CJH*U* heeft nieuw program van beginselen en nieuwe statuten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Twee C»H»-ministers spraken de algemene vergadering toe Nederlandse atoomgeleerde naar Argentinië Lesvliegtuig in de Noordzee terechtgekomen Nieuw noordelijk offensief in Korea? Alle militairen geconsigneerd. Eenvoudige plechtigheid te Kapelle 1 SNIPPER A'i \'j NIEUWSk r Felle critiek op de handelwijze van Vlissingen Uitgave Stichting „Zeeuwse!* Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren s Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD ?8 diLii.Orx.vjr No. 1865 DONDERDAG 17 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.43 u., onder 20.30 u. Maan op 17.13 u., onder з.07 u. Hoogwater Vrijdag 18 Mei: Vlissingen: 11.53 u. 1.74 m., m. Terneuzen: 12.20 u. 1.95 m., u. m. Wemel- dinge: 0.48 u. 1.30 m., 13.24 u, 1.64 m. Zierikzee: 0.28 u. 1.10 m., 13.10 u. 1.42 m. (Van onze speciale verslaggever.) De algemene vergadering van de Chr.-Hlstorische Unie, gisteren ln Krasna- polsky te Amsterdam gehouden, was een mijlpaal in de historie van de C.H.U. Verreweg het belangrijkste programmapunt was de beslissing over het ontwerp- program van beginselen en het ontwerp wijziging van statuten. Bjj de behande ling bleek, welk vertrouwen de algemene vergadering ln het beleid van het hoofdbestuur stelt. ouderd en stonden niet in een logische volgorde. Van de 81 amendementen bereikten er slechts vier een bespreking ter al gemene vergadering. In alle gevallen stelde de verga dering met grote meerderheid zich achter de opvattingen van' het hoofd bestuur en de commissie, zodat het ontwerp werd aangenomen. EEN UNIE-RAAD. Des middags werd het ontwerp statuten aangenomen, zij het met de beperking, dat een aantal détails wederom door de commissie nader zal worden bezien. De belangrijkste wijziging, liever toevoeging hierbij, is hoofdstuk IV A „De Unieraad". Deze raad zal bestaan uit de leden van het hoofdbestuur (9 Niet alleen daarin, maar ook in het beleid van de beide C.H. ministers, mr'H. Mulderije en ir C. Staf, het geen duidelijk ter vergadering bleek. Mr Mulderije sprak van de aarze ling, die hij moest overwinnen, toen hem dit hoge ambt werd opgedragen, Eén gesprek mètvoorzitter H. W, Tilanus had hem op zijn gemak gé steld. Ir Staf voegde hieraan toe, dat ook hij aarzeling had gekend bij het aan vaarden van zijn ambt. Want deze portefeuille is vooral sinds de jongste ontwikkeling op internationaal poli tiek terrein buitengewoon belangrijk geworden. Ook bij ir Staf had de heer Tilanus veel van deze aarzeling weg genomen. In het vervolg van zijn rede wees ir Staf op onze internationale ver plichtingen. Wij moeten temidden van de defensie-vraagstukken echter niet vergeten, dat wij onze geestelijke vrij heid niet alleen moeten bewaren maar ook moeten uitdragen. OPENINGSREDE. Tevoren had de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, in zijn openingswoord gewezen op het belang van deze al gemene vergadering. Hij releveerde de gebeurtenissen in binnen- en buitenland en sprak er zijn vreugde over uit, dat twee C.-H. ministers zitting genomen hebben in het Kabinet. De heer Tilanus herdacht drie voor mannen in de C.-H., de heren J. M. Krijger van Vriezenveen, D. J. Melle- ma van Haren (Gr.) en P. Visser van Marken, die dit jaar overleden zijn, en wijdde ook woorden van nagedach tenis aan de grondlegger van de A.R.- of C.H.-gedachte, Groen van Prin- sterer. Dank bracht de voorzitter ten slotte de heer Buddingh, die zijn func tie van voorzitter van de C.H. Jon gerenorganisatie onlangs heeft over gedragen aan de heer T. J. Rade maker. Na door het zingen van het Wil helmus haar instemming betuigd te hebben met het zenden van een tele gram aan H. M. de Koningin, zen de C.II. leden de periodiek aftre dende hoofdbestuursleden, de heren H. W. Tilanus, H. Kikkert en prof. dr J. de Zwaan. 