Stage vooruitgang in Westerse verdediging Museum Zeeuwsch Genootschap te Middel burg 15 Mei weer open. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eisenhower vertrok van Schiphol Het moreel der soldaten is uitstekend „Haak-in" overschrijdt het millioen In Parijs maakt men vorderingen Tweede Technische Hogeschool in Eindhoven Vierjarige opleiding in 3 richtingen k SNIPPER NIEUWS Reorganisatie grotendeels voltooid. Louwcrs lachend op Schiphol Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlisslngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Koordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1861 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 11 MEI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.52 u., onder 20.21 u. Maan op 9.18 u., onder 1.44 u. Hoogwater op Zaterdag 12 Mei: Vlissingen: 5.46 u. 1.69 m., 18.03 U. 1.45 m. Terneuzen: 6.12 u. 1.87 m., 18.30 u. 1.64 m. Wemeldinge: 7.25 u. 1.47 m., 19.46 u. 1.20 m. Zierikzee: 7.09 u. 1.23 m., 19.24 u. 0.98 m. (Van onze speciale verslaggever.) „Overal waar lk geweest ben deze keer, ben ik getroffen door de hartelijkheid waarmee lk werd bejegend. Het wa6 een verkwikkende ervaring en wat my betreft kom lk graag nog eens terug. Het meest word lk telkens getroffen door de verbazingwekkende wijze waarop de Nederlanders vruchtbaar bouw land weten te maken uit de zee. Een werk dat ook ln zeer sterke mate het karakter der Nederlanders heeft gevormd", aldus generaal Dwigbt D. Eisen hower Donderdagmorgen op Schiphol, vlak voor zpn vertrek uit Nederland. „Mijn bezoek was deze keer niets bij zonders. Het was een bezoek van een soldaat aan andere soldaten. En wan neer soldaten elkaar ontmoeten, hebben zij altijd plezier", aldus omschreef de generaal zijn bezoek. Eisenhower zei onder de indruk te zijn gekomen van de technische oplei ding, het enthousiasme en het moreel der troepen die hij in hun opleidings- tijd bezocht. „Natuurlijk ontbreekt er nog veel aan de uitrusting. En wij zullen er in het kader van de N.A.T.O. naar streven om daarin verbetering te brengen." BESLISSING AAN ONS. „Het Is niet aan mij om te beoordelen of Nederland voldoende sterk bewapent. De Nederlanders zelf weten wat de vrij heid ls. Zij zjjn het, die bepalen of er genoeg wordt gedaan; het gaat om hun vrijheid en zy zijn het die de offers moe ten brengen," aldus generaal Elsenho wer verder. De generaal zei met nadruk dat er een grote eenheid heerst tussen de ver schillende militaire instanties ln het Atl. Pact. „Wij zijn het er overigens in alle deelnemende landen wel over eens dat de vrede in gevaar is, dat er een bedreiging voor allemaal is en dat er alleen met inspanning van alle krachten iets te bereiken valt. En zo zullen de deelnemende landen er ook op toezien dat elk land doet, wat het kan doen." Twee millioen op 24 Mei? Mot een geweldige sprong naar bo ven heeft gisteravond de „Haak-in" actie van de N.C'.R.V. het millioen verre over schreden. Aan het eind van de avond was in totaal een bedrag binnengekomen van f 1.179.000.Hierbij was o.a. een bedrag van f 1225.88, bijeengebracht door de N.V. Vitrlte Works te Middel burg, tjjdcns een overwerkactie, dat werd aangeboden door de heer M. W. v. d. Driest. Gisteravond werd aan de heer J. Bo degraven, de man, die „Haak-in" voor de microfoon brengt een radiotoestel aangeboden. Dit geschiedde bij monde van Stan Haag namens de vaste mede werkers van de Steravonden van de N.C.R.V., dus namens de musici, tekst schrijvers, componisten, artisten, tech nici, etc. Mej. A. de Rue, secretaresse van de heer Bodegraven, ontving van deze zelf de vaste kern een schemerlamp. Daar na ging het aanbieden van bedragen voor „Haak-in" weer verder. In totaal brachten de metaalbewerkers, wier avond het was in de reeks van de N.C. R.V.