Haat HM Zal Kloetinge II zich herstellen? ZWITSAL North State Eigenaardige toestanden bij Ned* Beheersinstituut* FRAUDES BIJ DE VLEET. HIER Kinderbijslag wordt verhoogd Geen andere taken dan in kader van Atlantisch Pact* „yïOtt» LOCOMOTIEF RIJWIELEN 1 Krimpen van pijn „Ober II" ONDER ONS GEZEGD ORANJEBOOM BIER! In Nieuwland valt de beslissing in de 2e klasse C» cigarettes Vrijdag 11 Mei 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Algemene Rekenkamer heeft rapport uitgebracht over haar bevindingen betreffende het Nederland» Beheersinstituut. Dit onderzoek was nodig geoor-, deeld, omdat de Kekenkamer bezwaren had tegen de verantwoording van het Instituut. Kén der bezwaren was, dat men geen waarborg had, dat alles ver antwoord is, wat verantwoord moest worden. Ook nu ontbreekt nog een verant woording van de vermogens. De Kekenkamer kan dan ook geen goedkeuring verlenen aan deze gebrekkige verantwoording. Daartoe zal binnenkort een wets- voordraeht door de regering worden ingediend. Het rapport geeft een overzicht van aiies, het Beheersinstituut betreffende, en hieruit blijkt, dat het heei wat te wensen overliet. die van de Stichting werd overgenomen bleek, dat voor f 150.000 schadevergoe ding voor vermiste goederen werd ge- eist. Men heeft geweigerd het Stich tingsbestuur van zijn beheer te dechar geren. Welke maatregelen naderhand zijn getroffen is niet bekend. Centrale Vermogensopsporingsdienst. Met betrekking tot de financiering van deze dienst is een weinig vaste lijn gevolgd. Een post kastekort van f 142.225.heeft betrekking op de fraude van een ambtenaar, gepleegd tussen October 1946 en Juni 1947, die dit bedrag had opgenomen om daarmede zgn. „tipgelden" te betalen en ten b«- hoeve van de verantwoording ervan val se kwitanties overlegde. Het onderzoek in deze bescheiden van deze dienst werd zeer bemoeilijkt door de detentie van de kassier-boekhouder, die volgens voor lopige gegevens in 1948 en 1949 fraudeur- de tot een bedrag van f70.000. Fraudes. Op verschillende kantoren schijnt he#i wat gefraudeerd te zijn. Een bloemle zing van deze fraudes vindt men in het rapport. De secretaris van één der ver tegenwoordigingen had, zo werd gecon stateerd, f 9000.— voorschot opgenomen uit de kas.. Na onderzoek volgde terug betaling, terwijl de betrokkene werd ont slagen. Op een der bijkantoren hadden 2 ambtenaren kans gezien in totaal f 12.706.10 te verduisteren door vorde ringen op vijandelijke vermogens te fin geren en die tegen overlegging van valse stukken te verzilveren. Van de een kon nog f 3700. - en van de ander f 535.10 teruggevorderd worden. Op een ander kantoor wist een handelaar het Beheers instituut voor f 12.000 op te lichten bij levering van bureaubenodigdheden. Te rugvordering is onmogelijk, daar de be trokkene intussen failliet is gegaan. Weer ergens anders werd f 23.500 be taald voor restauratie van het gebouw, waarin het kantoor was gevestigd, hoe wel dit in het geheel geen Rijkseigendom Is. Klachten. Betreffende het beheer van roerende goederen kwamen zeer veel klachten voor. Voor een belangrijk deel werden deze klachten veroorzaakt door de wijze, waarop de inbeslagname indertijd plaats vond. Ook ten tijde van het Beheersin stituut werden vele onrechtmatigheden Bleegd. De bijkantoren namen lang niet altijd de voorschriften in acht en er is vaak te laat en onvoldoende ge ïnventariseerd. Ook de verkoop van goe deren liet veel te wensen over Bij een der