81 AMENDEMENTEN. Maar liefst 81 amendementen wa ren ingebracht op het ontwerp-pro- gram van beginselen, zoals dat door een commissie was ingediend. De voorzitter verklaarde, dat bij de bestudering door de commissie geble ken is, dat de eerste acht, negen arti kelen van het program niet voor wij ziging vatbaar waren. Aan de grond slagen waarin de opvattingen van Lohman, De Visser en mr J. Schok king verankerd lagen is niet ge tornd, al was hier en daar een re dactionele wijziging welkom. De an dere artikelen, die handelden over „afgeleide beginselen", waren ver leden) en twee leden, gekozen door elk der 18 Kamerkripgverenigingen. Dit lichaam zal gevoegd worden tus sen hoofdbestuur en alg. vergadering. Deze raad zal de voorzitter der Unie uit de leden of de adviserende leden van het hoofdbestuur kiezen. VERDERE VOORSTELLEN. In ijltempo werd tenslotte een serie voorstellen behandeld, waarvan we in enkele gevallen de beantwoording noemen. Fusie of wel vervanging van de drie C.H. weekbladen is niet wel mo gelijk. De C.H. fracties zijn en blijven steeds diligent bij het verzet tegen de gemeentelijke classificatie en benade ling van het platteland bij verdeling van bouwvolume. De C.H.U. acht vorming van een „derde macht" vooralsnog uitgesloten. Samensmelting van C.H. en A.R. moet niet geforceerd worden. Zij zou kunnen leiden tot verdere politieke versplintering van het chr. volksdeeL De C.H.U. zal strijden voor behoud van Nw.-Guinea en blijft aandacht schenken aan het verloop van de In donesische kwestie. De C.H.U. zal de regering blijven wijzen op haar plichten tot slechting van het conflict tussen Indonesië en Ambon. De zeer vruchtbare vergadering werd door prof. Haitjema met dank aan God gesloten. De Nederlandse atoomgeleerde, prof, dr C. J. Bakker, zal vanmorgen per K.L.M.-vliegtuig naar Argentinië ver trekken voor een studiereis van onbe paalde duur. Prof. Bakker zal zich begeven naar het eiland Huemul in het Nahucl Tuapimeer bij Bariloche, waar het Argentijnse atoomonderzoek wordt gevoerd o.l.v. de in Oostenrijk geboren prof. Richter. Dit vertrek vloeit waarschijnlijk voort uit de besprekingen, die de Prins in Buenos Aires heeft gevoerd met Peron. Tijdens dit bezoek is gebleken, dat in Argentinië o.m. belang wordt ge steld in de Nederlandse cyclotron. Prof. Bakker neemt een model hier van op zijn reis mee. Prof. Bakker is, behalve directeur van het labora torium van het Instituut voor Kern- Marshall-hulp voor Oostenrijk, Griekenland, Turkije en IJsland. De „New York Times" schrijft, dat de E. C. A. tegen het einde van deze maand aan het Amerikaanse congres zal voorstellen, nog 250 millioen dollars aan Marshall-hulp toe te wijzen aan Oostenrijk, Griekenland, Turkije en IJs land. Het blad schrijft in een bericht uit Washington, dat de nieuwe gelden gefinancierd zouden worden via de Eu ropese betalingsunie. Deze gelden zijn nodig, aldus het blad, omdat de boven genoemde vier landen zich op het ogen blik zien geplaatst voor een nadelig saldo van 250 millioen dollar voor de essentiële grondstoffen, die zij uit Eu ropa en van het Westelijk Halfrond nodig hebben. Het verzoek, om deze gelden toe te staan, maakt deel uit van het E.C.A.