goedkoper? de loupe <~Ylieuwó uitcl&^P rovincie Haac tietd GEMEENTERADEN Christelijke Onderwijzers bijeen te Scheveningen* Groen van Prinsterer herdacht. WAMJi yvv! Walcheren. IVOROL-tandpasta schenkt U de vreugde van mooie witte tanden Zeeuw sch- Vlaanderen. ADAAtSON Tok, tok, alweer 'n ei. SANATOGEN Donderdag 17 Mei 1951 Pagina 2 Maandag en Dinsdag hielden de Chr. onderwijzers hun algemene vergadering in het Kurhaus te Sehveningen. Niet minder a»n 800 onderwijzers en onder wijzeressen waren hiervoor opgekomen. Wie zulk een vergadering ziet, kan zich voorstellen, dat de voorzitter van deze grote organisatie, de heer J. A. v. Bennekom, pas benoemd tot directeur van de Christelijke Kweekschool te Middelburg, in zijn openingswoord te ruggreep naar de grote voortrekker Abraham Meijer, die op een klein boven zaaltje in Utrecht zijn 25 getrouwen om zich verzamelde om een vereniging te stichten van gelijkgezinde onderwijzers. Sinds die tijd is er veel veranderd. Daar wees de voorzitter op, maar hij voegde daaraan toe, dat wat er ook veranderd moge zijn, de sociale bewo genheid ook onze tijdgenoten siert. En hij doelde daarbij speciaal op de nood vein de gepensionneerden, die nauwelijks kunnen rondkomen. Ook in ander op zicht Is het onderwijzersgeslacht het zelfde als vroeger; het principiële uit gangspunt. Het telkens weerkerende woord „drie-zuilen-pret" is voor ons on aanvaardbaar, zo stelde de voorzitter zeer nadrukkelijk. Het zijn drukke dagen, die de onder wijzers achter de rug hebben. Eerst hadden zij Maandagavond een wijdings diens t in de St. Jacobskerk, waar dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenhage en ds B. Rietveld, Caret. Pred. in diezelfde plaats het woord voerden. Zij spraken resp. over het onderwerp: ,,Het Woord op school" en „De vrucht des Geestes voor de school". Dinsdag begon de eerste zitting der Algemene Vergadering. Maar voordien had de heer E. H. Bos, inspecteur van het L.O. te 's-Gravenhage een tentoon stelling geopend van allerlei materiaal, waarin een onderwijzer maar belang kan stellen, terwijl daar tevens een stevige „Haak-In" actie werd gevoerd. De Chr. school en de moderne cultuur. Gedurende de twee vergaderdagen stonden er drie referaten op de agenda. De eerste was van prof. dr G. Brillen- burg Wurth te Kampen, die sprak over de „Christelijke school en de houding tegenover de tendenzen in onze moder ne cultuur". De professor kreeg voor dit referaat een enthousiast applaus, ook van de vele genodigden. Er waren er zo wat honderd. O.a. dr Wesselings, namens de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die zoveel gedaan heeft voor de onderwijzers- salarissen. Verder de afgevaardigden van het C.N.V., de heren Ruppert en van Nierop, de heer H. W. Tilanus, namens de C.H. Tweede Kamerfractie, prof. dr K. Dijk, mr J. J. Hangelbroek, secretaris van de Schoolraad en tal van vertegenwoordigers van zusterorganisa ties en van de Neutrale en Katholieke onderwijsverbond. Speciaal de twee Belgische afgevaardigden en enkele veteranen, zoals Schreuder en Hobma, werden van harte welkom geheten. Groen-herdenklng. De tweede dag stond ln het teken van Groen van Prinsterer. Vroeg in de morgen bracht men een bezoek aan het graf van deze grote staatsman, die zo veel voor de totstandkoming van het Christelijk Onderwijs gedaan heeft. Dr H. J. Langman sprak over het onderwerp: „Groen van Prinsterer in de problematiek van zijn tijd". Tot slot hield ds B. Timmer te Den Haag een opwekkende rede. Er was ook nog