Generaal Eisenhower op inspectie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Recruten zagen Ike Kennismaking met leger in opbouw De heer J. E* Louwers vrijgelaten k SNIPPER NIEUWS Academiedagen te Middelburg gesloten Se Ge Pe hield algemene vergade ring te Utrechte Invasie van Plattelandsvrouwen in Westkapelle Uitgave Stichting „Zeeuwse b Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1860 DONDERDAG 10 MEI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Medewerkers: Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 19 cent per ni.ru. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord D3 J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.54 u., onder 20.19 u. Maan op 8.06 u., onder 1.14 u. Hoogwater op Vrijdag 11 Mei: Vlissingen: 5.02 u. 1.79 m„ 17.21 u. 1.60 m. Terneuzen: 5.27 u. 1.96 m., 17.49 u. 1.78 m. Wemeldinge: 6.45 u. 1.52 m., 19.07 u. 1.32 m. Zierikzee: 6.31 u. 1.28 m., 18.48 u. 3.08 m. Tijdens een inspectietocht langs verscheidene militaire kampen heeft generaal Eisenhower gisteren een indruk gekregen van de geoefendheid der Nederlandse militairen en het gebruik, dat ons leger maakt van het door Amerika geschon ken materieel. Woensdag heelt de generaal zich in snel tempo, maar ook met de beminne lijkheid zowel als de grondigheid die hem eigen zijn, op de hoogte gesteld van de opleiding zoals die plaats vindt bij Marine, Huzaren en Luchtdoei- artiileristen, om zjjn inspectie vandaag (Donderdag) te beëindigen met een vliegtocht naar de luchtbasis Leeuwarden. Het bezoek van de generaal wordt evenwel omlijst door twee niet officiële bezoeken. Het eerste vond Dinsdagmiddag onmiddellijk na zijn aankomst op Schiphol plaats, toen hij de Keukenhof bezocht. Voor zijn vertrek naar Duits land, vanmiddag, is generaal Eisenhower uitgenodigd by H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden op het Paleis Soestdijk. BIJ DE MARINE. Het eerste bezoek gold gisteren het Marine Opleidings Kamp te Loosdrecht. In dit opleidingskamp bevinden zich on geveer 1000 dienstplichtige matrozen en mariniers. Na zich van zijn overjas te hebben ontdaan inspecteerde hij de troepen. De officieren en onderofficie ren, die naast het paradeplatform ston den, begroette hij met een joviaal „good morning". Daarna volgde het défilé. De deelnemende matrozen en mariniers, wier oefentijd varieerde van 8 dagen tot 8 weken, kwamen op dit défilé goed voor de dag. Waren het in Loosdrecht recruten, in Ede bij de School voor Luchtdoel artillerie waren het gedeeltelijk „oude rotten" die hun Atlantische opperbevel hebber toonden wat zij waard zijn bij de bediening van een batterij zwaar Amerikaans luchtdoelgeschut, 90 mm. geschut met een doelmatige dracht van ongeveer 9 km.. Deze batterij werd be diend door officieren en onderofficieren van het vroegere KNIL, die hier een herscholingscursus volgen. De generaal bezocht in de beide kazernes de Joh. Willem Friso en Maurits ook ver schillende leslokalen en stelde zich voorts op de hoogt© van de bediening van lichter geschut en o.a. zoeklichtap paraten. (Deze nieuwe Amerikaanse zoeklichten hebben een sterkte van 4 millioen kaars en „schijnen" ongeveer 15 km.) De Tsjechische regering heeft de heer J. Louwers, vertegenwoordiger van de A.K.U. in Tsjecho-SIowakije, die vorig jaar Maart tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, vrijgelaten. Hij komt vandaag op Schiphol aan. Op 7 Mei werd de Nederlandse gezant te Praag door de Tsjechoslovvaakse mi nister van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin „gevolg gevend aan de herhaalde verzoeken", van de Neder landse regering, werd medegedeeld, dat de Tsjeeho-Slowaakse autoriteiten heb ben besloten de rest van de straf, op gelegd aan de heer J. A. Louwers, kwijt te schelden. De heer Louwers stond 2, 3 en 4 Maart 1950 voor een gerechtshof te Praag terecht op beschuldiging een or ganisatie te hebben gevormd met het doel de republiek Tsjecho-SIowakije te ondermijnen en economische sabotage te plegen ten gunste van vreemde mogend heden. Op 4 Maart hield de staatsaanklager Urvalek een fel requisitoir en vroeg de doodstraf voor Louwers op grond van economische spionnage en het verschaf fen van hulp aan Tsjechen die het land wilden ontvluchten. Het vonnis was: 15 jaar dwangarbeid. 