NIEUWE BONTCREATIES VAN MASSIN. EENDRACHTIG BIJEEN. OndeA Vrijdag 11 Mei 1951 T ZEEUWSCK WEEKEND Pagina bloemen en de „oocarde" bloem, Gail- lardla plcta, zorgt er voor dat we me nig vaasje kunnen vullen. Met de Teeds eerder genoemde soor ten kunnen we al heel wat bereiken en wie lust heeft hier en daar wat Gladio len en Dahlia's te planten, kan dat nu doen. Van belden ls het sortiment zo groot, dat voor wie het zonder voor lichting van een tuinman moet doen, het raadplegen van een prijscourant de beste manier ls om de verscheidenheden te bekomen die gij wenst. Kom, laat ons gaan zaaien, opdat we van onze bloemarme tuin een plekje maken vol levensblijheid, dat tot ons spreekt ln de vreugde van het schone. VARIABILIS. Menige bloem is ontloken om onge zien te bloeien, en haar .geur in de ijle lucht te verliezen. Veel is in het maanlicht der herinne ring schoner dan in het zonlicht der werkelijkheid. rustig gebleven? Leuk, dat jij voor dat kleine Bartje zoiets moois breit. Het zal wat fijn staan, denk ik. Ik hoop, dat hij nu veel kan buiten spartelen in de zon. Dat is goed voor hem envoor alle mensen. Ik kan me indenken, dat je er een beetje verdrietig van wordt als je zo'n bericht in de krant leest, vooral als je zelf zulk een lieve kleine broer hebt. Sneeuwklokje te Wolf aartsdijk. Hoe is het met Hansje? Ik hoop, dat hij weer naar z'n school mag. Leuk, dat hij zo graag gaat. Ja, in Kapelle lijkt het wel feest met al die bloeiende bomen. Jam mer, dat dit heel mooie altijd maar zo kort duurt. Ik denk, dat jij er in deze tijd van het jaar wel weer zou willen wonen. Catrien L. te Serooskerke. Dat zal wel fijn zijn geweest om die film van de Koningin te zien, toen zij in Walche ren was. Was alles duidelijk te zien en hoe lang duurde het? Nu zag je op Ko ninginnedag toch nog de Koningin, ook al was je niet in de buurt van het paleis. Dat is nog eens aardig. Wat hebben jul lie in je tuintje gezaaid voor bloemen? Ging alles goed toen jij moest thuis wachten? Witborstje te Serooskerke. Jij hebt met al die verjaardagen heel wat gezellige dagen in het vooruitzicht. Ik hoop met je mee op mooi weer voor de Pinksterdagen. Hoe gaat het met Rinus? Voor die kleine rakker zal het ook goed zijn als het mooi weer is, dan kan hij met wieg en al naar buiten. Kun je al bloemen plukken in je tuintje om die in een vaas te zetten? Zo ls het dan Mei geworden en moet er nog veel gebeuren, wat we onder normale omstandigheden, ln April zou den hebben gedaan. Het ls dan ook wel te begrijpen dat vele, door deze tegen slag ongerust geworden liefhebbers, zich zorgen maken en vragen of er toch nog wel lets van zo'n late zaallng te recht komt. Het is prettig daarop te kunnen antwoorden: wees gerust, reeds meermalen bleek, dat, wanneer het niet mogelijk ls op tijd te zaaien, daarvan toch goede resultaten werden verkre gen. Geheel anders verloopt het en dat moge een waarschuwing zijn voor de gemakzuchtlgen wanneer de ge legenheid om te zaaien er ls en men die niet gebruikt. Dan ls de nadelige invloed altijd merkbaar. Nu we bulten onze schuld wat aan de late kant zijn, behoeven we daarover geen zorgen te maken. De éénjarige Lupinen kunnen we, omdat er hoge, half hoge en lage ver- scheldenheden zijn, op verschillende plaatsen gebruiken. De hoogstgroelen- de worden ongeveer 60 cm, de laatste maar de helft daarvan. Ze maken het ons niet lastig maar houden er niet van om verplant te worden. Met Cosmos blpinata haalt ge een vriendelijke Mexicaanse schone ln uw tuin. De beste keuze doen zij die de vroegbloelende verscheidenheden zaa- en. Ze kan zich flink ontwikkelen en bloeit met een uitbundigheid die tot het najaar blijft. Dan doen de bladeren ons denkon aan kleine