3S Vasenol Haac Held. <^yiicuwó uitde^rovincie Koningin Juliana sprak tot de moeders. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Centraal Comité A.-R. brengt rapport uit over processie verbod. Bondsdag Geref. Meisjes (vrijgemaakt), HIER VERZILVEREN V: Walcherse Ring van Boeren leenbanken 30 jaar. ADAMSON £)e buitenboordmotor. ZWITSALETTEN§ Garage Louisse te Goes jubileert. Woensdag 16 Mel 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Koningin Juliana heeft t.g.v. Moeder dag een radiotoespraak gehouden, waar in zij o.m. zei: „In de tegenwoordige wereld wordt iedereen meer en meer tot specialist ge maakt. Het hele leven wordt meer en meer uiteengerafeld tot in kleine onder delen en voor elk daarvan wordt afzon derlijke vakkennis vereist. Wij moeders, of wfj nu een beroep hebben in het open bare leven of het moeilijke beroep van huisvrouw, zijn allen zelf specialisten. Maar alleen als moeders moeten we het leven als geheel zien. Een moeder is iemand, die het leven heeft geschonken aan iemand anders. Zij moet de verantwoordelijkheid dra gen voor die jonge levens. Zij zou daar eenvoudig niet onderuit kunnen, zelfs al zou zij willen, zij moet die last wel op haar schouders nemen. En zo is zij op uitzonderlijke wijze toegerust het •out der aarde te zijn van onze aarde, die zo'n nauw verweven gemeenschap k geworden, dat zij niet langer verdra gen kan niet verenigd te zijn of lie ver, ondragelijk lijdt door verdeeld te zijn. Een moeder weet onverstoorbaar te blijven temidden van beroering, d.w.z. een warm hart te combineren met een koel hoofd. Wij moeders weten heel goed, dat wij niet allen toegerust zijn met een hart, dat genoeg liefheeft, wij weten dat maar 8l te veel van wat liefde genoemd wordt, in werkelijkheid zeer zelfzuchtige trots la en dat de mensen maar al te vaak het onmogelijke eisen van hun kinderen, teneinde zich zelf verheerlijkt te zien in hun eigen kroost. Wat wij moeten hebben is een hart, (Jat zijn liefde behoudt door Iedere ont goocheling heen, tegen ieder blijk van ondank in, en een liefde, die daar zelfs reiner en sterker door wordt". (Ingez. mededeling, adv.) U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. XJ raakt verstopt, wordt humeurl* loom. Neem de plantaardige CARTI I.EVERPIL.L1ETJES om die liter g. op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Hat Centraal Comité van A.R. Kies verenigingen heeft een rapport inzake het processieverbod uitgebracht. De Commissie, die het rapport opmaakte, bestond uit mr J. A. de Wilde, voorzit ter, Prof. dr G. C. Berkouwer, Prof. dr X. A. Diepenhorst, Prof. dr K. Dijk, H. f. van Lonkhuizen, mr A. B. Roosjen, terwijl als secretaris aan de commissie was toegevoegd mr K. Groen. Na een uitvoerige schets t.a.v. het processierapport komt zij tot de con clusie, dat de bestaande situatie thans ftls volgt is: 1. Er bestaat een beperkte grondwet telijke vrijheid van processie. 2. De grondwettelijke bepaling heeft da zaak echter op volkomen onprinci piële wijze geregeld en verstard. 3. De ontwikkeling der jurisprudentie sinds 1848 is van die aard, dat er prac- tlsch processie-vrijheid heerst. Dat de roomsen daarvan, althans boven de Moerdijk, niet meer gebruik maken, is Uitsluitend te danken aan een zekere gematigdheid bij het Episcopaat. „De situatie zo te laten", zegt het rapport „betekent het laten voortbe staan van een wet, die niet gehandhaafd wordt. Er is nauwelijks funester ding te denken in een rechtsstaat". Uitdrukkelijk en principieel van het processieverbod uitgaande meent de oommissie daarom, dat liet door haar ontwikkelde standpunt in de gegeven situatie nog het beste zou worden be naderd door een regeling, waarbij het toelaten van processies plaatselijk zou •worden geregeld, echter onder hoger