Nederlandse troepen in het vuur aan het Oostelijk front. HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. PERZIE WIL DE OLIE, al moet het bloed kosten. Blijft de N*C*H*V* zelfstandig? Architectuur-tentoonstelling te Middelburg geopend* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Samen met Amerikanen en Fransen verhinderden zij omsingelingspoging. Proefvlucht eindigde in buiklanding. Kapitein Linzel vertelt. k SNIPPER NIEUWS1 Wéér een pokken- patiënt overleden* Crisis in de schoen industrie* Uitgave .tichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren t Vllsalngen: Van der Manderestr. 40, Tel 2754, Middelburg i Korte Noordatraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1868 MAANDAG 31 MEI 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per man. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr H. Huizenga, Middelburg; J. Huijsseu, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 et. per woord D3 J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 4.38 u., onder 20.36 u.; Maan op 23.16 u., onder 4.42 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Mei: Vlissingen: 2.12 u. 2.19 m., 14.39 u. 2.27 m.; Terneuzen; 2.42 u. 2.38 m., 15.10 u. 2.46 m.; Wemel- dinge: 4.04 u. 1.77 m., 16.35 u. 1.87 m.; Zierikzee: 3.52 u. 1.50 m., 16.22 u. 1.60 m. DE STRIJD IN KOREA. Volgens het laatste communiqué van het achtste leger hebben Amerikaanse, Franse en Nederlandse troepen de fanatieke Noordelijke pogingen om van een penetratie aan het Oostelijk front een omsingeling van de gehele linie der verbondenen te maken, verhinderd. Deze troepen, geholpen door Nieuw-Zeelandse kanonniers zaten bijna in de val, maar wisten by gevechten van man tegen man met de Noordeiyken alle aanvallen af te slaan. Gewonde Korea-vrijwilligers over 2 dagen in ons land. Aan het Westelijke en West-centrale front zijn de verbondenen gisteren tot „een krachtige verkenningsactie" in Noordelijke richting overgegaan. Vol gens de laatste berichten zijn zij tot on geveer 15 km opgerukt. Een communiqué van het achtste le ger meldt, dat Zuid-Koreanen ten Noord-Westen van Seoel, Amerikaanse eenheden ten Noorden en andere troe pen van de Verenigde Naties ten Noord- Oosten van de stad oprukken. Zuid-Koreaanse troepen ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Tsjanggangni meldden hevige gevechten tegen een Noordelijke strijdmacht ter grootte van een divisie. Chinese kolonnes, uitgeput door vier dagen zware aavallen, zijn Zondag te ruggetrokken uit de bres, die zij in de centrale sector in de geallieerde linies hadden geslagen. Volgens berichten trekken zijn in Noordelijke richting terug, verbreken, waar mogelijk, het contact. De Amerikaanse tweede di visie in samenwerking met Franse en Nederlandse bataljons hebben de bres gedicht. De uit Korea teruggekeerde gewon de militairen uit België, Frankrijk en Engeland en de Nederlandse kapitein DR W. DREES OPENDE JEUGDWEEK. „Laat het zo in uw leven zyn. Richt u op het eenvoudige maar doelmatige Als ge een keuze moet doen, omdat ge u niet alles kunt veroorloven wat ge zoudt wensen, en dat is bij bijna ieder het geval, kies dan zoveel mogelijk wat van wezenlijk belang is Aldus minister-president dr W. Drees in een radiorede, waarmee hij Zaterdag avond de jeugdvveek heeft geopend, die door de gezamenlijke organisaties ver enigd in de Ned. Jeugdgemeenschap, van heden tot 26 Mei wordt gehouden onder het motto: „Deze tijd vraagt soberheid en zelfbeheersing". In zijn rede wees dr Drees dat hij met soberheid en zelfbeheersing niet be doelde een „hinderlijk gevoelde armoede en beperking", maar een zuivere, waar dige levenshouding. v'EILINGHAL IN DEN BOSCH IN VLAMMEN. Zaterdagmiddag is door tot nu toe on bekende oorzaak brand ontstaan in fen hal van de veiling „De Meierij" van de Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond