eenkomst zal gelden zowel voor reeds vroeger toegekende als voor nog vast te stellen renten ingevolge de Ongevallenverze kering, de Invaliditeits- en Ouder- domsverzekermg en de pensioenverze kering voor mijnwerkers. Uitdrukkelijk zij er hier op gewe zen, dat deze aanspraken alleen tegen over West- Duitse organen bestaan. Het is bekend, dat heel wat van deze vroeger toegekende renten zijn ge staakt en dat rechten op later ont stane uitkeringen in het geheel niet zijn verwezenlijkt. Indien de verant woordelijke Duitse organen bekend zijn en men is zelfs nog ln het bezit van papieren, die het recht op uitke ring uitwijzen, dan is de zaak betrek kelijk eenvoudig. Men richt zich dan met vermelding van zo nauwkeurig mogelijke gegevens tot het betreffende orgaan, waarbij men duidelijk eigen namen, geboortedaum en adres op geeft met vermelding van alle gege vens, die de zaak kunnen bespoedi gen, en de zaak is daarmee aan het rollen geraakt. Afwachten wordt dan de boodschap. Men moet er mee reke nen, dat in Duitsland veel paperas sen door de oorlog verdwenen zjjn en de afwerking van uit Nederland ko mende verzoeken dus veel tijd zal vor deren. Moeilijker wordt het, wanneer men meent aanspraken te hebben, doch on bekend is met het betreffende Duitse orgaan of geen enkel schriftelijk ge geven kan overleggen. Voor al die gevallen is er een in stantie in het leven geroepen, die deze zaken voor de Nederlanders behar tigd. Het is het bureau voor Duitse Zaken van de Vereniging van Raden van Arbeid, p.a. Raad van Arbeid te Nijmegen. Het is te begrijpen, dat deze verzoeken zeer duidelijk, volle- ii? en nauwkeurig moeten zijn. Indien men twijfelt of ih een be paald geval nog wel rechten bestaan, doet men er toch goed aan, dit ter kennis te brengen van genoemd Bu reau, daar het in voorkomende ge vallen ook gaarne van voorlichting zal dienen. CorespondentieJ. v. S. Uw vermo gen brengt Uw berekend inkomen in gevolge de Noodwet-Drees boven de inkomensgrens in die wet bepaald. U hebt geen recht op uitkering. Kinderbijslag voor natuurlijke kinderen. Bij Kon. Besluit zal met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1951 kinderbij slag voor natuurlijke kinderen worden verleend. Dit geldt voor natuurlijke kinderen tot 16 jaar, die uitsluitend of in belangrijke mate door de ouders wor den onderhouden, Indien deze ouders arbeiden in de zin der kinderbijslagwet en in Nederland gevestigd zijn. Fonds voor door pokken gedupeerde bakkers? De R.K. Bakkerspatroonsvereniging te Breda heeft zich gericht tot de drie organisaties van Bakkerspatroons in Nederland, met het verzoek, contact op te nemen met de meelfabrikanten, ten einde te verkrijgen, dat op elke 50 kg meel, die bij de bakkers wordt afge leverd, een toeslag van 10 cent wordt geheven. De op die manier bijeenge brachte dubbeltjes zouden dan kunnen worden gestort in een fonds, waaruit dbakkers kunnen worden geholpen, wier bedrijf tengevolge van de heersen de pokkenepidemie stil ligt. NIEUW ORGAAN VAN DE K.L. Verschenen is het eerste nummer van het nieuwe officiële maandblad van de Kon. Landmacht, de „Leger- koerier". Het blad is een uitgave van het ministerie van Oorlog en staat onder redactie van de reserve-kapi teins M. Grot en J. G. Raatgever. Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg hadden zich een aantal chauffeurs te verantwoorden, die ge snapt waren toen zij „in kennelijke staat" verkerende, hun wagen bestuur den. De eerste verdachte was de 47-jarige vrachtrijder J. C. S. te IJzendijke. Op 17 Februari j.l. was hij op de hoek van de Rozemarijnstraat en de Gouverneur straat zo eigenaardig aan het manoeu vreren dat het de aandacht van de voorbijgangers trok. Zo reed hij b.v. te gen een betonnen electriciteitspaal op. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij wel wat bier had gedronken maar in het geheel niet dronken was geweest en nog behoorlijk in staat zijn wagen te besturen. De bloedproef had echter uitgewezen dat verdaehte's bloed een te hoog percentage alcohol bevatte. De eis tegen deze verdachte was 2 weken gevangenisstraf en 4 maanden intrek king van het rijbewijs. De tweede dronken automobilist was A. H. B. P. uit St Jansteen, die ook had verklaard wel wat bier te hebben gedronken maar toch niet dronken te zijn geweest. Ook tegen hem was de eis 2 weken gevangenisstraf en 4 maanden intrekking van het rijbewijs. De Castricumse bloembollenhandelaar had op 19 Januari een auto bestuurd op de Nieuwe Dijk te Axel, terwijl hij dron ken was. Toen hij op zeker moment de macht over het stuur was kwijtgeraakt was hij van de weg afgeraakt en dwars door enige tuinhekjes, die natuurlijk sneuvelden, in een paar tuintjes te recht gekomen. De eis tegen hem luidde een maand gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs gedurende 1 jaar. Op 2 April zagen twee surveillerende politiemannen te Zaamslag een auto passeren, die nogal slingerend over de weg reed en waarvan de bestuurder half liggend achter het stuur zat Om dat zij vermoedden dat de chauffeur van de wagen dronken was, hielden zij een andere wagen aan en verzochten zij de bestuurder hiervan de verdachte wa gen te achtervolgen. Na een wilde jacht, waarbij soms een snelheid werd bereikt vak 120 km per uur en waarbij de dron ken chauffeur, die later bleek te zijn de houthandelaar A. W. te Goes, ge vaarlijk heen en weer over de weg slin gerde, werd Perkpolderhaven bereikt, waar de wagens tot stilstand kwamen bij de aanlegsteiger van de Provinciale boot. Toen bleek eerst hoe dronken de verdachte was, want bij het uitstappen kon hij nauwelijks op zijn benen staan. Hij werd ter ontnuchtering overgebracht naar een politiepost waar hijde vol gende dag verklaarde, dat hij zich van het gehele geval niets meer kon herin neren. Tegen hem was de eis een maand ge vangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs gedurende 5 jaar. Uitspraken Rechtbank Middelburg. De Middelburgse rechtbank deed gis teren uitspraak in de volgende zaken: A. G„ los werkman te Colijnsplaat, werd schuldig verklaard aan poging tot oplichting en diefstal en veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. D. S„ veehandelaar te Waarde, had in hoger beroep terecht gestaan wa gens overtreding van de Wegenver- keersregeling. Eüj werd ontslagen van rechtsvervolging, daar de dagvaarding een nietigheid bevatte. L. H., taxi-ondernemer te Nvv- en St Joosland, werd in hoger beroep veroor-, deeld tot 3 weken hechtenis wegens overtreding van de Jachtwet. Het be roepen vonnis werd bevestigd. M. G. de Baar, handeiaar te Hoede- kenskerke, werd wegens het veroorza ken van een verkeersongeluk te Oude- lande, in hoger beroep veroordeeld tot 35 of 10 dagen, met bevestiging van het beroepen vonnis. De Economische Politierechter deed uit spraak in de zaak tegen de veekooplie den E. A. v. d. K. te Clinge en H. C. M. P. te Graauvv en Langendam. Beiden werden schuldig verklaard aan overtre ding van het Deviezenbesluit 1945 en veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Nieuwe organen Chr. Vakbeweging Verschenen zijn het eerste nummer van „Naar breder vlucht", orgaan van de Unie van Burger Luchtvaart Perso neel en het eerste nummer van „De Koopvaarder", orgaan van de bedrijfs groep zeelieden, beide aangesloten bij de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra le, Pieter Bothstraat 8, 's-Gravenhage. INTERIMCONFERENTIE VOOR PLAN-SCHUMAN. De delegaties der zes landen, die het plan-Schuman hebben ondertekend, heb ben zich op een bijeenkomst in Unkel bij Bonn geconstitueerd tot een interim conferentie, die permanent in functie zal blijven tot het plan definitief in wer king kan treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2