toezicht. „Een algemene regeling voor alle sa menkomsten en optochten met een gods dienstig karakter buiten gebouwen komt ons daarom gewenst voor. In de grondwet behoeft dan niet meer te zijn neergelegd, dat zulke samenkomsten en optochten alleen zijn geoorloofd volgens de door de wet te stellen regelen. De materie dient dan verder te worden uit gewerkt in de wet op de kerkgenoot schappen", aldus de commissie. Het rapport is tegen f 0,75 verkrijg baar bij het Centraal .Comité, Dr Kuy- perstraat 3, Den Haag. ZIEKENWAGENTJES OP DE STATIONS. In het nieuwe spoorboekje dat op 17 Mei verkrijgbaar zal zijn is aan gegeven, dat er op een aantal stations ziekenwagentjes van het Ned. Rode Kruis ter beschikking zijn voor zieke of invalide reizigers. Daarbij behoren Bergen p Zoom, Goes en Vlissingen. Deze wagentjes kunnen gebruikt wor den bij het overstappen en voor het ver voer van de trein naar een buiten het station wachtend voertuig. Ze kunnen bediend worden door een helper van de invalide passagier of desnoods door een kruier. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de 2e Pinksterdag heeft de Bond van Geref. Meisjesverenigingen (vrij gemaakt) zijn toogdag gehouden in Amersfoort. Een grote schare meisjes bevolkte de Zuidsingelkerk en de Markthal. In de kerk leidde mej. M. Parmen- tier uit Oegstgeest, bondsperisidente, het samenzijn. In de Markthal han teerde mej. B. van den Berg uit Kam pen, secretaresse, de hamer. Afwisse lend traden in beide vergaderingen als sprekers op prof. dr K. Schilder uit Kampen, over „Uw oecumenische taak" en ds A. Jagersma uit IJmuiden, over „Op Sion Is Zijn heilige woning". Mej. Parmentier sprak In de twee bijeen komsten een slotwoord, getiteld „De liefdedienst". In haar openingswoord legde da presidente verband tussen de uitstor ting van de Heilige Geest en het vrouwen- en meisjesleven. Al was de positie van de vrouw in Israël aan merkelijk beter dan bij andere vol ken, van gelijkstelling met de man was geen sprake. In de Nieuwtesta mentische Kerk veranderde dat ge heel. Er was geen onderscheid meer tussen man of vrouw. Dit is van ont zaglijke rijkdom geweest voor het vrouwen- en meisjesleven. Ds Jagersma maakte in zijn referaat duidelijk, dat de uitstorting van de Heilige Geest éénmaal heeft plaats gehad. Sedert woont de Geest in Zijn Kerk en leidt Hij haar. Dat laatste wordt tegenwoordig overal ontkend, ook In de kerken. Wel wil men tel kens een nieuwe uitstorting des Gees- tes aanwijzen. Maar dat is niet waar. De uitstorting herhaalt zich niet. Door de eeuwen heen bewaarde de Geest Zijn werk. Er valt in de geschiedenis één lijn van de H. Geest te onderken nen. Op de plaats, waar ik sta In de vrij gemaakte kerk, Is de rechtstreekse voortzetting van het werk des Gees- tes. Hier sta ik op het fundament van apostelen en profeten, verklaarde ds Jagersma. Daarom: wie het werk des Geestes in Afscheiding en Doleantie loochent, die loochent de Geest. En ook wie het werk des Geestes in de vrijmaking ontkent, loochent Hem. Het moet ons tot grote blijdschap stemmen, zei ds Jagersma, dat wij -vu aan het eind staan van de éne lijn van Pinksteren tot heden en dat wij het werk des Geestes onderkennen. Dit verleide ons echter niet tot hoogmoed. Een voortdurend gebed „Blijf ons Uw Geest geven" en een daarmee gepaard gaande bekering is noodzakelijk. Op dit referaat en eveneens op dat van prof. Schilder volgde een bespre king. Offensief tegen runder-t.b.c. begint op 20 Mei. Het landelijk offensief van regering en veehouders tegen de T.B.C. bij run deren begint op 20 Mei. Na langdurige en moeizame onder handelingen is thans overeenstemming bereikt over de wijze van bestrijding en die van de financiering. Voor export naar Duitsland is voor Mei 50 millioen dollar beschikbaar, waarvan