ööh| Vier kinderen en een man gedood door ontploffende mijn PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontzettende ramp in de Betuwe Onvoorzichtigheid waarschijnlijk de oorzaak Truman doet beroep op de nationale eenheid Nieuwe Zondagswet* Communistisch offensief in Korea begonnen Mr F* J* Kranenburg, tweede staatssecretaris van Oorlog* SNIPPER NIEUWS' Rode Kruisinzameling te Middelburg begint op 24 Mei P*Z*E*M*-jubilarissen ontvingen verdiende hulde Jaarvergadering afd* Zeeland Ven van Ned* Gemeenten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 3435. Giro 274289. Kantoren VJissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1866 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 18 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.42 u., onder 20.32 u.; Maan op 18.44 u., onder з.20 u. Hoogwater op Zaterdag 19 Mei: Vlissingen: 0.05 u. 1.66 m., 12.33 1.92 m.; Terneuzen: 0.34 u. 1.87 m., 13.00 u. 2.12 m.; Wemel- dinge: 1.42 u. 1.43 m., 14.11 u. 1.72 m.; Zierikzee: 1.24 u. 1.21 m., 13.58 u. 1.48 m. Gisteravond om zee uur heeft een ontploffende mijn In de uiterwaarden onder Ochten ln de Betuwe het leven gekost van vier kinderen van 11 tot 15 jaar en van een 33-jarige man, die ernstig werd gewond en later in het zieken huis te Tiel overleed. Kinderen uit een woonwagenkamp bij het veer over de Waal tussen Ochten en Druten hadden in de uiter waard onder Dodewaard een projec tiel gevonden, vermoedelijk een land mijn. De 33-jarige ongehuwde woon wagenbewoner M. van der Ven, die het projectiel waarschijnlijk heeft willen demonteren, heeft er, voor zover valt na te gaan, in het bijzijn van de kinderen met een hamer op geslagen. De mijn ontplofte. Vier kin deren werden op slag gedood. Van der Ven werd zwaar en enige andere kinderen uit het woonwagenkamp werden licht gewond. Donderdag heeft president Truman op een conferentie over het burger schap verklaard, dat, als de V.S. hun bondgenoten niet helpen, zij het ge vaar mogelijk alleen onder de ogen zouden moeten zien. Het voorstel van de republikeinse senator Taft om de strijdmacht met een half millioen man te verminde ren, noemde de president dwaas en een verzoek om oorlog. Truman deed een beroep op de na tionale eenheid bij de verdedigings voorbereidingen en zei, dat het ver dedigingsprogramma voorrang had boven alles Hij zei voorts, dat de V.S. op 30 Juni sedert het uitbreken van de oorlog in Korea 19 milliard dollar zullen hebben uitgegeven voor de defensie en dat in het jaar, begin nend met 1 Juli, dit bedrag waar schijnlijk zal stijgen tot ongeveer 40 milliard. Hij voegde eraan toe, dat een alge hele oorlog in één week het land tien tot twintig maal zo veel zou kosten als de herbewapening en de strijd in Korea. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor een nieuwe Zondags wet. De Zondagswet van 1815 is geheel verouderd en voldeed reeds sedert lang niet meer. Naar het oordeel der regering kan er geen sprake van zijn, dat de overheid door middel van wet telijke voorschriften de heiliging van de Zondag afdwingt. De bemoeiingen van de overheid kunnen er slechts toe strekken, uit wendige beletselen voor de heiliging van de Zondag door haar onderdanen weg te nemen, en haar personeel tot die heiliging gelegenheid te geven door haar eigen werkzaamheden op die dag zoveel mogelijk te laten rusten. De bescherming van de openbare godsdienstoefening en van de open bare rust op Zondag vormt het hoofd doel van het ontwerp. Intussen kan zulks in het huidige tijdsgewricht niet leiden tot het geheel doen stilstaan van het openbare leven, terwijl mede in aanmerking moet worden genomen, dat velen de Zondag thans een andere bestemming geven dan die van een Gode gewijde en geheiligde dag. Bij het treffen van zijn maatregelen ter bescherming van het christelijk karak ter van de Zondag kan de wetgever deze ontwikkeling van het gemeen schapsleven niet negeren, doch zal hij daarmede rekening moeten houden. De huidige wetgever kan tegenover sportbeoefening op Zondag niet de zelfde houding aannemen als -de oude wet, welke in artikel 3 bepaalt, dat gedurende de tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd, „geener hande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben". De openbare godsdienstoefening be hoeft van sportbeoefening in de voor godsdienstoefening gebruikte tijd niet onvermijdelijk werkelijke hinder te ondervinden. Anders wordt het, zodra de sport beoefening voor anderen dan die daar aan deelnemen, als een openbare ver makelijkheid wordt georganiseerd, of gepaard gaat met gerucht. Hier komt de openbare rust in het gedrang. Nochtans gaat het niet aan, in be ginsel alle openbare vermakelijkheden op Zondag te verbieden. Het zou niet redelijk zijn, de behoefte van een vrij groot deel van het publiek aan deze vormen van ontspanning geheel te ne geren. In het wetsontwerp is een op lossing nagestreefd, in dier voege, dat 1. De mogelijkheid worde opengelaten om niet alle soorten van openbare vermakelijkheden over één kam te scheren. 2. In principe voor de Zon dagmorgen een strenger regime zal gelden dan voor de rest van de Zon dag. 3. Op grond van plaatselijk heer sende opvattingen het regime voor de Zondagmorgen zal mogen worden uit gebreid tot de gehele Zondag. Binnenkort handelsaccoord BelgiëIndonesië. Een handelsaccoord tussen Indone sië en België is in voorbereiding. In donesië zal België grondstoffen leve ren als rubber, tabak, enz., terwijl België locomotieven, machinerieën en tevens schepen zal leveren. Geen nieuwe gevallen van pokken in Tilburg. Gisteren was het de tweede dag, dat te Tilburg geen geval van pokken werd geconstateerd. De quarantaine voor twee zusterkloosters werd opge heven, evenals voor verschillende per ionen, die in hun woningen gecon signeerd waren. Gedood werden twee broers, de 15-jarige A. C. S. en de 13-jarige J. A. S. Sembere, alsmede het 13- jarige meisje S. J. C. en de 11-jarige jongen M. C. Clemens. De Chinese communistische troepen hebben Donderdag, kort voor mid dernacht, hun tweede grote aanval in gezet in het kader van de volgende fase van hun voorjaarsoffensief. De aanval werd met grote hevigheid in de westelijke front-sector ten Noord oosten van Seoel uitgevoerd. Turkse troepen verdedigen hier de gealli eerde stellingen. Communistische strijdkrachten zijn Donderdag door een bres in de ge- alliëerde linies ten zuiden van Indje gezwermd. Zuid-Koreaanse troepen trokken terug, toen de Chinezen meer troe pen inzetten om te pogen de breuk te vergroten. Gedurende de gehele nacht heeft het communistische offensief zich ontwikkeld, vergezeld van de gebrui kelijke cacophonie van geluiden: het blazen op fluiten en trompetten door de Chinese aanvalstroepen en het ge donder van het geschut, dat een gor dijn van vuur legde voor de linies van de Verbondenen. WIL WESTERLING NAAR HONGKONG? In officiële kringen te Hongkong stelt men een onderzoek in naar berichten, volgens welke oud-kapitein Westerling pogingen doet Hongkong binnen te ko men. Waarnemers menen, dat aan een for meel verzoek tot toelating niet zou worden voldaan. CONSIGNATIE VERZACHT. Naar van officiële zijde wordt ver nomen, is de consignatie van militairen, die op of voor 16 Mei tegen pokken in geënt zijn, opgeheven met dien ver staande, dat zij tot en met 20 Mei geen verlof hebben zich naar met pokken besmette gebieden te begeven. Nieuwe vrijwilligers naar Korea. Opnieuw zal tegen het eind van deze maand een 170-tal Korea-vrij- willigers uit Nederland vertrekken, i.v.m. de aanvulling en aflossing van het Nederlandse detachement. Daar nog elke dag aanmeldingen binnenkomen, ligt het in het voor nemen, in Juli wederom een contin gent uit te zenden. Jacht in de Atlas op krankzinnige moordenaar. De Franse autoriteiten te Rabat, in Marokko, hebben een gebied nabij Azilal, in het Atlas-gebergte, tot „ge vaarlijke zóne" verklaard. In dit ge bied opereert een krankzinnige Moor, die in de afgelopen dagen zeven per sonen heeft doodgeschoten. 