HET BOEK Naar schoolgeldverlaging wordf gestreefd. Iffii iddensland ;n 'i| ©a®m Sport en spel AANBESTEDINGEN DUIVENSPORT Officiële Publicatiën Wat brengt de radio? ^cp en hel ©liegende f«spi)l« Arnemuiden II kampioen in 2e klasse C BURGERLIJKE STAND r- Dinsdag 15 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Verschillende onderwijs-onderwer- pen zijn Vrijdag in de Tweede Kamer aan de orde gekomen bij de voortge zette behandeling van de begroting van O., K. en W. Met de afwikkeling der begroting kwam men nog niet klaar. Minister Rutten deelde mede, dat gestreefd wordt naar een verhouding van schoolgeld bij het G.L.O., U.L.O. en V.H.H.O. als 1:1,2:1,4 en naar een reductieregeling t.a.v. de school gelden voor het G.L.O., V.G.L.O U.L.O., N.O. en V.H.M.O., waarbij voor gezinnen met meer dan eén schoolgaand kind het schoolgeld zal worden verlaagd. Overwogen wordt, aan gemeenten, die een vermenigvul digingsfactor 0.8 vaststellen voor het schoolgeld, tegemoetkoming te verle nen in de verwachting, dat daardoor verlaging van de schoolgelden voor U.L.O. en L.N.O. zal worden verkre gen. Verder wordt gestreefd naar ver laging van het schoolgeld by het V.H.M.O. van 30 pet. en om aan ge meente- en schoolbesturen als com pensatie voor de verminderde school geldopbrengst een financiële tege moetkoming te verlenen. De minister zei de kwestie van de voor 1 Januari 1946 gepensionneerde onderwijzers nog eens met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken te zul len bespreken. Wat de ontknikking aangaat, meen de hij, dat niet gesproken moet wor den van een half ei, als men iets heeft bereikt, waarop men niet had gerekend. Opmerkend, dat z.i. de pa cificatiegedachte wel wordt nageleefd, zei de minister de gevallen, waarin de normen niet zouden zijn gevolgd, nader te zullen bezien. Voor een vak als eenvoudige aesthetiek vond hij kinderen van 1214 jaar te jong, maar hij bleek wel gevoelig voor bevorde ring van de schoonheidszin. „Piet Hein" in Den Helder teruggekeerd. Na een reis om de wereld, die tien maanden heeft geduurd, is de torpedo- bcutiager „Piet Hein" onder commando van kap. luit. ter zee A. J. Smitt de ha ven van. Nieuwediep binnengelopen. Op 17 Aug. 1950 uit Rotterdam ver trokken, heeft de „Piet Hein" een tocht genaakt van ca. 4000 mijl, waarbij de h-manning niet alleen interessante in drukken heeft kunnen opdoen, doch zich o .k de nodige geoefendheid en ervaring eic,en heeft kunnen maken. In October 1950 kwam de „Piet Hein" in Nieuw-Guinea aan, waar in de wate ren rond het eiland verkenningen wer den uitgevoerd, tijdens welke de tropen- opleiding werd voortgezet. Op de terug reis werd marinepersoneel aan boord ge nomen, dat reeds enige jaren op Nieuw- Guinea en bij de Nederlandse militaire missie op Java had gediend. Opbouwende rj Uit de wereld van Nieuw restaurant te Middelburg geopend. Middelburg, promenade, de Lange Delft, is een fraai pand rijker. Naast het pand van de fa. Meyer is Vrijdag het café-restaurant van de heer H. Wohler geopend. Deze zaak behoort tot de fraaiste en modernst ingerichte, die nu in de binnenstad zijn herbouwd. Niet alleen wat betreft de architec tuur, waarmee de Middelburgse archi tect, de heer J. B. Wijckhuyse, eer heeft ingelegd, maar ook wat de fraaie inrichting, zoals betimmering, stof fering en verlichting betreft. Dit café restaurant is echter nog maar het be gin van het grote pand, dat in de toe komst nog zal verrijzen. Er zal im mers achter het restaurant een grote feestzaal, alsmede een bioscoopzaal worden gebouwd. Bij de bouw van het restaurant is daarmee al rekening ge houden. Van het zalencomplex bestaat echter nu nog slechts de ingang. Nieuwe meubelzaak te Bergen op Zoom. Vrijdagmiddag werd de nieuwe meu belzaak van de heren P. van Tilburg en P. J. Snepvangers te Bergen op Zoom onder zeer