ZEEUWSCH DAGBLAD Pokkenepidemie is niet verontrustend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herkomst werd niet vastgesteld Auto onder trein* Pinksteren* 1 SNIPPER I Vi NIEUWSk Nederlands V*N. bataljon onderscheiden Besluit Vijandelijk Vermogen aangenomen. Vlissingse winkels 's Zondags open Plechtigheid te Viissingen Houdt dat in de gaten.,, 't gaat om onze soldaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dykstraat 26—28. JA.AISGANG .\o. 18O2 ZATERDAG 12 MEI 19S1 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMTE Franco per post 4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Viissingen; J. S. Hoek, 'Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Kareise, Goes; 3. Laport, Goes; Ds G. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.51 u., onder 20.22 u. Maan op 10.34 u., onder 2.05 u. Hoogwater op Zondag IS Mei: Viissingen: 6.33 u. 1.56 m., 18.52 U. 1.31 m. Terneuzen: 6.59 u. 1.75 m., 19.20 u. 1.52 ni. Wemeldinge: 8.09 u. 1.40 m., 20.32 u. 1.14 m. Zierikzee: 7.52 u. 1.18 m., 20.11 u. 0.92 m. De staatssecretaris van Sociale Zaken, belast met de volksgezondheid, Dr P. Muntendam, heeft op een persconferentie een overzicht gegeven van het ver loop van de pokkenepidemie tot op lieden. Tot nu toe kan slechts worden gesproken van een lichte epidemie. De herinenting In Tilburg slaagde volkomen. Het is weer onomstotelijk bewezen dat vaccinatie het middel Is om een epidemie in de klem te smoren. De toestand wordt thans volkomen beheerst. Er ls een cordon getrokken rond de plaatsen waar zich de pokkengevallen voordoen. Wel zullen in de loop van de volgende weken nog enkele eontactgevallen kunnen worden verwacht. Men heeft aan alle burgemeesters in Noord-Brabant verzocht de massale vac cinatie ter hand te nemen. Men heeft de oorsprong van de epi demie niet kunnen vaststellen. Het daartoe ingestelde onderzoek heeft ge leid tot de gevallen van waterpokken, die zich voor het bekend worden van het eerste pokkengeval in Tilburg voor deden. Daarbij kwam men tot een geval van waterpokken, waarbij de patient op 3 Maart behoorlijk ziek was. Verder is men bij het onderzoek niet kunnen ko men. De mogelijkheid bestaat, dat de besmetting uit Duitsland werd overge bracht. Voor zover men heeft kunnen nagaan komt de besmetting in geen ge val uit Indonesië. Door dr Banning, de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, werd meege deeld, dat er in Tilburg een volledige medewerking bestaat. Er heerst niet de minste angst of paniekstemming. In de eerste vier dagen bedroeg het aantal vaccinaties In Tilburg 100.000. Het wordt niet noodzakelijk geacht in andere provincies maatregelen voor massale herinenting te nemen. Wel heb ben de geneeskundige inspecteurs, na- Op 2e Pinksterdag zal „Zeeuwsch Dagblad" niet verschijnen. Directie „Zeeuwsch Dagblad". BESTUURDER VRIJWEL ONGEDEERD. Bij de door flikkerlichten bewaakte overweg in de buurtschap Mariënheem (gemeente Raalte) geschiedde gister ochtend een zeer merkwaardig ongeluk. De marktkoopman W. Greeving uit Al melo, op weg naar de markt te Zwolle, wilde, ondanks de brandende flikkerlich ten met zijn personenauto de overweg bij Raalte passeren. De wagen werd door de uit Almelo komende trein gegre pen en over een afstand van ongeveer 350 meter op de bumpers van de loco motief meegesleurd. Toen de trein tot stilstand was gekomen, stapte Greeving vrijwel ongedeerd uit zijn ingedeukte auto. Toch is hij naar een ziekenhuis in Almelo overgebracht, want hij had en kele lichte verwondingen en klaagde over pijn in de rug. It if jrgen viert de Kerk van Christus t*-* Pinksterfeest het feest der vervulling. Van vervulling is tot drie maal toe sprake in de eerste verzen van dat bekende Bijbelhoofdstuk, dat de uit storting van de Heilige