bijkantoren verdwenen ook na de inven tarisatie nog heel wat goederen. Het Rijk nam in totaal roerende goederen, behorende tot verschillende vermogens over tot een bedrag van f 2.493.287.35. Dit bedrag werd tot op heden nog niet door het Rük aan het Beheersinstituut voldaan. Stichting Nederlands Kunstbezit. Het wezenlijke doel van de onder het Nederlands Beheersinstituut ressorte rende Stichting Nederlands Kunstbezit was op te treden als een soort acquisi- tiedienst van openbare kunstverzame lingen. Dit doel is echter niet bereikt daar de Tribunalen hieraan geen mede werking verleenden. De Rekenkamer is daarom van oordeel, dat het weinig zin heeft het Beheersinstituut te belasten met de f 100.000.die deze Stichting heeft gekost daar deze Stichting eigen lijk geen beheer heeft gevoerd. De ad ministratie van de Stichting bevond zich in slechte toestand, aldus wordt opge merkt. Bij de opruiming van de chaos, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet en de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers (compensatie prijs stijgingen). De regering acht het gewenst, te re kenen van het derde kind, een extra compensatie te verstrekken van 12 a 18 cent per kind en per week. Voorgesteld wordt de kinderbijslag te brengen voor het eerste kind op f0.46 per dag. voor het tweede kind op f 0.51 per dag, voor het derde kind op f 0.54 per dag en voor het vierde kind en de volgende kinderen op f 0.69 per kind en per dag, alles met ingang van 1 April j.l. De kosten worden geraamd op circa 15 millioen. Zij kunnen worden bestre den uit de opbrengst van het bqdrage- gedeelte van de premies ingevolge de Kinderbijslagwet, zonder dat verhoging van de premie hiervoor nodig is. Voorts acht de regering het redelijk, dat, voor wat de kinderbijslag voor in validiteits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers betreft, een overeenkomstige voorziening wordt getroffen. Voorgesteld wordt het bedrag van de kinderbijslag voor de eerste twee kinde ren te verhogen tot f 12.70 per kind en per maand, voor het derde kind tot f 13.50 en voor het vierde en volgende kinderen tot f 17.20 per kind en per maand. De hieraan verbonden kosten, welke naar raming f700.000 per jaar zullen bedragen, komen ten laste van het Rijk. Memorie van Antwoord Marinebegroting. Bewapening van Koopvaardijschepen. en over de grenzen Eergisteren is een vierjarig knaapje D. de G. uit de Haringstraat te 's-Gra- venhage, tijdens het spel In het water bij de Seinpoststraat geraakt en ver dronken. De financiële commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een voorstel tot verhoging van de indi viduele inkomstenbelasting met in to taal ongeveer drie milliard dollars per jaar voorlopig goedgekeurd. Noord-Korea heeft bfl de V.N. een protest ingediend tegen het gebruik van bacteriologische wapens in Korea door Amerikaanse troepen. Verder wordt de arrestatie van MacArthur, Ridgway en andere Amerikaanse bevelhebbers in Korea verzocht. De vice-president van Zuid-Korea, Lee Sji Jong, heeft zijn ontslag genomen uit protest tegen corruptie in de Zuid- Koreaanse regering. Sinds 1945 zijn meer dan 28.000 sol daten in de strijd tegen de Vietminh opstandelingen gesneuveld. Hierbij be vonden zich 9.925 Fransen, 4.893 leden van het Vreemdelingenlegioen, 4.762 'Noord-Afrikanen, 1.345 negersoldaten en 8.002 Indo-Chinezen. Engeland heeft de Argentijnse rege ring een formeel protest over het ves tigen van nog twee ArgenijnSe bases in het Britse gebied aan de Zuidpool in gediend. Donderdagochtend is president Soe- karno per vliegtuig naar Soerabaja ver trokken voor een bezoek aan Oost-Java en Bali. Dit bezoek zal tot 23 Mei du ren. FEUILLETON' door G. P. BAKKER. 