voor Nederland 13,6 millioen. Reeds 1,2 millioen daarvan werd voor de export van groenten en fruit opge nomen. Nieuwe bouwmethode. De heer C. Slagter te Leeuwarden heeft een bouwsysteem ontwikkeld, waardoor, naar hij meent, een onge schoolde ca. 20.000 stenen per week kan verwerken, inclusief voeg- en stucadoor- werk. Het systeem, door de heer Slagter „neoform" genoemd, is erop gebaseerd elk bouwobject in een snel tempo door ongeschoolden te laten uitvoeren. Het steigerwerk is bij dit systeem onnodig. Honderd jaar Ver. van Ned. Gemeenten. Het bestuur van de Ver. van Neder landse Gemeenten heeft alle burge meesters verzocht medewerking te verlenen aan het plan om op de dag, waarop de afkondiging van de gemeen tewet 100 jaar geleden geschiedde, Don derdag 5 Juli 1951, alle gemeenteraden in Nederland des avonds half acht in openbare vergadering te doen bijeen- men. De minister van Binnenlandse Zaken zal dan de gemeenteraden toespreken via de radio. De voorzitter van de Ver eniging, burgemeester Oud, zal ant woorden. Wetsontwerpen wijziging sociale verzekeringswetten, Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging der loon grenzen en dagloongrenzen voor de ver schillende sociale verzekeringswetten. Voorgesteld wordt de huidige loon grens voor de invaliditeitswet en de ziektewet van f 4725 te brengen op f 4925 en de dagloongrens van f 13 op f 14. In een ander ontwerp wordt voorge steld de tot nog toe verleende tijdelijke bijslagen ingevolge de Noodwet-Drees te verwerken in de uitkeringsbedragen en inkomensgrenzen. De kosten worden geraamd op f 17 millioen. Tenslotte is een wetsontwerp inge diend tot het verlenen ven een tijdelijke bijslag van 5 procent op de renten inge volge de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919. Zaterdagmorgen heeft Hilversum zijn 90.000ste inwoner gekregen. Het is Ro bert Jan van Mechelen, die om tien mi nuten voor zeven in de kraamafdeling van het Diaconessenhuis het levens licht aanschouwde. en over de grenzen De kunstfotograaf Meyboom uit Am sterdam, heeft t.g.v. de 40-jarige ver jaardag van Prins Bernhard een aantal kleurenfoto's van het Koninklijk gezin gemaakt, die zullen worden gepubliceerd in het boek „Onze Prins in het publiek en binnenskamers". De Verenigde Staten hebben een aan tal wapens gemaakt, die beter zijn dan van welk land ook, aldus is te Washing ton verklaard. Een der nieuwe wapens zou elke tank op een afstand van onge veer 11 km kunnen uitschakelen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie zal het Congres voorstellen per 1 Juli een deel van de bezettingskosten van Japan over te nemen en de econo mische steun aan Japan. Een groep van vjjf economische des kundigen heeft de Verenigde Naties ge adviseerd een eigen financieel orgaan in het leven te roepen, dat geld kan uit lenen voor de ontwikkeling van econo misch achterlijke gebieden. De Europese Assemblëe te Straats burg heeft een resolutie aangenomen, (Ingez. mededeling, adv.) EERSTE NRD.BRAB.CHROOM- NIKKEL- EN BRONSINDJJSTR. NIEUWE HUIZEN TEL7774 -0UDE W0UWSCHE BAAN/TEL.357 15) FEUILLETON door G. P. BAKKER. HOOFDSTUK VII. „Hoor je niets Wolf? Nu zijn we hier al enige uren en er komt nie mand en toch moet dit de goede plaats zijn. De hoogste heuvel, drie eiken en gen oude bouwval. Het moet hier zijn. We hebben ons niet vergist". Ongeduldig begon Saxon de om trek te onderzoeken. Toen zei hij: „Wolf, we zullen die oude ruïne een bezoek gaan brengen. Het zal wel wei nig opleveren, maar we hebben niets beiers te doen". De overste begaf zich naar de oude muurbrokken. Eensklaps hoorde hij vlugge schreden naderen en een be kende zware stem riep: „Goeden avond, overste. Ik heb u laten wachten en uw geduld op zware proef gesteld. Maar heeft Publius Sy- rus niet