-gildeavonden, ongeveer f 140.000. bijeen. Op deze avond waren de giften zeer uiteenlopend. Naast grote bedra gen, bijeengebracht door personeel van bedrijven en hun directies, was er als frappant contrast, bij voorbeeld de gift van een echtpaar man en vrouw bei den 83 jaar die twintig weken had den gespaard om f 2.50 bij elkaar te krijgen. De volgende week zal liet aanbieden van bedragen voor de N.C.R.V.-micro foon voor de „Haak-in" niet op Donder dag, maar op Vrijdagavond geschieden en wel van 8.05 uur tot 10.15 uur. On geveer 60 aanbieders zullen giften over handigen en voor de muzikale afwisse ling zorgt dan de Marinierskapel. Volgende week Donderdagavond brengt de N.C.R.V, de finale van haar familiecompetitie voor de microfoon. Maar noch op Donderdag, noch op Vrij dagavond zal het dan bereikte totaal bedrag van de „Haak-in-actie" bekend worden gemaakt, om de verrassing van het eindbedrag van de gehele actie op de grote slotavond, Donderdag 24 Mei in het Amsterdamse concertgebouw, zo groot mogelijk te doen zijn. STAGE VOORUITGANG. „Zeer zeker heb ik, sedert ik in de herfst van verleden jaar opnieuw de uniform aantrok, in de W.-Europese verdediging een stage vooruitgang kun nen constateren. En daar is Nederland ook bij inbegrepen. De materiële vooruitgang is weliswaar niet zo snel en zo sterk geweest, als wij hoopten dat z(j zou zyn, maar ile morele vooruitgang is zeer indrukwekkend." En juist deze morele vooruitgang achtte de generaal van het grootste be lang. „Het gaat er in de allereerste plaats om of men bereid is te offeren voor de vrijheid. Ook in dit opzicht heb ik in Nederland zeer goede indrukken opgedaan. Al kan ik met de Nederland se soldaten, die niet allen Engels spre ken, niet zo gemakkelijk over deze za ken spreken als met Amerikanen, toch geloof ik dat het de Nederlandse recru- ten niet aan enthousiasme ontbreekt. Integendeel, ik vond het zeer indruk wekkend." LUNCH OP SOESTDIJK. Gistermorgen bezocht generaal Eisen hower de Leeuwarder vliegbasis. Hij werd bij zijn bezoek geëscorteerd door 8 Meteor straaljagers. Onder commando van luitenant-vlie ger B. B. Jansen vlogen 12 straaljagers over het vliegveld, waarbij de machines de beginletter van de naam Eisenhower vormden. Na de erewacht geïnspecteerd te hebben en een rit langs de hangars te hebben gemaakt betuigde de gene raal zijn waardering over de stand van zaken in Leeuwarden. Om bijna half een kwam de generaal op paleis Soestdijk aan. De tocht van Schiphol naar paleis Soestdijk maakte hij per auto. De generaal gebruikte de lunch met H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Het bezoek aan het Koninklijk paar had een informeel ka rakter. Zoals bekend, is zijn tweedaags verblijf ln Nederland uitsluitend bedoeld als een inspectietocht. Daarbij worden geen besprekingen gevoerd op rege ringsniveau. Tijdens zijn vorig verblijf 'saKfgHHaaBnaaBHanaHHaBi in ons land was door verschillende om standigheden een bezoek aan Soestdijk niet mogelijk. „Laat maar zitten" 7 Een Haagse restaurantkellner kwam dezer dagen tot de ontdek king, dat hij bijna duizend gulden te veel in kas had. Bij haastig afrekenen schijnen kellner en klant een briefje van duizend voor een tientje of een lapje van