-programma voor het be grotingsjaar 1952, dat thans bij het bureau voor de begroting in behande ling is. Van de 2 milliard dollars, waar om in het programma wordt gevraagd, zouden 500 millioen dollars bestemd zijn voor de verdere uitvoering van het plan-Marshall, ongeveer een milliard dollars voor de Europese herbewape ningsinspanning en ongeveer 500 milli oen dollars voor technische en andere hulp aan Aziatische landen. De K.P.M. in het gelijk gesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de civiele proce dure, die de heren Lokollo en Aponno namens de Ambonese bevolking tegen de Koninklijke Paketvaart Maatschappij aanhangig hebben gemaakt. Deze beide heren traden als bewoners van Ambon, die tijdelijk in Nederland verblijven, op als vertegenwoordigers van de Ambonese bevolking en vorder den vaststelling van de onrechtmatig heid van de aanvoer van oorlogstuig en troepen door de K.P.M. gedurende de strijd op Ambon tussen eind September en eind November 1950. De rechtbank heeft zich in haar uit spraak onbevoegd verklaard van de aanhangig gemaakte zaak kennis te nemen en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding, geraamd op f 400.—. Het college achtte zich niet bevoegd, over de handelingen van een buiten landse mogendheid te oordelen. Het was van mening, dat het vervoer van oor logstuig op zichzelf geen schade heeft veroorzaakt en zonder meer geen ge vaar kan opleveren. Hieruit concludeerde de rechtbank, dat van een onrechtmatige daad in dit :val niet kan worden gesproken. Piloot werd licht gewond. Gistermiddag ca. twee uur is een één-motorig „Harvard"-lesvliegtuig van de Marineluchtvaartdienst enige kilom^ers uit de kust, ter hoogte van Noordwijk, in de Noordzee terecht gekomen. De enig-inzittende, de adspirant reserve-officier korp. leerling-vlieger F. Harte, werd, nadat hü ca. een half uur in het water had gelegen, opge pikt door de bemanning van de in de nabijheid varende Sch. 62, die met de vlieger naar Scheveningen voer. De piloot bevindt zich thans in het militair hospitaal te 's-Gravenhage. Voor zover valt na te gaan, is hij slechts licht gewond. Van het toestel is niets terug gevonden. De oorzaak is waarschijn lijk gelegen in motorstoring. PRINS BERNHARD BIJ PHILIPS. Prins Bernhard arriveerde gister middag omstreeks één uur per vlieg tuig op Welschap bij Eindhoven. Hij werd ontvangen door mr H. L. Wol- tersom, vice-president van de raad van commissarissen van Philips. Van het vliegveld begaf men zich naar het Philips ontspanningsgebouw, waar de Prins aanzat aan een lunch. Des middags aanschouwde de Prins het jubileumspel „Wij en Philips.... wij bij Philips". Dit spel trok door de straten van Eindhoven. Het was gemonteerd op een groot aantal wa gens. Ongeveer 2500 deelnemers voer den zowel historische als taferelen uit deze ttjd op. „RODE DEKEN" NIET TOEGE LATEN IN ONS LAND. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, zal de deken van Canterbury, dr Henleth Johnson, die gisteravond in Den Haag en vanavond in Rotterdam zou spreken op bijeenkomsten van de Nederlandse Vredesraad, niet in ons land worden toegelaten. physisch onderzoek, hoogleraar aan de Amsterdamse Universiteit. Prof. Bakker is de eerste buiten landse atoomgeleerde, die tot het op heden geheel van de wereld afgeslo ten domein van prof. Richter toegang zal verkrijgen. De noordelijke troepen hebben Woensdagavond op het 48 km brede centrale front in Korea een aanval gedaan op Amerikaanse en Zuid- Koreaanse divisies. Men gelooft, dat dit de tweede fase in het lente-offensief der Noordelijken is. Vastbesloten proefaanvallen van noordelijke compagnieën, gesteund door accuraat mortiervuur, gingen aan de hoofdaanval op de linies der Verbondenen vooraf. nnmlA A 1 verliezen voor de Noordelijken zijn afgeslagen, maar de aanvallers, naar men gelooft Chinezen, bleven druk uitoefenen. Er zijn geen aanwijzingen, dat de Noordelijken tanks of artillerie ge bruiken. Zij steunden hun aanval al leen met