tijd voor gezelligheid. Dinsdagavond voerde men een histo risch stuk op in vijf bedrijven uit het leven van Charlotte de Bourbon. Zweeds legerinspecteur dient ontslag in. De Zweedse legerinspecteur voor de infanterie, kolonel Alf Meyerhoeffer, heeft na een breuk met de socialistische minister van Defensie, Alan Vought, zijn ontslag aangeboden. Zijn bezwaar tegen de opvattingen van de minister was, dat deze niet vol doende rekening hield met de ernst van de toestand. Franse trekkers op weg naar Nieuw-Guinea. Zes Franse trekkers, o.w. een vrouw, zijn na een tocht van 16.000 km, die zij grotendeels te voet hebben afgelegd, uit Parijs te New Delhi aangekomen. Zes maanden geleden vertrokken zij met bestemming Nieuw-Guinea, waar zij gedurende vijf jaar een studie willen maken van het leven der inheemsen. De expeditie wordt gefinancierd met de opbrengst van artikelen, die men schrijft, en met steun van de Unesco. ln April werden ruim 15 millioen kg. Zeeuwse uien geëxporteerd. In de maand April kwamen naast Engeland en Duitsland ook Hongarije, België en Frankrijk als belangrijke ko pers op de uienmarkt, zodat het totaal geleverde kwantum uien steeg tot ruim 15 millioen kg. Voor deze maand zeker geen slecht cijfer. Op de prijs had dit echter weinig of geen invloed. Ook de openstelling van de Duitse grens voor uien, waarop men dit voor jaar nog zijn hoop had gevestigd als een stimulans tot prijsstijging en markt- verbetering, had daarop geen effect. De handel ging eigenlijk als een nacht kaars uit, nadat gebleken was, dat het percentage schieters bij verzending zeer groot was. Dat België, dat het gehele jaar door geen interesse had voor onze uien, nu (Ingez. mededeling advert.) Dealer voor geheel Zeeland: VLISSINGEN: Garage CENTRUM, Fa Rouw en Van Veen, Coosje Buskenstraat 54, Tel. 2866 (Ingez. mededeling, advert.) Verschillende berichten wijzen er op, dat de wolprijzen een hoogtepunt heb ben bereikt en langzamerhand weer naar beneden gaan. Dit is wel een bericht, dat elke vrouw met genoegen leest. De kosten voor het levensonderhoud zijn zo hoog gewor den, dat het steeds moeilijker wordt, eens iets nieuws voor het huishouden aan te schaffen. Daarom is het prettig, dat U nu zon der enige kosten in het bezit kunt ko men van het schitterende „Safira"- tafel'oestek. Elk stuk van dit kostbare tafelbestek is door en door vlekvrij; een bezit, dat U met plezier op Uw tafel zult gebruiken. Men ontvangt het geheel gratis voor de waardebon nen welke voorkomen op elk pakje Koffie en Thee van Niemeijer. U zult nu dus zeker dubbel genieten van Niemeijer's pittige Paarsmerk- Koffie, geurige Gala-Thee en Prin- cess-Thee. U drinkt de fijnste kwaliteit Koffie en Thee en tevens spaart U gaandeweg het prachtige „Safira"-tafelbestek bij elkaar. Wanneer Uw winkelier de ge- illustreerde geschenkenlijst niet voor radig mocht hebben, schrijft dan even een kaartje naar Niemeijer, Groningen en U ontvangt gratis een exemplaar. BORSSELE. Sportterrein aan de Oude Kaaiweg? Dezer dagen vergaderde de raad. De voorzitter deelde mede, dat één der vijf in aanbouw zijnde woningen kan wor den verkocht voor f 5400 aan de heer C. J. Francke te Ovezande. De heer Melis bevreemdde het, dat een inwoner uit Ovezande in aanmerking kwam. De voorzitter wees erop, dat dit voortsproot uit een huwelijkskwestie. De heer W. P. Nieuwenhuize vroeg, hoe het kwam, dat voor de eerst gebouwde woningen minder betaald moet worden dan voor de daarna gezette woningen. Alle wo ningen staan toch op dezelfde