Geen accoord over Schelde-Rijnverbinding PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rapport commissie-Steenbevghe verschenen Overeenstemming over stop van Ternaaien sluisbouw te Terneuzen Eerste sterfgeval aan pokken Nieuwe zwemgelegenheid aan het Goese Sas Goes heeft een prachtige jacht haven gekregen Perzische premier /aelt zich bedreigd k SNIPPER NIEUWS Commandant Leger des Heils in Zeeland Jubilerend „Excelsior' organi seerde concours te Middelburg Nieuw Chinees offensief in Midden-Korea Zomerdienstregeling der N.S. gaat 20 Mei in Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1803 DINSDAG 15 MEI 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 et. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.46 u., onder 20.27 u. Maan op 14.26 u., onder 2.45 u. Hoogwater op Woensdag 16 Melt Vlissingen: 10.04 u. 1.36 m., 22.23 u. 1.24 m. Terneuzen: 10.25 u. 1.57 m., 22.49 u. 1.46 m. Wemeldinge: 11.23 u. 1.37 m., 23.47 u. 1.15 m. Zierikzee: 11.07 u. 1.20 m., 23.26 u. 0.97 m. De Belgisch-Nederlandse bijzondere oommissie voor de waterwegen en haven problemen, de z.g. commlssie-Steenberghe, heeft over het vraagstuk van de stop van Ternaaien in principe overeenstemming bereikt, tervvyi ook t.a.v. het vraagstuk Terneuzen in beginsel overeenstemming geconstateerd kan worden over een oplossing, welke de wederzijdse belangen recht doet weder varen, behoudens wat enige technische kwesties betreft. Over het vraagstuk van do AntwerpenRijn verbinding is de commissie niet tot overeenstemming gekomen. verbinding geen voldoening geeft, om dat zü nóch veilig, nóch goed, noch geschikt is. Derhalve moet h.i. tussen Antwerpen en het Hollands Diep een kanaal m vaste grond gegraven wor den van hetzelfde kaliber als het in aanbouw zijnde AmsterdamRijn kanaal. De Nederlandse delegatie stelde daartegenover, dat de bestaande vaar weg aan de behoeften van het scheep vaartverkeer voldoet. Als resultaat van een economisch onderzoek werd door de Nederlandse delegatie een rapport overgelegd, dat tot de conclusie kwam, dat een nieuw kanaal tussen Antwerpen en het Hol lands Diep slechts beperkte beteke nis zal hebben, omdat dit kanaal geen nieuwe verbinding schept, doch slechts een bestaande verbinding vervangt. Derhalve zal het kanaal geen nieuw verkeer scheppen, doch ook geen merkbare verkeersafieiding- teweeg brengen. Tegenover de regionale voor delen t.a.v. waterlozing en industria- T.a.v. de kwestie van de stop van Ternaaien werd een rapport uitge bracht door de technische diensten van beide landen. De technici achtten de meest aanbevelenswaardige op lossing de bouw van een grote sluis naast de huidige dubbele sluis te Ter naaien en verbinding van deze sluis met de Maas. Intussen stellen de technici tevens voor, dat de mogelijkheid opengela ten wordt om later nog een verbin ding ten Noorden van Maastricht tus sen het Albertkanaal en het Juliana- kanaal tot stand te brengen. De commissie sloot zich in principe by deze voorstellen aan, waarbij de Belgische delegatie evenwel een drie tal voorbehouden maakte, o.a., dat een principieel accoord wordt bereikt over de overige vraagstukken. HET VRAAGSTUK TERNEUZEN. Wat het vraagstuk Terneuzen be treft wenste de Belgische delegatie de bouw van een nieuwe grote zeesluis, met aanpassing en rechttrekking van het kanaal. Van Nederlandse zijde werd daar tegenover gesteld inwilliging van de verlangens t.a.v. de spoorwegtarieven voor het vervoer van en