vijfentwintig gulden te hebben aangezien. De klant is niet meer komen op dagen. De kellner vraagt zich af of de rest van het briefje als bedie- ningsgeld bedoeld kan zijn geweest. In samenwerking met hem zoekt de politie naar een antwoord op die vraag. ROVER WERD VERJAAGD MAAR KEERDE TERUG. Woensdagavond tegen het midder nachtelijk uur kwam de 63-jarige al leenwonende tuinder W. C. Giele in het donker de bijkeuken van zijn huis, een houten woonkeet aan de Hendrik Velt- hoenweg te IJsselmonde, binnen, toen hij plotseling met een hard voorwerp op het achterhoofd werd geslagen. De tuinder, niet groot van stuk maar niet temin potig, keerde zich snel om en be gon in het donker een worsteling met zijn aanvaller, een jongeman, die hem daarop, vermoedelijk met een fles, epn tweede slag op het hoofd gaf. De tuin der wist echter tijdens het verloop van de worsteling de jongeman op de grond te werpen en onder te krijgen. Hij greep naar zijn klomp, die onder een stoel was geschoven en begon daarmee zijn aan valler dusdanig op het gezicht te tim meren, dat die om genade smeekte. Toen de tuinder ten slotte oprees, zag de aan valler kans te ontsnappen. Giele nam zijn fiets en reed naar de 20 minuten verder gelegen politiepost IJsselmonde. Spoedig waren maatrege len getroffen om de overvaller nog te achterhalen, maar op weg naar de wo ning zal men deze in lichterlaaie staan. Aan blussen viel niet eens meer te den ken. De vraag Is nu: Is de aanvaller te ruggekeerd toen hij de tuinder zag weg rijden en heeft hij toch nog zijn slag geslagen en daarna het huis in brand gestoken Donderdagmiddag zijn de plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken der grote vier voor de 48ste maal bijeengekomen ln Parijs. In een lange redevoering diende Gro- myko een wijziging ln de tweede alter natieve agenda, d. z.g. gesplitste agenda in. Volgens médedelingen uit Franse bron bestond deze wijziging uit de vol gende punten: 1. In het punt „het onderzoeken van de oorzaken en de gevolgen van de hui dige spanning" moest de ontwapening van Duitsland als eerste kwestie be sproken worden. 2. Ook de kwestie van het Noord- Atlantisch Pact en de Amerikaanse ba ses in Europa moest in de agenda wor den opgenomen. Op een persconferentie op de Russi sche ambassade deelde een Russische woordvoerder mee, dat Gromyko gezegd had, dat, indien de Westelijke afgevaar digden met zijn voorstellen accoord gin gen, zijn regering bereid was de rest van de Westelijke gesplitste agenda te aanvaarden. Gromyko heeft zijn standpunt over de kwestie betreffende de bewapening ech ter gehandhaafd. Dit is tot dusver het grootste struikelblok voor een overeen stemming. De Britse afgevaardigde, Er- nest Davies, zei, dat over de volgende drie punten de afgevaardigden het nog niet eens waren: 1. De ontwapening van Duitsland. 2. Het door Rusland verlangde punt over het Noord-Atlantisch Pact. 3. De volgorde van de verscheidene punten op de agenda. Ter gelegenheid van het eerste lusirum van de Wegenwacht van de A.N.W.B. heeft een aantal „Gele Rijders" Woensdagmorgen een bezoek gebracht aan Paleis Soestdijk, waar zij door H.K.H. Prins Bernhard werden geïnspecteerd. Na de inspectie defileerden de mannen voor de Prins. Foto boven: Prins Bernhard liet zich ook de inhoud van een zijspan tonen hier inspecteert hij de inhoud van een E.H.B.O.