geschreven: Geduld is het heelmiddel aller smarten. En staat niet op het huis te Kolmar: God, geef ge duld en anders wat Gij wilt. Maar als het geduld ten einde is, komt dik wijls juist de lang verwachte. En hier ben ik eindelijk." Onder het praten had hij de oversta de hand gereikt. „Ja, ik heb het heel druk gehad. Alle mogelijke mensen verhoord, het hele bos laten afzoeken, maar de ont vluchte moordenaar is verdwenen. La ten we daar onder die eik gaan zit ten." „Kan de spionne hem ook geholpen hebben?" vroeg Saxon. „Neen, dat geloof ik niet. Die be moeit zich niet met dergelijk tuig. Haar doel moet hoger liggen. Een pracht van een vrouw, groene oger., rood haar en een warme mond. Ge lukkig, dat u volkomen schotvrij is, overste. „Ja, zei Saxon, „dat ben ik, maar toch wilde ik wel eens weten wat ze in haar schild voert." „Beter haar uit de weg te blijven. Ze heeft iets zo buitengewoon verlei delijks, bijna demonisch zou men zeg gen, en toch iets zo aantrekkelijks, dat zelfs ik in mijn hart een beetje bang voor haar ben." „Dat heb ik van middag niet ge merkt", lachte Saxon. „U wilde juist de ruïne onderzoe ken. U zou een aardige ontdekking hebben gedaan en kennis gemaakt hebben met Esopus." „Esopus?" „Ja, de naamgenoot van de fabel- vertellende Ethiopiër, een brave klui zenaar, een van mijn beste verkenners. Hij heeft met de ander slechts één ding gemeen, zijn bochel. Esopus heeft zich van de wereld teruggetrokken, woont daar eenzaam In een grot om boete te doen voor het slechte, dat hij op deze wereld bedreven heeft. Hij doet boete door te zwijgen en te vas ten, maar hij is een uitstekende kok en het zwijgen zult u niet horen." De dokter floot tweemaal en uit de ruïne kwam een wonderlijke figuur te voorschijn. Een bochel in een ruwe, harige pij, maar inplaats van een staf had hij een groot koksmes in de hand. „Esopus", sprak de dokter. „Dit is de heer, die wij verwachtten". „Die schooier", antwoordde de klui zenaar, wijzend naar de zwerver. „Die heeft hier de halve middag lui op zyn rug naar de hemel liggen kijken. Hij had beter gedaan bij mij iets te ko men leren. „Ja, jammer", zei de zwerver lachend. „Esopus", meende de dokter, „voor een kluizenaar spreek je te veel, maak liever een goed maal gereed." „Meester", antwoordde de wonder lijke kuizenaar. „Ik ben uw dienaar, maar uw doel klinkt beter dan uw woorden". En hij ging, nog even ang stig naar Wolf kijkend. „U kent het doel van mijn zwerf tocht", vroeg Saxon. „Ik geloof het wel." „U heeft mij verteld, dat mijn vriend de wonderdokter dood is. Dat heeft mij zeer getroffen. Hoe is hij gestor ven?" „In een hinderlaag gevallen en dood geschoten." „En hij was een ziener". „Ja, maar zij zijn het bijna nooit waar het hen zelf betreft. Zijn dood zal gewroken worden, bloedig gewro ken". Beiden zwegen. „Hier heb ik een grote bril voor u meegenomen", zei de meester. „Als u zich tussen de mensen beweegt zien ze uw jonge ogen niet". „Dank u, maar allen zien gelukkig niet zo scherp als u." „Uw hond zullen, we geleidelijk grijs moeten verven, maar beter is een an dere vermomming". (Wordt vervolgd,) inhoudende een verzoek aan Amerikaan se Congresleden tot een bespreking over de voornaamste problemen van Europa en Amerika. Van officiële Perzische zijde worden de berichten tegengesproken, als zou de Sovjet-Unie Perzië technische hulp bij de olie-exploitatie hebben aangeboden. Een Marokkaan heeft Zondag in Afoererr in een vlaag van waanzin 5 personen doodgeschoten. De politie heeft een beloning van 100 schapen uit geloofd voor diegene, die aanwijzingen geeft welke tot arrestatie van de dader leiden. De Amerikaanse ambassadeur in Eire, George Garrett, heeft ontslag gevraagd. Een oppositieblad in Eire publiceerde kortgeleden een geheime boodschap uit 1946, waarin