naar Ter neuzen, o.a. gelijke behandeling met de Belgische stations en toekenning van bijzondere tarieven. De Belgische delegatie wilde deze verlangens in wel willende overweging nemen, mits van Nederlandse zijde de mogelijkheid zou worden geopend tot heffing van havengelden te Terneuzen, waartoe de Nederlandse delegatie zich in begin sel bereid verklaarde. De technische diensten bereikten overeenstemming over de afmetingen van een nieuwe sluis en van het dwarsprofiel van het kanaal. Zij kwa men evenwel niet tot overeenstem ming t.a.v. het tracé van het nieuwe kanaal. Bovendien konden de Belgi sche deskundigen niet ten genoegen van hun Nederlandse collega's aan nemelijk maken, dat de voeding van het nieuwe kanaal met voldoende zoet water gewaarborgd zou blijven. DE SCHELDE RIJN VERBINDIN G. Wat de ScheldeRijnverbinding betreft stelde de Belgische delegatie zich op het standpunt, dat de huidige Drie nieuwe leden van de Raad van State. Naar het A.N.P. verneemt zijn per 1 Juni a.s. benoemd tot leden van de Raad van State mr J. R. H. van Schaik, minister van Staat, prof. mr R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer en mr P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Gro ningen. De heer Cort v. d. Linden zal zijn burgemeestersfunctie neer leggen. lisatie staat het nadeel van verlies aan cultuurgrond. De aanlegkosten zullen ongeveer f 90.000.000.bedragen. In een begeleidend schrijven dis tantiëerde de Nederlandse delegatie zich van de conclusie wat de ver keersafieiding betreft. Zij stelde, dat de sterke positie van Ant werpen ten gevolge zou hebben, dat iedere verbetering in de verbinding met de Rijn verkeersafieiding ten na dele van Rotterdam zal veroorzaken. De Belgische delegatie kwam air resultaat van haar economisch onder zoek tot de conclusie, dat een nieuwe verbinding verbetering van de be staande route zou teweeg brengen. De pokkenepidemie in Brabant, welke in het algemeen uiterst gunstig verloopt, heeft desniettemin een eer ste sterfgeval ten gevolge gehad. Een 27-jarige jongeman uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit geval zich zeer ernstig aanzien. Dat in Til burg de ziekte zo gunstig verloopt, wordt toegeschreven óf aan het feit, dat men met een zeer lichte infectie te doen heeft, óf hieraan, dat de be volking zeer goed gevaccineerd is. Zondag is in St. Michielsgestel een geval van pokken geconstateerd. De patiënte, een 27-jarige vrouw, is naar het ziekenhuis in Tilburg overge bracht. Zaterdag werd in Tilburg een nieuw geval van pokken ontdekt. Het betrof een reeds in quarantaine ge stelde persoon. Zondag deden zich geen gevallen voor, doch Maandag avond waren er weer twee nieuwe. Van één dezer kon de bron worden nagespeurd. Een aantal personen werd in quarantaine gesteld. De in Tilburg geconstateerde geval len betreffen thans 43 personen. Tot en met morgen zullen de fabrieken van Philips te Eindhoven gesloten zijn. Dan immers is het groot feest in de lichtstad en zullen 25000 werknemers met hun gezinnen het diamanten jubileum van het bedrijf vieren. Deze luchtopname toont een gedeelte van het fabriekscomplex van Philips; opmerkelijk is, dat in al de fabrieken, die men op deze foto ziet, niet één gloeilamp vervaardigd wordt. Men ziet hier n.l. het complex „Strijp'' met o.a. de radio- en televlsieapparatenfabrieken, de glasfabrieken; de röntgen-, Philite-, papier- en golf car. tonfabrieken en een gedeelte van het natuurkundig laboratorium. 