grote belangstelling geopend. Over de gehele breedte van de Lin- denbaan zijn verschillende grote éta lages gemaakt, zodat men a.h.w. ver- Schillende kamers heeft gekregen. De winkelruimte is 48 meter diep en ruim 8 meter breed. Behalve de schildering, electriciteits- en centrale verwarmingsaanleg is de gehele bouw naar ideeën van de heren van Tilburg en Snepvangers gemaakt. Behalve de verkoopafdeling heeft de firma een groot reparatiebedrijf. Ontelbaar was het aantal bloemstuk ken, die als attentie bij deze opening werden bezorgd. Er was een drukbe zochte receptie. Wethouder Havermans en secretaris van der Wouw kwamen hun gelukwensen aanbieden. h. in de maand April werden te Vrou wenpolder 14 slachtvergunningen uitge geven. De netto-opbrengst der gehouden ba zar op 2e en 3e Paasdag t.b.v. de res tauratie der Ned. Herv. Kerk te Vrou wenpolder bedroeg f 1988,34. Per 1 Juni is benoemd tot tijd, amb tenaar ter secretarie van St. Laurens de heer J. van Wou we te Serooskerke (W.) s werkzaam als volontair. ijdag 18 Mei om 2 uur komt de raad van St. Laurens bijeen. Op de agenda komt o.m, voor de bespreking van het ontwerp Streekplan Walcheren. O.l.v. dokter Gelderblom van Nieuw- dorp is te Lewedorp een E.H.B.O.-cursus begonnen. Er gaven zich plm. 30 per sonen op. Te Nisse zal, op initiatief van burge meester J. D. Jansen, dokter A. J. Zon- nevylle met een E.H.B.O.-cursus begon nen worden. Er gaven zich 26 personen op. Het voorl. bestuur bestaat uit: voorz. L. Timmerman, secr. Joh. v. Liere; pen. mej. W. den Dekker en voorts de dames C. Bosman en M. Ossewaarde. Zaterdag opende de heer C. Smies Hz. zyn nieuwe speciaalzaak voor lederwa ren in het pand Kerkdreef 29 te Axel. Pastoor Trouwbont te Tholen her dacht op 2e Pinksterdag zijn zilveren priesterjubileum met een receptie. Henk Bleeker. „Het gezin van Tjalling Afke". Uitg.: L. J. Veens Uitgeversmij. N.V., Am sterdam. Schrijver en uitgever leggen helaas weinig eer in met dit boek. Jammer, dat het verhaal niet drie keer is over gelezen door iemand, die de stijlon- gerechtigheden eruit had kunnen ha len. De compositie van het verhaal laat zeer veel te wensen over. Een bloemlezing van verwrongen zinnen, verkeerd gebruikte woorden en mis plaatste beeldspraak zou met weinig moeite samengesteld kunnen worden. Slechts twee voorbeelden: „En de angst groeide, groeide tot er een deur openging en iemand binnenkwam.' (Bid. 29.) „Er vormden zich wollige schapen, blanke konijnen, witte beren op hoge ijsbergen, die over de zee staarden, of eruit schenen te drin ken." (Bid. 38.) By een ev. herdruk moet o.i. het boek geheel omgewerkt worden. Men krijgt de indruk, dat Bleeker veel te gejaagd heeft ge schreven. Dr G. Brillenburg Wurth. „Het christelijk leven in huwelijk en gezin". Uitg. J. H. Kok N.V Kampen. Dit boek is een vervolg op het on langs verschenen werk van dezelfde schrijver over de grondbeginselen der christelijke ethiek. Dit tweede deel vervult de lezer opnieuw met het al lergrootste respect voor de enorme kennis en de grote belezenheid van de hooggeleerde schrijver. Hij schrijft met evenveel gemak over de rooms- katholieke huwelijksopvattingen als over de theorieën van Brunner. In zeker opzicht draagt dit boek een apologetisch karakter. Een bezwaar is dit niet, inzoverre daartegenover scherp de Calvinistische beschouwing wordt gesteld, die (en talloze bewij zen haalt de schrijver daarvoor aan) geput wordt uit de Bijbel. Een nadeel van het weergeven der bovenbedoel de niet-Calvinistische huwelijks- en gezinsbeschouwingen is echter, dat het voor de „gewone man", voor wie het boek toch ongetwijfeld bestemd is, wat erg zwaar wordt. En als wij nog een opmerking mogen maken, is dat deze: sommige hoofdstukken la ten een onbevredigd gevoel achter, als daar (op zichzelf volkomen iuist en alleen maar Bijbels) de slotcon clusie is, dat man en vrouw in het geloof hun huwelijksmoeilijkheden aan kunnen. Inderdaad, maar waar die moeilijkheden zijn, ontbreekt juist bijna altijd het geloof en de be slissingen wórden niet genomen na dat man en vrouw zich, na gebed, verantwoordelijk voor God weten. Hier is een vicieuze cirkel. Wij zou den haast geneigd zijn te zeggen: zou wat meer, Bijbels-verantwoorde, psy chologie, die heus niet een tegenstel ling is of behoeft te zyn van de Kruistheologie, in tal van gevallen niet wat meer doorzicht en soulaas bieden? Schoolathletiek W.