Iioi»i de loupe AR'i SENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. Sportieve zomerkleding», een specialiteit van ESDERS! Noord-Beveland. Zuid-Beveland. Tholen. Schouwen-Duiveland. KERK Officiële Publicatiën Schone schijn WATERSTANDEN DE BEURS NOTEERDE GISTEREN P Z«ttrdag 19 M«j 19S1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ^Ylieuwó uitde^P rovincie Aanstaande Zondag is de praktijk van de artsen in onderstaande plaat sen als volgt geregeld: Middelburg: W. Feikema, Dam 16, telef. 2993; Vlissingen: L. P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950; Goes: C. Griep, Ganzepoortstraat 6, telef. 2460; Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande: H„ Frima, Zuidstraat 306, Zou- telande, telef. K 1186—282; Oostka- pelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, telef. K 1188276; 's H. Arendskerke, Hein- kenszand en Wolfaartsdyk: A. j. Zon- nevijlle, Dorpsstraat E 141, 'sH. Arendskerke, telef. K 1106202; Drie wegen, 's Heerenhoek en Nieuwdorp: j. J. Gelderblom, Havenweg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196327; Tho- len, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland: R. C. Renes te Oud- Vossemeer, telef. 19 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. In de week van 1926 Mei zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Badhuisstr. Goes: La Porte. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de dieren artsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106288 en A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100 2233. gen de bepaling, dat bij de tuinderijen uitsluitend platglas mag worden ge bruikt. Men vraagt zich af, waarom kassen worden uitgesloten. Verder is men van mening, dat de zweminrichting, die nog officieel moet worden geopend, binnen niet al te lange tijd weer zal moeten worden uitgebreid. B. en W. vragen zich ook af, waar het huisvuil moet blijven, nu voor de gemeente geen vuil nisbelt is geprojecteerd. Ernstig be zwaar tenslotte maken B. en W. tegen de bouwverboden, die worden opgelegd, voor het terrein waar het vliegveld bij Ritthem zal komen. Aangezien dit alles nog op losse schroeven staat vindt men het onverantwoord om nu reeds bouw verboden in dit gebied op te leggen. JAARVERGADERING COöP. ZUIVELFABRIEK „WALCHEREN". Donderdagmiddag hield de Ver. Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" o.l.v. de heer S. Simonse te St Laurens, de al gemene jaarvergadering te Middelburg. Sedert 1 Januari traden reeds 21 leden toe, waardoor het aantal leden thans 737 bedraagt. De balans en exploitatie-rekening over 1950 werden goedgekeurd. De gebouwen en inventaris staan te boek voor f 329.000, nadat in het af gelopen boekjaar ruim f 96.000 werd afgeschreven. De reserve beloopt t 99.600. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1950 186 leden tot de vereniging toetraden. Ontvangen werden 15.601.506 kg melk •n 7290 kg room. Het vetgehalte der melk bedroeg gemiddeld 3.85 Met inbegrip van nabetaling en bijschrij ving ledenkapitaal werd hiervoor in to taal f 3.180.804 betaald. De onkosten bedroegen f 569.000, waarvan f 132.000 aan salarissen en f 156.000 voor melk- aanvoerkosten. De verkoop bedroeg en detail 7.148.325 liter volle consumptiemelk, 2.271.061 één liter flessen en 435.631 Vz liter fles- »en gesteriliseerde melk, 216.671 liter consumptiekarnemelk, 412.923 flessen karnemelkse gortpap, 51.445 liter room, 528.871 liter flessen melkyoghurt, 549.776 pakjes roomboter en 59.830 fles sen chocolademelk. Naar de boerderij Werd terug geleverd 3.441.324 kg onder- melk en 63.970 kg magere melkpoeder. Engros werden verkocht 408.128 liter melk, 1.363.184 kg taptemelk en 89.855 kg roomboter. De totale opbrengst be droeg f 3.246.182. De fabriek behaalde haar 12e jaar diploma bij de regelmatige boterkeu- ringen van de Brabantse Zuivelbond. De magere melkpoeder, welke dit voorjaar wordt gproduceerd, is geheel aan de leveranciers verkocht voor vee voeder in de komende winter. Dit jaar zullen nog worden gebouwd •en nieuw schaftlokaal, garage en poe derbewaarplaats, terwijl de bouw van een nieuwe directeurswoning in behan deling is. MIDDELBURG. Gouden zegelring gevonden. Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur kun nen op het bureau van politie weer ge vonden voorwerpen worden afgehaald. Dit keer zijn het, behoudens de gebrui kelijke huis- en andere soorten sleutels londenriem; plastic gr. damestasje, ko per gewicht 50 gr.; knipmes; rode bal; haarspeld; bundeltje klompsokken; zak mes; kinderportemonnaie met inhoud haarstrik; gouden zegelring (enige maanden geleden gevonden in een af deling van het ziekenhuis); honder.pen- ning No. 31; boekje met loterijbriefjes famasiebroche; zw. handfietspomp portemonnaie met inhoud; br. brilkoker; muziekharpje; ceintuur; ceintuur van regenjas; gr. damesschoen. Bij particulieren zijn terug te beko men: kinderportemonnaie met inhoud (gevonden te Veere); p. br. dames handschoenen; mondorgel; 2 injectie naalden; br. herenmotorhandschoen; br. alpinomuts; gr. vulpotlood; boodschap- tas; witte ceintuur; sjaal; gr. rokje jonge hond; p.licht bl. wollen handschoe nen; zw; vulpen; rode zakdoek; br; ac tetas; duimstok; p. bl. gl. dameshand schoenen; zwemvest; speelbal; huissleu tel; lipssleutel 16; schakelarmband; al pinomuts; p. gl. dameshandschoenen; bl. overall met sjaal; muntbiljet van f2.50 br. portemonnaie met inhoud; schakel armband; p. br. gl. handschoenen; rood babyslofje; zilveren boerinnespeld; br. portemonnaie met inhoud;; gr. porte tnonnaie met inhoud; sigarettenaanste ker; gr. rechter wollen handschoen; ro de kinderportemonnaie met inhoud, linker br. handschoen; br. portefeuille met inhoud; geel wollen sjaal en bril in etui. SOUBURG. Bezwaren tegen Streekplan. B. en W. hebben zich thans tot Ged. Staten gericht met hun bezwaren tegen het Streekplan Walcheren. In de inlei ding wordt opgemerkt, dat het Streek plan ruimte moet laten voor het opne men van verordeningen e.d. in het ka der van de gemeentelijke uitbreidings plannen. Men heeft er voornamelijk be zwaar tegen, dat in het Streekplan veel op de finesses wordt ingegaan. Bezwaren heeft men ook tegen het <i ,n oanden leggen van de industriële vestigingen, waardoor deze gemeente practisch wordt uitgesloten. Men acht dit niet in overeenstemming met wens van de regering om vooral tot dustrialisatie te komen. Wat de agra rische zijde van het plan betreft wordt opgemerkt, dat het wenselijk wordt ge acht meer vrijheid te geven tot het ves tigen van arbeiders in agrarische gebie den. Ook zijn B. en W. van mening, dat de maximum-oppervlakte voor sport terreinen hoger dient te worden vast gesteld. Ook kanten B. en W. zich te- (Ingez. mededeling, advert.) SPORTCOLBERTS vanaf 39.45 SPORTPANTALONS vanaf 34.- Zuiver wollen SPORTCOSTUUMS vanaf 58.65 Effen, lichtgrijs KAMGAREN COSTUUMS prachtige Engelse stof, 2-delig 105.- .Prima effen KAMGAREN COSTUUMS in de nieuwe modetinten blauw, bruin, taupe en beige 2-delig 113.25 ESDERS' confectie vervangt maatwerk LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG De route ging van Goes over Wol- phaartsdijk. Middelburg, Veere, Vrou wenpolder naar Westkapelle, vandaar over Middelburg weer terug naar Goes. GOES. Filmvoorstellingen Kon. Ned. Zwembond Nadat des middags voor een groot aantal schoolkinderen een voorstelling was gegeven, werd Donderdagavond in de „Prins van Oranje" voor de ouderen (ook waren nog vele scholie ren aanwezig) een