Hoofdpijn Duizenden angstige burgers vluchtten opnieuw uit SeoeL Wie bracht de pinken over de grens? ABAMSON l'Histoire se répète. Oever van de Han zwart van de mensen» Nieuw boekje van Prinses Wilhelmina» Smokkelaffaire uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde. Nog te koud •bed is ook voor U ideaal! cYtieuwó uit rovincie. Ontsluiting van de duinen tussen Dishoek en Valkenisse* Belang van badcentrum Dishoek staat op het spel. Üaov Udd mm Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Schouwen-Duiveland. KERK V Dinsdag 15 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 SEOEL, April 1951. Seoel is er vol van. Zn primitieve winkeltjes, aan de stalletjes met levensmiddelen temidden van de puinhopen en in de vuile kampongs achteraf vertellen angstige mensen elkaar het slechte nieuws. „De Chinezen komen weer Oude mannen met lange, dunne pijpen knikken bedachtzaam. Vrouwen en kinderen luisteren met onrust op hun gezichten. „Waar zijn ze....?" „Twintig kilometer van hier Men weet niet wat de toekomst brengen zal. Maar men is allerminst gerust. Uit het Noorden komen lange convooien. Vluchtelingen van daar vertellen, dat het leger op de terugtocht is. En dat voorspelt in leder geval weinig goeds. Het is vier maanden geleden, dat Seoel op een koude, winterse dag door hetzelfde nieuws opgeschrikt werd. Als gevolg ervan stroomden duizenden vluchtelingen toen de Han over om zich In het Zuiden in veiligheid te stellen. Toen de stad ongeveer zes weken gele den bevrijd werd waren er niet veel mensen over. Ondanks het verbod van de regering zijn sindsdien weer duizen den burgers naar de stad teruggekeerd. Een voorlopige telling verleden week wee* uit, dat de bevolking weer tot vier honderdduizend zielen aangegroeid was. Velen van hen hebben er echter bittere spijt van de waarschuwing in de wind geslagen te hebben. Seoel stroomt weer leeg. Overal pakken de mensen hun scha mele bezittingen bij elkaar en maken zich klaar om hun woningen opnieuw te verlaten. Het is meestal niet veel wat ze in de steek laten. Een beschadigd huis, waar de vensters vervangen zijn door planken of stukken karton van oude dozen. Maar het was voor hen in ieder geval een onderdak. Nu sluiten ze de deur weer met een stuk touw of ijzer- draad en scharen zich opnieuw In het leger der daklozen. Sommigen zijn de gelukkige bezitters van een handwagen of een klein trekkarretje. Ze pakken er alles op plus de kleinste kinderen en moeilijk ter been zijnde familieleden. Het is op zichzelf een lachwekkend ge zicht een oude man met een lange grijze baard in een speelgoedwagentje te zien zitten. Maar het zijn tragische omstan- digneden, die ertoe leiden. Het laatste jaa.- kennen deze mensen geen rust en veii.gheid meer. Vier keer is de stad in andere handen overgegaan. En steeds was het de burgerbevolking, c .iet meest te lijden had van de veranueiing. Nu dreigt er opnieuw gevaar. Ze kun nen natuurlijk blijven en het risico van een communistische bezetting nemen. De meesten willen dat echter niet. Ze hebben er een angst voor ook al bezit ten ze in deze wereld niet veel meer dan hun eigen leven. En dus trekken ze op nieuw naar het Zuiden. Als zwervers. De straten zijn vol vluchtelingen. Ze komen van alle zijstraten op de ver keersweg, die naar de Han leidt. Een lange, stille stoet van zwijgende mensen. Sommigen hebben enorme pakken op hun rug. Steunend op een stok lopen ze voorovergebogen over de ongelijke «traat. Anderen hebben niet veel meer dan een bonte zakdoek aan een stok over de schouder. De vrouwen