Drastische prijsmaatregel. Kracht naar buiten, maar zwakten van binnen ^ue<0^- I Haac Heid Mag. POLEY, Chr* Metaalbewerkers vierden gouden jubileum. De heer Ruppert sprak de feestrede uit. Grootse Bondsdag van Gereform. Meisjes te Zwolle. BELIJDEN IS LIEFHEBBEN". Organisatie voor Hoger Personeel. KORTE C10ERELDKR0NIEK I TheoL Schooldag te Apeldoorn* Hendrik de Cock en prof. Geels herdacht. Geref. Mannen (vrijgemaakt) in Enschede bijeen. Sonnevanck heeft een kerk nodig. Worden bromfietsen gelijk gesteld met fietsen AANBESTEDING Zaterdag 19 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Donderdag herdacht de Chr. Metaalbewerkersbond zijn 50-jarig bestaan op een feestelijke bijeenkomst in Musis Sacrum te Arnhem. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer H. Peters uit Den Haag, mee, dat de ledenwerf actie geslaagd Is, daar het 22.000ste lid kon worden ingeschreven. Deze blijde tijding werd door de ruim 1000 feestgenoten met daverend applaus ontvangen. De vergadering kreeg een bijzonder accent, omdat in opdracht van de E.C.A.- missie een film van de jubileumviering werd opgenomen, die ook in de Ver. Staten zal worden vertoond. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Na tionaal Vakverbond, sprak in de middagvergadering de feestrede uit. Deze vergadering werd gedeeltelijk door de N.C.R.V. uitgezonden. De jubileumviering begon met een dankdienst, geleid door dr A. F. N. Lek- kerkerker, Ned. Herv. predikant te Utrecht, die sprak n.a.v. het woord van Mozes: „Och, dat al het volk des Hee- ren profeten waren". De bondsvoorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat op deze feestdag geen mensenwerk wordt herdacht, doch Gods goedheid, die ons de Chr. vakbe weging schonk en in die vakbeweging ook de Chr. Metaalbewerkersbond. Hij verwelkomde een groot aantal gasten. Tijdens de openingsrede werden de overleden pioniers en bondsleden ge durende een korte stilte herdacht. Toen was het woord aan de voorzit ter van het comité huldeblijk, de heer C. D. van Leeuwen te Zaandam, die in een toespraak op rijm mededeelde, dat door de leden ruim f 10.000 was bijeen gebracht. Dit huldeblijk, dat vervplgens door de heer Vingerling, secretaris- penningmeester van het comité, werd overhandigd, zal door het bestuur moe ten worden omgezet in boeken voor de Bondsbibliotheek en meubilair voor het nieuwe bondsge'oouw in Utrecht. FEESTREDE. In zijn feestrede noemde de heer Rup pert een jubileum een moment, waarop terugzien, naar Boven zien en vooruit zien, geboden is. Een blik in het ver leden geeft grote reden tot dank, aldus spreker, omdat wij een enorme vooruit gang kunnen constateren op materieel gebied. De heer Ruppert vroeg zich af, of het misschien een volks- en dus ook een arbeidersbelang zou zijn als de werktijd met het oog op de benarde economische toestand tijdelijk met enkele uren per week werd uitgebreid. Belangrijker dan de materiële voor- Uitgang is echter nog de meerdere waardering, die de arbeider zich ver- Wierf, sinds hij niet meer wordt gezien als een leverancier van arbeidskracht alleen, maar als een medemens. Zonder de confessionele vakorganisa ties zou de richting van de sociale ont wikkeling zeker een andere zijn ge weest. Dit hebben die organisaties niet aan zichzelf te danken, maar alleen daaraan, dat voor hun leden het geloof in Christus' blijde boodschap de verhou ding tot de naaste bepaalt. Daarom moet op dit jubileum het oog naar Bo ven worden gericht. OFFICIEEL BEGIN VAN VROLIJKE AVOND. Nadat een telegram was gezonden aan H.M. de Koningin sprak de heer F. P. Fuykschot, 2e voorzitter van het C.N.V., de gelukwensen van het Vak verbond over. De heer P. Kapinga was de woordvoerder van alle bij het C.N.V. aangesloten bonden. Ook de buitenlandse gasten brachten de gelukwensen van hun organisaties over. De middagvergadering werd be sloten met een kort overzicht van de