12) o— De zanger greep in de snaren en be gon met een eens zeer mooie stem, maar die nu hier en daar door de ouderdom geleden had, zijn lied: Een oude grijze speelman zwerft Steeds vrolijk langs de weg. Hij leidt een leven zonder leed Vindt altijd heg of steg. Hij leeft tevreden, vrij en blij. Geen zorgen in 't verschiet. Dat kent de boer, Dat kent de boer En ook de burger niet. Hij volgt de vogels op hun trek Naar Zuid of weer naar Noord, En altijd vindt hij, waar hij gaat, Een heerlijk, zonnig oord. De winter met zijn storm en sneeuw Baart nimmer hem verdriet. Dat kent de boer, Dat kent de boer En ook de burger niet. ,.En nu verzoek ik het geacht pu bliek het keerrijm mede in te zetten. Ook u zangers daar boven in de bo dem en jij makker", zei hij tegen de hond, „moogt voor deze buitengewone gelegenheid meezingen, maar vooral niet te fors en alleen het refrein. Be grepen. Daar gaat ie." Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Marine aan de Tweede Kamer over de ontwerp-marinebegro- ting voor 1951 is het volgende ontleend: Naar aanleiding van de vraag, in hoe verre de uitlating van de Amerikaanse Senator Connally, dat Nederland niet moet trachten een vloot op te bouwen, maar zich heeft toe te leggen op de op bouw van leger- en luchtmacht, overeen komt met de mening van de Amerikaan se regering, kan de minister mededelen, dat hem. van de zijde van die regering nimmer berichten in deze geest hebben bereikt. Naar aanleiding van de vraag, of de opbouw van de vloot zodanig is getem poriseerd, dat wij met onze schepen niet achter de feiten aan zullen varen, deelt de minister mede, dat tot zijn leedwezen de mogelijkheid, dat een conflict op een zodanig tijdstip uitbreekt, dat onze aan bouw nog niet gereed ls, bestaat. Geen andere taken. Hoewel terzake in bondgenootschap pelijk verband nog geen regelingen zijn getroffen, stelt de minister zich niet voor, dat het mogelijk zal zijn, van de gemeenschappelijke Noord-Atlantische verdediging uit onder bepaalde omstan digheden vlooteenheden weg te nemen voor het vervullen van andere taken dan die binnen het kader van het Noord- Atlantisch Pact van Nederland zullen worden verlangd. In internationaal overleg is een schaal van bewapening voor koopvaardijsche pen opgesteld, welk voorstel is aange boden aan het betrokken orgaan van het Atlantisch Pact. De opleiding van het koopvaardijper- soneel voor zijn oorlogstaak heeft ge leidelijk plaats en is voor de toekomst erop gericht, dat zij lichtingsgewijs ge schiedt. De gedemobiliseerde mariniers zijn bestemd om bij mobilisatie te worden opgeroepen en te worden ingedeeld bij het alsdan op oorlogssterkte te brengen korps mariniers. Het is de minister niet mogelijk een ook maar bij benadering juiste opgave te verstrekken van de bezetting van het departement op 1 Jan. 1940 voor wat be treft het burger- en militair perSoneel. Hij aarzelt niet, om mede te delen, dat de huidige bezetting van 1664 man, t.w. 1165 burgers en 499 militairen, naar zijn schatting omstreeks 3 maal zo groot is als die van 1 Januari 1940. Het snuiverapparaat. De verschillende leden, die zich te leurgesteld voelden omtrent de gang van zaken voor wat betreft het snuiverap