filmvoorstelling ge geven, uitgaande van de Kon. Ned. Zwembond. Bij de voorstellingen was aanwezig de heer Schmidt uit Haar lem, hoofdbestuurslid van de K.N.Z.B. Deze sprak een kort propagandistisch woord en wekte op lid te worden van de zwemvereniging „Het Goese Sas". Daana werden enkele films, o.a. „Ne derland is een waterland" en „Hoe gezwommen moet worden", vertoond, waarbij de heer Schmidt een korte toe lichting gaf. Hanitbalwedstrijd gaat niet door. De handbalwedstrijd, die Zaterdag dagavond zou worden gespeeld tussen een elftal van het Goese Lyceum en oud Lycéisten, zal geen doorgang vin den. KATS. Brandspuit. Zoals reeds eerder werd bericht, wordt de brandweer in de gemeente Kortgene gereorganiseerd. Kortgene en Colijnsplaat hebben ieder een be hoorlijke brandspuit gekregen. Ook Kats is niet vergeten. Een jeep werd aangeschaft en omgebouwd tot man- schappenwagen, waarop de vroegere babyspuit van Kortgene is gemon teerd. Het geheel vormt nu een dege lijke brandspuit, waarop Kats trots kan zijn. Ambachtsschool Goes krijgt kop- klasse Tractoren, Motoren en. Landbouwwerktuigen. Naar wij vernemen is de Ambachts school te Goes vergunning verleend in September a.s. te beginnen met een kop- klasse Tractoren, Motoren en Land bouwwerktuigen. Deze kopklassen zullen slechts aan enkele scholen toegestaan worden, n.l. in de plaatsen Breda, Doetinchem, As sen, Den Bosch, Roermond en Goes. De laatste tijd word in toenemende ma te geconstateerd dat de vakbekwaam heid van de smeden en monteurs te kort schiet om tractoren en landbouwwerk tuigen met kennis van zaken te repareren. Dit tot groot nadeel en on gerief van de landbouwer, die vaak juist op een moment, dat de betreffende machine het dringendst nodig is, deze een onnodig lange reparatie moet doen ondergaan of naar de leverancier terug moet zenden om gerepareerd te worden. Wat de toelating der leerlingen be treft gelden dezelfde bepalingen als voor de topklasse Autotechniek, die reeds sinds vorig jaar met succes werkt. De leerlingen moeten in het bezit zijn van een diploma 2-jarige Ambachts school in één der metaalvakken. Ook oud-leerlingen of leerlingen van andere Ambachtsscholen dan de Goese, die een getuigschrift Ambachtsschool hebben of dit jaar zullen ontvangen, kunnen tos gelaten worden. De opleiding duurt één jaar. Behalve in het vak-technische gedeelte (practijk en theorie), zal onderwijs worden gege ven in wiskunde, Ned. taal, sociale wet geving, veiligheid, enz. Solex-berijders te Goes in actie. Zaterdag 5 Mei werd door de Solex club „De Bromvlieg" met 19 leden deel genomen aan de Solex-Ralley Schiphol Gestart werd te Rotterdam en alle leden kwamen op tijd te Schiphol aan Ook bij de klassementsproef werd een goed figuur geslagen want alle Zeeuwen vielen in de prijzen. Van de 80 prijzen kwamen er 19 in Goes terecht, voorwaar geen slecht re sultaat. Op 2e Pinksterdag werd een gezel- schapsrit georganiseerd naar Walche ren. Wegens het slechte weer kwamen maar 15 deelnemers opdagen maar ook deze tocht werd goed volbracht. ST ANNALAND. Koelhuisbesprekingen. Eén dezer dagen kwam de landbouw- vereniging in vergadering bijeen, om te komen tot oprichting van een koelhuis te St Annaland. Daarbij was ook aan wezig het bestuur van de koelhuisstich ting te Scherpenisse. De heer C. J. J. Kooyman, voorzitter van Landbouwbelang wees erop ,dat steeds meerdere aandelen worden ge vraagd voor het gebouw te Scherpenis se, zodat niet kan worden voldaan aan de vraag. Daarom zal men tot uitbrei ding moeten overgaan. Daarom is het nu de tijd hier de vorig jaar verworpen plannen weer naar voren te brengen en eventueel tot oprichting van een koel huis te tomen. Jammer is thans, dat de onkosten dermate zijn gestegen, dat