bondsgeschiedenis door de secretaris, de heer J. v. d. Burg. De feestelijke avondbijeenkomst, waar „Vrij en Blij" en „Mandolinata" het programma verzorgden had toch nog een officieel begin, want mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken kwam de gelukwensen van de regering aanbieden. Onder daverend ap plaus verklaarde hij aan het slot van zijn toespraak, dat het H.M. de Konin gin had behaagd de heer J. B. H. Gro tenhuis uit Leiderdorp te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarna hij het eremetaal op de borst van de nieuwe ridder spelde. De heer Grotenhuis was van 1916 tot 1947 secretaris-penningmeester van de C.M.B. Hij zorgde als „man op de ach tergrond" voor een perfecte interne or ganisatie van de bond en beheerde de werklozenkas op uitmuntende wijze. tt (Van onze speciale verslaggever) De massale dertigste toogdag, die vjjf zesduizend Gereformeerde meisjes in Zwolle hebben gevierd, stond geheel in het teken van het belijden. „Belijden is liefhebben", was de titel van deze massale meeting. Alle refe raten, die in de verschillende gebouwen (Buitensociëteit, Zulder-, Ooster- en Flantagekerk) en in de grote tent op het Veemarktterrein werden beluisterd, hadden het belijden van het geloof tot onderwerp. (Van onze Utrechtse correspondent) Op 9 Juni a.s. zal te Utrecht een Christelijke vereniging worden opgericht ten dienste van wat men noemt het ho ger personeel in het bedrijfsleven. Hier onder verstaat men de groep werkers In de bedrijven, die veelal op grond van fiun wetenschappelijks vorming, een zeer Verantwoordelijke positie innemen. Vaak geven zij leiding aan het personeel, soms staan zij ais specialisten op een bij zondere plaats in het bedrijf. Gedacht wordt aan figuren, die werk zaam zijn in handel, techniek, bank- en yerzkeringswezen, verkeer, administra tie en organisatie. Voor deze mensen bestond tot heden geen eigen vereniging. De laatste tijd er- Vaart het hoger personeel heel sterk, (lat het min of meer onbeschermd staat, althans in deze zin, dat er geen orgaan 1», waarin men gemeenschappelijk kan Spreken over de maatschappelijke ver anderingen en haar consequenties voor deze categorie van werkers. De belangrijkste aanleiding tot het nemen van initiatieven was het in wer king treden van de wet op de P.B.O. Het gevaar is n.l. niet denkbeeldig, dat deze belangrijke groep in de sociaal- economische ontwikkeling niet wordt erkend. En juist de functie van de groep op het niveau tussen directie en per soneel vraagt om afzonderlijke behan deling. Daarnaast meent de groep, dat zij door haar functie en haar kennis in de ontwikkelingsgang van vandaag een bij drage vermag te leveren. De problemen, waarmede men te ma ken krijgt, vragen een principiële be handeling. Vandaar, dat er een positief christelijke organisatie wordt opgericht. In het initiatiefcomité hebben o.a. zitting de heren dr Joh. H. Scheurer, mr J. S. Biesheuvel en H. M. Punt te Voorburg; ir W. J. Boot te Heerlen; W. Koops te Eindhoven; A. F. Ploeger te Arnhem; P. Prins te 's-Gravenhage en S. van Popta te Beverwijk. De heren Punt en Van Popta treden resp. als voorzitter en secretaris van het mode- rqmen op. Het „hart" van de bondsdag lag in de grote tent. Daar waren de genodig den. Onder hen bevonden zich de bur gemeester van Zwolle, jhr mr Strick van Linschoten, de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. Van der Schueren-Helmich, mevr. G. Kraan van der Burg, hoofdredactrice van „Bouwen en Bewaren", Prof. dr K. Dijk, Ad. Kuiper en twee Indonesische gas ten, n.l. ds I. J. Sirait, docent aan de Theol. Opleidingsschool te Sipoholon (Batakland) en de heer Ch. S. Hardjo- no, medisch student te Soerabaja. Laatstgenoemde heeft enkele harte lijke woorden gesproken aan het adres van de Geref. Kerken in Nederland. „WAAROM GEREFORMEERD?" Van de verschillende referaten, die in de morgenvergadering werden