-Z.-Vlaanderen. Ook dit jaar zal de schoolathletiek- commissie in W. Z.-Vlaanderen op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg schoolathletiekwedstrijden organise ren. Zaterdag 2 Juni gaan de scholie ren van het gewoon lager onderwijs elkaar bekampen en Zaterdag 9 Juni de scholieren van het voortgezet on derwijs. De gemeente Oostburg stelde een wisselbeker beschikbaar en de KNAU afd. Zeeland een aantal jubileum speldjes. Woon- en winkelhuls te Yerseke. Vrijdagmiddag werd ln cafétarla Oele te Yerseke aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuls voor rekening van de heer C. Bogaert. Ingeschreven werd als volgt: C. v. d. Linde, Kattendyke f30.600; fa. Luteijn, Yerseke f28.900; fa. Gebr. Marteijn, Yerseke f 27.850; Van Koeverlnge, Schore f 28.200; fa. Dronkers, Yerseke f28.814; fa. Priem, Lewedorp f 27.850, alles exclusief schil der- en loodgieterswerk. Gunning aan gehouden. Verhogen buitenberm zeedijk Waterschap Baarland. Het bestuur van het Waterschap Baar land c.a. heeft aanbesteed het verhogen van de buitenberm van de zeedijk met het aanleggen van betonblokglooiing en bijkomende werken tussen de dijkpalen 34 en 38. Ingeschreven werd als volgt: Fa. J. A. van Seventer, Sliedrecht f 57.640; L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissingen f 57.290; A. C. van Hee, Kamperland f 57.000; L. van den Heuvel, Werken dam f 56.975; Fa. W. van Vossen en Zo nen, St. Annaland f 56.850; Fa. G. van Oord, Dordrecht f56.700; A. de Bour- graaf, Wilhelminadorp f56.000; A. v. d. Werf en D. C. v. d. Werf, St. Maartens- dyk/Scherpenisse f 55.800; L. J. Dekker Vlissingen f55.500; P. Broeken, Breda f 54.500; A. J. Blijlevens, Breda f 53.700 J. F. Warrens, Ossenisse f 53.700; P. de Regt, Terneuzen f53.400; L. van Po- pering, Bruinisse f 53.290; J. M. Dekker, Brouwershaven f 52.700; L. van Boven, Ellewoutsdijk f 52.680; M. van der Vel de, Bruinisse f 52.060; Fa. Gebr. de Bokx Terneuzen f 52.048; K. Lucasse en G. Sponselee, Walsoorden f 51.999; A. Sponselee en J. Lucasse, Kloosterzande f 51.993; W. v. d. Berg en P. van Don gen, Bruinisse/Haamstede f 51.130; J. Hoogesteger, Wemeldinge f 51.122; M. Moerland, St. Annaland f 49.800. Behoudens nadere goedkeuring ge gund aan de laagste inschrijver. Wedvlucht „De Postduif" te Wemeldinge. De P.D.V. „De Postduif' te Wemel dinge heeft een wedvlucht vanuit Quivrain gehouden. Afstand 125 K.M. In concours 53 duiven. Gelost te 12.30 uur. Eerstaankomende duif te 13.53.56 u. Laatste prijswinnende duif 14.25.00 uur. Uitslag: 1, 12 P. Oudeman; 2, 9, 13 P. C. Vuyk; 3, 6 P. Huissen; 4, 14 M. Jeremiasse; 5.10.11 P. Tolhoek; 7 C. Bolle; 8. Th. J. Visser, Wedvlucht C.C. „Schouwen en Duiveland". De uitslag van de wedvlucht der Concours-Combinatie van Zaterdags- vliegers „Schouwen en Duiveland' vanuit Quivrain (in concours 377 dui ven) luidt: C. J. Overweel, Zonne- maire 1; J. P. Schot, Zierikzee, 2; C. v. Schelven, Zierikzee, 3; F. D. Hille- brand, Zierikzee, 4; J. M. Kloet, Brou wershaven, 5; J. Verwijs, Zierikzee, 6; C. Kloet, Zierikzee, 7; A. J. IJzelen- berg, Bruinisse, 8, 11; W. A. Juraelct, Bruinisse, 9; H. Koevoets, Zierikzee, 10 Snelheid le duif 1505.9 M. per minuut. Rundveekeuringen te W olphaartsdijk. Vorige week werd te Wolphaartsdijk de jaar