men meer per aandeel zal moeten be talen dan te Scherpenisse noodzakelijk was. Een begroting toont aan, dat dit zelfde gebouw thans f 130.000 zou kos ten en vorig jaar f 100.000. Ter vergadering werden ruim 140 aandelen genoteerd, terwijl ook die aan delen van de leden, die in Scherpenisse reeds intekenden kunnen overgaan naar St Annaland, zodat men er wel ruim 200 heeft. Er kunnen in totaal 390 aan delen worden geplaatst. DE WERKGELEGENHEID OP SCHOUWEN-DUTVELAND. De werkloosheid in de landbouw in Noord-Zeeland, behoort weer tot het verleden en begint weer plaats te ma ken voor een tekort aan werkkrachten. Dit verheugende feit is voornamelijk te danken aan de vraag naar werkkrach ten voor het wieden der zilveruien op St Philipsland en op enige plaatsen op ons eiland in de omgeving van Zierik- zee. Alleen van Bruinisse trekken iedere dag ongeveer 40 personen het Zijpe over, voor dit werk. Ook het gewone wieden in de landbouw, alsmede het opeen zet ten van de suikerbieten staat weer te beginnen, zodat de eerste weken er werkgelegenheid in overvloed zal zijn. Oud-leerlingen van de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Krabbendijke hielden reünie. Woensdag hielden de oud-leerlingen van de Chr. Kweekschool „De Drie star" te Krabbendijke een reünie in het Internaat. Deze bijeenkomst stond o.Lv. de heer L. Pieper, hoofd der chr. school te Oostdijk. In zijn openingswoord wees deze op de moeilijke tijden, waarin op school een onderlinge band was gelegd en hij sprak de hoop uit, dat deze zou blijven bestaan. In de morgenverga dering werden huishoudelijke zaken en voorstellen besproken. Na de gemeenschappelijke middag maaltijd, die door de leider van het Internaat keurig was verzorgd, sprak de heer P. Kuyt over: „Leren van de Opperste Leraar". Op zeer duidelijke en boeiende wijze schetste hij, hoe Jezus het volk onderwees. Hij had in Zijn leringen contact met het volk. In het vertellen van de Bijbelse Ge schiedenis dient de onderwijzer „het verhaal" in hoger verband aan de kinderen voor te leggen. Tweede spreker was de heer B. de Jongh te Herkingen over: „Wij en ons werk". Hij wees daarbij vooral op het grote doel van het chr. onder wijs. Nadat een tweetal gedichten was voorgedragen, sloot de heer Kuyt deze gezellige bijeenkomst met dankgebed. Ernstig ongeluk bij de Lageweg te Middelburg. Aan het einde van de middag is gisteren ter hoogte van de Lageweg tussen Middelburg en Koudekerke een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de heer J. uit Koudekerke op zijn motor uit de richting Middelburg kwam, wilde een jongen, de pleeg zoon van de fam. de V., op zijn fiets de weg oversteken ter hoogte van de Lageweg. Hij moet de motor te laat hebben gezien met het gevolg, dat hij daardoor gegrepen werd. De jongen werd tegen de grond ge smakt en is later met de ziekenauto naar het Gasthuis gebracht. Hij liep een zware schedelbasisfractuur op. De motorrijder bekwam slechts en kele lichte vleeswonden. Tot lid van de adviescommissie Woon- ruimtewet 1947, kamer Colijnsplaat, werd benoemd de heer H. M. Kievit. Toen de heer C. Vroegop Jzn te St Annaland aan het wieden was, vond hij tussen de zilveruien een horloge, dat af komstig bleek te zijn van de heer H. A. Elenbaas Jzn. Het horloge bleek nog in goede staat te verkeren.. De heer Elenbaas gaf het horloge aan de eer lijke vinder als cadeau terug. GEMEENTERAAD. RILLAND. Geen geld voor nieuwe schoolbanken. Woensdag vergaderde de raad van Rilland-Bath o.l.v. burgemeester J. A de Goffau. De voorzitter deelde mee, dat de straatklinkers voor de Vlied bergstraat binnen enkele weken ver wacht kunnen worden. Van het De partement van O., K. en W. is ver gunning gekregen om, zolang het leer lingenaantal niet