paraat, moet de minister mededelen, dat er van een „uitvinding" van dit appa raat door de toenmalige luit. ter zee le klasse J. J. Wichers niet kan worden ge sproken. Wél komt betrokkene de eer toe deze gedachte in 1933 opnieuw naar voren te hebben gebracht en daardoor de stoot te hebben gegeven tot het ont werpen van de inrichting, welke aan boord van de Nederlandse onderzeebo ten werd aangebracht. De technische problemen werden echter opgelost door de technische bureaux van het ministe rie van marine, in samenwerking met de Nederlandse industrie. De verdiensten van betrokkene zijn op gronden van bil lijkheid gewaardeerd en gehonoreerd. Noord-Nederland verdedigt zich tegen pokken. Ook in het Noorden van het land heeft de geneeskundige hoofdinspectie maatregelen genomen om de gevallen van pokken, welke in ons land voor komen, te beperken. Aan alle burge meesters in Groningen en Drente is medewerking verzocht om m.i.v. deze week gelegenheid te geven tot inenting en herinenting. Er is reeds gezorgd voor isolatie-mogelijkheden en voor mogelijk heden om „verdachte" personen in quarantaine te nemen, als in het Noor den pokken mochten voorkomen. „Geheime boodschap" van jubilerend Padvindstersgilde. Koningin lost de postduiven. T.g.v. de jubeldag van het Nederlands Padvindstersgilde, welke op 15 Mei a.s. te Lunteren wordt gevierd, zal een boodschap tot het Nederlandse volk worden gericht. Deze boodschap zal door middel van postduiven naar Am sterdam, Rotterdam en de elf provin ciale hoofdsteden worden gebracht. De Koningin zal de duiven te Lunte ren lossen. De postduivenbonden in de bovengenoemde plaatsen zullen de „ge heime boodschap" direct na ontvangst naar de echtgenote van de Commissaris der Koningin dan wel naar de echtge note van de burgemeester brengen. Deze hebben zich bereid verklaard de boodschap ogenblikkelijk door te geven aan de pers ter plaatse en daarbij tevens het uur op te geven, waarop de bood schap ontvangen werd. De duiven worden te 10.45 uur des morgens gelost. De boodschap zal in de loop van de middag de plaats van be stemming bereiken. Een commissie van vier internationale deskundigen op het gebied van slavernij heeft in een rapport aan de V.N. ge meld, dat slavernij, zelfs in haar wreed ste vorm, heden'ten dage nog in de wereld voorkomt. (Ingez. mededeling, advert.) Samen zongen ze vrolijk het re freintje. En inderdaad was de hond op de achterpoten gaan zitten met ge strekte voorpoten, de kop hoog opge richt, de open bek in de lucht jankte hij zacht mee. Des morgens als de zwaluw tjilpt Vangt hij zijn wand'ling aan, En als de zon ter kimme neigt Is 't dagwerk afgedaan. Dan keert hij bij een herberg in En zingt een vrolijk lied. Zo zwerft hij heel de wereld door, Een ieder is zijn vriend, De een biedt hem een heerlijk maal Met goedheid opgediend. Een ander schenkt hem wijn of bier. Hij dankt slechts met een lied. Het koorrijm werd door allen weer lustig meegezongen. En is de zomeravond mooi Dan zit hij op een bank, Hij speelt de luit en jong en oud Komt luist'ren naar de klank. Ze dansen vrolijk om hem heen, Vergeten hun verdriet. De roemer gaat dan lustig rond, Het wordt een blijde dag En onder 't dansen klinkt dan wel Een zachte meisjeslacn, Dan denkt hij aan het volgend jaar En speelt een bruiloftslied En zijn de gasten heengegaan Dan zit soms aan zijn zij Een mooie vrouw, die fluist'rend [vraagt: Toe zanger, blijf bij mij. En toch, waarom? Hij weet niet [meer Waarom hy haar verliet. En als hen mag're Hein ontmoet Aan 't einde van zijn weg, Dan legt hij rustig 't moede hoofd Onder een groene heg, Zo reist hij naar de overzij Geen angst voor het verschiet. „Uit", zei de zanger. De toehoorders klapten in de handen. „Geen wonder", zei de jonge vrouw en ze keek de zanger met schitteren de ogen aan, „dat u de mensen tot u trekt als de rattenvanger van Ha- meln." Toen stond de dokter op. „Vrien den", klonk zijn besluit, ,,'twas een prettige middag maar het is mijn tijd. Ik heb nog een stevige wandeling voor de borst. Ik ga". „Ik ook", sprak de mooie vrouw. „Ik ben reeds veel te laat." „En ik", zei de zwerver. „Ik ben weer de gelukkigste van ons drieën. Ik vlei me neer op het zachte mos, blijf liggen en rust uit." De dokter nam afscheid. „Dank u, beste vriend", klonk de wens van de zanger, „dat ik u spoedig weer mag ontmoeten en in dezelfde gelukkige omstandigheden." „Hoe durft u zich alleen zover van de mensen te wagen in dit eenzame woud?" vroeg de zanger, toen ze met hun beiden waren achter gebleven. Ze lachte minachtend. „Ik kan best op me zelf passen. Ik woon in een huisje bij de Zwarte Arend." (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) i L. v. EENENNAAM - GOES f Middclburgsestr. 16 22, Tel. 2816 J Bondsdag GcrefV rouwen verenigingen (art. 31) te Rotterdam. (Van onze correspondent). De Bond van Verenigingen van Geref Vrouwen uit de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.), heeft te Rotterdam in de klein# zaal van hej Ahoy-gebouw zijn zesde jaarvergadering gehouden. In haar openingswoord legde de presi dente, mej. L. de Hoog te Aalten, ver band tussen de christelijke hoogtijdagen Hemelvaart en Pinksteren en de bonds dag. Wij zijn geroepen de eenheid te be waren met allen, die de heerschappij van Christus erkennen, verklaarde mej. De Hoog. Nooit mogen wq berusten in de verscheurdheid. Daarom doet het ons pijn, dat zovelen, die bij ons waren, van ons zijn heengegaan. Wij moeten ons wel afvragen, of er ook oorzaken bij ons wa ren, dat die anderen zich niet meer wil den scharen rond de enige Herder. Het vertrek van een aantal leden, waarop mej. De Hoog doelde, houdt ver band met de terugkeer naar de Geref. Kerken welke in sommige plaatsen ver leden jaar plaats had. Uit de cijfers, welke de secretaresse, mej. A. Waterborg uit Groningen, in haar jaarverslag gaf, bleek, dat de Bond verleden jaar 189 verenigingen met 4400 leden telde, terwijl er op 1 Mei 1951 196 verenigingen met 4300 leden ingeschre ven stonden. Mevr. G. VogelPleyzier te Enschedé verstrekte een financieel verslag, waar uit bleek dat bij ontvangsten en uitga ven van ongeveer f 3000.nog een ba tig saldo van f 64.97 overbleef. Wie er spraken. Nadat de vergadering een telegram aan H. M. de Koningin had gezonden, hield mevr. M. van BekkumVelders een toespraak over „Onze jeugd en haar moeilijkheden, nu en later". Daarmee bedoelde zij niet de jeugd in het alge meen, maar de vrijgemaakte jeugd. Ds H. Vogel uit Enschedé refereerde over „De gerichten des Heeren en onze gebeden". Ds H. Knoop te Rotterdam- Delfshaven sprak het slotwoord. (Ingez. mededeling, advert.