grond. De kwestie zal nader worden bezien. Ter sprake kwam de mogelijkheid tot het stichten van een sportterrein op een perceel aan de Oude Kaaiweg, eigen dom der Mij. van Landbouw en Fruit teelt te Rilland. Getracht zal worden dit terrein te kopen. Alleen de heren Melis en van Liere waren hiertegen uit het oogpunt van Zondagsrust. Bij de rondvraag bracht de heer de Smidt de wenselijkheid van een urinoir naar voren. Getracht zal worden een noodoplossing te vinden. Verder vroeg de heer de Smidt het presentiegeld der raadsleden van f2.50 op f5 te brengen. Weth. van Westeinde vond dit wel wat hoog, maar bij stemming werd het voor genomen. Een verzoek was ingekomen van de Chr. Wijkverpleging om het subsidie te verhogen van f 500 tot f 600. Daar die vereniging er financieel niet gunstig voorstaat, werd het verzoek ingewilligd. WAARDE. Nog veel gebrek aan woonruimte. Dezer dagen vergaderde de raad. Het voorstel tot wijziging van het ontwerp uitbreidingsplan werd goedgekeurd. Een onteigeningsvoorstel werd ingetrokken, omdat tussen eigenaar (Schrier) en be langhebbende (van Houte) overeen komst was bereikt. Besloten werd nu de schuur van de heer Schrier van gemeen tewege te verplaatsen i. v. m. een te bouwen garage van de heer van Houte. Een verzoek der stichting „Ons Dorpshuis" tot het garanderen van ren te en aflossing lening voor kleuter schoolverenigingslokaal (f 11.000. werd ingewilligd, onder voorwaarde, dat er geen teveel hypotheek wordt geslo ten. Een voorstelMol éénrichtings verkeer toe te passen, werd i.v.m. de kosten voorlopig beperkt tot het park Breedvoerig kwam ter sprake de grote woningnood. Het werd noodzake lijk geacht zo spoedig mogelijk twee woningen te bouwen. Ook kwam ter sprake de toestand van enkele wonin gen. B. en W. konden geen oplossing vinden. Het verzoek van mej. F. van Peenen om ontslag als schoonhoudster van de school met een aanbeveling voor het aanstellen van mej. K. van Peenen, werd ingewilligd. De heer Schrier vroeg maatregelen tegen vernieling van de haag rond het park door de jeugd. N.a.v. een vraag van de heer Wisse, werd besloten op de paden van het kerkhof een grlntlaag aan te brengen. De heer Mol wees op de slechte toestand van de weg aan Luchtenburg. Hij bracht ook het sport veld ter sprake en kwam met het plan op een terrein In het poldertje dit te doen aanleggen. KRABBENDIJKE. Dezer dagen vergaderde de raad. De jaarwedde van de klokkenist werd vastgesteld op f 125 en het pre sentiegeld voor de raadsleden op f5. De raad had geen bezwaren tegen een Zaterdagmiddagmarkt te Goes. Besloten werd de winkels van 1 Oct. tot 1 April inplaats van tot 18 uur tot 19 uur open te stellen. Op voor stel van B. en W. werd onderhands aanbesteed het bestraten van de Zuidweg tussen Rijksweg en Dorps straat voor f 15.790 (zonder steen, die kost nog eens f 14.500) aan de fa. Hol te Gouda. Aan deze firma werd ook gegund het verbeteren van de Havenweg, en de Oostelijke Parallel weg voor f 3350. Onderhands werd acfïfër'dê 'nieuw 'gebouwde gemeente woningen aan de heer J. v. Gorsel voor f3100. Hierna ging de raad in besloten zit ting over. Na heropening besprak men de vraag, of het wenselijk was een gemeentegeneesheer te benoe men. De heer Waverijn (C.H.) diende een voorstel in deze te benoe men. Het voorstel werd met 43 st. aangenomen. Daarna diende de heer Waverijn een voorstel in om één der geneesheren bij toerbeurt aan te wij zen. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. WEMELDINGE. Presentiegeld op f 5.gesteld. Vorige week vergaderde de raad. Er werd medegedeeld, dat de door lichtingsauto Zuid-Beveland zal be zoeken, nadat Walcheren zal zijn af gewerkt; Ben W. zullen trachten een .prijzencommissie te formeren; de straatlantaarn bij de Bonzijbrug zal weer worden afgeschermd. De gele genheid van het schoolzwemmen zal voor het a.s. seizoen niet gereed zijn, doch de methode van het afgelopen jaar zal vermoedelijk kunnen wor den gevolgd. Omtrent de aanlag van het sport terrein zijn nog onderhandelingen lo pende, doch B. en W. hebben ge meend het onkruid op dit terrein voorlopig te doen verwijderen in af wachting van de subsidie-toezeg ging, waarna met de werkzaamhe- in het laatst nog aan de markt kwam, is wel merkwaardig. De exportüjst voor April ziet er als volgt uit: Engeland 8.123.546 kg; Duitsland 2.859.180 kg; Hongarije 1.780.270 kg; België 966.362 kg; Oosten rijk 483.150 kg; Ierland 377.150 kg; Frankrijk 263.450 kg; Engels leger 141.385 kg; Tsjecho Slowakije 130.625 kg; Finland 112.650 kg; Zwitserland 25.000 kg; West-Indië 23.025 kg; Zwe den 20.000 kg; IJsland 15.000 kg; Afrika 1250 kg. Totaal 15.322.043 kg. De totale verzending voor het seizoen 1950/1951 steeg daardoor tot 182.260.096 kg. Gevangentoren te Vlissingen behoeft herstel. De gevangentoren aan de Boulevard te Vlissingen verkeert tengevolge van de beschadigingen bij de bevrijding in een staat van ernstig verval. De voet brug aan de zeezijde is voor het ver keer gesloten, teneinde te voorkomen, dat wandelaars door vallende stenen worden getroffen. Bij de Rijksgebouwendienst is aange drongen op een snel en doeltreffend ln grijpen. Deze dienst tracht te bereiken, dat de toren nog dit jaar gerestaureerd wordt. Of dit mogelijk zal zijn is echter, gezien 's lands financiële toestand, de vraag. Tot nu toe is er nog niet geres taureerd. Wel zijn steigers en stutten geplaatst. MIDDELBURG. Floraliaplantjes worden uitgereikt. Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door G. P. BAKKER. 16) o— Heeft uw vriend u alles van mij verteld?" vroeg Saxon. Alles, dat weet ik niet, maar wel veel overste. Hij deelde mij mede, uat u prinses Marion uit Maag denburg heeft gered. Hoe u door de onderaardse gang ontvlucht en ontkomen bent naar Rudolfs herberg. Hoe hij u en de prinses in Branden burg weer bij elkaar heeft gebracht. Uw strijd tegen de Pappenheimers heb ik zelf gedeeltelijk meegemaakt als stille getuige." Heeft hij u niet gesproken over een verborgen schat? „Neen." „De kostbaarheden uit het hu's met de toren?" „Neen. Wel weet ik, dat er in dat huis van de prinses grote familie- schatten aanwezig geweest zijn, dat de Pappenheimers er overal naar hebben gezocht, maar dat ze niets gevonden hebben. Mijn vriend heeft echter nimmer met mij dit punt aan geraakt De ovciste zweeg. Waarom zou zijn vriend zijn opvolger niets hebben ge zegd. Hij vertrouwde deze dokter, maar er was goud, veel goud „Overste", verbrak de meester de stilte. „U behoeft my uw volkomen vertrouwen niet te schenken. Nu nog niet tenminste. Het zal van zelf wel komen. Ik wil niet in uw geheimen dringen. Laat ik u liever iets van onze gemeenschappelijke vriend ver tellen." „We waren samen aan de acade mie, werkten samen als gevangen stu denten in de kelders. Kent u dac leven?" „Neen", zei Saxon. „Ik heb aan een paar universiteiten gestudeerd, maar nooit als kelderstudent." „Water, brood en boeken." „Later hebben we getracht goud te maken, zijn bijna samen in de lucht gevlogen. Daarna hebben we ons als heelmeesters