mortiervuur. Lijk van Amerikaanse radio verslaggever gevonden. Op het strand van een eiland in de haven van Oslo is Zondagavond een lijk gevonden van de Amerikaanse radio verslaggever Lyford Moore, die sinds 10 Decemebr 1950 wordt vermist. Hij werd het laatst gezien toen hij, te bijna middernacht, een restaurant ver liet en zich in de richting van de haven begaf. Moore's standplaats was Berlijn. Zijn echtgenote bevond zich daar, toen hij verdween. Portugese kroonpretendent zwaar gewond. De Portugese kroonpretendent, de Hertog van Braganza, en zijn echt genote, de Hertogin Maria Franceses van Braganza, zijn bij een auto-onge val bij Thionville ernstig gewond. Voor het leven van beide slachtoffers wordt gevreesd. De Hertog deelde, toen hij weer bij bewustzijn was gekomen, mede te zijn geslipt, waarna hij tegen een mast van het electriciteitsnet Is opgereden. AMERIKAANS GRAAN NAAR INDIA. De Amerikaanse Senaat heeft de steunverlening aan India eenstemmig goedgekeurd. De Senaat aanvaardde een amende ment, dat bepaalt, dat de twee mil lioen ton graan „geleend" zullen worden. De E.C.A. is gemachtigd betaling in contanten door India te aanvaar den. Indien India er echter de voor keur aan zou geven met grondstoffen te betalen, zal het verplicht zijn ook „motnaziet" (een zandsoort, die wordt gebruikt bij onderzoekingen op het gebied van de kernsplitsing) en man- gaanerts te leveren. Iraakse troepen in Syrië. De minister-president van Irak, Noeri es Said Pasja, heeft in het par lement meegedeeld, dat de koninklijke lijfwacht (een onderdeel van het Iraakse leger), luchtdoeleenheden en een aantal escadrilles vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht in Syrië wa ren aangekomen. De stap was geno men na een volledig accoord met de Syrische regering en was bedoeld om aan iedere Israëlische agressie het hoofd te bieden. Samenzwering in Perzië verijdeld. De politie te Teheran heeft mede gedeeld, dat de plaatsvervangende leider van de „Fedayan Islam", Ab- doel Wasim Rafii, Woensdagochtend na een vuurgevecht, waarbij geen slachtoffers vielen, is gearresteerd. Na zijn arrestatie verklaarde Rafii: „Mos- sadeq (de Perzische premier) is een gelukkig man. Indien u mij niet had gearresteerd, zou ik hem in de eerst volgende drie dagen hebben ver moord". Bij de brand in een bioscoop te Kano in Nigeria zijn 317 personen om het leven gekomen. 144 personen kwamen in de vlammen om, 173 stier ven naderhand aan hun verwondin gen. De toestand van 57 personen is nog ernstig. Lopik komt in Juni met experimentele programma's. De televisiezender Lopik zal in de loop van Juni programma's uitzenden, aldus een verklaring van ir P. F. S. Otten. Hangende de beslissing van de omroepverenigingen is Philips bereid van de studio te Bussum uit voor enige tijd programma's te verzorgen, die uiteraard nog een experimenteel karakter zullen dragen. Philips zal deze programma's geheel gratis ver zorgen. Met ingang van gisteren 1 uur zijn op bevel van de legerleiding alle mili tairen, die niet in het bezit zijn van een geldig poklcenbewijs, in hun kazernes en gebouwen geconsigneerd. Dit geldt ook voor militairen, die na neerS"' e,ovnecineerd of srerevacci- Deze maatregel is een voorzorgs maatregel, zo vernemen wij van be voegde zijde, en behoeft geen enkele reden van bezorgdheid te geven. Deze maatregel houdt ook in, dat alle militairen oefeningen zijn afgelast. In verband daarmede vervallen ook de oefenavonden van de Nationale Reserve en kan ook de beëdiging van luitenant Antheunisse a.s. Zaterdag te Vlissingen geen doorgang vinden. Engels stoomschip bij Walsoorden aan de grond. Gisteravond om 20.10 uur is het Engelse s.s. „Rhodesia Star" ter hoog te