gehou den, geven we iets weer uit dat van Prof. dr A. de Bondt te Kampen. „Waarom Gereformeerd?" was de ti tel van zijn referaat. Klaar en duidelijk heeft hij enkele kernpunten van het Gereformeerd belij den uiteengezet. Voor de vele jongeren, die zich afvragen, waarom de Gerefor meerden „altijd alleen" moeten staan, gaf de hoogleraar een duidelijk en on dubbelzinnig antwoord. Twee kernpunten stelde hij op de voorgrond, waarover andere gezindten anders denken dan de Gereformeerden: Schriftgezag en uitverkiezing. Veel aandacht schonk de hoogleraar aan het Barthiaanse standpunt. Wij moeten goed voor ogen houden, dat God niet onrechtvaardig zou zijn, als Hij niemand zalig liet worden. Daar om past het ons niet God van willekeur of onrechtvaardigheid te betichten. Van te voren heeft niemand er iets mee te maken, of hij wel uitverkoren is of niet. Hij heeft er alleen mee te maken wat God van hem eist. En die eis is: Geloof in Jezus Christus en gij zult zalig wor den, aldus Prof. de Bondt. „ONS BELIJDEN EN DE KUNST" Prof dr G. Kuiper en de heer J. L. P. Brants spraken in de middagverga dering over „Ons belijden en de kunst". Een kort verslag van de rede van de heer Brants geven we hier weer. Op de voorgrond staat direct, dat ons chris telijk volksdeel altijd min of meer vreemd of zelfs afwijzend heeft gestaan tegenover de kunst als zodanig. Dit% geldt voorzover het de vorige eeuwen aangaat. Sinds het eind van de vorige eeuw wordt de kunst ook meer en meer door christelijke kunstenaars gesteld in dienst van God. Op allerlei terreinen heeft het christelijk volksdeel zijn taak verstaan, doch op cultureel terrein vlot te het niet te best. Weinigen uit onze kring maken zich hier druk om. Wat is christelijke kunst eigenlijk? Spr. gaf hiervan de volgende definitie: zij is de kunst, welke zich laat leiden door het (Ingez. mededeling, advert.) MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen geloof in God door Jezus Christus en die daarbij speurt naar de normen, waaraan de kunst naar Gods ordinan tiën moet gehoorzamen. Wij moeten onze roeping bewust zijn. Christelijke vernisjes moeten we over boord gooien. Waar zijn onze christe lijke schrijvers met toneelstukken, die geschikt zijn voor onze avonden? Alles is zo erg moeilijk, maar Chris tus is overwinnaar en als wij het oog op hem gericht houden en dan bidden en werken, staat ons geen „Eenzaam avontuur", maar een „Thuisvaart" te wachten. Na de redevoeringen werd „De cirkel gang van het vrouwenleven" uitgevoerd, een stuk afgewisseld met zang en mu ziek. (Ingez. mededeling, advert.) Achl kleuren, één prijs28 cent De voorjaarszitting van de Raad van Europa is weer afgelopen. Het is niet te ontkennen, dat aan dit insti tuut nog allerlei onvolkomenheden kle ven. Herhaaldelijk bleken de nadelen van het feit, dat de tegenwoordige werkwijze geen voldoende voorberei ding mogelijk maakt voor de openbare debatten. Voorzitter Spaak zelf wees op de eigenaardige moeilijkheid, dat deze Europese volksvertegenwoordi ging zich niet gesteld ziet tegenover een regering, die door haar voorstel len aan de debatten een bepaalde rich ting geeft, zoals dat in de nationale parlementen het geval is. Ook is de Raad niet altijd een toon beeld van eenheid geweest. Engelse socialisten en conservatieven stonden nogal eens tegenover elkaar. De Duit se socialisten keerden zich tegen het plan-Schuman en protesteerden tegen de Franse „onderdrukking" van het Saargebied. Zo groot waren zelfs de tegenstellingen tussen de socialistische afgevaardigden uit de verschillende landen, dat de Fransman Reynaud hen op geestige wijze tegen elkaar uit kon spelen. Noch technische onvolkomenheden, noch politieke onenigheid hebben ech ter kunnen verhinderen, dat de Raad niettemin tot enige belangrijke resul taten kwam. O.a. werd met grote meerderheid een resolutie aangeno men, waarin zo spoedig mogelijke