lijkse rundveekeuring gehouden. De aanvoer was matig, de kwaliteit goed. De uitslag luidde als volgt le kalfskoeien: l.Marijke, eig. Gebr. Lïndenberg, 80 p.; 2. Bertha 9, eig. J. Sinke, 78^4 p.3. Klaartje, eig. P. S. Notehiooni, 78 p.; 4. Mina 23, eig. Gebr. Klorape, 77 p. Ze kalfskoeien: 1. Mina, eig. Wed. C. Sinke, 79 p.; 2. Santa, eig. J. L. Goetheer, 77 p.; 3. Matje, eig. Wed. J. Remijnse, 75 p. 3e kalfskoeien: 3. Emma, eig. Gebr. Lindenberg, 82 p,2. Martha, eig. J. Sinke, 79 p.3. Emma, eig. B. de Maaker, 77}4 p. 4e kalfskoeien: 1. Irene, eig. B. de Maaker, 79 p.; 2. Ella, eig. Th. Reinhoudt, 78 p. Oudere koeien: 1. Corrie, eig. J. Sinke, 83 p.; 2. Marie, eig. J. Sinke, 81 p.; Bertha 7, eig. J. Sinke, 81 p.4. Nora 5, eig. J. L. Goetheer, 79 p.5. Ida, eig. Th. Reinhoudt, 78 p. Kalfvaarzen: 1. Johanna, eig. J. Sinke; 2. Adema's Martha, e!g. J. Sinke; 3. Dora, eig. Gebr. Klompe. Pinken: 1. Ella II, eig. J. Sinke. Kalveren: 6 stuks, eig. J. Sinke. De medaille der Melkfabriek „Hcrtlandia" was voor Corrie van J. Sinke. Merriekeuringen te St. Maartensdijk en Tholen. De uitslag der merriekeuring te St Maar tensdijk, voor opname in het keurstamboek luidt: 6 goedgekeurd, 4 afgekeurd en 1 afwezig. Goedgekeurd werden: Cora van Malland, eig. J. C. Jansen, Poortvliet; Dea, eig. G. Geuze Wzn, ScherpenisseSisca van Vredenburg, eig. J. J. Breure; Betsy van Doornhof, eig. G. J. Hoek; Henny, eig. J. P. Kloet; Clara, eig. J. J. Noom Jzn, allen te St Maartensdijk. De uitslag te Tholen luidde: 18 goedgekeurd, 3 afgekeurd en 8 afwezig. Goedgekeurd werden: Nellie van Elsa, eig. Jac. Boonman; Clairona van 't Leguit, eig. Jac. Boonman; Margriet van Rustwat, eig. Gcbrs C. en J. van Engelen; Cula v. d. Kar- nemelkspot, eig. A. A. Geluk; Lissette van Vos meer, eig. J. M. F. Goorden; Cora, eig. J. W. Hage; Mirza van Olmendaal, eig. A; C. P. Timmermans; Flora, eig. C. H. de Wit; Flora van Bleyendaal, eig. J. F. Brooymans; Frida van Bleyendaal, eig. J. F. Brooymans en Mirza v. d. Paradijshoeve, eig. J. F. Brooymans, al len te Oud-Vossemeer; Sari van Maquis, eig. J. P. van Gorsel; Cora v. d. Eendracht, eig. E. J. Kosten; Sonja van Bouwlust,_ eig. E. J. KostenSylva v. d. Peykepolder eig. Gebr. J. A. en L. J. Stoutjesdijk; Sonja van Pauwvliet, eig. Gebr. J. A. en L. J. Stoutjesdijk, allen te Tholen; Vos en Frits, eig. M. Bovee, Halsteren. MIDDELBURG. Verordening ex art. 43 Woningwet. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat vanaf 10 Mei 1951 gedurende vier weken voor een ieder ter gemeente-secre tarie (2e afd.) ter inzage is gelegd een ont werp-verordening tot wijziging van de veror dening regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de be bouwde kom der gemeente Middelburg. Gedu rende genoemde termijn kunnen bezwaren tegen het ontwerp bij de gemeenteraad worden inge diend. Drankwet. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat door C. F. Elslander, wonende te Middelburg, een verlof A is gevraagd voor drie localiteiten van perceel Molenwater 99a. Binnen twee weken na heden kunnen bij hun college bezwaren tegen dit verzoek worden in gediend. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 7 Mei j.l. besloten heeft aan het bestuur van de school der Ned. Herv. Gemeente aan de Zuidsingel medewerking te verlenen als bedoeld in de artt. 72 en 87 der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van resp. 28 en 16 schoolbanken. B ekendmaking. De Burgemeester van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat een ontwerp tot wijziging van plan West van het Herbouwplan dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt op de gemeente secretarie, gedurende het tijdvak van 15 Mei 1951 tot 15 Juni 1951, op iedere werkdag van des voor- middags 9 uur tot 12.30 uur en des namiddags 2 uur tot 5 uur, uitgezonderd des Zaterdags al leen van 9 uur tot 12 uur. Gedurende vorengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de Gemeenteraad bezwaren tegen het ontwerp inbrengen. Herinenting tegen Pokken. De burgemeester der gemeente Goes brengt ter openbare kennis, dat vanaf Dinsdag 15 Mei tot en met Vrijdag 18 Mei iedere avond van 78 uur ge legenheid wordt gegeven tot kosteloze herinenting. Deze vaccinatie zal plaats hebben in een lokaal van School A aan de L. P. v. d. Spiegelstraat. Woensdag 16 Mei 1951. HILVERSUM I (402 m). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.00 Zweedse volksliederen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag v. d. Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag. 14.45 Gram. 15.00 Voor meisjes. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Volksmelodieën. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clavecimbel en viool. 17.45 Rege- rlngsuitz. 18.00 Koor. 18.30 Gram. 18.40 Klein koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Een goed woord voor een goede zaak. 19.35 Gram. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commen taar Familiecompetitie. 20.15 Omroep orkest en solist. 21.15 Causerie 21.85 Ned. Herv. Zangavond. 22.05 Harp-en- semble. 22.30 Pianoduo. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.'50 Voor de huls vrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Gev. muziek. (12.3012.33 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.3312.38 Voor het platteland). 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest en so list. 13.45 Gram. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Causerie met Illustraties. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.80 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varla. 18.20 Causerie. 18.80 Actualiteiten. 18.35 Pro menade orkest. 19.00 Causerie. 19.15 Promenade orkest. VPRO: 19.00 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.16 Militair or kest. 20.50 Hoorspel. 21.25 Instrumen taal kwartet. 21.40 Peres-hordenklng. 22.14' Concertgebouworkest, 22.46 Cau serie. 23.00 Nieuws. 28.15 Orgel, 28.85 —24.00 Gram. 218. „Weest zo goed mij te volgen", zei de grootvizier en hij ging de prins en Fllo voor door de ryke vertrekken van het Oosterse palels. Het was een hele wandeling, die eindigde ln een grote, prachtige zaal. Daar zat Kallef Daddiz Altebar op een stel fraaie kussens en naast hem zat de schone prinses Divanah! „Ah, prins Poehah Harrewar!" riep de Kallef uit. „Ge zijt nog Juist op tijd weergekeerd- Als ge morgen geko men waart, was het te laat geweest. Vandaag loopt de maand ten einde." „Enohhoe kan lk 't zo treffen", antwoordde prins Poehah. „Ziet U, waarde Ka lief, lk had helemaal vergeten de dagen te tellen, toen lk onderweg was „Dat is toch al te barriep de kallef. „Hoe kan iemand zo dom zijn. Maar het neemt niet weg, dat ge toch op t(jd terug zijt en daarom kunt ge de hand van mijn dochter krijgen!" Nu begon prinses Divanah te prullen. „O bah!" zei ze. „Ik wil helemaal niet met prins Poehah trouwen, nee.... ik doe 't niet ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Kloetinge II neemt weer de leiding. Er heerste ongetwijfeld grote spanning onder spelers en supporters, toen scheidsrechter Den Boer om half drie op het neutrale veld van Nieuwland het beginseln gaf voor de beslissingswedstrijd tussen Arnemuiden en 's-H. Arends- kerke. Met een straffe wind in de rug opende Arnemuiden direct al een offen sief, dat na enkele minuten beloond werd met een eerste doelpunt voor Arnemuiden. Niet lang daarna strafte linksbuiten v. Belzen een fout van de keeper van 's-H. Arendskerke af door het tweede doelpunt voor Arnemuiden te scoren. Een strafschop tegen Arnemuiden had de kansen nog enigszins kunnen ge ren, maar werd hard tegen de kee per aangeschoten, waarna Arnemui den weer een offensief op het doel van de tegenstander ontketende. De snelle midvoor van deze laatsten wist kort na elkander een tweetal doel punten te scoren, zodat een half uur na het begin de stand reeds 40 was in het voordeel van Arnemuiden. Na ongeveer 35 min. spelen zag de links- builen van 's-H. Arendskerke met 'n hard schot kans de stand op 41 te brengen, waarmee de rust kwam. Door de wind geholpen kwam daarna 's-H. Arendskerke opzetten. Ondanks dit voordeel kon men niet voorkomen, dat Arnemuiden de stand op 51 bracht. 