Garrett gewezen zou heb ben op de voordelen van een spoedige oplossing van het probleem der ver deeldheid van Ierland. In Groningen heeft een vrouw ge tracht haarzelf en haar twee kinderen (resp 6 en 8 jaar) door gasverstikking om het leven te brengen. Het 6-jarig zoontje is inderdaad overleden. De vrouw leefde samen met een man, wiens vrouw hem verlaten had. Toen deze wilde terugkeren moest de ander weg, met haar kinderen. In een kamer van hetzelfde huis bracht zij haar voorne men tot uitvoering. De Zeeuwse oester in de V.S. In het bulletin van April van „The Netherlands Chamber of Commerce in the United States" komt een artikel voor over de visserij. Het is o.m. ver lucht met een foto, en voorzien van een beschrijving van de Zeeuwse oestercul tuur. Dit is een mooie reclame voor dit product. Zoals men zich misschien zal herinneren, zijn er enige tijd geleden wat kleine oestertjes naar de Ver. Sta ten gezonden, terwijl er ook reeds ge conserveerde oesters naar toe gezonden werden. Maar van een werkelijk succes is tot nog toe geen sprake geweest. Dit zal eerst kunnen, als er Zeeuwse con sumptieoesters in de schelp kunnen wor den geëxporteerd naar de Ver. Staten. De alom geroemde smaak en mooie kwaliteit zal ook daar dan zeer zeker worden gewaardeerd. En de Zeeuwse oestercultuur kan er nog heel goed een afzetgebied bij gebruiken. Nieuwe methode voor het conserveren van melk. Amerika zendt naar zijn strijdkrach ten over zee melk in blik, die even vers is als melk, welke zo van de koe komt en die volgens een nieuw procédé be handeld is, waardoor zuur worden on mogelijk is. De melk gaat in het blik zonder gecondenseerd of gedroogd te worden, blijft vers zonder dat zij ge koeld behoeft te worden gedurende 6 a 12 maanden en behoudt al die tijd de oorspronkelijke smaak van verse melk. Dr Roy Graves, die het nieuwe pro cédé op verzoek van het Amerikaanse departement van Landbouw heeft ont wikkeld, deelde mede, dat de melk tij dens het inblikken niet aan lucht wordt blootgesteld. Het Inblikken geschiedt in een bacterievrije atmosfeer van stoom met zeer sterke verhitting gedurende korte tijd die zowel de ziektekiemen als de eigenschappen, welke het zuur worden veroorzaken, vernietigt. Russische officieren in Polen overvallen. Het West-Berlijnse dagblad „Tele- graf" meldt, dat een autobus met Sowjetrussische officieren op 26 April in Polen op de weg tussen Lodz en Warschau door Poolse partisanen is overvallen. Een vuurgevecht ontstond, waarbij zeven Russische Officieren werden gedood. (Ingez. mededeling, adv.) ...MeHdadiq VOOR DE TEERSTE KINDERHUID Zaterdagmiddag werd te Middelburg de jaarvergadering van do Ring van Boerenleenbanken op Walcheren gehou den onder voorzitterschap van burge meester J. W. van 't Hoff te St Laurens, waarbij tevens het 30-jarig bestaan van de King werd herdacht. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter wijlen de heer L. Simonse, kassier van de Boerenleenbank te Big- gekerke, die van de oprichting van de Ring af bestuurslid is geweest, en wijlen de heer C. Polderman te Biggekerke, in leven voorzitter van de raad van toe zicht van de Boerenleenbank aldaar. Na een overzicht te hebben gegeven van de economische toestand en de moeilijkheden, die daaruit zijn ontstaan, herdacht de voorzitter het 30-jarig be staan van de Ring. Van de op de oprich tingsvergadering op 9 April 1921 geko zen bestuursleden is alleen de voorzit ter nog als zodanig in functie. De heren C. Louwerse te Domburg, tot 1948 se cretaris, en C. Jongepier te Koudekerke, tot 1946 penningmeester van de Ring, waren aanwezig en werden hartelijk toegesproken. De voorzitter wees op de grote bete kenis van de Boerenleenbanken voor de land- en tuinbouw, hetgeen o.a. blijkt uit de omzet. Deze bedroeg in 1950 voor de 11 bankèn ruim f 100 millioen. De rekening over 1950 en de begro ting voor 1951 werden vastgesteld. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. W. van 't Hoff. De heer C. Minderhoud, kassier te Domburg, werd in de vacatu re Simonse tot bestuurslid gekozen. Be sloten werd toe te treden tot het on langs opgerichte Landbouw Coöpera tieve Centrum, in welks bestuur de voorzitter was benoemd. De vice-voorzitter, de heer D. Kasse, dankte de voorzitter hartelijk voor de vele arbeid, die hij in de afgelopen 30 jaren, ook als vertegenwoordiger voor de Centrale Ringvergadering te Utrecht, in het belang van de Boerenleenbanken heeft gedaan. Defensiedebat in Straatsburg. Te Straatsburg is in de consultatieve vergadering van de Raad van Europa een debat gehouden over de verdediging van Europa. De vergadering besloot geen formele aanbevelingen bij de re geringen van de aangesloten landen te doen over de wijze, waarop Europa ver dedigd dient te worden, omdat er slechts een dag voor het defensie-debat be schikbaar was. Duncan Sandys drong aan op een mi litaire garantie aan Joego-Slavië, welk land hij het gevaarlijke punt in het hui dige Europa noemde. Verder verklaarde hij, dat Grieken land en Turkije tot 't Noord-Atlantisch Pact moesten worden toegelaten, of In een verdedigingsstelsel voor het Middel landse Zee-gebied moesten worden op genomen. Onder (fe joUpC STREKEN THUIS? De politiek wordt in Perzië wel op bijzonder opwindende wijze bedreven Dat bewijst wel de jammerlijke scène die minister-president Mossadeq in het parlement verwekte, toen hij met schrille stem uiting gaf aan zijn gevoe- lens van vrees voor zijn leven en ver volgens in zwijm viel. De reactie van sommige parlementsleden lijkt op het eerste gezicht wel harteloos. Want ter wijl sommigen mompelend hun sym pathie toonden, werd er door ande ren hardop gelachen. Begrijpelijk wordt het gedrag van deze laatsten echter als men weet, dat be dreiging met dood en geweld geen zeldzaamheid schijnt te zijn in de Per zische politiek. Het heet zelfs, dat Mossadeq zelf, die maar een heel kleine partij achter zich heeft, zijn voorstel tot nationalisatie van de Anglo-Iraanse petroleummaatschappij, die de wereld thans zo in rep en roer brengt, alleen door heeft kunnen drijven door de rest van het parlement met een grootscheepse dreigbriefactie te doen intimideren. Het is intussen wel hoogst bedenke lijk, dat de wereldvrede in deze dagen zozeer afhankelijk is van de binnen landse toestand in zogenaamd onaf hankelijke Oosterse landen, die niet eens in staat blijken de veiligheid va.n hun eigen regering ie verzekeren. (Ingez. mededeling, advert.) DE ANTI-PIJN TABLETTEN 3 Ringbestuur Walcheren „In Dienst der Kerk" contra Hoofdbestuur. Zaterdagmiddag kwamen de Ring- bestuurders der Herv. Mannenorgani- satie op Walcheren „In Dienst der Kerk" bijeen in het Kerkcentrum te Middelburg o.l.v. de heer C. Dronkers te Vlissingen. Mede aanwezig waren de prov. voorzitter, ds A. W. M. Odé uit Goes en de heer F. Goudswaard uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur. Tijdens de vorige vergadering weid een motie aangenomen het Hoofdbe stuur een schrijven te zenden over de diverse bestuurswisselingen in het H.B. De Ring Walcheren kon zich met deze gang van zaken niet verenigen. Vol gens de statuten worden diverse be stuursfuncties op een algemene leden vergadering vastgesteld. Hiervan is tussentijds afgeweken. In de H.B.