meisjes die ln veel te dunne jurkjes, te vroeg voor een feest zijn gekomen, en nu voor de deur staan te wachten, tot die zal worden opengedaan. Clarkla elegant, brengt ons ln rood, wit, lila, roze, mauve en oranje kleuren lets van de Californlsche weelde. Wie gelegenheid heeft kan ze ln September nog bulten zaaien, daarna oppotten en ln een koude bak overwinteren. In Mei bulten geplant zullen ze rijker bloeien dan die welke we nu ter plaatse zaai en. Ook als snijbloemen komen ze goed van pas. Wanneer we dan het blad ver wijderen zullen we er langer van kun nen genieten. De Calllopsls, wellicht beter bekend als Coreopsis, geeft een overvloed van bloemen, waarvan geel de hoofdkleur is. We kunnen die achter Colllnsla bl- color zaaien. Dat is 'n plantje wat on geveer 30 cm hoog wordt. Blcolor zegt ons dat de bloem tweekleurig ls. De bovenlip er van is wit, de onderlip paars. Nog kleiner blijft Sedum coeru- leum. Dit, ln het begin wat extra zorg vragende vetplantje met kleine dikke blaadjes, draagt bloempjes die eerst bleek- en later paarsblauw zijn. Een kleur die bij de Crassulaceefin waartoe het behoort, niet veel voorkomt. Van de gewone Korenbloem, centau ren cijanus, bestaan witte en roze ver- scheldenheden, die ons echter het- prachtlge blauw van de moeder niet kunnen doen vergeten. Een zeer mooi ras Is C. Imperialis, met grote zijde-achtlge bloemen ln wit, roze, purper en geel. Met de bloemen brengt ge ln uw tuin de beweeglijkheid van vlinders, bijen en velerlei andere Insecten. Wanneer uw belangstelling uitgaat naar de bijen, zaal dan eerst wat „Bijenvoer", 'n laag blijvend plantje dat als Phacella cam- panularla bij Flora's burgelijke stand staat Ingeschreven, en zich met gentl aan-blauwe bloempjes tooit. Geef haar Iberls coronarla als gezelschap die met haar witte kleedje van bloemen 'n aar dige overgang vormt naar het levendig roze-rood van het Hemclroosje. De „Spoorbloem", Centranthus macrostp- hon, die overigens niets met de Spoor wegen te maken heeft, prijkt met •cherwen roze, zachte rode of witte Wat nu nog kan. Zeeuw-be. tucMen Correspondentie uitsluitend te richten aan: J. Joosse, Eigenhaardstraat 6, Middelburg. De Iadderwedstrijd. Wit aan zet. De opgave is hier dat pion g5 in 7 zetten mat zet, zonder dat Allereerst de inzenders der problemen g nromoveert mijn hartelijke dank voor de inzendin- deze plon promoveert, gen. Tot mijn spijt was er in de beide laatste problemen op de diagramstanden een pion uitgevallen. Dit is geheel bui ten mijn schuld en van de drukker. Deze standen worden n.I geplakt op een blan co diagram, vermoedelijk zijn deze pion nen losgegaan en zodoende krijgt men dan een foutieve voorstelling. Volledig heidshalve wordt de stand der stukken altijd bij de diagrammen vermeld en daar moeten de spelers zich aan houden. Verschillende inzenders hebben dit niet gedaan, wat erg jammer is. Dus volgen de keer even nakijken of de zaak klopt. Probleem I oplossing: Ld8—f6! (sleutelzet). Probleem II oplossing: le. g2—g4f, f4Xg3 e.p.; 2. Tb4—h4t, g5xh4; 3. Tb6b5t. 2e opl. g2g4f, Kh5h4; 2. Khlh2, h6h5; 3, Tb6h6 enz. Probleem III oplossing: Db7a8! of Db7a6! Lf4 faalt, want P2d3'4Tfo' J2 hl dan volgt d7 d5. Ld7, Probleem IV oplossing: pionnen: a7, b7, c7, f4, h7. d7d8P! Wit aan zet wint En nu de stand van de ladder: C. v. d. W. te H. (prijs, 14 p); R. W. te M. (14 p.); J. F. en A, R. beiden San. Sonne- vank te H. (elk 7 p.); L. V. te G. (11 p.)M. W. te W. (11 p.)A. de H. te B. (11 p.); P. A C. te O. (11 p.); J. B. v. M. te O. (11 p.); J. S. te K. (9 p.); D. R. te S. (7 p.); G. J. de V. te V. (7 p.); A. de H. te M. (4 p.); J. L B. te G. (3 p.) en J. L. B. te P. 11 p.). De winnaar van deze maand is de heer