-trommel. Foto onder: Voor het défilé inspecteert Prins Bernhard de opgestelde leden van de Wegenwacht. De minister van O., K. en W., Dr F. J. Th. Rutten, heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering binnenkort voorbereidingen zal gaan treffen voor de stichting van een tweede Technische Hogeschool. Als plaats van vestiging heeft men Eindhoven uitgekozen. De nieuwe school zal 3 studierichtingen kragen, n.l. voor werktuigbouwkunde, electrotechniek en scheikunde. Deze richtingen zijn in de eerste plaats van belang voor de indu strialisatie van Nederland. Deze opleidingen zullen ook aan de Technische Hoge School te Delft verbonden blijven. De overige afdelingen van de Delftse Hoge School zullen niet worden gedecentraliseerd. Men heeft Eindhoven als plaats van vestiging gekozen omdat de nieuwe school daar, temidden van een sterk groeiende en gedifferentieerde industrie met laboratoria en hulpmiddelen, alle steun zal kunnen krijgen, die zij voor haar eerste ontwikkeling nodig heeft. VERBONDEN TROEPEN VORDEREN. Onder dekking van zware artillerie trekken de verbonden troepen thans langs het gehele 190 km. brede front in Korea op. Patrouilles van infanterie en tanks trokken Oeidjongboe, 19 km. ten Noorden van Seoel, verscheidene kilo meters voorbij. Andere patrouilles gin gen Tsjoentsjon binnen, bij de 38ste breedtegraad. Tsjoentsjon was verlaten evenals Kapjong, waar eveneens patrouilles bin nentrokken. In het Westen drongen de verbonden legers al strijdend door tot de weg naar Moesan. Ten Noorden van Oeidjongboe werd weinig tegenstand ontmoet. Verschillen de kilometers terrein werd hier gewon nen. Aan het Oostelijk front blijven de ver bonden legers optrekken. Aan de Oost kust konden de Zuidkoreaanse man schappen zonder enige tegenstand op marcheren. Tegen 26 Mei a.s. zal een groep van ongeveer 150 Nederlandse vrijwilligers, tezamen met 250 Belgische vrijwilligers uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Met dit aflossingsdetachement zullen o.m de veldprediker ds H. J. Diekerhof en de aalmoezenier H. B. Schins mee reizen. De nieuwe groep brengt het aantal vrijwilligers, dat voor aflossing en aan vulling is bestemd op 397 man. Er zullen nog wel verdere aanvullingen komen aangezien de gelegenheid voor aanmel ding als vrijwilliger nog steeds open -taat. r r 7 k 4 k 4 4 In het Berner Oberland heeft zich gisteren een grote aardverschuiving voorgedaan als gevolg van hevige slag regens. Een grote hoeveelheid grond dreef in de rivier de Zuig, als gevolg waarvan deze een grote overstroming veroorzaakte. Panama heeft thans een nieuwe president, de vroegere vice-pre sident Arosemana. De vorige president, Arias, is, nadat hij was afgezet, na een hevig gevecht tussen zijn aanhangers en politie, gevangen genomen. Volgens de berichten werden daarbij 2 gedood en 20 gewond. De Engelse kolonies heb ben instructies ontvangen dit jaar geen rubber meer naar communistisch China te verzenden. In een olieveld in de Russische zone van Oostenrijk raakte 2 weken geleden een oliebron in brand. Tot nog toe heeft men de brand niet kunnen blussen; door de grote hitte moet men op 60 meter afstand blijven. Het vuur zal uit zichzelf moeten doven. Truman heeft gisteren op zijn weke lijkse persconferentie de geruchten ont kend als zou Acheson binnenkort wor den vervangen. Dat de Amerikaanse ge zant in Mexico, O'dwyer, ontslag zou vragen, werd eveneens door Truman ontkend. India heeft 500.000 ton Rus sische tarwe gekocht. De eerste 50.000 ton zijn onderweg. - Ter gelegenheid van Moederdag zal Koningin Juliana op Zondag 13 Mei a.s. om een uur over bei de Hilversumse zenders een radiorede uitspreken. Burgemeester