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.83. Merriekeuringen in Zeeland. Woensdag werden te Krainingen en Goes de merriekeuringen gehouden voor de opname in het keurstamboek. De kwaliteit van de aangevoerde die ren was goed. De volgende paarden wer den in het keurstamboek opgenomen TE KRUININGEN Zita v. E.D.R., E. van Hootegem, Kruinlngen. Caline v. Willemskerke, M. Kole, Kruinlngen. Clara v. d. Eendracht, M. A. Kostense, Kruinlngen, Ada van Kellenhoek, p. H. A. Polderman, Krui nlngen. Annie, wed. W. C. v. Oeveren, Yerseke. EN TE GOES. Frida v. Clalrona, C. Boogaard, 's- Gravenpolder. Jans van Blaemskinderen P. Vermue, Kloetlnge. Julia v. 't Schen- ge, N.V. Hofstede Schenge, Goes. Jenny v. 't Schenge, N.V. Hofstede Schenge, Goes. Karin v. d. Voorstad, Wed. G. Pe- man-Kakebeeke, Goes. Hermine v. Goes, Gebr. Rouw, Goes. Kitty v. Abtskerke, M. H. v. Llere, 's-H. Abtskerke. Elza v. Dijkztcht, M. A, Geelhoed-Boogerd, 's-H. Arendskerke. Irene v. Even Bulten, G. M. Nijsse, 's-H. Arendskerke. Frida van Serfrans, Iz. Groenewege, Hoedekensker- ke. Banda v. Donkerzlcht, Gebr. Leen- dertse, Hoedekenskerke. Blanca van Donkerzlcht, Gebr. Leendertse, Hoede kenskerke. Paula v. Biezelinge, P. Scheele-de Putter, Biezelinge. Adea van Maalstede, Wed. D. Wlsse-Nijssen, Ka- pelle. Antoinette v. Overhof, W. Aar- noutse, Kloetlnge. Frida, Gebr. J. F. en P. J. Buijsrogge, Kloetlnge. Gerarda, Gebr. J. F. en P. J. Buysrogge, Kloe tlnge. Jacoba v. Keilen, J. Q. C. Lens hoek, Kloetlnge. Justine van Keilen, J. Q. C. Lenshoek, Kloetlnge. Elza, Jan v. d. Velde, Kloetlnge. Martha v. d. Berg, J. C. de Vrleze, Kloetlnge. Erna, Mij. „De Wllhelmlnapolder", Wllhelmlnadorp. Olga, S. Balkenende, Wolphaartsdijk. Olga van W.F.D., J. L. Goetheer, Wol phaartsdijk. Emma van Mariahoeve, J. Rentmeester, Wolphaartsdijk. Emma, A. van Strien, Wolphaartsdyk. Veekeuring te Grijpskerke. De uitslag der veekeuring te Grijps kerke luidt als volgt: Stieren: Adema XXVII 82,2 p. 21 pr. eig. Stierenver. Grijpskerke; 2e pr. Bern- hard, elg. K. Poppe, Grijpskerke; 3e pr. Lena's Adema, eig. I. J. Cevaal, Grijps kerke. le Kalfkoelen: Juliana, elg. K Poppe 78 p.; Bontje, elg. L. Francke 78 p.; Marijke, elg. K. Poppe 77 p.; Irene, eig. L. Francke 75 p.; Emma, elg. L. Fran cke 75 p.; Elsje, eig. K. Poppe 75 p. 2e Kalfkoelen: Geertje XI, elg. L. Francke 78 p.; Melkbron, eig. J. Lou- werse 77 p.; Pietje 43, elg. L. Francke 76 p.; Irene, elg. K. Poppe 76 d.; Kap- tein, elg. F. Dlngemanse 76 p.; Lina, elg. J. I. Cevaal 76 p. 3e Kalfkoelen: Anna, elg. I. J. Cevaal 79 p.; Sul. elg. F. Dlngemanse 78 p.; Klaske XVI, elg. L. Francke 78 p.; Anna II, J. Louwerse 77 p. 4e Kalf koeien: Saar IV, elg. L. Fran cke 79 p.; Roza, I. J. Cevaal 78.5 p.; Akke, eig. K. Poppe 78 p. Oudere koeien: Koudumer XIII, eig. K. Poppe 80 p. Vaarzen: 1 en 2 L. J, Bierens; 3. L. Francke; 4. Gebr. Groenenberg, Westduitse firma fabriceert bajonetten voor Nederland. De directie van de Hörster-staalfa- briek te Solingen heeft erkend, dat al daar bajonetten voor een buitenlandse exporteur worden gefabriceerd. Volgens een geallieerde woordvoerder betreft het hier een speciale vergunning om een kleine Nederlandse bestelling voor bajonetten uit te voeren. Kamerlid vraagt publicatie rapport commissie-Steenberghe. Het K.V.P.