beneden de 121 daalt, een tijdelijke boventallige leer kracht te hebben aan .de O.L. school, Op verzoeken om bijdragen voor de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Bet- gen op Zoom, de Chr. Lagere Land bouwschool te Woensdrecht werd af wijzend beschikt vanwege de précaire toestand van de gemeentekas. Op zijn verzoek werd aan de heer D. Dees de bergplaats bij de begraafplaats ver kocht met de daarbij behorende strook grond. De prijs van de bergplaats zal f1500.bedragen en van het daar naast liggende lapje grond f 1.25 per vierkante meter. Besloten werd f 116. toe te staan voor de plaatsing van een verwijzingsbord op de kruising Rijks wegDerdeweg n.a.v. een verzoek van de heer Lowagie te Sluis om vrij stelling van belasting bij de verto ning van films, wordt besloten bij de vertoning van culturele films slechts 15 belasting te heffen in plaats van 3545 Het onderhavige verzoek werd, daar het niet gezegeld was, ter zijde gelegd. Het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen werd in gevolge art. 101 der L.O.-wet, na enige discussie verhoogd van f 20.74 tot f22.50. Van de bijzondere school aan de Hoofdweg was een verzoek binnen gekomen om medewerking bij de aan schaf van 6 nieuwe schoolbanken. B en W. stelden voor dit verzoek, ge zien de moeilijke omstandigheden, af FRANS SCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Ter hoogte van de kust van Annam, 300 km ten Noord-Oosten van Saigon, heeft zich Donderdag een ontploffing voorgedaan aan boord van het Franse max-inevaartuig „Adour", dat dient voor het transport van tanks. Op het ogenblik van dé ontploffing, de „Adour" lag toen aan de kade ge meerd, stonden 900 soldaten aan dek. Velen werden overboord geslingerd. Direct na de eerste ontploffing brak brand uit en de toegesnelde hulpploegen werkten temidden van ontploffende mu nitie. 34 personen verloren het leven en er werden er 25 ernstig gewond.. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend, men vermoedt dat zij door onvoorzichtigheid bü het laden van benzine en munitie is veroorzaakt. Reeds enige maanden is een uittocht van Joden uit Irak naar Israël aan de gang en tot heden hebben 80.613 Joden, die van de Iraakse nationaliteit afstand hebben gedaan, het land verlaten. Voor de inzameling, welke van 23 Mei tot 5 Juni in het gehele land wordt gehouden, verkreeg het Ned. Rode Kruis een aanbeveling van de gezamen lijke protestantse kerken. Posthume onderscheiding voor wijlen A. C. van Beest te Middelburg. Bij Kon. Besluit is posthuum het bronzen kruis toegekend aan wijlen marinier eerste klasse A. C. van Beest, die zich door moedig optreden tegen over de vijand bijzonder onderscheid de, door onmiddellijk na de capitulatie in 1940 militaire gegevens te verza melen en de leiding op zich te nemen van een belangrijke militaire inlich- tingengroep in bezet Nederland. Bij zijn gevangenneming te Middelburg werd hij door pistoolvuur neergelegd, na eerst met zijn eigen wapen twee tegenstanders buiten gevecht te heb ben gesteld. De heer Th. W, de Lange te Middelburg f. Na een ziekte van slechts enkele dagen is in het ziekenhuis te Middel burg overleden de heer Th. W. de Lange te Middelburg. De heer de Lange is jaren werk zaam geweest op de Griffie van de Rechtbank te Middelburg en heeft het vorig jaar i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze dienst verlaten. Wegens ziekte van één der ambte naren was de heer de Lange weder om op genoemde Griffie werkzaam. Schepenen van Antwerpen naar Walcheren. Maandag a.s. zullen vier schepenen en een adjunct-secretaris van de stad Antwerpen een vriendschapsbezoek afleggen te Vlissingen en Souburg. Reeds eerder bezocht burgemeester Kolff Antwerpen. Thans volgt een