10.000 ge wapende politiemannen en burgers jagen, geholpen door een vliegtuig en politie-honden, op de krankzinnige. Niemand mag in de „gevaarlijke zóne" reizen zonder gewapend geleide. Materiaalvoorziening en personeelsaangelegenheden gescheiden. De minister van Oorlog heeft aan H.M. de Koningin ter benoeming tot staatssecretaris van Oorlog met ingang van 1 Juni 1951 voorgedragen mr F. J. Kranenburg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling bij het ministerie van Oor log twee staatssecretariaten in te stel len, zodat ook de huidige staatssecreta ris van Oorlog, vlee-admiraat H. O. W. Moorman als zodanig zal blijven optre den. De taakomschrijving der beide staats secretarissen zal inhouden een werk verdeling, welke betrekking heeft op de personele en materiële sector. De staatssecretaris Moorman zal zich in het bijzonder belasten met de personele aangelegenheden, terwijl mr Kranen burg de materieelvoorziening zal be hartigen. De aanstaande nieuwe staatssecreta ris is een zoon van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg en thans advocaat en procureur te Rot- Embargo op strategische materialen naar communistisch China. De politieke commissie der V.N. heeft een resolutie inzake een embar go op strategische materialen naar communistisch China en Noord-Korea met 45 stemmen voor, nul tegen en negen onthoudingen (w.o. Indonesië) aangenomen. De Russische afgevaardigde Malik kondigde van tevoren aan, dat de Sowjet-Unie elk debat over een wapenembargo voor communistisch China zou boycotten. Volgens Malik had de politieke commissie niet het recht een dergelijk embargo op te leggen. Alleen de Veiligheidsraad was bevoegd kwesties van blokkade of embargo te behandelen. il j Eind Juni en begin Juli zal de tweede Amerikaanse pantserdivisie naar Europa vertrekken. «- De V.S. hebben de Arabische regeringen medegedeeld, dat de Arabische mili taire hulp aan Syrië een schending van de wapenstilstandsovereenkomst van Rhodos is. Birma heeft de on middellijke terugtrekking geëist van de zich nog in Opper-Birma bevin dende Chinees-nationalistische troe pen. Tengevolge van een reeks ont ploffingen in een vuurwerkfabriek te Alagoa Grande in Noord-Brazilië zijn negen personen om het leven ge komen en vijftien gewond. „De Amerikaanse regering heeft plannen, die erin voorzien, dat toekomstige gelden in het kader van het plan- Marshall voornamelijk bestemd zullen worden voor de militaire productie", aldus heeft Senator Tom Conally verklaard. Ruim 2000 arbeiders van het station voor de opwekking van atoomenergie te Sellafield (Mary land), zijn in staking gegaan. Aan boord van het Amerikaanse schip, de „General Mc Rae", dat op 13 Mei uit Yokohama is vertrokken, bevinden zich 20 gewonden van het Nederland se detachement V.N. De laatste beletselen zijn weggenomen, die een contract met Oost-Duitsland in de weg stonden over de verkoop van 39.000 vaten Nederlandse zoute ha ring. Gestoken in de nieuwe uni form heeft Donderdagmiddag een eskadron van 200 maréchaussées voor de Koningin gedefileerd voor het Paleis Soestdijk. -> De 18-jarige Irene Jousma te Coevorden, die bij het schoonmaken van één der ramen in het rusthuis te Coevorden een klap- raam op haar hoofd kreeg, is aan de gevolgen overleden. terdam. In een kort onderhoud, zei de te benoemen functionaris, dat zijn func tie zowel de landmacht als de lucht macht dekt en hij die zal moeten uit oefenen in volledig „teamwork" met de minister en de heer Moorman. Verder vertelde mr Kranenburg, dat hij over tuigd is van de oorzaak ener zo snel mogelijke materiaalvoorziening. Hij is reserve-ritmeester der cavalerie en commandeerde in 1947 de tactische schoot der cavalerie. Mr Kranenburg is voorts voorzitter van een der Rotterdamse afdelingen der Partij van de Arbeid, lid van de Rotter damse gemeenteraad en secretaris van de militaire commissie van de Partij van de Arbeid. AUTO IN GRACHT GEREDEN. Bestuurder verdronken. Gistermiddag is de 38-jarige Am sterdamse bontwerker, W. H. Klöters, met zijn auto in de Keizersgracht te Amsterdam gereden en hierbij om het leven gekomen. Hjj wilde tussen een boom en de walkant door rijden. De wagen gleed af, dook met de neus naar voren het water in en kantelde. Reddingspogingen hadden geen succes. Twee van de vier Britse soldaten, die volgens de Sowjets in Maart asyl in Oost-Duitsland vroegen, hebben zich bij de Britse militaire autoritei ten te Berlijn aangemeld. Zij zijn in arrest gesteld. De Tsjechoslowaakse ambassadeur te Londen, Rudolf Bystricky, zal niet op zijn post terugkeren. 