Geest verhaalt. Het spreekt van de vervuiling van de dag van het Pinksterfeest, als van het aanbreken van een dag, waarop ge wacht was, een verwachting die toen werd vervuld. Het spreekt ervan hoe het geluid als van een geweldige wind het huis, waar men zich bevond, vervul de. De gehele omgeving neemt de Geest in beslag. De omgeving en ook de per sonen zelf, want „zij werden allen ver vuld met de Heilige Geest". En hiermee is dan Christus' werk tot zijn hoogtepunt gebracht. Kerstfeest, Goede Vrijdag, Pasen en Hemelvaarts dag zijn geweest. Pinksteren, de uitstor ting van de Heilige Geest is voorlopig het laatste heilsfeit, dat op alle vorige rust en dat, zoals Iemand het geformu leerd heeft, alles wat voordien door de Christus, in vernedering, lijden, opstan ding en hemelvaart zonder ons en voor ons geschiedde, maakt tot dingen, die van ons en in ons zijn. Pinksterfeest is ook het feest der activiteit. Dat blijkt uit het Pink- sterverhaal ook al dadelijk. Op de ver vulling met de Heilige Geest volgt on middellijk het spreken in „andere ton gen" over de grote werken Gods. Zij die zelf de Heilige Geest ontvangen heb ben verlangen ernaar ook anderen daar mee vervuld te zien. Petrus laat zijn toe hoorders, die na het aanhoren van zijn verklaring van de Pinksterwonderen „verslagen waren in het hart" en met de hulpeloze vraag komen: Wat zullen wij dan doen?, niet ongetroost staan, maar wijst hen terstond de weg: „Be keert u, en een iegelijk van u worde ge doopt in de naam van Jezus Christus tot vergeving der zonden, en gii zult de gave des Heiligen Geestes ontvangen." Zo is dan ook het Pinksterfeest voor de Christelijke Kerk van alle tijden ge weest het feest van de zending, waarin de Kerk op de wereld inwerkt. 't Pinksterfeest is ook het feest van „e troost. De Geest heeft de ge meente van Jeruzalem getroost, toen zij Christus' lichamelijke tegenwoordigheid voortaan missen moest. En troost heb ben de Christenen te allen tijde veel no dig gehad. Juist wanneer zij in gehoor zaamheid aan Christus en Zijn Geest hun Pinksteractiviteit ontplooien, dan brengt dit hun al spoedig in situaties, waarin zij steeds weer troost behoeven. Zodra de Kerk met haar zending van Christuswege op de wereld gaat inwer ken, ontstaat immers de tegenstand. „Zij hebben mij gehaat, zij zullen ook u haten." Dat heelt ook de Jeruzaiemse gemeente al spoedig ondervonden. En ook in de volgende eeuwen is het maar al te dikwijls gebleken, dat 't volgen van Christus vaak moet betekenen het Hem volgen tot in de dood. Dat zal er naar mate de wereldgeschiedenis vordert vooral niet beter op worden, dat leert de Bubel duidelijk genoeg. Wie weet wat ook ons zelf nog te wachten staat! Maar dan blijft toch de Geest, die tege lijk de Trooster is, die ons telkens weer troosten wil met alles wat wij reeds door Christus ontvangen hebben en niet het minst met de verwachting van de uiteindelijke volledige vervulling van Zijn werk: Zijn wederkomst! dat het ook reeds in 1949 was gebeurd, de directeuren van ziekenhuizen, waar aan barakken zijn verbonden, gewaar schuwd te zorgen, dat deze barakken op korte termijn kunnen worden ont ruimd. VOLDOENDE ENTSTOF. In totaal zijn in Tilburg op het ogen blik 41 lijders bekend. Tot nog toe zijn geen sterfgevallen voorgekomen. Wel zijn er enkele zeer ernstige zieken. Gis teren werden opnieuw 2 gevallen ge constateerd terwijl 2 patiënten als ge nezen werden ontslagen. In Dordrecht heeft men gisteren ook 2 verdachte per sonen in quarantaine gesteld. Ter geruststelling van degenen, die vrezen, dat er niet voldoende koepok stof zal zijn, deelde dr Banning mee, dat de koepokinrichting in Amsterdam een zo grote voorraad koepokstof heeft, dat practisch de gehele bevolking van Ne derland kan worden gevaccineerd. De kans