d'Ailly is benoemd tot ereburger van de stad New Orleans. In Juni a.s. zal Duitsland voor 11 millioen gulden verse eieren uit Nederland invoeren. Vanmorgen om uur komt de Nederlandse kruiser Tromp" in Stockholm aan. Zaterdag morgen zal de Zweedse koning de com mandant van het smaldeel, schout-bij nacht A. de Booy, in audiëntie ontvan gen, Met het Noorse s.s. „Skaubryn" zijn gisteren ruim 1200 Ambonese mili tairen in Rotterdam aangekomen. De Nederlandse Spoorwegen zullen het aan tal flikkerlichtinstallaties bij onbewaak te overwegen dit jaar met 14 uitbrei den. Er zijn er momenteel reeds 62. Ter gelegenheid van de opening van d« tentoonstelling „Gedrukt in de verdruk king" in het Haags gemeentemuseum, waren gisteravond 15 schrijvers en dich ters uit het verzet daar bijeen. De Ko ningin was eveneens aanwezig en onder hield zich geruime tijd met de kunste naars. De voorbereidingen voor de stichting van de nieuwe school zullen zich voor lopig beperken tot aan de eventuele aanbesteding. Te zijner tijd zal men dan besluiten of en wanneer tot de oprich ting van het nieuwe technische centrum zal worden overgegaan. VIERJARIGE STUDIEDUUR. Men streeft voor dit nieuwe instituut naar een nominale studieduur van 4 jaar. Daarnaast wil men een studiepro gramma ontwikkelen waarin de student beurtelings aan dit 2de instituut stu deert en in de industrie werkzaam is. Dit zgn. coöperatieve systeem vereist nauwe samenwerking van opleiding en industrie. Een punt van belang hierbij is dat de ingenieurs jong in de practijk komen. Bij dit systeem zal de studie duur een jaar langer zijn. Naast een grondige algemene techni sche kennis zal ruime aandacht worden gevraagd voor organisatorische en be- drijfs-technische vraagstukken. De be perking van de studietijd zal er ook toe moeten leiden dat voor een kleine cate gorie van de afgestudeerden de moge lijkheid wordt geboden tot verbreding van hun basis, in het bijzonder tot re- seareh-ingenieur. Deze verdere opleiding zal in Delft gevestigd blijven. Het nieuwe instituut zal voorshands accomodatie moeten bieden aan 400 500 studenten voor de 3 richtingen te men. MOTIEVEN. De motieven die voor dit besluit bij de regering hebben gegolden, zijn: 1. De overbelasting van de Technische Hoge School te Delft. 2. De behoefte. Deze is moeilijk te ramen. Men merkt hierbij echter op dat industrialisatie onverbre kelijk verbonden is aan een-expansie van wetenschappelijk kunnen. 3. De vrij belangrijke verschillen, die zich demon streren in de aard van de functies, die door ingenieurs worden vervuld. Het afwijkende programma van het tweede instituut zal ertoe bijdragen dat met de verschillende eisen die aan ingenieurs in de practijk worden gesteld, meer re kening wordt gehouden dan tot dusver. Dinsdag a.s. zal het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg weer voor het publiek worden opengesteld. Er zyn belangrijke reorganisaties tot stand gekomen, die zo goed als voltooid zyn. Het gaat liierby vooral om de zaal met de Nehalennia-altaren en andere vroeghistorische voor werpen, alsmede om de onderafdeling der klederdrachten. De afd. klederdrach ten omvat thans trwee afzonderlijke veetrekken. WEER ENKELE NIEUWE POKKENGEVALLEN. Gisteren werden 2 nieuwe gevallen van pokken te Tilburg geconstateerd. Beide gevallen houden geen onderling verband en de betrokken personen be vonden zich niet in quarantaine. Tengevolge van deze nieuwe gevallen zijn 6 personen in quarantaine gesteld. Vast staat, dat beide nieuwe gevallen