60 jaar geleden graasden er nog koeien op deze plaats, waar nu dit betonnen hoogmassief oprijst. (A.N.P.-Luchtopname.) Zwemonderwijs wordt met kracht ter hand genomen. „Intrekken, spreiden en sluiten. In trekken, spreiden en sluiten". In het gymnastieklokaal van de R.K. Jon gensschool aan de Westsingel te Goes liggen een stuk of twintig kleine meis jes over de gymnastiekbanken. Zij zijn aan het droogzwemmen en luisteren naar de bevelen van de K.N.Z.B.- leraar, de heer B. Beeke uit 's-Heer Hendrikskinderen. Want het wordt Burgemeester ten Kate verrichtte de opening. Met een forse beweging knipte burgemeester mr W. O. ten Kate van Goes Zaterdagmiddag het brede witte lint door, dat gespannen was dwars over de ingang van de Goese jachthaven „De Werf". Hjj deed dit, staande op het jacht van de voorzitter van de feestcommissie, notaris H. Jonkers, en was vergezeld van wethouders en gemeentesecretaris. Een luid applaus klonk op; de jachthaven was geopend. Het zellseizoen in Goes kan beginnen. 30 m. breed werd, terwijl de ligplaats- Stuk voor stuk namen de jachten, jachtjes en kano's van de leden van deze Goese watersportvereniging lig ging in de nieuwe haven. Er heerste een opgewekte stemming daar aan de Oosthavendijk, toen de vele zeilers en belangstellenden zich verzamelden voor het clubhuis, waar de burgemees ter vervolgens aan de 7 meter hoge mast de rood-witte Goese vlag hees En geen wonder, want van het vroegere dichtgeslibde zwaaihaventje heeft de vereniging een haven ge maakt, die er zijn mag en waar zelfs ruimte is gelaten voor buitenlandse jachten. Burgemeester Ten Kate was de ver eniging daar zeer dankbaar voor, zo zei hij in een toespraak, want voor Goes en de V.V.V. is dit initiatief van groot belang gebleken. Notaris H. Jonkers sprak vervol gens een welkom tot de genodigden, o.w. de heer E. Smit, directeur van de Prov. V.V.V. Hij vertelde iets over de geschie 'cnis van het haventje, dat vroeger .en zijarm van de Ooster-Schelde moet zijn geweest, de Gosaha geheten waar de eerste Goesenaren hun nederzetting hebben gevestigd. Hij herinnerde aan de oprichting van de watersportclub in November 1948 en het werk van de heer W. H. J. v. d. Hooft, directeur van het Z'.T.I., die een gedetaillerd vergrotingsplan uit werkte. Met behulp van een dragline kon men 2000 kub. m. grond verzet ten, waardoor de haven aan het eind De Perzische premier Mohammed Mossadeq is in een parlementszitting flauw gevallen, nadat hjj de parle mentsleden verteld had over voort durende terroristische bedreigingen van zijn leven. De premier vroeg goedkeuring in het parlementsgebouw zijn intrek te mogen nemen, hetgeen hem werd toegestaan. Mossadeq ver klaarde: „De Brits-Iraanse olie-maat schappij wil mijn ondergang, zodat het mij niet mogelijk is naar mijn woning te gaan of mijn bezigheden in mijn eigen kantoor te verrichten. Ik moet in het parlementsgebouw blijven, tot dat. de nationalisatie der Perzische olie-industrie een voldongen feit is. Mossadeq heeft injecties gekregen, om de werking van zijn hart te ver beteren, waarna hij zich veel pretti ger voelde. lengte 60 m. werd. Voorts dankte hij de vele andere medewerkers en hield een pleidooi om de jeugd in de gelegenheid te stellen met de watersport kennis te maken. De plaatsvervangers te Parijs zijn Zaterdag en Maandag de 50ste en 51ste maal bijeen geweest. Zü kwa men geen stap verder. Minister Marshall is voornemens 't Congres te verzoeken