op hersenvliesontsteking bij vacci natie noemde hij een op 4000. Bij her vaccinatie is die kans veel geringer. Men neemt aan, dat deze kans een op 100.000 of 200.000 bedraagt. POKKEN IN HET VERLEDEN. In 1920 deden zich in ons land 50 ge vallen van pokken voor. In 1926 waren er 15 gevallen. In 1929 was er in ons land een alastrim-epidemie, welke men met pokken kan vergelijken. Toen wa ren er 700 gevallen, waarvan 21 sterf gevallen. De laatste grote epidemie was in de jaren 1870 tot 1873. Toen waren er in ons land op een bevolking van 4 a 5 millioen 20.575 sterfgevallen. SOCIALE MAATREGELEN. Met betrekking tot de schade, die er voor personen door de getroffen maat- DRIE NEDERLANDERS IN WEST-JAVA VERMOORD. Drie Nederlandse employe's, twee politiemannen en twee vrouwen van po litiemannen zijn Vrijdagavond vermoord door een twee tot driehonderd man sterke goedbewapende bende in politie- en legeruniformen. De Nederlanders waren als gewoonlijk tegen het vallen van de avond van hun eigen onderne ming, Mira Montana, in het Soekaboe- miscne, naar de nabijgelegen onderne ming Goenoeng Boeleud gegaan om daar te overnachten, aangezien laatstge noemde onderneming een politiewacht heeft van 20 man. Bij de aanval van de bende verweerde de politiewacht zich hardnekkig, doch moest voor de over macht zwichten, nadat 2 politiemannen en 2 vrouwen gedood waren en een po litieman zwaar gewond was. Daarna sommeerden de bendeleden de Neder landers naar buiten te komen, waar zij about-portant werden neergeschoten. Toen politiehulp kwam opdagen uit Soe- kaboemi, verdween de bende met ruim tien geweren. De namen van de Hollan ders zijn: B. Timmerman, C. A. de Voogd en F. Meester. In San Salvador („nauen-Amerika) hebben zich opnieuw aardschokken voorgedaan. In de hoofdstad ontstond een paniek. De in het Oosten gelegen stad California zou verwoest zijn. net Deense Koninklijke Paar is na een drie daags bezoek aan Engeland in Denemar ken teruggekeerd. Verscheidene hon derden woningen in Wenen zijn ont ruimd als gevolg van het buiten de oevers treden van talloze beken door de zware regenval van het afgelopen et maal. 2000 havenarbeiders in Birken head staken omdat zij weigeren 5 minu ten voordat zij met het werk moeten beginnen aanwezig te zijn. In Manches ter staken 2300 havenarbeiders. 4000 arbeiders in de Noord-Spaanse stad Pamplona, die staakten uit protest te gen de hoge kosten van levensonderhoud zijn gistermiddag weer aan het werk ge gaan. In Hongarije zijn de restaurants verplicht enkele Russische gerechten op het menu op te nemen. Op 4 Juli a.s. zal de Franse Nationale Vergadering worden ontbonden; de 17de d.a.v. zullen dan algemene verkiezingen plaats heb ben. Indonesië zal waarschijnlijk het voorbeeld der Britse koloniën, geen rub ber meer naar communistisch China te verzenden, niet volgen. Men vreest ern stige gevolgen in Indonesië van dit En gelse besluit. Op de vergadering van gisteren hebben de plaatsvervangers der minister van buitenlandse zaken der grote vier in Parijs geen vorderingen gemaakt. Gisteren is in New York op een bijeenkomst van het „Comité van Amerikaanse moeders" een gramofoon- plaat gedraaid met een rede van Konin gin Juliana. Het comité vereerde de Ko ningin vorig jaar met de titel „Inter nationale moeder van het jaar". Een wasserij In Roosendaal is erop betrapt dat zij knoeide met het gewicht van de was, die zij deed voor de kazernes in Bergen op Zoom en Roosendaal. Door deze vuile wa zou het rijk met f 100.000 benadeeld zijn. De rede, die H. M. de Koningin ter gelegenheid van Moeder dag zal uitspreken a.s. Zondag zal niet om een uur maar om 8 uur worden uit gezonden, De Griekse regering onder handelt momenteel met de „Grontmij" te Zwolle over de drooglegging door de ze maatschappij van