tegenbezoek, waarbij de burgemees ter van Antwerpen echter niet aan wezig kan zijn. Na het bezoek aan beide plaatsen zal een rondrit over Walcheren wor den gehouden. VAN MARKT en veiling MIDDELBURG. Veiling van 18 Mei 1951. Groenten: Sla stuks 514, Stoofsla kg 1021, Andijvie 4146, Rabarber 422, Spinazie 835, Peu len 1.631.64, Bloemkool A 4289 id. B 20—73, id. C 16—44, id. D 8—26 Bospeen 1659, Postelein 4154, Ram menas 46, Radijs 311, Prei 816, Uien 4—13, Witlof 2044, Komkom mers B 33—45, id. C 3035. Fruit: Golden Delicious 6972, St Remy 5354, Aardbeien per 100 st. 1.60—5.60. Nw. aardappelen 4889 MIDDELBURG. Eierveiling van 17 Mei. Sortering I minimumprijs voor pluimveehouders 1.68 per kg. Vuil schalige 2 cent minder per ei. Winkel prijs per 100 stuks: f 16 klasse 0; f 15 klasse I; f 14 klasse H; f 13 klasse III f 12 klasse IV; f 11 klasse V; f 10 klas se VI; f9 klasse VII. GOES. Veiling van 18 Mei 1951: Aard beien 2,508 per 100 stuks; idem 0,55 3,70 per kg; Groenten: Bloemkool A 54—68; idem B 36—51; idem C 21—34 Kropsla 89, alles per 100 stuks; Spi nazie 2633; Rabarber 1018; Stoof sla 10; Witlof 2324; Uien 9; Nieuwe aardappelen 61 idem drielingen 51, al les per 100 kg; Radijs 1012; Ramenas 9; Selderfj 3—4,50, alles per 100 bos Bloemen: Lelietje van Dalen 1215 per 100 bos; Violenplanten 1,402,30 per 100 stuks, VEERE. Vismijn van 18 Mei 1951 Aangevoerd; 1921 kg exportgarnalen 1.32—1.51, 531 kg schar 16—33, 263 kg bot 21—29, 64 kg rog 18, 67 kg tong 681.11. te wijzen. Een voorstel van de heer Francois om gelden toe te staan voor de aanschaf van 5 nieuwe banken werd afgewezen met 4 tegen 2 stem men. Tegen de heren Buteyn, Mol, Boot en Boonma, voor de heren Wal raven en Francois. Op voorstel van de voorzitter werd daarna besloten de banken der bijzondere scholen te la ten controleren en dan, wanneer be kend is hoeveel de kosten zullen be dragen, een besluit te nemen. Het voorschot voor het handwerkonder- wijs aan de school aan de Zandbaan werd, In verband met uitbreiding van het aantal lesuren van f 220 op f 300 gebraclxt Onder «N *4^ending -.e«l. He»v. Kerk. Beroepen te Ernst, B. N. B. Bout hoorn te Bennekom. Geref. Kerken. Beroepen te Houwerzijl, K. H. Schu ring, cand. te Groningen. Bedankt voor Murmerwoude, H. Hekman te Vriezenveen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Paterson (V. S.), J. W. Keisten te Genemuiden. Beroepbaar. In de Geref. Kerken stelt zich be roepbaar de heer I. Stienstra, cand. te Rottevalle. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat op 16 Mei 1951 het kohier straatbelasting 1951 door hen is vastgesteld en aan de Gemeen te-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Opkomst herhalingsoefeningen. Voor de opkomst op 21 Mei te kamp Witten berg lopen de volgende extra treinen. Voor de dienstplichtigen uit Noord-Holland: A'dam C.S. v. 9.47, A'dam M.P. v. 9.54, Naarden Bussum v. 10.08, Hilversum v. 10.15, Amersfoort v. 10.39, Stroe a. 10.56. Voor de dienstplichtigen uit Fries land, Groningen, Drente en Zwolle en omgeving: Leeuwarden v. 7.58, Heerenveen v. 8.24, Steen- wijk v. 8.48, Groningen v. 8.15, Assen v. 8.39, Hoc/geveen v. 9.04, Meppel v. 9.26, Zwolle v. 9.55, Amersfoort v. 10.54, Stroe a. 11.15. Voor de dienstplichtigen uit Zuid-Limburg, Roermond en Venlo en omgeving, de Achterhoek, Nijmegen en Arnhem en omgeving en Twente: Nijmegen v. 10.10, Arnhem v. 10.39, Dieren-Doesburg r. 10.56, Zutphen v. 11.17, Apeldoorn v. 11.38, Stroe a. 11.59. Voor de dienstplichtigen uit Den Haag, Rotterdam en Gouda en uit de omgeving van deze plaatsen: Rotterdam-Maas v. 10.07, Den Haag S.S. v. 10.15, Gouda v. 10.43, Utrecht v. 11.22, Amersfoort v. 11.45, Stroe a. 12.05. Overigen reizen per eerste gelegenheid na 7.00 uur