-Tvveede Kamerlid, de heer Maenen, heeft aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Verkeer en Wa terstaat de volgende schriftelüke vra gen gesteld: 1. Willen de ministers de redenen me dedelen, waarom het rapport van de speciale BelgischNederlandse com missie, welke in liet leven is geroepen voor een bestudering van de belangrijke problemen met betrekking tot de water wegen en de havens, nog niet ter ken nis van de Staten-Generaal werd ge bracht 2. Mag de publicatie van voornoemd rapport thans spoedig worden tegemoet gezien De „Affray" is waarschijnlijk volgelopen. De Britse Admiraliteit heeft het tijdeiyke verbod voor onderzeeboten van de „A"-klasse om zee te kiezen, opgeheven. De „Affray", die verleden maand met 75 man aan boord verloren ging, behoorde tot deze klasse. De eerste lord van de Admiraliteit heeft Woensdag in het Engelse Hoger huis verklaard, dat de afwezigheid van wrakstukken of overlevenden erop wijst, dat de „Affray" direct na het onder duiken volgelopen is en dat de gehele bemanning om het leven kwam. (Ingez. mededeling, advert.) 13 MEI MOEDERDAG! Maak Moeder mede büj met een tube Hamea-Gelel. Tube 90 ct. in welvoor ziene zaken. Eisenhower niet naar Straatzburg. Applaus voor generaal Eisenhower beëindigde Woensdagavond de zitting van de Straatsburgse Assemblée. nadat een voorstel om de generaal uit te no digen was afgekeurd. De hardnekkigheid van een Italiaanse afgevaardigde plaats te de Assemblée voor de pqnlijke nood zaak bijna unaniem te moeten beslissen, dat zij geen debat wenste te openen over een voorstel om de Atlantische opper bevelhebber uit te nodigen het Zaterdag door de Assemblée te voeren defensie debat bq te wonen. Onder (Jg |oUp6 TWEE BIJBELS. Onlangs had men in Straatsburg bij de Raad van Europa een Bijbel nodig. Weliswaar niet om daarin licht te vin- den voor de grote problemen waar voor men daar gesteld is. Het ging er slechts om, dat de Nederlandse miws- ter Stikker in een door hem te hou den rede over de noodzaak van de verlaging der tariefmuren een verge lijking wilde maken met de muren van Jericho en nu moest weten of de Israëlieten daar drie dan wel zeven malen om heen waren getrokken. Het bleek echter, dat de bibliotheek van de. Raad van Europa wel rijk voorzien was, maar geen enkele Bijbel bevatte. Nadien is deze leemte aangevuld. Maar het is wel typerend, dat een „toenal" nodig is geioeest om deze leemte te ontdekken. Anders is het gelukkig gesteld met een andere Bijbel, die eveneens een leemte komt vervullen. Een leemte, die echter niet bij toeval werd ont dekt, maar die reeds lange tijd door vele Christenen in Nederland werd gevoeld en voor het vervullen waar van opzettelijke, langdurige en inge spannen arbeid van vele medewerkers nodig is geweest. Deze leemte was het ontbreken van een Bijbelvertaling in modern, begrijpelijk Nederlands en op de grondslag nan de sedert de 17e eeuw, waarin de Statenvertaling het licht zag, sterk toegenomen kennis van Grieks en Hebreeuws. Het zal nu echter niet lang meer duren, voordat in deze leemte geheel is voorzien. Op 21 Juni a.s. zal aan het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap de gehele nieuwe Bijbelvertaling wor den aangeboden, waarvan tot dusverre alleen nog maar grote stukken, waar onder het gehele Nieuwe Testament, waren gepubliceerd. Omstreeks da jaarwisseling zal de gehele Bij bel in nieuiue vertaling verkrijgbaar zijn. Moge uit het gebruik ervan door het Nederlandse volk blijken, dat hierdoor voorzien wordt in een leemte, die maar niet „bij toeval" is ontdekt. Regeringscommissie voor beroepskeuzevoorlichting. De regering is voornemens een com missie in het leven te roepen, die om trent het vraagstuk van de organisatie der beroepskeuzevoorlichting een advies zal uitbrengen. De werkzaamheden van het Rijksarbeidsbureau op dit terrein worden beperkt tot het verstrekken van inlichtingen