gevestigd en samen ge streden tegen de heksenvervolgingen. Wij doktoren hebben bijna altijd voor uitstrevende denkbeelden. Wat we daarbij ondervonden hebben, was met veel fraais. Wraak, nijd en geldzucht. Hij is getrouwd. Ik niet. Waarom, dat kan ik u gerust zeggen. We werden verliefd op dezelfde vrouw. Z(j trouw de hem en dit is het buitengewone; het bracht geen verwijdering. Zy was een lieve, verstandige vrouw. Zy kreeg een dochter, blond met blauwe ogen, even als zij. De moeder stierf. Wij beiden hielden, geloof ik, evenveel van dit bloeiende, onschuldige meisje. Ze was in Maagdenburg toen de stad werd ge plunderd. Wy kwamen te laat. Zij redde haar eer door uit doodsangst in een put te springen." De meester zweeg een ogenblik. Toen vervolgde hij: „Wy zwoeren het meisje te zullen wreken tot onze dood. Hy heeft zyn eed gehouden en ik zal het ook doen. We hebben samen de bond opgericht. Het veemgerecht geschoeid op de oude leest van de vorige eeuw." De overste kon in het halfduister het gezicht van de dokter niet zien, maar hij hoorde de stem. Hij zocht de hand van de ander en drukte die ste vig. „Vergeef my", zei hy, „als ik door mijn wantrouwen uw verdriet weer heb opgewekt, de oude wonden open gehaald heb". Hij aarzelde even. „Maar goud, veel goud is zo'n grote verleider voor de meeste mensen. Ik zal u alles vertellen en geen geheimen meer voor u hebben, meester." „Overste, ik vraag niet naar uw ge heimen. Indien u meent dat mijn hulp u van nut kan zijn, ben ik geheel tot uw dienst en kunt u op my bouwen. U begrijpt, dat ik een vijand ben van Tilly en Pappenheim, die Maagden burg hebben overgegeven aan de plun derende soldaten. Wy zyn uw vrien den. Wij werken langzaam en in stilte. Maar wie langzaam gaat „Gaat zeker." „Juist. Aan geld hebben we geen behoefte. Duizenden zijn gestolen en worden nog gestolen, geld, goud, kost baarheden en myn mannen nemen van de dieven. We geven bestolen mensen het hunne terug, maar de meesten hebben het niet meer nodig. Wy voe ren de kleine oorlog, maar wij voeren hem op een gerechte wijze, zullen hem voeren tot het bittere einde. U moet onze macht niet onderschatten. Wy vormen een klein leger, allen vastbe raden mannen, allen getroffenen. (Wordt vervolgd.) den zal kunnen worden begonnen. Tegen de te houden Zaterdagmid' dagmarkt te Goes bestaat geen be zwaar. Aan de afd. Wemeldinge van het Centraal Genootschap voor Va- cantiekolonies en Kinder-Herstel- lingsoorden wordt voor de in dit jaar uitgezonden 4 kinderen een subsidie van f 0,50 per dag en per kind toege zegd. Het presentiegeld voor de raadsleden werd vastgesteld op f5. In principe werd besloten een ver zekering tegen ongevallen ten be hoeve der wethouders te sluiten. In verband met een schrijven van de Nederlandse Spoorwegen wordt in principe besloten t.z.t. onderhande lingen te openen over de mogelijke aankoop van terreinen dezer Maat schappij, gelegen in het uitbreidings plan, en B. en W. te machtigen de no dige stappen te doen. Het uitbreidingsplan is op enkele onderlelen na door Gedep. Staten goedgekeurd. De aanbevolen wijzi- gingen zullen in een volgende ver gadering in behandeling worden ge nomen, Er wordt besloten met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten een rekeningcourant-overeenkomst aan te gaan en een crediet aan te vra gen van f 100.000. Na breedvoerige bespreking wordt een regeling aangenomen tot verkoop van bouwterrein aan particulieren. V OA VVlgUJLXfcO VV W1UVU UU V l/Ut bouwgrond in het bouwplan Oosthoek