rati ficatie van het plan-Schuman werd aanbevolen. Ook werd oprichting voor gesteld van een grondstoffenbureau voor leden van de Raad van Europa en van het Britse Gemenebest en de Verenigde Staten. Voorts wil men trachten met volksvertegenwoordigers van dit laatste land direct contact op te nemen. Veel waardering betoonde de Raad ten slotte in zijn adres van antwoord aan het ministerscomité voor de betere relaties tussen dit comité en de Raad van Europa, een verbetering, waarvan de eer wel in de eerste plaats toekomt aan onze landgenoot minister Stikker, die tevens een belangrijk aan deel had in het eveneens door de Raad zeer op prijs gestelde rapport van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking. Verliep de Straatsburgse zitting dus niet onbevredigend, ook in Parijs en Lake Succes vertoonde het Westen een grote mate van eensgezindheid Te Parijs sleept zich nog altijd de conferentie voort der plaatsvervan gende ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier, die een agenda moeten opstellen voor een conferentie van de ministers zelf. Reeds geduren de meer dan vijftig vergaderingen heeft de Rus Gromyko tot nu toe po gingen gedaan om deze agenda zo te doen formuleren, dat daarin reeds op de door de ministers te nemen beslui; ten wordt vooruitgelopen. O.a. wil hij de agenda doen spreken van „ver mindering der bewapening". Nu zijn de Westelijken wel bereid over het peil der wederzijdse bewapening te confereren, maar, naar de Engelse af gevaardigde Davies deze week nog eens duidelijk uiteenzette, zijn zij van mening, dat „geen verstandig mens' van hen automatische of evenredige ontwapening kan verwachten, daar dit immers de Russische voorsprong zou laten bestaan. Op de Parijse conferentie kunnen de Westelijken uiteraard niet veel anders doen dan zich verweren tegen een Russische aanslag op hun gemeen schappelijk buitenlands beleid. Actie ver kunnen zij optreden in Lake Sue ces, waar de Verenigde Staten het ini tiatief namen tot het leggen van een embargo, een verbod, op de uitvoer van wapens, olie en strategische mate rialen naar China door de leden der Verenigde Naties. Lang had Engeland zich tegen zulk een drastische maat regel gekant, maar Pekings hardnek kigheid bleek thans ook het Britse geduld eindelijk te hebben uitgeput. Met overgrote meerderheid werd de resolutie door de politike commissie der Verenigde Naties aangenomen. Onder de landen, die zich van stem ming onthielden, bevond zich o.a. In donesië. Dit land produceert, zoals be kend, grote hoeveelheden rubber en schijnt niet ongenegen te zijn de uit voer daarvan op China te gaan rich ten. Het zou daarmee echter hoog spel spelen, want reeds is in de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging een voorstel in behandeling om alle Ame rikaanse steun te onthouden aan lan den, die de politiek der Verenigde Naties inzake China niet steunen. Dja karta zal dan ook wel eieren voor zijn geld moeten kiezen. Nog altijd worden in Washington de verhoren voortgezet naar aanleiding van MacArthurs ontslag. Deze week viel de aandacht speciaal op de vraag, waarom de Verenigde Staten in Europa een zoveel groter risico heb ben aanvaard dan zij bereid zijn in Azië te accepteren. Marshall ant woordde hierop, dat ten aanzien van Europa de gevolgde weg wel ingesla gen moest worden, omdat alleen daar- (Van onze Utrechtse correspondent) „De bloem der Christelijke Gerefor meerde Kerken", zoals Prof. J. J. van der Schuit het uitdrukte, was Donder dag naar Apeldoorn getogen om daar de Theologische Schooldag mee te ma ken. Deze Schooldag pleegt zich altijd in grote belangstelling te verheugen. Ook ditmaal was de Grote Kerk, het ruiffi- ste bedehuis in Apeldoorn, nagenoeg ge heel bezet. Prof. van der Schuit, die als rector der school de leiding der samenkomsten had, meende, dat deze Schooldag om FEUILLETON door G. P. BAKKER. 