Chinezen letten niet op enorme verliezen Ajoy PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verwoede gevechten aan het gehele Koreaanse front Hevigste nachtaanval sedert het uitbreken van de oorlog Groen van Prinsterer» Philips schenkt een millioen voor T. H. te Eindhoven „Verzorging der televisieprogramma's door de omroepverenigingen" 1 SNIPPER t V, NIEUWS1 Schooljongens vermoordden klassegenoot Moderne „Pimpernel" over leden. „Comm. Volksrepubliek Ne derland" voor de rechter. Ruim drie ton voor „Haak~in" op één avond Souburgse raad pleitte voor de belangen der tuinders Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1867 ZATERDAG 19 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Medewerkers: Mr VV. F. E. baron v. d. Felfz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.40 u., onder 20.33 u.; Maan op 20.20 u., onder з.38 u. Hoogwater op Zondag 20 Meli Vlissingen: 0.48 u. 1.87 m„ 13.13 2.08 m.; Terneuzen: 1.17 u. 2.07 m., 13.41 u. 2.28 m.; Wemel- dinge: 2.31 u. 1.56 m., 14.58 u. 1.79 m.; Zierikzee: 2.15 u. 1.32 m., 14.46 u. 1.54 m. Ciuuese communistische troepen en Noord-Koreaanse eenheden zijn er Vrjjdag, na een woest handgemeen en ondanks verwoede tegenstand der Verbondenen, in geslaagd een tweede diepe wig in de gealllëerde stellingen nab(J Tsjoentsjon te dryven. Over het grootste gedeelte van het front blijven de Chinezen, die aan vallen zonder acht te slaan op hun verliezen en die klaarblijkelijk over een onuitputtelijk aantal reservetroe pen beschikken om de plaatsen der gesneuvelden in te nemen, druk uit oefenen. Op bepaalde punten, waar de Chinezen storm liepen op prikkel draadversperringen, of waar zij poog den door mijnenvelden aan te vallen, waren hun verliezen buitengewoon groot. Tegen het einde van de dag hield de Chinese druk nog onvermin derd aan. In de centrale frontsector waren de Verbondenen, wier stellin gen door de Chinezen omtrokken wa ren, verplicht zich vechtend een weg in zuidelijke richting door eenheden van twee communistische divisies te banen. In de noordoostelijke frontsector vochten Amerikaanse en Europese jaar is het vandaag geleden, dat de grote Christelijke staatsman, de grondlegger der Anti-Revolutionaire of Christelijk-Historische richting, voor goed het hoofd neerlegde, afgemat van de levenslange politieke strijd, waarop hjj zo bitter weinig vrucht had mogen zien. En kan het ook ons niet toeschij nen, dat, met alle eerbied voor Groens ontroerende toewijding aan de zaak der Protestantse staatkunde, zijn arbeid maar schaarse sporen heeft nagelaten? De scheppingen van zijn grote tegen stander Thorbecke, provinciale en ge meentewet, beheersen, naar in deze da gen herdacht wordt, nu reeds een eeuw lang een goed stuk van Nederlands staatkundig leven. Maar waar zijn de tastbare resultaten van Groens werk zaamheid Zo kan het inderdaad schijnen, indien men geen oog heeft voor de diepgaande invloed, die Groens ideeën met name op het Christelijk volksdeel hebben geoe fend, die er ook toe bijgedragen hebben om dat volksdeel politiek sterk te ma ken en langs deze weg ook op de ont wikkeling van de Nederlandse staat hun uitwerking niet hebben gemist. ie ideeën zijn vandaag van meer be- tekenis dan ooit. Het is immers een brandend actueel probleem, dat van gezag en vrijheid, dat Groen zijn leven lang heeft bezig gehouden en waarvoor hij naar een Schriftuurlijke oplossing heeft gezocht. Het probleem van de vrijheid, die hij in de Franse Revolutie tot bandeloosheid zag ontaard. Het pro bleem van het gezag, zoals dat door Napoleon wel werd hersteld, maar ver worden tot dictatuur. Actueel is dit vraagstuk zeker in ho ge mate. Of, om de woorden van de uitnemende Groen-kenner Prof. Ger- retson in een herdenkingsartikel ln de „Christelijk-Historische Nederlander" aan te halen: „Nu is