balan ceren grote bundels op haar hoofd. Ve len torsen bovendien nog een kind in een draagdoek om het middel gebonden. An dere kinderen volgen aan de hand. Ook zij hebben een bundel of een rugzak bij zich. Voetje voor voetje beweegt de stroom zich naar het Zuiden. Als een eindeloze stoet zwervers. En over de rij weg haalt het militaire verkeer hen in. Lange convooien van bestoven trucks vol militairen en huisraad. Drietonners, jeeps, tanks, artillerie. De mannen erop zien er vuil en ernstig uit. Min of meer apathisch liggen ze op de bagage. De burgers kijken hen zwijgend na. En on getwijfeld trekken ze hun eigen conclu sies uit het schouwspel. „Hello Een klein meisje langs de weg roept hen toe. Een paar dagen geleden was het niets bijzonders. Iedereen in Seoel riep het als er militairen voorbijkwa men. Maar nu valt het op. En er is nie mand, die lust heeft de groet te beant woorden. Gedrang. De oever van de Han ziet zwart van de mensen. Duizenden vluchtelingen wachten er op een gelegenheid om de rivier over te steken. Verleden week was de Zuidelijke oever vol. Nu is het de Noordelijke. En nog steeds zyn de twee bruggen voor het burgerverkeer gesloten. De enige ma nier om aan de overkant te komen is met een van de kleine bootjes. Men is echter bezig met het bouwen van een houten noodbrug om de vluchtelingen aan de overkant te krijgen. ,Het is enormbekent een Ame- (Ingez. mededeling, adv.) [Plotseling opkomende of langaan- houdende hoofdpijnen zijneen ware j |k kwelling.Bestrijdt ze onmiddellijk metj Van de hand van Prinses Wilhelmina is (bij W. ten Have N.V. Amsterdam) een boekje verschenen: „Het besef van universele gemeenschap". Prinses Wilhelmina richt zich in dit geschrift in het bijzonder tot de jonge mensen en wijst hen op de dreiging van de jeugd om aan de oude wereld een nieuwere te schakelen, die gegrondvest zal zijn op liefde, vriendschap en vrede om Christus' wil. Het was vroeg op een stralen de voorjaarsdag, dot Seoel op geschrikt werd door het bericht van het Chinese offensief. Al fred van Sprang toas in de stad en beschrijft in bijgaand artikel hoe de bevolking stil en gesla gen besloot opnieuw te «luch ten «oor de dreiging van een communistische bezetting. rikaanse officier belast met de zorg voor de burgerbevolking. „Enig idee van het aantalt" „Duizenden en duizendenluidt het vage antwoord. Er is echter geen sprake van een paniek. Alles verloopt volkomen ordelijk. Wel tracht men op alle manieren over de Han te komen. Als er een Koreaanse vrachauto in de buurt komt stroomt iedereen erheen en probeert mee te rijden. En er wordt ook gedrongen om een plaats op een bootje. Koreaanse militairen houden de mensen met stokken en geschreeuw in bedwang en tegelijkertijd gaan mannen met DDT- spuiten rond en bestuiven de vluchtelin gen in een poging om besmettelijke ziek ten en vooral typhus zoveel mogelijk te bestrijden. Het is alles een tragisch schouwspel. Die stromen mannen en vrouwen en kinderen bepakt en bezakt op weg naar het Zuiden. Tegelijkertijd die convooien van voertuigen en troepen in wolken van verstikkende stof eveneens Seoel verlatend. Ambulances met de koplam pen aan snellen over het midden van de weg om de eerste slachtoffers van het offensief naar de hospitalen te brengen. Op de trottoirs staan de zwijgende ach terblijvers, die om de een of andere re den Seoel niet in de steek willen latn. „ChinezenChinezen Met angst in hun ogen roepen ze ons aan, als we voorbijrijden. Het is de vraag, die allen bezighoudt. En waar niemand een antwoord op weet. Althans