een bedrag van 7 milliard dollar toe te staan voor een reus achtig militair bouwprogramma, dat zich over verscheidene jaren zou uit strekken. De V.S. zullen 5.700.000 dollar voor het einde van Juni uit geven vor de opbouw van de marine der Chinese nationalisten op Formo sa. De commissie voor sancties van de V.N. heeft een resolutie goed gekeurd, waarin een embargo op de export van wapens, munitie en stra tegisch materiaal naar China en Noord-Korea geëist wordt. De Fran se ministerraad heeft als datum voor nieuwe algemene verkiezingen 17 Juni vastgesteld. Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen in diplomatieke aangelegenheden betreffende het Na bije Oosten gelijkluidende standpun ten in te nemen-, Volgens de „Eve ning Standard" wordt te Londen over wogen, Britse troepen te gebruiken voor het geval het in de Perzische olievelden tot gewelddadigheden mocht komen, waardoor het leven van Engelsen en Britse eigendommen ge vaar lopen. Bij een brand, die Zondagavond te Kano in Noord-Nige- ria een bioscoop in de as heeft gelegd, zijn meer dan 100 personen om het leven gekomen en 300 zwaar gewond Koningin Juliana heeft t.g.v. Moe derdag een korte radiotoespraak ge houden. a Minister-president Dr Drees zal van heden af voor een pe riode van veertien dagen afwezig zijn. Op eerste Pinksterdag is in Beverwijk een ernstig verkeersonge luk gebeurd, dat de heer S. R. uit Beverwijk, vader van elf kinderen, het leven heeft gekost, terwijl zijn vrouw met zeer ernstige verwondin gen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zondagmorgen is de debarkatie begonnen van de 800 mi litairen, waarvan ruim 750 Ambone zen met hun gezinnen, die met de Groote Beer" in Amsterdam waren aangekomen. weer zomer en dan lokt het water. Dan wil de jeugd erop uit.... dan komen ook de gevaren. Op de Bevelanden wordt thans ac tie gevoerd door de K.N.Z.B., de scho len, de overheid en diverse sociale in stellingen, om de jeugd niet alleen te léren zwemmen, maar ook te laten zwemmen onder toezicht. Waar zwemt bü'v. de Goese jeugd? Aan het Sas. Vroeger had men daar een bloeiende zwemvereniging, die over kleedhokjes beschikte en een badmeester, die les gaf, niet alleen in zwemmen, maar ook in reddend zwemmen, duiken, schoonspringen en wedstrijdzwemmen. Na de oorlog is deze vereniging voor grote moeilijkheden komen te staan. De badhokjes waren vernield, het plankier verdwenen en de duik- toren was een gammel geval ge worden. Thans echter worden er plannen beraamd om de zwemsport in Goes nieuw leven in te blazen. Leden van de Ver. „Het Goese Sas", van het comité, destijds door de gemeente Goes gevormd tot de bouw van een zweminrichting en van het school- zwemonderwijs, hebben een plan op gesteld om weer tot een actieve zwemvereniging te komen met een badgelegenheid, waar rustig les ge geven zal kunnen worden. Men wil een reddingsbrigade oprichten en gaan deelnemen aan wedstrijdzwem men. Aan het Goese Sas zal nog dit jaar een zwemgelegenheid gemaakt worden ea wel tussen het stuk van de nieu we dijk en het destijds verzakte djjk- gedeelte, Waarvan nog een stuk is overgebleven. Hier is een driehoek gevormd met een prachtige zandige ondergrond en, door middel van een dijkje, zó af te dammen, dat men met vloed hier prachtig kan zwem men. Hier zullen dan ook kleedhokjes gebouwd kunnen worden, terwijl voor toezicht zal worden gezorgd. De K.N.Z.B. is nu reeds begonnen les te geven en de heer Beeke ver telde