-ver- gadering werden diverse functies on derling verdeeld. Het antwoord, dat de Ring Walche ren ontving was scherp gesteld. De be noemingen, aldus het schrijven, droe gen een tijdelijk karakter en blijven van kracht tot de eerstvolgende alg. vergadering in Nov. a.s. De bezwaren van de Ring Walcheren waren hier mede echter niet weggenomen. Ds Odé, Synodaal adviseur in het H.B., zei, dat men begrip moet krijgen voor het vele werk van het H.B. Er zijn door het opheffen van het cen traal bestuur enorme hoeveelheden werk te verzetten. Eén en ander ls in discrediet geraakt, mede, doordat er fouten zijn gemaakt. Bovenal moeter voor een goede samenwerking tussen Ring en H.B. vertrouwen zijn. Daar vorige functionarissen dat vertrou wen niet ten volle waardig bleken, js het voor het nieuwe H.B. in zijn tij delijke aanstelling moeilijk onnieuw het vertrouwen te winnen. Na deze rede is er lang over de zaak gesproken, doch een oplossing werd niet gevonden. De afd. Westkapelle heeft zich tij delijk teruggetrokken uit de lande lijke organisatie, hetgeen ds W. Oost hoek nader toelichtte. „Wij hier in Walcheren, aldus de predikant, wor den voor boertjes en kleine dorps- predikantjes aangezien, maar we zul len onze stem verheffen als het rom melt in de top van onze organisatie De heer Goudswaard uit Rotterdam zei niet als geslagene te zijn gekomen en ook niet als zodanig terug te ke- ren. De heer Lievaart uit Middelburg drong er op aan een motie te zen den aan het Hoofdbestuur. De heer Goudswaard raadde dit af, daar hijzelf rapport van deze ver gadering zal uitbrengen in de H.B.- vergadering. Besloten werd echter voor de laat ste maal een motie te zenden. Daarin wordt gezegd, dat de gang van za ken zeer betreurd wordt. Men wenst, dat alleen besluiten worden bekrach tigd, die door de statuten veilig ge steld zijn en die door. een algemene vergadering genomen zijn. Ds Oosthoek sloot de vergadering met gebed. Men begon 25 jaar geleden met een Eysink. In de showroom van Garage Louisse aan de Westwal fe Goes, staat een snel heidsmonster van 25 jaren her. Het is een oude Eysink met een stuur als een vliegwiel, smeedijzeren handles, die op een kachelpook lijken en een massa ko perwerk, waarop men rustig een halve dag zou kunnen poetsen. Een kwart eeuw geleden heette dat „een automo biel", waarin dames met sluiers op en heren met veel bont gekleed, langs heren wegen raasden met een snelheid van zegge en schrijve 40 km per uurt Het was de eerste wagen, die door de heer Louisse werd verkocht voor de somma van f 3500, een heel bedrag voor die tijd. Een „moordslee" dus voor dl» dagen. Nu gaat dat allemaal ander». Vrijdag 18 Mei a.s. viert Garage Louisse op feestelijke wijze de dag, dat men 25 jaar geleden daar aan de Westwal een zaakje vestigde van nauwelijks 100 vier kante meters; een zaakje, dat een be drijf is geworden van meer dan 1000 vierkante meter, waarin de modernste apparatuur staat opgesteld. Ter gelegen heid van dit jubileum zal een tentoon stelling worden gehouden, waar het autorijdend publiek een overzient zal, worden gegeven van de werkzaamheden in de afgelopen 25 jaar en waaraan te vens een expositie is verbonden van de nieuwste modellen Chevrolet, Opel en D.A.F. dieselwagens. Het gemak dient de moderne mens. Was vroeger het autorijden een sport, waarbij nog heel wat kwam kijken, thans is het mogelijk om, rustig achter het stuur zittend, met snelle vaart, ge trokken door een 100 paardekrachten, over de wegen te suizen. Zo zal op de expositie te bezichtigen zijn de Chevrolet 1951 Power Glide, een wagen met een automatische versnel ling. Zonder koppeling en zonder scha kelen van versnellingen, past deze trans missie in oneindige verscheidenheid van verhoudingen de overbrenging aan aan de rijcondities. Men lieeft niets meer te doen dan de wagen te starten, gas te geven en weg te rijden, soepel en toch snel. Een sensatie, zo'n wagen, die, met zo'n sensatie als destijds die Eysink, me nu droomt van de dagen van weleer en hoogstens nog eens mee mag in een historische optocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2