nu niet. Economische Politierechter Middelburg. Voor de Economische Politierechter, die Vrijdag te Middelburg zijn eerste zitting hield, stonden drie personen terecht nl. H. C. M. P„ veehandeluur te Graamv en Langendam; E. A. v. d. K., veekoopman te Clingo en K. L. de B., landbouwer te Clinge. Aan ben werd ten laste gelegd, dat zjj medeplichtig naren geweest aan het smokkelen van vee naar België. De eerste en tweede verd. hadden in Rotterdam kalveren en pinken gekocht en deze beesten met de vee-auto van P. naar Zeeuwsch-Vlaanderen vervoerd. Bij de stal van P. aangekomen, bleek, dat er voor al die beesten geen plaats was. De 7 kalveren konden er nog net bij, maar dan was de schuur vol. Voor de 5 pinken, die zij ook nog bü zich hadden, was geen plaats meer. Na onderling overleg besloten de verd. P. en v. d. K. naar de zwager van P. te gaan en te proberen daar de pinken onder te bren gen. Nu ligt de hofstede van die zwa ger ae B., de derde verd., niet zo heel ver van de grens, naar schatting niet meer dan 1 km. De B. had plaats en was bereid de pinken in zijn stal te plaatsen. Twee dagen later hebben enige man nen getracht die pinken de grens over te brengen. De B. wist hier niets van, maar begreep toen wel in welke moei lijkheden hij terecht gekomen was. Toen 's nachts de hond begon te blaffen, schrok hij hiervan wakker en snelde het bed uit. Buiten gekomen zag hij enkele personen met twee pinken lopen. De kommiezen waren er spoedig bij en de personen verdwenen in het duister. Drie pinkvaarzen werden in beslag genomen WIE, O WIE. De verd. P. en v. d. K. begrepen even min iets van het geval. Wie had toch die pinken weggenomen? Het was hun be doeling geweest de beesten op de jaar markt te zetten. Zij hadden echter nie mand opdracht gegeven die beesten bij de B. weg te halen en naar België te smokkelen. Van de kommiezen hoorden zij voor het eerst, dat er „iets" met die pinken aan de hand was, doch van smokkelen naar België, nee, daar wisten zij niets van af. En zo stond daar dit onschuldige drie tal. P. en v. d. K. waren in liet Huis van Bewaring ondergebracht. Zij bleven bij hun reeds eerder afgelegde verkla ring, dat zij geheel onschuldig waren aan deze smokkelaffaire. De door hen gekochte pinken waren bestemd voor de handel in Nederland. Ook de landbouwer B. verklaarde per tinent, dat hij onschuldig was. Hij zei, erg doof te zijn en toen hij op de be wuste nacht op zijn erf gestommel had gehoord, was hij opgestaan en had het licht aangestoken. B. zei, dat hij dit ze ker niet gedaan zou hebben, als hij in het complot betrokken was geweest! De Off. van Justitie mr J. L. Andreae, voerde aan, dat de omstandigheden wel sterk tegen de verdachten waren. Hij achtte hen dan ook schuldig en eiste tegen de handelaren P. en v. d. K. ieder een gevangenisstraf van vier maanden en tegen B. een geldboete van f300 of 3 maanden hechtenis. (Ingez. mededeling, adv.) Lekker warm en volkomen geruislozev er i ng .Va** B. en IV. van Koudekerke vragen t De Koudekerkse gemeenteraad zal zich morgen hebben uit te spreken over het Streekplan Walcheren. B. en W. hebben de raadsleden een concept-brief met de bezwaren, die men wil aanvoeren, voorgelegd. In dit schrijven domineert het belang van Dishoek als badoentram. B. en W. keren zich tegen vergroting van het waterwingebied en vragen o.m. ontsluiting van het duingebied tussen Dishoek en Groot Valkenisse. Het eerste bezwaar, dat B. en W. naar voren brengen, is gericht tegen de be palingen voor industrievestiging op het platteland. Men is van