het juist dit the ma, dat Groens levenwerk voor veroude ring behoedt. Want die wonderlijke „om zwaai" van de zgn. „democratische" vrij heid naar de wreedste dictatuur, die destijds in ieders herinnering leefde en die het feitelijke uitgangspunt van Groens denken vormde, is maar niet een op zich zelf staande historische gebeur tenis, maar een verschijnsel van élle tijden. Ook wij hebben deze omzwaai in onze leeftijd, niet ééns, maar herhaalde lijk medegemaakt en alle huidige staat kunde concentreert zich op een wan hopige poging om een nieuwe herhaling aan de Westelijke wereld te besparen. Want wjj hebben aan den lijve onder vonden, wat de tyrannie van het staats- absolutisme beduidt. Gemeenlijk verliest een polemiek haar belang met de tijd, waarin ze gevoerd wordt; maar de geest van Groens tijd is de geest van onze tijd; de gevaren, die Groen tegenstond zijn de gevaren die ons bedreigen: daar om is Groens polemiek nog steeds van de uiterste actualiteit." \X/elke oplossing is het nu, die Groen voor het probleem van gezag en vrijheid gevonden heeft? Het antwoord moet zijn, dat ook hij het aanvankelijk zocht in de richting der gematigdheid, de leus ook der regering van Willem I. Al spoedig is hij echter gaan inzien, dat in die gematigdheid geen wezenlijke kracht school, dat zij niets anders deed dan de beginselen der Franse Revolu tie ook in Nederland bevestigen en dat het geschil tussen vooruitstrevenden en behoudenden niets anders was dan een „broedertwist der liberalen". Openbaring en historie beide waren door de Franse revolutie terzijde ge steld. Groen zag, dat beide weer in het oog gevat moesten worden, wilde de juiste verhouding tussen gezag en vrij heid worden gevonden. De historie op zichzelf, hoezeer de staatsman daarin zijn voorlichting moet zoeken, is daar toe niet voldende. Daarbij moet komen de openbaring van God, in de onder werping aan Wiens souvereiniteit zo wel het gezag der Overheid als de vrij heden van het volk veilig zijn. Groen heeft dit inzicht niet gewonnen als een resultaat van theoretische be zinning allereerst, maar als een uit vloeisel van persoonlijke bekering en onderwerping aan God. Ook hierin wijst hij ons in deze tijd nog de weg. Niet door een theorie op zichzelf zal de c.iristehjke staatkunde van vandaag weer kracht kunnen gaan ontwikkelen in het national j leven. Neen, het is zo als Prof. Gerretson onlangs schreef in het blad „Polemios": „Kracht van weerstand kan ook nu, alléén worden gevonden, daar waar Groen ze einde lijk gevonden heeft: in de persoonlijke belijdenis! Want alleen een geestelijk réveil kon en kan de grondslag vormen voor kerk-, partij- en staatshervorming in nationale en écht Christelijke zin! In dat inzicht ligt Groens actualiteit!" troepen de gehele dag om de Chine zen nabij Indje, waar zij Donderdag bij een aanval met overweldigende meerderheid de door Zuid-Koreanen verdedigde stellingen wisten te door boren, tegen te houden. STEEDS MEER CHINESE TROEPEN. Gealliëerde versterkingen, die Vrij dag met de grootste spoed naar de meest bedreigde punten werden ge zonde^ vochten bij het invallen van de duisternis verwoed om de nog steeds in omvang toenemende Chinese troepen tegen te houden. In de westelijke frontsector wisten de communisten op twee plaatsen on diepe wiggen in de gealliëerde stel lingen te drijven. Vóór de aanvallers de hoofdlinie bereikten, werden zij evenwel teruggeslagen. De frontlinie loopt nu zigzagsgewijs dwars over Korea van het Zuidwesten naar het Noordoosen. Op het meest oostelijke frontgedeelte waren de Verbondenen genoodzaakt op nieuwee stellingen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad terug te trekken. Thans nemen zij overal stellingen ten Zui den van de breedtegraad in. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is de hevigste nachtaanval sedert het uitbreken van de oorlog uitge voerd. Middelzware en lichte bom menwerpers hebben de tegenstanders langs het front bestookt met afgestel de bommen, die boven de grond ont ploften. Amerikaanse Dakota's wierpen ten Noordoosten van Seoel lichtfakkels uit, die de nacht in dag veranderden. Morrison voert besprekingen in Duitsland. Morrison, Brits minister van Bui tenlandse Zaken, is Vrijdagavond voor een officiëel bezoek van vier dagen aan West-Duitsland, op het vliegveld bij Keulen aangekomen. Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, was ter verwelkoming aan wezig. Morrison zal o.a. besprekingen voe ren met Adenauer en andere West- Duitse leiders. Spoorwegongeluk in de V.S. Op het station van Bryn Mawr, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, is een binnenkomende passagierstrein op een expresse-trein, die naar Phi ladelphia moest vertrekken, ingere den. Acht personen zijn gedood en minstens 60 gewond. De N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven heeft t.g.v. haar zestigjarige jubileum een bedrag van één millioen gulden geschonken ter bevordering van de opleiding van in genieurs in Nederland. Philips meent dit bedrag het beste aan zijn doei te doen beantwoorden door het te bestemmen voor de nieuw op te richten Technische Hogeschool te Eindhoven. Staatssecretaris Cals in de Tweede Kamer: ONTWERP-RADIOWET NOG STEEDS NIET GEREED. By de gistermiddag ln de Tweede Kamer voortgezette behandeling van de begroting van O., K. en W. heeft de staatssecretaris, inr Cals, de opmerkingen beantwoord over het radio- en televisievraagstuk. Wat de Radiowet betreft deelde hij mede, dat hy nog een advies wachtende Is. T.a.v. het televisievraagstuk erken de mr Cals, dat er zekere behoeften worden geschapen. Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikke ling van deze zaak sinds 1948 en na het regeringscommuniqué te hebben gereleveerd, zei hij van mening te zijn, dat de technische en financiële aspecten niet de belangrijkste zijn en niet de doorslag mogen geven. De invloed der televisie op de culturele ontwikkeling mag niet worden onder schat. Een nieuwe commissie zal daar aan haar aandacht wijden. Z.i. moet de culturele verzorging der program ma's bij de verenigingen berusten. De televisieconsumptie mag geen extra uitgaven vragen. Er zal een verschui ving moeten plaats hebben. De rege ring heeft geen reden de invoering der televisie op grote schaal te be vorderen, maar de vraag is, of er geen grotere nadelen zouden ontstaan, als de regering het experiment niet liet doorgaan. CENTRALE PLAATS VOOR DE OMROEPVERENIGINGEN. De eis, dat na de tweejarige expe rimenteerperiode de verzorging der programma's aan de omroepvereni gingen moet worden toevertrouwd, is billijk, maar de heer Cals wenste geen toezeggingen te doen, die lgter wel licht niet nagekomen zouden kunnen worden. Wél zullen de verenigingen een centrale plaats in de programma verzorging hebben. Na.v. de verklaring van ir Otten (Philips) zei de staatssecretaris, dat zonder machtiging van de regering geen gebruik van de zendermast mag worden gemaakt en die machtiging is aan Philips niet verleend. Na re- en dupliek is tenslotte de r De Engelse vrachtboot „Nancy Mol- ler", die met een lading rubber op .weg was naar communistisch China, is in de buurt van Hainan door de Engelse torpedobootjager „Cossack" opgevangen en naar Singapore terug gezonden. By de overstromingen op Midden-Formosa zijn 1500 perso nen verdronken. -» De V.S. hebben er by Perzië op aangedrongen met Engeland te onderhandelen over een vriendschappelijke regeling van hun geschil over de nationalisatie van de Perzische oliebronnen. De Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, vertrekt Maandag per vliegtuig met zijn echtgenote uit Moskou voor