C. v. d. Wekken, Sikkelpav. B, Sa natorium „Sonnevanck" Harderwijk. De prijs, een boekwerk, is reeds toe gezonden. En nu volgen twee stellingen voor de wedstrijd, waarvan No. V een harde noot zal zijn om te kraken. Probleem V. Wit: Kb2, Dh6, Tf7, Tgl, Ld4, Ph5, pionnen: f6, g5. Zwart: Kh8, Da6, Tc6, Tg6, Oplossingen moeten uiterlijk 21 Mei pionnen: b3, hT. a.s. in mijn bezit zijn. Probleem VI. Massin of Mayfair, de bekende Londense bont-couturier, toont een aantal smaakvolle creaties voor het komende seizoen. Links ziet U een originele cape-jacket van geverfde Canadese squirrel, welke los om het middel geknoopt wordt. Let op de slanke heuplijn. Midden: een gedistingeerd breitschwanz-jasje met een typische asymetrisehe kraag en bijzonder knopen. Rechts: een luxueuze witte vos, welke nonchalant over do schouder gedragen wordt en welke door Massin „glamorous-sophistication" genoemd wordt. Ook onder de Nederlandse bonthandelaren bestaat grote belangstelling voor de originele Massin-creaties. Om ïamJUeUad behorende by het ZEEUWSCH DAGBLAD van Vrijdag 11 Mei 1951 No. 1861 Uitgave van Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes eeutuscH u/ee/ce/ïD UIT DE SCHRIFT. Het socialistisch Kamerlid, de heer J. H. Scheps, klaagt in zijn blad: „Door braak" over het feit, dat ons volk zo bitter weinig geleerd heeft in zijn con centratiekampen, gedurende de bezet tingsjaren. Hij schrijft: „In cel en kamp hebben Protestan ten en Rooms-Katholieken, Liberalen en Socialisten hun gesprekken ge voerd, Deze gesprekken waren open en rond. Er was geen politieke bijbe doeling, er was slechts het gemeen schappelijke gevaar en de op allen loe rende dood. In cel en kamp vielen oude scheidingen weg en konden wij onomwonden spreken over de nieuwe mogelijkheden. Die wij hoopten te zul len zien en te maken. De bevrijding is gekomen. Het ge sprek is gestaakt en de politieke par tijen en groepen konden zich weer vrij organiseren. Iedere Nederlander was, politiek gesproken, vrij om te gaan en te staan waar hij wilde. De bevrijding is al weer langer feit dan de bezetting heeft geduurd. Ne derland heeft zijn vijand verslagen ge zien en de kampen hebben hun einde gevonden en de sprekers en de hoor ders en de debaters zjjn aan de arbeid getogen. Vandaag, bij de komst van de jaardag onzer bevrijding staan wij allen in nieuwe slagorde en woedt de politieke kamp al enige felle jaren. Ministeries zijn gekomen en gegaan en het aantal lieden, die het bewind hebben gevoerd is reeds beduidend t En iets verder klaagt hiU „Van de droom der jaren 1940'45 kwam niets uitWèg gemeen schappelijk doorleden leed. Wèg ge- meenschapjpelijk verlangen der jaren 19401945. Nu zijn wij vrij, cel en kamp zijn verlaten en wij leven weer i volkomen in de glorie van de conse quente oude antithese Het is de heer Seheps niet alléén, die zo redeneert Er zijn er velen, die door het heimwee naar de eendracht-van-het- concentratiekamp verteerd worden. Wij kennen de heer Scheps persoonlijk en zijn er van overtuigd, dat hij met zijn gehele persoon achter deze trieste woor den staat. Ook hij is getroffen geweest, door de uit Londen overgekomen onreële en valse begeerte om in ons land een „doorbraak" te forceren ea aan de „schotjesgeest" een eintie te maken. En nu dit niet gelukt is, is zijn leven gedesillusioneerd. Hoe komt dat? Ik geloof, dat alleen het Pinkster- Evangelie hierop het antwoord geven kan. Er staat zo heel eenvoudig in Han delingen twee: En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren zij allen eendrachtig bijeen Wie waren dat Dat waren zij, die het Woord van de opgevaren Christus gelóófd hadden. Bij hen was de eendracht. Het geloof be paalde hun getal, begrensde