mening, dat hoe de concretisering van het plan ook uit valt, het voorschrift tengevolge zal heb ben, dat de plaatselijke mogelijkheden op de duur niet volkomen uitgebuit worden. Aanwijzing van speciaal indus trieterrein kan op het platteland geen uitkomst brengen, want de ondernemer zal bij geheel nieuwe vestiging zeker zijn oog laten vallen op de gunstigste plaats en die vindt hij niet op het platteland. De gevolgen van dit voorschrift zullen dan ook funest zijn en betekenen grote ontvolking van het platteland, alsmede het wegvallen van een voor een gezonde opbouw van een goed bestuurbare plaat selijke gemeenschap onmisbare groep. EEN STEENPUIST. Een voor Koudekerke pijnlijke kwes tie is het projecteren van een bebouwde kom in rechtstreekse aansluiting op die van Vlissingen op Koudekerks territoir. B. en W hebben zich afgevraagd, of de puist aan de rand van Vlissingen tot een oppervlakte, die zowaar nóg kleiner is dan het nog op Vlissings grondgebied geprojecteerde agrarisch gebied, niet de eigenschappen van een steenpuist heeft. Men acht het beter een wijziging van het streekplan tot stand te bren gen, nadat de grens tussen Koudekerke en Vlissingen ev. is gewijzigd dan dat nu het onmogelijke wordt verlangd. Toe gejuicht wordt de aanwijzing van land- huizenterreinen in de ontspanningsge- bieden. Het moet echter niet onmogelijk worden gemaakt, dat tweegezinswonin gen kunnen worden gebouwd. Wat de ligging en grootte der betreffende ter reinen betreft, willen B. en W. als hun wens kenbaar maken, dat daaraan uit breiding in noordelijke richting wordt gegeven. Zij stellen voor, dat een zeer verspreide landhuizenbouw achter een bosrand van het waterwingebied het bijzonder aardig zal doen. Er zal echter een verbindingsweg dienen te komen tussen Dishoekseweg en Duinweg. WATERWINGEBIED. B. en W. stellen verder vast, dat het waterwingebied Dishoek van geringe be tekenis is voor de watervoorziening van Walcheren. Slechts in geval van oorlog, bij uit vallen der W.M.Z., kan dit waterwin gebied enig nut hebben. Dan neemt men, aldus het college, graag genoegen met dit water, dat zo slecht is, dat men bü de dienstwoningen der waterwinning zelfs regenbakken bouwt. Indien de si tuatie zo ligt, dan is het zeer te betreu ren, dat aanzienlijke kapitalen in deze waterwinning worden geïnvesteerd; is het om te schreien, dat er bloeiende za ken als het hotel „Zecduin", de pensions „Duinlnst" en „Dishoek" in hun ontwik keling volkomen geknakt worden, dit terwijl ze tot stand kwamen met inacht neming van een voor de duinstrook gel dend uitbreidingsplan. B. en W. menen, dat de vier zuidelijke bronnen van het waterwingebied zelfs van te verwaarlozen betekenis zijn! feuilleton door G. P. BAKKER. 14) o— „Als ik in jouw positie verkeerde, zou ik gaarne je plaats innemen. Voor onze heilige zaak wel te verstaan. Kerel, ik weet dat het een groot waag stuk is wat je gaat ondernemen. Als het misloopt kunnen wij je niet hel pen, dat weet je, maar onze gedach ten zullen je volgen op je avontuur lijke reis. Jij bent de enige wie het kan gelukken. Als we nauwkeurige in - lichtingen krijgen, kunnen we de kei zerlijken misschien te pakken krijgen. Anders zijn onze kansen tegen Tillv. gesteund door Pappenheim, zeer twij felachtig. Maar daar komen ze terug. Verder veel genoegen en een geluk kige tocht". „Ik zal mijn best doen, generaal. Ik heb wel voor heter vuren gestaan". Toen had Marion hem in de arm ge nomen en ze hadden gelachen en pret gemaakt tot twee uur in de morgen. Op dat uur had de koning van Zwedevi