een persooniyke zakenreis in Europa. De raad van de Arabische Liga heeft steun aan Syrië toegezegd in zijn geschil met Israël. België en Egypte hebben de gemeente Tilburg verklaard tot met pokken besmet ge bied. Volgens A.F.P. wordt de 28- jarige Groninger Burghardt Burmann op Corsica vermist. De Koningin heeft gistermorgen de Syrische en Egyptische autoriteiten, die deze week in ons land vertoeven t.g.v. de opneming van Damascus in de inter nationale luchtlijnen, op Paleis Soest- dijk ontvangen. Dr Drees zal van avond aan de vooravond van dejeugd- week der N.J.G. om 20.05 over Hil versum I spreken over: „Deze tijd vraagt soberheid en zelfbeheersing". Gistermorgen is op het drukke kruispunt ViestraatVredenburg te Utrecht een 53-jarige motorrijder tegen een vrachtauto gebotst en over leden. Rotterdam heeft gisteren voor de vyfde maal zyn „opbouwdag" gevierd. begroting goedgekeurd. De C.P.N. was tegen. PENSIOENEN VERZETSSLACHTOFFERS. Uitvoerig heeft de Kamer vervol gens van gedachten gewisseld over het wetsontwerp tot tijdelijke verho ging van de buitengewone pensioe nen voor de verzetsslachtoffers. Het betreft twee toeslagen van 5 Minister van Maarseveen zei in zyn antwoordrede o.m., dat er spoedig een wetsontwerp voor de derde verhoging komt. De technische herziening hoop te hij dit jaar in te dienen. Na de verhoging met 10 kan het maxi mum buitengewoon pensioen stijgen tot f 6950.Het wetsontwerp werd aangenomen. De Franse schooljongen, Claude Pan- coni, die bekend heeft zyn 17 jaar oude klasgenoot Alain Guyader te hebben gedood, is te Melun tot 10 jaar eenzame opsluiting veroordeeld. Bernard Petit, zoon van een hoofd-inspecteur van po litie, werd veroordeeld tot 5 jaar cel lulaire gevangenschap wegens mede plichtigheid. Beide jongens waren 18 jaar toen zü de misdaad bedreven enkele weken te oud voor de kinder rechter. Het proces heeft in Frankrijk sterk de aandacht getrokken en voorzag de bladen 10 dagen lang van stof voor de frontpagina's. De jongens, die verzot waren op Ame rikaanse gangsterfilms, zouden van plan geweest zün een „verzetsbeweging" te organiseren, als het Russische leger Frankrijk zou binnenvallen. Guyader, het slachtoffer, was „ter dood veroor deeld" omdat hy gezegd had te zullen vluchten als de Russen zouden komen, zo verklaarde de verdediger van één der jongens. De politie verklaarde echter, dat Panconi en Petit jaloers waren op Guyader, die beweerde veel geld ver diend te hebben in de zwarte handel. Rechter Dejean verklaarde, dat er verzachtende omstandigheden waren en dat hij daarom niet de doodstraf zou uitspreken. WERVELSTORM IN PAKISTAN. Vrijdag hebben de Pakistaanse auto riteiten in Dacca medegedeeld, dat door de wervelstorm, die verleden week een afgelegen gebied van Oost-Bengalen tei sterde, mogeiyk 500 personen om het leven zy'n gekomen en ongeveer 2000 personen zyn gewond. Reeds zijn 300 doden begraven en de autoriteiten schatten, dat nog 200 per sonen worden vermist. Ambtenaren, die een reis hebben ge maakt door het getroffen gebied zeg gen, dat de schade op ongeveer 10 mil lioen gulden wordt geschat. De wervel storm trok een pad van 5 km breedte en 40 km lengte door het district Fa- ridpoer, meer dan 25 dorpen werden weggevaagd, 3000 huizen en hutten zyn verwoest. In de leeftyd van 54 jaar is te Lon den aan een hersengezwel overleden lui tenant-kolonel „Popski". Hy was de enige soldaat in de Britse strydkrachten die officieel toestemming had er een eigen leger op na te houden tydens de tweede wereldoorlog. Met dit legertje van nog geen tweehonderd man allen Britten opereerde hy in Noord-Afri- ka en in Italië achter de linies. „Popski" werd aldus, door zyn man schappen genoemd, omdat zqn volle naam, Wladimir Peniakoff, hun te lang en te lastig was. Hy was een in België geboren Rus. Toen