van Walsoorden aan de grond ge lopen. Het schip was op weg van Huil naar Antwerpen en meet 8542 brt. De Belgische sleepboten „Pres. John P. Best" en „Walvis" uit Ter neuzen en de „Goliath" uit Vlissingen voeren ter assistentie uit. Om ruim elf uur is het schip vlot gesleept. Behalve de drie genoemde sleepboten heeft ook de Belgische sleepboot „Energie" assistentie ver leend. Het schip heeft averij aan het roer opgelopen. Leerling van Chr. Lyceum redde kind. Een leerling van de derde klas van het Chr. Lyceum te Goes, Jaap van Riet, heeft Dinsdag, toen hij met va cantia was te Purmerend, een zes jarig schppersklnd, dat overboord viel, na enige mislukte pogingen uit het Noordhollands Kanaal gered. Het kind ,was gewond. De koene redder moest echter in een ziekenhuis worden op genomen, aangezien hij door de kou was bevangen. KONINGIN JULIANA LOST POSTDUIVEN. Ter gelegenheid van de jubeldag van het Nederlands Padvindsters Gilde, welke Dinsdag te Lunteren werd gehouden, werd een boodschap tot het Nederlandse Volk gericht. Deze boodschap werd door middel van postdui ven naar Amsterdam, Rotterdam en de elf provinciale hoofdsteden gebracht. De postduiven werden door H. M. de Koningin te Lunteren gelost. De foto geeft het moment weer, waarop de vorstin de gevleugelde boodschappers het luchtruim laat kiezen. Dodenherdenking op de Franse begraafplaats. Een kleine schare belangstellenden, hoofdzakelijk ln Nederland woonachtige Fransen en inwoners van Kapelle, was gistermiddag bijeen op de Franse be graafplaats aldaar, voor het bijwonen van een eenvoudige plechtigheid, waartoe de Franse ambassade en het comité tot oprichting van het oorlogsmonument op dit kerkhof allen had uitgenodigd, die een bijdrage hebben gegeven voor dit gedenkteken. Terwijl maréchaussées in groot tenue de wacht hadden betrokken bij een Franse en een Nederlandse vlag, die ter weerszijden van het mo nument waren gehesen, hield de voorzitter van het „Comité du Sou venir frangais", ds Jospin, een korte toespraak. Hij deelde mede, dat de ambassadeur door ambtsbezigheden verhinderd was en richtte een wel- riteiten en tot allen, die iets "hadden bijgedragen voor de oprichting van het monument. In ruil voor deze gaven kon het Franse volk niets anders aanbieden Band NederlandIndonesië te Goes opgeheven. Woensdag werd in de Schutters hofzaal te Goes een begroetingsavond, tevens laatste contactavond, belegd voor de uit Indonesië gerepatriëerde militairen uit Goes en westelijk Zuid Beveland. De voorzitter, de heer L. Over- gaauw, liet, na de opening, twee cou pletten van het Wilhelmus zingen, waarna enkele ogenblikken stilte werden betracht ter herdenking van de gevallenen in Indonesië. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Overgaauw het ex-Niwincomité en speciaal de verschillende Indonesiërs, die deze contactavond bijwoonden. Voordat de goochelaar prof. Sagini voor het voetlicht trad, bracht Jaap Boone enkele accordeon-soli ten ge hore. Prof. Sagini, die verschillende ma len voor onze Prinsesjes is opgetre den, deed de talrijke aanwezigen ver wonderd staan over zijn fantastische goocheltoeren. Voor het muzikale gedeelte zorgde verder het ensemble „The mauna loa hawaiians". Aan het einde der vergadering deel de de voorzitter mede, dat dit de laatste contactavond was, daar thans bijna alle militairen uit Indonesië teruggekeerd zijn. Daarom heeft het bestuur gemeend tot opheffing van de Band te moeten overgaan. Perzië heeft geen buitenlandse leningen nodig", aldus de Perzische regering in haar antwoord op het Amerikaanse aanbod een lening te verstrekken van 25 millioen^ dollar. De plaatsvervangers te Parijs hebben Woensdag hun 45ste bijeenkomst