's-Heer Arendskerke zag reeds een nederlaag in het vooruitzicht en zich daarmee het kampioenschap ont glippen en bracht de bal daarom regelmatig voor het doel van Arne muiden. Het afwerken was echter slecht en de midvoor was nauwelijks te bemerken, zodat zeer vele kansen onbenut bleven. De linksbuiten wist een tweede doelpunt te scoren en de keeper van Arnemuiden zorgde zelf voor een derde, doch toen was het ook ver gebeurd. Een falende voor hoede wist nog één doelpunt te sco ren, doch ook Arnemuiden zag kans de keeper van zijn rivalen nog een keer te passeren. En met deze 64 Cantineau te Breda won de ronde van Kapelle. Niet minder dan een tachtigtal ama teurs startte Zaterdagmiddag voor de ronde van Kapelle, nadat burgemeester Van Suylekom het startschot had ge lost. Van meet af aan werd er een flink tempo gedraaid. Na enkele ronden ruk ten Braspenninx en Cantineau zich uit het peloton los en namen een voor sprong, die tot een minuut groeide. In het grote peleton vond men het blijk baar nog te vroeg de uitlopers een halt toe te roepen. Dit duurde tot ruim over de helft. Het tempo werd daarna opge voerd en de voorsprong van de uitlopers werd ronde na ronde kleiner. In het grote peleton zag men de Zeeuwen Oosthoek en De Waal steeds vooraan. De eersten, die aansluiting kregen, wa ren Thijs Roks en Jan Konings. Weldra zat alles weer bijeen. Braspenninx had echter teveel van zijn krachten gevergd en moest afstappen. Ondertussen maak ten Cantineau en Roks zich weer los van het peleton. Enkele ronden nadien kreeg Suykerbuyk ook aansluiting met de weglopers. Met nog 10 ronden voor de boeg werd het steeds spannender. Het grote peleton zette nu de achter volging in om weer aansluiting met de weglopers te krijgen. Hierdoor viel dit uiteen. De Waal moest enkele ronden voor het einde ook afstappen, terwijl Oosthoek een inzinking kreeg, die hem een ronde achterstand kostte. In de eindsprint zegevierde Cantineau met een lengte voorsprong. Tweede werd M. Roks (Sprundel) en derde Suy kerbuyk. In de volgende groep gaf Van Oers een mooi sprintnummertje ten beste, waarmede hij de vierde plaats be zette. 5e H. S. Kuytwaard, Velsen; 6e C. Verstraten, Breda; 7e J. Konings, Breda; 8e J. Driessen, Raamsdonkveer; 9e J, van Nijnatten, Breda en 10e P. Roks, St Willibrord. Moeilijkheden voor Nederlandse pachters in Zeeuwsch Vlaanderen Deze dagen heeft een uitgebreide delegatie van de Stichting voor de Landbouw een langdurige vergadering gehad met de minister van Landbouw en diens vasle medewerkers. In het bijzonder werd gesproken over de moeilijkheden, waarin Neder landse pachters in Zeeuwsch-Vlaan- deren van grens- en tractaatlanderij- en, eigendom van Belgen, "dreigen te geraken, als gevolg van het in Neder land gevoerde prijzenbeleid t.a.v. het grondgebruik. Tegen het einde van de pacht trachten de Belgische eige naren deze gronden te verkopen aan Belgische grensboeren, die in staat zyn om hiervoor aanmerkelijk hogere prijzen te betalen dan de wettelijk toelaatbare. Dientengevolge zien de Nederlandse pachters zich na beëin diging van de pacht in hun bestaan bedreigd. De minister toonde volledig begrip voor deze moeilijkheden en verklaarde zich bereid hier in te grijpen. Van Stiohtingszijde werd deze aan gelegenheid toegelicht door de voor zitter van de S. v. d. L. in Zeeland, de heer O, van Waes te Westdorpe. stand in het voordeel van Arnemui den kwam het einde en daarmee ook het kampioenschap voor Arnemuiden. Overige uitslagen. le KLASSE: Arnemuiden IKrab- bendijke I 64. Zeer merkwaardig, dat het eerste elftal van Arnemuiden met dezelfde cijfers de overwinning behaalde als het 2e elftal. Een uitslag, die overigens geen verrassing was en de gastheren weer vaster op de 2e plaats zette. 