in Den Bosch. De brand woedde vlakbij het eigen' lijke veilinggebouw, doch kon gelukkig ook tot deze ene opslagplaats beperkt worden. Het vuur vond een gemakke lijke prooi in de 30.000 aardbeienmand jes, zakken en ander emballagegoed, die in de hal waren opgeslagen, en in minder dan geen tijd was deze 'n brul lende vuurzee, die tot op 30 meter nog niet te benaderen was. De hal is ten slotte dan ook geheel afgebrand. De brandweer bepaalde zich in hoofd zaak tot het beveiligen van de andere opslagplaatsen en het veilinggebouw. De hitte was zo groot dat verschei dene brandweerlieden lichte brandwon den opliepen. DE ZEEP WORDT DUURDER. De Nederlandse zeepfabrikanten zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van 21 Mei te verhogen, aldus het A.N.P.. Verschillende chemicaliën zijn de laat ste tijd in prijs gestegen, terwijl de hef fingen op oliën, vetten en vetzuren ver hoogd zijn, waardoor de grondstoffen voor de zeepfabricage ook weer belang rijk duurder zijn geworden. Bij de vast stelling van de prijzen hebben de fabri kanten de nieuwe richtlijnen van de re gering inzake de winstmarges voor krui denierswaren gevolgd, zodat de marges voor de detaillisten verbeterd zijn. PRINS BEZICHTIGDE FOKKER S-14. De tweede proefvlucht van het eer ste Nederlandse straalvliegtuig, de Fokker S-14, waarvoor de testpiloot van de Fokkerfabriek, Gerben Sonder- man, te omstreeks kwart over negen Zaterdagavond was opgestegen, is ge ëindigd in een buiklanding op het gras van Schiphol. De heer Sonderman, die, zoals men weet, ook de piloot is van Prins Bern- hard, maakte de eerste vlucht met vol ledig succes. Ook bij dê tweede vlucht was de start perfect. In de lucht be merkte hij, dat het landingsgestel niet meer uitwilde. Hij besloot daarom een buiklanding te maken. Het toestel zal binnen enkele dagen weer geheel her steld zijn. Het gaat dan waarschijnlijk meteen naar de Parijse expositie. Luchtvaartexperts op Schiphol wa ren vol lof over de kundige wijze, waarop de heer Sonderman de buik landing heeft uitgevoerd. Voordat de proefvlucht plaats vond, verscheen geheel onverwachts Z.K.H. Prins Bernhard, die zich geïnteresseerd over hett toestel liet voorlichten. J. Linzel zijn Zondagavond onderge bracht tn het R.A.F.-hotel te Wroug- ton (Witshire). Zij zullen minstens 2 dagen ln een R.A.F.-ziekenhius in ob servatie worden gehouden. Onder de teruggekeerden bevindt zich de 32-jarige Nederlandse kapitein J. Linzel, die aanvankelijk als gesneu veld bij de gevechten te Hoengsoen, welke 12 Februari j.l. werden geleverd en waarbij ook overste R. den Ouden, sneuvelde, was opgegeven en die ln een Nederlandse krant zijn eigen over lijdensbericht las. Kapitein Linzel, die in Wassenaar woont, werd in knie en schouder ge wond. Hij bevindt zich vanaf liet mid del in het gips en werd op een draag baar vervoerd. In een onderhoud, dat een corres pondent van Reuter op verzoek van het A.N.P. met kapitein Linzel heeft gehad, vertelde deze het volgende over het gevecht: „De aanstormende Chinezen leken wel een lawine. Wij konden ze niet tegen houden. Ik werd gewond en Ik had ongeveer drie kwartier op de grond gelegen, toen de Chinese communisten in een masale aanval onze stelling binnen drongen. Een andere Nederlandse mi litair, die ernstig gewond op de grond lag, riep om hulp. Ik zag hoe Chinese soldaten hem de bajonet door de maag staken en hem door het hoofd scho ten. Ik besloot mij dood te houden. Een Chinese soldaat kwam naar my toet, lichtte mijn hoofd bij het haar op, opende mijn oogleden en schopte mij dit alles om te zien of Ik wer kelijk dood was. Vervolgens gebruik ten zij mijn lichaam als dekking voor het afschieten van een machinegeweer. Ik werd later gevonden door een Ne derlandse patrouille, die mij vervoer de op de deur van een huis". Kapitein