de omvang van hun gemeenschap, was de inhoud van hun eendracht. Was dat in het concentratiekamp ook zo? Geen sprake van! Voor zover daar „eendracht" was, was zij een negatieve. De heer Scheps zegt zelf, er was het gemeenschappelijke gevaar, de altijd loerende dood. Dat dreef de mensen tot elkaar. Maar een negatieve binding brengt ons nooit tot ware eendracht. Wanneer het gevaar geweken is, blij ken de mensen dezelfde te zijn geble ven, die zij, vóór het gevaar hen be dreigde, geweest waren. Alleen een gemeenschappelijk GE LOOF brengt eendracht, geloof in het WOORD van God. Let maar eens op de situatie in het Joodse voik, tijdens het Pinksterfeest. Er was nergens eendracht. Er waren de Farizeërs, de Sadduceërs, de Herodia- nen, de Judaisten, de Amhaarets, de verachte schare, die de Wet niet kende. Er waren de kerk-hiërarchen, die slechts beducht waren op hun winstge vende en eervolle posities bij het volk. Er was een tweedracht, die zo diep in het volksleven was ingevreten, dat zij tot bij de brandende Tempel in het jaar 70 en bij de honderden kruisen, die de Romein rondom Jeruzalem oprichtte, stand hield. Het Joodse volk was vergiftigd, door de doodverklaring der door God gestelde antithese. Het had zich begeven onder de invloed van een helleense, dus hei dense beschaving, het zocht in de syn these zijn kracht, het predikte de „door- braak-gedachte" tegen alles wat nog aan geloof in het volksleven aanwezig was, het zocht in een breed-oecumeni- sche beweging, met gelijkschakeling van Joodse en heidense filosofie, tot een synthese te komen, waarin het zijn kracht zocht. En alleen wie deze achtergrond kent gaat iets verstaan van de diepe zin uit Handelingen 2 1. De door de officiële Tempel-hiërarchie tot secte gestempelde gemeenschap, was „eendrachtig" bijeen. Hun leiders wor den straks in de Tempel met lederen gesels de ruggen doorploegd, omdat zij niet aan de „doorbraak" mee deden, doch „scheurmakers" waren. Hoor Pau- lus straks maar eens vertellen wat hem overkomen is. Toch was deze eendrachtige gemeen schap, de draagster van de KERK van Christus en door haar zou Europa ge kerstend worden, gedragen en gestuwd als zij was, door de onweerstaanbare drang van de Heilige Geest. Pinksteren leert ons, dat eendracht, gemeenschap, alleen in Kerkgemeen schap mogelijk is. Wat zich daarbuiten, onder de schone schijn van het humanis me zich als „gemeenschap" en als „een dracht" aandient, is zelf-misleiding. Want alleen het WOORD bindt samen, verwekt EENDRACHT. En al wat niet onvoorwaardelijk buigt Hei fezbt de.fi eeA.iie£mq,en. „En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest, en begonnen te spreken met andere talen, zoals de Geest hun gaf uit te spreken." Deze vervulling met de H. Geest geschiedde op een bepaalde dag. De 50e dag! Van eeuwigheid door God bepaald, onder het oude Israël door God afgeschaduwd als het feest der eerstelingen van de tarwe.oogst, en op de bepaalde tijd door God ver vuld met de uitstorting van de Hei lige Geest. De vervulling van Gods raad voert Gods kerk naar de ver vulling van Gods beloften, hetgeen dan ook voor Gods volk rijke vruch ten afwerpt. Ook voor hen zal de dag der vervulling eens aanbreken! Het grote, het rijke van dit Nieuw- Testamentische feest der eerstelin gen is niet gelegen in de onder scheiden omstandigheden, n.I. het geluid van een geweldig gedreven wind, of de verdeelde tongen als van vuur, zittende op een iegelijk van hen, noch in het spreken van an dere talen, maar in het heilsfeit van de uitstorting des Heilige Geestes; in de inwoning van de Persoon des H. Geestes in de kerk op aarde. De rijke bediening van deze Geest is door Christus van de Vader verwor ven. De uitstorting