2e KLASSE B: Kloetinge HColpl. Boys II 63. De reserves van Kloetinge bleven zich herstellen en lieten hun kansen niet voorbij gaan. Zij hebben nu weel de leiding genomen. 2e KLASSE C: Nieuwdorp IIDe Meeuwen I 40; R.C.S. INieuw land n 73; Serooskerke HV.C.K. U 1—4. De uitslagen zijn ook hier geen verrassing geworden. Nieuwdorp liet zich op eigen terrein niet door Zou- telande verslaan en ook R.C.S. behield de beide punten. De reserves van Koudekerke gingen naar Serooskerke en toonden in duidelijke cijfers hun meerderheid aan de gastheren. Zy blijven daardoor de leidende plaats in de middelmoot van deze klasse behouden. Nederlaagwedstrijden van Maandag: Hoek IWolphaartsdijk I 54'. Vriendschappelijke wedstrijden: Hoek IIWolphaartsdijk II 11; Spui IDriewegen I 11. Binnenkort aflossers naar Korea. Minister Marshall heeft verklaard, dat binnen drie of vier weken de Amerikaanse strijdkrachten in staat zullen zijn aflossers naar Korea te zenden ten getale van 20.000 man per maand, buiten de vervangingstroepen voor geleden verliezen. „Dat is meer dan een divisie per maand", aldus de generaal, „het schept een geweldige macht, die wij tevoren misten." ATOOMPROEVEN BIJ ENIWETOK. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat een aantal proefnemingen gehou den is bij Eniwetok in de Stille Oce aan. Gebleken is, dat radio-activiteit geen critieke factor is bij atoombom explosies en dat het tactisch gebruik van atoomwapens te velde zeer goed mogelijk is. Uit de proeven bleek ook, dat de manschappen van de burger lijke verdediging onmiddellijk het gebied konden betreden, dat door een atoombom getroffen was, zonder vrees voor dodelijke radio-activiteit. Bevestiging en intrede ds W. A. Kalkman te St. Laurens. Na een vacature van slechts 7 weken ontving de Ned. Herv. Gemeente te St Laurens op Pinksterzondag weer een eigen predikant in cand. W. A. Kalk man, gekomen van Amsterdam. In de morgendienst werd hij bevestigd door zijn vader, ds W. M. A. Kalkman van Amsterdam, die als tekst had ge kozen Johannes 13 20. Na de prediking sprak hij een persoonlijk woord tot zijn zoon. Hierop volgde de bevestiging en de handoplegging door de bevestiger en de consulent, ds H. J. Pijnacker Hordijk van Nw en St Joosland. De gemeente zong haar nieuwe leraar toe Gezang 94b. Des middags verbond ds W. A. Kalk man zich aan zijn gemeente met een predicatie over Handelingen 2 4. Na de preek sprak hij tot zijn ouders, kerke- raad, kerkvoogdij, consulent, ringpredi- kanten, gemeentebestuur, afgevaardig den van de Geref, Kerk en van een stu dentenorganisatie en tenslotte tot de verschillende verenigingen en de ge meente. Burgemeester J. W. van 't Hoff sprak namens het gemeentebestuur, de heer J. W. Davidse als president-kerkvoogd, ouderling P. J. den Boeft namens kerke- raad, gemeente en de verenigingen en tenslotte ds H. J. Pijnacker Hordijk na mens de Ring Middelburg en als con sulent. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant toegezongen Gezang 269 2. VERTREK Ds W. DE WIT TE MIDDELBURG. Ds W. de Wit, predikant der Geref. Gemeente te Middelburg, zal op Dins dag 5 Juni a.s. 