afscheid genomen en was naar Feyen- wald vertrokken om scheep te gaan en de Oder af te zakken naar Stettin. Voor hij optrok tegen Tilly moest eerst heel Pommeren en Mecklenburg in zijn macht zijn om een mogelijke terugtocht te verzekeren. Zijn sneeuw ploeg het leger van generaal Ake Toó moest het land schoon vegen van vijanden. Marion en hij waren in haar karos naar Berlijn terug gereden. Onbekom merd om haar palfreniers, had ze zich in zijn armen gevleid en met zachte trillende stem gezegd: „Lieveling. Wat zijn we dom ge weest, als ik er aan denk, dat we al tijd bij elkaar hadden kunnen zijn en dat ik het ben geweest, die je aange moedigd heb om je weer in al die ge varen te begeven, dat je misschien niet weer bij mij terugkomt, dat de mooglijkheid bestaatWaarom zijn we niet bij elkaar gebleven wij beiden alleen. Wat kunnen andere mensen ons eigenlijk schelen." „Maar liefste", was hij haar in de rede gevallen. „We mogen toch niet zo zelfzuchtig zijn. We hebben de ko ning beloofd hem te helpen met onze beste krachten. We konden hem niet in de steek laten. Een lafaard zou je nooit kunnen beminnen. Je vader was ook een dappere krijgsman. En ik wil, dat mijn prinsesje trots op mij zal zijn". „Kan ik niet met je meegaan? Ik zou zo graag je gevaren delen. Als ik bij je was zou mijn verdriet niet half zo groot zijn". „Heb geen zorg, ik zal mij er best doorheen slaan". „Neem mij mee". „Dat kan toch niet". „Toch kom ik misschien". Hij had haar tegen zich aangedrukt, haar de mond met hartstochtelijke zoenen gesloten. Ze waren in Berlijn aangekomen voor ze het wisten. Toen had ze gevraagd: „Zul je me trouw blijven?" „Ik zou niet anders kunnen en jij?" Ze hadden hun woord bezegeld en weer bezegeld. Hij had haar ogen, haar haren en toen ze uit het rijtuig stapte, haar mooie slanke handen ge kust telkens weer. Ijlings was ze de trap van haar pa leis opgesneld. Bü de deur had zij zich omgekeerd, was even blijven staan en had hem een handkus toegeworpen. Wat was hij een ezel geweest, dat hü haar niet gevolgd was. Het leven van een krijgsman was zo wisselval lig. Hij had het liefste, wat er voor hym op de wereld bestond, achtergelaten Ik wil mijn doel bereiken klonk zijn vast besluit. Ik wil haar niet weer onder de ogen komen dan als overwinnaar. Anders niet. Niets zal ik verzuimen om mijn doel te berei ken. Verliezen wil ik haar niet. Hij herinnerde zich al te goed die ellendige tijd, toen hü meende haar voor altijd verloren te hebben, toen zü verloofd was met de hofmaarschalk van de keurvorst. Hij had de dood ge zocht, maar ondanks zijn roekeloze daden, had die geen medelijden met hem gehad. Lied noch wijn had hem kunnen troosten. Maar nu. Moed alleen was niet vol doende. Hij mocht geen enkele kans laten voorbijgaan. Deze middag had hij zelfs die spionne gevraagd bij hem te blijven. Een lachje kwam om zijn lippen. Hij had haar met bewonderende ogen aan gekeken, 'n vrolijk liedje gezongen, alsof hij niet altijd voor ogen had de donkere ogen en de zwarte lokken pracht, het lieve gezicht van Marion. Hij keek weer peinzend naar de sterren. Eensklaps scheen het hem of Mars groter werd. Een bloedrode rand om het vaste licht schemerde voor zijn ogen. De rand werd breder en breder. Verbeelding, gezichtsbedrog van het lange staren. Hij had altijd gelachen om de sterrenwichelarij van Wallen- stein en zijn astronoom Seni. Een Hol lander was daarvoor te nuchter. Dat vervloekte wachten. Hij stond op. (Wordt vervolgd.) KRACHTIG PLEIDOOI. B. en W bepleiten dan ook, dat het vaststellen van de grenzen van