de oorlog uitbrak was hij directeur van een suikerfabriek in Egypte. Zijn hobby was het maken van vvoestijnreizen. Hy nam dienst by het Britse leger en speelde al gauw een leidende rol by de woestijntroepen. Be gin 1942 wist hy toestemming te krij gen voor het vormen van een eigen kleine mobiele eenheid, die haar werk begon als vernielingstroep met 3 offi cieren en 23 manschappen, 4 jeeps en 2 vrachtauto's. De mannen droegen als distinctief de letters P.P.A. (Popski's Private Army) op hun uniform. De troep overviel de vijand achter de linies in zijn fortificaties, blies zijn munitie depots op en bevrijdde krijgsgevange nen. In Italië volbracht Popski's troep o.a. gewaagde verkenningsopdrachten. Eens viel Popski de Italiaanse plaats Ghioggia binnen met slechts 15 man. Hy wist het garnizoen van 800 Duitsers te doen geloven, dat het Britse leger achter hem aan kwam en de Duitsers aldus tot overgave te brengen. In Ravenna verloor Popski zijn linker hand door het ontploffen van een gra naat. Ten leste voerde Popski zyn troep aan by de uiteindelijke opmars in Oos tenrijk. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage verscheen gisteren de 20-jarige J. W. T. uit Delft, die bij zijn twee vrienden, met wie hij een „communis tisch complot' had opgericht, bekend stond onder de bijnaam „Ruba Gor-" kim". Het driemanschap had de „Com munistische Volksrepubliek Neder land" gesticht, een republiek, waarvan alleen zij drieën deel uitmaakten. De vergaderingen van het driemanschap werden gehouden in een zelfgemaakt hol. Om dit hol weer comfortabel te maken stal J. W. T. van een autokerk hof een dekzeil en waskussens. In dit hol werden de sabotagedaden beraamd die de „Communistische Volksrepu bliek Nederland" zou uitvoeren. Op de spoorbaan naby Leidsehendam wer den basaltblokken en werd later een ijzeren hekwerk neergelegd, met het oogmerk het spoorwegverkeer te be lemmeren. Telefoondraden werden voorts doorgesneden en het plegen van inbraken stond eveneens op hun programma. Door de Rechtbank te 's-Graven- hage werd J. W. T. veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering. T. was de enige van het drieman schap, die hoger beroep had aange tekend. „Dacht u dan, dat er zegen zou kunnen rusten op een communisti sche staat die door wanorde gescha pen zou worden?" vroeg de presi dent van het hof, mr van Berckel. T., die analphabeet is, zeide zelf eigenlijk niet te weten, waarom hij deze sabotagedaden had gepleegd. De procureur-generaal, mr Zaayer, noemde de feiten echter zeer ernstig en vroeg in totaal 9 maanden gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. MARECHAUSSEES DEFILEREN VOOR HET KONINKLIJK PAAR. Een aantal leden van het Corps Koninklijke Marechaussee, gekleed in het ceremonieel tenue, dat Donderdag aan het Corps werd overgedragen, deji- leerde Donderdagmiddag met drumband en ingedeelde Standaard voor H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard voor het Paleis Soestdijk. Links naast H. M. de Koningin Generaal Majoor Ir M. Tans, Gouverneur der Residentie. MAANDAGMORGEN BEGINT DE GROTE BAZAR. Byna drie en een half uur heeft gisteravond de stroom van aanbiedingen voor (le N.O.R.V.-microfoon aangehouden ten bate van de „Haak-in"-actle. In totaal bracht deze extra „Haak-in"-avond f318.656.38 op. In al zijn geledingen en in alle mogelijke variaties was het Nederlandse volk op deze avond vertegenwoordigd. Per kruiwagen werd, wel zeer ori gineel, naar de N.C.R.V.