ge houden. In Bolivia heeft een mi litaire junta het heft in handen ge nomen. De president is afgetreden en zou naar Chili zijn gevlucht. De Italiaanse Senaat heeft credieten van in totaal 250 milliard lire goedgekeurd, welke beogen de Italiaanse strijd krachten uit te breiden. De Zuid- Koreaanse nationale vergadering heeft met 78 tegen 73 stemmen Kim Soeng Soo, leider van de democratische op positiepartij, tot vice-president ge kozen. Het troepentransportschip „Asturias", dat een groot aantal Am bonezen met hun gezinnen naar Ne derland vervoert, is gistermiddag in Amsterdam aangekomen. Te Bar- neveld zal een kaasmarkt komen on der auspiciën van de Ver. van Kaas producenten in de Gelderse Vallei GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERKE. Traverse door de kom der gemeente. Er zjjn gistermiddag in de Koudekerkse gemeenteraad harde woorden ge vallen. Er werd zowel door de raadsleden als door de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans, felle critiek geleverd op het optreden van de gemeente Vlis singen op grondgebied van Koudekerke. Voorts werd het Streekplan behandeld, alsmede de traverse door de gemeente. Met 5 tegen Z stemmen werd het voorstel van B, en W. aangenomen de doorbraak door de kom van de gemeente te doen plaatsvinden. De heer P. Flipse bleek voorstander te zijn van de traverse door de kom der gemeente. De heer W. Ova had echter bezwaar, omdat daarmede z.i. werd toegegeven aan het voornemen van de Herverkavelihgscommissie een weg te leggen achter de boerderij van de heer P. S. Kodde, waartegen hij zich reeds in de Herverkavelingscom missie heeft verzet. De heer J. Vos deelde deze bezwaren en zei, dat het dorp door deze traverse wordt kapot gemaakt. De heer van Sparrentak uitte zich weer in tegenovergestelde zin en zei, dat dit plan meer aan vaardbaar was dan de traverse door Lange en Korte Weegje. Door de ver breding van de Middelburgsestraat verwenen z.i. onogelijke panden en de bewaarschool, die niet modern is en bovendien te klein. Ook vond hij de traverse door de dorpskom verkie selijk, omdat een goede aansluiting met Dishoek kon worden verkregen. De voorzitter noemde als voordeel der traverse door het dorp, dat dan alle wegen in en naar het dorp beter zullen worden, hetgeen een zodanige financiële besparing met zich zou brengen, dat een investering van f 12.000.voor de traverse verant woord kan worden geacht. Hij zei, dat B. en W. eveneens tegen de weg ach ter de boerderij van de heer Kodde zijn. Weth. de Kroo pleitte ook voor de voorgestelde traverse, waarna het voorstel met de stemmen van de heren Ova en Vos tegen werd aangenomen. De bezwaren van B. en W. tegen het Streekplan werden door de raad gedeeld. De heren Vos en Flipse brachten hulde aan de secretaris voor de wijze van opstellen. Tenslotte werd B. en W. opgedragen i.v.m. de tra verse een bijzondere rooilijn voor de Middelburgsestraat vast te stellen. DE GRENSWIJZIGING. De heer Flipse had zich verwon derd over een opmerking van de bur gemeester van Vlissingen in de ge meenteraad, dat de grenswijzigings plannen tussen Koudekerke en Vlis singen door G.S. zouden zijn afge handeld. Hij protesteerde tegen het dan zijn dankbaarheid. Dankbaarheid voor het in gedachtenis houden van hen, die hun leven gaven. Onze taak is het te zorgen, dat deze offers niet voor niets zijn geweest. Aan de bur gemeester van Kapelle verzocht ds Jospin deze dankbaarheid over te brengen aan zijn gemeentenaren. Op verzoek van ds Jospin werden vervolgens, terwijl de vlaggen half- |i<a]AugLogen en nadat een dodenappèl acht genomen. ""'"«ten stilte in Tenslotte werden kransen gelegd aan de voet van het monument door de heer