11 r 7 i i 1 De Britse zesde pantserdivisie zal bin nenkort naar Duitsland worden gezon den. Dit zal dan de vierde Britse divisie zijn, die in Duitsland wordt gestation- neerd. In een café in Karlsruhe ont stond gisteravond een handgemeen tus sen blanke en negersoldaten van het Amerikaanse leger. Verscheidene solda ten raakten zwaar gewond en de café inventaris werd totaal vernield. In Panama zijn ongeregeldheden uitgebro ken tegen de regering van president Arias, die de grondwet van 1946 buiten werking wil stellen. In New York zijn gisteren 21 politiefunctionarissen gear resteerd omdat zij een bende bookma kers hadden beschermd. Het Oost- Duitse parlement heeft een plebesciet tegen herbewapening en voor een Duits vredesverdrag goedgekeurd, dat van 3 tot 5 Juni in Oost-Duitsland zal worden gehouden. In Tsjecho-SIowakije is de arbeidsdienst verplicht gesteld voor kin deren, die de lagere school verlaten tot dat zij 18 jaar zijn. Men wil de kinderen zodoende „de waarde van de arbeid bij brengen en hun sociale en politieke scholing voltooien". In Beieren zijn aanwervingsbureaux geopend, waar uit gewekenen uit Oost-Europa zich kunnen melden voor diensneming gedurende 5 Jaar in het Amerikaanse leger. Men wil een „vreemdelingenlegioen" vormen van 2500 man. Het Midden-Amerikaanse staatje El Salvador, dat Zondag werd geteisterd door een aardbeving, wordt thans bedreigd met de uitbarsting van een vulkaan. Bij de aardbeving kwamen, naar thans vast staat, 2000 personen om het leven. Luitenant-generaal Matthew B. Ridgway, MacArthur's op volger, is door Truman bevorderd tot generaal. In het dorpje Achteveld bij Barneveld stapten gisteren 2 zusters en één broer Hamersveld in het huwelijk met 2 broers en één zus Burgwal. Het hele dorp was tegenwoordig bij deze drievoudige verbintenis tussen twee fa milies. In Utrecht heeft zich gisteren een nieuw pokkengeval voorgedaan In Tilburg konden 8 pokkenpatienten' als hersteld uit het ziekenhuis worden ont slagen. De toestand van de andere pa- tienten is gunstig. De telegraaf- en telefoontarieven met niet aan Neder land grenzende landen zullen met in gang van 1 Juni a.s. worden aangepast aan de koers van de goudfranc, d.w.z. aanzienlijk verhoogd. RODE EN BLAUWE HUZAREN. In verreweg de meeste landen hebben de huzaren in de laatste twintig jaar hun paarden verwisseld voor de luid ruchtiger en ook effectievere tanks. Ne derland maakt in dit opzicht geen uit zondering. Twee tankregimenten heb ben we, de Huzaren van Boreel (blau we regimentsonderscheiding) voor de verkenningen en het Regiment Prins Alexander vanouds de „rode huza ren" voor de echte zware tanks. Generaal Eisenhower heeft met beide regimenten kennis gemaakt op zijn in spectietocht en van beide onderdelen heeft hij uitmuntende oefeningen gezien. Zo b.v. de sublieme exercitie, zoals die werd uitgevoerd door een peloton rode huzaren, die nog maar vier maanden in dienst zijn en de stormbaan-oefening van een peloton kadetten, officieren- in-hope die een maand geleden nog burgers waren en nu over hindernissen sprongen of er onder door kropen alsof het hun prettigste ontspanning was. De „Stompert" op de Vlaschakkers, waar de generaal zich later in de mor gen opstelde met de hem vergezellende officieren, werd van alle kanten be stormd door de zware Shermans die een aanvalsoefening uitvoerden. Toen daar na een verkenningseskadron in actie ging liet de generaal zijn interesse mer ken door verder het terrein in te gaan. Als Moskou begint Groot militair en industrieel plan ligt in de V. S. gereed. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat een concreet plan voor een grote militaire krachtsontwikkeling en industriële mobilisatie is uitgewerkt voor het geval Moskou zo roekeloos zou zijn een derde wereldoorlog te beginnen. Truman wees nog eens op de noodza kelijkheid van opvoering der productie voor de landsverdediging. Van de sedert vorig jaar Juni verstrekte orders voor militaire uitrusting tot een totaal be drag van 26 milliard dollar was nog pas een klein deel uitgevoerd. In de komen de 14 maanden zouden nieuwe opdrach ten tot een bedrag van 58 milliaird dol lar gegeven worden. Het zou nog minstens twee jaar duren alvorens het toezicht op de productie kon worden opgeheven. Eerst moest de productie groot genoeg zijn om in de militaire en civiele behoeften te kunnen voorzien. De inflatie moest met de volgende middelen worden bestreden: uitbreiding van de controle op prijzen, lonen, cre- dietverlening en huren, zonder speciale vrijstellingen voor speciale groepen, handhaving van de prijs- en looncontröle gedurende minstens 2 a 3 jaar en be lastingverhoging. Zuurstofapparaat uit elkaar gesprongen. Eén dode en één zwaar gewonde. Te Mierlohout is Dinsdag in de sme derij van de heer Kusturs een zuur stofapparaat uit elkaar gesprongen. De 22-jarige zoon Anton Kusturs en de 19-jarige knecht Saassen uit Geldrop werden daarbij zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis tc Hel mond worden vervoerd. In de namid dag is Saassen aan de bekomen ver wondingen overleden. In het bedrijf zelf werd grote schade aangericht. Nieuw Amerikaans hulp programma staat op stapel Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Woensdag ge waarschuwd dat de pogingen der West- Europese landen om hun verdediging weer op te bouwen een dusdanige in spanning van hun industrieën vergen, dat deze „overbelast dreigen te wor den". Het ministerie voegde hieraan toe dat president Truman, waarschijnlijk eind Mei, een nieuw programma voor het verlenen van Amerikaanse hulp cp militair en economisch gebied aan het buitenland ter goedkeuring aan het congres zal voorleggen. Het nieuwe Amerikaanse hulppro gramma voorziet in: 1. Het verstrekken van in hoofdzaak Amerikaanse wapens aan de daarvoor in aanmerking komende Europese strijdkrachten. 2. Het verlenen van Amerikaanse hulp bij de opleiding der Europese militairen en bij de vervaardiging van wapens. 3. Het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan de Europese lan den, die hun productie voor een gedeel te moeten overschakelen op de vervaar diging van goederen voor militair ge bruik, om een economische ontwrichting in deze staten te voorkomen. Dit zal geschieden door het beschikbaar stellen van grondstoffen, uitrustingsstukken en andere goederen. Prins Bernhard inspecteerde de jarige Wegenwacht. Prins Bernhard heeft gistermorgen t.g.v. het vijfjarig bestaan van de We genwacht de manschappen geïnspec teerd. Ruim honderd Nederlandse We genwachters, alsmede negen Belgische collega's, hadden zich met hun vele mo toren in de tuin van Paleis Soestdijk op gesteld. De Prins verscheen om half elf in rijcostuum, vergezeld door de voor zitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman en de voorzitter van de Wegenwacht in België, de heer Eric Le grand. De Prins liet zich uitvoerig voorlich ten over het werk van de Wegenwacht, dat zich op het ogenblik over 2100 km. van de Nederlandse wegen uitstrekt. Het materiaal van de Wegenwachter H. Jansens uit Geleen, die het traject Roer- mond-Sittard berijdt, werd voor de Prins uitgestald en gedemonstreerd. Als symbolisch geschenk hebben de Wegenwachters een mand met 104 gele en zwarte tulpen, in hun kleuren dus, aan de Koningin aangeboden. De Prins heeft na de inspectie aan de Belgische en Nederlandse Wegenwachters de „parade" afgenomen. Met denderende motoren en hun knallende, gele inspee- tiewagens trokken zij langs de Prins en zijn gezelschap weg van het Paleis Soestdijk naa^ Utrecht, waar hun in „Esplanade" een feestelijke lunch werd aangeboden. Een sombere schaduw rust echter op dit feest van het eerste jubi leum, omdat één der Wegenwachters dezer dagen bij een ongeluk om het leven is gekomen. Daarom droegen alle Wegenwachters een zwarte rouwband om de arm. Auto in het Damsterdiep gestort. Twee doden. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting is gistermorgen ter hoogte van het landgoed „Ekenstein" nabij Appingedam een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door M. de Lange uit Groningen, in het Dam sterdiep gestort. Omstanders probeer den de chauffeur en de tweede inzit tende, de heer W. Kapma, directeur van de Kapma's expeditiebedrijf, te redden. De reddingspogingen werden evenwel bemoeilijkt door het feit, dat de wagen op de kop in het water lag. Toen de chauffeur boven water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Eerst tegen tien uur konden de stoffelijke resten van ue heer Kapma worden geborgen. COMMANDANT LEGER DES HEILS NAAR ZEELAND. Tijdens de Pinksterdagen zal de Com mandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer E. Thykjaer met zijn echtgenote een bezoek aan Zeeland brengen. Zaterdag komen zij naar Mid delburg, waar 's avonds in het gebouw van het Leger des Heils een begroe tingssamenkomst wordt georganiseerd. De Commandant zal hier worden toe gesproken door de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, door Ds F. Don namens de Ned. Herv. Ge meente en Ds H. Veldkamp namens de Geref. Kerk. Voor deze bijeenkomst zijn een aantal autoriteiten, o.w. de Com missaris der Koningin en zijn echtge note uitgenodigd. Zondagmiddag om 3 uur zal een grote openluchtsamenkomst op de Markt worden belegd. Daarbij zal ook door de Commandant het woord worden gevoerd. Aangezien het plein op de Dam nu veranderd is in plantsoen, zal het Leger des Heils de openlucht- bijeenkomsten, die daar 's Zondags wer den gehouden, daar niet langer houden. Toestemming werd verleend deze bij eenkomsten voortaan op de Markt te houden, waarmee dus nu een begin wordt gemaakt. Maandag, 2e Pinkster dag, zal in Goes een grote kampdag worden gehouden, waaraan de muziek corpsen en zangbrigades van het Leger des Heils hun medewerking zullen ver lenen. Ook het corps uit Dordrecht zal medewerken. Het belooft voor het Leger des Heils in Middelburg en Maandag voor geheel Zeeland een belangrijke dag te worden. De Commandant van het Leger des Heils zal behalve door zijn echtgenote, vergezeld worden door de Divisie-offi cier en mevr. P. Deurloo, die beiden vroeger aan het Leger des Heils in Mid delburg verbonden waren. 's ZONDAGS GEOPENDE WINKELS IN VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen hebben de raad een voorstel gedaan een verorde ning vast te stellen waarbij het mogelijk wordt bepaalde groepen winkels 's Zon dags voor het publiek geopend te heb ben. Deze maatregel wordt voorgesteld in het belang van het toeristenbezoek en zou van kracht zijn van ongeveer half Mei tot half September. De winkels zouden dan geopend mogen zijn van 12 tot 16 uur. De verordening zou alleen van toepassing zijn op winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak prentbrief kaarten, souvenirs, goud- en zilverwer ken, foto-artikelen of rookartikelen worden verkocht. Bij de Kamer van Koophandel en de R. K. middenstands vereniging bestonden tegen de voorge stelde verordenineg geen bezwaren. De Christelijke middenstandsvereniging en de Chr. Handels- en Kantoorbedienden vereniging handen echter principiële be zwaren. Na overleg met de Vlissingse afde- lingsunie, gevormd door de Algemene, de Christelijke en de R.K. organisaties van Handels- en Kantoorbedienden, die oorspronkelijk bezwaren had vanwege de vrije Zondag van het personeel, die in het gedrang zou komen, werd met de middenstandsorganisaties overeenge komen dat aan deze verordening de uit drukkelijke voorwaarde wordt verbon den dat de vrije Zondag van het perso neel daardoor niet wordt aangetast. Mocht het winkelpersoneel t.z.t. ge dwongen worden ook op Zondag te wer ken dan zullen B. en W. de raad voor stellen de verordening in te trekken. EEN