-studio de bijdrage van directie, personeel en landarbeiders van de Noord-Oost- Polder en van de daar werkende par ticuliere aannemers en ondernemers gebracht. Gisteravond was de krui wagen, met bijna f7000 in een urn, plus verschillende andere polderattri buten als een bos graan, zwerfstenen e.d„ uit Zwolle vertrokken. Een esta fetteploeg van ongeveer 20 man bracht het voertuig naar Hilversum. Onder weg kregen de „kruiwagenbestuur ders" nog elf centen van een paar jongetjes uit Soest Voor ieder had de „radiomillion- nair", Johan Bodegraven, een harte lijk dankwoord. Nagenoeg iedere gift ging vergezeld van een attractie voor de „Haak-In"- bazar, die a.s. Maandagmorgen door mevr. d' Ailly geopend zal worden. ALGEMENE VERGADERING DER V.N. EN COMMUNISTISCH CHINA. De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 47 tegen 0 stemmen by 8 onthoudingen besloten een beroep te doen op alle landen, de verscheping van strategisch oorlogsmateriaal naar communistisch China en Noord-Korea te verbieden. De vijf Oost-Europese landen boycotten de stemming. West-Duitsland zal in Juni voor 12 millioen dollar invoeren. De besprekingen te Bonn tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoor digers over de samenstelling van de Duitse invoer uit Nederland in Mei en Juni zijn geëindigd. Men is over eengekomen, dat West-Duitsland in Juni voor rond 4 millioen dollar aan industrieproducten en voor ca. 8 mil lioen dollar aan agrarische producten zal invoeren. PSEUDO-VOGELPEST IN ZUID VEEN. Gistermiddag is by de kippen van de weduwe O. te Zuidveen, gemeente Steenwyk, pseudo-vogelpest geconsta teerd. De pluimveestapel, bestaande uit 60 dieren, zal worden vernietigd. De gemeente Barneveld is nu weer volkomen vry en in verband hiermee heeft de burgemeester het ophok- gebod voor Voorthuizen ingetrokken. De plaatsvervangers zyn Vrydag twee uur te Parijs bijeen geweest. Er werden geen nieuwe voorstellen gedaan, geen overeenstemming bereikt over oude voorstellen en vooruitgang werd niet geboekt. RAAD VAN ST.-LAURENS HEEFT OOK BEZWAREN TEGEN HET STREEKPLAN. Onder voorzitterschap van burge meester A. H. S. Stemerding heeft gistermiddag de raad van Souburg gesproken over het Streekplan Wal cheren. De heer Jac. Sinke (C.H.) kon zich met de bezwaren van B. en W. ge heel verenigen. De heer A. W. Bouff (Arb.) had waardering voor de samen stellers van het Streekplan, doch maakte bezwaar tegen de aantasting van de autonomie der gemeenten. De heer J. v. d. Have (C.H.) vond het onjuist, dat de bouw van kassen ver boden werd. De heer G. Janse (C.H.) vond het Streekplan onaanvaardbaar, vooral waar het betreft het verbod van industrievestigingen in de klei nere gemeenten. Hij zei, dat men van Walcheren een gezellig tuintje wil maken, waarbij wordt vergeten, dat velen op Walcheren zich een bestaan moeten verwerven. Tenslotte wees hij erop, dat er groot gebrek is aan op gaand glas. Dé burgemeester antwoordde, dat de raad, die een uitbreidingsplan goedkeurt, zich ook achter een Streek plan moet stellen. Hij vond echter dit Streekplan te ingrijpend. Vooral had hy bezwaar tegen het onderscheid, dat gemaakt wordt tussen Middelburg en Vlissingen enerzyds en de kleinere gemeenten anderzyds wat betreft de industrievestiging. Ook hy was van mening, dat de glascultuur op Wal cheren eerder dient te worden uit gebreid dan aan banden gelegd. Naar zijn mening kan de vuilverwerkings installatie te Vlissingen wel eens mo gelijkheden bieden voor de vuil verwerking van de omliggende ge meenten. Tijdens de rondvraag vroeg de heer M. Pierens er bij de P.T.T. op aan te dringen een publieke telefooncel te plaatsen en de heer v. d. Have een tweede loket in het postkantoor te maken. Op een andere vraag van de heer v. d. Have deelde de burgemees ter mede, dat op Zaterdag 26 Mei a.s. de nieuwe zweminrichting aan het kanaal zal worden geopend. De heer Tienpond zal dit seizoen als hadmees- ter dienst doen. TE SINT LAURENS. Ook de raad van Sint Laurens be handelde gistermiddag het Streekplan. In het door B. en W. opgestelde be zwaarschrift wordt het nut van een Streekplan erkend, doch bezwaar wordt gemaakt tegen het