23 Februari werd hij naar Praag teruggeroepen, gelijk met de Tsjechoslowaakse am bassadeurs te Washington en Parijs. Mobilisatie-oefening voor mariniers. Ongeveer 1300 dienstplichtige mari niers van verschillende lichtingen waar onder een aantal Indonesië-veteranen, zullen binnenkort worden opgeroepen voor het houden van een herhalings oefening in de vorm van een mobilisa tie-oefening van 2 dagen. Deze oefening zal in de tweede'helft van Augustus worden gehouden in het kamp „Woestduin" bij Doorn. De ma riniers zullen opkomen in de groepen waarin zij hebben gediend. De herha lingsoefening voor de officieren duurt 6 dagen. Degenen, die voor deze oefening in aanmerking komen, zullen tijdig in gelicht worden. Een aantal mariniers, die van de mi nister van Marine vrijstelling van her halingsoefeningen hadden gekregen, om dat zij vrijwillig geruime tijd hadden ge diend, zal toch worden opgeroepen. Het ministerie van Marine deelt ons mede, dat het „wegens de bijzondere aard" van deze herhalingsoefeningen noodza kelijk Is ook deze dienstplichtigen in de mobilisatie-oefening te betrekken. Zeer vele adspirant-collectanten hadden gisteravond gehoor gegeven aan de uitnodiging van het Rode Kruis-actiecomité om een samenkomst bij te wonen in het PZEM-gebouw te Middelburg, waar zij nadere instruc ties kregen voor de inzameling, die van 24 Mei tot en met 2 Juni a.s. te Middelburg en Sint Laurens zal wor den gehouden. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van het actiecomité, ir T. Michielsen, gaf de heer B. Jacobsen als voorzitter der commissie-bijeen komsten een uiteenzetting van het geen te doen staat. Hij deelde o.m. mede, dat tijdeqs de inzamelings- periode muziekcorpsen met Rode ICruisgroepen door de stad zullen trekken. Voorts kon hij de met applaus be groete mededeling doen, dat hij of zij, die het grootste bedrag inzamelt, van de Stoomvaartmij „Zeeland" een twee tal retourbiljetten voor een reis naar Engeland zal ontvangen. De Amster- damsehe Bank heeft voor deze ge lukkigen tweemaal 20 pond beschik baar gesteld voor het verblijf aldaar. Voorts is reeds toezegging gedaan van een rijwiel als tweede prijs. De eerste prijswinnaar zal door loting worden aangewezen uit een groep van 20, die het meeste inzamelen. Nadat een tweetal instructieve film pjes was vertoond, één over hygiëne en het andere over het menselijke lichaam, sprak de heer C. W. Visser, voorzitter van de commissie voor de inzameling, over de techniek daarvan. Hij deelde o.m. mede, dat er 240 col lectanten nodig zjjn, waarvan meer dan de helft er al is. Ieder zal een 30-tal adressen te bewerken krijgen Daarnaast is er een lijst met ruim 60 adressen van grote bedrijven, die een speciale bewerking zullen krijgen. Alle avonden tijdens de inzameling zal men de gelden kunnen afdragen op het kantoor van de Amsterdamsche Bank. Na de pauze heeft dr J. J. Okker, chirurg aan het Gasthuis te Middel burg, een zeer interessante lezing ge houden over de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Voorts werden er twee films vertoond. VARKENSPRIJS WORDT VERHOOGD. (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal in de loop van de vol gende week de varkensprijs definitief worden vastgesteld. In de vergade ring van de Raad voor Economische Aangelegenheden is nog geen beslis sing gevallen. Als wjj wel ingelicht zijn, ligt het echter in de bedoeling aan de ministerraad te adviseren de prijs vast te stellen op f 2.38. De oude varkensprijs bedraagt f 2.06. Deze ver hoging is een gevolg van de subsidie verlaging op veevoer, van de hogere voeraardappelenprijs en van de jong ste loonsverhoging. DE PHILIPSFEESTEN TE EINDHOVEN EEN JUBILEUM DAS VOOR DE PRINS. De feestelijkheden ter viering van het 60-jarig bestaan der Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven werden Woensdag bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Aan de lunch, welke in het ontspanningsgebouw werd aan geboden, werd aan Z.K.H. Prins Bernhard