het wa terwingebied op zodanige wüze plaats vindt, dat de belangen van de badplaats Dishoek zoveel mogelijk behartigd kun nen worden. Opgemerkt wordt nog, dat in het wa terwingebied een verharde weg voor komt' en dat het rijwielpad ten dele ook verkeerd geprojecteerd is. In het belang van de verdere ontwik keling van Dishoek wordt door B. en W. ook verbetering der fietspaden bepleit. De Vlissingers immers beschikken nu over een fraai fietspad, doch de uit Mid delburg e.o. komende wielrijders, zullen i.v.m. het verdwenen van het Slobber- duinse fietspad, in moeilijkheden gera ken. B. en W. achten het verder ver antwoord mede ook door het steeds gro ter wordende aantal dagjesmensen, dat het Dishoekse strand bezoekt, het ge bied tussen Dishoek en Groot Valkenisse meer te ontsluiten. Tenslotte wordt ge vraagd ter meerdere spreiding van de strandbezoekers het in beginsel mogehjk te maken, dat een voetpad over de dui nen langs de waterwinplaats op Bigge- kerks grondgebied wordt aangelegd. Dit pad zal landinwaarts contact dienen te maken met het einde van de Duinweg. Nieuwe regeling aanvoer en afzet van garnalen met vrije prijsvorming Met ingang van 18 Mei a.s. zal by ver ordening van het bedrijfschap voor vis serijproducten een nieuwe regeling gel den voor de aanvoer, de afzet en de be- of verwerking van garnalen, In het al gemeen is hierby het systeem van de oude regeling gevolgd. De oude prijsregeling is vervallen. Voortaan gelden vrye pryzen, doch de mogelijkheid is opengelaten voor han dels-pellerij- en pufgarnalen zo nodig vaste te stellen. en over de grenzen In Panama keerde Vrijdag de normale toestand snel terug. De nieuwe presi dent, Alcibiades Arosemena, verklaarde, dat in 1952 vrije presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. Er zyn 12 do den te betreuren. Vrydagavond kwamen elf personen om het leven en elf anderen werden gewond by' een botsing tussen een personen- en een goederentrein by Har Arbhanga sta tion in India. De dienst der stoom-reizigerstreinen, die op een aantal baanvakken op 22 Januari j.l. wegens kolenschaarste moest worden gestaakt, zal op 20 Mei hervat worden. Twaalf vooraanstaande Argentynse conservatieven en nationalisten, die twee weken geleden zijn gearresteerd op beschuldiging van „oneerbiedig gedrag jegens president Peron", zyn op ere woord op vrije voeten gesteld. Op 23 Mei a.s. hoopt Johannes de Heer te Driebergen zyn 85ste verjaar dag te vieren. Een aantal bekende fi guren uit onderscheidene kerken en krin gen wil gelden inzamelen om de grijze evangelist een geschenk aan te bieden. De te Straatsburg vergaderende raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich Vrydag in overwel digende meerderheid uitgesproken voor een zo spoedig mogelijke bekrachtiging van het plan-Schuman door de betrok ken staten. Een nieuwe verschijning heeft haar intrede gedaan op de Nederlandse en Belgische binnenwateren, nl. het 267 b.r.t. metende motortankschip „Buta- nia I", dat als eerste binnenvaartuig speciaal is geconstrueerd voor het ver voer van tot vloeistof verdicht butagas. Op een perron van het spoorwegsta tion in het westelyke gedeelte van We nen zyn gevechten geleverd tussen so cialistische en communistische jongeren Van Maandag 21 t/m Zaterdag 26 Mei wordt in een groot gebouw aan de Klo veniersburgwal 50 te Amsterdam een grote Haak-in bazar gehouden ten bate van de kankerbestrijding. Coöp. „Eiland Walcheren" bestaat 35 jaar. Op 24 Juni a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de Coöp. Landbouwver. „Eiland