18) o— De overste keek eens rond. „Eerst kalm mijn kruik uitdrinken. Je weet nooit, wie daar buiten kan zitten. Er zijn veel spionnen in het Sticht. Mis- achien wordt hier de slag geslagen." Hij gaf de herbergier een daalder. „Ik zal even binnen gaan wisselen", zei deze met een onmerkbaar knip oogje, maar zo luid dat alle gasten het konden horen. Rudolf kwam met het wisselgeld terug. De zwerver keek het nauwkeu rig na. Annette, de knappe herber gierster, kwam nu in de deur staan, keek naar haar man. De zwerver zei heel zacht, terwijl hij het geld lang zaam in de zak stak; „Ik ga straks verder, als het donker Is kom ik terug met een vriend. Wacht ons bij de achterdeur." „Als u naar Burg wilt", sprak de waard, „moet u deze weg volgen en dan rechts af. 't Is nog tamelijk ver en u heeft blijkbaar reeds een hele reis achter de rug. Als u wilt, zou u hier ook kunnen logeren. Ik heb nog wel een goedkoop kamertje." „Neen, dank je, waard. Ik moet van avond in Burg zijn", luidde het ant- woord. Hij stond op, volgde de aan gewezen weg en verdween in de bos sen. Toen de avond gevallen was, verliet een man zorgvuldig spiedend de her berg. Overal keek hij rond of er on raad was. Een koekoek riep in de stille nacht zeven maal. Twee mannen en een hond slopen door het hekje van de ligusterhaag, de achterdeur van de herberg binnen en gingen de trap op naar de bovenverdieping. Ze waren zeker, dat ze niemands aandacht hadden getrokken. Een deur ging ge ruisloos open. Ze traden binnen. De zwerver zette zijn bril af, verwijderde zijn grijze baard en snor, wiste zijn gelaat af en zei op vrolijke toon: „Nu voel ik weer dat ik mezelf ben. Als ik in een vermomming rondzwerf, is het of ik mü zo langzamerhand met mijn rol vereenzelvig." „Hetgeen de juiste manier is", sprak de dokter. „Kent u Rudolf?" vroeg de overste. „Zeker, ofschoon hij niet tot de on zen behoort, staat hij toch aan de goede zijde. Hij zou voor u door het vuur gaan." De overste knikte. „Onder mij ge diend. Ik moet eerlijk zeggen, dokter, ik zal het zalig vinden eens weer in een goed bed te slapen en ofschoon uw kok goed is, een echte spekpanne- koek, door Annette gebakken, te kun nen eten. Ik weet nu wel wie u bent, maar niet hoe u heet." „Ik heb vele gedaanten", luidde het antwoord. „U heeft mij gezien als monnik, als boer, u zult mij zien als visser, als burger en misschien als keizerlijk soldenier. Mijn naam is" en hij fluisterde de overste iets heel zacht in het oor „dat is alleen voor u bestemd, voor mijn bondgenoten ben ik de meester. Rudolf kent mij in mijn boerenkleding als Bartels, mdar hij weet ook, dat ik de meester ben. En dan nog iets: ik ben fors gebouwd, dat is nu eenmaal niet te veranderen, maar ik ben niet zo dik als ik lijk. Vulling. Ook mijn gelaat is niet altijd even rood en opgezet, noch mijn stem zo luid. Voor u heb Ik geen geheimen, en het is beter dat u het weet, over ste. U zoudt mij eens plotseling kun nen ontmoeten en in twijfel geraken. Maar vertel mij eens wat is u eigen lijk voor een landsman, 'n Mecklen- burger? 'n Wener? Of iemand van de zeekant?" „Noch het een, noch het ander. Ik ben een Hollander. Maar heb reeds vele jaren overal in de wereld rond gezworven. Als student werd lk in Wenen gevangen genomen en als lui tenant ingedeeld by Wallensteins rui ters." „Wallenstein had de keizer aange boden een leger van 20.000 man voor eigen kosten op de been te brengen, zoals u weet. Ik was er een van. Hij heeft my tot overste bevorderd. Maar in mijn hart ben ik altijd Hollander gebleven, ofschoon ik nooit weer in Holland geweest ben. Toch heb ik mijn taal niet verleerd en zal er eens terugkeren." Rudolf kwam binnen. „Dus de mees ter en de overste hebben elkaar ge vonden", zei hy en reikte belden eer biedig de hand. „Dat doet me genoe gen en stelt my gerust." „Ja, Rudolf, ik moet enige dagen naar Maagdenburg, zal er zelfs mis schien een week