Linzel wist in 1941, teza men met zeven andere officieren, in een klein motorbootje naar Engeland te ontkomen. Hij werd ingedeeld bij de zgn. „commando-troepen" en hij nam deel aan de landingen door valscherm troepen te Arnhem en Nijmegen. In 1946 werd hij tot „lid van het Britse gemenebest" („M.B.E.") benoemd. RUSSISCHE VREDES» VOELHOORN? Een woordvoerder van het Foreign Office te Londen heeft verklaard niets af te weten van informele voorstellen van Russische zijde tot heropening van besprekingen over beëindiging van de oorlog in Korea en regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Een be richt van deze strekking was door een Amerikaans persbureau verspreid. Professor Bakker in Buenos Aires aangekomen. De Nederlandse atoomgeleerde, pro fessor C. J. Bakker, is Vrijdagavond per vliegtuig te Buenos Aires aange komen. Hij zal de nieuwe ontdekkin gen op het gebied der atoomsplitsing, welke president Peron onlangs heeft bekend gemaakt, bestuderen. Naar verluidt heeft professor Bak ker een model van de in Amsterdam opgestelde cyclontron meegebracht, naar aanleiding van de besprekingen tussen president Peron en Prins Bern hard tijdens het jongste bezoek van de Prins. De president zou toen belang stelling voor de cyclontron hebben ge toond. Professor Bakker zal de eerste bui tenlandse geleerde zijn, die het geïso leerde gebied, waar de uit Oostenrijk afkomstige professor Richter zijn on derzoekingen verricht, zal betreden. Ver. Staten wijzen Sovjet-voorstel tot vierlanden-conferentie af. De Verenigde Staten hebben het Russische voorstel tot het houden van een vierlanden-conferentie tussen de Verenigde Staten, Engeland, de Sov jet-Unie en Peking-China ter voorbe reiding van een vredesverdrag met Ja pan officieel van de hand gewezen. De Amerikaanse antwoordnota werd Zaterdag aan de Sovjet-Russische am bassadeur in Washington overhandigd. Terwijl enerzijds het Russische voor stel van de hand wordt gewezen, wordt er anderzijds by de Sovjet-Unie op aangedrongen mee te werken aan de voltooiing van een ontwerp, dat van de Verenigde Staten is uitgegaan. Verder beschuldigt de Amerikaanse nota de Russen van het inrichten van Wat zei U van de lente? Kom nou; in het Zuid-Franse departement Haute Loire is gisteren sneeuw gevallen Verscheidene wegen zijn geblokkeerd en telefoonlynen verbroken. In Spanje zijn.gisteren aardschokken ge voeld. Op de Emir van Cijrenaica is tijdens een plechtigheid te Tripolis een aanval met een bom gepleegd. 3 personen werden gewond. Het ban ditisme in Columbia neemt zeer ern stige vormen aan. Pas weer zyn 65 personen waarvan de helft tot de po litiet behoorde, vermoord. „Het is maar een kwestie van tijd, dan hebben we atoomgranaten" zo heeft de staf chef van het Amerikaanse leger, Law- ton Collins verklaard. »- Twee inter nationale treinen van voor de oorlog hebben gisteren de dienst hervat n.l. de Rhinegold express die van Hoek van Holland via Keulen langs de Ryn naar Basel rijdt en de Tauern express die de verbinding onderhoudt tussen Oostende, via Keulen, München naar Villach in Oostenrijk en Joego-Slavië. Even buiten Nijmegen en in Oost- zaan is weer pseudo-vogelpest uitge broken. Vele honderden kippen moes ten weer vernietigd worden. Een Deens sportvliegtuig heeft gisteren in de Y-polder bij Amsterdam een nood landing gemaakt. De twee inzittenden kwamen er zonder letsel af. Prins Bernhard heeft Zaterdag de ontvangst bijgewoond welke t.g.v. de„Ameriean Army Day" door de militaire attachees en de ambasade van de Verenigde Staten in ons land, in kasteel Oud- Wassenaar werd gehouden. Op „een zeetje van fluweel" hebben Zaterdag Scheveningen en IJmuiden „Vlagge tjesdag" gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de haringvissers vannacht op de vangst gaan. Honderden land rotten maakten de tocht mee en onder hen