een jubileum-stropdas geoffreerd, welke de Prins zo aardig vond, dat hij haar direct omdeed. Rechts, P. F. S. Otten, voorzitter van het Presidium van de Raad van Bestuur der Philips- fabrieken, die de das reeds draagt (foto boven). Op de onderste foto zien we een tafereel uit het jubileumspel „Wij en Philipsvoorstellende een fragment uit de geschiedenis der Nederlanden, dat door Prins Bernhard en tal van genodigden werd bijgewoond. De heer P. de Veij te Middelburg (40 jaar) en de heer H. de Roos te Hulst (25 jaar). districtsmonteur bij de P.Z.E.M. werd de heer H. de Roos Donderdagmiddag in zijn woning in de Zoutestraat te Hulst door directie en personeel ge huldigd. Ir Michielsen sprak de jubilaris toe en bood hem een gratificatie aan. Daarna dankte de hoofdingenieur, ir A. P. Lindenbergh, de jubilaris voor diens ijver en' toewijding. Een vroe gere chef, de technisch ambtenaar W. de Nie, sprak over de prettige samen werking met de heer de Roos en de technisch hoofdambtenaar le klas; de heer H. Dijkstra, toonde aan, hoe het district Hulst in de loop der jaren in belangrijkheid is toegenomen, ten gevolge waarvan de verantwoorde lijkheid van de districtsmonteur steeds groter is geworden. Namens het per soneel bood hij hem een fraaie lede ren tas aan, terwijl mevr. de Roos bloemen ontving. Eén en ander ging vergezeld van een fraaigetekende oorkonde, welke tevens dienst deed als felicitatieregister. De heer A. de Kort bracht de gelukwensen van het personeel van het district Hulst over. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Op 15 Mei j.l. was het 40 jaar ge leden, dat de heer P. de Vey te Mid delburg, thans administratief ambte naar ten kantore der N.V. P.Z.E.M, te Middelburg, in dienst trad bij de Tramwegmij. VlissingenMiddelburg, welk bedrijf op 1 Januari 1929 in handen der P.Z.E.M. overging. De heer de Vey was tot de inundatie van Walcheren wagenbestuurder en con ducteur, waarna hij ten kantore Mid delburg werd geplaatst. Donderdag morgen werd de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen in de koffie kamer van het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg ontvangen, waar hij in hartelijke bewoordingen werd toe gesproken dooi' de directeur, ir T. Michielsen, die hem de gebruikelijke enveloppe overhandigde. De heer J. M. Baan, administrateur, haalde wat oude herinneringen op en prees de jubilaris om zijn correcte wijze van optreden en plichtsbetrach ting. Namens het personeel bood hij gelukwensen en een fraaie ruststoel aan. De voorzitter der Personeels vereniging deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een bloemenmand. De jubilaris verhaalde op humoris tische wijze enkele voorvallen uit zijn langdurige loopbaan, dankte voor de hulde en voor de prettige samen werking. ZILVEREN JUBILEUM. T.g.v. zijn zilveren jubileum als ZEEUWSE GEMEENTEBESTUURDERS TE MIDDELBURG BIJEEN. Aanvang schooljaar in heel Zeeland op 1 September? Gisteren kwam onder voorzitterschap van mr dr A. J. J. M. Mes in het Schuttershof te Middelburg de afd. Zeeland van de Ver. van Nederlandse Ge meenten ln jaarvergadering bijeen. In zjjn openingsrede herinnerde de voor zitter aan het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet en deed suggesties voor de siering ervan op 5 Juli a-s., n.l. niet ln een officiële raadsvergadering, maar in een bijeenkomst met raadsleden, gemeentepersoneel en allen, die betrokken zjjn bij het werk der gemeente. In de middagvergadering sprak mr O. van Gorcum over het Nationale Plan. Tevoren was het gezelschap ln de Statenzaal door het Prov. Bestuur ontvangen. Mr Mes sprak in zijn openingsrede werd bereikt. Wat de vuilverwerking aangaat, achtte hij het niet mogelijk, dat daaraan in Zeeland kan worden gedacht. Vlissingen heeft echter door gezet en wellicht, dat de vuilverwer kingsinstallatie, die, zoals wethouder L. P. van Oorschot later mededeelde, in een vergevorderd stadium verkeert, ook voor andere gemeenten dienst baar gemaakt kan worden. Mr Mes roemde voorts de goede samenwer king met het Prov. Bestuur. G.S. hebben een commissie inge steld voor de werkgelegenheid in Zee land. Mr