KIJKJE IN DE KINDERKAMER VAN HET PALEIS SOESTDIJK. V.l.n.r. Prinses Irene; Prinses Marijke en Prinses Margriet. („Opname Willy Schurman N.F.K.") Uitspraak over herbouw der Abdij Gistermiddag zijn de Woensdag en Dinsdag in Middelburg gehouden Academie- dagen officieel gesloten. In de morgenuren werd een viertal lezingen gehouden, voor het verslag waarvan wy naar pag. S verwyzen. Om kwart over twaalf ontving het gemeentebestuur van Middelburg de congressisten in het Stadhuis, 's Middags sprak prof. dr B. A. van Groningen over: „De Muzen". Aan het begin van deze middagbijeenkomst las de voorzitter, prof. dr A. J. Kluyver, een uitspraak voor, die ter kennis van de regering zal worden gebracht. Deze motie heeft betrekking op de herbouw van het Abdijcomplex. De uitspraak, die door alle aanwezi gen met applaus werd ondersteund, is een gevolg van de gedachtenwisseling, die volgde op het referaat over de her bouw van Middelburg, Dinsdagmorgen door prof. ir J. F. Berghoef gehouden. Prof. Eysinga merkte bij die gelegen heid op, dat men nooit zal moeten be rusten in het feit, dat het oostelijk ge deelte van de Abdij wellicht onbebouwd' zal moeten blijven, omdat de regering de plannen tot bouw van een provincie huis op die plaats heeft afgewezen. DE UITSPRAAK. De door prof. Kluyver opgestelde uit spraak luidt aldus: „De deelnemers aan de Academiedagen, gehouden te Middel burg 8 en 9 Mei 1951, vernomen hebben de van de plannen tot verdere restau ratie van de Abdijcomplex, juichen ten zeerste toe, dat deze gebouwen voor verder verval door directe grondige maatregelen zullen worden bewaard, be treuren evenwel, dat als gevolg van de Ds P. 't Zandt hield uitvoerige rede. In een geheel gevulde TivoUzaal open de ds P. Zandt gisteren de algemene vergadering der S.G.P. met een rede, waarin hij allereerst het feit herdacht, dat hij in September j.l. 25 jaren lang als afgevaardigde der S.G.P. zitting had in de Tweede Kamer. Hij noemde de omstandigheden, waar onder wij thans verkeren, hoogst zorge lijk en benauwend. De Amerikaanse hulp heeft ons land voor een staats bankroet bewaard, doch desondanks staan wij met een schuldenlast van 27 Provinciale voorjaarsvergadering der afd. Zeeland Westkapelle beleefde gisteren een invasie van ruim 300 plattelandsvrouwen, ilje uit alle hoeken van Zeeland waren gekomen om in de met vlaggen getooide „Zweedse barak" de provinciale voorjaarsvergadering van hun bond by te wonen. Des ochtends behandelde men het huishoudelijk deel van het programma en luisterde men naar een lezing over de historie van Westkapelle en 's middags na een wandeling over de zeedijk en door het dorp, naar mej. Macintosh uit Den Haag, redactrice van „Ons gezin", die een causerie Jiield over „De sfeer in het gezin". Na een welkomstlied, gezongen door een Westkapeis dameskoortje, dat ge durende de vergadering verscheidene malen met succes optrad, sprak de pre sidente van de afd. Westkapelle, mevr. Visser, een welkom, speciaal tot de ere presidente, mevr. Baronesse Quarles van Ufford, en tot mevr. Baronesse de Casembrootv. d. Feltz. Hierna gaf zij het woord aan de provinciaal preesiden- te, mevr. KostenseKraak, die het of ficiële openingswoord sprak. Deze prees de jonge afdeling Westkapelle voor haar grote activiteit en de samenwerking onder haar leden. Zij citeerde tot besluit het gedicht van Hofman de Vries „Helpt elkander". Voordat men overging tot afwerking der agenda, las de presidente een brief voor van de Z.L.M.-consulente, mej. G. G. Sikkens, die hierin vele interessante bijzonderheden vertelde over haar Ame rikaanse reis. Nadat mevr. Luteyn Luteyn uit Schoondijke, verslag had uit gebracht van de najaarsvergadering te Utrecht, gaf de wnd. provinciaal secre taresse, mej. J. J. Mol, de belevenissen van de Zeeuwse bond uit het afgelopen jaar weer. Het was een goed jaar, waar in twee nieuwe afdelingen werden ge- waarin vele vruchtbare bijeenkomsten werden georganiseerd. De bondskas toonde een batig slot van f 202.Naar de algemene verga dering te Utrecht op 23 Mei a.s. werden afgevaardigd de dames Barendregt en Blok. Vervolgens gaf mej. Mol verslag van de tentoonstelling „Goede kleding" die door ongeveer 2700 Zeeuwse dames werd bezocht. Nadat mevr. Kostense de inmiddels gearriveerde burgemeester van West kapelle, mr Tydeman, had verwelkomd, volgde de bespreking van het komende zomerprogramma. Dit vermeldt o.a. deelname aan de Z.L.M.