moeten biyven." „Kan een ander dat niet voor u op knappen? De meester heeft vertrouw de krachten genoeg. U neemt toch een te belangrijke post In om als agent voor de Inlichtingendienst te werken. Uw leven is te kostbaar om het zo roekeloos op 't spel te zetten". (Wordt vervolgd.) verschillende redenen belangrijk was, Eerst door de herdenking van Hendrik de Cocks geboortedag, juist 150 jaar ge leden. Onze Theologische School, aldus Prof. van der Schuit, is uit de Afschei ding geboren, zodat wq aan de herden king van de „Vader der Afscheiding" niet willen voorbqgaan. Het bjkt misschien een waagstuk zo ging de hoogleraar verder om aan dit feit op de kansel van een Hervorm de Kerk te herinneren. Ik doe het ech ter, omdat het de Ned. Herv. Kerk eert, dat zq getracht heeft deze figuur der Afscheiding te verstaaji. De uitspraak harer synode over ds de Cock wijst daarop. Het moet tot droefheid stemmen, dat de Kerken uit de Afscheiding voortge komen, zich in de loop der jaren heb ben versplinterd. Wq prijzen daarom de moed van onze synode, om contact te zoeken met andere kerken van Gerefor meerde beiyders (in de I.C.C.C.), dit eert haar christebjk zowel als haar Ge reformeerd karakter. Als tweede gebeurtenis, waardoor de Schooldag werd bestempeld, noemde Prof. van der Schuit het overlijden van Prof. J. W. Geels, oud-hoogleraar te Apeldoorn. Prof. Geels was een man van de praktijk, die in stilte zyn weg ging. Zqn persoon en zqn werk zullen in de Chr. Geref. Kerken niet gauw ver geten worden. Tenslotte memoreerde Prof. van der Schuit een persooniyk feit, n.l., dat hy voor het laatst als rector de Schooldag leidde. Wanneer het wederom zijn beurt zou zqn om als rector te fungeren, heeft hq van de synode in 1953 reeds emeritaat gekregen. Prof. van der Schuit zal dan 31 jaar het hoogleraar schap bekleed hebben. ANDERE SPREKERS, Ds H. Toorman te Deventer betrad vervolgens de kansel om te spreken over „Uitverkiezing en Geloof". In deze toespraak over een onder werp, waarmee vele chrisielqke gere formeerden geregeld bezig zqn, legde ds Toorman er de nadruk op, dat de uitverkiezing óók tot het Evangelie be hoort. De bejaarde oud-hoogleraar, Prof. G, Wisse te Doorn, handelde in de middag vergadering over „De wqsheid der we reld en de dwaasheid der prediking De herdenking van Paulus' komst in Europa, 1900 jaar geleden, had de spre ker de stof geleverd voor deze samen komst, Ds P. de Smit te Zeist sprak als pre sident-curator van de Theologische School het slotwoord. door dit gebied voor communistische overheersing kon worden gevrijwaard. En generaal Bradley verklaarde, dat een onbeperkte oorlog tegen China een verkeerde oorlog zou zijn, op het verkeerde tijdstip en op de verkeerde plaats met de verkeerde tegenstander gevoerd. Europa heeft wel reden om Truman, en de zijnen dankbaar te zijn, die aan de bescherming van dit we relddeel de voqjkeur gegeven hebben boven MacArthurs doldriftige plannen voor een veldtocht in Azië. Dat Europa niet alleen van buiten af, maar ook van binnenuit nog altijd door het communisme bedreigd wordt, bleek deze week weer eens uit de bij zondere kiesstelsels, die men in Frank rijk en Italië heeft uitgedacht om de communisten zo weinig mogelijk kans te geven. In Frankrijk worden name lijk de volgende maand algemene ver kiezingen gehouden, terwijl in Italië gemeenteraadsverkiezingen voor de deur staan. In beide landen wil men trachten de communisten zoveel mo gelijk van de vertegenwoordigende lichamen uit te sluiten door in eerste instantie aan bondgenootschappen der andere partijen de gelegenheid te ge ven het leeuwendeel der zetels te ver werven, waarna de bondgenoten deze onder elkaar verdelen naar evenre digheid. In Frankrijk past men zelfs in verschillende streken verschillende stelsels toe, al naar dat in de strijd te gen de communisten het voordeligste schijnt. Wel een zeer ondemocratische