met treinen van de normale dienstregeling tot Amersfoort of Apeldoorn, verder per extra trein naar Stroe, waarvan de vertrektijd op het station Amersfoort of Apeldoorn wordt be kend gemaakt. Voor de opkomst op 22 Mei lopen de volgende extra treinen. Naar Den Helder, voor de dienst plichtigen uit Groningen, Friesland, Drente en Zwolle en omgeving: Groningen v. 7.11, Assen v. 7.39, Beilen v. 7.56, Hoogeveen v. 8.11, Meppel v. 8.30, Zwolle v. 9.01, Den Helder a. 12.39 en Leeuwarden v. 7.15, Grouw-Irnsum v. 7.35, Hee renveen v. 7.54, Wolvega v. 8.08, Steenwijk v. 8.25, Meppel v. 8.42, Zwolle v. 9.13, Den Helder a. 13.05. Voor de dienstplichtigen uit het Oosten des lands: Enschede v. 7.58, Hengelo v. 8.10, Borne v. 8.18, Almelo v. 8.30, Rijssen v. 8.44, Deventer v. 9.10, Apeldoorn v. 9.31, Den Helder a. 13.37. Overigen reizen per eerste gelegenheid na 7.00 uur met treinen van de normale dienstregeling, waarbij voor hen die in Den Helder opkomen van Amsterdam af een extra trein loopt: Amsterdam C.S. v. 9.38, Den Helder a. 11.11 en voor hen die in Uithoorn opkomen een extra trein van Utrecht C.S. v. 11.05, Nieuwersluis v. 11.28, Uit- hoc/rn a. 12.08 en Nieuwersluis v. 14.35, Uit hoorn a. 15.15. „NATIONALISATIE". Nationalisatie uan bedrijnen is een der hoofddoeleinden nan socialistische politiek. Vooral de Engelse socialisten hebben met hun nationalisaties van de kolen- en staalindustrie in hun land veel opschudding verwekt. Tot de door hen gewenste resultaten hebben deze nationalisaties echter maar zelden ge leid. De Britse kolenmijnen althans zijn nog altijd even noodlijdend. Iemand heeft dan ook gezegd: De enige geslaagde nationalisatie na de oorlog is geweest die der socialisten zelf. Voorheen steeds de kampioenen van internationale samenwerking, stel len zij zich immers tegenwoordig in tal van landen op een wel zeer eng stand punt van nationaal belang. Ook in dit opzicht gaat de Britse Labourpartij voorop. Aan de Europese federale be weging verleent zij nauwelijks mede werking en van deelneming door En geland aan het plan Schuman wilde zij nog minder weten. Met de Duitse socialistext is het al niet beter gesteld. Zo fel gaan zij o.a. tegen het plan-Schuman en tegen Duitse deelneming aan de West Euro pese defensie te keer, dat hun geluid vaak nauwelijks van dat der nieuwe Nazi's is te onderscheiden. Ook in Nederland zijn tendenzen van gelijke aard. Ware het niet, dat de ministers Stikker en Van den Brink zich er fel tegen verzetten, dan waren wij in Nederland onder socialistische leiding waarschijnlijk reeds ver voort geschreden in de richting van een een zij dig-nationale economische politiek van prijsbeheersing en invoerrege lingen, die de met zoveel moeite voort schrijdende vrijmaking van de Euro pese handel, wat Nederland betreft, al reeds weer tot een illusie zou hebben gemaakt. De drijfveer van dit nieuwe „natio nalisme" is bij alle socialisten dezelf de: terwille van een zo hoog moge lijke „welvaart" in het heden, wijst men de offers af, die gebracht moeten worden ten bate van de toekomst. Het is wel zeer te betreuren, dat een zo kortzichtige mentaliteit zo grote groe pen nan de Europese volken beheerst. Mannheim 3.55 (plus 0.07)Trier 1.77 (plus 0.17); Keulen 2.30 (-0.09); Ruhrort 4.38 (-0.16); Lobith 10.56 (—0.15)Nijmegen 8.38 (—0.09)Arn hem 8.34 (—0.10); Eefde ÏJssel 3.53 (—0.05); De venter 2.57 (—0.03)Namen (la Plante) 1.61 (plus 0.01)Borgharen 40.55 0.06)Belfeld beneden 11.20 (—0.20)Grave beneden 4.87 Vreeswijk 0.60 (—0.08); Lith 0.60 (plus 0.14). Waar zijn 3 B onze schepen PASSAGIERS- EN TROEPENTRANSPORT SCHEPEN OP INDONESIË. ORANJE 17 100 mijl W. ten N. Minicoy naar Amsterdam. INDRAPOERA pass. 17 Kp. Dell' Armi naar Djakarta. TOMINI 17 dwars Elba Cape naar Djakarta. KERTOSONO 17 rede Bela- wan naar Djakarta. SINGKEP pass. 17 Kp. Bon naar Indonesië. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 17 Mei: MARIA BIBOLINI van zee. AALSMEER van Londen. DINKEL van Antwerpen. ERKELON van Ant werpen. 18 Mei: OKKO BOSKER van Antwer pen. Van Vlissingen vertrokken 17 Mei: MARIA BIBOLINI naar zee. AALSMEER naar Brussel. 18 Mei: OKKO BOSKER naar Huil. ERKELON naar Huil. Gepasseerd naar Antwerpen 17 Mei: ALM- DIJK van Londen. UNION van zee. GEZINA HENDRIKA van Amsterdam. 18 Mei: RIAN van Londen. KLIPFONTEIN van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen 17 Mei: PRINS JOHAN WILLEM FRISO naar Rotterdam. AL PHA naar Rostock. CORSICA naar Glasgow. SERVUS naar Ipswich. 18 Mei: QUO VADIA naar Shoreliam. DELFT naar Amsterdam. AALSDIJK naar Rotterdam. LOOIERSGRACHT naar Helsinki. STIENTJE MENSINGA naar Dublin. Bouwen voor de „Haak In"-actie? Een daartoe ingestelde commissie, be staande uit werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers van het bouw bedrijf, stelt zich voor, bij een voldoend resultaat van een „Haak-In"-actie in het bouwbedrijf, het Koningin Wilhel- minafonds niet een bedrag aan geld aan te bieden, maar een of meer te bou wen huizen. Dit huis of deze huizen zou(den) voor het Koningin Wilhelminafonds van bi(j- vende waarde kunnen zijn. De werkgevers- en werknemers-orga nisaties in het bouwbedrijf stellen voor, dat alle werknemers op Dinsdag 22 Mei a.s. een uur overwerken. Het loon over dit uur zouden de werknemers dan ter beschikking kunnen stellen van het Ko ningin Wilhelminafonds. De werkgevers worden verzocht het totale loonbedrag van de werknemers over het extra uur te verhogen met een bijdrage van het bedrijf- Op- en ondergang van Zon en Maan Maandag: Zon op 4.39 u., onder 20.35 u.j Maan op 21.54 u., onder 4.03 u. Volle Maan 6.45 u. Hoogwater op Maandag 21 Mei: Vlissingen: 1.27 u. 2.07 m., 13.55 u. 2.20 m.; Terneuzen: 1.56 u. 2.26 m., 14.24 u. 2.39 m.; Wemeldinge: 3.16 u. 1.66 m_ 15.47 u. 1.83 m.; Zierikzëe: 3.02 u. 1.42 m., 15.43 u. 1.57 m. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 89# Dollarlening 1947 98# Invest. Certif. 90# Ned. 1962/64 cum. 90# Grootboek 1946 88# 3# Kon. Olie 1950 108 C. H. I. Bank 51# Nat. Handelsbank 88# Ned. Handel Mij. 150 A.K.U. Berghs Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven a Lev. Bros Unil. 224 Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeil. 246# Do. 6 cum. pref. wd 163 Wilton Blliton I rubr. Dito II rubr Dordtsche Pttr, Dito prtf. 169# 115 128# 169 131# 155 148# 157 303 366 381 99# 90 90# 88# 108 51# 87# 148 170# 115# 130 131# 154# 217 248 162# 161# 209 268 285 298# 298 475 115 109 96# Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi 42# Holl. Am. Lijn 174 Java China Jap.iijn Kon. Boot 129 ex. Kon. Paketvrt. 124# Ned. Sch. Unie 154# v. Ommeren's Sr. 198# Rott. Lloyd 146 Stv. Mij, Ned. 163# H.V.A. 122# Java Cult, N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bk. 25# 113# 100 94 299# 299# 480 114# 110 100 90 38 93 174 129# 130# 124 153# 198 147 164# 123# SG# 92# 2?A 115 100# 95 171 Rotterdamsche Bk. 159# Twentsche Bank 159# Overzeese Gas 57 57 Borneo Sumatra 115# 117 In tern at io 171 171 Am. Smelting Anaconda Copper 84# 86# 45# 47 Bethl. Steel 58 S9 Chrysler 84 84 General Motors 56# 57 Intern. Nickel 38 38# Kennecott 81 81# Rep. Steel 45# 46# Stand. Brands 6# 6# U.S. Steel 47# mi Cities Service 112# 118 North Am. 19# 19# Cont. Oil 113# 116 Midcont. Oil 65# 67# Philips Oil 92# 95 Shell Union. 60# Tide Water 39# 40# Baltimore 22# Miss. K. Texas New York Centr. 22£^ 22# Pennsylvania Canadian Pao. 27# 27# 20 Hudson Motor 20

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2