Walcheren" werd opgericht. Bestuur en commissie van toezicht hebben besloten dit feit op sobere wyze te herdenken, daar het 2ó-jarig bestaan niet kon wor den herdacht wegens de oorlog. Op Maandag 25 Juni zal 's morgens een of ficiële ontvangst plaats hebben van ge nodigden, waarby tevens het Spoorweg- rencordement zal worden geopend. Voorts zal een rondgang door de ver schillende gebouwen worden gemaakt. Dinsdag 26 Juni zullen de leden en hun huisgenoten in de gelegenheid worden gesteld het bedrijf te bezichtigen. Na afloop daarvan vindt in het Schutters hof een bijeenkomst plaats. MIDDELBURG. Ouderavond Ver. voor Geref. Onderwys. In de Schuttershofzaal werd Vrijdag door de Ver. voor Ger. Onderwys een ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen der Geref. scholen. De voorzitter, de heer J. Olthoff, begroette de ouders en wekte hen op lid te worden van de vereniging. Daarna brachten enige leerlingen van de Herengrachtschool, o.l.v. de heer I. van Noppen, hoofd der school, een ge zongen schoolkrant en enige psalmen en canons ten gehore. Zes jongens van de U.L.O.-school lieten vervolgens, aange voerd door de heer D. Lampe, zien, wat op de gymnastiekles gepresteerd wordt. „Gebed en Kinderleven" was de titel van de inleiding, die de heer K. Melis, onderwyzer aan de Herengrachtschool, hield en waarin het gebed vanuit het gezichtspunt van het kind werd be schouwd. Hij drong er vooral op aan het kind al zeer jong te leren bidden en het de blik te openen voor inhoud en betekenis van het gebed. Tenslotte vroeg de heer Melis begrip voor de moeilykheden, die de onderwy- zers ondervinden m.b.t.' het gebed op school, dat zulk een grote paedagogische waarde kan hebben, waar het ten doel heeft het kind gehoorzaamheid bij te brengen. Hierna volgde een korte bespreking. Tevoren was het werk van de leerlin gen in de verschillende schoolgebouwen te bezichtigen geweest. BLOESEMBERICHT i APPELS IN VOLLE BLOEI. Het derde bloesembericht van de V.V.V. Goes en de Bevelanden, geldig van 12 Mei19 Mei 1951, luidt: Kersen: Bijna uitgebloeid, blad reeds door. Peren: Bloei heeft lang aangehouden, doch ls thans vrijwel voorby. Appels: Staan in volle bloei. GOES. Afdeling L.J.G, voorlopig opgericht. In de „Prins van Oranje" was Vrijdag avond een vergadering belegd om te ko men tot oprichting van een afdeling van de L.J.G. te Goes. Voor tot oprichting werd overgegaan sprak ir H. Bos, pro vinciaal secretaris, over: „Wat wil de L.J.G. Ir Bos zelde, dat tegenwoordig de jeugd In de hoek van het nihilisme zit. Er is geen behoefte meer aan ver enigingswerk. We moeten hiertegen met alle wapens, die we hebben, strijden. Daarom ls de L.J.G. zo broodnodig. De L.J.G. wil ontwikkeling en vorming van de jonge mensen en vooral lnstandhou-' ding van de eigenschappen van het plat teland. De taak van de leden moet sti mulerend en activerend zyn. Thans is er geen plaats meer voor sleur, zo besloot ir Bos zijn met aandacht gevolgde le zing. Hoewel er nog geen vaste stekken zijn gestoken, werd toch overgegaan tot verkiezing van een voorlopig bestuur. De heer A. Mol, die deze vergadering leidde, werd tot voorzitter gekozen. In het bestuur werden voorts gekozen de heren Lindenbergh en Noteboom. Ver der werd afgevaardigd naar de slrcek- vergaderingen de beer C. de Jager. Over enkele weken zal men opnieuw bijeen komen om een definitieve afdeling op te richten. 'S-HEER ABTSKERKE. Oprichting E.H.B.O.