contact hebben gehad met pokkenpa- tienten. Het aantal Tilburgse pokken- palienten steeg hierdoor tot 38. De gemeentelijke geneeskundige dienst in Den Bosch heeft een geval van pokken geconstateerd bij een knecht van een wasserij te Vught. Ten behoeve dezer wasserij ging de man geregeld de was ophalen in Tilburg. Over de oudste geschiedenis van de mens in Zeeland, zo vertelde ons de heer P. J. van der Feen, de conservator van het museum, kan nog geen door lopend geschiedverhaal worden geschre ven. Er kan slechts, als bij een leg kaart, gepast en gemeten worden, en men ia-al heel blij als men onderschei- Men kan, in welke hoek van het toe komstige beeld de losse, grillige, uitge zaagde stukjes thuis horen. De mensen schedel uit het einde van het ijstijdvak, waarover prof. v. d. Vlerk op de Aka- demiedagen vertelde, is niet in het mu seum aanwezig. Wel zijn er losse stukjes van de legkaart, die de geschiedenis van Zeeland tussen 2000 en 500 jaar vóór Christus zou moeten voorstellen. Daar toe behoren dan o.m. vuurstenen pijl puntjes, gevonden op de heuvel, waarop het dorp,Nieuw Namen ligt en in de duinen van Haamstede, alsmede voor werpen van brons (een pijlput, een speerpunt en een broche), eveneens in de buurt van Haamstede gevonden. De gegevens zijn echter nog te schaars om te kunnen uitmaken of het hier gaat om sporen van permanente bewoners van Zeeland, dan wel van zwervers, die van de éne landstreek op weg waren naar de andere. Mede aan het nauwkeurig on derzoekingswerk van de heer J. A. Hu- bregtse van 1911 tot 1940 op Schouwen- Duiveland en de wijze, waarop deze de voorwerpen verzamelde, is het te dan ken, dat dit alles in het museum kon worden bijeengebracht. BEWOOND. Voorts blijkt uit de in de Zeeuwse veenbodem teruggevonden keukenafval, zoals potscherven, afgekloven botten en leeggegeten mosselschelpen, dat er op deze grond mensen moeten hebben ge woond. Die afval ligt in de regel onder de huidige kleilaag verborgen en er is telkens een gelukkig toeval voor nodig om ze aan het licht te brengen. Enkele van deze potscherven bevinden zich ook in het museum. Om verschillende rede- nen wordt deze bewoning gedateerd om streeks Christus' geboorte. NEHALENNIA Dan breekt de tijd aan, dat Zeeland deel uitmaakt van het Romeinse Rijk, terwijl er daarbij een levendige handel met andere delen van dat Rijk ontstaat. Uit die tijd dateren de munten, broches en het aardewerk, dat is teruggevonden, Zó internationaal is het verkeer in die tijd geworden, dat altaarstenen ter ere van de inheemse godin Nehalennia in de stijl der Romeinen vervaardigd werden Te weinig Middelburgers lieten zich inenten. De Middelburgers hebben de nood zaak van de inenting tegen de pokken blijkbaar niet begrepen. Gisteren werd men immers in de gelegenheid gesteld zich te laten inenten, doch de toeloop was niet van die aard, dat men tevreden is. Het aantal mannen en vrouwen, dat zich liet Inenten was vrijwel gelijk. Het aantal kinderen was echter gering. Dr P. J. C. v. d. Slikke, de gemeentearts, die zelf de vaccinatie verricht, vertelde ons, dat menigeen zich heeft laten af schrikken, vermoedelijk door de gedach te, dat men zich tijdens de Pinkster dagen niet fit zal gevoelen. Hij verze kerde ons, dat de verschijnselen van het zich een beetje „beroerd" voelen eerst na acht of 10 dagen optreden. Voorts deelde de arts mee, dat het gevaar voor aantasting door pokken, door vaccinatie vrijwel nihil is. Vandaag is er lussen 9 en 12 uur, 2 en 5 uur en ook vanavond tussen 7 