omtrent beroepen, beroeps opleidingen en studiemogelijkhsden (be- roepenvoorlichting) in het algemeen en het verlenen van volledige beroepskeu zevoorlichting aan degenen, die voor ar beidsbemiddeling in aanmerking komen. Afrikaanse pluimveeplan van Engeland mislukt. John Dugdale, de Engelse minister van staat voor de koloniën, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse regering haar plan voor een grote pluimveeonderneming in Gambia in Afrika, die Engeland jaarlijks van 20 millioen eieren zou moeten voorzien, heeft opgegeven. Het plan is een mis lukking geworden, doordat ter plaatse niet voldoende voeder voor het pluimvee kon worden geproduceerd en doordat een hoenderziekte de opzet verstoorde. Er zullen geen nieuwe pogingen tot het telen van pluimvee in Gambia worden gedaan. (Ingez. mededeling, adv.) ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Ofschoon het laatst» gedeelte van een competitie over het algemeen niet sen sationeel ls, houden de twee nog onbekende kampioenen er de spanning in. Het biyft in de 2e klasse een nek-aan-nek-race. Niemand kan met zekerheid de uitslag voorspellen. le KLASSE: Amemulden IKrab- bendyke II Kloetinge IKapelie I. Dat Arnemuiden de 2e plaats ln het algemeen klassement wenst te bezetten, is alleszins begrijpeiyk. Wij geven het tegen Krabbendijke wel een kans. In Kloetlnge zal er meer spanning zijn, omdat Kapelie een geduchte tegen stander is. Wij verwachten overigens niet dat zij het tot een zege zullen bren- niet, dat z(j het tot 'n zege zullen bren gen. 2e KLASSE A: Serooskerke I Mevo I. Hoewel de spanning voor de kampioe nen van Serooskerke er wel uit zal zijn, zullen zy toch de eer aan zich wensen te houden en Mevo met lege handen naar huis zenden. 2e KLASSE B: Veere H—Mevo H; Kapelie HBevelanders II; Kloetinge II Coiynspl. Boys n. Nadat het aanvankelijk enigszins was achtergeraakt bij Rillandla en Krabben dijke, zijn de mogelijkheden voor Kloe tinge weer groter geworden. Het zal Iedere kans aangrijpen en alles in het werk stellen om tegen Coiynspl. Boys de beide punten thuis te houden. De eerder afgelaste wedstrijd tussen Veere en Me vo zal voor deze laatsten ook nu weinig kans bieden, evenals voor de Bevelan ders, die tegen Kapelie nog wel niet op de overwinning berekend zullen zijn. 2e KLASSE O: Nieuwdorp H—De Meeuwen I: R.C.S. I—Nieuwland n-, Se rooskerke HV.C.K, H. Beslissingswedstrijd 's-Heer Arends- (Ingez. mededeling, advert, i kerke IIArnemuiden II (terrein Nieuwland). Het zal de Meeuwen niet gelukken ln Nieuwdorp de eer aan zich te houdent evenmin als Nieuwland, dat schijnbaar vastgenageld ls aan de onderste plaats. Serooskerke doet het ongetwijfeld beter dan deze hekkensluiters, maar zal er evenmin ln slagen om V.C.K. van de 3e plaats te verdrijven. In Nieuwland zal de beslissing vallen tussen 's-Heer Arendskerke en Arne muiden. Het zal ongetwijfeld een span nende wedstrijd worden. 2e KLASSE D: A.Z.V.V. ISpui I. Zal dan nu eindelqk de ontmoeting tussen A.Z.V.V. en Spul klaar komen? Mocht dit het geval zijn, dan is onze verwachting ln een overwinning voor de gasten van Spul niet veranderd. 2e KLASSE E: Hoek II—Tern. Boys H. Het veldvoordeel kan ln Hoek van grote betekenis zqn, waardoor wij het succes van de gastheren hoger aanslaan dan dat van hun tegenstanders. Nederlaagwedstryden: Cortgene II— Wolfaartsdyk I; Hoek ISpul I; Beve landers ICoiynspl. Boys L

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2