een achttal strand- meren en draslanden aan de Griekse Westkust van in totaal 45.000 ha. groot, even groot als de N.O. Polder dus. Men kwam reeds tot overeenstemming en men verwacht dat men volgend jaar aan de uitvoering zal beginnen. regelen ontstaat, voorziet de wet op de besmettelijke ziekten in een bepaalde bijdrage. Art. 5 opent de mogelijkheid om contacten te isoleren. Wat de loonderving betreft is er een overeenkomst, waarbij de organen van de sociale verzekering in de gevallen, dat personen worden geïsoleerd en loon derven, geld wordt uitgekeerd. Voor de gevallen waarbij de sociale verzekering niet betrokken is, voorziet de wet op de besmettelijke ziekten in de te nemen maatregelen. In het algemeen is er voor ontstane schade naast de eigenlijke loonderving een regeling, waarbij rijk, gemeenten en de betrokkenen zelf moeten bijdragen. MILITAIREN GECONSIGNEERD. Op last van de inspectie der Volks gezondheid in Den Haag zijn alle mili tairen in de kazernes en kampen te 's Hertogenboseh, Vught, Tilburg, Eind hoven, Geldrop, Oirschot en Utrecht met ingang van gisteren voor 12 dagen geconsigneerd in verband met besmet tingsgevaar voor pokken. Dit houdt te vens in, dat militairen uit andere gar nizoenen en plaatsen zich niet naar de ze gemeenten mogen begeven. Aan het Nederlandse bataljon in Ko rea is Vrijdag de onderscheiding toe gekend van vermelding door president Truman wegens „het op uitmuntende wijze vervullen van zijn dienst, waarbij buitengewone heldhaftigheid aan de dag is gelegd". De onderscheiding is verleend n.a.v. het aandeel van het Nederlandse batal jon in de gevechten te Hoengsong en Wondjoe, die van 12 tot 15 Febr. j.l. zijn geleverd. Het bataljon heeft gehol pen het medio Februari door de Chinese communisten in de centrale frontsector ingezette offensief tot staan te brengen. De Nederlandse militairen leden zware verliezen, doch zij hebben, ondanks aan vallen door twee divisies der communis ten, stand gehouden. COMMUNISTEN HERSTELLEN ZICH. Op grond van luchtverkenningsvluch- ten meent men te kunnen vaststellen, dat de communisten in Korea zich be ginnen te herstellen van de ontwrich ting, die twee weken geleden in hun troepen veroorzaakt was. Waarnemers geloven, dat de tegenstander weer tot de aanval zal overgaan, hoewel niet on middellijk. De veroonden legers waren inmiddels echter weer op adem geko men en hadden hun „vernietigende macht" weer geconcentreerd, zo voeg den zij er aan toe. Berichten, dat de communisten hun verdedigingssteüingen en troepencon centraties versterken, betekenen niet, zo meent men te Tokio, dat een her nieuwd offensief onmiddellijk dreigt. Slechts een vijandelijke concentratie ten Zuiden van Moesan is van enige bete kenis. TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur). De wijziging en aanvulling van het Besluit Vijandelijk Vermogen heeft de Tweede Kamer nog lang bezig gehou den. Van de drie ministers, die het woord hebben gevoerd dr Drees, mr Mulde- rije en prof. Lieftinck stond de twee de in het middelpunt van de belangstel ling. Het was zijn debuut. Nu, dat is een verrassing geworden. Zijn houding verraadt de advocaat, die aan het plei ten is, maar daarnaast had hij zich uit stekend ingewerkt en wist hij op pun tige wijze interrupties op te vangen. Twee zaken traden direct op de voor grond, de positie van de grensboeren en de mogelijkheid om een verzoek tot ont- vijanding in te dienen. Vele Duitse grensboeren hebben na de oorlog val lende onder dit Besluit hun land ver speeld, dat verdeeld is onder de Hol landse boeren, die daardoor meer lonen de bedrijven verkregen. In eerste instan tie hadden vooral de heren Terpsra (A.R.) en Roolvink (K.V.P.) daar be zwaren tegen gemaakt. Maar de minister zeide o.i. niet ten onrechte, dat we hier