-tentoonstelling te Krabbendijke met een stand, alsmede lezingen en excursies. 20-JARIG BESTAAN. In October van dit jaar hoopt de bond het 20-jarig bestaan te vieren en de presidente verzocht de aanwezigen voor deze feestelpke herdenking de nodige gegevens naar het secretariaat over te sturen. Bij de bestuursverkiezing werd als provinciaal bestuurslid voor Terneuzen gekozen mevr. Scheelevan Hoeve in de plaats van mevr. KosterScheele en sticht, n,l. te Wemeldinge en Kapelle en voor Tholen mevr, Gorsel van Westen in de plaats van mevr. Kooymans Krijger. Voor Westkapelle werd mevr. FlipseRoeise herkozen. De presidente dankte de beide aftre dende dames voor hun werk gedurende de afgelopen zes jaren en overhandigde hen een geschenk als aandenken. Voordat men aan de rondvraag toe kwam sprak burgemeester Tydeman een welkomstwoord. Na de rondvraag betrad het hoofd der O. L. School, de heer de Vos, het po dium, die op onderhoudende wijze een serie interessante bijzonderheden ver telde over de geschiedenis van zijn ge boorteplaats en een treffend beeld gaf over de strijd die deze zo lang geïso leerde gemeente steeds heeft moeten voeren tegen de elementen. Na de mid dagpauze trok men er in groepjes op uit om de vuurtoren, de zeedijk, het oorlogsmuseum en een tentoonstelling van kantkloswerk te bezichtigen. DE SFEER IN HET GEZIN. Teruggekeerd in de barak luisterde men naar mej. Macintosh, die met haar lezing „de sfeer in het gezin", de aan dacht van haar toehoorsters van het be gin tot eind wist te boeien. Een gezin met „sfeer" is een gezin dat een kleine ware gemeenschap vormt. Geen gezin, waar de verant woordelijkheid van de ouders voor de kinderen ver te zoeken is of waar de kinderen weglopen om in de bioscoop de geborgenheid te zoeken, die ze thuis missen. Sfeer in een gezin betekent: een gezin waar geloof, hoop en liefde wonen; geloof, niet alleen in God, maar ook in de goede wil van de anderen, de hoop dat het goede steeds zal blijven en de liefde, die ook weet te vergeven. En dan de trouw en het gezond verstand. Nadat tenslotte de presidente een dankwoord tot de afd. Westkapelle en het koortje had gesproken, werd, na het zingen van het Zeeuwse volkslied de dag gesloten. milliard financieel nog dicht bij de rand van een afgrond. Met verhoging van de reeds zo zwaar drukkende belastingen zoekt de regering de val in de afgrond wel te voorkomen, maar het is vraag, of haar dit uiteindelijk zal gelukken. Sprekende over het z.i. grote zedelijk verval van onze tijd, laat zich naar de mening van ds Zandt de ontzaglijke don kerheid onzer dagen slechts door één oorzaak, nl. door het verval in de religie, verklaren. Vandaar de vele mislukte conferenties, de verwijdering, verbitte ring en als gevolg daarvan de verster king en versnelling van de bewapening. Het baat niet, dat men in de veelheid der mensen zijn ijdel vertrouwen stelt. Slechts dan zou de rechte weg ter red ding worden ingeslagen, als overheden en onderdanen zich onder de hand des Heren vernederden. MIST EN DUISTERNIS. Niets anders dan mist en duisternis is er te verwachten, waar men het licht van Gods Woord niet zoekt, maar ver werpt. Het erfdeel der vaderen is in de zes jaar na de bevrijding van Nederland teloor gegaan, en dit door eigen schuld, gelijk ook de voormalige Indonische mi- nister-president Sjahrir verklaard heeft. Ds Zandt wilde de P. v. d. A. hiervoor niet alleen verantwoordelijk stellen. Naar zijn mening heeft zij „in dit jam merlijk bedrijf" wel de hoofdrol vervuld, daarin trouw en gedienstig bijgestaan