bepaald op f 6,65 en f 5,50 per M2. GRIJPSKERKE. Wisselbeker voor ringrijden. Vorige week vergaderde de raad o.l.v. burgemeester Bouwman. Wethouder Geschiere wenste de voorzitter namens zyn mederaadsleden geluk met zyn her benoeming als burgemeester. By de ingekomen stukken was een kennisgeving van de Herverkavelings commissie inzake voorlopige toewijzing van een terrein bouwland aan de Jacob Catsstraaten Nieuwstraal, aan hetwelk de bestemming is gegeven van „Speel weide" en dat reeds van een beplanting is voorzien, dank zy de medewerking van de Stichting „Nieuw Walcheren". Het ontwerp Streekplan werd uitvoe rig besproken. Grote bezwaren had men tegen het aan banden leggen van de vestiging van industrieën op het platte land. In het algemeen ziet men te veel centralisatie en aantasting van de ge meentelijke autonomie, hoewel er ook veel goeds in wordt gezien. De Ringrijdersvereniging heeft haar jaarlijkse ringrydery gehouden aan de Zuid-West-zyde van het Kerkplein op Dinsdag 15 Mei j.l. en door het gemeen tebestuur zal ook nu weer een wissel beker worden beschikbaar gesteld, na dat de vorige verleden jaar was afge reden. Men besloot de gemeente-ontvanger, de heer P. K. Geschiere, i.v.m. zyn 45- jarig ambtsjubileum een gratificatie te verlenen. Voor tractatie van de schoolkinderen ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, werd besloten f 50 beschikbaar te stellen aan de Chr. Oranjevereniging. Op verzoek van de aangelanden werd in beginsel besloten tot afvoering van het Zoetendaalse voetpad van de wegen legger. Voorts verklaarde de raad zich bereid tot een garantie betreffende een geld lening van de gemeente Middelburg ten behoeve van de schoolbouw voor de B.L. O. school te Middelburg. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature van wijlen de heer P. Huysman werd gekozen de heer Joh. Louws, terwyi de heer J. C. Cevaal werd herkozen. VROUWENPOLDER. Winkels 's zomers open tot 8 uur. Vrijdagavond kwam de raad bijeen. Daar de burgemeester wegens een on geval niet aanwezig kon zyn, stond de vergadering o.l.v. wethouder Mesu. Een tweetal aanvragen der schoolbesturen inzake aanschaffing van schoolbanken werd goedgekeurd. Afwijzend werd be schikt inzake de garantie Rusthuizen Walcheren. Een verzoek van de plaatse lijke winkeliers, om hun winkels gedu rende de maanden Juli en Augustus om 8 uur inplaats van 7 uur te mogen slui ten, werd ingewilligd. Tegen het Streekplan Walcheren wer den ernstige bezwaren geopperd, die ter kennis van Ged. Staten zullen worden gebracht. Een garantie voor de bouw van een B.L.O. school werd aangenomen. KORTGENE. Uitbreiding van de haven. In de dezer dagen gehouden raads vergadering werd besloten aan da E,H.B.O.-afd. te Colijnsplaat f 100 sub- Onder zullen op de Gem. Kwekerij aan de Lan- gevielesingel de Floraliaplantjes aan de schooljeugd worden uitgereikt. VLISSINGEN. Ledenvergadering C.H. Kiesvereniging. In sociëteit Unitas hield de C.-H Kiesvereniging een ledenvergadering o.l.v. de heer H. v. Rooyen. Het voor naamste punt der agenda was de lyst met ingekomen voorstellen voor de algemene vergadering. Er waren er een goede tachtig. Tot afgevaardigden werden gekozen de heren J. P. Vente- vogel, J. Gillissen en W. Sanders Jr, Tegen de voorgestelde contributiever hoging waren geen bezwaren. Alge meen werd de noodzakelijkheid hier van gevoeld. Aangezien de penning meester een belangrijk kastekort had. werden enige binnengekomen giften ten zeerste gewaardeerd. Hierna werd gesproken over de