niet zijn om de belangen van de Duit- sert te bepleiten. De boeren, die hiervan stroppen ondervinden moeten maar door de Duitse regering geholpen worden. De heer Roolvink kwam met een mo tie voor de dag om een mildere behan deling van de grensboeren te bepleiten. Dat betekent teruggave van de goede ren, zei de minister van Justitie. De loyaliteit van de heer Roolvink noemde hij in strijd met onze eigen belangen. Ook de beide andere ministers trokken van leer. Duitsland beroept zich nu wel op het Landsoorlogsreglement, zo zeide de minister-president, maar het zou aantrekkelijker geweest zijn als zvj in de jaren 1940—'45 aan het bestaan hier van hadden gedacht. Donderdag staakten de stemmen over het amendement Roolvink (K.V.P.dat beoogde de termijn voor het indienen van ontvfjandingsverzoeken te verrui men. Gisteren werd opnieuw gestemd. Voor het amendement verklaarden zich 39 leden, ertegen 35, zodat het amende ment werd aangenomen. Vóór K.V.P., V.V.D., A.R. (behalve de heer Gérbrandy), K.N.P. en S.G.P. Te gen P.v.d.A., C.H., C.P.N. en de heer Gérbrandy. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 63 tegen 11 stemmen tegen C.P.N. en van de K.V.P. de heren van den Heu vel, Groen, Peters, Andriessen, van der Zanden en van der Weijden. OPVARENDEN „GROTE BEER" IN QUARANTAINE. Alle opvarenden van het troepen transportschip „Grote Beer", dat heden 12 Mei in Amsterdam wordt verwacht zullen uit voorzorg enige dagen geïso leerd wofden in het kamp Waterloo te Leusden, zo vernemen wij. Na het ziek tegeval van de patiënt, die in Port Said van boord is gegaan, hebben zich verder geen gevallen van pokken aan boord van dit schip meer voorgedaan. kaadsagenda werd vlot afgewerkt Burgemeester en wethouders van Viissingen hadden gisteren eer van hun degelijue voorbereiding van de gehouden gemeenteraadsvergadering. Zo over tuigend was blijkbaar de schriftelijke toelichting op de diverse voorstellen, dat zij bijna alle zonder enige discussie werden aangenomen. Slechts het voorstel om enige groepen van winkels toe te staan om gedurende het tijdvak van half Mei tot half September des Zondags geopend te zjjn leverde enige be spreking van belang op. Het werd tenslotte aangenomen met de stemmen van de heren Marijs (A.R.), van Sabben (C.H.) en Wanst (K.V.P.) tegen. te helpen. De heer P. J. F. Wanst (K. V.P.) was er echter allerminst gerust op, dat dit toch niet zou gebeuren en vreesde bovendien, dat de groep win kels, die bij deze maatregel betrokken zijn, telkens zal worden uitgebreid, nu, zoals hij zeide, het hek eenmaal van de dam ig. De heer T. van Sabben (C.H.) vreesde, dat de Zondagsrust zou worden verstoord en de heer Marijs sloot zich hierbij aan. Burgemeester Kolff legde hierop uit, dat het toezien op het ongemoeid laten van het personeel hoofdzakelijk daarin zal bestaan, dat bij ontvangst van klach ten van de vakbonden terzake de ver ordening onmiddellijk weer zal worden ingetrokken. De tegenstanders van het voorstel voerde hij tegemoet, dat de door hen gevreesde gevolgen niet zo'n vaart zullen lopen. RONDVRAAG. Toen was het al spoedig tijd voor de rondvraag, waarvan, zeker gezien het nog vroege uur, door de leden een ruim gebruik gemaakt werd. Zo vernam de Raad n.a.v. een vraag van de heer H. van Rooyen (C.H.), dat de afsluiting van de nieuwe Nolledijk door de Polder Walcheren is geschied om daar een goe de grasmat te kweken en daarna waar schijnlijk weer zal verdwijnen. Een uit voerig antwoord kreeg ir Beun op zijn vragen inzake de wijze, waarop de po litie hulp verleent bij nachtelijke onge lukken. De burgemeester bleek hier vol ledig over tevreden. Ter sprake kwam voorts n.a.v. een vraag van de heer J. Post (P.v.d.A.) de afsluiting van het bruggetje langs de Gevangentoren. Het bleek, dat het