-vereniging. Er ls opgericht een plaatselijke ver eniging voor E.H.B.O. Het bestuur be staat uit de heer J. van Schalk, voor zitter; mej. M, v. d. Weele, secretaresse; mej. T, Mlnnaard, penningmeesteresse; mej. L. Blok en de heer L. Braam, be heerders van het materiaal. COLIJNSPLAAT. Diefstal. B(j een inwoonster te Colijnsplaat ls door de Rijkspolitie een bedsprei aange troffen, welke van diefstal afkomstig bleek te zijn. De sprei ls in beslag geno men en proces-verbaal werd opgemaakt. De sprei behoorde toe aan Iemand, die bij haar Inwoonde. KORTGENE. Sportvereniging O.K.K. Donderdagavond kwam de sportver eniging O.K.K. in algemene ledenverga dering bijeen. Uit het verslag van da penningmeester bleek, dat de rekening over 1950 sloot met een batig slot van f 71.85. De begroting over 1951 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een totaal bedrag van f 622.85. Herbenoemd werden: tot voorzitter de heer L. D. van Damme, tot secretaris de heer P. G. van den Bosse en tot be stuurslid mej. C. Kallewaard. Tot leid ster van de Volleybal-afdeling voor da mes werd aangesteld mej. N. Karelse( tot leider van de Volleybal-afdeling voor heren de heer B. de Looff. Het ledental bedraagt momenteel 83. Er zal propa ganda worden gemaakt om nog meer ieden te werven. Voorts werd het zomer en winterprogramma besproken. Eerste steenlegging Herv. Kerk te Bruinisse. Onder zeer grote belangstelling ls vorige week de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Heiv. Gemeente. Nadat de architect, ir 't Hooft, met een korte toespraak de eerste steen had overhandigd, werd deze door ds H. W. van den Brink in gemetseld. Ds van den Brink herinnerde daarbij aan het Schriftwoord uit Jozua, wan neer de kinderen Israels in het be loofde land komen en daar een steen hoop oprichten, waar Jozua die stenen tot een teken stelt. Ook deze eerste steen is een teken. Een teken van Gods genade, want evenals de woestijnreis vol teleurstel lingen was, zo was ook hier de teleur stelling groot en waren de moeilijkhe den niet gering, voordat men deze steen kon inmetselen. De heer Krijger, pres.-kerkvoogd, gewaagde eveneens van de vele te leurstellingen, die ondervonden wa ren en dankte allen, die medewerking bij de bouw hadden gegeven. Burgem. van den Berg herinnerde aan de oude kerk, die in de oorlog was verwoest en ook aan de opdracht van Adriaan van Borssele, de indijker van Bruinisse, tot de bouw van deze oude kerk. Hij wenste de Herv. Ge meente Gods zegen toe. De aannemer, de heer Proper, feli citeerde tenslotte nog. Torenrestauratie te Rer.esse. De gemeenteraad van Renesse heeft besloten tot gedeeltelijke restauratie van de toren aldaar. De kosten worden geraamd op f 393.900.Het Rük zal t.z.t. subsidiëring overwegen, zo werd in de raad medegedeeld. Het werk zal worden aanbesteed. ZIERIKZEE. De heer Joli. de Vries raadslid. De voorzitter van het hoofdstembu reau heeft tot opvolger van de heer M. Goudswaard, die onlangs is overleden, als lid van de gemeenteraad benoemd da heer Joh. de Vries (A.R.) die deze be noeming heeft aangenomen. ^.zroS. Kerken. Bedankt voor Wolfaartsdyk, H. R. Zijlstra, eand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dordrecht, M. Blok te Rotterdam-C. Het Amerikaanse departement van Landbouw voorspelt, dat de wintertar- weoogst de kleinste zal zijn sedert 1943. Er wordt een productie van slechts 682 millioen bushels verwacht, vergeleken met een aanvankelyke raming van 899 millioen bushels. De Ned. Clir. Grafische Bond telt thans 4832 leden tegen 4608 aan het be gin van 1950. Aldus het 30ste jaarver slag van deze bond, dat thans is ver schenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2