Mes was voorts van mening, dat de minister de termijn voor ad visering over bepaalde wetsontwerpen te kort stelt. In studie is genomen een ander stelsel voor de betaling door de gemeenten van de verpleeg- kosten van armlastige krankzinnigen. Binnenkort, zo deelde de voorzitter mede, zal een vergadering worden gehouden met gemeente- en school besturen, die nog niet 1 September hebben aangenomen ais het begin van het schooljaar. Men wil komen tot een over de zelfstandigheid en de autono mie van de gemeenten. Hij zei, dat de gemeenten een eigen recht van be staan hebben verworven en dat het juist de kleine gemeenten zijn, die goed bestuurd worden en er vaak financieel ook niet slecht voor staan. Hij wees er echter op, dat het ver- zorgingspeil in kleine gemeenten aanmerkelijk lager ligt dan in grotere gemeenten. De oplossing wordt nu ge zocht in gemeenschappelijke regelin gen. Hierdoor verwatert de democra tie echter, aldus mr Mes. Autonomie is een wisselend begrip, waarop wel degelijk inbreuk kan worden gemaakt, zo was zijn mening. Tenslotte wees de voorzitter nog op de moeilijk heden van de gemeentebesturen, ver oorzaakt door de investeringspolitiek van de regering. Hij deed een krach tig beroep hieraan toch mede te werken. JAAROVERZICHT. In zijn jaaroverzicht gaf mr Mes een opsomming van hetgeen in 1950 uniforme regeling voor heel Zeeland. DE CONTRIBUTIE. Nadat de voorzitter bij acclamatie was herkozen, werd besloten de con tributie te brengen op f 1.50 per 250 inwoners met een minimum van f3.-. Bij de rondvraag wees burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke op de nieuwe regeling voor de weder- opbouwgevallen, waardoor de her bouw ernstig wordt getroffen. Hü ver zocht het bestuur dit in studie te nemen en te reclameren tegen deze maatregel, hetgeen werd toegezegd. Voorts wees de heer Dregmans erop, dat enkele gemeenten niet aan hun financiële verplichtingen willen vol doen bij het houden van bevolkings onderzoek. Hij pleitte voor doorvoe ring hiervan in alle gemeenten. Wethouder L. P. van Oorschot te Vlissingen zei, dat het Rijk de laat ste loonronde heeft afgewenteld op de gemeenten, zonder dat daarbij de bijz. uitkering werd verhoogd. Hij vroeg hiertegen te protesteren. ONTVANGST. Na de morgenvergadering werd het gezelschap door het Prov. Bestuur in de Statenzaal ontvangen, waar werd gesproken door de wnd. Commissaris der Koningin, mr A. J. v. d. Weel. Ook hij sneed het vraagstuk der samenvoeging van gemeenten aan en wees erop, dat samenvoeging tot gro tere welstand kan leiden. In zijn antwoord wees mr Mes op de zinvolle versiering van de Staten zaal met de wapenschilden van alle Zeeuwse gemeenten. Hij merkte op, dat de gemeentebesturen de geeste lijke vaders zijn van het Prov. Be stuur en vroeg het Prov. Bestuur niet met gestrengheid, doch met mildheid op te treden. (Vervolg op pag. 3). Israël overweegt gedeeltelijke mobilisatie. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Tel Aviv vernomen dat Israël overweegt tot een gedeeltelijke mo bilisatie over te gaan. Dit zou een gevolg zijn van het aankomen van Iraakse militaire versterkingen in Syrië. SCHOENFABRIEKEN BINNENKORT GESLOTEN? Enige Nederlandse schoenfabrikan ten hebben aangekondigd, dat zij bin nenkort een belangrijke korting van werktijd zullen invoeren. Deze maat regel is een gevolg van het feit, dat een groot deel van de schoenwinke liers weigeren nieuwe voorraden schoenen in te kopen. Zij achten de door het directoraat-generaal voor de prijzen vastgestelde winstmarges te gering om een 'lonende bedrijfs voering mogelijk te maken. De schoenfabrikanten zouden de lopende orders afwerken en daarna hun fa brieken sluiten, wanneer geen wijzi ging in de bestaande situatie is gebracht. Herinenting tegen pokken te Goes. Ook Zaterdag a.s. zal van 1 tot 3 uur nog gelegenheid worden gegeven tot kosteloze herinenting tegen pok ken. De inenting heeft plaats in school A (v. d. Spiegelstraat). DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselende bewolking en droog weer. Matige of vrij krachtige ooste lijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1