werkwijze, wier enige verontschuldi ging is, dat zij dient om de democra tie te verdedigen! (Ingez. mededeling, advert.) Als tegenwicht tegen de toenemen de duurte brengt mag. POLEY te Goes een serie coupons stoffen in de verkoop, tegen zulke geredu ceerde prijzen, dat het voor ieder mogelqk is nog een extra japon of blouse er bij te kopen. Er zijn b.v. coupons voldoende voor japonnen 11.75, 8.50, 6.75, 5.95. Voor kinderjurkjes 3.75, 2.55. Coupons prima Balmbeach voor rokjes 8.80, 6.95. Bovendien wordt bq iedere stof- aankoop een knippatroon beschik baar gesteld voor 0.50. Natuurlijk zijn het prima kwalitei ten zoals deze firma gewoon is. HET ADRES Fa S. MEEUWSEN, Ganzepoortstraat 913 Goes. Vele leden van de Bond van Man nenverenigingen op .Geref. grondslag (vrijgemaakt) waren Woensdag in de Noorderkerk aan de Lasondersingel in Enschede voor de vijfde Bondsverga dering bqeen. In de morgenbqeen- komst heeft ds H. Bouma uit Assen een referaat gehouden over „Verbond en Verkiezing". Alvorens ds Bouma het woord kreeg, heeft (inplaats van de voorzitter Drs R. H. Bremmer uit Zwolle, die op Curasao vertoeft), de tweede voorzit ter, ds F. A. den Boeft uit Helpman (Gr.), de Bondsdag geopend. In zijn openingswoord wees deze er op, dat de mannenverenigingen het Woord des Heren moeten onderzoe ken en dat gezien moet worden, wat dat Woord te zeggen heeft voor de si tuatie van vandaag. Er is tegenwoor dig heel wat gesprek, o.a. over poli tiek, soe. en econ. verband, school, enz. Dat zqn geen conclusies, maar vruchten van het werk, dat de Here geeft. De kwesties moeten niet blijven liggen. De gesprekken over verschil len moeten niet worden vermeden. Bij tweerichtingsverkeer komen er onge lukken. Als* de één dit zegt en de an der dat, dan komen de schapen in de war. Vooral op drukke punten moet er éénrichtingsverkeer zijn, anders ko men er botsingen. Er ligt een taak om ekaar te overtuigen. Niet waarderen, maar elkaar met argumenten overtui gen. Het Woord des Heren alleen moet samenbinden. In de middagbijeenkomst werd door een 18-tal vragenstellers met ds Bou ma van gedachten gewisseld, waarna ds G. van Dooren uit Enschede het slotwoord sprak n.a.v. het slot van Handelingen 2. Dinsdagavond werd in hotel „Avion" een huishoudelijke vergadering ge houden waar de heren D. C. Haak te Berkel, S. van Renssen te Utrecht en J. Stoorvogel te Haarlem als Bonds- bestuursleden werden herkozen en de heer A. Schilstra uit Huizum als zo danig gekozen. Het jaarverslag van de secretaris meldde, dat sinds de vo rige Bondsdag 13 verenigingen zich aansloten en 1 zich heeft onttrokken. Besloten werd de volgende Bondsdag in Amsterdam te houden. Overstromingen in Z.W. Amerika. Uitgestrekte overstromingen hebben in het Zuid-Westen van de Verenigde Staten mensen geïsoleerd, wegen ver sperd bruggen weggespoeld en laaglig- gend land onder water gezet. De nationale garde en speciale een heden van het Rode Kruis werden in West-Kansas gealarmeerd. In Noord- West Oklahoma, waar het vier dagen heeft gestortregend, werden gezinnen gewaarschuwd hun bedreigde huizen te verlaten. In vele delen van Oklahoma en Texas stonden straten blank, waren telefoon verbindingen verbroken en auto's ge strand. In Shattuck werd een spoorbrug weggespoeld. In West-Kansas is de stad Ulysses ge ïsoleerd. De hevige regens waren goed nieuws voor door droogte geteisterde streken van Texas. De landbouwcommissaris voor Texas heeft verklaard, dat de re gens de staat een katoenbeplantings- areaal garanderen van 4 millioen H.A. (Van onze Utrechtse correspondent) Toen de „Vereniging tot Christelqk Hulpbetoon aan Tuberculoselqders" op 6 October 1908 haar sanatorium „Son nevanck" te Harderwqk opende, kon zy onmogelijk vermoeden, dat deze instel ling zulk een hoge vlucht zou nemen. Er waren destqds 36 patiënten. Meer plaats was er niet in het enige pavil joen van het sanatorium. Voor 