O. Manet, kanselier van de Franse ambassade, door ds Jospin na mens het „Comité du Souvenir fran gais", door mevr. E. Michiels v. Kesse- nickvan Meeuwen namens het Ne derlands Oorlogsgraveneomité en door B. en W. van Kapelle namens de ge meente. Het gezelschap ging daarna naar het gemeentehuis, waar burgemeester H. G. van Suylekom de aanwezigen welkom heette en de heer Manet vervolgens een „gouden boek" aan bood, waarin de handtekeningen zijn opgenomen van allen, die hebben bijgedragen voor het oorlogsmonu ment. De burgemeester betuigde zijn dank voor dit boek, dat een bewijs is van de nauwe banden tussen Frankrijk en Nederland en ook tussen Frank rijk en de kleine gemeente Kapelle, die de Fransen niet zal vergeten, die hun leven offerden voor de vrijheid. GEEN GRAMOFOONMUZIEK IN CAFE'S. Zonder toestemming van B.U.M.A. Moet men in een café, wanneer men de gramofoon laat spelen, auteurs recht betalen? De president van de Middelburgse rechtbank heeft deze vraag bevestigend beantwoord, toen hij Woensdag uitspraak deed in de zaak (in kort geding) van het Bureau voor Muziek Auteursrecht (het z.g. BUMA) te Amsterdam tegen P. V. te Goes. In zijn café „De Koepoort" te Goes had V. platen gedraaid, waarvoor aan BUMA auteursrechten verschuldigd waren. Hij deed dit echter zonder toestemming. V. verklaarde deze wel te hebben gekregen van gemeente en politie om in zijn café muziek te maken. Zijn luisterbijdrage had hij voldaan, zodat de radio in zijn café kon spelen. Dat hij nu nog met anderen in conflict kon komen, was hem niet bekend. Zijn verweer ging echter niet op zonder medeweten van de gemeente - - Koudekerke opbreken van de weg volgens de president, omdat vaststond langs de duinen door Vlissingen. dat hij op zijn overtreding was ge- De voorzitter zei, dat de mede deling van de burgemeester van Vlis singen hem had verwonderd en ver klaarde van niets te weten. Hij pleitte voor een gemeenschappelijke regeling t.b.v. de uitbreiding van Vlissingen, zonder dat daarbij grenswijziging be hoeft plaats te hebben. Wat het doen en laten van de ge meente Vlissingen, met name het waterleiding-bedrijf, aangaat, merkte de voorzitter op, dat B. en W. het moe zijn, dat zonder enig overleg wordt gehandeld. „Men tracht hier Koudekerke in het hart te grijpen en men doet maar, of men op eigen ter rein is. Wij geven geen duimbreed toe", zo verzekerde de heer Dregmans, „waar het gaat om de belangen van onze ingezetenen in het bedreigde gebied". Over de parkeergelegenheid aan de duinen merkte hij nog op, dat de Gebr. Huvers een parkeerterrein aan leggen en ook de wei van de heer Wielemaker bij Dishoek beschikbaar is. Voorts zal worden overwogen richtingborden te plaatsen en dit eveneens te doen langs het fietspad Vlissingen—Zoutelande. wezen en het niet gelukt was een schikking te treffen. De president overwoog voorts, dat de vergunning van gemeente en politie hem evenmin het recht verleende met zijn gramo foon burengerucht te maken als in breuk te plegen op de bepalingen in zake het auteursrecht. De vordering van BUMA werd toegewezen. V. mag geen aan auteursrecht onderworpen platen in zijn café meer draaien dan met toestemming van BUMA. Anders zal hij voor elke overtreding f 100. moeten betalen. Nu er zovele belangstellenden geen plaats konden krijgen voor het by- wonen van de contactavond, die de burgerij van Vlissingen de marina vandaag aanbiedt, zal vanavond de AVRO een reportage verzorgen in de rubriek „Gekruide zwarte schijven", die om 21.50 begint over Hilversum II. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Opklaringen en overwegend droog weer. Matige noord-oostelijke wind. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1