ons, dat hij reeds 150 lesklantjes heeft in Goes, die in groepjes van 15 töl 20 leren zwemmen tegen een klei ne vergoeding. Ook elders op Zuid-Beveland tracht de zwembond en het onderwijs voor lichting te geven, want ook Kruinin- gen en Yerseke zouden best een goe de zwemgelegenheid kunnen ge bruiken. Om ieder in de gelegenheid te stel len eens met de K.N.Z.B. kennis te maken zal op 17 Mei in de „Prins v. Oranje" een film gedraaid worden over de zwemsport. Voor de leerlin- en der scholen begint deze film om uur en voor de ouderen om 8 uur. Overeenkomst tussen Israël en Syrië. Israël en Syrië hebben overeen stemming bereikt over een nieuwe overeenkomst om het vuren te sta ken. De ontwerpovereenkomst omvat de volgende punten: Aanvaarding van de order van de Veiligheidsraad om het vuren te sta ken; terugtrekking van militaire en para-militaire troepen uit de gedemi litariseerde zone en het verhinderen van agressieve actie over of tegen deze zóne. BEZOEKEN AAN MIDDELBURG EN GOES. De Commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer E. Tliykjaer, en zijn echtgenote, maken momenteel een tournée door Zeeland. Zaterdag avond werden z\J in Middelburg ontvangen, waar ze door vertegenwoordigers van burgerlijke en kerkelijke overheid werden begroet. In de bijeenkomst in het gebouw van het Leger aan de Hoogstraat kon de divisie-officier, de heer P. Deur- loo, vroeger commandant van het Leger des Heils in de Zeeuwse hoofd stad, die de Commandant vergezelde, o.m. welkom heten de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca sembroot en zijn echtgenote, de bur gemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein en de predikanten ds F. Don en en ds H. Veldkamp. TOESPRAKEN. is ge- De eerste spreker was burgemees ter Bolkestein, die erop wees, dat het L. d. H. in Nederland één van de meest geziene organisaties is, het geen voor een deel ook te danken is aan het vele nuttige sociale werk, dat men verricht. Hjj herinnerde aan de inzamelingsactie in Middelburg en bracht het cor^ Middelburg in de persoon van de kapitein P. Vons har telijk dank. Ds H. Veldkamp zei, sprekend namens de Geref. Kerk, dat hq wel eens jaloers is op het Leger, vooral wat betreft de enthou siaste strijdgeest, die hij zo graag als eigenschap van de gehele christen heid zou zien. Namens de Herv. ge meente sprak ds Don in het Engels tot de heer en mevr. Thykjaer. Hq wees erop, dat, op welke manieren de kerken en het Leger het Evangelie ook verkondigen, allen toch onder danen van Christus zijn. Tenslotte sprak kapitein Vons er zijn vreugde over uit, dat de Commandant na nog slechts een half jaar in Nederland te 1500 muziekliefhebbers in regen en wind. Wisselbeker ging naar „Ons Genoegen" te Kapelle Ongeveer 1500 bezoekers hebben gisteren regen en wind getrotseerd en zü hebben, ook al weer ondanks het gure weer, kunnen luisteren naar goede harmonie- en fanfaremuziek. Het jaarlijkse muziekconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland vond ditmaal t.g.v. het 30- jarig bestaan van de Middelburgse Muziekver. „Excelsior" in de Zeeuwse hoofdstad plaats. Van de 34 corpsen, die zich hadden opgegeven, waren er 3 niet opgekomen, n.l. die uit Haamstede en Zoutelande. Na loting tussen „O.K.K.", Westkapelle en „Ons Genoegen", Kapelle, werd beslist, dat deze laatste vereniging de wisselbeker mee naar huis mocht nemen. Opvallend is dit jaar het grote aantal 2e en 3e prijzen. Slechts 4 corpsen haalden