waren heel wat buitenlanders, die intens genoten. De „Van Galen", het schip dat thans nabij Korea opereert, heeft op Pinksterdag zes zakken met postpakketten ontvangen. Familie van de opvarenden was d.m.v. een speciaal tarief in de gelegenheid gesteld in de eerste helft van April deze pakketten te versturen. De ex-burgemeester van Putten en Borculo, F. D. G. is Za terdag door de B. R. van Casatie tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1942 en 1943 heeft hij verscheidene joodse landgenoten en illegale werkers laten arresteren. „belangenzones" in Mandsjoerije en het onjuist aanhalen van de verkla ring van Cairo met betrekking tot Ja pan en China. Zij verwerpt de Rus sische suggestie om Formosa aan' Chi na terug te geven en zegt, dat de Ver enigde Staten by de onderhandelingen over het vredesverdrag niet gesteld zijn op de medewerking „van een ver oordeelde agressor", waarmee commu nistisch China wordt bedoeld. Avond-vierdaagse midden Juni. Voor de achtste maal zal de Neder landse wandelsport Bond de avond vierdaagse organiseren en wel op 13, 14,' 15 en 16 Juni a.s. Er zal op 60 plaatsen in het gehele land gestart worden. Voor het eerst zal dit jaar kunnen worden deelgenomen door de jeugd tussen 10 en 14 jaar, voor wie de afstand iedere avond 10 km zal bedragen. Voor wandelaars boven de 14 jaar zullen de afstanden gedurende de eerste drie avonden telkens 15 km bedragen en voor Zaterdagmiddag 16 Juni 20 km. Het vorig jaar was het aantal deel nemers ruim 15.000. AMBONEZEN IN ONGELIJK GESTELD. Uitspraak doende in kort geding heeft de president van de Haagse rechtbank Zaterdagmorgen de eis van de 1528 Am bonezen tegen de staat niet ontvankelyk verklaard en de Ambonezen veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding, zijnde 137,50 gulden. Zaterdag en Zondag breidde het aan tal gevallen van pokken in Tilburg zich niet uit. Deze stilstand duurt nu reeds vyf dagen. Wel overleed Zaterdagmor gen een der in het ziekenhuis verpleeg de patiënten, wiens toestand sinds kort was verergerd. Dit is het tweede geval van pokken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uitbreken der pokken, thans byna drie weken geleden, in Til burg voordeed. De toestand der 24 nog in verpleging zynde patiënten is gunstig. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde vernam, zullen drie schoenfabrie ken te Nymegen, namelijk Robinson, Welle en Co en Nimco, in verband met de crisis in de productie van de schoenen met ingang van heden de productie in korten met 40 procent. Als in de toe stand, wat de berekening van de winst marge betreft, geen gunstige wending komt, zullen de fabrieken over veertien dagen sluiten. De Swiftfabrlek welke 511 employé's telt, zal op Zaterdag 26 Mei haar poor ten sluiten. Er komen de laatste dagen zo goed als geen bestellingen meer bin nen. Intussen biyven de directies der schoenfabrieken contact houden met de regering en de winkeliers ln de hoop nog binnenkort een gunstige oplossing te vinden. Voor een militair gerechtshof in Tokio wordt een proces gevoerd tegen 16 Koreanen en twee Japanners, die ervan beschuldigd worden militaire in lichtingen aan de Noord-Koreaanse troepen te hebben verstrekt. Foto toont de beklaagden, bewaakt door leden van de Militaire Politie. Op de tweede rif, uiterst links de hoofdbeklaagde Josjimatsoe Iwamoera, die de uiterst geheime plannen voor de landing der Verbonden Strijdkrachten te Intsjon reeds een volle week voor de aanvalsdatum in September 1950 in zijn bezit bleek te hebben. Verzoek om arbitrage afgewezen. De Britse ambassadeur te Teheran heeft Zaterdag een Britse nota Inzake de nationalisatie van de Perzische olie industrie overhandigd. In deze nota werd aangeboden om onmiddeiiyk een missie naar Teheran te zenden ten einde op een eerlijke en onpartijdige basis over een