en 9 uur nog gelegenheid tot inenting. De inenting geschiedt in een der lokalen van de school aan de Nieu we Haven. Ingeënt kunnen worden zij, die reeds vroeger zijn gevaccineerd, ter wijl dit meer dan 5 jaar geleden is. Zij, en Latijnse opschriften kregen. Veel van deze altaarstenen, in 1647 nog be trekkelijk gaaf te Domburg gevonden, zijn hopeloos beschadigd, toen de kerk in Domburg, waar ze bewaard werden, in 1846 afbrandde. Omstreeks 300 na Chr. eindigde de Romeinse overheersing over Zeeland. Alles wijst erop, dat Zeeland tussen 300 en 800 na Christus van lang durige overstromingen te lijden heeft gehad. Een klein eilandje bij Domburg, dat bewoond bleef, werd behouden en de bewoners daarvan dreven handel met welhaast de hele toen bekende wereld. Men gaf in die dagen gouden, zilveren en bronzen munten uit landen van Ara- bië tot Engeland aan de doden mee in het graf. Vele eeuwen later vernielde de zee deze graven en wierp munten en sieraden op het strand. Dit alles heeft nu een goede plaats gekregen in het museum. Daar de zee spiegel rond 800 na Christus weer daal de, kon door aanslibbing het eiland zich uitbreiden. Tegen de invallen van bui tenaf omringden de bewoners hun woon plaatsen naar de zede van die tijd met een wal van aarde, rijshout en zoden en met een gracht. Zulke ronde burgen wa ren Middelburg, Oost-Souburg, Burg op Schopwen, Oostburg enz. De Noorman nen oogstten hiertegen weinig succes met hun aanvallen. Twee eeuwen later kwamen de Vlamingen uit het Zuiden opzetten en verkregen veel invloed, soms met wapengeweld, soms op kerke lijk en cultureel gebied. Van deze strijd getuigen waarschijnlijk ook de bergjes in het Zeeuwse land. Waar n.l, een boerderij op de begane grond gelegen had, wierp men snel een aarden heuvel tot een tiental meters boven het maai veld op, bouwde daarop een kleine toren en omringde het bergje met een gracht. De legkaart, zo besloot de heer van der Feen zijn verhaal, moge in deze hoek iets meer tekening vertonen dan waar we in zijn begonnen, er moet nog heel wat meer in het museum bijeenge bracht worden en we moeten nog heel wat bergjes, burgen en begraafplaatsen onderzoeken, voordat het beeld van de historie van Zeeland vóór 1300 duidelijk is. KLEDERDRACHTEN. Over de klederdrachtenkamers, die ons door de secretaris van het Zeeuwsch Genootschap, dr W. S, Unger, werden getoond, valt niet zo veel te zeggen. De kamers ondergin gen een grondige sanering, In de eerste vindt men thans alleen 13 pop pen in Zeeuwse dracht, zoals die bij de schenking in 1913 werd gedragen, en sindsdien slechts op onderdelen is ge wijzigd, In de aangrenzende kamer, vroeger een wonderlijk allegaartje, zijn de historische poppen opgesteld: het zgn. Nieuwlandse bruidje van ca. 1790, een Walchers echtpaar met kind uit het begin der 19e eeuw, een Walcherse vrouw uit het eind dier eeuw, vrou wen van Schouwen in costuums van ca. 1840 en 1870, en een jonge vrouw in Hulster dracht, die thans vrijw 'I tot het verleden behoort. Aan de wan den hangen enkele schilderijen met afbeeldingen van historische costuums of Zeeuws bedrijfsleven, o.a. van mee krapkeurders. Goese ouden van dagen krijgen gezellig tehuis. Op de gistermiddag in het Slot Oslen- de te Goes gehouden vergadering van de alg. Bond van ouden van dagen heeft de secretaris, de heer H. Christiaans, medegedeeld, dat er voor de Goese ouden van dagen binnenkort een gezel lig tehuis zal worden geopend in het pand Keizerstraat 3a, waar voordien een mandenmakerij was gevestigd. Deze