Rijk reeds jaren nalatig is in het doen herstellen van dit monu ment, zodat het thans zelfs gevaar op levert voor de voorbijgangers. Uit een antwoord op ec-n vraag van de heer van Rooyen bleek, dat de inwerkingstelling van het carillon nog wel enige maanden op zich zal laten wachten. Burgemeester van Vrouwenpolder had motorongeval. Gaande van Serooskerke naar Vrou wenpolder heeft burgemeester W. N. van Liere van Vrouwenpolder, gisteren bij een poging om met zijn motorfiets een kind te ontwijken dat de weg over stak, een lelijke schuiver gemaakt. HU verwondde zich aan de voet en het been éh werd door dr Reyndersehilt uit Se rooskerke en dr Versluys uit Veere ver bonden en per taxi huiswaarts vervoerd. Het ongeval geschiedde op de Vrou- wenpolderseweg ter hoogte van de hoe ve van de heer Abrahamse. Het kind liep slechts gering letsel op. Onmiddellijk na de opening der verga dering richtte burgemeester mr B. Kolff een woord van felicitatie tot de wet houder van Sociale Zaken, de heer L. P. van Oorschot naar aanleiding van diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, waarvoor deze ver volgens zijn dank betuigde. Van de aan de Raad door B. en W. overgelegde stukken ontlokte alleen een bericht van Gedeputeerde Staten over de vergoeding voor de raadsleden een opmerking aan een der leden, de heer J. Marijs (A.R.), die een verhoging van deze vergoeding in deze dure tijd zeker op zijn plaats achtte, met name voor diegenen, die door bijwoning van de raadsvergadering soms andere inkom sten moeten verzuimen. Van de 42 voorstellen van B. en W. waarover de Raad kreeg te beslissen, ging het grootste deel in ijltempo onder de hamer door. Zo onder meer een ver hoging van de vergoeding voor barak- verpleging aan het ziekenhuis Bethesda, aankoop van een stuk grond o.m. be stemd voor de nieuwe P.Z.E.M.-centrale, aanleg van fluorescentie-verlichting in het stadhuis en verschillende andere zaken, waarvan wij reeds melding maakten in onze nummers van Maan dag en Dinsdag j.l. Op enkele opmerkingen van de heer M. A. L. Beun (P.v.d.A.), die zeide het te betreuren, dat door een voorgestelde wijziging van de verdeling der aandelen van de Waterleidingmaatschappij „Mid den Zeeland" de invloed van de gemeen te Viissingen zal verminderen, zette de burgemeester uiteen, dat deze zeggen schap toch slechts van beperkte waarde is, aangezien deze maatschappij een sub sidie ontvangt van het ministerie van Sociale Zaken, dat daardoor ook in be langrijke zaken een beslissende stem heeft. De critiek van B. en W. op het Streekplan Walcheren, waarin over Viis singen sterk verouderde gegevens zijn verwerkt, ontmoette de volledige in stemming van de heer Marijs. Tot leraar voor algemeen vormend lager onderwijs aan de gemeentelijke in dustrie- en huishoudschool werd be noemd de heer W. P. A. de Rooij. DE WINKELS OP ZONDAG. Enige discussie ontspon zich omtrent de voorgestelde verordening om sommi ge winkels toestemming te geven ge durende het zomerseizoen Zondags en kele uren open te zijn. Mej. T. M. van Heulen (P.v.d.A.) sprak er haar vol doening over uit, dat er op zal worden toegezien, dat het personeel niet ge noodzaakt wordt Zondags in de winkels De Nederlandse zakenman A. J. Louicers is na een gevangenschap van 16 maanden in Tsjecho Slowakije Donderdag in Nederland teruggekeerd. De heer Lotnoers na zijn aankomst op het vliegveld. Geheel links zijn echtge note; rechts zijn moeder. Beëdiging Res. Ie Luitenant O. Antheunlsse. Bij K.B. van 22 Maart j.l. is benoemd tot reserve le luitenant der infanterie bij de Nationale Reserve, de heer C. Antheunisse te Viissingen. Op 19 Mei a.s. zal des middags om 4 uur op het terrein van de bomvrije kazerne de be ëdiging plaats vinden voor het front van een compagnie Nationale Reserve, waarbij