verbod om in de plattelandsgemeenten industrie te vestigen of uit te breiden, waar door elk initiatief wordt lam gelegd. Verder wordt er bezwaar tegen ge maakt, dat de gronden met de thans bestaande bebouwing langs de Noord- weg niet tot bebouwde kom zijn be stemd, doch tot agrarisch gebied, door welke bepaling moeilijkheden kunnen ontstaan. Eveneens tegen de bepalingen, waardoor het bouwen van voor de uitoefening van een bedrijf noodzake- ïyke bedrijfswoningen te veel aan banden wordt gelegd. Hier is meer vrijheid nodig. Ook met het voor schrift, dat in een gemeente slechts één sportterrein mag worden aan gelegd, kon men zich niet verenigen. De raad ging met de inhoud van het bezwaarschrift accoord, waarbij rekening werd gehouden met de door de raadsleden in een commissieverga dering gemaakte opmerkingen. Burgemeester d'Ailly woonde als voorzitter van het Koningin Wilhel- minafonds de avond bij. Aan hem zal a.s. Donderdagavond op de grote slotavond van de „Haak-in"-actie in het Amsterdamse Concertgebouw het totaal ingezamelde bedrag worden overhandigd. Grafschenderij op kerkhoven te Sittard. Bij de Sittardse politie werd aan gifte gedaan, dat niet minder dan 28 grafmonumenten op het Joodse kerk hof omvergeworpen waren, waarby verschillende grafstenen beschadiging opliepen en enkele in tweeën braken. Al spoedig bleek, dat een stelletje opgeschoten kwajongens van 13 en 14 jaar de daders waren. Ook op het oude R.K. kerkhof, dat grenst aan het Joodse kerkhof, hadden zij enkele grafmonumenten omvergeduwd. Pijprokersclub Purmerend heeft buitenlands lid en eigen clublied. De Pürmerender py'prokersclub heeft haar eerste buitenlandse lid geboekt. Het is de heer A. T. Class te San- dringham (Australië), die een brief aan het bestuur heeft geschreven om als buitenlands lid te worden toe gelaten. Voorts is er een clublied samengesteld, dat de pyprokende heren nu vlytig instuderen. Half millioen kinderen zorgde voor vacantie van 1000 oorlogsslacht offertjes. Ook dit jaar werd op de school gaande jeugd van Nederland t.g.v. de verjaardag van Prinses Maryke een beroep gedaan voor duizenden oor logsweesjes en oorlogsinvalide kinde ren. De opzet was, dat ieder school kind uit eigen spaarpot of van zelf verdiend geld één stuivertje zou offe ren voor deze kinderen. De actie werd een succes. De opbrengst was belang, ryk hoger dan in 1950. Reeds meer dan een half millioen kinderen droeg een stuivertje af, waardoor deze zomet byna 1000 oorlogsslachtoffertjes een onbezorgde en vreugdevolle vacantie kunnen beleven. Onderscheiding te Middelburg uitgereikt. Gistermiddag is aan de korp. le kl. J. C. Koole te Middelburg de henfi t.g.v. de verjaardag van H. M. de Koningin verleende eremédaille in brons met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit gereikt. De uitreiking vond plaats voor het front van de troepen op de bin nenplaats van de C.O.A.K.-kazerne. Nadat luit. L. H. v. d. Veen het K.B. had voorgelezen, speldde de gar nizoenscommandant, maj. J. Potte- boom, de médaille op. Maj. Potteboom herinnerde eraan, dat de heer Koole, die als kok by de C.O.A.K. is in gedeeld, tydens het koninklyke be zoek vorig jaar aan Middelburg voor het koninklijke paar heeft gekookt. Mevr. Koole ontving bloemen. Na af loop van de plechtigheid maakten de leerlingen der C.O.A.K. een korte mars door de stad. De ministers Wemmers en Lieftinck brachten gisteren een bezoek aan de N.O.Polder. O.a. werd een Walcherse boer bezocht. (T-"*ez. mededeling, adv.) XQHHtBRU HESHEME.N DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Vrij warm. Aanvankelyk zonnig en droog weer, maar in de middag in de zuidelijke helft van het land enkele verspreide onweersbuien. Vrij krachtige tot ma tige oostelyke wind. Iets hogere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1