mededeling werd natuurlijk met grote voldoening ontvangen. Van andere zijde vernamen wij, dat deze opening waar schijnlijk begin volgende maand zal plaats vinden. Ter vergadering werd als afgevaar digde naar de hoofdbestuursvergadering te Amsterdam gekozen de heer Christi aans. Voorts vond er een bestuursver kiezing plaats waarin de heer P. Rijn werd gekozen tot voorzitter in de plaats van de heer P. Goedhart, die bedankt», De heer Mulder werd benoemd tot 2« secretaris en de heer H. v. d Werf tot 2e voorzitter. Tot bode werd benoemd de heer Vermaire en tot 2e bode de heer C. de Boer. Hij herkreeg de vrijheid Aarzelend beantwoordde hij de vragen (Van een speciale verslaggever.) Een grauwig groene Ujnsa, een „Russische Convair" van do Tsjechi sche Luchtvaartmaatschappy bracht gistermorgen om kwart over twaalf de heer J. A. Lomvers uit Praag naar Schiphol. Uit de gevangenschap In de stralende vryheid van een Nederlandse Meidag. Na maandenlange eenzame op sluiting in het zo vurig verbeide sanien- zyn met zün vrouw en familie. Enige ogenblikken later doorstond de heer Louwers, samen met zijn vrouw, ouders en o.a. de pres.-dir. van de A.K.U., de heer van Vlodrop, vriendelijk het spervuur van tientallen persfotogra fen en journalisten. De Praagste ver tegenwoordiger van de A.K.U. zag er, ondanks de maandenlange gevangen schap in Pancracz, physisch niet on rustbarend slecht uit. Wel was hij ken nelijk nerveus alsof hij zijn nu eindelijk herwonnen vrijheid nog nauwelijks kon verwerken. Vanzelfsprekend kon de heer Lauv.ers vele vragen niet of nog niet beantwoor den. Maar wel vertelde hij dat hem Zondag al was meegedeeld dat hij zou worden vrijgelaten. Dezelfde dag nog was hij overgebracht naar een gevan genis in Praag. Uit deze laatste gevan genis was hij Donderdagmorgen, slechts enkele uren voor zijn vertrek per vlieg tuig, in vrijheid gesteld. De meeste vragen werden door de heer Louwers aarzelend beantwoord. Over de aanleiding tot zijn vrijlating kon hij slechts meedelen, dat men gezegd goed geweest en hij had niet behoeven te werken. In tegenstelling tot da Amerikaan Vogeler die 30 April uit Hongaarse gevangenschap is vrijgelaten was de heer Louwers steeds goed op de hoogte geweest van de internatio nale gebeurtenissen; kranten had hij in de gevangenis echter niet gezien. De heer Louwers zeide niets te kun nen meedelen over het al of niet be staan van contact met andere gevan genen; ook zei hij niet te weten of nog meer Nederlanders zich in Tsjechische gevangenschap bevinden. Onmiddellijk na het korte persgesprek begaf de heer Louwers zich met zijn vrouw en naaste familieleden naar Eindhoven. Een groot aantal A.K.U.-mensen had vanaf de daktuin de heer Louwers bi) zijn aankomst toegejuicht. Door Nederland zijn geen concessies gedaan aan de regering van Tsjecho- Slowakije teneinde de vrijlating van de heer Louwers te verkrijgen, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. De Nederlandse autoriteiten hadden zich beperkt tot het diplomatiek contact met de regering van Tsjechoslowakije. Er bestaat dus in deze zaak geen over eenkomst met de zaak Vogeler. die nog nimmer werden ingeënt tegen de pokken, komen voorlopig niet in aan-1 had dat zulks geschiedde op grond van merking voor vaccinatie, J een bepaalde wet. De behandeling vvas DE BILT ZEGT: Veel wind. Weersverwachting geldig tot van avond: Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Matige tot krach tige Noordoostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1