zijn ingedeeld 16 tamboers met dieptrommen, van de C.O.A.K. te Mid delburg. Deze compagnie staat onder comman do van Kapt. R. J. M. Fassaert en be staat uit drie pelotons uit Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, die onder commando staan van le luit. D. G. Kloosterman uit Goes, S. M. I. Wolte ring uit Middelburg en sergeant Elen- baas uit Hoedekenskerke. Na de beëdiging zal een mars door Viissingen worden gemaakt waarbij op de „Stenen Beer" zal worden gedefileerd voor de districtscommandant in Zeeland Overste de Feyter en de pas beëdigde luitenant. De mars door Viissingen zal via de volgende route worden gelopen: Bom vrije kazerne, Grote Markt, Bellamy- park, Coosje Buskenstraat, A. Deken straat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat, C. Buskenstraat, Spuistraat, Bel- lamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Wa genstraat, Kerkstraat, Stenen Beer (waar het défilé plaats vindt), Hen drikstraat, Nieuwendijk, Bellamypark, Grote Markt, Bomvrije Kazerne. 500 Middelburgers ingeënt tegen de pokken. De gemeentearts, dr P. J. C. van der Slikke, toonde zich gisteravond tevre den over de resultaten van de inenting in Middelburg. De eerste dag, Donder dag, waren er ongeveer 100 personen, die zich lieten inenten. Gistermiddag was het drukker en gisteravond stond men zelfs zo nu en dan in de rij. Het totaalaantal, toen om 9 uur de zaak ge sloten werd, bedroeg 515. Gisteravond werden er gemiddeld 80 per uur behan deld. Op onze vraag, of wellicht nog een keer gelegenheid zou worden gegeven tot inenten, antwoordde dr van der Slikke, dat hij daaraan voorlopig niet denkt, als het aantal gevallen van pok ken in Brabant zich tenminste niet ver der uitbreidt. Wel kan men, indien men zulks wenst zich ten allen tijde bij de huisarts laten inenten. Het uitblijven van de verant woording betekent ook ditmaal niet, dat er niets te verantwoorden zou zijn. Een feit is, dat de stroom aanmerkelijk trager is gaan vloeien. Gaarne willen we voor de Pinkster dagen nog eens nadrukkelijk de aandacht vestigen op de actie voor het Chr. Militair Tenuis te Middel burg en daarbij tevens de laatste giften verantwoorden. De f 8000, die we gehoopt hadden voor Pinkste ren bijeen te krijgen, is nog niet ge. haald. De totaalstand op dit ogen blik bedraagt f 7877,72. Van de Kring O. Zuid-Beveland der Geref. M.V. en J.V. werd f 18,10 ontvan gen, terwijl G. R. te IJz. f 10 schonk. De Studievereniging „Cal. vijn" te Goes zond f 7,50 en de Con tactcommissie der Geref. Kerk te Veere verrastte ons met ƒ35. Dne Middelburgse jongelui vatten het idee op oua-papier te gaan inzame len. Gdarne vestigen we daarop nog even de aandacht, want daar. door kunnen ook behoorlijke be dragen binnenkomen. Het eerste bewijs is geleverd, want ze konden na enkele dagen reeds f23,20 afdra gen. Helpt U de jongens een handje bij hun actie? Een nagift van de collecte in de Geref. Kerk van Middelburg ad f 1 moet nog wor den verantwoord, evenals een gijt van N. N. te Af. f2,50. Op aen 40-jarig huwelijksfeest te St. Lau rens werd f 10 ingezameld, Adri de Lange te Middelburg haalde f2,50 op en N. N. f 0,10. Tenslotte de collecte van de Herv. Kerk te Grijpskerke f37,65. Hartelijk dank voor al deze giften. Het gironummer is en blijft 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouui Militaire Tehuizen Zeeland te Goes. Op naar de f8000! Commissaris der Koningin bezocht P.Z.E.M.'Centrale te Westdorpe Gisteren heeft de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Casem- broot, een officieel bezoek gebracht aan de P.Z.E.M.-centrale te Westdorpe. De Commissaris, die vergezeld was van de burgemeester van Westdorpe, de heer G. H. E. M. van Waes, de beide wet houders, alsmede de heer A. W. Zandee, wnd. chef 3e afd. Prov. Griffie, werd in het kantoor der centrale, waar zich alle technische ambtenaren der P.Z. E.