nieuwe olie-overeen komst te spreken. Verder werd de Perzische regering gewaarschuwd, dat elke overhaaste eenzijdige actie gevaar zou opleveren voor de Brits-Perzische betrekkingen, welke de Britse regering van haar kant gaarne zou willen handhaven. De woordvoerder van de Perzische nationalisatie-commissie, Maki, heeft Zondag verklaard, dat Perzië niet zal aarzelen zijn bloed te vergieten om de nationalisatie te verwezenlijken. Maki viel de Amerikaanse nota van 18 Mei aan, waarin Perzië en Groot- Brittannië werd aanbevolen de bespre kingen in een vriendschappelijke sfeer weer op te nemen. Het Perzische ministerie van Financiën heeft Zondag het verzoek om arbitrage van de An- glo-Iranian afgewezen en de maat schappij verzocht vertegenwoordigers Antwerpse schepenen bezoeken Vlissingen. Vandaag zullen vier schepenen van Antwerpen een bezoek aan Vlissingen brengen. De burgemeester van Antwer pen, de heer Craebeckx is verhinderd. In het gezeschap zal zich ook bevinden de adjunct gemeente-secretaris van Antwerpen. Verschilende objecten worden bezocht, o.a. de woningbouw en de composte- ringsinrichting. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Veere en Souburg, waar het graf van Marnix van St Alde- gonde, eenmaal burgemeester van Ant werpen wordt bezocht. MAIPU MAAKT PROEFVAART. Het m.s. „Maipu" dat door de N.V. Kon. My „De Schelde" te Vlissingen vooEi rekening van de Argentü'nse rege ring is gebouwd, zal vandaag een tech nisch proefvaart maken in de richting van de Schotse kust. De „Maipu" is het eerste van twee schepen, welke „De Schelde" bouwt voor dit and. aan te wijzen om te helpen de natio nalisatie uit te voeren. Volgens het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou de regering van Perzië een aanbod van de Sovjet-Unie om Russische troepen naar Noord-Perzië te zenden indien Engelse troepen de pro vincie Abadan zouden bezetten, aan genomen hebben. De Sovjet-Unie zou Bloemen en vuistslagen. Scheidsrechter G. Mollenvanger uit Purmerend, die dezer dagen zijn hon derdste wedstrijd floot, kreeg wel een zeer eigenaardig presentje van een speler van de voetbalclub De Rijp. De wedstrijd De Rijp IIBerkhout werd vijf minuten na de rust onder broken, daar de scheidsrechter de rechtsback van De Rijp gelastte het veld te verlaten. De rechtsback kwam op de scheidsrechter af en gaf hem een paar vuistslagen. Scheidsrechter Mollenvanger staak te hierna de wedstrijd. De bloemen, reeds troepen aan de Noordgrens van die hem waren aangeboden, weigerde Perzië gereed hebben staan. hij mede te nemen. Het wachten is op de arbitrage-commissie. (Van onze Utrechtse correspondent) „Tussen de buffers". Zo typeerde de heer A. Graafland, voorzitter van dc Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en -agenten (N.C.H.V.) Zaterdag op de algemene jaarvergadering dezer orga nisatie te Utrecht, de positie van de handelsreizigers in deze tijd. Dit beeld, aan het spoorwegwezen ontleend, voerde de heer Graafland als vanzelf tot critiek op de Neder landse Spoorwegen. De handelsreizi gers, die dagelijks van de trein gebruik maken, ondervinden het als een ern stige belemmering, dat algemene spoorabonnementen niet tevens gel dig zijn voor busdiensten welke door of namens de N.S. worden geëxploi teerd. De Unie van Handelsreizigers organisaties heeft zich over deze kwes- tiet al tot de N.S. gewend. Ook in zakelijk opzicht verblyft de handelsreiziger als het ware tussen de buffers. In een tijd van grondstoffen "schaarste valt er wel veel te verkopen. Maar nu het niet meer aan grond stoffen ontbreekt wordt het moeilijker om de waren aan de man te brengen. Wat dit voor gevolgen heeft laat zich makkelijk denken. De vaste basis van de handelsreiziger wordt in gevaar ge bracht. En zulks terwijl de tweemaal 5 procent loonsverhoging voor werk nemers in deze branche in