wenselijkheid de C. H. Jongerengroep tot nieuw leven te wekken. Tenslotte kwam het scho- lenvraagstuk aan de orde, in het bij zonder het kleuteronderwijs. ZOÜTESPUI. Band NederlandIndonesië. In tegenwoordigheid van een tal rijk publiek werd in de Geref. Kerk vanwege de Band Nederland-Indonesië de begroetings- en afscheidsavond ge houden voor de gerepatrieerde militai- XCfL Na een openingswoord van de heer P. van Fraaijenhove volgde de offi ciële begroeting der teruggekeerden. Vervolgens werd één minuut stilte be tracht voor de in de tropen gevalle nen, waarna het Wilhelmus werd ge zongen. De voorzitter der buurtgom- missie, de heer M. Zegers, sprak een welkomstwoord waarna geschenk ;ii aan de 'gerepatrieerden werden uitga- reikt (een rooktafel). Daarna sprak burgemeester Trimpe van Zaamslag, ds D. J. Couveé te Axel en ds C. v. d. Jagt te Zoutespui. Medewerking werd verleend door de Chr. Zangver. „Looft de Here" te Zoutespui en een orkest uit „Mondaccordeola" te Axel. Na de pauze volgde een wedstrijd tussen verloofde paren. De heer B. J. Knieriem, voorzitter afd. Axel van de Band, hield daarna een toespraak. Mej. Anneke van Harn en de heer Bakker-Faas declameerden enkele ge dichten. De heer van Harn Jr. dankte voor het blijvend aandenken, hem en zijn makkers geschonken. De heer van Harn Sr. sprak een slotwoord, waarna ds v. d. Jagt eindigde met dankzegging. QUASI. Het Vrije Volk heeft een poosje ge leden een debat gevoerd met de Volkskrant, waarin Prof. Romme het goed recht van politieke partijvorming op Christelijke grondslag verdedigde. Het socialistische orgaan nam bij dis discussie het standpunt in, dat vroeger, in de tijd van de schoolstrijd, Christe lijke partijen inderdaad bestaansrecht hadden, doch tegenwoordig niet meer. Het bijzonder onderwijs vormde im mers thans geen twistpunt meer en andere politieke kwesties, waarin het Christelijk beginsel tot afzonderlijk partij kiezen dwong, waren er niet. Nu is onlangs in de Kamer een on derwerp ter sprake gekomen, dat aan dat van het bijzonder onderwijs wel zeer verwant is, namelijk dat van de beroepsvoorlichting. Geen wonder, dat de R.K. afgevaardigde De Kort volledige financiële gelijkstelling be pleitte van de particuliere bureaux voor beroepskeuzevoorichting met de openbare" voorlichting bij de arbeids bureau!. En men zou zo denken, dat Het Vrije Volk, dat meent, dat de P.v.d.A. heel goed ook de belangen van het Christelijk volksdeel kan be hartigen en achteraf het be staansrecht van de Christelijke school zo volmondig erkende, dit standpunt zo volmondig zou delen. Niets echter daarvan. Ook zonder de stemmen van de socialisten werd. echter de motie-De Kort in de Kamer wel aangenomen. Natuurlijk bracht dit een verhoging van uitgaven met zich. De minister beschikte hiervoor niet over de nodige fondsen. Het gevolg is nu, dat noch voor de particuliere noch voor de „openbare" beroepskeuze voorlichting (behalve voor ingeschre venen voor arbeidsbemiddeling) gel den beschikbaar gesteld zullen wou den. Op zichzelf te betreuren natuur lijk, maar het is niet in te zien. waar om de particuliere bureaux alléén het slachtoffer van de schaarste aan geld middelen hadden moeten worden. Het is zoiets als de „gelijke verdeling van de armoede", waarvoor men immers in socialistische kringen zo enthousiast pleegt te zijn. Het commentaar van Het Vrije Volk luidt ditmaal echter heel anders. „Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het lid op de neus", zegt het. En de oorzaak? „Quasi-levensbeschou- welijke