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen hadden verzameld, ontvangen door de directeur, ir T. Michielsen. Ir Michielsen hield een rede, waarin hij het ontstaan en de geschiedenis der centrale releveerde. Hij wees erop, dat dit het eerste officiële bezoek van da Commissaris was tijdens zijn directeur schap. Aan het slot van zijn rede zei de heer Michielsen, dat de rol van Westdorpe bij een stilleggen der centrale geenszins zal zijn uitgespeeld. Op het centrale terrein is n.l. het 50.000 Volt schakel station in aanbouw, waar de verbin dingskabels uitmonden en waarvandaan de toegevoerde energie naar Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden uitgedragen. De nieuwe centrale Zeeland te Viis singen zal volledig in bedrijf moeten zijn, voordat de centrale Westdorpe kan worden uitgeschakeld. In ieder geval zal Westdorpe nog tot diep in 1954 in be drijf blijven. In de eerste tijd zal de centrale zeker nog lang intact moeten blijven om ev. risico's, verbonden met de Scheldekruisingen en met andere nieu we elementen in de technische voor zieningen, te dekken. Doch ook daarna is het niet uitgesloten, dat de centrale geheel of gedeeltelijk nog ten nutte kan worden gemaakt. De Commissaris der Koningin be antwoordde de rede van Ir Michielsen. Hij zei met een zeker schaamtegevoel naar Westdorpe gekomen te zijn, omdat hij nog nooit één der Zeeuwse centrales had betreden. Nu dit de oudste centrale blijkt te zijn, zal hij zeker gelegenheid hebben de andere beurtelings af te wer ken. De Commissaris verklaarde zeer getroffen te zijn door de feestelijke ont vangst, hetgeen hij wilde opvatten als een blijk van goede teamgeest. Tijdens de daarop volgende bezichti ging der centrale toonde de Commissa ris zich speciaal belangstellend voor de werking der ketels en turbines, de in stallatie van het centraal op afstand inschakelen van straatverlichting en nachtstroomreservoirs en de schakel inrichtingen. Daarna werd de bouw van het schakelstation in ogenschouw ge nomen. Bovenwoning uitgebrand in Bergen op Zoom, Gisteravond omstreeks 7 uur heeft in Bergen op Zoom een korte maar felle brand gewoed in de bovenverdieping van het pand Scholiersberg 19, welk pand door twee gezinnen wordt bewoond. De brandweer kon het vuur tot de boven woning beperken maar kon niet voor komen dat deze geheel uitbrandde en dat ook de inboedel vrijwel geheel ver loren ging. Reeds voor acht uur was men het vuur geheel meester. Zonnige Pinksterdagen Het K.N.M.I. te De Bilt geeft het volgende overzicht van de weersver wachting gedurende de Pinksterdagen i Het weer in ons land is de laatste dagen geleidelijk onder invloed gekomen van een hogedrukgebied boven de Brit se eilanden. Dit bracht ons in een koele Noordoostelijke luchtstroming. Het ge noemde hogedrukgebied is vrij stand vastig en hoewel het boven Schotland tijdelijk wat afneemt, nadert van de Oceaan een nieuwe rug van hoge druk, die het gaat versterken. We mogen in verband hiermede verwachten, dat het weer tijdens de Pinksterdagen niet zo heel veel zal verschillen van dat van de afgelopen dagen. De luchtaanvoer zal hoofdzakelijk uit de richting van Zuid- Scandinavië blijven geschieden. De neer slagkansen zijn gering. Hoewel tijdelijk wolkenvelden kunnen overdrijven, mo gen ook flinke perioden met zonneschijn verwacht worden. De mogelijkheid be staat dat de temperaturen, die aanvan kelijk aan de lage kant zijn, in de loop van de Pinksterdagen een lichte stijging zullen ondergaan. DE BILT ZEGT Droog. Weersverwachting geldig tot van avond: Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tus sen Noord-Oost en Noord. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1