1908 moet dat eerste gebouw goed geoutilleerd zqn geweest. In een beschrijving van-het sanatorium uit dia tqd heet het n.l., dat het sanatorium „electrisch is verlicht en van waterlei ding voorzien". Wie tegenwoordig op „Sonnevanck" komt, vindt er niet slechts electrisch licht en waterleiding, maar een outil lage, die het sanatorium eigenlqk tot een modern ziekenhuis heeft gemaakt. Reeds lang mist men in het sanato rium ruimte voor godsdienstoefeningen. Ze worden in één der zalen gehouden, maar ideaal is dat niet. Met de komst van ds H. R. Pel als geestelqk verzor ger is de behoefte aan een kerk nog toegenomen. De meeste andere chris- telqke inrichtingen bezitten een eigen kerkgebouw. „Sonnevanck" is er thans ook voor bezig. Het uitstekend verzorg de maandblad geeft geregeld een over zicht van de resultaten der actie. Daar uit vernemen wq, dat overal in het land bazars voor deze kerk worden gehouden. Reeds hebben 40 plaatsen een toezeg ging gedaan, maar men hoopt dat liet 200 plaatsen zullen worden. Want een kerk met bqgebouwen kost in deze tqd een onnoemelqk hoog bedrag. Beslissing binnenkort te verwachten In Januari van dit jaar heeft de A.N. W.B. zoals bekend is, zich tot de mi nister vah Verkeer en Waterstaat ge wend en betoogd, dat de kernkwestie van het bromtietsprobleem Rqvviel of Motorrijtuig op korte termijn dient te worden opgelost. Er is toen de aandacht op gevestigd dat de verschillen in gewicht, snelheid acceleratievermogen van alle bromfiet sen ten opzichte van het autoverkeer ongunstiger zqn dan ten opzichte van het rqwielverkeer. De consequentie hier van is, dat men de eisen voor gelqkstel- ling met de fiets dusdanig diende te stellen, dat inderdaad zoveel mogelqk rijwielen met hulpmotor geiqk kunnen worden gesteld met fietsen. De A.N.W.B. heeft thans goede rede nen om te verwachten, dat van over heidswege bq de oplossing van het oromfietsprobleem zal worden gegaan in de richting van door de bond gedana voorstellen. De keuring zal vermoede- Iqk geschieden per type, echter nog wel op motorvermogen aan de hand van een speciaal, ontworpen apparatuur. Als principe zou men in het belang der verkeersveiligheid uitgaan van de gedachte: Zo weinig mogelqk bromfiet sen aanmerken ais motorrijtuig. Aanvankelqk had men nog willen stellen, dat met rqwielen gelqk te stel len bromfietsen niet harder zouden kun nen rqden dan 25 km per uur. Door het vaststellen van een maximum snelheid voor het rqden met bromfietsen op de rijwielpaden, had het echter weinig zin meer hieraan vast te houden. Hoewel men bq de uitwerking van dit vraagstuk reeds tot een aanzienlqk ruimer standpunt is gekomen, blijft de A.N.W.B. als norm üe voorkeur geven aan de internationaal erkende maximum cylinderinhoud van 50 cc., welke ver dere differentiatie overbodig maakt. Donderdagmiddag werd uit de Broe kervaart bq de gemeente Watergang het stoffeiyk overschot van de 7-jarige G. Helmlngh opgehaald, die sinds Woensdagmiddag werd vermist. Riolering en bestrating te Wissekerke. Namens het gemeentebestuur van Wissekerke werd Donderdagmidoag aanbesteed de aanleg van een riolering en bestrating in de gemeente Wisse kerke. De aanbesteding geschiedde door de directeur C.D.Bde heer J. Valk. Er werd als volgt ingeschreven: P. A. Remeeus, Kats f 180,424; Joh. Moer land, St Annaland f 173,560; M. Wan del, Souburg f 172,900; C. v. d. Klippe, Vlissingen f171,766; J. Hoogesteger, Wemeldinge f 170.500; W. v. d. Berge, Bruinisse en P. v. Dongen, Haamstede f 170.100; N.V. Aannemingsbedrijf „Zee land", Middelburg f 169,837; F. Duyn- houwer, Goes f 166,900; L, v. d. Klippe, Vlissingen en J. la Gasse, Koudekerke f 166.400; Gebr. M. H. en H. J. Kievit, Colqnsplaat f 163.915; A. C. van Hee, Kamperland f 162.000; R. Slotema, Wissekerke f 161.400; J. Haringman, Goes f 159.900. Gunning is aangehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3