door de K.V.P. en zelfs door de Kamer fracties van de V.V.D. en de C.H.U. Men is in het kamp der A.R. en C.H.U. tot een coalitie met Rome gekomen. Dit heeft zich gewroken. In de lange en véle jaren der coalitie regeringen is er geen enkele christelijke wet tot stand gekomen. En Rome is door die coalitie geweldig machtig geworden. voorgenomen maatregelen de oostzijde van het Abdijplein vooralsnog" onbe bouwd dreigt te blijven en spreken de hoop uit, dat op dit oostelijk terrein binnen niet ai te lange tyd een gebouw zal verrijzen, naar uiterlijk en bestem ming passend in het Abdijcomplex." ONTVANGST. Tijdens de ontvangst in de burgerzaal van het Stadhuis, waarbij het voltallige college van B. en W. aanwezig was, sprak de burgemeester, mr dr N. Bol kestein. Hij ging daarbij in op de relatie tussen wetenschap en bestuur en zei, dat deze niet altijd tot tevredenheid heeft geleid. Volgens de burgemeester houden de bestuursorganen te weinig rekening met de wetenschap. In ver band met het feit, dat vele juristen in bestuursorganen zijn opgenomen, wees mr Bolkestein er nog op, dat de acade mische opleiding te weinig rekening houdt met het practische leven. Ten slotte sprak hij er zijn vreugde over uit, dat deze Academiedagen in Zeelands hoofdstad werden gehouden en dat de gehele provincie hiervan profijt heeft kunnen trekken. In zijn antwoord zei prof. Kluyver, dat men gaarne zal trachten de leemten tussen bestuur en wetenschap op te vullen. Hij wees erop, dat de wetenschap zeer veel prijs stelt op contact met bestuursorganen. De Zeeuwse bijdragen hierin, aldus prof. Kluyver, wordt allerminst verwaarloosd. In dit opzicht roemde hij het werk van het Zeeuwsch Genootschap. Voorts prees de voorzitter de schoonheid van het Stadhuis en herinnerde hij eraan, hoe 5 eeuwen geleden de vroede vaderen bij eenkwamen om de plannen te bespreken tot bouw van dit Stadhuis. Hij sprak de hoop uit, dat het vroeger en thans aan de dag gelegde doorzettingsvermogen zich zal handhaven. DE MUZEN. In de slotbijeenkomst sprak prof. van Groningen over „De Muzen". Hij ver klaarde, dat de Academie haar naam ontleent aan de door Plato gestichte wijsgerige school. Spr. was van mening, dat het eingenlijke domein van de muzen de muziek was, waarbij men eerst later zang en dans van elkaar had gescheiden. Prof. van Groningen zei voorts, dat de muziek niet enkel dient tot vermaak en tijdverdrijf. Alle muziek, zo meende hy, is feitelijk gevaarlijk, omdat daar door de mens zichzelf kan verliezen, Wat de invloed van de muziek betreft, wees hy op de Spartanen, die met mu ziek ten strijde trokken. De militaire muziekcorpsen van deze tijd zyn daar van nog een uitvloeisel. Tenslotte vestigde prof. van Gronin gen er de aandacht op, dat de muzen ook de beschermvrouwen zqn van de herinnering. Perzië zal niet wijken. Perzië heeft de jongste stappen van Engeland om nationalisatie van de olie in Perzië te voorkomen, afgewe zen, onder mededeling ,dat het geen geweld, bluf of intimidatie kan aan vaarden. In verklaringen, die zijn afgelegd door de Perzische premier Mossadeq en de minister van Buitenlandse Za ken Baqir Kazemi wordt niet gerept van het door de Anglo-Iraanse Olie mij. gedane verzoek om arbitrage. „De olie is van ons en wij moeten haar gebruiken voor het weizijn van het land en in het belang van de we reldvrede", zo zei Kazemi. BURGEMEESTERSBENOEMING. By K.B. is per 1 Juni a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeenten Gies- sen-Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen de heer N. van der Brugge. De heer van der Brugge is directeur van het bykan- toor Middelharnis van het Gew. Ar beidsbureau. Hij is A.R.-iid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en voorzitter der Zuidhoiiandse afdeling van de Ger. Jongelingsbond. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig lot van avond: Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreide buitjes. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1