des Heilige Gees tes door Christus geschied. Ze is Hand, 2:4. voor Gods kerk op aarde het onder pand van hun geestelijk Hoofd in de hemel en een bewijs van de Gode welbehagelijke volbrenging van Christus Borgwerk, voor zover dit de verwerving der gemeenschap Gods betreft. Voorts verzekert de uitstorting des H. Geestes de onwe- derstandelijke volvoering van Chris tus middelaarsambt, voorzover het de eenzijdige toepassing betreft. De harten der elven werden zalig ver vuld, hun verstanden helder ver licht om de Schriften te verstaan; de H. Geest verzekert hen van hun staat der verzoening en vereniging met God. Hun monden worden ge opend, zij getuigen zonder schroom van Christus, hun Hoofd en Borg. Zalige vrucht, Gode aangeboden op het feest der eerstelingen. Gode tot eeuwige eer! Maar ook een zoete vrucht in de 3000, welke verslagen van hart werden door de inwoning van de H. Geest! De elven verze kerd van hun bezit, de 3000 ver zekerd van hun gemis! En hoe is het met U? Middelburg. Ds W. DE WIT. voor het Woord, zaait verdeeldheid, kweekt scheuring, voert tot indivi dualisme, in en buiten de Kerk. Zoals de wereld van vandaag rond om ons te zien geeft. Concentratiekamp en gevangenis-cel brengen daarin geen verandering. Want de „doorbraak" van de Heilige Geest voltrekt zich langs geheel andere wetten, dan de „doorbraak" van de hu manistische mens aanvaarden wil, en ook gij en ik aanvaarden willen, tenzij wij door de Pinkster-Geest herboren worden. /IphoJiiimeJti VXndiieAiied. Uw lentewind langs dorre hagen En alle twijgen botten uit; En in de zoele zonnedagen Zijn zij van vooglenlied'ren luid. Uw lentewind langs dorren akker, Verstorven in den greep der vorst, En alom wordt het leven wakker, Dat naar Uw zon en regen dorst. Een vlaag Uws Geestes langs de hagen Van mijner ziele dorre land, En nieuwe lente gaat er dagen, Breekt uit in bloei aan allen kant. Een vlaag Uws Geestes en ontwaken Zal 't leven dat verstorven leek; Geef dat een weel'ge regen rake Den wortel en den grond doorweek'. Hoe zal 't dan zingen door mijn dagen. Doorwaait Uw Zuidenwind den hof; Mij zonnend in Uw welbehagen Zal 'k vruchten dragen tot Uw lof. A. WAPENAAR. (Uit: Het Komend Koninkrijk.) Het oudste, echtste en schoonste mu ziekinstrument, het instrument, waar aan onze muziek alleen haar bestaan dankt, is de menselijke stem. De ondankbaren zijn zelfs nuttig: zij helpen u wel te doen zonder eigenbe lang. Al wat menselijk is moet achteruit gaan, wanneer het niet vooruitgaat. Een ontevreden gemoed ondervindt slechts onaangenaamheden, terwijl een blijmoedige geest altijd reden tot vreug de heeft. Ais de oppositie aan de macht komt, doet zij alles wat zij voorheen bestreedt. Gelukkig! Want anders: wat een schok ken! Ik voel mij nooit eenzamer dan wan neer ik mijn hart aan een vriend open baar, want dan besef ik des te beter de onoverkomelijke muur tussen ons. Die vroomheid huichelen zijn valse munters in het Godsrijk. Hoop en vrees zijn de grootste lyran- nen van het leven. 't Is geen geringe lof aan grote man nen te behagen. De vrouw staat dichter bij de natuur dan de man. Als het huis niet een heilige tempel Gods is, als de moeder niet op natuur lijke wijze hart en hoofd van het kind bezielt, dan is elke ingrijpende hervor ming der sociale toestanderf onmogelijk. Velen kunnen een huis inrichten weinige verstaan de kunst een tehuis te maken. Het is gemakkelijk om in de wereld naar de mening der wereld te leven het is gemakkelijk om in de eenzaam heid naar eigen mening te leven maar de grote man is hij, die te midden der menigte met volkomen beminnelijkheid de onafhankelijkheid der eenzaamheid bewaart.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3