meer dan 180 pun ten. Desondanks bleek de jury toch tevreden. Het weer in aanmerking ge nomen, zo werd opgemerkt, is er goed gemusiceerd en één der jury leden, die vorig jaar ook als zodanig optrad bq het concours in Yerseke, constateerde, dat het Zeeuwse mu ziekleven zich in opgaande lijn be weegt. De beste prestaties van het concours werden geleverd door „O.K.K.", Westkapelle en „Ons Ge noegen", Kapelle, die beiden 193 pun ten verwierven. Voorts behaalden „O.K.K." te Wemeldinge en „Apollo" te Domburg resp. 187 en 182 punten. ONTVANGST. Het concours begon om half tien met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, en de wethouders J. W. Kögeler en L. J. Geers, alsmede de gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene. Tevens waren aanwezig leden van het erecomité, regelingscommissie, directeuren en voorzitters van tal van deelnemende corpsen. In een korte toespraak wees mr Bolkestein op het feit, dat 11 jaar geleden Ne derland capituleerde, terwijl enkele dagen daarna Middelburgs binnenstad werd verwoest. Hij sprak de hoop uit, dat de stad snel zgl herrijzen. De voorzitter der afd. Zeeland, de heer J. C. Maas, sprak een dankwoord, waarbij hjj tevens „Excelsior" felici teerde. Namens „Excelsior" dankte de heer J. J, Laroes het gemeentebestuur en wees erop, hoe alles op cultureel gebied de belangstelling van het stads bestuur heeft. Tenslotte deelde de heer Maas mede, dat de Zeeuwse Bond de bur gemeester had benoemd tot ere-Iid, hetgeen mr dr Bolkestein in dank aanvaardde. Daar de Graanbeurs op de Dam als repetitieruimte was aangewezen, maakten tal van corpsen op weg van de Graanbeurs naar de speelweide bij Zanddorp, waar het concours werd gehouden, van de gelegenheid gebruik een muzikale wandeling door de stad te maken, waardoor Middelburg prac- tisch van 's morgens 10 tot 's avonds 7 daverde van de harmonie- en fan faremuziek. Dit gaf de binnenstad, die vooral in de morgenuren al een druk bezoek te verwerken kreeg, een fees telijk aanzien. DE UITSLAGEN. De uitslagen van het concours luiden: Vierde afdeling Fanfare: „Willen is Kunnen", Biggekerke, 157 p., 2e pr.; „Advendo", Wolphaartsdijk, 165 p. 2e p., alsmede medaille weth. Kögeler. Derde afdeling Fanfare: „O.K.K.", Borssele, 132 p., 3e p.; „Ons Genoe gen", Nisse, 122 p., 4e p.; „O.K.K.", Westkapelle, 193 p. Ie p. met lof en beker van A. Jobse. Tweede afd. Fanfare: „Arne's Ge noegen", Arnemuiden, 160 p., 2e p.; „De Echo", Wilhelminadorp, 177 p., Ie pr. en beker Burg. Bolkestein; „Ril- landia", Rilland, 175 p. Ie p. en me daille weth. van 'tWestende; „Cres cendo", Middelburg, 134 p., 3e p. Tweede afd. Harmonie: „Voor waarts", Koudekerke, 175 p. Ie p. en medaille „De Volksstem"; „E.M.M.", Kruiningen, 168 p. Ie p. en medaille weth. Berenpas; „Excelsior", Kats, 146 p. 3e p.; „Excelsior", 's-H. Arends- kerke, 126 p. 3e p.; „E.M.M.", Kort- gene, 162 p., 2e p. en medaille V.V.V. „Mozart", Yerseke, 162 p., 2e p. en medaille Commissaris der Koningin. Eerste afd. Fanfare: „Excelsior", Middelburg, 140 p. 3e p.; „ONDA", Ritthem, 158 p. 2e p.; „Ons Genoe gen", Kamperland, 147 p. 2e p.; „Cres cendo", Oostkapelle, 169 p., Ie p. en medaille van de heer Koene; „Voor uit", Waarde, 159 p., 2e p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: „Euterpe, Heinkenszand, 167 p., 2e p. en medaille weth. Geers; „Oefe ning en Uitspanning", Kattendijke, 166 2e p. en medaille „Nieuw Walche ren"; „ONDA", N- en St.