's avonds om 7 uur afscheid nemen wegens vertrek naar Moerkapelle. In laatstgenoemde ge meente hoopt hij op Donderdag 14 Juni a.s, zijn intrede te doen. Tijdens de gistermorgen gehouden gemeentevergadering is te Middelburg beroepen s H. Ligtenberg te Rotter dam (W.). VLISSINGEN. Geboren: Clasina A., d. v. L. Antoaisen en P. A. van der Welle; Adrlaan J., z. v. S. de Visser en P. Boucherie; Johnny L., z. v. C. L. P. Rademaker en T. Lelly Tan; Geertrulde M., d. v. J. W. Weug en P. D. van der Ende; Pleter W„ z. v. J. Sijne en A. D. Verstraate; Anthonij I., z. v. P. F. Schoonen en A. van Dongen; Maria C. F., d. v. J. Lucasse en J. Hofman. Ondertrouwd; P. A. Wilderom, 27 J. en M. S. Rammeloo, 26 j.; C. J. Ovaa, 27 j. en C. Veerman, 23 j.; S„ Boon, 28 j. te Terneuzen en C. Pierens, 24 j.; L. J. de Vin, 34 j. en M. A. Wlllemsen, 25 J. Gehuwd: C. N. A. Proost, 22 j. en L. J. Bakx, 19 j.; C. J. F. Lagace, 26 j. en T. Lagendijk, 26 j.; J. M. de Mink, 21 J. en H. A. Tabak, 20 j. Overleden: H. Schaap, 55 j. echtg. van S. J. M. van Donselaar; J. D. Bouma, 55 j. echtg. van M. Sierevogel. KOUDEKERKE. Bevallen: E. Boone geb. Marlnusse, d. K. Xzeboud geb. Da vidse, z. C. Jongepier-de Groot, d. F. M. de Witte-Bommeljé, z. K. van der Heijden-Wlelemaker, z. G. Gideonse- Izeboud, z. Ondertrouwd; A. van Soelen, 24 J. en W. Geldof, 27 j. Gehuwd: M. Everaars, 56 j. en B. B. Tollmann, 45 j. P. Nieuwdorp, 29 j. en C. Janse, 28 j. W. Keur, 31 j. en E. van der Leek, 29 j. Overleden: J. J. Bouwense, 70 j. L. Moens, wed. van J. Jongepler, 83 j. S. de Vos, 75 j. P. M. van Dlerendonck, wed. van P. J. de Jager, 70 j. WEMELDINGE. Ondertrouwd: J. M. Zuidweg, 28 j. te Kapelle en P. L. de Looff, 29 j.; J. A. Minnaar te Ouden bosch en D. C. Eist, 25 j.; F. Wisse, 29 j. te Kattendijke en S. van Stel, 23 j. Gehuwd: H. Neels, 28 j. te Katten dijke en G. K. van Es, 24 j. ST. MAARTENSDIJK. Geboren; Ple ter C., z. v. J. H. Franke en H. E. de Haan; Maria J., d.v. W. van der Kloos ter en D. van Vossen; Anthonie C., d.v. P. M. Polderman en K. M. Geene; Ja cob, z.v. C. P. op den Brouw en J. v. den Hoek; Gilles, z.v. J. W. van Hemert en C. A. Boller; Jannetje C„ d.v. J. A. Oudesluys en J. B. van Houdt; Willem, z.v. C. P. Janse en M. N. op den Brouw. Ondertrouwd: M. W. Bazen, 33 j. en M. B. Franke, 21 j. Gehuwd: J. K. Poot, 26 j. en A. van Haaften, 24 J. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Corne lia R. M„ d. v. C. Piasmans en A. M. Steyns. Wilhelmina J., d. v. A. M. van Engelen en A. A. Bom. Jacobus, z. v. S. C. Wessels en W. J. LIndhout. Dlna, d. v. M. Hendrikse en P. M, Smit. Overleden: A. C. Verhees, 78 j., wedr van L. van der Zande. SCHERPENISSE. Geboren; Marlnus A„ z. v. A. Schipper en N. E. Joppe. Gehuwd: J. Hage, 26 j. en E. C. Oude- sluljs, 25 j. Man mishandelde zijn gewezen echtgenote. Zaterdagmiddag heeft de 36-jarige M. te Maastricht zijn gewezen 52-ja- rige echtgenote T. zodanig mishan deld, dat ze in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. De man en de vrouw waren sinds drie jaar wettelijk gescheiden en M. woonde sindsdien bij zijn ouders. Reeds enkele malen heeft hij getracht de verhouding te hersteilen, doch de vrouw wilde daar van, wegens herhaaldelijk wangedrag van M., niets weten. Toen een buurvrouw haar bezocht, maakte M„ die op dé uitkijk had ge staan, hiervan gebruik om binnen te dringen. In de gang wierp hjj de vrouw op de grond en schopte haar tegen haar gezicht, hoofd en borst. Buren waarschuwden de politie, die de man arresteerde. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Tot onze diepe droef heid overleed heden zeer onverwacht onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader GERRIT JOHANNES JACOBUS KUIJPERS, in de ouderdom van 74 jaar. Roozendaal, Abel Tasmanstraat 2: H. W. M. DE WITTE— KUIJPERS. CH. J. DE WITTE. Den Helder, Broodsteeg 1: W M. M. MAHIEU KUIJPERS. B. C. MAHIEU en Kinderen. Vlissingen, 12 Mei 1951. De ter aardebestelling zal plaats vinden op heden des namiddags 1 uur op de Algemene Begraafplaats te Vlis singen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3