de verste verte niet gerealiseerd is geworden. Tenslotte voelt de N.C.H.V. zich ook in organisatorisch opzicht tussen de buffers. Zoals men weet zijn er ook in de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, handelsreizigers georganiseerd. Daar het C.N.V. op de duur geen twee bonden in dezelfde branche kan tolereren, meende men PRIJSVRAGEN HADDEN SUCCES. Nu deze week enige honderden architecten, leden van de Maatschappy tot Bevordering der Bouwkunst, B.N.A., voor hun congres naar Middelburg komen, heeft de Kring Zeeland van de B.N.A. gemeend ter gelegenheid van dit feit een prijsvraag te moeten organiseren voor architecten uit Zeeland en een stu- dieprysvraag voor het personeel. De resultaten van deze prijsvraag, alsmede een aantal uitgevoerde ontwerpen van Zeeuwse architecten, worden nu in het Kunstmuseum geëxposeerd. Deze tentoonstelling Is Zaterdagmiddag geopend, waarbij tevens de namen van de pryswlnnaars zgn bekend gemaakt. Voor het personeel der Architecten bureau^ ontwierp Prof. ir J. F. Berg hoef uit Aalsmeer een opgaaf, die be stond uit het uitwerken van een bestek voor een woonhuis, waarby een platte grond moest worden gemaakt, alsmede de Noord-Oost gevel en enkele gevelde tails. De inzendingen voor de beide prijsvragen had onder motto plaats. Een jury bestaande uit Prof. Berghoef, ir D. Roosenburg, Den Haag en ir W. van Tyen, Rotterdam, beoordeelde de inzen dingen voor beide prijsvragen. Wat de studieprüsvraag voor het personeel be treft was de jury van mening dat er met grote zorg en toewijding is ge werkt, terwyi het tekenwerk uitstekend is verzorgd en goed verantwoord bleek. De le prijs werd toegekend aan de heer S. R. Hermanides, de 2e prijs was voor de heer A. A. Struyk, beiden te Mid delburg. Architectenprijsvraag. Voor de architecten luidde de op dracht: ontwerp een zomerhuis, te bou wen op het terrein aan de Galgeweg te Koudekerke. Ook hier moest een platte grond worden getekend, alsmede enige geveldetails. Het geheel mocht wrrden ontworpen als bungalowtype. De jury had zeer veel lof voor het resultaat van deze prysvraag, in het by'zonder voor de verzorging der inzendingen. De ont werpers hadden echter een grote moei lijkheid op te lossen. De bouwverorde ning der gemeente Koudekerke is op het gebied van zomerhuizenbouw zeer streng. En deel der inzenders heeft al het mogelyke gedaan om zich aan deze verordening te houden, een ander deel heeft de verordening ter zijde gelegd. Dit stelde de jury voor een moeilijkheid by het beoordelen der beste inzendin gen. Inmiddels bleek de bouwverorde ning te zijn gewijzigd, doch er was toen reeds besloten zowel het beste ont werp, dat was gemaakt in het kader van de verordening te bekronen, als wel een 2e prijs toe te kennen aan de beste inzending van hem, die zich niet geheel aan de verordening had gehou den. De le prijs was hier voor de heer L. Beye te Veere, de 2e pry's was voor de heer W. Voogd te Terneuzen. Opening. By de opening der expositie sprak de voorzitter van de kring Zeeland van de B.N.A. Ir H. de Lussanet de la Sablonie- re. Hü heette o.m. welkom de burge meester mr dr N. Bolkestein en de he ren Boeyenga en Bloem, vertegenwoor digers van het hoofdbestuur. Spr. zei, dat men zich met de expositie ten doel had gesteld meer bekendheid te geven aan het werk van de architect, temeer, daar by het publiek op dit gebied nogal eens misverstand en zelfs onwetendheid heerst. In verband daarmee werd ook besloten de prysvraag te houden. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer G. T. Boeyenga een oud-Mid delburger reikte hierna de pryzen uit. Hij wees op het extra zware en ver antwoordelijke werk van de architecten in deze tyd. Spr. wenste dat men in Zeeland even als andere provincies een opleiding zal kunnen stichten, waar de architecten zich verder kunnen bekwamen. Nadat hy de tentoonstelling voor geopend had verklaard, richtte hy zich tot de deel nemers. Met een hartelyke felicitatie reikte hy hierna de pryzen voor al len een boekwerk uit. Ir de Lussaneiafeliciteerde hierna na mens het kringbestuur en reikte een prijs uit die beschikbaar was gesteld voor de jongste deelnemer, de heer A. A. Struyk. Buiten de geëxposeerde ontwerpen voor de prijsvragen, is er een 2e expo sitie, waar Zeeuwse architecten veelal uitgevoerde ontwerpen exposeren. Daar onder bevinden zich de ontwerpen voor de Centrale Zeeland te Vlissingen, Campveerse Toren, Veere, stadhuis Mid delburg, hofje voor ouden van dagen te Vlissingen en enkele andere. De ten toonstelling is tot en met Zaterdag a.s. geopend. Des avonds sluit de expositie om 10 uur. verleden jaar de oplossing te hebben gevonden door het uitschrijven van een referendum. Dan zouden de leden der twee organisaties schriftelijk kun nen verklaren welke organisatievorm hun het wenselijkst voorkwam. Helaas, aldus de heer Graafland, ondervond het uitschrijven van een referendum weerstand bij de Kantoor- en Handelsbedienden. Inplaats daar van wilde deze Bond de eigen orga nisatie uitbouwen. Een dergelijk plan, zei de heer Graafland, biedt voor ons geen oplos sing. Wij zijn met onze organisatie vorm op de goede weg. Wij hebben ons bestaansrecht bewezen. Dat be wijst ook de gang van zaken bij de algemene en de r.k. organisaties. Ieder die probeert deze vrije vogel weer te kooien, zal misschien wel eni ge veren in de hand houden, maar het beestje zelf vangt hij niet, riep de voorzitter uit. Wij zullen nu maar rustig afwach ten wat de arbitragecommissie van het C.N.V. te zijner tyd zal adviseren, verklaarde de heer Graafland. Uit het jaarverslag bleek, dat de N. C. H. V. thans 500 leden telt. Over de activiteit van Zeeland was men zeer content. De vergadering machtigde het be stuur over te gaan tot het aanstellen van een bezoldigd bestuurder, zodra dat noodzakelijk en mogelijk is. Als nieuwe bestuurder koos men de heer A. Kroon uit Breda. „D.E.L." gaat weer onze aandacht vragen, RAYONVERGADERING TE GOES, In de „Prins van Oranje" hebben Za terdagmiddag de paatselyke commissies van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", instelling van het C.N.V., rayonvergadering gehouden. De leiding berustte by de heer Van der Slikke uit Goes. Als spreker trad op de heer H. Leusink, districtsbestuurder van het C. N.V. voor het Zuiden, die het woord heeft gevoerd over de taak van de plaat- selyke commissies en voorts de aan staande collecte besprak. Hy wees erop dat waar 'n besturenbond is ook 'n plaat- selyke commissie moet zyn. „D.E.L." behoort by het C.N.V. Het fonds heeft in 1950 aan normale hulp uitgegeven f 257.244,79 en aan bijzondere hulp f 31.638,05. Onder auspiciën van „D.E.L." zal een landelijke stichting tot stand komen voor kinderuitzending naar vacantie- kolonies. Deze stichting zal gesteund worden met Rijkssubsidie en preventie- gelden. De kosten van het uitzenden van een kind naar een vacantiekolonie zal per week het bedrag aan kinderbijslag bedragen dus op zijn hoogst f 2,50. De collecte zal dit jaar gehouden worden van 1023 September. Door het Cen traal Archief is aan „D.E.L." meege deeld dat de collecte gedeeld moet wor den met „Sonnevanck", .Zonnegloren" en het Inter Kerkelyk Zuid-Nederlands Sanatorium. Spreker wekte de plaatse- lyke commissies op, samen met de hier boven genoemde instanties voor een dubbele opbrengst te zorgen. Hier ligt voor alle C.N.V.-leden een grote taak, aldus de heer Leusink die nog vele vra gen te beantwoorden kreeg. DE BILT ZEGT: Minder warm. Nu en dan overdrijvende wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofd- zakelyk uit Westelyke richtingen. Over het algemeen minder warr.-

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1