-Joosland, 153 p., 2e p.; „Prinses Juliana", Baar land, 140 p., 3e p.; „Excelsior", Kloe- tinge, 160 p., 2e p.; „Vlijt en Volhar ding", Souburg, 147 p., 2e p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: „Wilhelmina", Colijnsplaat, 134 p., 3e p.; „Apollo", Wissenkerke, 139 p. 3e p. Eere-afd. Fanfare: „O.K.K.", We meldinge, 187 p., Ie p. en beker Fa Wijtman; „ONDA", Middelburg, 151 p., 2e p.; „Apollo", Domburg, 182 p., Ie p. en lauwertak; „Ons Genoegen", Kapelle, 193 p„ le p. met lof en beker P z c „Excelsior", Kloetinge, won na loting nog het beschikbaar gestelde muziekwerk. zijn nu reeds naar Zeeland komen. Mevr. Thykjaer zei getroffen te zijn door de vriendelijke woorden, die tot haar man en haar waren gesproken. Zij uitte haar dankbaarheid, dat zij in Middelburg aanwezig konden zijn en vertelde één en ander van haar levensloop. Tot slot hield de Com mandant zelf een toespraak. Hij ver» klaarde graag naar Zeeland gekomen te zijn om te zien in welke omstan digheden de 7 corpsen verkeren. Da Commandant besloot met te zeggen, dat hq al het mogelijke zal doen hei Evangelie onder het volk te brengen en hij wenste alle aanwezigen Gods zegen toe. De Commandant en mevr. Thykjaer, die in het Engels spraken, werden bijgestaan door de uit Mid» delburg afkomstige kapitein Heyns» dijk, die hun toespraken vertaalde. KAMPDAG IN GOES. Gisteren hield het Leger des Heils een kampdag in Goes. Helaas deed het ruwe weer grote afbreuk aan het pro gramma, dat daardoor niet geheel in de openlucht kon worden afgewerkt. De dag begon 's morgens bij het sta» tion, waar de soldaten uit Goes, Mid delburg, Vlissingen, Terneuzen, Yer seke en Zierikzee zich verzamelden. Met de muziek van de verschillen de Zeeuwse corpsen voorop ging het daarop naar de 'sH. H. K. dijk, waai op een weide van de heer Karelse ae vlaghijsing plaats had door de divisie officier, majoor Deurloo. De eerste samenkomst werd daar geleid door de Commandant, de heer Thykjaer. Des middags werd een openluchtmeeting gehouden op de Grote Markt, Van wege het weer werd daarna het ver dere deel van het programma afge werkt in het Leger des Heilsgebouw. Met zang en muziek was men er nog geruime tijd bijeen. Er waren Zaterdag meer aanwij zingen, dat de Chinese communisten voorbereidingen treffen voor een nieuwe aanval in Midden-Korea, het geen dan de tweede fase van hun voorjaarsoffensief zou zijn. Volgens een communiqué van hqt achtste Amerikaanse leger hebben cfa verbonden troepen in Oost-Korea cje tegenstander teruggedreven en zware verliezen toegebracht. Aan het westelijke front zijn groja troepenconcentraties waargenomen, toen Zaterdag het rookgordijn optrok. In het gebied ten Zuid-Oosten van Moensan bevinden zich 10.000 man schappen van de tegenstander. De zomerdienstregeling van de N.S., die 20 Mei a.s, ingaat, brengt opnieuw belangrijke verbeteringen voor het hele land in het bijzonder voor Oost- Nederiand en met name voor Twente. Van deze datum af zal deze industrie streek een electrische treinverbinding hebben met het Westen, n.l. acht sneltreinen en vier exprestreinen. De electrificatie van de lijnen Amers- foort-Enschede-Oldenzaal is dan een feit. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van- avdnd. Somber en koud. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk af en toe enige regen of motregen. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tem peratuur. J

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1