inhaligheid". Wel een beioijs, hóé veilig de belangen van het Chris telijk volksdeel bij Het Vrije Volk en de P. v. d. A. zijn. En een voortref felijk, zij het negatief, bewijs, dat Christelijke partijvorming nog altijd hard nodig blijft. fln^pz. mededeling, adv.) Haal gezondheid in huis, een reserve aan gezondheid, waaruit ga] patten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel sidie voor 1951 te verlenen. Het pre sentiegeld van de raadsleden werd gebracht op f6. Een verzoek om leer middelen der bijz. school te Colyns plaat werd ingewilligd. Tot lid van de commissie Woonruimtewet, kamer Co lynsplaat, werd benoemd de heer M. H. Kievit. B. en W. werden gemach tigd plannen te ontwerpen voor de uit breiding van de haven te Kortgene met 50 meter in oostelijke richting. Dit project wordt op f50.000 geschat, waarin de gemeente en de Coöp. Land- bouwvereniging Noord-Beveland leder voor de helft zullen participiëren (aangenomen met 6 tegen 4 stemmen). Op het verzoek van C. Huige c.s. te Colijnsplaat om een bijdrage in de kos ten van aansluiting op het gemeente riool werd afwijzend beschikt, f 1000 werd beschikbaar gesteld aan de mu- ziekver. „Excelsior" te Kats voor de aanschaf van de materialen voor dc bouw van een muziektent. De veror dening op de haven- en liggelden werd in die zin gewijzigd, dat in het ver volg een los- en laadgeld zal worden geheven van alle goederen en produc ten, welke per vaartuig in de havens worden aan- of afgevoerd. Het tarief bedraagt 5 cent per 1000 kg. De heer Breure informeerde, wanneer de Voor straat te Colijnsplaat gewalst zal wor den. De voorzitter deelde mede, dat dit nog bekeken moet worden. De heer Klaassen vroeg naar het herstel van de toren te Kats. De voorzitter ant woordde, dat de weersomstandigheden een vlotte voortgang der werkzaamhe den hebben belemmerd. Op een vraag van de heer Salomé repliceerde de voorzitter, dat de verlichting van de Veerdam te Kortgene de aandacht der Provincie heeft. Mosselvissers naar de Waddenzee. Vyf en twintig mosselvissersvaar tuigen, vertegenwoordigend ruim 30 firma's, vertrokken Dinsdagmorgen uit Bruinisse naar de Waddenzee om op de daar voor hen beschikbaar gestelde percelen mosselen te gaan zaaien, die eerst nog op het Wad moeten worden opgezocht. Enkele schepen bleven nog in de ha ven achter, omdat men vreest, dat deze onderneming op een fiasco zal uitlopen, of om andere redenen, waarvan de voornaamste wel is, dat men hier nog werk genoeg heeft. Nadat reeds vorige week een aantal mosselkwekers uit Yerseke en Philip pine was vertrokken, zyn nu dus ook uit Bruinisse alsmede uit Zierikzee en Tholen enige vaartuigen naar het Noor den vertrokken, zodat bijna de gehele mosselkwekersvloot uit Zeeland op de Waddenzee geconcentreerd is op een betrekkelijk klein gebied, waar mag worden gevist. De mosselen, die nu nog aanwezig zyn, liggen meest alle zeer hoog, zodat door verschillende combi naties bakken zyn gehuurd om ook bij zeer weinig water te kunnen werken, ais men de mosselen met het gewone vaartuig en op de gewone manier niet vissen kan. Het is te hopen, dat het pessimisme, waarmede velen deze reis aanvingen, ongegrond mag blijken. Wanneer dit inderdaad ongegrond is, dan zullen de vaartuigen tot de tweede helft van Juni weg blijven. Er mag n.l. tot 15 Juni worden gevist. Eindelijk is er een begin gemaakt met het opruimen van de Watertoren te Zierikzee, die door de Duitsers werd opgeblazen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2